Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κορίτσια καλησπέρα!!

 

είμαι 29 εβδομάδων, πρίν 2 ημέρες που είχα πάει για υπέρηχο, ο γιατρός είδε οτι ο μικρούλης μου ήταν πολύ χαμηλά συγκεκριμένα το κεφάλακι του ήταν στην λεκάνη και με ρώτησε 2 φορές άν με ενοχλεί κατα την ούρηση ή γενικά, βέβαια να πώ την αλήθεια τις τελευταίες μέρες ένιωθα έντονο βάρος χαμηλά γι'αυτό και πήγα για τον υπέρηχο.. έχει τύχει σε κάποια κοπέλα να είναι τόσο χαμηλά απο τον 7ο. :?::?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ σε 9 μέρες έχω dobbler και θα τον δώ τον μπεμπη μου εκεί!!!

 

Η αλήθεια έιναι ότι ένα βάρος χαμηλά το νιώθω τελευταία!!!!Μωρέ λες να το έχω και εγώ???

 

φαντάσου ότι dobbler έκανα την παρασκευή, νωρίτερα 3 εβδομάδες λόγω οτι ο γιατρός ήθελε να ελέγξει την αρτηρία αν αιματώνει σωστά, λόγω οτι στην β επιπέδου που την είχα κάνει τέλη 9ου μου είχαν πεί ότι έπρεπε στις 29 εβδ. να τη δούμε, δόξα στον κύριο όλα καλά πήγαν και οι μετρήσεις ήταν στα φυσιοογικά επίπεδα, το μόνο οτι είχε κάτσει παρα πολύ χαμηλά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πήγα στο γιατρό την Τρίτη και κάναμε υπέρηχο και η μπέμπα ήταν σε ισχυακή προβολή.Και ο γιατρούλης μου είπε να περπατάω γτ αλλιώς δεν την γλιτώνουμε την καισαρική ! ! ! Ο ίδιος βέβαια είναι κατα της καισαρικής. Εγώ πάντως θεωρώ ότι είναι νωρίς ακόμα για να αγχώνομαι ότι δεν θα γυρίσει ( βέβαια ξεκίνησα να περπατάω και να μπουσουλάω επίσης), αλλά εσείς τι λέτε δεν είναι νωρίς για να ανησυχώ ????

ld19p2.png
Link to comment
Share on other sites

εμένα ο γιατρός με ενημέρωσε ότι ακόμα κινείται, όπως επίσης υπάρχουν περιπτώσεις όπου ανα εβδομάδα στον τελευταίο μήνα έίναι σε διαφορετική θέση, χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι δεν είναι δυνατόν να πάρει θέση νωρίτερα. Εμένα παραμένει χαμηλά, είναι καλό όσον αφορά τον φυσιολογικό τοκετό αλλά δύσκολα όσον αφορά οτι εργάζομαι ακόμα και ο γιατρός μου είπε μια εβδομάδα στο κρεβάτι, διότι είχα κάποιες συσπάσεις και φοβηθήκαμε λίγο όλοι, βέβαια άύριο γυρνάω στα καθήκοντα μου έως τις 10/12/2010 όπου μπαίνω στον 8ο και βγαίνω σε άδεια..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, κορίτσια!!! Είμαι στο μήνα μου (37 εβδ.) και ι μπέμπα είναι σε ισχιακή προβολή, εδώ και πολύ καιρώ. Περπατώ χωρίς να μου έχει πει ο γιατρός, κάθε μέρα, μια με δυο ώρες….και αποτέλεσμα δεν βλέπω! Ανησυχώ …,νοιώθω πως δεν έχει γυρίσει ακόμα! Αύριο πάω για καρδιοτοκογράφημα, και να δούμε αν έχει γυρίσει, γιατί στενεύουν τα περιθώρια (είπε ο γιατρός). Μήπως κάποια από εσάς είχε ανάλογη εμπειρία, μέχρι πότε μπορεί να γυρίσει σε θέση για Φ.Τ.?:? :-? :?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εμενα η μπεμπα εχει θεση ισχιακης προβολής (κεφαλακι πανω και πωπος κάτω) παρόλο που απο την αρχη της εγκυμοσύνης περπαταω καθημερινα!!Μαλλον το περπατημα τελικα δεν παιζει τοσο ρόλο. Και εμενα η γιατρός μου μου είπε ότι οπως εχουν τα δεδομενα η θεση του μωρου αποτελει ενδειξη καισαρικής, πραγμα που δεν θα το ήθελα. Οσον αφορα τωρα αν αλλαξει θεση μου ειπε οτι ολα είναι πιθανα και να μην αγχωνομαι, καθώς η ιδια αντιμετωπισε περιπ΄τωσεις γυναικών που τα μωρα τους αλλαξαν θεση την τελευταια στιγμη. Αν ομως εξακολουθει το μωρο να εχει την ιδια θεση η καισαρική είναι αναγκαστική, γιατί ο φυσιολογικός τοκετος θα εθετε σε κινδυνο και τη μαμα και το νεογνο!!οποτε Κυριακή υπομονη και θα δουμε!!το θεμα είναι ειτε καισαρική είτε φυσιολογικά να πανε ολα καλα!!Λιζακι υπομονη και εσυ με τη δουλεια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου να κάνω καισαρική, το αντίθετο θα έλεγα.....ο αντρουλης μου εχει το πρόβλημα και με πάει κάθε βράδυ βόλτες με το σκύλο και ξεχνάμε να γυρίσουμε. Και όλο μου λέει <<Μήπως να πάμε να κάνουμε υπέρηχο να δουμε αν γύρισε ??>>. Βλέπεις έχει γενέθλια πάνω στην ΠΗΤ μου (02-05-11) και ευελπιστεί να έχει ίδια μέρα γενέθλια με την κόρη του ;)

ld19p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, κορίτσια!!! Είμαι στο μήνα μου (37 εβδ.) και ι μπέμπα είναι σε ισχιακή προβολή, εδώ και πολύ καιρώ. Περπατώ χωρίς να μου έχει πει ο γιατρός, κάθε μέρα, μια με δυο ώρες….και αποτέλεσμα δεν βλέπω! Ανησυχώ …,νοιώθω πως δεν έχει γυρίσει ακόμα! Αύριο πάω για καρδιοτοκογράφημα, και να δούμε αν έχει γυρίσει, γιατί στενεύουν τα περιθώρια (είπε ο γιατρός). Μήπως κάποια από εσάς είχε ανάλογη εμπειρία, μέχρι πότε μπορεί να γυρίσει σε θέση για Φ.Τ.?:? :-? :?

 

Πείτε κορίτσια εμπειρίες,περν'αω τα ίδια και το άγχος μου είναι στο ζενίθ!!!!!!!!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

ΛΕΝΑ, δυστυχως δεν γνωριζω και πολλά επι του θεματος. Επειδη όμως και η μπεμπα η δική εχει θεση ισχιακης προβολής, στην τελευταια επισκεψη στη γιατρό μου, μου ειπε ότι τιποτα δεν είναι δεδομενο και υπάρχουν πολλες περιπτώσεις που αλλαζουν θεση τα μωρα την τελευταια στιγμη. εν ολιγοις μου ειπε να μην θεωρω την καισαρική δεδομενη μεχρι και την 39 εβδομάδα, γιατί οι μετακινησεις του μωρου μπορεί να το φερουν στη σωστή θεση. Μην αγχωνεσαι παντως..ολα καλα΄να πανε. Τυχερουλα τελειώνεις σε λίγο καιρό αυτό να σκεφτεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι στην 34η εβδομάδα, η μπέμπα έχει πάρει θέση εδώ και ένα μήνα χωρίς να περπατήσω καθόλου.Ίσως φταίει που δούλευα μέχρι τον 8ο και δεν πρόσεχα καθόλου;(σκυψίματα όλα κανονικά). Πάντως συμφωνώ με τα κορίτσια παραπάνω ότι όλα αλλάζουν μέχρι και τελευταία στιγμή,όπως και ότι τελικά καμμιά μας δεν ξέρει τι θα προκύψει, και τι τοκετό θα κάνουμε! Έυχομαι να πάνε τα πράγματα για όλες μας καλά...

Υπάρχουν μόνο δύο δρόμοι για να ζήσεις τη ζωή σου.. Ο ένας σαν τίποτα να μην είναι θαύμα..Ο άλλος,σαν τα πάντα να είναι θαύμα! Αινστάιν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι που κατεβαίνει το μωρό χαμηλά και το κεφάλι του "σφηνώνεται" στη λεκάνη κι είναι έτοιμο να βγει. Γι' αυτό όταν βλέπουν έγκυο με την κοιλιά πολύ χαμηλά λένε εσύ θα γεννήσεις γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια

με το καλο τα μωρακια μας

ο δικος μου ειχε κεφαλικη προβολη απο τη β επιπεδου και συνεχιζει οποτε παμε καλα

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια διάβασα και τα παραπάμω ποστ και ήθελα να σας πω, αν θέλετε να αλλάξει θέση το μωρό, το περπάτημα πρέπει να το αποφεύγετε, γιατί βοήθάει το μωρό να εμπεδωθεί-οπότε, αν το μωρό είναι σε ισχυακή προβολή πχ, θα εμπεδωθεί σε αυτην! Ψάξτε το λίγο, θυμάμαι ότι διάβασα πολλά σχετικά μέσα στο φόρουμ! Απ' ό,τι θυμάμαι, κατάλληλότερο για αυτή την περίπτωση είναι το μπουσούλημα!

 

Η δική μου εμπειρία για τη θέση του μωρού:

Ο πρώτος από την 30η εβδομάδα είχε σταθεροποιηθεί στην κεφαλική προβολή και δεν ξανάλλαξε μέχρι την 39+ που γεννήθηκε, μόνο που ήταν πολύ ψηλα.

Ο δεύτερος από την 28η και μετά γυρνούσε κάθε εβδομάδα πάνω-κάτω, και δεν ήταν και κανένα μικρό μωρο, 3.720 γρ. γεννήθηκε...κάθε φορά τον βρίσκαμε σε άλλη θέση στον υπέρηχο, μου είχε αλλάξει τα φώτα...τελικά στην 36η εβδομάδα σταθεροποιήθηκε στην κεφαλική προβολή κι αυτός.

 

Γενικά πάντως ξέρω ότι θέση μπορεί να πάρει το μωρό κι από τον 7ο, αλλά το περιμένουν μέχρι και την 37η εβδομάδα νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια όλα είναι σχετικά, εμένα ο γιατρός με ενημέρωσε ότι το περπάτημα βοηθάει κυρίως στην καλή κυκλοφορία του αίματος και οτι δεν έχει να κάνει με την θέση του παιδιού.βεβαια θα συμφωνήσω με την xristianna διότι όταν δουλεύεις αναγκαστικά θα περπατήσεις θα κινηθείς, ενώ όταν είσαι ξαπλωμένη δίνεται η δυνατότητα στο έμβρυο να μπορεί να κινείται περισσότερο, εμένα απο την 29 εβδομάδα έως και χθές (30 +5)οπου έκανα υπέρηχο εξακολουθεί το κεφαλάκι του, να είναι στην λεκάνη και για περπάτημα, άντε να περπατάω 10 λεπτα την ημέρα, απλά ότι συνεχίζω να δουλεύω.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε κορίτσια εμπειρίες,περν'αω τα ίδια και το άγχος μου είναι στο ζενίθ!!!!!!!!

Περπατα περπατα περπατα.

1 ωρα την ημερα στανταρ ;)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...