Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκπαιδευτικοί, παιδαγωγοί, επαγγελματίες ψυχικής υγείας και όχι μόνο!


administrator

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Είμαι και εγώ εκπαιδευτικός (νηπιαγωγός), αλλα και βρεφονηπιοκόμος. Ενώ σε ένα χρόνο παίρνω το πτυχίο μου από μτο τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του ΑΠΘ. Επίσης πριν από δύο μήνες τέλείωσα το μεταπτυχιακό μου στην πολυγλωσσία και τη διαπολιτισμικότητα.

Τόσα χρόνια δούλευα σε ιδιωτικούς Βρεφονηπιακούς σταθμούς και σχολεία, αλλά τώρα αποφάσισα να δώσω στον ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών και ελπίζω να πετύχω!!

Α! το σημαντικότερο είμαι μανούλα ενός κοριτσιού 22 μηνών και ενός αγοριού 13 ημερών.

 

Είμαι στη διάθεσή σας να δώσω τα φώτα μου σχετικά με παιδαγωγικά θέματα αλλά και σχετικά με θέματα φροντίδας μικρών παιδιών.

pj2Bp3.png

 

Στις 4 Μαίου 2011 έρχεται το τρίτο μας παιδάκι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα, είμαι η Μένια κι έχω τελειώσει Ψυχολογία στο ΑΠΘ. Εργάστηκα για περίπου δυόμισι χρόνια στον τομέα ειδικής αγωγής. Ασχολήθηκα κυρίως με αυτισμό και άλλα σύνδρομα. Τώρα δεν εργάζομαι καθώς μεγαλώνω το γιόκα μου αλλά είμαι στη διάθεσή σας να βοηθήσω όποτε και όπως μπορώ (αχρείαστη να μαι βέβαια). Μακάρι όλα τα παιδάκια του κόσμου να ναι γερά.

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Είμαι η Χριστίνα, μένω τώρα στα Χανιά και είμαι νηπιαγωγός!

Πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω σε θέματα που σας απασχολούν ή και να προτείνω βιβλιαράκια - παιχνίδια - δραστηριότητες!!! Είμαι διαθέσιμη! Απλά στείλτε μου μηνυματάκι! Α! Έχω και εγώ ένα μικρούλι, τον Αχιλλέα που είναι 20 μηνών!

~ Αφού το σχολείο δεν μας καταλαβαίνει, θα το καταλάβουμε εμείς... (Ανώνυμος) ~

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν προβληματισμό και θέλω να τον μοιραστώ με όλους εσάς του επαγγέλματος! Ο μικρός μου πάει σε δημοτικό παιδικό σταθμό και αντιμετωπίζουμε το πρόβλημα των διακοπών κάθε Χριστούγεννα-Πάσχα-Καλοκαίρι (για όσους δεν γνωρίζουν οι σταθμοί είναι κλειστοί περίπου 15 μέρες Χριστούγεννα, 15 μέρες Πάσχα κι ένα μήνα τον Αυγουστο) + κάτι απολύμάνσεις + κάτι συνελεύσεις.....νομίζω σας έχω δώσει να καταλάβετε. Αυτό που με απασχολεί είναι γιατί εσεις οι δασκάλες-παιδαγωγοί-νηπιαγωγοι δεν μας βοήθατε (τους γονείς) ζητώντας μαζί μας την ενίσχυση των σταθμών με περισσότερο προσωπικό ώστε να πηγαίνουν κυκλικά οι άδειές σας κι έτσι και εσείς θα είστε ικανοποιημένοι αλλα και εμείς που σε κάθε αργία τρέχουμε και δεν φθάνουμε διότι δεν έχουμε καμία βοήθεια.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Μήπως δίνεις κανείς στον επικείμενο ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών; Έχω δύο παιδάκια δύο ετών το ένα, ενός μήνα το άλλο και δεν βρίσκω χρόνο για διάβασμα. Καμιά ιδέα;

pj2Bp3.png

 

Στις 4 Μαίου 2011 έρχεται το τρίτο μας παιδάκι!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δίνεις κανείς στον επικείμενο ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών; Έχω δύο παιδάκια δύο ετών το ένα, ενός μήνα το άλλο και δεν βρίσκω χρόνο για διάβασμα. Καμιά ιδέα;

 

Αφροδίτη και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι.

Θέλω να δώσω(φιλολογία Αθήνας τελείωσα),έχω αγοράσει βιβλία(250ε μέχρι τώρα),στέκονται όλα πάνω στο τραπέζι της τραπεζαρίας και κοιταζόμαστε....

Έχω πάρει άδεια ανατροφής για το μπέμπη(3μιση μηνών είναι)απο τη δουλειά που είμαι τώρα,αλλά δεν θέλω με τίποτα να γυρίσω εκεί.Δουλεύω με βάρδιες,αγχωτική και υπεύθυνη δουλειά,πολύ κουραστική,πρωί-μεσημέρι-βράδυ και με το μωρό απλά θα κυκλοφορώ με καροτσάκι,άσε που δε θα το βλέπω και καθόλου.Θέλω να είμαι καθηγήτρια,να κάνω αυτό που αγαπώ,να είμαι με παιδιά αλλά ο όγκος της ύλης μεγάλος(οι φιλόλογοι έξετάζονται σε 4 αντικείμενα)και ο χρόνος μηδέν.

Η λύση που βλέπω είναι να κατεβάσω ρολά και για 5 μήνες το μωρό να μεγαλώνει με παπουδο-γιαγιά.Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα και αν είναι το παιδί να έχει μαμά για μία ζωή ας του λείψει για 5 μήνες..Σκληρό,αλλά τί άλλο να γίνει

Δε λέει και η Μενεγάκη να μου δανείσει καμία περισσευούμενη Φιλιππινέζα..

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως δίνεις κανείς στον επικείμενο ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών; Έχω δύο παιδάκια δύο ετών το ένα, ενός μήνα το άλλο και δεν βρίσκω χρόνο για διάβασμα. Καμιά ιδέα;

 

Αφροδίτη και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι.

Θέλω να δώσω(φιλολογία Αθήνας τελείωσα),έχω αγοράσει βιβλία(250ε μέχρι τώρα),στέκονται όλα πάνω στο τραπέζι της τραπεζαρίας και κοιταζόμαστε....

Έχω πάρει άδεια ανατροφής για το μπέμπη(3μιση μηνών είναι)απο τη δουλειά που είμαι τώρα,αλλά δεν θέλω με τίποτα να γυρίσω εκεί.Δουλεύω με βάρδιες,αγχωτική και υπεύθυνη δουλειά,πολύ κουραστική,πρωί-μεσημέρι-βράδυ και με το μωρό απλά θα κυκλοφορώ με καροτσάκι,άσε που δε θα το βλέπω και καθόλου.Θέλω να είμαι καθηγήτρια,να κάνω αυτό που αγαπώ,να είμαι με παιδιά αλλά ο όγκος της ύλης μεγάλος(οι φιλόλογοι έξετάζονται σε 4 αντικείμενα)και ο χρόνος μηδέν.

Η λύση που βλέπω είναι να κατεβάσω ρολά και για 5 μήνες το μωρό να μεγαλώνει με παπουδο-γιαγιά.Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα και αν είναι το παιδί να έχει μαμά για μία ζωή ας του λείψει για 5 μήνες..Σκληρό,αλλά τί άλλο να γίνει

Δε λέει και η Μενεγάκη να μου δανείσει καμία περισσευούμενη Φιλιππινέζα..

 

Δύσκολα πολύ!! Εγώ από τη μια έχω τη μικρή μου κόρη 24 μηνών, από την άλλη τον γιο μου δύο μηνών και φυσικά το διάβασμα. Στην πεθερά μου δεν μπορώ να υπολογίζω, όσο για τη μαμά μου την εξάντλησα που μου κρατούσε τη μικρή για να κάνω το μεταπτυχιακό, το οποίο τελείωσα τον Ιούνιο. Πολύ πίκρα!! Αλλά για να δούμε...

pj2Bp3.png

 

Στις 4 Μαίου 2011 έρχεται το τρίτο μας παιδάκι!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι δασκάλα! Έδωσα στον προηγούμενο ΑΣΕΠ. Πήγα χωρίς να έχω διαβάσει γιατί τότε μόλις είχα διοριστεί για πρώτη φορά αναπλρώτρια σε ένα 3θέσιο σχολείο και δεν υπήρχε χρόνος για δάβασμα. Πήγα όμως και προσπάθησα να απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις κατά την κρίση μου, τελικά πέρασα και τώρα πια έχω διοριστεί μόνιμα. Γι αυτό μην απελπίζεστε ακόμα και αν δεν ανοίξετε ούτε το εξώφυλλο κάντε τον κόπο να πάτε μέχρι τα εξεταστικά κέντρα και ίσως η τύχη να είναι μαζί σας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι δασκάλα! Έδωσα στον προηγούμενο ΑΣΕΠ. Πήγα χωρίς να έχω διαβάσει γιατί τότε μόλις είχα διοριστεί για πρώτη φορά αναπλρώτρια σε ένα 3θέσιο σχολείο και δεν υπήρχε χρόνος για δάβασμα. Πήγα όμως και προσπάθησα να απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις κατά την κρίση μου, τελικά πέρασα και τώρα πια έχω διοριστεί μόνιμα. Γι αυτό μην απελπίζεστε ακόμα και αν δεν ανοίξετε ούτε το εξώφυλλο κάντε τον κόπο να πάτε μέχρι τα εξεταστικά κέντρα και ίσως η τύχη να είναι μαζί σας.

 

Εύη,δεν τίθεται θέμα τύχης με τους φιλολόγους.Οι δάσκαλοι είναι τυχεροί διότι ο κλάδος άνοιξε και πλέον διορίζονται με το που παίρνουν πτυχίο..Ανεργία μηδέν.Δεν είδες τις βάσεις των παιδαγωγικών σχολών στα ύψη;Τα παιδιά τρέχουν να γίνουν δάσκαλοι.Άλλωστε τί τύχη με την ιστορία 1000 σελίδες που δεν τη διδάχθηκα και ποτέ(στο κλασσικό ούτε ένα μάθημα δεν κάναμε)...

Θέλει χοντρό διάβασμα,480 παίρνει μόνο φέτος.Εγώ ελπίζω μόνο να είμαι επιτυχούσα μη διοριστέα,να αρχίσω να τρέχω στα γραφεία των βουλευτάδων να με πάρουν αναπληρώτρια 2-3 χρόνια και μετά διορισμός με τη νέα ρύθμιση του Στυλιανίδη.Δεν θα ντραπώ να σου πώ οτι φέτος που κάθομαι με το μωρό,ο πατέρας μου με μέσον προσπαθεί να με βάλει στην πρόσθετη διδακτική στήριξη για τα μόρια και μάλλον θα γίνει.Τί να κάνεις;Στη Ρώμη κάνεις όπως οι Ρωμαίοι...

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι δασκάλα! Έδωσα στον προηγούμενο ΑΣΕΠ. Πήγα χωρίς να έχω διαβάσει γιατί τότε μόλις είχα διοριστεί για πρώτη φορά αναπλρώτρια σε ένα 3θέσιο σχολείο και δεν υπήρχε χρόνος για δάβασμα. Πήγα όμως και προσπάθησα να απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις κατά την κρίση μου, τελικά πέρασα και τώρα πια έχω διοριστεί μόνιμα. Γι αυτό μην απελπίζεστε ακόμα και αν δεν ανοίξετε ούτε το εξώφυλλο κάντε τον κόπο να πάτε μέχρι τα εξεταστικά κέντρα και ίσως η τύχη να είναι μαζί σας.

 

Εύη,δεν τίθεται θέμα τύχης με τους φιλολόγους.Οι δάσκαλοι είναι τυχεροί διότι ο κλάδος άνοιξε και πλέον διορίζονται με το που παίρνουν πτυχίο..Ανεργία μηδέν.Δεν είδες τις βάσεις των παιδαγωγικών σχολών στα ύψη;Τα παιδιά τρέχουν να γίνουν δάσκαλοι.Άλλωστε τί τύχη με την ιστορία 1000 σελίδες που δεν τη διδάχθηκα και ποτέ(στο κλασσικό ούτε ένα μάθημα δεν κάναμε)...

Θέλει χοντρό διάβασμα,480 παίρνει μόνο φέτος.Εγώ ελπίζω μόνο να είμαι επιτυχούσα μη διοριστέα,να αρχίσω να τρέχω στα γραφεία των βουλευτάδων να με πάρουν αναπληρώτρια 2-3 χρόνια και μετά διορισμός με τη νέα ρύθμιση του Στυλιανίδη.Δεν θα ντραπώ να σου πώ οτι φέτος που κάθομαι με το μωρό,ο πατέρας μου με μέσον προσπαθεί να με βάλει στην πρόσθετη διδακτική στήριξη για τα μόρια και μάλλον θα γίνει.Τί να κάνεις;Στη Ρώμη κάνεις όπως οι Ρωμαίοι...

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ξέρω πως δεν είναι το ίδιο αλλά είχαμε και εμείς μαθήματα όπως ιστορία με τρεις τόμους και άλλα τέτοια που δεν διδαχθήκαμε ποτέ. Βέβαια ότι ειναι να γίνει γίνεται και για μένα ίσως ήταν να μπω τότε. Σου εύχομαι κάλη επιτυχία και να σου ζήσει το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω πως δεν είναι το ίδιο αλλά είχαμε και εμείς μαθήματα όπως ιστορία με τρεις τόμους και άλλα τέτοια που δεν διδαχθήκαμε ποτέ. Βέβαια ότι ειναι να γίνει γίνεται και για μένα ίσως ήταν να μπω τότε. Σου εύχομαι κάλη επιτυχία και να σου ζήσει το μωράκι σου!

 

Σε ευχαριστώ.Άσχετο,αλλά το ζουζούνι σου έχει απίστευτα πονηρό φατσάκι!!Πρέπει να είναι και αυτός "μικρός μαφιόζος".Φωνάζω το δικό μου "Καρλίτο"απο τον "ΝΟΝΟ" ξέρεις....Ξεκίνα και εσύ!!

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα σε όλους σας . Είμαι καθηγήτρια Αγγλικών από Θεσσαλονίκη. ¨εχω δυο μικράκια. Ο μεγάλος μου γιος είναι 22 μηνών και η μπουμπού μας 4 μηνών. Φέτος αποφάσισα να μην εργαστώ για να περάσω λίγο χρόνο με τα μικρά μου γιατί δεν έχουμε βοήθεια και ο μπαμπάς μας δουλεύει πολλές ώρες.

Η Κατερίνα και τα δυο ζουζουνάκια της

Link to comment
Share on other sites

γειά σας τυχαία είδα το θέμα τώρα και θυμήθικα τον πόνο μου. έχω δύο παιδάκια τον Σπύρο 3,5 χρ και τον Αλέξανδρο 13μηνών. Ο σπύρος μου έχει κάνει 4 επεισόδια πυρετικών σπασμών και τώρα πια κάνει θεραπεία για παιδική επιλυψία αν και δεν μας βρήκαν να έχει κάτι τέτοιο. Τελοσπάντων θέλω να πω πως πριν λίγες μέρες τον έγραψα στον κρατικό σταθμό και όταν ξεκινήσαμε πήρα να ενημερώσω την διευθύντρια για το στρεσολίντ που είναι ένα υπόθετο το όποιο πρέπει να έχει πάντα μαζί του και να του χορηγηθεί σε περίπτωση σπασμών. Η αντιμετώπισή της ήταν το κάτι άλλο. Αν μπορούσε θα με έδιωχνε επιτόπου. ΔΕΝ μπορεί όμως και γιαυτό μου φέρεται απαίσια. Το χειρότερο είναι ότι βλέπω μιά θλήψη στο προσωπό της κάθε φορά που την βλέπω κάθε μέρα δηλ να κοιτάει τον Σπύρο μου, σαν να μας λυπάται. Της μίλησα και προσπάθησα να της εξηγήσω πως έχουν τα πράγματα και ότι δεν είμαι ανεύθυνη να στείλω το παιδί μου ενώ είναι άρρωστο και της τόνισα πως ποιο πολύ από εμένα δεν θέλει κανείς το καλό του παιδιού μου. Δεν λέω έδειξε να θέλει να καταλάβει αλλά δεν τα καταφέρνει είναι λέει πολλά παιδιά δεν προλαβένουν να καταλάβουν αν ανεβάσουν πυρετό πόσο μάλλον να χορηγήσουν και φάρμακο. Μου είπε πως είναι αγχωμένη γιατί δεν της έχει ξανατύχει στα τόσα χρόνια που δουλεύει πρέπει να είναι πάνω από 50 χρ. Κάθε μεσημέρι που σχολάω τον μικρό την ρωτάω αν είναι όλα καλά και δυσανασχετεί δεν μου λέει αν τρώει αν πίνει τίποτα δεν προλαβαίνουμε μου λέει να τα παρατηρούμε όλα αν διψάσει θα πιεί αν πεινάσει θα φάει κ.α. Δεν έχω όρεξη να της ξαναμιλήσω με κάνει να νοιώθω άσχημα και ανεύθυνη μάνα που αφήνω εκεί το παιδί μου. Γράφω και εδώ τον πόνο μου μια και είστε όλοι του επαγγέλματος αυτού είναι σωστή αντιμετώπιση αυτή δηλαδή τι πρέπει να γίνει να περιθωριοποιούμε μόνοι μας τα παιδιά μας?

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια κι από μένα....με λένε Αλεξάνδρα και είμαι καθηγήτρια Γερμανικών... :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και όλους!! Ανήκω και εγώ στον εκπαιδευτικό κλάδο. Ειμαι καθηγήτρια πληροφορικής εδω και 9 χρόνια. Βέβαια εγώ πιστεύω ότι η εκπαιδευτική μου ιδιότητα θα αποδειχθεί και θα φανεί πόσο καλή είναι τώρα που έγινα μανούλα!!

 

 

Αλεξάνδρα, πρέπει τα μωρά μας να είναι συνομήλικα. Η φωτογραφία που έχεις πρέπει να είναι ημερών το μωρό σου γιατί από ότι βλέπω από την δικιά μου έχει αλλάξει πολύ!! :D

line_flow_rose_beg_minie_time_1212638400_text_e720eaeff5eaebdff4f3e120ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε ολες. εχω μια κορη που σε λίγο καιρό χρονίζει. δουλεύω πρωι (8-3)- απογευμα (4-10) και θέλω καποια κοπέλα να κρατάει τη μικρή και να ασχολείται μαζί της. δεν εννοώ κάθε μερα πρωί και απόγευμα. εναλλάξ. μένουμε στο παγκράτι.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...