Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συσπάσεις μήτρας, σουβλιές στην κοιλιά


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 264
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ είχα συσπάσεις από την 24η εβδομάδα και τώρα έχω φτάσει αισίως στην 36 (ακόμα δεν το πιστεύω ότι έχω φτάσει μέχρι εδώ!). Βέβαια ακολουθώντας τις γνωστές μεθόδους όλον αυτόν τον καιρό...yutopar, trofocard, buscopan και πολλήηηηη ξάπλα!

Ελσούλα, εμένα ο γιατρός περίπου δυο εβδομάδες αφού άρχισαν οι συσπάσεις άρχισε να μου μετράει τον τράχηλο. Γενικά φάνηκε από την αρχή ότι δεν επηρεάζεται από τις συσπάσεις, οπότε ηρεμήσαμε σχετικά σύντομα και ο ντόκτορ και εγώ... Σε όλες τις μετρήσεις ήταν κλειστός και το μήκος ήταν από 3,7 έως 2,9 εκ. περίπου. Την τελευταία φορά μάλιστα (πριν από 3 βδομάδες περίπου) είχε μεγαλώσει πάλι (από τα 2,9 είχε πάει στα 3,4 εκ.!). Ο γιατρός είπε ότι αυτές οι αυξομειώσεις είναι φυσιολογικές.

 

Ελπίζω να βοήθησα... καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

ξεκίνησα την 28η με συσπάσεις. με βάλανε σε καρδιοτοκογράφο και έδειξε ένταση 20 και περιοδικές. σημασία δεν έχει μόνο η ένταση αλλά και η περιοδικότητα και η συχνότητα. ο γιατρος μου ( δ/ντής κλινικής θέλαμε, τρομάρα μας) δεν το αξιολόγησε, δεν μου έδωσε τίποτα. 3 μαγνήσια όπως έπαιρνα. στις 30 εβδομάδες πάω και ο καρδιοτοκογράφος έδειξε 40 ένταση, περνάω το βράδυ με γιουτοπάρ, το πρωί είχα φτάσει την 60 ένταση και με μεγάλη συχνότητα, κάθε 5 λεπτά. με βάζουν εισαγωγή με τρακτοσιλε, μου κάνουν τις ενέσεις για τα πνευμόνια... σε 2 μέρες η ένταση είχε φτάσει το 100. ευτυχώς ο τράχηλος έιναι κλειστός. τώρα βρίσκομαι στην 31 εβδομάδα, και περιμένω να φτάσω τις 35. βρίσκομαι εισαγωγή τώρα που σας γράφω με ενδοφλέβιο τρακτοσίλ. κοινώς μην αμελείτε τις συσπάσεις και κυρίως αν ειναι περιοδικές και με μεγάλη συχνότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

και επειδή το τρακτοσίλ κάνει 500 ευρώ ο ορός, και το ταμείο μου ( δημόσιο) δικαιολογεί μόνο για μια εβδομάδα με πέρασαν σε ορό μαγνήσιο. όποτε έλεγα οτι έχω συσπάσεις χωρίς να με ρωτούν αν είναι με πόνο ή χωρίς, έτρωγα την βολταρέν στον πισινό. έτσι μέχρι σήμερα έφαγα 3εις βολταρέν, με άγνωστες συνέπειες στο έμβρυο. κόλλησα ενδονοσοκομειακή λοίμωξη, πάτησα τον 39 πυρετό.. με βγάλαν απο το μαγνήσιο γιατί ο πυρετός είναι παρενέργεια και του μαγνησίου. σήμερα, 34η εβδομάδα με έχουν βγάλει έξω, είμαι με yutopar και αναρωτιέμαι αν υπήρχε λόγος εγώ και το μωρό μου να περάσουμε όλο αυτό, και τι συνέπειες θα έχει στο μωρό μου όλα αυτά τα φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

πω πω κοπελα μου τι ταλαιπωρια περνας.....οσο για τα φαρμακα δεν νομιζω να επηρεασουν το μωρακι σου, εδω αλλες παιρνουν αντιβιωσεις και αλλα φαρμακα πιο ισχυρα...μην ανησυχεις ολα καλα θα πανε και σε λιγο καιρο θα εχεις αγκαλια και το μπεμπε σου...καλη λευτερια να εχεις και με εναν πονο.:D

1zDup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Venceremos έμεινες 4 βδομάδες στο νοσοκομείο? δεν ξέρω για την αγωγή που σου έδωσαν, επεοδή ήμουν κι εγώ μεσα πριν 2 βδομαδες, μου έδιναν γιουτοπαρ σε ορο και αντιβίωση, για voltaren πρώτη φορά ακούω. Πάντως να ξέρεις ότι είναι προτιμότερο τα φάρμακα όταν είναι για καλό μας και μην ανησυχείς. Καλο κουράγιο να έχουμε, εγώ είμαι ακομα στην 31η εβδ.

MOPDp3.png?EvtKw4ir
Link to comment
Share on other sites

και επειδή το τρακτοσίλ κάνει 500 ευρώ ο ορός, και το ταμείο μου ( δημόσιο) δικαιολογεί μόνο για μια εβδομάδα με πέρασαν σε ορό μαγνήσιο. όποτε έλεγα οτι έχω συσπάσεις χωρίς να με ρωτούν αν είναι με πόνο ή χωρίς, έτρωγα την βολταρέν στον πισινό. έτσι μέχρι σήμερα έφαγα 3εις βολταρέν, με άγνωστες συνέπειες στο έμβρυο. κόλλησα ενδονοσοκομειακή λοίμωξη, πάτησα τον 39 πυρετό.. με βγάλαν απο το μαγνήσιο γιατί ο πυρετός είναι παρενέργεια και του μαγνησίου. σήμερα, 34η εβδομάδα με έχουν βγάλει έξω, είμαι με yutopar και αναρωτιέμαι αν υπήρχε λόγος εγώ και το μωρό μου να περάσουμε όλο αυτό, και τι συνέπειες θα έχει στο μωρό μου όλα αυτά τα φάρμακα.

 

Αχ βρε κοριτσι μου τι ταλαιπωρια.......Κι εγω ειχα συσπασεις απο την 24η εβδομαδα και ο γιατρος μου.....πετουσε αετο!!!!Μου χρεωνε στην κλινικη τα ωραια τα ευρω μου και αφου με αρμεξε (4.000 ο λογαριασμος για 2 εβδομαδες απραγιας και μονο με yuotopar....και 2 στεντον παρακαλω!!!!)μου ειπε: Μαρια δεν εχω καποιο πλανο για σενα...και την εκανα για το δημοσιο Νοσοκομειο, οπου και κορτιζονες κανανε και ρευμασιντ δωσανε και το yuotopar μειωσανε...τωρα αυτο το φαρμακο που λες ειναι καλο , αλλα μην ανησυχεις....στην εβδομαδα που τα επαιρνες δεν υπαρχει ανησυχια για ανωμαλιες στο μωρο.....Αν ηταν ετσι, μονο οι εγκυες που δε θα ειχαν την παραμικρη ασθενεια θα γεννουσανε....

Σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη, γιατι τελικα αυτο ειναι το πιο σημαντικο....

fnGBp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια εγω ειμαι στη 18η εβδομαδα και εχω συσπασεις απο την 5η επαιρνα utrogestan μεχρι και την 13η και μετα αρχισα μαγνησιο.Να σας ρωτησω κατι ομως...εκτος απο το πετρωμα της κοιλιας και τα τσιμπιματακια κατω χαμηλα τι αλλα συμπτωματα εχουν οι συσπασεις?

Link to comment
Share on other sites

εχουν και πονο στην μεση... μαγνησιο ποιο παιρνεις?? εγω sandoz αναβραζον και τωρα αρχισα και τα yutopar μου ειπε ο γιατρος για καμια 15 μερες και μετα βλεπουμε.. ειμαι στην 16η εβδομαδα..

Link to comment
Share on other sites

εχουν και πονο στην μεση... μαγνησιο ποιο παιρνεις?? εγω sandoz αναβραζον και τωρα αρχισα και τα yutopar μου ειπε ο γιατρος για καμια 15 μερες και μετα βλεπουμε.. ειμαι στην 16η εβδομαδα..

Παιρνω τα trofocard 3 την ημερα.Εγω πονους δεν ειχα στη μεση μεχρι και την 14η εβδομαδα περιπου.Τωρα εχω αλλα μην φανταστεις τιποτα τραγικο αν κουραστω παραπανω τοτε με πιανει περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εμεινα τωρα μια μερα πριν τα χριστουγεννα αρχισε η κοιλια μου μονο απο δεξια να φουσκωνει κ να με πιεζει παρα πολη να μν αναπνεω κ ολας κ ειναι πετρα ,αλλα νομιζα οτι ειναι το μωρο να απλωνετε η το κεφαλακη του η ο ποπουλης του,κ τωρα δειαβασα τα συμπτωματα κ ειναι ιδια με αυτα που εχω κ εγω,μου γινεται αρκετες φορες την μερα κ χαιρομουν νομιζα ειναι ο μπεμπης!!!σε δυο μερες κλεινω της 29 εβδομαδες!!!!να ανυσηχω κ περνω σχεδον απο την αρχη της εγκυμοσυνης μαγνησιο 2 την μερα!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμεινα τωρα μια μερα πριν τα χριστουγεννα αρχισε η κοιλια μου μονο απο δεξια να φουσκωνει κ να με πιεζει παρα πολη να μν αναπνεω κ ολας κ ειναι πετρα ,αλλα νομιζα οτι ειναι το μωρο να απλωνετε η το κεφαλακη του η ο ποπουλης του,κ τωρα δειαβασα τα συμπτωματα κ ειναι ιδια με αυτα που εχω κ εγω,μου γινεται αρκετες φορες την μερα κ χαιρομουν νομιζα ειναι ο μπεμπης!!!σε δυο μερες κλεινω της 29 εβδομαδες!!!!να ανυσηχω κ περνω σχεδον απο την αρχη της εγκυμοσυνης μαγνησιο 2 την μερα!!!

Καλημερα δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις αλλα καλο ειναι να ενημερωσεις το γιατρο σου γιατι απο οτι ξερω δεν πρεπει να εχουμε πολλες συσπασεις μεσα στην ημερα

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν τα φαρμακα που παιρνουμε για τις συσπασεις ειναι απολυτως ακινδυνα, ξερω ομως σιγουρα οτι κανουν καλη δουλεια και ισως καμια φορα να ειναι και ο λογος που καποιες απο μας θα καταφερουν να κρατησουν αγκαλια το μικρο τους... ευχομαι σε ολες μια τελειομηνη εγκυμοσυνη...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν τα φαρμακα που παιρνουμε για τις συσπασεις ειναι απολυτως ακινδυνα, ξερω ομως σιγουρα οτι κανουν καλη δουλεια και ισως καμια φορα να ειναι και ο λογος που καποιες απο μας θα καταφερουν να κρατησουν αγκαλια το μικρο τους... ευχομαι σε ολες μια τελειομηνη εγκυμοσυνη...

 

Ετσι ακριβως ειναι...μακαρι να μη χρειαζοταν , αλλα ειναι οι ρυθμοι της ζωης μας τετοιοι, ειναι το αγχος.....και οι συσπασεις ειναι τελικα ποιο συνηθισμενες απο οτι πιστευαμε...

Σοφακι αν επιτρεπεται ποιο γιατρο εχεις?Εχω ανοιξει και σχετικο ποστ και ψαχνω...

fnGBp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εντονοι πόνοι περιοδου και πόνοι στην μέση είναι κάτι ανησυχιτικό; στο πρώτο παιδάκι είχα συσπάσεις και δεν μπορώ να πω ότι νιώθω το ίδιο τώρα. Εχω όμως έντονους πόνους περιοδου και με πονάει συχνα η μέση μου οπως όταν γεννούσα. Και αισθάνομαι από κάτω πίεση και σαν κάτι να κάνει κλατς. Το αποδίδω στο μωρό αλλά τόσο χαμηλα; Φοβάμαι επειδή σηκώνω των μικρό αρκετά μην σπάσουν τα νερά καμια ώρα με αυτό το κλατς. Τόσο άγχος στο πρώτο παιδάκι δεν είχα που με είχαν και για πρόωρο τοκετό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή και εγώ έχω νιώσει πρόωρες συσπάσεις, πέραν του φυσιολογικού, μια μέρα όπου κουράστηκα και αγχώθηκα αρκετά (καταραμένα δημόσια ταμεία).

Ο γιατρός μου είχε δώσει μαγνήσιο και yutopar, μου σύστησε ξεκούραση και οχι άγχος. Τα yutopar τα πήρα για 5 ημέρες μόνο(απο 1/5 χάπι, τρεις φορές την ημέρα), συνεχίζω όμως με μαγνήσιο 2 φορές την ημέρα, εδώ και ένα μήνα περίπου.

Οι ενδείξεις που είχα ήταν πέτρωμα της κοιλιάς και πόνος στην μέση. Για τις συσπάσεις Braxton-Hicks γνώριζα πως είναι απόλυτα φυσιολογικές, αλλά αυτό μάλλον κατά τον γιατρό μου ήταν πιο σοβαρό, τώρα μετά απο ένα μήνα είμαι μια χαρά, και ελπίζω να κλείσω επιτυχώς όλες τις εβδομάδες κύησης, όπως το ίδιο εύχομαι και σε όλες τις μέλλουσες μανούλες!

Απλά κορίτσια αν έχετε τέτοιες ενδείξεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να επικοινωνήσετε με τον γιατρός σας

 

Σας παραθέτω ένα άρθρο σχετικά:

 

Θα έχετε μάλλον ακούσει ότι καθώς πλησιάζει η ημέρα να γεννήσετε, η μήτρα σας ενίοτε συσπάται καθώς μεγαλώνει, τεντώνεται και προετοιμάζεται για τη γέννα. Αυτές οι συσπάσεις εξάσκησης ονομάζονται συσπάσεις και είναι απολύτως φυσιολογικές.

 

Παρόλα αυτά, σε περίπου 10% των εγκύων, εμφανίζονται συσπάσεις πρόωρου τοκετού. Αντίθετα με τις συσπάσεις Braxton-Hicks, οι συσπάσεις του πρόωρου τοκετού είναι πραγματικές. Είναι ενδείξεις ότι ο τοκετός αρχίζει πριν το μωρό σας να είναι έτοιμο να γεννηθεί και η μήτρα σας προετοιμάζεται για τη γέννα.

 

Πώς μπορείτε να διακρίνετε τη διαφορά μεταξύ των συσπάσεων Braxton-Hicks και αυτών του πρόωρου τοκετού; Οι διαφορές έγκεινται κυρίως στη συχνότητα, την ένταση και τη διάρκεια. Πρέπει λοιπόν να αναγνωρίσετε τα εξής:

 

Συσπάσεις Braxton-Hicks

 

Συσπάσεις πρόωρου τοκετού

 

Διακοπή του πρόωρου τοκετού

 

Πρόληψη του πρόωρου τοκετού

 

 

Συσπάσεις Braxton-Hicks

 

Θα αρχίσετε να παρατηρείτε τις συσπάσεις Braxton-Hicks στη διάρκεια του 3ου τριμήνου της κύησης. Μπορεί να τις αισθάνεστε σαν ένα γενικευμένο σφίξιμο της μήτρας σας, σχεδόν σαν να μαζεύεται σε μπάλα, ή μπορεί ακόμη να σας φανεί ότι το μωράκι σας κάνει ανάποδο σάλτο. Οι συσπάσεις συνήθως δεν είναι επώδυνες, και σχεδόν πάντοτε σταματούν μετά από μία περίπου ώρα. Αν και όλες οι γυναίκες έχουν τέτοιες συσπάσεις, δεν τις νιώθουν όλες, ιδίως στο πρώτο παιδί. Μη θορυβηθείτε αν δεν τις νιώσετε.

 

 

Συσπάσεις πρόωρου τοκετού

 

Οι συσπάσεις πρόωρου τοκετού μπορούν να εμφανιστούν οποιαδήποτε στιγμή από την 20η ως την 37η εβδομάδα κυήσεως. Δε σταματούν και μπορεί να γίνουν όλο και πιο συχνές, τακτικές και ενοχλητικές.

 

Άλλες ενδείξεις πρόωρου τοκετού είναι που σας προετοιμάζουν για το τι να περιμένετε είναι:

 

Κράμπες σαν αυτές της περιόδου πάνω από το ηβικό οστό

 

Πίεση ή πόνος στη λεκάνη, τους γλουτούς ή τη βουβωνική χώρα

 

Υποβόσκων πόνος χαμηλά στη μέση, ή αίσθηση πίεσης στη μέση

 

Κράμπες στο έντερο ή διάρροια

 

Αυξημένες κολπικές εκκρίσεις

 

Υδαρές υγρό, ροδόχροες ή καφετί εκκρίσεις ή αίμα από τον κόλπο

 

Αν έχετε κάποιο από τα παραπάνω συμπτώματα ή πάνω από τέσσερις συσπάσεις την ώρα, καλέστε αμέσως τη μαία σας γιατί πιθανότητα η μήτρα σας προετοιμάζεται για τη γέννα. Θα χρειαστεί να πάτε για να σας ελέγξει ή μπορεί να σας ζητήσει να χρονομετρήσετε εσείς τις συσπάσεις σας. Μπορείτε να νιώσετε τις συσπάσεις (δηλαδή τη μήτρα σας να συσφίγγεται και μετά να χαλαρώνει) ακουμπώντας απαλά τα δάχτυλα πάνω στην κοιλιά σας.

 

 

Διακοπή του πρόωρου τοκετού

 

Αν η μαία σας πιστεύει ότι μάλλον έχετε πρόωρο τοκετό, θα κανονίσει να εισαχθείτε στο μαιευτήριο. Αυτό γίνεται για τρεις λόγους: πρώτον για να σας κάνουν κολπική εξέταση για να δουν αν ο τράχηλός σας αρχίζει να ανοίγει και να προετοιμάζεται για τη γέννα, αλλά και για να εξετάσουν τα κολπικά υγρά από τα οποία φαίνεται αν υπάρχει πρόωρος τοκετός. Δεύτερον, για να προσπαθήσουν να σταματήσουν τον πρόωρο τοκετό με κάποια φάρμακα. Αυτά βέβαια δε λειτουργούν πάντα και δεν είναι κατάλληλα για όλες τις γυναίκες, αλλά θα σας συμβουλεύσει αναλόγως ο γιατρός σας. Αν όντως έχετε πρόωρο τοκετό, θα σας κάνουν μία ένεση στεροειδών για να βοηθήσουν την ανάπτυξη των πνευμόνων του μωρού. Αν οι συσπάσεις συνεχιστούν, θα εισαχθείτε στο μαιευτήριο ώστε να μπορούν να σας παρακολουθούν πιο εύκολα.

 

Τέλος αν τίποτε από τα παραπάνω δεν έχει αποτέλεσμα και το μωρό τελικά γεννηθεί πρόωρα, είναι καλύτερο για το μωρό αν είστε στο μαιευτήριο. Μπορεί να είναι πολύ μικρό και να έχει προβλήματα στην αναπνοή, το τάισμα, τη διατήρηση της θερμοκρασίας του σε φυσιολογικά επίπεδα, ακόμη και στο σχηματισμό των οργάνων μιας και δεν ξέρετε τι να περιμένετε. Τα πρόωρα νεογνά παραμένουν στη φροντίδα της Εντατικής Μονάδας Νεογνών, όπου μπορεί να τους δοθεί εξειδικευμένη φροντίδα ώστε να αναπτυχθούν σωστά.

 

 

Πρόληψη του πρόωρου τοκετού

 

Μπορείτε να λάβετε κάποιες προφυλάξεις οι οποίες μπορεί να σας βοηθήσουν να αποφύγετε τον πρόωρο τοκετό.

 

Πίνετε 8 ποτήρια χυμό ή νερό καθημερινά για να αποφύγετε την αφυδάτωση, η οποία μπορεί να κάνει τη μήτρα σας πιο "ευερέθιστη".

 

Ακολουθήστε υγιεινή διατροφή, και πάρτε περίπου 12 με 16 κιλά στη διάρκεια της κύησης.

 

Κρατήστε την κύστη σας άδεια για να μειώσετε την πιθανότητα ανάπτυξης κάποιας λοίμωξης του ουροποιητικού, που μπορεί να αυξήσει την πιθανότητα εμφάνισης συσπάσεων πρόωρου τοκετού.

 

Πάντα να σκουπίζεστε από εμπρός προς τα πίσω για να αποφύγετε την ουρολοίμωξη.

 

Φοράτε βαμβακερά εσώρουχα. Το βαμβάκι "αναπνέει" καλύτερα από τα άλλα υφάσματα και η μεγαλύτερη ροή αέρα αποτρέπει την ανάπτυξη βακτηριδίων.

 

Σταματήστε το κάπνισμα και μην κάνετε χρήση ουσιών ή αλκοόλ.

 

Χρησιμοποιείτε προφυλακτικό κατά την κολπική διείσδυση.

 

Καθίστε με τα πόδια σας ψηλά κάθε μια ώρα περίπου και μη σηκώνετε βάρος.

 

Σταματήστε κάθε σωματική δραστηριότητα αν αισθανθείτε συσπάσεις που δε σταματούν μετά από λίγο.

 

Προσπαθήστε να μειώσετε το άγχος στη ζωή σας.

 

Η πιθανότητα για πρόωρο τοκετό φαντάζει τρομακτική, αλλά οι περισσότερες γυναίκες έχουν απλά συσπάσεις Braxton-Hicks. Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε τώρα που ξέρετε τι να περιμένετε είναι να δίνετε μεγάλη προσοχή στη δραστηριότητα της μήτρας σας και να φροντίζετε τον εαυτό σας. Καλέστε τη μαία σας αν παρατηρήσετε οτιδήποτε περίεργο.

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ειναι...μακαρι να μη χρειαζοταν , αλλα ειναι οι ρυθμοι της ζωης μας τετοιοι, ειναι το αγχος.....και οι συσπασεις ειναι τελικα ποιο συνηθισμενες απο οτι πιστευαμε...

Σοφακι αν επιτρεπεται ποιο γιατρο εχεις?Εχω ανοιξει και σχετικο ποστ και ψαχνω...

 

κοριτσι μου εγω δεν ειμαι θεσσαλονικη αλλα κομοτηνη λογω στρατιωτικου αντρα.. οποτε και παω αλεξανδρουπολη σε ενα γιατρο και θα γεννησω πρωτα ο θεος στο νοσοκομειο εκει..

Link to comment
Share on other sites

Εντονοι πόνοι περιοδου και πόνοι στην μέση είναι κάτι ανησυχιτικό; στο πρώτο παιδάκι είχα συσπάσεις και δεν μπορώ να πω ότι νιώθω το ίδιο τώρα. Εχω όμως έντονους πόνους περιοδου και με πονάει συχνα η μέση μου οπως όταν γεννούσα. Και αισθάνομαι από κάτω πίεση και σαν κάτι να κάνει κλατς. Το αποδίδω στο μωρό αλλά τόσο χαμηλα; Φοβάμαι επειδή σηκώνω των μικρό αρκετά μην σπάσουν τα νερά καμια ώρα με αυτό το κλατς. Τόσο άγχος στο πρώτο παιδάκι δεν είχα που με είχαν και για πρόωρο τοκετό.

Δεν θελω να σε αγχωσω αλλα σε ενα site ειχα διαβασει οτι οταν ποναμε αρκετα χαμηλα στη κοιλια και εχουμε και εντονους πονους στη μεση ειναι ενας απο τους λογους που πρεπει να ειδοποιησουμε το γιατρο μας.Του το εχεις πει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε αγχωσω αλλα σε ενα site ειχα διαβασει οτι οταν ποναμε αρκετα χαμηλα στη κοιλια και εχουμε και εντονους πονους στη μεση ειναι ενας απο τους λογους που πρεπει να ειδοποιησουμε το γιατρο μας.Του το εχεις πει?

 

Εχεις δίκιο. δεν τον έχω ενημερώσει γιατί προσπαθώ να καταλάβω τι μου συμβαίνει γιατί τέτοια πονάκια δεν είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη. Είχα Συσπάσεις Braxton-Hicks απόταν μπήκα στον μήνα μου και κάποιες συσπασεις πιο πριν που σταματησαν με το μαγνήσιο. Τωρα δεν τον εχω ενημερώσει γιατί δεν ημουν σίγουρη αν είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού. Η αλήθεια είναι ότι θορυβηθηκα με το ποστ της μομμυ γιατί έχω αυτα:

 

Κράμπες σαν αυτές της περιόδου πάνω από το ηβικό οστό

Πίεση ή πόνος στη λεκάνη, τους γλουτούς ή τη βουβωνική χώρα

Υποβόσκων πόνος χαμηλά στη μέση, ή αίσθηση πίεσης στη μέση

Κράμπες στο έντερο ή διάρροια

 

αλλά δεν νιώθω συσπάσεις. θα τον ενημερώσω να δω τι θα μου πει. ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

siderenia πίστεψέ με καθόλου στις προθέσεις μου δεν είναι να θορυβήσω η να πανικοβάλλω κανέναν!

Προσωπικά θεωρώ πως η χρυσή τομή βρίσκεται ανάμεσα στην καίρια και σφαιρική ενημέρωση, και στην χωρίς πανικό αντιμετώπιση.

Όπως και δεν είχα ιδέα πριν κάνα μήνα τι ακριβώς σημαίνει αυτό το πέτρωμα στην κοιλιά, έτσι και το έψαξα μέσω διαδικτύου στην αρχή και μετά μέσω του γιατρού μου. Πιθανόν, το ό,τι δεν το αμέλησα, να ήταν μέχρι και σωτήριο!

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο. δεν τον έχω ενημερώσει γιατί προσπαθώ να καταλάβω τι μου συμβαίνει γιατί τέτοια πονάκια δεν είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη. Είχα Συσπάσεις Braxton-Hicks απόταν μπήκα στον μήνα μου και κάποιες συσπασεις πιο πριν που σταματησαν με το μαγνήσιο. Τωρα δεν τον εχω ενημερώσει γιατί δεν ημουν σίγουρη αν είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού. Η αλήθεια είναι ότι θορυβηθηκα με το ποστ της μομμυ γιατί έχω αυτα:

 

Κράμπες σαν αυτές της περιόδου πάνω από το ηβικό οστό

Πίεση ή πόνος στη λεκάνη, τους γλουτούς ή τη βουβωνική χώρα

Υποβόσκων πόνος χαμηλά στη μέση, ή αίσθηση πίεσης στη μέση

Κράμπες στο έντερο ή διάρροια

 

αλλά δεν νιώθω συσπάσεις. θα τον ενημερώσω να δω τι θα μου πει. ευχαριστω.

Οταν θα εχεις νεοτερα πες μου

Link to comment
Share on other sites

κοριτσι μου εγω δεν ειμαι θεσσαλονικη αλλα κομοτηνη λογω στρατιωτικου αντρα.. οποτε και παω αλεξανδρουπολη σε ενα γιατρο και θα γεννησω πρωτα ο θεος στο νοσοκομειο εκει..

A! ok Σοφακι μου σε ευχαριστω πολυ και ολα καλα να πανε σου ευχομαι!!!

fnGBp2.png
Link to comment
Share on other sites

siderenia πίστεψέ με καθόλου στις προθέσεις μου δεν είναι να θορυβήσω η να πανικοβάλλω κανέναν!

Προσωπικά θεωρώ πως η χρυσή τομή βρίσκεται ανάμεσα στην καίρια και σφαιρική ενημέρωση' date=' και στην χωρίς πανικό αντιμετώπιση.

Όπως και δεν είχα ιδέα πριν κάνα μήνα τι ακριβώς σημαίνει αυτό το πέτρωμα στην κοιλιά, έτσι και το έψαξα μέσω διαδικτύου στην αρχή και μετά μέσω του γιατρού μου. Πιθανόν, το ό,τι δεν το αμέλησα να ήταν μέχρι και σωτήριο![/quote']

 

δεν το είπα να σε κατηγορήσω. Κάθε άλλο. Είμαι λίγο του να μην ενοχλώ τον γιατρό χωρίς λόγο και γενικά δεν πανικοβάλλομαι. Γι' αυτό τόσες μέρες προσπαθώ να καταλάβω αν τελικά νιώθω συσπάσεις ή τα φυσιολογικά πονάκια της εγκυμοσυνης. Εχω ραντεβού με τον γιατρο την άλλη τεταρτη αλλά ο άντρας μου λέει να τον πάρω αύριο κιόλας. Μέσα στην βδομάδα αυτη θα μιλήσω μαζί του (αν όχι αύριο) να μου πει αν πρέπει να κάνω κάτι.

 

Μαρια-Ευγενία όταν έχω νεότερα θα σου πω. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

δεν το είπα να σε κατηγορήσω. Κάθε άλλο. Είμαι λίγο του να μην ενοχλώ τον γιατρό χωρίς λόγο και γενικά δεν πανικοβάλλομαι. Γι' αυτό τόσες μέρες προσπαθώ να καταλάβω αν τελικά νιώθω συσπάσεις ή τα φυσιολογικά πονάκια της εγκυμοσυνης. Εχω ραντεβού με τον γιατρο την άλλη τεταρτη αλλά ο άντρας μου λέει να τον πάρω αύριο κιόλας. Μέσα στην βδομάδα αυτη θα μιλήσω μαζί του (αν όχι αύριο) να μου πει αν πρέπει να κάνω κάτι.

 

Ακριβώς το ίδιο και εγώ, γι΄ αυτό και το έψαξα πρώτα ιντερνετικά, και μετά τον πήρα τηλέφωνο!;)

 

Εν τω μεταξύ, θέλω να κάνω και δεύτερο παιδάκι, με κάνα χρόνο διαφορά το ένα από το άλλο ( υπάρχει λόγος ), προτρέχω το ξέρω, αλλά μια ανησυχία είναι πως το πρώτο με τέτοια διαφορά, θα έχει τις απαιτήσεις του, όπως το να το σηκώνω αγκαλιά , είτε για παρηγοριά είτε για να του κάνω για παράδειγμα το μπανάκι του, νομίζω πως είναι ένας επιβαρυντικός παράγοντας και αυτός, και σίγουρα δεν θα μπορώ να του εξηγήσω το γιατί όχι κάποιες φορές. Συνιστώ αύριο κιόλας να μιλήσεις με τον γιατρό σου, και να αναφερθείς σε όλα τα συμπτώματα που έχεις, όπως και στην καθημερινή σου ρουτίνα!

 

Κράτα μας ενήμερες ε;!

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μην αμελειτε τιποτα...Ενημερωνετε συνεχεια το γιατρο σας για οτιδηποτε νιωθετε.Μην ντρεπεστε κ νομιζετε πως τους ενοχλειτε.Σκεφτειτε την υγεια σας κ του παιδιου σας! Ετσι εκανα κ εγω στο 1ο παιδακι.Λιγο το οτι δεν ηξερα κ νομιζα πως ειναι φυσιολογικο να πονας, λιγο οτι ο γιατρος ηταν αδιαφορος κατεληξα να γεννησω προωρα.Τωρα στο 2ο παιδακι που περιμενω εχω αλλαξει φυσικα γιατρο κ μιλαω συνεχεια μαζι του ακομη κ για βλακειες που νιωθω επειδη φοβαμαι.Ευχομαι ολες να ειστε καλα!!!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

×
×
  • Δημιουργία νέου...