Recommended Posts

απο μωρα έχουν ταση να παθαινουν φιμωση να κλεινει με μια λεπτη διαφανη μεμβρανη το πιπι δεν ξερω πως να το εξηγεισω σωστα αυτο το πετσακι που αν δεν το προλάβεις....το κοβει ο γιατρος μικροεπεμβαση....

δεν έχεις ακουσει για την φιμωση ποτε?

ε...αυτο το πράγμα ΄ταν η κάτια ηταν 5 μηνων είχε κλεισει ελαχιστα το ειδα την πηγα παιδιατρο και το άνοιξα με χαμομιλι....

και μου ειπε η γιατρος να την κοιταω πάντα..............

1129643tvsq1yiqpw.gif

Διαφημίσεις

συγγνωμη αλλα θα το ξαναπω και θα φανω γραφικη...

πηγαινεται στον παιδίατό σας!!!!!!!!!!!!!!!!! μη βαζετε αλοιφες που ή κρεμες πού καποιος κατι περιπου ιδιο εμφανισε...

...πολυ επικίνδυνο...

Συμφωνώ πως το πιο σωστό είναι να σας δει παιδίατρος. Κι εγώ αυτά που σου έγραψα παιδίατρος μας τα συνέστησε (εκτός από το μελάνι που είχα απελπιστεί και το δοκίμασα με δική μου πρωτοβουλία).

The love of my life....

τι ειδικο σαπουνι για μικρο παιδι?αυτα τα σαπουνια απο οτι ξερω δεν ειναι καλα για τα παιδια.το καλυτερο ειναι να το πλενεις με χαμομηλακι εκει κατω...

Αυτό το σαπούνι είναι ειδικό για την ευαίσθητη περιοχή των κοριτσιών (0-12ετών) ... εντί να πλενόμαστε με το αφρόλουτρο

azHYp2.png

vwuep3.png

απο μωρα έχουν ταση να παθαινουν φιμωση να κλεινει με μια λεπτη διαφανη μεμβρανη το πιπι δεν ξερω πως να το εξηγεισω σωστα αυτο το πετσακι που αν δεν το προλάβεις....το κοβει ο γιατρος μικροεπεμβαση....

δεν έχεις ακουσει για την φιμωση ποτε?

ε...αυτο το πράγμα ΄ταν η κάτια ηταν 5 μηνων είχε κλεισει ελαχιστα το ειδα την πηγα παιδιατρο και το άνοιξα με χαμομιλι....

και μου ειπε η γιατρος να την κοιταω πάντα..............

Έχω ακούσει για τη φίμωση αλλά ξέρω ότι αυτό γίνεται όταν είναι μικρή.

Εμένα η δικιά μου από μικρή είχε λίγο ενωμένα τα χείλη αλλά όσοι παιδίατροι την έχουν δει μου είπαν να μην ασχοληθώ ...

azHYp2.png

vwuep3.png

έχω ακουσει περίπτωση και σε αγορι και σε κοριτσι οτι το έχει πάθει και σε πιο μεγαλη ηλικια 2,4 χρονων.

η κυρια που κραταγε την κάτια ο γιος της το έπαθε 2 φορες....μια 2 χρονων και αλλη μια πιο μετα....

1129643tvsq1yiqpw.gif

anyway.....η δικιά μου όμως εχει κοκκινο πιπι αφου ανοιξεις τα χειλακια ..... όχι πανω πανω ή στις παριες επιφνειακα...μηπως ειμαι αρκετα φοβιτσιαρα?

1129643tvsq1yiqpw.gif

εγω παντως οταν ειχα μυκητες στην 2η εγκυμοσυνη μου η μαια μου ειχε πει να βαζω στραγγιστο γιαουρτι:rolleyes: κ οντως κοριτσια εβαζα 3-4 φορες τη μερα το αφηνα για 2 ωρες κ μετα πλενομουν κ εφυγαν οι μυκητες.

Το γιαούρτι περιέχει γαλακτοβάκυλους, απαραίτητοι για την προστασία από μύκητες ειδικά όταν παίρνουμε αντιβίωση.

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που έκανες, αλλά να σε ρωτήσω πως το έβαζες; εννοώ δεν έβγαινε από το εσώρουχο; θα το έχω υπόψιν μου πάντως.

Εγώ τους μύκητες 2-3 φορές τους καταπολέμησα με πλύσεις 5-6 φορές την ημέρα με χαμομήλι. Πραγματικά φάρμακο! Εμείς όμως είμαστε μεγάλοι ενώ αυτά παιδάκια μωρε.

Το γιαούρτι περιέχει γαλακτοβάκυλους, απαραίτητοι για την προστασία από μύκητες ειδικά όταν παίρνουμε αντιβίωση.

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που έκανες, αλλά να σε ρωτήσω πως το έβαζες; εννοώ δεν έβγαινε από το εσώρουχο; θα το έχω υπόψιν μου πάντως.

Εγώ τους μύκητες 2-3 φορές τους καταπολέμησα με πλύσεις 5-6 φορές την ημέρα με χαμομήλι. Πραγματικά φάρμακο! Εμείς όμως είμαστε μεγάλοι ενώ αυτά παιδάκια μωρε.

μου ειχε πει η μαια να πλενω πρωτα καλα τα χερια κ να το βαζω εσωτερικα κ εξωτερικα.φορουσα κ σερβιετακι για να μη παει στο εσωρουχο.2 ωρες μετα πλενομουν με χλιαρο νερο κ χαμομηλι κ εβαζα κ καθαρο εσωρουχο.5 μερες το εκανα.για 3-4 φορες τη μερα

εγω παντως οταν ειχα μυκητες στην 2η εγκυμοσυνη μου η μαια μου ειχε πει να βαζω στραγγιστο γιαουρτι:rolleyes: κ οντως κοριτσια εβαζα 3-4 φορες τη μερα το αφηνα για 2 ωρες κ μετα πλενομουν κ εφυγαν οι μυκητες.

:shock::shock::shock: εκεί κάτω το γιαούρτι;;;

iyuNp3.png4hNCp3.png

Διαφημίσεις

Επίσης έχω διαβάσει ότι το γιαούρτι το τοποθετείς εσωτερικά και βάζεις ταμπόν για λίγες ώρες. Το έχω κάνει χωρίς το ταμπόν βέβαια αφού είναι ήδη πάσχουσα η περιοχή να μην την επιβαρυνώ παραπάνω, ξαπλωμένη για να μείνει το γιαούρτι. Καταπολέμησα τους μύκητες στην εγκυμοσύνη με αυτόν τον τρόπο. Και με χαμομήλι βέβαια.

O5X4p2.png 

επειδη γιατροι δεν ειμαστε καλυτερα θα βοηθουσε αν οι μανουλες να προτεινατε στην αγαπητη culte μια καλη/ο δερματολογο να παρει την ομορφη Ζωιτσα της μια βολτα το απογευματακι.

• Μου αρέσει 1

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Επίσης έχω διαβάσει ότι το γιαούρτι το τοποθετείς εσωτερικά και βάζεις ταμπόν για λίγες ώρες. Το έχω κάνει χωρίς το ταμπόν βέβαια αφού είναι ήδη πάσχουσα η περιοχή να μην την επιβαρυνώ παραπάνω, ξαπλωμένη για να μείνει το γιαούρτι. Καταπολέμησα τους μύκητες στην εγκυμοσύνη με αυτόν τον τρόπο. Και με χαμομήλι βέβαια.

α κιαλλη ομοιοπαθουσα λοιπον!κ νομιζα οτι μονο εγω ημουν με το...πιπι-τζατζικι! παντως οντως κανει δουλεια.αν κ απο τη δευτερη εγκυμοσυνη μου δε ξαναειχα τετοιο προβλημα στο μελλον αν τυχει θα το ξανακανω γιατι οντως εχει αποτελεσμα

Την προηγούμενη εβδομάδα είχε και η δικιά μου κοκκινίλα, όπως ακριβώς περιγράφεις και ήταν μύκητες.

Η παιδίατρος μας έδωσε Verdal πρωι-βράδυ για 3 ημέρες και dactarin 3 φορές την ημέρα για 6 ημέρες.Η Verdal είναι κορτιζονούχα΄.

Έχε υπόψη σου ότι θα κάνεις 3 περίπου ημέρες να δεις αποτέλεσμα.Εγώ ξεκίνησα Παρασκευή την Verdal και άρχισε να ξεκοκκινίζει λίγο Κυριακή βράδυ.

Έπίσης να είσαι προετοιμασμένη ότι μπορεί να αρχίσει να επεκτείνεται λίγο πριν υποχωρήσει.Στην δικιά μου ξεκίνησε Πέμπτη από τα χείλη, Παρασκευή βράδυ άρχισα κρέμες , το Σάββατο το μεσημέρι το εκζεμα είχε φτάσει σχεδόν μέχρι πίσω.Πήρα την παιδίατρο και έκλαιγα.Κυριακή βράδυ ήταν καλύτερα, της πέρασα τελείως μετά από 6 ημέρες.

Περαστικά

nCE2p3.png

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

α κιαλλη ομοιοπαθουσα λοιπον!κ νομιζα οτι μονο εγω ημουν με το...πιπι-τζατζικι! παντως οντως κανει δουλεια.αν κ απο τη δευτερη εγκυμοσυνη μου δε ξαναειχα τετοιο προβλημα στο μελλον αν τυχει θα το ξανακανω γιατι οντως εχει αποτελεσμα

:D:D:D:D:D Πρόσεχε μην μας παρεξηγήσουν. Κορίτσια λείπει το αγγούρι!

O5X4p2.png 

Διαφημίσεις

:D:D:D:D:D Πρόσεχε μην μας παρεξηγήσουν. Κορίτσια λείπει το αγγούρι!

Δηλαδή το σκόρδο το έχετε; :rolleyes:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Συμφωνώ, είχαμε άμεσα αποτελέσματα και γλιτώσαμε τις κορτιζονούχες αλοιφές.

Συμφωνώ και εγώ μαζί σας, επι 1.5 χρόνο παλεύουμε με κορτιζονούχες αλοιφές, αλλάξαμε πάνες τελικά δεν έγινε τίποτα . Με το που την δοκίμασα, εξαφανίστικαν όλα. Βέβαια το παιδί το τσούζει λίγο από ότι βλέπω αλλά σε 2 μέρες φεύγουν όλα.

anyway.....η δικιά μου όμως εχει κοκκινο πιπι αφου ανοιξεις τα χειλακια ..... όχι πανω πανω ή στις παριες επιφνειακα...μηπως ειμαι αρκετα φοβιτσιαρα?

κι η δικια μου ειχε σχεδον παντα κοκκινα τα χειλακια της εσωτερικα και δεν εδινα σημασια....το θεωρουσα φυσικο αφου κι η μικρη δε παραπονιοταν...ωσπου μια μερα αρχισε να τσιριζει μολις εκανε τσισακια κι οταν πηγαινα να την πλυνω σφαδαζε απ'τον πονο.φοβηθηκα πηρα τον παιδιατρο,με εστειλε στη μικροβιολογο για να αποκλεισουμε την ουρολειμωξη,η οποια οταν το ανοιξε καλα και το ειδε αρχισε να φωναζει...ΠΩΠΩΠΩ καλε ειναι πολυ συγκαμενο το παιδι κι εχει κανει και πληγη γι αυτο τσιριζει....

εγω φυσικα αναστατωθηκα πολυ.....ευτυχως δεν ηταν ουρολοιμωξη.....ο γιατρος μου ειπε να βαζω μελανι...αυτο και εκανα και σε δυο μερες περασε εντελως!!!!

απο τοτε εχω ενα φοβο...γιατι κι εμενα εξωτερικα δεν ειχε απολυτως τιποτα...μεσα ηταν το προβλημα!!!!

Γεια σας κοριτσια!Εχω μια κορουλα 4 χρονων....Εχει συνηθησει να την σκουπιζουυμε....Μια μερα στο σχολειο φωναξε την δασκαλα της να την σκουπισει.Οταν αρχισε να τνν σκουπιζει,η μικρη αρχοσε να κλαιει δυνατα...Η δασκαλα κοιταξε εντρομη το πιπακι της και καταλαβε οτι ειχε γινει κατακοκκινο...Οταν με πηρε τηλεφωνο ηια να ερθω να την παραλαβω,μου τα εξηγησε ολα μετο ν και με το σ....Απο τοτε πιανει συνεχως το πιπι της...Την ρωτησα αν θελει να κλεισω ραντεβου με τον γιατρο μα αυτη μου απαντησε οτι μεγαλωσε και δεν ειναι μωρο πια για να της κοιταει ο γιατρος το πιπκακι...το βραδυ οταν κοιμοταν,της το ανοιξα ελαυρως για να δω αν ειχε τιποτα κ μεσα.Δυστυχως,ειχε ενα σπυρακι...ΑΡΑ ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΙΛΑ ΚΑΙ ΣΠΥΡΑΚΊΙΙΙΙΙΙ!Δεν θελει να παει στον γιατρο...Τι να κανω??

On 11/5/2022 at 4:29 ΜΜ, Salama56 είπε:

Γεια σας κοριτσια!Εχω μια κορουλα 4 χρονων....Εχει συνηθησει να την σκουπιζουυμε....Μια μερα στο σχολειο φωναξε την δασκαλα της να την σκουπισει.Οταν αρχισε να τνν σκουπιζει,η μικρη αρχοσε να κλαιει δυνατα...Η δασκαλα κοιταξε εντρομη το πιπακι της και καταλαβε οτι ειχε γινει κατακοκκινο...Οταν με πηρε τηλεφωνο ηια να ερθω να την παραλαβω,μου τα εξηγησε ολα μετο ν και με το σ....Απο τοτε πιανει συνεχως το πιπι της...Την ρωτησα αν θελει να κλεισω ραντεβου με τον γιατρο μα αυτη μου απαντησε οτι μεγαλωσε και δεν ειναι μωρο πια για να της κοιταει ο γιατρος το πιπκακι...το βραδυ οταν κοιμοταν,της το ανοιξα ελαυρως για να δω αν ειχε τιποτα κ μεσα.Δυστυχως,ειχε ενα σπυρακι...ΑΡΑ ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΙΛΑ ΚΑΙ ΣΠΥΡΑΚΊΙΙΙΙΙΙ!Δεν θελει να παει στον γιατρο...Τι να κανω??

δεν υπαρχει κατι αλλο που μπορεις να κανεις.αναγκαστικα θα πατε γιατρο

με οσο πιο απλα λογια μπορεις θα της εξηγησεις οτι ειναι οπως οταν ειναι αρρωστη,η εχει χτυπησει.πρεπει να το δει ο γιατρος,κ να δωσει καποια κρεμα για να μην ποναει

παραπονιεται γενικα οταν κατουραει,η την σκουπιζετε;η την πλενετε;

φυσικα θα το πειτε πολλες φορες,φυσικα θα αντιδρασει,αλλα ειναι θεμα υγειας

κ θα της πειτε οτι δεν ειναι θεμα ηλικιας.ο γιατρος ελεγχει ολο το σωμα μας οταν ειναι απαραιτητο.κ αυτο μπορει να συμβει κ στην μαμα η τον μπαμπα

• Μου αρέσει 2

Βγάλε φωτογραφία  - όταν είναι ξύπνια, 

και πες της ότι πρώτα

θα βγάλετε φωτογραφία να τη στείλετε στο γιατρό /  να πάτε γιατρό και να δείξετε την φωτογραφία. 

...έτσι θα προλάβεις και πριν την επίσκεψη να προιδεάσεις την τον γιατρό περι τινος προκειται 

και ίσως δεχτεί και απλώς με την φωτογραφια να σας πεί τι θεραπεια να κάνετε, χωρίς δηλαδή απαραίτητα εξέταση, μπορεί να φτάνει ? 

Αλλά ίσως έτσι και η μικρή δεχτεί να συμμετέχει στην εξέταση και να μην έχει τόσο φόβο. 

...είναι ένα ενδιάμεσο βήμα. Όπως και να έχει πες της ότι εαν δεν θέλει να πάει στο γιατρό ,πρώτα πρέπει  ο γιατρός να δεί τη φωτογραφία. 

Αν δεν δεχτεί να βγεί μια  φωτογραφία πες της ότι θα πρέπει να πάτε απευθείας... 

Όλες αυτές τις ημέρες δεν έχει υποφέρει το παιδί ; Κάποιες φορές όταν υποφέρουν πολύ δέχονται και περισσότερο να πάρουν βοήθεια....; 

Θα προτεινα να πατε σε γυναίκα γιατρό.  

Δεν συστήνω το να πούμε ότι ο γιατρος ελέγχει όλο το σώμα, γιατί υπαρχει άλλος γιατρός για κάθε σημείο σου σώματος. 

Πχ εγώ έχω πάρει τη κόρη μου σε ηλικία 5 ετών στην γυναικολόγο, και ξέρει ότι η γυναικολόγος μας κοιτάει στο πιπι.  Επίσης ήταν και σε εξέταση μαστολόγου επειδει ο μαστολόγος μας εξετάζει στο στήθος. 

Ας μάθει και τα ονόματα των γιατρών θα την κάνει να αισθανθεί ότι υπάρχει σύστημα γύρω από όλο αυτό. 

9 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Βγάλε φωτογραφία  - όταν είναι ξύπνια, 

και πες της ότι πρώτα

θα βγάλετε φωτογραφία να τη στείλετε στο γιατρό /  να πάτε γιατρό και να δείξετε την φωτογραφία. 

...έτσι θα προλάβεις και πριν την επίσκεψη να προιδεάσεις την τον γιατρό περι τινος προκειται 

και ίσως δεχτεί και απλώς με την φωτογραφια να σας πεί τι θεραπεια να κάνετε, χωρίς δηλαδή απαραίτητα εξέταση, μπορεί να φτάνει ? 

Αλλά ίσως έτσι και η μικρή δεχτεί να συμμετέχει στην εξέταση και να μην έχει τόσο φόβο. 

...είναι ένα ενδιάμεσο βήμα. Όπως και να έχει πες της ότι εαν δεν θέλει να πάει στο γιατρό ,πρώτα πρέπει  ο γιατρός να δεί τη φωτογραφία. 

Αν δεν δεχτεί να βγεί μια  φωτογραφία πες της ότι θα πρέπει να πάτε απευθείας...

Προσωπικά δεν θα έστελνα φωτογραφία με το αιδοίο του παιδιού ούτε καν στον γιατρό. Ακόμα κι αν εμπιστευόμουν τον γιατρό, δεν θα εμπιστευόμουν ότι ο γιατρός προστατεύει τα δεδομένα και τις συσκευές του με επαρκή τρόπο. Δεν θα έστελνα ούτε δική μου φωτογραφία, για να είμαι ειλικρινής. Επίσης ομολογώ ότι με ανατριχιάζει το κόνσεπτ να πείσω ένα τετράχρονο να το φωτογραφίσω εκεί πέρα ενώ δεν θέλει. Κι είναι κι ένα επικίνδυνο μάθημα για το μέλλον.

Συμφωνώ απόλυτα με τη @vicky86. Δεν έχει σημασία αν δεν θέλει να πάει στον γιατρό - πρόκειται για θέμα υγείας. Μπορεί να ντρέπεται, μπορεί να φοβάται ότι θα πονέσει με την εξέταση, κι αυτό είναι ΟΚ. Κι εγώ κοντεύω τα 40 και το ΠΑΠ δεν είναι επουδενί η καλύτερη μου, παρόλο που το έχω κάνει τόσες φορές. Όμως είναι κατι που πρέπει να γίνει. Εξήγησέ της με απλά λόγια και προσπάθησε να μην το μεγαλοποιήσεις όσο μπορείς. Αν δεις ότι το παιδί δεν νιώθει άνετα, που λογικό είναι, προσπάθησε να της δώσεις όσο περισσότερο έλεγχο γίνεται. Όχι μόνο στην εξέταση (π.χ. αν χρειαστεί να ανοίξει τα χείλη για να δει καλύτερα, να το κάνεις εσύ κι όχι ο γιατρός) αλλά και μετά (αν ας πούμε σας δώσει αλοιφή, ας τη βάζει μόνη της, και δεν πειράζει αν πασαλειφτεί ή αν ξοδέψει το μισό σωληνάριο). 

Υπομονή και περαστικά!

• Μου αρέσει 2

Κοίτα όταν είναι closeup, απλά μόνο το σημείο αυτό απομονώνεις μόνο εκεί, ιατρική φωτό είναι.

Εάν γλυτώσεις τραυματική εμπειρία σε τέτοιο σημείο απο κακή διαχείριση γιατρού, το προτιμώ.  Προφανώς και μόνο εάν είναι οκ το παιδί. Αφού ήδη η μητέρα έχει δοκιμάσει την ώρα που κοιμάται το παιδί να ελέγξει το σημείο. Με κάποιο τρόπο πρέπει ο γιατρός να γνωστοποιηθεί το θέμα, και εάν δεν είναι εφικτή η συνεργασία του παιδιού, μια φωτογραφία (με συνεργασία παιδιού) είναι προτιμότερη για μένα. Η μάνα αποφασίζει.   

Έχω ζήσει εξέταση απο γυναίκα γιατρό που προσπάθησε να ανοίξει την ελαφριά φίμωση στο αιδοίο της κόρης μου χωρίς πριν να προειδοποιησει, (απλά έτσι το αποφάσισε επι τόπου)  πόνεσε το παιδί, σε τέτοια ηλικία.    Η τύπισα δεν ρώτησε και απλά το τράβηξε το παιδι στο σημείο αυτό και χρειαστηκε να της πω παρακαλώ σταματήστε την ώρα που το έκανε! ...  αυτό έγινε σε δημόσιο ιατρείο δήμου της Αθήνας και παρουσία άλλων 2 παιδιάτρων στην ίδια αίθουσα!!! 

Δεν μπορείς να ξέρεις τι θα κάνει ο γιατρός και δεν είναι όλοι οι γιατροί τόσο ξεκάθαροι το πως προβαίνουν σε τέτοιες καταστάσεις.  

@belleblue φυσικά και μπορείς, και οφείλεις για την ακρίβεια, να γνωρίζεις πως θα επέμβει στο σώμα του παιδιού σου ο οποιοσδήποτε γιατρός. Τραγικό αυτό που συνέβη στο κοριτσάκι σου. Επίσης, το να επέμβεις εσύ στο σώμα ενός 4χρονου παιδιού, φωτογραφίζοντάς το την ώρα που κοιμάται είναι εξίσου τραυματικό, δε θέλω καν να σκεφτώ πως θα νιώσει το παιδί αν ξυπνήσει εκείνη την ώρα. Δεν το συζητώ βέβαια για να πάρεις διάγνωση μέσω φωτογραφίας, ειλικρινά τέτοιους γιατρούς δεν μπορώ να καταλάβω πως τους εμπιστεύεται κανείς..

Το παιδί πρέπει να καταλάβει (και οφείλουμε να το έχουμε εμείς καλλιεργήσει αυτό) ότι τα γεννητικά του όργανα δεν είναι τίποτε περισσότερο από αυτό που λέει η λέξη. Όργανα. Και όπως εξετάζει το στόμα μας ο οδοντίατρος, το ίδιο θα κάνει και ο παιδίατρος με το αιδοίο. Καμία ντροπή όταν πρόκειται για ιατρική πράξη. Άλλο η καλλιέργεια της ιδιωτικότητας, άλλο η συναίνεση και άλλο η ιατρική πράξη. 

Τι γίνεται στην περίπτωση όμως της @Salama56 που φαίνεται ότι το παιδί έχει φοβηθεί και ίσως έχει πάρει και λάθος μηνύματα σχετικά με το χειρισμό των γεννητικών οργάνων;

Δυστυχώς εδώ δεν παίρνει από "υποχωρήσεις". Στα ιατρικά θέματα δεν έχουμε ενδοιασμούς. Βρίσκεις γιατρό, του εξηγείς περί τίνος πρόκειται, εξηγείς ότι το παιδί είναι φοβισμένο και ζητάς να μάθεις πως τα το χειριστεί. Πρέπει πρώτα εσύ να νιώσεις ότι τον/την εμπιστεύεσαι. Στη συνέχεια, στο παιδί λες ξεκάθαρα, χωρίς πολλά πολλά, με απλά λόγια, ότι βλέπεις ότι υπάρχει πρόβλημα και όπως για όλα τα άλλα, έτσι και για αυτό ο κατάλληλος είναι ο γιατρός. Όσο αντιδρά, παραμένεις ψύχραιμη, προσπαθώντας να την κάνεις να καταλάβει ότι δε χρειάζεται να φοβάται ή να ντρέπεται. Εξηγείς με απλά λόγια τι πρόκειται να γίνει, της επιβεβαιώνεις ότι δε θα είναι μόνη της, θα είσαι δίπλα, ότι ο γιατρός θα την ακούσει και ότι δε θέλει να την πονέσει. 

Περαστικά εύχομαι και να ξεφοβηθεί το παιδί.

• Μου αρέσει 3
    • Ευχαριστώ! 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα