Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συσπάσεις μήτρας, σουβλιές στην κοιλιά


Recommended Posts

κοριτσια εγω ειμαι 23 εβδομαδων και εχω συσπσσεις απο την 17η εβδομαδα ....

ρωτησα το γιατρο μου και μου ειπε οτι μεχρι 6 την ημερα ειναι φυσιολογικο...

αν ειναι παραπανω ειπε οτι δινει yotopar για να χαλαρωσει η μητρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 264
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια εγω είμαι στην 20η εβδομάδα και κάποιεσ φορέσ αν κουραστω αρκετα ή δεν έχω κοιμηθεί καλά και έχω υπερένταση νιώθω ένα σφιξιμο στην κοιλιά.Αλλα στο σημείο ακριβως κάτω από τον οφαλό σαν μια ζώνη .Δεν νιώθω σαν κράμπα ούτε έχω πονάκια .Στο γιατρό μου είναι να πάω σε 4 εβδομάδεσ και σε 3 εβδομάδες έχω τη β επιπέδου.Υπάρχει περίπτωση να είναι συσπάσεις?Αν είναι συσπάσεισ μπορεί να το δει ο γιατρόσ?? Οταν είμαι ξεκουραστη δεν νιωθω κάτι..

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο.. Το μωρό το νιώθετε το ίδιο κάθε μέρα ή υπάρχουν μέρεσ που το νιώθετε λιγότερο?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου hristin!!

αυτα που νιωθεις μπορει να ειναι συσπασεις αλλα μη σε ανησηχει...

αν δεν εχεις πονους ειναι φυσιολογικο....

πες το βεβαια και στο γιατρο σου...

εγω τα μωρα μου τα ακουω καθε μερα το ιδιο.

βεβαια επειδη ειναι 2 ειναι διαφορετικο γιατι οταν σταματαει το ενα αρχιζει το αλλο...

το πρωτο επειδη ηταν ενα το ακουγα αλλες μερες λιγοτερο και αλλες περισσοτερο..

μην σε ανησυχει αυτο...

ειναι φυσιολογικο!!

και εγω στην 1η εγκυμοσυνη τα ιδια αγχη ειχα...και περισσοτερα!!!!

τωρα στην 2η....τρια πουλακια καθονται!!:P

σου ευχομαι με το καλο η β επειπεδου, καλη υπολοιπη εγκυμοσυνη και με το καλο να υποδεχθεις το μωρακι σου!!

και...διωξε το αγχος!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγω είμαι στην 20η εβδομάδα και κάποιεσ φορέσ αν κουραστω αρκετα ή δεν έχω κοιμηθεί καλά και έχω υπερένταση νιώθω ένα σφιξιμο στην κοιλιά.Αλλα στο σημείο ακριβως κάτω από τον οφαλό σαν μια ζώνη .Δεν νιώθω σαν κράμπα ούτε έχω πονάκια .Στο γιατρό μου είναι να πάω σε 4 εβδομάδεσ και σε 3 εβδομάδες έχω τη β επιπέδου.Υπάρχει περίπτωση να είναι συσπάσεις?Αν είναι συσπάσεισ μπορεί να το δει ο γιατρόσ?? Οταν είμαι ξεκουραστη δεν νιωθω κάτι..

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο.. Το μωρό το νιώθετε το ίδιο κάθε μέρα ή υπάρχουν μέρεσ που το νιώθετε λιγότερο?

 

 

trofocart δεν σου εχει δωσει? νομιζω βοηθαει ωστε να μην υπαρχουν ακομα συσπασεις....κι εσυ προσπαθησε να εισαι χαλαρη οχι πολλα πολλα στην κατασταση σου..;)

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Tatjani

οσο περνανε οι εβδομαδες τοσο εντονα θα το νιωθεις το μωρακι σου . και οσο εισαι ηρεμη και δεν κναεις δουλεις παλι θα το νιωθεις .μονο οταν θα περπατασ δεν θα το νιωθεις επειδη το κοιμιζεις . και να χερεσαι που ειναι ζωηρο και σου δειχνει την παρυσια του τοσο συχνα . φαντασου να μην ειναι ζωηρο τι αγχοσ θα εχεις οταν δεν θα το ακους . οσο το ακουσ τοσο καθυσυχαζεις τον εαυτο οσυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο δεύτερο παιδί, κορίτσι, είχα από την αρχή της εγκυμοσύνης συσπάσεις μήτρας κι ο γιατρός μου είχε δώσει κάτι χάπια duvadilan νομίζω τα έλεγαν.

Δούλευα μέχρι μια βδομάδα πριν γεννήσω και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τισ απαντήσεις.

alejandra ευχαριστώ πολύ για τις ευχέσ σου,με το καλό να δεχτεισ κ εσύ τα διδυμάκια σου...

Το μωρό μερεσ μερεσ είναι ζωηρό μέρεσ μέρεσ τίποτα.Σήμερα χτυπησε ελάχιστεσ φορεσ.Κ όταν δεν χτυπάει αρχιζω κ βάζω διάφορα με το μυαλό μου..Θα το πω στο γιατρο για τα σφιξίματα τησ κοιλιάς σε 4 εβδομάδες,αλλά αν γίνουν πιο έντονα θα τον πάρω τηλ.

MeLiTini.X. δεν τα εχω αναφέρει ακόμα στο γιατρό μου τα σφιξίματα, στην απόμενη επίσκεψη.Δεν είναι ότι κ'ανω πολλέσ δουλειέσ ,απλα δεν έχω κανενα δικό μου εδώ κ τα κάνω όλα μόνη μου κ το πιο κουραστικό είναι το μαγείρεμα.Αλλά εχω αιματοκρίτη 39 κ είμαι μολισ στην 20 εβδομάδα κ ετσι δεν με παίρνει να μην προσέχω τη διατροφή..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα κοριτσια. ειμαι στην 18η εβδομάδα και απο προχθες ειχα πολυ εντονους πονους περιοδου που καποιες φορεσ συνοδευοντουσαν απο πετρωμα κοιλιασ. ξεκινησαν βραδυ και οταν ειδα οτι συνεχιζοντν και την αλλη μερα το πρωι πηρα τον γιατρο οπου μου ξεκινησε yutopar 1/2 kaue 6 vres και ειδα βελτιωση με αυτο.εγω επισης παρατηρησα καιτραχιλικη βλεννη καποια στιγμη χθες το απογευμα. εχω ανυσηχυσει πολυ αν κ μου ειπε οτι το ανυσηχιτικο ειναι να συνβανουν περιοδικα καθε 2 λεπτα πραγμα που δεν εχω. παρολοαυτα εξακολουθω να νιωθω κατα διαστηματα πιο ηπια βεβαια ποναμκα. αυριο θα παω για υπερηχο να δω τι γινεται.καμια εμπειρια?

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

α! ξεχασα να σας πω πωσ μολισ 2 μερες πριν ειχα κανει υπερηχο και ο τραχηλος ηταν 4 εκατοστα .που σημαινει καλοσ κ ο πλακουντας ψηλα. μετα απο 2 μερες ομωσ αρχισαν οι συσπασεις.:(

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ με συσπάσεις από την 24η εβδομάδα. Ακριβώς αυτό που σου είπε ο γιατρός σου ισχύει. Αν είναι περιοδικές (όχι μόνο ανα ε αλλά και ανα 5 να είναι ή ανα 10 πάλι προσοχή θελει)είναι λίγο επικύνδινες. Να ξεκουραστείς(εγώ είμαι ξάπλα μιας και νοσηλεύθηκα κιόλας) και όλα θα πάνε καλά!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν εχω κατσει να τισ χρονομετρησω ολες. ιδιατερα πριν παρω τα χαπια γιατι δεν ηξερα . τωρα με τα χαπια εχουν σχεδον φυγει. αραια και που εχω.βεβαια ειμαι και ξαπλα δεν ξερω αν σηκωνομουνα αν θα πονουσα..... μου εχει πεσειπολυ η ψυχολογια..ιδιατερα που ψαχνοντασ στο ιντερνετ βρηκα περιπτωσεις αποβολλων στον 5ο μηνα.

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ, μην αγχώνεσαι! Όλα θα πάνε καλά! Εφόσον έχουν αραιώσει είναι καλό! Τα χάπια λειτουργούν και θα είσαι μια χαρά. Να σκέφτεσαι θετικά και αν είναι να σε αγχώνουν αυτά που διαβάζεις να το αποφεύγεις!;)

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια καλησπερα ειπα να μπω να σας γραψω τα νεα μου για να ενθαρυνω οσες εχουν προωρες συσπασεις!

Τελικα τα εχω καταφερει ειμαι 38 εβδ και 3 ημ και δεν εχω γεννησει ακομα ενω κοντευα να γεννησω πριν κλεισω την 26η εβδ!

Αυτο που με βοηθησε ειναι τα φαρμακα , η εμπιστοσυνη στη γιατρο μου και οτι ηρεμησα εμεινα ξαπλα και περιμενα να τα κανουν οι αλλοι ολα για μενα!

Πιστεψτε με αξιζει τον κοπο!

Εγω δεν εχω και βοηθεια μενουμε μονοι μας με τον συζηγο και εγω δεν εχω γονεις ενω εκεινου ειναι υπερηληκες η πεθερουλα μου ειναι 82 και ο πεθερουλης μου 83 το μονο ατομο ικανο να μας βοηθησει ειναι η κουνιαδα μου η οποια μενει σε αλλη πολη και μαλιστα μονο 310 χλμ μακρια απο εμας και εφοσον εργαζεται δεν της ηταν ευκολο ερχοταν Παρασκευη και εφευγε Κυριακη εκανε ολες τις δουλειες και μαγειρευε κανα δυο φαγητα για να εχουμε ολη την εβδομαδα ο συζηγος ειναι προισταμενος στην εταιρεια που δουλευει και πιανει δουλεια στις 9,00 και σχολαει στις 10,00-11,00 το βραδυ οποτε δεν μπορουσε να κανεικαι πολλα!

Αλλα δεν παρασυρθηκα εκατσα στο κρεβατι επινα τα φαρμακακια μου σταματησα να βλεπω ειδησεις ή να διαβαζω θεματα που με ανγχωναν και αφεθηκα να περασει ο καιρος!

Περασα διαφορες φασεις να εχω εφιαλτες, να μην μπορω αν κοιμηθω, να με πιανει καταθλιψη απο την απραξια και την κλεισουρα, να με πιανει αγχος χωρις λογω και αιτια!

Αλλα προσαπαθουσα να το ξεπερασω και ελεγα "ας φτασω 36 εβδ και 1 ημερα και σηκωνομαι"

Τελικα η γιατρος μου με αφησε να σηκωθω στις 37 εβδ γιατι ειχε λιγο βαρος ο μπεμπης μου και δεν ηθελε να γεννησω τωρα περιμενω βγαινω για περπατημα και κωαν τις δουλειες μου του ετοιμασα και τα πραγματακια του!

Εχω παει και στο μαιευτηριο 3 φορες με false alarm αλλα ενταξει ολα!

Οσες εχουν συσπασεις τις συμβουλευω να μην ανγχωνονται και να μην μετραν καθε ποτε εχουν να προσπαθουν να ειναι ηρεμες και ξαπλα και ολα θα περασουν!

Καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη σε ολες κοριτσια!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια καλησπερα ειπα να μπω να σας γραψω τα νεα μου για να ενθαρυνω οσες εχουν προωρες συσπασεις!

Τελικα τα εχω καταφερει ειμαι 38 εβδ και 3 ημ και δεν εχω γεννησει ακομα ενω κοντευα να γεννησω πριν κλεισω την 26η εβδ!

Αυτο που με βοηθησε ειναι τα φαρμακα , η εμπιστοσυνη στη γιατρο μου και οτι ηρεμησα εμεινα ξαπλα και περιμενα να τα κανουν οι αλλοι ολα για μενα!

Πιστεψτε με αξιζει τον κοπο!

Εγω δεν εχω και βοηθεια μενουμε μονοι μας με τον συζηγο και εγω δεν εχω γονεις ενω εκεινου ειναι υπερηληκες η πεθερουλα μου ειναι 82 και ο πεθερουλης μου 83 το μονο ατομο ικανο να μας βοηθησει ειναι η κουνιαδα μου η οποια μενει σε αλλη πολη και μαλιστα μονο 310 χλμ μακρια απο εμας και εφοσον εργαζεται δεν της ηταν ευκολο ερχοταν Παρασκευη και εφευγε Κυριακη εκανε ολες τις δουλειες και μαγειρευε κανα δυο φαγητα για να εχουμε ολη την εβδομαδα ο συζηγος ειναι προισταμενος στην εταιρεια που δουλευει και πιανει δουλεια στις 9,00 και σχολαει στις 10,00-11,00 το βραδυ οποτε δεν μπορουσε να κανεικαι πολλα!

Αλλα δεν παρασυρθηκα εκατσα στο κρεβατι επινα τα φαρμακακια μου σταματησα να βλεπω ειδησεις ή να διαβαζω θεματα που με ανγχωναν και αφεθηκα να περασει ο καιρος!

Περασα διαφορες φασεις να εχω εφιαλτες, να μην μπορω αν κοιμηθω, να με πιανει καταθλιψη απο την απραξια και την κλεισουρα, να με πιανει αγχος χωρις λογω και αιτια!

Αλλα προσαπαθουσα να το ξεπερασω και ελεγα "ας φτασω 36 εβδ και 1 ημερα και σηκωνομαι"

Τελικα η γιατρος μου με αφησε να σηκωθω στις 37 εβδ γιατι ειχε λιγο βαρος ο μπεμπης μου και δεν ηθελε να γεννησω τωρα περιμενω βγαινω για περπατημα και κωαν τις δουλειες μου του ετοιμασα και τα πραγματακια του!

Εχω παει και στο μαιευτηριο 3 φορες με false alarm αλλα ενταξει ολα!

Οσες εχουν συσπασεις τις συμβουλευω να μην ανγχωνονται και να μην μετραν καθε ποτε εχουν να προσπαθουν να ειναι ηρεμες και ξαπλα και ολα θα περασουν!

Καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη σε ολες κοριτσια!!!

 

Μπράβο πολύ ωραίο και αισιόδοξο μύνημα! Με το καλόοοοο!!!!! Άντε και στα δικά μας .....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσακια καλησπερα ειπα να μπω να σας γραψω τα νεα μου για να ενθαρυνω οσες εχουν προωρες συσπασεις!

Τελικα τα εχω καταφερει ειμαι 38 εβδ και 3 ημ και δεν εχω γεννησει ακομα ενω κοντευα να γεννησω πριν κλεισω την 26η εβδ!

Αυτο που με βοηθησε ειναι τα φαρμακα , η εμπιστοσυνη στη γιατρο μου και οτι ηρεμησα εμεινα ξαπλα και περιμενα να τα κανουν οι αλλοι ολα για μενα!

Πιστεψτε με αξιζει τον κοπο!

Εγω δεν εχω και βοηθεια μενουμε μονοι μας με τον συζηγο και εγω δεν εχω γονεις ενω εκεινου ειναι υπερηληκες η πεθερουλα μου ειναι 82 και ο πεθερουλης μου 83 το μονο ατομο ικανο να μας βοηθησει ειναι η κουνιαδα μου η οποια μενει σε αλλη πολη και μαλιστα μονο 310 χλμ μακρια απο εμας και εφοσον εργαζεται δεν της ηταν ευκολο ερχοταν Παρασκευη και εφευγε Κυριακη εκανε ολες τις δουλειες και μαγειρευε κανα δυο φαγητα για να εχουμε ολη την εβδομαδα ο συζηγος ειναι προισταμενος στην εταιρεια που δουλευει και πιανει δουλεια στις 9,00 και σχολαει στις 10,00-11,00 το βραδυ οποτε δεν μπορουσε να κανεικαι πολλα!

Αλλα δεν παρασυρθηκα εκατσα στο κρεβατι επινα τα φαρμακακια μου σταματησα να βλεπω ειδησεις ή να διαβαζω θεματα που με ανγχωναν και αφεθηκα να περασει ο καιρος!

Περασα διαφορες φασεις να εχω εφιαλτες, να μην μπορω αν κοιμηθω, να με πιανει καταθλιψη απο την απραξια και την κλεισουρα, να με πιανει αγχος χωρις λογω και αιτια!

Αλλα προσαπαθουσα να το ξεπερασω και ελεγα "ας φτασω 36 εβδ και 1 ημερα και σηκωνομαι"

Τελικα η γιατρος μου με αφησε να σηκωθω στις 37 εβδ γιατι ειχε λιγο βαρος ο μπεμπης μου και δεν ηθελε να γεννησω τωρα περιμενω βγαινω για περπατημα και κωαν τις δουλειες μου του ετοιμασα και τα πραγματακια του!

Εχω παει και στο μαιευτηριο 3 φορες με false alarm αλλα ενταξει ολα!

Οσες εχουν συσπασεις τις συμβουλευω να μην ανγχωνονται και να μην μετραν καθε ποτε εχουν να προσπαθουν να ειναι ηρεμες και ξαπλα και ολα θα περασουν!

Καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη σε ολες κοριτσια!!!

 

μπραβο κουκλα μου! με το καλο να γεννησεισ στην ωρα σου!

εγω πηγα στον γιατρο και μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα και να μην ανυσηχω. μαλιστα μου εκοψε τα yutopar και μου δινει antallac αντι. εχουν φυγει κατα πολυ δλδ χθες ολη μεραμονο λιγο το βραδυ ενιωσα οταν ξαπλωσα...τι να ειναι ρε κοριτσια? ο γιατροσ λεει δεν ειναι συσπασεισ..δεν ειδε και κατι στον υπερηχο και επισησ απο την εικονα του τραχηλου αποκλειεει λεει να ειναι συσπασεισ προωρου. δεν ξερω..γενικα ειμαι χαλαρη..μονο μαγειρευω αλλα δεν ειμαι καιξαπλα συνεχεια...δεν ξερω ελπιζω να μην ξαναπονεσω.

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Όταν έχουμε συσπάσεις μήτρας με ποια εξέταση διαγνώσκεται;

Πέρα από μαγνήσιο παίρνετε κι άλλα φάρμακα;

 

οι συσπασεις φαινονται στον υπερηχο! εγω στην αρχη επαιρνα το trofocard, ομως ενα μηνα μετα δε με καλυπτε και τωρα εχω αρχισει το yutopar! αν κανεις συσπασεις ο γιατρος σου θα το δει και εκεινος θα αποφασησει τι πρεπει να παρεις!

QzW2p3.png
Link to comment
Share on other sites

οι συσπασεις φαινονται στον υπερηχο! εγω στην αρχη επαιρνα το trofocard, ομως ενα μηνα μετα δε με καλυπτε και τωρα εχω αρχισει το yutopar! αν κανεις συσπασεις ο γιατρος σου θα το δει και εκεινος θα αποφασησει τι πρεπει να παρεις!

 

Στον κλασσικό ή πρέπει να κάνω καρδιοτοπογράφημα;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Στον κλασσικό ή πρέπει να κάνω καρδιοτοπογράφημα;

 

εμενα η γιατρος μου το ανακαλυψε στον κλασσικο υπερηχο. εγω το ειχα καταλαβει και της το ειπα και λιγο μετα το ειδε και εκεινη. εσυ τι νοιωθεις.?

QzW2p3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχουμε συσπάσεις μήτρας με ποια εξέταση διαγνώσκεται;

Πέρα από μαγνήσιο παίρνετε κι άλλα φάρμακα;

 

 

οταν ειχα εγω συσπασεις ενιωθα την κοιλια μου να σκληραινει/πετρωνει.εγω νομιζα οτι ηταν το μωρο .το ειδε ομως και ογιατρος στον υπερηχο(απλο)και μου ειπε τι γινοταν

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εγώ το πρόβλημα, δόξα τω Θεώ. Η κουμπάρα μου που μένει Γιάννενα. Νιώθει να πετρώνει η κοιλιά της, ο γιατρός της έδωσε μαγνήσιο και yutopar, αλλά δεν της έκανε εξετάσεις ειδικότερες. Ο υπέρηχος που έκανε δεν έδειξε τίποτα όταν πήγε. Γι΄αυτό απόρησα....

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εγώ το πρόβλημα, δόξα τω Θεώ. Η κουμπάρα μου που μένει Γιάννενα. Νιώθει να πετρώνει η κοιλιά της, ο γιατρός της έδωσε μαγνήσιο και yutopar, αλλά δεν της έκανε εξετάσεις ειδικότερες. Ο υπέρηχος που έκανε δεν έδειξε τίποτα όταν πήγε. Γι΄αυτό απόρησα....

 

 

για να δειξει ο υπερηχος θα πρεπει να κανει συσπαση εκεινη την ωρα.δεν μπορεις να κανεις και πολλα.αφου της εδωσε φαρμακα οκ.να μην κουραζεται πολυ.εχω διαβασει εδω μεσα πολλες περιπτωσεις οποτε δεν ειναι σπανιο φαινομενο.καλη της λευτερια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Είμαι καινούρια στη σελίδα, αν και τη διαβάζω εδώ και καιρό! Είμαι στην 17η εβδομάδα και αρχισα να νοιώθω κάτι να σκληραίνει κάτω χαμηλά στην κοιλιά! Κάποτε πονάω αλλά λίγο! Πολλοί μου λένε ότι ειναι η μήτρα που μεγαλώνει! Μπορώ να έχω και μια γνώμη από εσάς?:confused::confused: Έχω διαβάσει κι απο δώ ότι μπορεί να είναι συσπάσεις της της μήτρας! Είναι το πρώτο μου μωράκι και είμαι μόλις 21 χρονών! Απ' ότι έχω διαβάσει υπάρχουν πολλές κοπέλες που έχουν εμπειρία στο θέμα και είναι πολύ βοηθητικές οι απαντήσεις τους!!!

Σας ευχαριστώ πολύ!!!!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...