Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΑΓΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΣΤΗΝΕΙ ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ?


Recommended Posts

O γυναικολόγος δεν είναι ειδικός σε αυτό το θέμα για να εκφέρει γνώμη, όπως εγώ δεν είμαι ειδικός για τα ευρήματα του υπέρηχου κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ή για τα φάρμακα που δίνουμε σε έγκυο με υπέρταση. Είναι καλό να ακούμε για κάθε θέμα τον επιστήμονα που ασχολείται με αυτό. Είναι λυπηρό να λεγονται τέτοια πράγματα από γιατρό, ουσιαστικά λέει την άποψή του χωρίς καμία επιστημονική τεκμηρίωση. Αν τον ρωτήσετε να υποστηρίξει αυτό που λέει με σύγχρονες επιστημονικές μελέτες, φυσικά δε θα βρει΄καμία. Αντίθετα θα βρει

ΟΛΕΣ τις τελευταίες έρευνες για τη βρεφική διατροφή - χιλιάδες από χιλιάδες επιστήμονες από όλον τον κόσμο που εργάζονται με κόπο, μόνο και μόνο για να ακυρωθούν σε μια στιγμή από άλλους "επιστήμονες" με λόγια του δρόμου

Τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας

Την Αμερικανική Ακαδημία Παιδιατρικής

Τον Σύνδεσμο Διαιτολόγων στην Αμερική

Την Ακαδημία Οικογενειακών Γιατρών στην Αμερική

Το Βασιλικό Κολλέγιο Παιδιατρικής στη Μεγάλη Βρετανία

και πολλούς άλλους επαγγελματικούς συνδέσμους να λένε ότι

όσο περισσότερο θηλάσετε, τόσο καλύτερο για εσάς και το παιδί σας

και να συστήνουν

ο θηλασμός να συνεχίζεται για τουλάχιστον ένα με δύο χρόνια για κάθε παιδί, χωρίς ανώτερο όριο.

Εμπιστεύεστε το χαλασμένο σας αυτοκίνητο σε κάποιον που φτιάχνει ποδήλατα; Τότε πως εμπιστεύεστε τις συμβουλές αυτές που έχουν να κάνουν με την υγεία του παιδιού σας;

ευχαριστουμε για τις πληροφοριες γιατι και εγω ειχα την ιδια συζητηση με την παιδιατρο μου ειμαστε σχεδον δεκα μηνων και μου ειπε οτι οταν χρονισουμε με το καλο να δωσω σκονη παλι μεχρι να γινει δυο..εγω θελω να δωσω αμερικανικης γεωργ.σχολης και θα επιμεινω!η δικαιολογια της ηταν οτι ισως δεν θα τρωει καλα γιατι απο το αλεσμενο θα περασουμε στο λιωμενο να ειμαστε σιγουροι οτι απο το γαλα καλυπτεται το μωρο με τις απαραιτητες βιταμινες..μιλαει ομως για ενα μωρο που δοξα το θεο δειχνει να ειναι φαγανη και δεν μου εχει δημιουργησει προβλημα με το φαγητο της προς το παρον,οκ οι μερες που δεν τρωει υπαρχουν αλλα ταυτοχρονα βγαζουμε και δοντια!δεν με καλυψε λοιπον η παιδιατρος μου και χαιρομαι που διαβαζω ολα αυτα για το φρεσκο γαλα...:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 271
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ φρέσκο γάλα του δίνω από τον 12ο μήνα. Ο παιδίατρός μας μου είπε ότι αφού το παιδί τρώει απ' όλα κι αναπτύσσεται κανονικά, δεν υπάρχει λόγος να του δίνω κάτι εμπλουτισμένο.

Πίνει το ίδιο γάλα μ' εμάς. :)

 

Εντάξει, εγώ πίνω το 1,5% ;).

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Και μας φρεσκό γάλα μας είπε να της δίνουμε, όταν από μόνη της (12,5 μηνών τότε) δοκίμασε από το ποτήρι μου γάλα φρέσκο και έτσι...αποθήλασε σιγά σιγά.Από τότε πίνει φρέσκο, ούτε καν αυτά τα βρεφικά και φυσικά δεν ήπιε ποτέ της σκόνη, αφού θήλαζε μέχρι 12,5 μηνών

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Εμεις από 12 μηνών δινουμε Schardinger βιολογικο γαλα απο Αυστρια , το περνουμε από το Βεροπουλο... και εγώ το πίνω και μ'αρεσει πολύ.

 

Να ρωτήσω κάτι χαζό?Είναι φρέσκο αυτό το γάλα??

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον για υψηλής παστερίωσης πρόκειται ή λάθος κάνω;

 

Κι εγώ αυτό φαντάζομαι, αλλά είπα να ρωτήσω...Από Αυστρία όμως πώς αλλιώς να έρθει??Ξέρω κι εγώ??

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για υψηλής παστερίωσης πρόκειται ή λάθος κάνω;

 

Ναι ειναι υψηλής παστερίωσης, αλλά εγώ που μενω στην Λεσβο πόσο φρέσκο ειναι το φρεσκο??? Απο δελτα και φαγε εχω διαβασει διαφορα...ετσι αποφασισα το αυστριακο βιολογικο...

e977372361.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι υψηλής παστερίωσης, αλλά εγώ που μενω στην Λεσβου πόσο φρέσκο ειναι το φρεσκο??? Απο δελτα και φαγε εχω διαβασει διαφορα...ετσι αποφασισα το αυστριακο βιολογικο...

 

Δικιο εχεις... Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα!

Κι εμεις ξεκιναμε σε λιγο καιρο το φρεσκο γαλα, ειναι στον 11ο μηνα η κορη μου τωρα. Βιολογικο θα της δινω, αλλα βρε παιδια, παρατηρησατε οτι τον τελευταιο καιρο, το βιολογικο του ΟΛΥΜΠΟΥ εχει μακρινη ημερομηνια ληξης?:rolleyes:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις... Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα!

Κι εμεις ξεκιναμε σε λιγο καιρο το φρεσκο γαλα, ειναι στον 11ο μηνα η κορη μου τωρα. Βιολογικο θα της δινω, αλλα βρε παιδια, παρατηρησατε οτι τον τελευταιο καιρο, το βιολογικο του ΟΛΥΜΠΟΥ εχει μακρινη ημερομηνια ληξης?:rolleyes:

 

Αυτό που δεν μου αρεσει για το Ολυμπο ειναι το πλαστικο μπουκάλι... γιατι δεν ειναι σε χαρτινο κουτι βρε παιδια... δεν θελω τα πλαστικα... ουτε εμφιαλωμενο νερό...

e977372361.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ ρε κορίτσια δεν ξέρω κι εγώ τι να πω;;;

Εμας ο παιδίατρος μας επιμένει...όσο περισσότερο μπορούμε να της δίνουμε σκόνη. Περιέχει περισσότερα θρεπτικά στοιχεία, κτλπ. Έτσι λέει;;;

Η Ελενίτσα είναι τώρα 13 μηνών.... Δεν ξέρω τι να κάνω;;; Να εμπιστευτώ το γιατρό ή να κανω του κεφαλιού μου;;;;;

Happiness lies in your own hands....

Link to comment
Share on other sites

Αχ ρε κορίτσια δεν ξέρω κι εγώ τι να πω;;;

Εμας ο παιδίατρος μας επιμένει...όσο περισσότερο μπορούμε να της δίνουμε σκόνη. Περιέχει περισσότερα θρεπτικά στοιχεία, κτλπ. Έτσι λέει;;;

Η Ελενίτσα είναι τώρα 13 μηνών.... Δεν ξέρω τι να κάνω;;; Να εμπιστευτώ το γιατρό ή να κανω του κεφαλιού μου;;;;;

 

 

 

Και εμας ο παιδιατρος μας ( τα μικρα διδυμακια μου ειναι 2 ετων και 1 μηνα ) εχει την ιδια γνωμη σκονη και παλι σκονη ........αλλα ειναι ασυμφορη οικονομικα βρε παιδια

Link to comment
Share on other sites

Αχ ρε κορίτσια δεν ξέρω κι εγώ τι να πω;;;

Εμας ο παιδίατρος μας επιμένει...όσο περισσότερο μπορούμε να της δίνουμε σκόνη. Περιέχει περισσότερα θρεπτικά στοιχεία, κτλπ. Έτσι λέει;;;

Η Ελενίτσα είναι τώρα 13 μηνών.... Δεν ξέρω τι να κάνω;;; Να εμπιστευτώ το γιατρό ή να κανω του κεφαλιού μου;;;;;

 

κανε αυτο που εκανα και εγω ...για να εχω την συνείδηση μου καθαρη...

Δεν σου λεει εως δυο χρονων σκόνη?

Ε εγω της την εδινα εως 18 μηνών τη σκονη και εχει τωρα τρεις μηνες πινουμε φρέσκο! Και ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι ακομα και ο γιατρος!

 

Link to comment
Share on other sites

εσεις που ξεκινησατε φρεσκο παρατηρεισατε καποια αλλαγη?

πχ να γκρινιαζει ολη την ημερα κ να μην τρωει?

μηπως πρεπει να της το ξεκινησουμε λιγο λιγο?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι εχει να κανει με το καθε παιδι, γνωστων μου παιδι δεν το ηθελε το φρεσκο επουδενι...και το εφτυνε..!

Εμας παλι ενα και το αυτο τι της εδωσα σκονη τι φρεσκο ουτε που το κατάλαβε, ουτε το παρατηρησε και συνεχίζει και πινει την ιδια ποσότητα!

Αφου να φανταστεις προχθες ειχα ξεμεινει απο φρεσκο, ειχα στην τροφοθηκη ενα σφραγισμενο κουτι σκονη γάλα για ωρα ανάγκης...ε της εδωσα απο εκεινο...ουτε που το καταλαβε!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εμενα η γιατρος μου εχει πει μετα το χρονο αφοβα φρεσκο γαλα. Βεβαια επειδη ο δικος μου θηλαζει και δεν πινει τιποτε αλλο εχω παρει ολες τις σκονες και ολα τα φρεσκα της αγορας αλλα αφου δοκιμασει δεν πινει αλλο. Παντως το φρεσκο κατευθειαν απτο ψυγειο δεν τον χαλαει οπως οι σκονες πινει 3-4 γουλιτσες απο κανονικο ποτηρι και μετα κανει "αααει". Πολυ γελιο.

Να προσθεσω επισης οτι επειδη εχουμε και κατσικουλες που βγαζουν γαλα η γιατρος μου μου ειπε οτι μπορω αφοβα να του δωσω αφου το βρασω καλα. Ο χαρουλης ομως με το που ειπιε εκανε μια γκριματσα ολα τα λεφτα!!! Δεν τον παρεξηγω κι εγω το αγελαδινο προτιμω και με αυτο θα συνεχισω τις προσπαθειες μπας και αποθηλασουμε κι εμεις ποτε....

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

είμαι γονέας 2 παιδιών (7,5 ετών και 1 ετών) και θα ήθελα μια γνώμη για το παρακάτω:

 

H μικρή μας έπινε εδώ και 9 μήνες Frisomel και από εχθές που κλείσαμε το 1ο έτος, μας σύστησε να συνεχίσουμε και πάλι με γάλα σκόνη και συγκεκριμένα με το Frisogrow.

 

Η 1η μας κόρη στον 1 χρόνο πέρασε στο Δελτα Advance και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα, τώρα προβληματίζομαι διότι η παιδίατρος σύστησε το συγκεκριμένο γάλα (Frisogrow) και όχι κάποιο ήδη σε υγρή μορφή ή ακόμα καλύτερα φρέσκο.

 

Υπάρχουν κάπου επίσημες οδηγίες-κατευθύνσεις για το τι πρέπει να πίνουν τα μωρά από την ηλικία του 1 και μετά?? Εννοείται όχι από τις εταιρίες που παράγουν γάλατα.....

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

είμαι γονέας 2 παιδιών (7,5 ετών και 1 ετών) και θα ήθελα μια γνώμη για το παρακάτω:

 

H μικρή μας έπινε εδώ και 9 μήνες Frisomel και από εχθές που κλείσαμε το 1ο έτος, μας σύστησε να συνεχίσουμε και πάλι με γάλα σκόνη και συγκεκριμένα με το Frisogrow.

 

Η 1η μας κόρη στον 1 χρόνο πέρασε στο Δελτα Advance και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα, τώρα προβληματίζομαι διότι η παιδίατρος σύστησε το συγκεκριμένο γάλα (Frisogrow) και όχι κάποιο ήδη σε υγρή μορφή ή ακόμα καλύτερα φρέσκο.

 

Υπάρχουν κάπου επίσημες οδηγίες-κατευθύνσεις για το τι πρέπει να πίνουν τα μωρά από την ηλικία του 1 και μετά?? Εννοείται όχι από τις εταιρίες που παράγουν γάλατα.....

 

Ευχαριστώ

 

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι ΚΑΘΕ γιατρός λέει Ο,ΤΙ θέλει, δεν υπάρχει κοινή πλεύση!Επίσης και κάθε γονιός κάνει αυτό που θέλει, είτε ακολουθεί τις οδηγίες του γιατρού είτε όχι...Και καθένας κάνει αυτό που θεωρεί "σωστό" (για τον ίδιο και το παιδί του). Διαλέγεις και παίρνεις...

 

Προσωπικά όταν η μικρή μου αποθήλασε στους 12,5 μήνες ξεκίνησα με φρέσκο, χωρίς καν να ρωτήσω τη γιατρό και όταν τελικά τη ρώτησα, η απάντηση της ήταν "ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ", ούτε καν βρεφικό, πόσο μάλλον σκόνη. Θεωρεί ότι μωρό που τρώει από όλα, παίρνει τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά και δε χρειάζεται "εμπλουτισμένο" γάλα...

 

Εσύ αφού αποφάσισες να δώσεις σκόνη, το συνεχίζεις και ακολουθείς το γιατρό, ή κάνεις ό,τι νομίζεις εσύ και ακολουθείς αυτό που έκανες και στην πρώτη σου κόρη..

 

Δε βοήθησα και πολύ μάλλον ε??

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

είμαι γονέας 2 παιδιών (7,5 ετών και 1 ετών) και θα ήθελα μια γνώμη για το παρακάτω:

 

H μικρή μας έπινε εδώ και 9 μήνες Frisomel και από εχθές που κλείσαμε το 1ο έτος, μας σύστησε να συνεχίσουμε και πάλι με γάλα σκόνη και συγκεκριμένα με το Frisogrow.

 

Η 1η μας κόρη στον 1 χρόνο πέρασε στο Δελτα Advance και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα, τώρα προβληματίζομαι διότι η παιδίατρος σύστησε το συγκεκριμένο γάλα (Frisogrow) και όχι κάποιο ήδη σε υγρή μορφή ή ακόμα καλύτερα φρέσκο.

 

Υπάρχουν κάπου επίσημες οδηγίες-κατευθύνσεις για το τι πρέπει να πίνουν τα μωρά από την ηλικία του 1 και μετά?? Εννοείται όχι από τις εταιρίες που παράγουν γάλατα.....

 

Ευχαριστώ

Καλησπερα

τις ιδιες ακριβως οδηγιες ειχα και εγω απο την παιδιατρο μου στους εννια μηνες που μας ειδε και καναμε αυτην την συζητηση για το γαλα..δηλ μετα το χρονο frisogrow γιατι μπορει να μην τρωει καλα λογω μεταβασης απο το αλεσμενο στο λιωμενο,εχει πιο πολλες βιταμινες η σκονη κτλ.εγω προσωπικα δεν το πιστευω ολο αυτο και εχω ραντεβου σε δυο μερες για να παρουμε οδηγιες για μετα το ετος γιατι σε λιγες μερες χρονιζουμε.Δεν θα την ακολουθησω γιατι η μικρη ειναι αρκετα φαγανη και δεν εχω λογο να δωσω σκονη πια...προσανατολιζομαι στο αμ.γεωργ.σχολης που το βρισκω ευκολα και εχω ανθρωπο δικο μου εκει μεσα που ξερει ακριβως τι γινεται και ειναι απο τα καλυτερα γαλατα.Θα της πω ομως τι εχω σκοπο να κανω..πιστευω οτι εχουνε οφελος απο τις εταιρειες για αυτο γινεται ολο αυτο.Αλλα παλι ο καθενας οτι καλυτερο νομιζει για το μωρακι του και επειδη εχω δει απο γιατρους διαφορα εχω καταληξει επιτελους τουλαχιστον σ'αυτο.:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω Tara,σημερα εχουμε ραντεβου στην παιδιατρο,εχω μισο κουτι frisomel και δεν εχω σκοπο να αγορασω αλλο..θα το τελειωσω και θα συνεχισουμε με φρεσκο γιατι δεν εχω και κανενα αγχος με τα κιλα της.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

η παιδίατρος μας σύστησε φρέσκο γάλα από 12 μηνών, επειδή είμαστε αναπτυγμένα παιδάκια και δεν έχουμε θέμα βάρους. πίνε όλυμπος φρέσκο, όπως εμείς. εγώ ενίοτε πίνω όλυμπος ελαφρύ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...