Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συσπάσεις μήτρας, σουβλιές στην κοιλιά


Recommended Posts

Εγω δεν εχω καθολου στην κοιλια(ποτε δεν ειχα) μονο εδω και 2 ημερες πετρωνει το σημειο απο τον αφαλο και πανω και νιωθω πολυ εντονο βαρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 264
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

α ρε κοριτσακι,πολυ μου την εχει σπασει ο γιατρος σου.μερικους τους νοιαζει μονο τα χρηματα.λυπαμαι πολυ γιαυτο που σου συνεβει αλλα παραλληλα σε θαυμαζω για το ποσο δυνατη εισαι και βοηθας και εμας με αυτα που εμαθεσ.σου ευχομαι γρηγορα να ερθει το νινακι σου!

 

selestina εμενα να δεις.....Αλλα τι να το κανω τωρα???Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια...προσπαθω να ειμαι συγκεντρωμενη να μην το χασω τελειως, γιατι εχω εναν αντρα που θελει στηριξη(για τα πεθερικα μου δεν το συζηταω.....αεροβαπτισα το παιδι λογω εγκεφαλικης αιμορραγιας και αυτοι παρεξηγηθηκανε για το ονομα....) και επισης θελω πολυ να κανω κι αλλα παιδια...Και ο μονος τροπος ειναι να προχωρησω...Δεν ξεχναω ποτε το παιδι μου, αλλα πρεπει για το καλο ολων μας να προχωρησω....

fnGBp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω καθολου στην κοιλια(ποτε δεν ειχα) μονο εδω και 2 ημερες πετρωνει το σημειο απο τον αφαλο και πανω και νιωθω πολυ εντονο βαρος.

 

Μαρία-Ευγενία πρόσεξε γιατί μπορεί να είναι συσπαση. Οταν σας ρώτησα είχα και γω ένα πετρωμα σε ένα συγκεκριμένο σημείο για 1-2 ώρες με ρυθμό από 1 εως 10 λεπτα το πολύ. εμεινα ξαπλα ολη μέρα και από τότε προσέχω πάρα πολύ. Προσπαθώ να μένω στο κρεβάτι όσο περισσότερο μπορώ, να μην πολυσηκώνω τον μικρό και έχω ηρεμησει. Μάλλον ήταν σύσπασεις και όχι το μωρό που νόμιζα αρχικα γιατί εκτοτε με την ξεκούραση δεν έχω ξαναπαρουσιασει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα

ειμαι στην 25η εβδομαδα και εχω συσπασεις απο τα χριστουγεννα!εννοειται οτι εχω παιδακι 2 ετων και παιρνω γιοτοπαρ μισο ανα 6 ωρο!ο γιατρος μου λεει οτι θελει ξεκουραση αλλα βοηθεια απο πουθενα,ουτε οι γονεις μου μπορουν!δεν παιρνω

μαγνησιο αφου δεν εχω κραμπες στην κοιλια η τουλαχιστον τοσο δυνατες!αλλα ηθελα να ρωτησω που πρεπει να ειναι ο αφαλος μου?!στον γιο μου ηταν εκει που γινοταν <<πλακε>>και πηγα για γεννα φυσικα, η κοιλια μου και τωρα ειναι πιο χαμηλα κατα πολυ!ειναι σωστο αυτο?η μπεμπα μου κλωτσαει χαμηλα μονο,λιγο πιο σπανια απο οτι πρειπει νομιζω και καθε φορα που καθομαι η σκυβω ποναει η μεση μου και κατουριεμαι!ποσο πρεπει να ανησυχω?εχω ραντεβου την τεταρτη με τον γιατρο μου και θα τα πουμε αλλα δεν αντεχω να περιμενω πεθαινω απο το αγχος.σκεφτομαστε αν πρεπει να γεννησουμε σε νοσοκομειο λογω της καταστασης!τι λετε?κινδυνευει το μωρακι μου να χαθει?απο ποια ηλικια και μετα ειναι <<βιωσιμα>>τετοια νεογνα και τι παρουσιαζουν σε προβληματα αφου μονο υγιει προωρα ειναι?

οποιαδηποτε απαντηση δεκτη!πεθαινω απο αγωνια!

uYdjp2.png

 

 

3xLVp2.png

Link to comment
Share on other sites

best mommy καλημέρα. Όσον αφορά τον αφαλό εμένα ήταν πάντα πολύ μέσα με αποτέλεσμα παρά το ότι έχει τεντωθεί να εξακολουθεί να μην είναι ένα με το δέρμα. Επίσης παρακολουθώ σε δύο sites κάτι σαν ημερολόγιο εγκυμοσύνης το ένα είναι του μαιευτηρίου Ρέα το οποίο με έχει βοηθήσει πολύ καθώς είναι το πρώτο μου παιδάκι και όλα είναι νέα για εμένα και το άλλο είναι του babyspace τα οποία λένε ότι η μήτρα μας στην 24η και 25η εβδομάδα βρίσκετε λίγο πάνω από τον αφαλό μας άρα και τα μωράκια μας δεν είναι ακόμα πολύ πολύ ψιλά. Επίσης έκανα και την Β επιπέδου την Πέμπτη που πέρασε και ο γιατρός μου είπε ότι ο μπέμπης είχε βάλει το κεφαλάκι του πίσω από την ουρήθρα μου. Τρόμαξα που ήταν τόσο χαμηλά αλλά ο γιατρός ήταν απολύτως καθησυχαστικός λέγοντας μου ότι μπορεί να βρήκε την έξοδο αλλά θα είμαι τυχερή αν μείνει εκεί χαμηλά μέχρι το τέλος. Συνήθως λέει μέχρι 31η εβδομάδα γυρίζουν συνεχώς και ανεβαίνουν και παίρνουν διάφορες θεσούλες.

Μην ανησυχείς πάντως και σκας και το μωρουλι σου , κάνε τις ερωτήσεις σου στον γιατρό σου την Τετάρτη και θα δεις ότι θα είναι όλα καλά. Εξάλλου λένε όλοι ότι κάθε εγκυμοσύνη μπορεί να είναι πολύ διαφορετική από τις άλλες ακόμα και στην ίδια γυναίκα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσι μου καταρχας ευχομαι να σου πανε ολα καλα! Εγω εχω συσπασεις απο 22η εβδομαδα.Εχω κ μια κορη 2 χρονων.Οποτε σε καταλαβαινω απολυτα!

Το καλο με εμενα ειναι οτι εχω βοηθεια κ εμεινα στο κρεβατι 3 ολοκληρους μηνες ακινητη!!! Προχθες μπηκα στο μηνα μου!!! Η συμβουλη μου ειναι να μεινεις κ εσυ στο κρεβατι η εστω να ξεκουραζεσαι πααααααρα πολυ κ να μην σηκωνεις το παιδι.Ουτε πολλες δουλειες στο σπιτι. Κι αν δεν ειναι εφικτο αυτο να πας να μεινεις στη μαμα σου. Ενα τοοοσο προωρο μωρο δεν ξερεις τι προβληματα μπορει να εχει.Την κορη μου την γεννησα στις 32 εβδ. Η νεογνολογος μας μου ειπε πως βιωσιμο ειναι μετα τις 28 εβδ. Οσο περισσοτερο μεινει στην κοιλια τοσο το καλυτερο!!! Ξεκουραση κ προσευχη. Εμενα αυτο με εφτασε ως εδω!!!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα

ειμαι στην 25η εβδομαδα και εχω συσπασεις απο τα χριστουγεννα!εννοειται οτι εχω παιδακι 2 ετων και παιρνω γιοτοπαρ μισο ανα 6 ωρο!ο γιατρος μου λεει οτι θελει ξεκουραση αλλα βοηθεια απο πουθενα,ουτε οι γονεις μου μπορουν!δεν παιρνω

μαγνησιο αφου δεν εχω κραμπες στην κοιλια η τουλαχιστον τοσο δυνατες!αλλα ηθελα να ρωτησω που πρεπει να ειναι ο αφαλος μου?!στον γιο μου ηταν εκει που γινοταν <<πλακε>>και πηγα για γεννα φυσικα, η κοιλια μου και τωρα ειναι πιο χαμηλα κατα πολυ!ειναι σωστο αυτο?η μπεμπα μου κλωτσαει χαμηλα μονο,λιγο πιο σπανια απο οτι πρειπει νομιζω και καθε φορα που καθομαι η σκυβω ποναει η μεση μου και κατουριεμαι!ποσο πρεπει να ανησυχω?εχω ραντεβου την τεταρτη με τον γιατρο μου και θα τα πουμε αλλα δεν αντεχω να περιμενω πεθαινω απο το αγχος.σκεφτομαστε αν πρεπει να γεννησουμε σε νοσοκομειο λογω της καταστασης!τι λετε?κινδυνευει το μωρακι μου να χαθει?απο ποια ηλικια και μετα ειναι <<βιωσιμα>>τετοια νεογνα και τι παρουσιαζουν σε προβληματα αφου μονο υγιει προωρα ειναι?

 

 

Κατ αρχην ηρεμησε!!!!!!Εγω ειμαι στην 23η εβδομαδα και εχω συσπασεις απο την 5η επαιρνα utrogestan μεχρι και την αυχενικη και μετα ξεκινησα μαγνησιο(μεχρι και τωρα και χωρις να εχω κραμπες στη κοιλια).Απο τις 21/01/2012 περιπου επειδη ειχα κατι πονακια αριστερα στον αφαλο παιρνω μισο yutopar ανα 4 ωρες.Τουαλετα παω κι εγω παρα πολυ συχνα απο την αρχη της εγκυμοσυνης μονο τις 3 τελευταιες ημερες εχω ηρεμησει λιγο ειδικα τη νυχτα που ηταν και ποιο εντονο.Ο αφαλος μου ειναι οπως και πριν ακομα.Εμενα ο μικρουλης μου με κλωτσαει παντου αλλα ειδικα χαμηλα ειναι ποιο εντονο καποιες φορες.Καποιες φορες νιωθω να με κλωτσαει ακομα και στο κολπο και ο γιατρος μου λεει οτι ειναι φυσιολογικο και αλλες κοπελες που εχω ρωτησει το εχουν περασει και αυτες.Εγω εχω ιδιωτη γιατρο αλλα λογο της καταστασης θα παω νοσοκομειο,την περασμενη εβδομαδα πηγα και μιλησα με το γιατρο του νοσοκομειου και εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη.Αλλα αυτο ειναι καθαρα δικη σου επιλογη.Γιατι σκεφτεσαι τοσο ασχημα πραγματα?Γιατι να χασεις το μωρο σου?Και τι εννοεις αν ειναι βιωσιμα τετοια μωρα?Εννοεις λογο εβδομαδων αν ναι αυτο που εχω διαβασει ειναι πως ειναι βιωσιμα αλλα χρειαζονται παρα παρα πολυ προσοχη.Ακριβως τα προβληματα που μπορει να παρουσιασουν δεν τα ξερω αλλα δεν ειναι απαραιτητο να εχουν καποια προβληματα οταν θα βγουν απο την θερμοκοιτιδα που εννοειται πως πρεπει να μπουν σε μια τετοια περιπτωση για αρκετο καιρο φανταζομαι.Και η Φαιη Σκορδα που κανει το πρωινο μου εχει πει οτι γεννηθηκε εξιμιση μηνων και ειναι μια χαρα η κοπελα η τουλαχιστον ετσι φαινεται.Εν ολιγης μην αγχωνεσαι ειδικα εσυ που εχεις κι αλλο και καποια πραγματα επρεπε να τα ξερεις καλυτερα τουλαχιστον απο μεν απου ειναι το πρωτο μου.Σου ευχομαι τα καλυτερα και περιμενω νεα σου οταν πας στο γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

μαρια-ευγενια ευχαριστω για το χρονο σου και για την απαντηση σου.πηγα τελικα και μου ειπε οτι ειναι ολα καλα.ο τραχηλος ειναι ενταξει αλλα να μην σηκωνω το γιο μου να μην κανω δουλειες,να ξεκουραζομαι και να κανω υπομονη 2 μηνες ακομη ωστε σε εναν ενδεχομενο προωρο τοκετο δηλαδη στον 8ο μηνα το μωρακι μου να ειναι δυνατο να αντιμετωπισει κατι τετοιο εστω και αν ειναι μικρουλη!αποφασισαμε να γεννησω σε νοσοκομειο με ΜΕΝΝ για παν ενδεχομενο λογω ενστικτου και προαισθηματος.μπορει να εχεις δικιο οτι ειναι το δευτερο και δεν πρεπει να ανησυχω,αλλα η πρωτη μου εγκυμοσυνη ηταν αψογη και στην τελικη το μωρο μου ειναι υγιεστατο μεχρι τωρα,η μητρα μου και το κεφαλι μου φταιει για τις συσπασεις!πεποιθηση μου ειναι και ηταν οτι μια εγκυμοσυνη φαινεται το πρωτο 3μηνο!αν ειναι να παει καλα θα παει!αλλιως η φυση και ο θεος αποφασιζουν για το σωστο!οτιδηποτε αλλο συμβει στην πορεια, εχεις μεριδιο ευθυνης εσυ και αυτοι που σε παρακολουθουν.δεν κρινονται ολα εκ του αποτελεσματος!ανθρωπο φερνεις στον κοσμο!θες γι'αυτον οτι καλυτερο.μια ποιοτικη ζωη σε ολα τα επιπεδα.πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοω.οσο για τα προωρα,ναι αυτο εννοω που λες.επειδη εδω ειμαστε ελλαδα και δη φτωχη ελλαδα,πρεπει να εχεις λεφτα και μπαρμπα σε ιδιωτικη για γεννησεις προωρο 25 εβδομαδων και να ζησει εστω, ποσο μαλλον φυσιολογικα!εγω δεν εχω ουτε το ενα ουτε το αλλο!δεν μπορω να βρω το βιντεο να στο στειλω αλλα πριν 15 μερες πηρε εξιτηριο μωρο που γεννηθηκε προωρο 23 εβδομαδων με βαρος350γρ-340γρ αν θυμαμαι και εχει τον τιτλο του πιο μικρου μωρουπου επεζησε μετα απο προωρο τοκετο με σημερινο βαρος 2500γρ μετα απο 6μιση μηνες στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.στην ελλαδα δεν υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις.δες την κοπελα παρακατω με το ραφαιλακο το αγγελουδι της!μακαβριο αλλα αληθεια.ολα τα παιδακια του κοσμου να ειναι γερα!ΟΛΑ!!!!!το βρισκω λογικο λοιπον να φοβαμαι τα παντα οταν θελω τοσο πολυ ενα παιδακι ακομη και το θελω ζωντανο!υπομονη και σε σενα και επειδη εσυ δεν εχεις ακομη καποιον να σε παρακαλαει να τον σηκωνεις αγκαλια και να τον φιλας να τον αγκαλιαζεις καθε τεταρτο πιστευω οτι ειναι πιο ευκολη η ξεκουραση.κατσε λοιπον αγαπη μου στα αυγα σου και εσυ οπως και γω και του χρονου τετοια μερα θα μου λες πρωτα ο θεος πως το αγγελουδι σου σε εσκασε που δεν τρωει!φιλια στο μωρακι σου και με εναν πονο.ολα θα πανε καλα!!!

uYdjp2.png

 

 

3xLVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου καταρχας ευχομαι να σου πανε ολα καλα! Εγω εχω συσπασεις απο 22η εβδομαδα.Εχω κ μια κορη 2 χρονων.Οποτε σε καταλαβαινω απολυτα!

Το καλο με εμενα ειναι οτι εχω βοηθεια κ εμεινα στο κρεβατι 3 ολοκληρους μηνες ακινητη!!! Προχθες μπηκα στο μηνα μου!!! Η συμβουλη μου ειναι να μεινεις κ εσυ στο κρεβατι η εστω να ξεκουραζεσαι πααααααρα πολυ κ να μην σηκωνεις το παιδι.Ουτε πολλες δουλειες στο σπιτι. Κι αν δεν ειναι εφικτο αυτο να πας να μεινεις στη μαμα σου. Ενα τοοοσο προωρο μωρο δεν ξερεις τι προβληματα μπορει να εχει.Την κορη μου την γεννησα στις 32 εβδ. Η νεογνολογος μας μου ειπε πως βιωσιμο ειναι μετα τις 28 εβδ. Οσο περισσοτερο μεινει στην κοιλια τοσο το καλυτερο!!! Ξεκουραση κ προσευχη. Εμενα αυτο με εφτασε ως εδω!!!

ΗΡΩΑΣ!!!απορω με την υπομονη σου!δευτερη εγκυμοσυνη με συσπαασεις δηλαδη.χαρα στο κουραγιο σου.και μενα το ιδιο μου ειπε ο γιατρος μου τελικα!οσο πιο πολυ μεινει τοσο το καλυτερο και συνεστησε ξεκουραση.εγω δεν εχω βοηθεια,οχι και ξερεις κατι...δεν με νοιαζει για μενα,θελω να γεννηθει υγιες και δεν θελω να εχω τυψεις και για τον γιο μου που τον απορριπτω και τον παραταω εξαιτιας μιας κακης εγκυμοσυνης.με καταλαβαινεις?εγω φταιω για τις συσπασεις προφανως κατα κυριο λογω.αλλα πεθαινω για τον γιο μου οπως ομως και για ενα ακομη μωρακι!δεν μου ετυχε,τα θελαμε και τα θελουμε τα παιδια μας.ειναι η ζωη μου.μην με παρεξηγησεις.νομιζω με καταλαβαινεις.δεν τον αφησα ποτε μου, ακομη και οταν μπορουσα οπως θα κανω και με την μπεμπα αλλωστε.χαζομαρα θα πεις και συμφωνω αλλα η καρδια μου δεν μπορει οχι το μυαλο.ειμαι υπερβολικη,το ξερω.ειμαι μανουλα ομως και ειμαι περηφανη!ειναι κομματια απο το σωμα μου!σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου και την απαντηση σου.με το καλο να ερθει το μωρακι σου να χαιρεσαι την κορουλα σου και να εισαι γερη!

uYdjp2.png

 

 

3xLVp2.png

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο ιωαννα μπ. για τις θεσεις του μωρου τελικα.η μπεμπα ειναι πλαγια στη θεση με τον πωπο της αν καταλαβα καλα.ο τραχηλος ειναι καλος τελικα και αυτο ενδιαφερει τον γιατρο μου προς το παρον, ετσι ειπε.ακομη ομως ανησυχω για τον αφαλο μου οτι ειναι χαμηλα.οσο για την διαφορετικη εγκυμοσυνη το εχω εμπεδωσει ποσο διαφορετικες ειναι η πρωτη μου απο την δευτερη!τερααααστια διαφορα!!!ευχαριστω για την υποδειξη με τα ημερολογια.πες μου μονο πρεπει να εχω εγγραφη για να ενημερωνομαι?ευχαριστω για τον χρονο σου!με το καλο να ερθει το μωρακι σου!

uYdjp2.png

 

 

3xLVp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι εγώ δεν έχω κάνει εγγραφή απλά μπαίνω όποτε θέλω στις σελίδες εκείνες και επιλέγω την εβδομάδα που με ενδιαφέρει. Εμένα άλλαξε ο μπεμάκος θέση πλήρως μέσα σε 4 ημέρες! Την Πέμπτη ήταν με το κεφαλάκι στην ουρήθρα και την Δευτέρα με το κεφάλι του επάνω από τον αφαλό! Ο γυριστρούλης!

Link to comment
Share on other sites

μαρια-ευγενια ευχαριστω για το χρονο σου και για την απαντηση σου.πηγα τελικα και μου ειπε οτι ειναι ολα καλα.ο τραχηλος ειναι ενταξει αλλα να μην σηκωνω το γιο μου να μην κανω δουλειες,να ξεκουραζομαι και να κανω υπομονη 2 μηνες ακομη ωστε σε εναν ενδεχομενο προωρο τοκετο δηλαδη στον 8ο μηνα το μωρακι μου να ειναι δυνατο να αντιμετωπισει κατι τετοιο εστω και αν ειναι μικρουλη!αποφασισαμε να γεννησω σε νοσοκομειο με ΜΕΝΝ για παν ενδεχομενο λογω ενστικτου και προαισθηματος.μπορει να εχεις δικιο οτι ειναι το δευτερο και δεν πρεπει να ανησυχω,αλλα η πρωτη μου εγκυμοσυνη ηταν αψογη και στην τελικη το μωρο μου ειναι υγιεστατο μεχρι τωρα,η μητρα μου και το κεφαλι μου φταιει για τις συσπασεις!πεποιθηση μου ειναι και ηταν οτι μια εγκυμοσυνη φαινεται το πρωτο 3μηνο!αν ειναι να παει καλα θα παει!αλλιως η φυση και ο θεος αποφασιζουν για το σωστο!οτιδηποτε αλλο συμβει στην πορεια, εχεις μεριδιο ευθυνης εσυ και αυτοι που σε παρακολουθουν.δεν κρινονται ολα εκ του αποτελεσματος!ανθρωπο φερνεις στον κοσμο!θες γι'αυτον οτι καλυτερο.μια ποιοτικη ζωη σε ολα τα επιπεδα.πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοω.οσο για τα προωρα,ναι αυτο εννοω που λες.επειδη εδω ειμαστε ελλαδα και δη φτωχη ελλαδα,πρεπει να εχεις λεφτα και μπαρμπα σε ιδιωτικη για γεννησεις προωρο 25 εβδομαδων και να ζησει εστω, ποσο μαλλον φυσιολογικα!εγω δεν εχω ουτε το ενα ουτε το αλλο!δεν μπορω να βρω το βιντεο να στο στειλω αλλα πριν 15 μερες πηρε εξιτηριο μωρο που γεννηθηκε προωρο 23 εβδομαδων με βαρος350γρ-340γρ αν θυμαμαι και εχει τον τιτλο του πιο μικρου μωρουπου επεζησε μετα απο προωρο τοκετο με σημερινο βαρος 2500γρ μετα απο 6μιση μηνες στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.στην ελλαδα δεν υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις.δες την κοπελα παρακατω με το ραφαιλακο το αγγελουδι της!μακαβριο αλλα αληθεια.ολα τα παιδακια του κοσμου να ειναι γερα!ΟΛΑ!!!!!το βρισκω λογικο λοιπον να φοβαμαι τα παντα οταν θελω τοσο πολυ ενα παιδακι ακομη και το θελω ζωντανο!υπομονη και σε σενα και επειδη εσυ δεν εχεις ακομη καποιον να σε παρακαλαει να τον σηκωνεις αγκαλια και να τον φιλας να τον αγκαλιαζεις καθε τεταρτο πιστευω οτι ειναι πιο ευκολη η ξεκουραση.κατσε λοιπον αγαπη μου στα αυγα σου και εσυ οπως και γω και του χρονου τετοια μερα θα μου λες πρωτα ο θεος πως το αγγελουδι σου σε εσκασε που δεν τρωει!φιλια στο μωρακι σου και με εναν πονο.ολα θα πανε καλα!!!

Σε ευχαριστω παρα πολυ και σενα ευχομαι τα καλυτερα.Αυτο με το προωρο μωρακι στο εξωτερικο το ειχα δει!!Ειχε απιστευτο κουραγιο και δυναμη το μικρουλη και ευτυχως ναι τα καταφερε!Μαχητης απο μικρος η μικρη γιατι δεν θυμαμαι τι ειναι.Φυσικα και καταλαβαινω την αγωνια της καθε μανουλας να φερει στη ζωη ενα υγιεστατο παιδακι και εχεις δικιο μπορει να εχεις κι αλλο παιδακι αλλα καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη.Φιλακια

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια οταν λεμε συσπαση τι εννοουμε ακριβως?εχω νιωσει κ εγω καποιες φορε σε ενα σημειο να σκληραινει η κοιλια μου(δεξια για πχ) για δευτερολεπτα χωρις πονο κ με το που τελειωνει στο ιδιο σημειο αισθανομαι να με κλωτσαει το μωρο...τωρα αυτο ειναι συσπαση ή ο μπεμπης?αχ τι αγχος ειναι αυτο,αμαν.....

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας κοριτσια πηρα την αποφαση να σας γραψω γιατι χρειαζομαι τη βοηθεια σας.ειμαι στην 24 εβδομαδα και παιρνω γιουτοπαρ για ειχα λιγεσ σθσπασεισ στην 19-20η εβδομαδα...:confused:τωρα ομως με απασχολει κατι αλλο ...εχω πονακια χαμηλα πανω στο εφηβαιο χαμηλα που κρατανε 20-30 λεπτα που δεν μοιαζει με πονο περιοδο.δεν ποναω χαμηλα στην κοιλια σαν περιοδο,ουτε εχω πετρωματα,ουτε πονουσ περοδου στην κοιλια που κρατανε λεπτα και φευγουν ουτε κατι που να μοιαζει με συσπασεισ(τουλαχιστον απο οτι εχω διαβασει στο φορουμ και γενικα στο ιντερνετ. το εψαξα αρκετα.....)μονο πονοι χαμηλα ακριβωσ πανω απο εκει που αρχιζουν τα χειλη....εχει τυχει σε καμια κατι παρομοιο;ειναι το πρωτο μου μωρακι και ανησυχω αρκετα....περιμενω εστω και μια απαντηση....

Link to comment
Share on other sites

μολισ γυρισα απο τον γιατρο μου, οι πονοι αυτοι δεν ειναι συσπασεις τελικα!πολυ χαιρομαι!!:D:D:Dαπλα ανοιγει η λεκανη ......καλεσ τελειομηνες εγκυμοσυνες να εχουμε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

geia sas koritsia...eimai stin 19 ebdomada kai edo kai mia ebdomada,nio8o xtipimatakia stin koilia xamila,kai oso pernousan oi meres ginontousan olo kai pio entona kai eftasan mexri kai ton kolpo.pira tin giatro mou kai mou eipe oti einai sispaseis..alla pono dn exo ka8olou..eimai me magnisio pros to paron ..kai 3ekourasi..eixate tpt paromoio???

Link to comment
Share on other sites

geia sas koritsia...eimai stin 19 ebdomada kai edo kai mia ebdomada,nio8o xtipimatakia stin koilia xamila,kai oso pernousan oi meres ginontousan olo kai pio entona kai eftasan mexri kai ton kolpo.pira tin giatro mou kai mou eipe oti einai sispaseis..alla pono dn exo ka8olou..eimai me magnisio pros to paron ..kai 3ekourasi..eixate tpt paromoio???

 

 

οι συσπασεις ειναι πετρωματα στην κοιλια που κρατανε λιγα δευτερολεπτα. οσο ειναι ανωδυνες δεν υπαρχει προβλημα . αρκει να μην ειναι συχνες.

να σου πω οτι ειχα και εγω απο την 14η βδομαδα . βεβαια ειχα διδυμη κυηση και προκαλεσαν ζημια στον τραχηλο ο οποιος μαλακωσε και ανοιξε. ευτυχως ολα πηγαν καλα και με τα yotopar με κρατησε ο γαιτρος μεχρι να γεννησω 30η εβδομαδα.

 

οι συσπασεις της μητρας ειναι φυσιολογικοτατες γιατι ανοιγει η μητρα οσο μεγαλωνει το εμβρυο αρκει ν αμην ειναι συχνες και επωδυνες. εγω δυστυχως ειχα πολλες και ο γιατρος μου δε μου εδωσε προληπτικα yotopar παρα μονο οταν νοσηλευτηκα στο ιπποκρατειο Θεσνικης.

μαγνησιο επαιρνα 3 τη μερα. αν παιρνεις μονο ενα ζητα του να στ αυξησει.

 

καλη συνεχεια σου ευχομαι και με το καλο να υποδεχτειτε το μπεμπακι σας σε μια μεγγγγγγαααααααααααααααααααλη εβδομαδα(πανω απο 37η!):-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι στην 19 εβδομάδα και έχω συσπασεις εδώ και 10 μερες μπορει και παραπάνω. Παίρνω γιουτοπαρ αλλα όταν κουράζομαι λίγο παραπάνω το βράδυ έχω αρκετές. Κ με πόνο καμία φορα. Έχω αγχωθει παρα πολυ.

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
οι συσπασεις ειναι πετρωματα στην κοιλια που κρατανε λιγα δευτερολεπτα. οσο ειναι ανωδυνες δεν υπαρχει προβλημα . αρκει να μην ειναι συχνες.

να σου πω οτι ειχα και εγω απο την 14η βδομαδα . βεβαια ειχα διδυμη κυηση και προκαλεσαν ζημια στον τραχηλο ο οποιος μαλακωσε και ανοιξε. ευτυχως ολα πηγαν καλα και με τα yotopar με κρατησε ο γαιτρος μεχρι να γεννησω 30η εβδομαδα.

 

οι συσπασεις της μητρας ειναι φυσιολογικοτατες γιατι ανοιγει η μητρα οσο μεγαλωνει το εμβρυο αρκει ν αμην ειναι συχνες και επωδυνες. εγω δυστυχως ειχα πολλες και ο γιατρος μου δε μου εδωσε προληπτικα yotopar παρα μονο οταν νοσηλευτηκα στο ιπποκρατειο Θεσνικης.

μαγνησιο επαιρνα 3 τη μερα. αν παιρνεις μονο ενα ζητα του να στ αυξησει.

 

καλη συνεχεια σου ευχομαι και με το καλο να υποδεχτειτε το μπεμπακι σας σε μια μεγγγγγγαααααααααααααααααααλη εβδομαδα(πανω απο 37η!):-D:grin::-D

ax na sai κala..se euxaristo para poli..!exo alli mia aporia..mou eipe episis oti o traxilos mou einai κontos..einai fisiologiκo auto?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα μανουλες νυν και μελλουσες. ειμαι και εγω καινουργια στην παρεα. εχω διαβασει τοσες φορες το forum για διαφορα θέματα και πραγματικα νε βοηθα πολυ. αυτο το διαστημα περναω και εγω την πιο ομορφη φαση μιας γυναίκας και εχω φτασει με πολλες προσπάθειες αισιως στην 27 εβδομαδα. ηρθαν ομως και σε εμενα αυτες οι συσπασεις που με καθυστουν στην κλινικη με ορο yutopar και αυτο γιατι δυστηχως αυτα τα χαπακια ειναι δυσκολο να βρεθουν. θελω και εγω να ρωτησω αν κάποια μανουλα εχει περισσευμα απο αυτα τα χαπάκια γιατι δεν με βλεπω να βγαινω απο εδω μεχρι να γεννησω. εχω ταλαιπωρηθει και εγω μια νε σοβαρη αποκολληση στον 3 μηνα μετα με περιδεση ωστε να εχω κανει την κλινικη σπιτι μου. θα ειμαι πολυ ευγνώμων αν καποια κοπελα εχει να μου στείλει. καλη συνέχεια σε ολες μας ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα! Είμαι στη 17η εβδομάδα και είχα συσπάσεις στη μήτρα , σκλήρυνε και πρήστηκε η κοιλια μου, ακόμη και η πίεση από τον υπέρηχο με ενοχλούσε...Η γιατρος μου είπε ξεκούραση και utrogestan και βλέπουμε...αν συνεχιστούν μπορεί να χρειαστεις yutopar!!

Πήγα και σε μια άλλη και μου είπε να πάρω και μαγνήσιο και απότι είδα μετά σχεδόν όλοι οι γιατροί δίνουν μαγνήσιο...Τώρα σχεδόν μου έφυγαν, δεν ξέρω βέβαια αν βοήθησε το μαγνήσιο ή έφταναν τα utrogestan αλλά με προβλημάτισε που δε μου το ανέφερε καν η γιατρός μου! Όταν την πήρα τηλ και της είπα πήρα μαγνήσιο, μου είπε οκ να παίρνεις δύο την ημέρα....Τίνα πω;;Δεν ξέρω...ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένη αλλά αυτό κυρίως με το μαγνήσιο με έβαλε σε σκέψεις...άσε που η άλλη γιατρός μου είπε ότι τα youtopar δεν κυκλοφορούν πια...

Α! Και κάτι ακόμη! Η κοιλιά μου όταν άρχισε να μαλακώνει 'έπεσε' από τα αριστερά αλλά από τα δεξιά (μια παλάμη κάτω από τον αφαλό) είχε ένα εξόγκωμα! Η γιατρός μου είπε στο τηλ ότι είναι το μωρό, αλλά είναι δυνατόν;;και έτυχε να μαζευτεί όλο εκεί μετά από δύο μέρες συσπάσεων;;

Αυτά...όποια μπορεί ας με βοηθήσει! Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα! Είμαι στη 17η εβδομάδα και είχα συσπάσεις στη μήτρα , σκλήρυνε και πρήστηκε η κοιλια μου, ακόμη και η πίεση από τον υπέρηχο με ενοχλούσε...Η γιατρος μου είπε ξεκούραση και utrogestan και βλέπουμε...αν συνεχιστούν μπορεί να χρειαστεις yutopar!!

Πήγα και σε μια άλλη και μου είπε να πάρω και μαγνήσιο και απότι είδα μετά σχεδόν όλοι οι γιατροί δίνουν μαγνήσιο...Τώρα σχεδόν μου έφυγαν, δεν ξέρω βέβαια αν βοήθησε το μαγνήσιο ή έφταναν τα utrogestan αλλά με προβλημάτισε που δε μου το ανέφερε καν η γιατρός μου! Όταν την πήρα τηλ και της είπα πήρα μαγνήσιο, μου είπε οκ να παίρνεις δύο την ημέρα....Τίνα πω;;Δεν ξέρω...ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένη αλλά αυτό κυρίως με το μαγνήσιο με έβαλε σε σκέψεις...άσε που η άλλη γιατρός μου είπε ότι τα youtopar δεν κυκλοφορούν πια...

Α! Και κάτι ακόμη! Η κοιλιά μου όταν άρχισε να μαλακώνει 'έπεσε' από τα αριστερά αλλά από τα δεξιά (μια παλάμη κάτω από τον αφαλό) είχε ένα εξόγκωμα! Η γιατρός μου είπε στο τηλ ότι είναι το μωρό, αλλά είναι δυνατόν;;και έτυχε να μαζευτεί όλο εκεί μετά από δύο μέρες συσπάσεων;;

Αυτά...όποια μπορεί ας με βοηθήσει! Ευχαριστώ πολύ !

καλημερα!! συσπασεις πολλες ειχα κι εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη και επινα 3 μαγνησια την ημερα, οπως και στη τωρινη μου εγκυμοσυνη. η αληθεια ειναι οτι τα yutopar δεν κυκλοφορουν πλεον. τα ουτροζεσταν δε νομιζω οτι εχουν σχεση με τις συσπασεις, τα μαγνησια ειναι που σε βοηθησαν! οσο για τη θεση του μωρου σε αυτο εχει δικιο η γιατρος σου, ειναι μαζεμενο το μπεμπε στη μια πλευρα, ακριβως το ιδιο μου συμβαινει και εμενα, εναι μαζεμενο συνεχεια αριστερα και εκει νιωθω και τις κλωτσιες συνεχεια, ενω απο δεξια ειναι λες και εχω κενο κα δε νωθω και κλωτσιες.

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!! συσπασεις πολλες ειχα κι εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη και επινα 3 μαγνησια την ημερα, οπως και στη τωρινη μου εγκυμοσυνη. η αληθεια ειναι οτι τα yutopar δεν κυκλοφορουν πλεον. τα ουτροζεσταν δε νομιζω οτι εχουν σχεση με τις συσπασεις, τα μαγνησια ειναι που σε βοηθησαν! οσο για τη θεση του μωρου σε αυτο εχει δικιο η γιατρος σου, ειναι μαζεμενο το μπεμπε στη μια πλευρα, ακριβως το ιδιο μου συμβαινει και εμενα, εναι μαζεμενο συνεχεια αριστερα και εκει νιωθω και τις κλωτσιες συνεχεια, ενω απο δεξια ειναι λες και εχω κενο κα δε νωθω και κλωτσιες.

 

Κατάλαβα, ευχαριστώ για την απάντηση...δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δε μου ανέφερε τίποτα για το μαγνήσιο...Όποιον και να ρώτησα trofocard μου είπε...

Με βλέπω να καταλήγω στην άλλη γιατρό η οποία μου είπε και να την πάρω τηλ σήμερα να την ενημερώσω αν είχα βελτίωση ή όχι! Και εμένα ένα ανά οχτάωρο μου είπε και αν είναι πολύ έντονο καμιά φορά και από δύο!

Αλήθεια αν τελικά πάω στην άλλη , στη γιατρό μου τι λέω;;Παίρνω τηλ και λέω ότι πήγα αλλού και θα μείνω εκεί;;΄Να πω την αλήθεια δε μου είναι ευχάριστο..:?

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, ευχαριστώ για την απάντηση...δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δε μου ανέφερε τίποτα για το μαγνήσιο...Όποιον και να ρώτησα trofocard μου είπε...

Με βλέπω να καταλήγω στην άλλη γιατρό η οποία μου είπε και να την πάρω τηλ σήμερα να την ενημερώσω αν είχα βελτίωση ή όχι! Και εμένα ένα ανά οχτάωρο μου είπε και αν είναι πολύ έντονο καμιά φορά και από δύο!

Αλήθεια αν τελικά πάω στην άλλη , στη γιατρό μου τι λέω;;Παίρνω τηλ και λέω ότι πήγα αλλού και θα μείνω εκεί;;΄Να πω την αλήθεια δε μου είναι ευχάριστο..:?

κι εγω trofocard παιρνω!! σε δημοσιο ή ιδιωτικο ειναι η γιατρος? γενικα εισαι ευχαριστημενη?? εχουν γεννησει κοντινα σου ατομα που εχουν καλες εντυπωσεις για τη γιατρο?? για την αλλη γιατρο ισχυει το ιδιο?? δε λεω, το μαγνησιο οντως ειναι κατι πολυ βασικο.. αλλα απο εκει και περα ειναι και αλλα τα κριτηρια επιλογης γιατρου. αν ειναι σε δημοσιο απλουστατα δεν ξανακλεινεις ραντεβου.. αν ειναι ιδιωτης και εχεις κλεισει το επομενο ραντεβου τοτε δεν ξερω τι θα μπορουσες να της πεις, ειναι οντως δυσσαρεστη η θεση σου!! εκτος αν εχει γραμματεα, παιρνεις της λες οτι ακυρωνεις το ραντεβου και θα παρεις εσυ να κλεισεις γιατι κατι σου εχει τυχει εκεινες τις μερες και δεν ξαναπαιρνεις.. τι να πω, ιδεα δεν εχω κι εγω και ειμαι πολυ ντροπαλη σε αυτα:oops::oops::oops::oops: εγω μπορει απλα στο επομενο ραντεβου να ρωτουσα γιατι δε μου προτεινε εξαρχης το μαγνησιο και ισως εχει εναν καλο λογο να σου πει τον οποιο λογο εμεις δε μπορουμε να φανταστουμε!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

κι εγω trofocard παιρνω!! σε δημοσιο ή ιδιωτικο ειναι η γιατρος? γενικα εισαι ευχαριστημενη?? εχουν γεννησει κοντινα σου ατομα που εχουν καλες εντυπωσεις για τη γιατρο?? για την αλλη γιατρο ισχυει το ιδιο?? δε λεω, το μαγνησιο οντως ειναι κατι πολυ βασικο.. αλλα απο εκει και περα ειναι και αλλα τα κριτηρια επιλογης γιατρου. αν ειναι σε δημοσιο απλουστατα δεν ξανακλεινεις ραντεβου.. αν ειναι ιδιωτης και εχεις κλεισει το επομενο ραντεβου τοτε δεν ξερω τι θα μπορουσες να της πεις, ειναι οντως δυσσαρεστη η θεση σου!! εκτος αν εχει γραμματεα, παιρνεις της λες οτι ακυρωνεις το ραντεβου και θα παρεις εσυ να κλεισεις γιατι κατι σου εχει τυχει εκεινες τις μερες και δεν ξαναπαιρνεις.. τι να πω, ιδεα δεν εχω κι εγω και ειμαι πολυ ντροπαλη σε αυτα:oops::oops::oops::oops: εγω μπορει απλα στο επομενο ραντεβου να ρωτουσα γιατι δε μου προτεινε εξαρχης το μαγνησιο και ισως εχει εναν καλο λογο να σου πει τον οποιο λογο εμεις δε μπορουμε να φανταστουμε!

ιδιώτης είναι και έχω κλείσει επόμενο ραντεβού την άλλη εβδομάδα!Και εγώ το σκέφτηκα να το ακυρώσω και να μην ξαναπάρω αλλά μετά θα χτυπάει το κινητό μου κανέναν αριθμό που να μοιάζει με το δικό της και θα παθαίνω ταραχή!!χα!:oops:

Κοντινά μου άτομα δεν έχουν γεννήσει απλά πηγαίνουμε εκεί με τις φίλες μου από μικρές αλλά μία φορά το χρόνο για παπ. Τώρα άλλαξαν τα πράγματα όμως..

Και να τη ρωτήσω καμιά βλακεία θα μου πει αφού στο τηλ είπε να τα συνεχίσω και να παίρνω δύο την ημέρα..

Όσο για την άλλη γέννησε γνωστή μου φυσιολογικά , βέβαια με βεντούζα που άφησε μεγάλο καρούμπαλο στο μικρό για κανέναν μήνα και αυτό δε μου άρεσε, αλλά η γνωστή μου πολύ ευχαριστημένη... Η Χριστοπούλου είναι αν την ξέρει καμία...

Άντε να δούμε , δε θαντέξω μέχρι την άλλη εβδομάδα να μην ξέρω ποιον γιατρό έχω... Λογικά μια μέρα θα ξυπνήσω θα πάρω τη γιατρό μου και θα πω ότι θα πάω σε μια άλλη και ο Θεός βοηθός!!Ελπίζω να μη με πιάσουν συσπάσεις από την ντροπή !!χα:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...