Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΑΓΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΣΤΗΝΕΙ ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ?


Recommended Posts

ο σιδηρος δημιουργει συμπλοκο με το ασβεστιο και ετσι εμποδιζει την απορροφηση του ,αρα γιατι τα γαλατα εμπλουτιζονται με σιδηρο?ετσι για να πουν οτι εχουν και σιδηρο?Καλο θα ηταν να μας πει καποιος πως το γαλα εμποδιζει την απορροφηση διαφορων συστατικων των τροφων οπως ανεφερε η dimitra63.<νομιζω αυτο το νουμερο εχεις?>.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 271
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

για την ποσοτητα που πρέπει να πίνουμε βρήκα αυτό στο νετ:

http://health.in.gr/diaita/Article.asp?ArticleId=17396&CurrentTopId=17363&IssueTitle=%C4%E9%E1%F4%F1%EF%F6%DE+%EA%E1%E9+%F5%E3%E5%DF%E1

 

επίσης -αν και δεν έχει ακριβώς να κάνει με αυτό που συζητάμε- βρήκα αυτό το ενδιαφέρον:

http://www.dietima.eu/news/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CE%B1%CF%83%CE%B2%CE%AD%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BF%20(ca)/

αν δείτε, λέει ότι το ασβέστιο δεσμεύεται (και συνεπώς δεν απορροφάται από τον οργανισμό) από το κακάο (καλά, αυτο το ξέραμε), τα φρούτα και τα δημητριακά ολικής αλέσεως! και όλες αυτές οι διαφημίσεις του να τρώμε δημητριακά για πρωινό?

όλα μάρκετινγκ είναι τελικά? :(

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

για την ποσοτητα που πρέπει να πίνουμε βρήκα αυτό στο νετ:

http://health.in.gr/diaita/Article.asp?ArticleId=17396&CurrentTopId=17363&IssueTitle=%C4%E9%E1%F4%F1%EF%F6%DE+%EA%E1%E9+%F5%E3%E5%DF%E1

επίσης -αν και δεν έχει ακριβώς να κάνει με αυτό που συζητάμε- βρήκα αυτό το ενδιαφέρον:

http://www.dietima.eu/news/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CE%B1%CF%83%CE%B2%CE%AD%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BF%20(ca)/

αν δείτε, λέει ότι το ασβέστιο δεσμεύεται (και συνεπώς δεν απορροφάται από τον οργανισμό) από το κακάο (καλά, αυτο το ξέραμε), τα φρούτα και τα δημητριακά ολικής αλέσεως! και όλες αυτές οι διαφημίσεις του να τρώμε δημητριακά για πρωινό?

όλα μάρκετινγκ είναι τελικά? :(

 

άρα η μικρη μου πινει λιγοτερο απο αυτο που πρέπει!

 

Link to comment
Share on other sites

βρήκα και αυτό:

 

"Μια άλλη ανησυχία με τις υψηλές προσλήψεις ασβεστίου είναι η πιθανότητα το ασβέστιο να παρεμποδίσει την απορρόφηση άλλων μεταλλικών στοιχείων, σιδήρου, ψευδάργυρου, μαγνησίου και φωσφόρου"

 

αναφέρεται εδώ:

http://www.greektvsubs.gr/archive/index.php/t-20997.html

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια βρηκα αυτο

http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=6&articleID=4761&la=1

 

τελικα τι να πιστεψουμε????ολο μας μπερδευουν

θα παει καμια παιδιατρο αυτες τις μερες να ρωτησει με την ευκαιρια??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

άρα η μικρη μου πινει λιγοτερο απο αυτο που πρέπει!

 

να σου πω πάντως τι σκέφτομαι?

όλα αυτά είναι γενικά... υποθέτω ότι βασίζονται σε στατιστικές...

αν το παρουμε εξατομικευμένα, κάθε οργανισμός έχει τις δικές του ανάγκες.

 

εξάλλου ασβέστιο δεν παίρνουμε μόνο από το γάλα, υπαρχει σε μεγάλες ποσότητες στο μπρόκολο, στις σαρδέλες, σε κάποιους ξηρους καρπους... δες κι εδώ:

http://thematadiatrofis.blogspot.com/2008/09/blog-post_27.html

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια βρηκα αυτο

http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=6&articleID=4761&la=1

 

τελικα τι να πιστεψουμε????ολο μας μπερδευουν

θα παει καμια παιδιατρο αυτες τις μερες να ρωτησει με την ευκαιρια??

 

καλά, κι εδώ που τα λέμε, ποιος μπορεί να πιεί 1 λίτρο γάλα την ημέρα?

ούτε ενήλικας, όχι μωρό...

νομίζω πιο σημαντικό είναι να κάνεις ισορροπημένη διατροφή, δλδ να τρως σωστά και απ' όλα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλά, κι εδώ που τα λέμε, ποιος μπορεί να πιεί 1 λίτρο γάλα την ημέρα?

ούτε ενήλικας, όχι μωρό...

νομίζω πιο σημαντικό είναι να κάνεις ισορροπημένη διατροφή, δλδ να τρως σωστά και απ' όλα.

 

ελα ντε αυτο σκεφτηκα κ εγω αλλα με αγχωσαν οσα διαβασα

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητήρια!

 

για πες μας με την ευκαιρία... από σίδηρο πώς πας? έτσι για να καταρρίψουμε και τα προηγούμενα δημοσιεύματα! κάνουμε σοβαρή δουλειά εμείς εδώ στο φόρουμ! :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλά, κι εδώ που τα λέμε, ποιος μπορεί να πιεί 1 λίτρο γάλα την ημέρα?

ούτε ενήλικας, όχι μωρό...

νομίζω πιο σημαντικό είναι να κάνεις ισορροπημένη διατροφή, δλδ να τρως σωστά και απ' όλα.

 

Ο άντρας μου πινει ενα ποτηρι γάλα το πρωι πριν φυγει....και σχεδον του υπολοιπο διλιτρο που του αγοράζω μερα παρά μερα....ασε δεν με συμφέρει ο συζηγος...θα τον αλλάξω! χαχαχαχαχα

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ισχύει το "ουκ εν τω πολλώ το ευ".

Έχουμε βάλει τους γονείς σε μια λογική "οσο περισσότερες βιταμινές κλπ τόσο καλύτερα" που είναι κατοχική και εκτός επιστημονικής πραγματικότητας. Στην πραγματικότητα τα παιδιά κινδυνεύουν τόσο από έλλειψη στοιχείων όσο και από την περίσσεια τους και την παχυσαρκία που ακολουθεί. Όταν η ποσότητα και η συγκέντρωση που προτείνεται σε "ενισχυμένα" γάλατα για νήπια για βιταμίνη Β12 είναι τουλάχιστον 20 με 30 φορές παραπάνω από την ημερήσια που χρειάζεται το παιδί, κανένας δεν ενημερώνει για τον κίνδυνο τοξικότητας.

Το μέσο νήπιο 1-3 χρονών χρειάζεται περίπου 500ml γαλακτοκομικά την ημέρα. Όχι μόνο γάλα αλλά όλα μαζί - αν έφαγε 150γρ γιαούρτι, αυτό ισοδυναμεί περίπου με 250 γρ γάλα, αν έφαγε 60γρ τυρί ισοδυναμεί με 200γρ γάλα. Απλό γάλα + στερεές τροφές.

Το ζήτημα είναι στις στερεές τροφές. Αν ένα παιδάκι άνω του έτους ωριμάσει σωστά διατροφικά και τρώει ποικιλία από τρία γεύματα φρέσκα και από το τραπέζι μας, φυσικά πολυ΄δυσκολα θα πάθει αβιταμίνωση ή έλλειψη σιδήρου - ούτε στην Αφρική δεν θα πάθαινε! Το πρόβλημα είναι όταν το παιδί μας παραμένει εξαρτημένο από τα μπιμπερό και τις μεγάλες ποσότητες γάλακτος, όπότε είτε κόβει αριθμό ή/ και ποσότητα γευμάτων πραγματικού φαγητού, είτε το περίσσειο γάλα εμποδίζει την απορρόφηση του σιδήρου και του ψευδαργύρου μεταξύ άλλων. Κανένα παιδί λοιπόν που τρώει από τα πρώτα του γενέθλια έστω και μικρές ποσότητες από ζαρζαβατικά, σπανάκι, μπρόκολο, κρέας κόκκινο - όχι πάνω από δύο φορές την εβδομάδα- φακές κλπ δε θα βρεθεί σε μειονεκτική θέση απέναντι σε εκείνο που πίνει ένα λίτρο γαλακτοκομικά "ενισχυμένα"!

Δεν είναι μόνο οι συγκεντρώσεις βιταμινών που έχουν σημασία αλλά η πηγή τους. Υπάρχουν φτωχές και πλούσιες πηγές, φυσικές και τεχνητές. Άλλο ο σίδηρος που παίρνει ένα παιδί άπό το μητρικό γαλατάκι ή από βοδινό κρέας ντόπιου παραγωγού από αγελάδα που έβοσκε χαρούμενη στο γρασίδι όσο ήταν ζωντανή και άλλο ο σίδηρος που παίρνεται μέσα από ένα ενισχυμένο γάλα, ο οποίος πιθανά προήλθε από φυτική πηγή - άρα χειρότερα απορροφούμενη απο΄τον οργανισμό - ή από μια κτηνοτροφική μονάδα μαζικής παραγωγής στην Κένυα ή κάπου σε ένα άγνωστο μέρος..

Η φύση προνοεί ώστε να μην προκύπτουν προβλήματα. Αν δεν παρεμβληθούν τεχνητές ανάγκες που επιβάλλονται από εταιρίες, τα μωρά μας θα θηλάσουν όσο θέλουν και μπορούν, γύρω στους 9-10 μήνες θα απαιτήσουν πιο στερεές τροφές και να έχουν τον έλεγχο της κατάστασης στο φαγητό - όπως εμείς, ως ανθρώπινα όντα που ακούνε την πείνα και τη δίψα τους. Σύμφωνα με τη φύση όταν είναι 18 μηνών τρώνε λίγο και συχνά με τα χεράκια τους από το τραπέζι της μαμάς και σιγά-σιγά τα γαλακτοκομικά περνάνε σε δεύτερη μοίρα - απαραίτητα μεν ως καθημερινό συμπλήρωμα, όχι κυρίαρχα δε.

Το αντίθετο του φυσικού είναι ένα μωρό 18 μηνών που πίνει μόνο από μπιμπερό, δεν έχει κρατήσει ποτέ ένα ποτήρι, δεν έχει δοκιμάσει να πιεί από καλαμάκι, του αρέσουν όλα όσα έχουν γεύση βανίλια ή εκχυλίσματα "σακχάρων", τρώει μόνο αλοιφές με ακίνητα χεράκια, ανοιγοκλείνοντας μόνο το στόμα. Αυτό είναι αφύσικο, παθολογικό, οδηγεί σε ανεπάρκειες όπως σιδήρου, υπερβιταμινώσεις, παχυσαρκία, "δυσκολία" στο φαγητό αργότερα και αναπτυξιακή λίμναση. Είναι ένα μωρό που αντί να παίρνει φώσφορο από φρέσκο ψαράκι της ημέρας λαμβάνει το συμπλήρωμα φωσφόρου από τις έτοιμες κρέμες ή το "ενισχυμένο" γάλα, φώσφορο που προέρχεται από ψαρόλαδο αγνώστου χρονιάς και προέλευσης..

Τα ετερόκλητα συστατικά της σκόνης γάλακτος τα διαβάζετε στις ετικέτες: περιέχουν ούτε λίγο ούτε πολύ μια μεγάλη γκάμα από το φυτικό και ζωικό βασίλειο σε παγκόσμιο επίπεδο: γάλα από βιομηχανική μονάδα της ολλανδίας, μανιτάρια της Τσεχίας, ψάρι από τον ωκεανό, ουσίες φτιαγμένες στο εργαστήριο, πρόσθετα, μπορεί και μεταλλαγμένα. Τα περισσότερα αγνώστου ημερομηνίας και προέλευσης. Θα τρώγατε εσείς κάτι τέτοιο; Τις περισσότερες φορές θα προτιμούσαμε να φάμε ψάρι αγορασμένο από το ψαροκάικο τα χαράματα, μια ντομάτα εποχής χωρίς χημικά από το τοπικό μανάβικο, λαδάκι από τις ελιές μας στην Καλαμάτα και αρνάκι από το χωριό. Κι όμως μας έχουν πείσει να δίνουμε αυτά τα προιόντα στα παιδιά μας και να νιώθουμε και ενοχές, μήπως τους κάνουμε και κακό που δεν τα δίνουμε..

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ισχύει το "ουκ εν τω πολλώ το ευ".

Έχουμε βάλει τους γονείς σε μια λογική "οσο περισσότερες βιταμινές κλπ τόσο καλύτερα" που είναι κατοχική και εκτός επιστημονικής πραγματικότητας. Στην πραγματικότητα τα παιδιά κινδυνεύουν τόσο από έλλειψη στοιχείων όσο και από την περίσσεια τους και την παχυσαρκία που ακολουθεί. Όταν η ποσότητα και η συγκέντρωση που προτείνεται σε "ενισχυμένα" γάλατα για νήπια για βιταμίνη Β12 είναι τουλάχιστον 20 με 30 φορές παραπάνω από την ημερήσια που χρειάζεται το παιδί, κανένας δεν ενημερώνει για τον κίνδυνο τοξικότητας.

Το μέσο νήπιο 1-3 χρονών χρειάζεται περίπου 500ml γαλακτοκομικά την ημέρα. Όχι μόνο γάλα αλλά όλα μαζί - αν έφαγε 150γρ γιαούρτι, αυτό ισοδυναμεί περίπου με 250 γρ γάλα, αν έφαγε 60γρ τυρί ισοδυναμεί με 200γρ γάλα. Απλό γάλα + στερεές τροφές.

Το ζήτημα είναι στις στερεές τροφές. Αν ένα παιδάκι άνω του έτους ωριμάσει σωστά διατροφικά και τρώει ποικιλία από τρία γεύματα φρέσκα και από το τραπέζι μας, φυσικά πολυ΄δυσκολα θα πάθει αβιταμίνωση ή έλλειψη σιδήρου - ούτε στην Αφρική δεν θα πάθαινε! Το πρόβλημα είναι όταν το παιδί μας παραμένει εξαρτημένο από τα μπιμπερό και τις μεγάλες ποσότητες γάλακτος, όπότε είτε κόβει αριθμό ή/ και ποσότητα γευμάτων πραγματικού φαγητού, είτε το περίσσειο γάλα εμποδίζει την απορρόφηση του σιδήρου και του ψευδαργύρου μεταξύ άλλων. Κανένα παιδί λοιπόν που τρώει από τα πρώτα του γενέθλια έστω και μικρές ποσότητες από ζαρζαβατικά, σπανάκι, μπρόκολο, κρέας κόκκινο - όχι πάνω από δύο φορές την εβδομάδα- φακές κλπ δε θα βρεθεί σε μειονεκτική θέση απέναντι σε εκείνο που πίνει ένα λίτρο γαλακτοκομικά "ενισχυμένα"!

Δεν είναι μόνο οι συγκεντρώσεις βιταμινών που έχουν σημασία αλλά η πηγή τους. Υπάρχουν φτωχές και πλούσιες πηγές, φυσικές και τεχνητές. Άλλο ο σίδηρος που παίρνει ένα παιδί άπό το μητρικό γαλατάκι ή από βοδινό κρέας ντόπιου παραγωγού από αγελάδα που έβοσκε χαρούμενη στο γρασίδι όσο ήταν ζωντανή και άλλο ο σίδηρος που παίρνεται μέσα από ένα ενισχυμένο γάλα, ο οποίος πιθανά προήλθε από φυτική πηγή - άρα χειρότερα απορροφούμενη απο΄τον οργανισμό - ή από μια κτηνοτροφική μονάδα μαζικής παραγωγής στην Κένυα ή κάπου σε ένα άγνωστο μέρος..

Η φύση προνοεί ώστε να μην προκύπτουν προβλήματα. Αν δεν παρεμβληθούν τεχνητές ανάγκες που επιβάλλονται από εταιρίες, τα μωρά μας θα θηλάσουν όσο θέλουν και μπορούν, γύρω στους 9-10 μήνες θα απαιτήσουν πιο στερεές τροφές και να έχουν τον έλεγχο της κατάστασης στο φαγητό - όπως εμείς, ως ανθρώπινα όντα που ακούνε την πείνα και τη δίψα τους. Σύμφωνα με τη φύση όταν είναι 18 μηνών τρώνε λίγο και συχνά με τα χεράκια τους από το τραπέζι της μαμάς και σιγά-σιγά τα γαλακτοκομικά περνάνε σε δεύτερη μοίρα - απαραίτητα μεν ως καθημερινό συμπλήρωμα, όχι κυρίαρχα δε.

Το αντίθετο του φυσικού είναι ένα μωρό 18 μηνών που πίνει μόνο από μπιμπερό, δεν έχει κρατήσει ποτέ ένα ποτήρι, δεν έχει δοκιμάσει να πιεί από καλαμάκι, του αρέσουν όλα όσα έχουν γεύση βανίλια ή εκχυλίσματα "σακχάρων", τρώει μόνο αλοιφές με ακίνητα χεράκια, ανοιγοκλείνοντας μόνο το στόμα. Αυτό είναι αφύσικο, παθολογικό, οδηγεί σε ανεπάρκειες όπως σιδήρου, υπερβιταμινώσεις, παχυσαρκία, "δυσκολία" στο φαγητό αργότερα και αναπτυξιακή λίμναση. Είναι ένα μωρό που αντί να παίρνει φώσφορο από φρέσκο ψαράκι της ημέρας λαμβάνει το συμπλήρωμα φωσφόρου από τις έτοιμες κρέμες ή το "ενισχυμένο" γάλα, φώσφορο που προέρχεται από ψαρόλαδο αγνώστου χρονιάς και προέλευσης..

Τα ετερόκλητα συστατικά της σκόνης γάλακτος τα διαβάζετε στις ετικέτες: περιέχουν ούτε λίγο ούτε πολύ μια μεγάλη γκάμα από το φυτικό και ζωικό βασίλειο σε παγκόσμιο επίπεδο: γάλα από βιομηχανική μονάδα της ολλανδίας, μανιτάρια της Τσεχίας, ψάρι από τον ωκεανό, ουσίες φτιαγμένες στο εργαστήριο, πρόσθετα, μπορεί και μεταλλαγμένα. Τα περισσότερα αγνώστου ημερομηνίας και προέλευσης. Θα τρώγατε εσείς κάτι τέτοιο; Τις περισσότερες φορές θα προτιμούσαμε να φάμε ψάρι αγορασμένο από το ψαροκάικο τα χαράματα, μια ντομάτα εποχής χωρίς χημικά από το τοπικό μανάβικο, λαδάκι από τις ελιές μας στην Καλαμάτα και αρνάκι από το χωριό. Κι όμως μας έχουν πείσει να δίνουμε αυτά τα προιόντα στα παιδιά μας και να νιώθουμε και ενοχές, μήπως τους κάνουμε και κακό που δεν τα δίνουμε..

 

Τοτε μπορώ να πω οτι τα εχω καταφέρει μια χαρά με την διατροφή της μικρης μου!!! Τρώει τα πάντα ζητάει απο μονη της πάντα χωρις προσπάθεια και κοπο!!!! Ειμαι πολυ χαρουμενη!!!

Το μονο μελανό σημειο της διατροφης μας ειναι οτι αρνείται πεισματικα΄να φαει το αυγο σε οποιαδήποτε μορφη και τροπο! Μονο αν αυγοκοψω σουπα το τρωει γιατι δεν το αντιλαμβάνεται!

 

Link to comment
Share on other sites

γιατρε με συγκινησατε...χωρις υπερβολη...

 

σας ευχαριστω που μας ενημερωσατε γιατι και εγω που δινω φρεσκο γαλα απο 1ετους(τωρα ειναι 14μηνων) εχω αρχισει και νιωθω πως του στερω κατι..

ολοι μου λενε μπηπως εχει εξανθηματα απο το φρεσκο γαλα ενω δεν ειναι γιατι γαλα πινει καθε μερα ενω αυτα τα βγαζει καποιες φορες (μαλλον απο ψαρι και ασπραδι αυγου).

η παιδιατρος μου μου ειπε φρεσκο γαλα και ολοι οι αλλοι..

αφου ενα παιδι τρωει απο ολα γιατι πρεπει να πινει ¨βρεφικα" γαλατα και γιαουρτια και χιλια δυο?

 

τελοσπαντων..χαρηκα αφανταστα και σας ευχαριστω!!!!

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατρέ ευχαριστούμε πολύ για την απάντηση, ήταν πολύ κατατοπιστική.

εχω μια ερώτηση ακόμα

σήμερα πήγα το μωρό για εμβολιο και η παιδιατρος του ικα μου είπε να σταματήσω να τον θηλάζω (είναι 10,5 μηνων και είμαι 11 εβδομάδων έγκυος) και να δώσω γάλα 2ης βρεφικής ηλικίας. ρώτησα συγκεκριμένα για φρέσκο γαλα, μου είπε σε καμία περίπτωση πριν το μωρό γίνει 2-3 χρονών. μου είπε ότι τα γαλατα που προορίζονται για τα μωρά ειναι τροποποιημένα, και δεν περιέχουν ζωικό λίπος, μόνο φυτικό, ώστε να μην επιβαρύνονται τα αγγεία, η καρδιά και θεωρούνται πιο εύπεπτα. Τα γάλατα 1ης βρεφικής ηλικίας περιέχουν μεγαλύτερο ποσοστό λιπαρών, το οποίο μειώνεται σε αυτά της 2ης και 3ης βρεφικής ηλικίας. Επιπλεον, επειδή το ικα που πηγαίνουμε βρίσκεται διπλα σε σουπερ μαρκετ και "τα βλέπουμε κάθε μέρα" όπως μου ειπε συγκεκριμένα η γιατρός, μου ανέφερε την παρατεταμένη παραμονή εκτός ψυγείων του φρέσκου γάλακτος ως εναν επιπλέον λόγο που επιβάλει να καθυστερήσουμε να δώσουμε τέτοιο γάλα σ' ενα μωρό. "Δε θα σε διευκολύνει σε τίποτα το φρέσκο γάλα", ετσι μου είπε...

Θα ήθελα τη γνώμη σας, συγκεκριμένα... δίνουμε φρέσκο γάλα στο χρόνο ή όχι?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

γιατρέ ευχαριστούμε πολύ για την απάντηση, ήταν πολύ κατατοπιστική.

εχω μια ερώτηση ακόμα

σήμερα πήγα το μωρό για εμβολιο και η παιδιατρος του ικα μου είπε να σταματήσω να τον θηλάζω (είναι 10,5 μηνων και είμαι 11 εβδομάδων έγκυος) και να δώσω γάλα 2ης βρεφικής ηλικίας. ρώτησα συγκεκριμένα για φρέσκο γαλα, μου είπε σε καμία περίπτωση πριν το μωρό γίνει 2-3 χρονών. μου είπε ότι τα γαλατα που προορίζονται για τα μωρά ειναι τροποποιημένα, και δεν περιέχουν ζωικό λίπος, μόνο φυτικό, ώστε να μην επιβαρύνονται τα αγγεία, η καρδιά και θεωρούνται πιο εύπεπτα. Τα γάλατα 1ης βρεφικής ηλικίας περιέχουν μεγαλύτερο ποσοστό λιπαρών, το οποίο μειώνεται σε αυτά της 2ης και 3ης βρεφικής ηλικίας. Επιπλεον, επειδή το ικα που πηγαίνουμε βρίσκεται διπλα σε σουπερ μαρκετ και "τα βλέπουμε κάθε μέρα" όπως μου ειπε συγκεκριμένα η γιατρός, μου ανέφερε την παρατεταμένη παραμονή εκτός ψυγείων του φρέσκου γάλακτος ως εναν επιπλέον λόγο που επιβάλει να καθυστερήσουμε να δώσουμε τέτοιο γάλα σ' ενα μωρό. "Δε θα σε διευκολύνει σε τίποτα το φρέσκο γάλα", ετσι μου είπε...Θα ήθελα τη γνώμη σας, συγκεκριμένα... δίνουμε φρέσκο γάλα στο χρόνο ή όχι?

 

αυτος ειναι ο λογος που και εγω αμφιταλαντευομαι ακομα που δινω φρέσκο γάλα και ειμαι στο τσακ να την ξαναγυρισω στη σκονη!!!

 

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητήρια!

 

για πες μας με την ευκαιρία... από σίδηρο πώς πας? έτσι για να καταρρίψουμε και τα προηγούμενα δημοσιεύματα! κάνουμε σοβαρή δουλειά εμείς εδώ στο φόρουμ! :)

 

Mια χαρα τα παω με τον σιδηρο, και σκεψου οτι τρωω ελαχιστο κρεας γιατι δε μου αρεσει! Μια φορα την εβδομαδα και αν!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη θηλασα μεχρι τον 18 μηνα του εδινα φρεσκο γαλα οταν ελειπα απο το σπιτι σε γενικες γραμμες αν θυμαμαι καλα μια φορα την ημερα.

Στο βιολογικο γαλα της εβολ παρατηρησα οτι υπαρχει μεγαλη ποσοτητα ασβεστιου 325 μγρ.ανα 250 μλ.γαλακτος πραγμα που δεν το εχω παρατηρησει σε αλλα γαλατα ,φρεσκα εννοειται μη εμπλουτισμενα ,ειτε γιατι δεν αναγραφεται ειτε γιατι εχουν πολυ μικροτερη ποσοτητα για διαφορους λογους <συχνη παστεριωση,παραγωγη απο σκονη ,και δεν ξερω τι αλλο >.

Γιατι τα παιδικα γαλατα εχουν βανιλια και ζαχαρη μηπως λογω της επεξεργασιας εχουν απαισια γευση και δεν θα μπορουσαν να καταναλωθουν αλλιως απο τα παιδια?Αναρωτιεμαι απλα.

Link to comment
Share on other sites

γιατρέ ευχαριστούμε πολύ για την απάντηση, ήταν πολύ κατατοπιστική.

εχω μια ερώτηση ακόμα

σήμερα πήγα το μωρό για εμβολιο και η παιδιατρος του ικα μου είπε να σταματήσω να τον θηλάζω (είναι 10,5 μηνων και είμαι 11 εβδομάδων έγκυος) και να δώσω γάλα 2ης βρεφικής ηλικίας. ρώτησα συγκεκριμένα για φρέσκο γαλα, μου είπε σε καμία περίπτωση πριν το μωρό γίνει 2-3 χρονών. μου είπε ότι τα γαλατα που προορίζονται για τα μωρά ειναι τροποποιημένα, και δεν περιέχουν ζωικό λίπος, μόνο φυτικό, ώστε να μην επιβαρύνονται τα αγγεία, η καρδιά και θεωρούνται πιο εύπεπτα. Τα γάλατα 1ης βρεφικής ηλικίας περιέχουν μεγαλύτερο ποσοστό λιπαρών, το οποίο μειώνεται σε αυτά της 2ης και 3ης βρεφικής ηλικίας. Επιπλεον, επειδή το ικα που πηγαίνουμε βρίσκεται διπλα σε σουπερ μαρκετ και "τα βλέπουμε κάθε μέρα" όπως μου ειπε συγκεκριμένα η γιατρός, μου ανέφερε την παρατεταμένη παραμονή εκτός ψυγείων του φρέσκου γάλακτος ως εναν επιπλέον λόγο που επιβάλει να καθυστερήσουμε να δώσουμε τέτοιο γάλα σ' ενα μωρό. "Δε θα σε διευκολύνει σε τίποτα το φρέσκο γάλα", ετσι μου είπε...

Θα ήθελα τη γνώμη σας, συγκεκριμένα... δίνουμε φρέσκο γάλα στο χρόνο ή όχι?

 

Καταρχήν να σου πω ως Πιστοποιημένος Σύμβουλος Γαλουχίας ότι δεν υπάρχει καμία επιστημονική αντένδειξη να συνεχίσεις να θηλάζεις και κανείς μη ενημερωμένος δεν πρεπει να σου επιβάλλει να το κόψεις. Ο θηλασμός συνεχίζει να προσφέρει στο πρώτο παιδί τα άπειρα οφέλη του και τώρα, και στους δώδεκα μήνες, και στα δύο χρόνια! Αν δική σου επιθυμία είναι η διακοπή, άλλο ζήτημα και σεβαστό. Μπορούμε να το συζητήσουμε περισσότερο εάν θέλεις.

Δεύτερον, εφόσον επιλέξεις ξένο γάλα, σχηματικά η ιατρική κοινότητα θέτει ένα όριο στους 12 μήνες για να παίρνει το παιδί εμπλουτισμένο γάλα σε σκόνη. Εφόσον το μικρό σου έχει καλή διατροφή κατά τα άλλα από το τραπέζι όπως ανέφερα πριν, μετά τα πρώτα γενέθλια μπορείς να προχωρήσεις στο φρέσκο γάλα.

Τα ζωικά λιπαρά είναι ότι καλύτερο, τα μωρά έως 2 χρονών χρειάζονται μεγάλες ποσότητες για τον αναπτυσσόμενό τους εγκέφαλο, επομένως το επιχείρημα της συναδέλφου είναι τουλάχιστον άτοπο..

Επίσης δεν αντέχει κριτικής το επιχείρημα ότι το φρέσκο γάλα μπορεί να αλλοιώνεται στα ψυγεία κλπ. Κάθε ανθρώπινο προιόν έχει πιθανότητα αλλοίωσης. Εφόσον παίρνεις ένα ποιοτικό φρέσκο γάλα, εμπιστεύεσαι το μαγαζί από όπου το παίρνεις κλπ, δεν έχει μεγαλύτερη πιθανότητα αλλοίωσης από το γάλα σε σκόνη. Θα πρόσθετα ότι αντίθετα, το γάλα σε σκόνη είναι εκείνο που σε πολλές τελευταίες μελέτες και καταγγελίες περιέχει μικρόβια, βρίσκεται αλλοιωμένο με βαριά μέταλλα, με μελαμίνη, με ό,τι θες. Δες το site του ΙΒFAN για περισσότερα.

Το επιχείρημα του πιο εύπεπτου επίσης δεν έχει κανένα νόημα. Το φυσιολογικό παιδί στο χρόνο τρώει κρέας, φακές, φασόλια, αρακά, γιαούρτι κλπ, που είναι το πρόβλημα να πιεί και λίγο γαλατάκι;

Τέλος κάποιοι κινδυνολογούν και για το θέμα των αλλεργιών - ο μύθος ότι το φρέσκο γάλα προδιαθέτει σε αλλεργίες. Η αλήθεια είναι ότι η αλλεργία στην πρωτείνη του γάλακτος εμφανίζεται συνήθως μέσα στους πρώτους μήνες της ζωής και, στον 1-2 χρόνια της ζωής στις περισσότερες περιπτώσεις ξεπερνιέται καθώς ωριμάζει το παιδί. Άρα ένα παιδί ενός έτους σπάνια εκδηλώνει αλλεργία στο γάλα ενώ πριν ήταν μια χαρά. Ο μόνος τρόπος ένα παιδί με προδιάθεση να μην πάθει αλλεργία είναι να πίνει αντιαλλεργικό γάλα με υδρολυμένες πρωτείνες. Κανένα βέβαια από τα γάλατα 3ης βρεφικής ηλικίας δεν έχει υδρολυμένες πρωτείνες, ολόκληρες τις έχουν, με αποτέλεσμα να είναι το ίδιο αλλεργιογόνα με το απλό γαλατάκι.

Όλα μύθοι..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σου πω ως Πιστοποιημένος Σύμβουλος Γαλουχίας ότι δεν υπάρχει καμία επιστημονική αντένδειξη να συνεχίσεις να θηλάζεις και κανείς μη ενημερωμένος δεν πρεπει να σου επιβάλλει να το κόψεις. Ο θηλασμός συνεχίζει να προσφέρει στο πρώτο παιδί τα άπειρα οφέλη του και τώρα, και στους δώδεκα μήνες, και στα δύο χρόνια! Αν δική σου επιθυμία είναι η διακοπή, άλλο ζήτημα και σεβαστό. Μπορούμε να το συζητήσουμε περισσότερο εάν θέλεις.

Δεύτερον, εφόσον επιλέξεις ξένο γάλα, σχηματικά η ιατρική κοινότητα θέτει ένα όριο στους 12 μήνες για να παίρνει το παιδί εμπλουτισμένο γάλα σε σκόνη. Εφόσον το μικρό σου έχει καλή διατροφή κατά τα άλλα από το τραπέζι όπως ανέφερα πριν, μετά τα πρώτα γενέθλια μπορείς να προχωρήσεις στο φρέσκο γάλα.

Τα ζωικά λιπαρά είναι ότι καλύτερο, τα μωρά έως 2 χρονών χρειάζονται μεγάλες ποσότητες για τον αναπτυσσόμενό τους εγκέφαλο, επομένως το επιχείρημα της συναδέλφου είναι τουλάχιστον άτοπο..

Επίσης δεν αντέχει κριτικής το επιχείρημα ότι το φρέσκο γάλα μπορεί να αλλοιώνεται στα ψυγεία κλπ. Κάθε ανθρώπινο προιόν έχει πιθανότητα αλλοίωσης. Εφόσον παίρνεις ένα ποιοτικό φρέσκο γάλα, εμπιστεύεσαι το μαγαζί από όπου το παίρνεις κλπ, δεν έχει μεγαλύτερη πιθανότητα αλλοίωσης από το γάλα σε σκόνη. Θα πρόσθετα ότι αντίθετα, το γάλα σε σκόνη είναι εκείνο που σε πολλές τελευταίες μελέτες και καταγγελίες περιέχει μικρόβια, βρίσκεται αλλοιωμένο με βαριά μέταλλα, με μελαμίνη, με ό,τι θες. Δες το site του ΙΒFAN για περισσότερα.

Το επιχείρημα του πιο εύπεπτου επίσης δεν έχει κανένα νόημα. Το φυσιολογικό παιδί στο χρόνο τρώει κρέας, φακές, φασόλια, αρακά, γιαούρτι κλπ, που είναι το πρόβλημα να πιεί και λίγο γαλατάκι;

Τέλος κάποιοι κινδυνολογούν και για το θέμα των αλλεργιών - ο μύθος ότι το φρέσκο γάλα προδιαθέτει σε αλλεργίες. Η αλήθεια είναι ότι η αλλεργία στην πρωτείνη του γάλακτος εμφανίζεται συνήθως μέσα στους πρώτους μήνες της ζωής και, στον 1-2 χρόνια της ζωής στις περισσότερες περιπτώσεις ξεπερνιέται καθώς ωριμάζει το παιδί. Άρα ένα παιδί ενός έτους σπάνια εκδηλώνει αλλεργία στο γάλα ενώ πριν ήταν μια χαρά. Ο μόνος τρόπος ένα παιδί με προδιάθεση να μην πάθει αλλεργία είναι να πίνει αντιαλλεργικό γάλα με υδρολυμένες πρωτείνες. Κανένα βέβαια από τα γάλατα 3ης βρεφικής ηλικίας δεν έχει υδρολυμένες πρωτείνες, ολόκληρες τις έχουν, με αποτέλεσμα να είναι το ίδιο αλλεργιογόνα με το απλό γαλατάκι.

Όλα μύθοι..

 

 

Γιατρέ μου φτιάξατε τη μέρα! Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση!

Δεν σκοπεύω να σταματήσω το θηλασμό, απλά η επιμονή της παιδιάτρου εχθές με έβαλε σε σκέψεις. Σήμερα τις ξεπέρασα! :)

Έχουμε ένα θεματάκι πιθανής δυσανεξίας στην πρωτείνη γάλακτος (όταν ήταν 2 μηνών εμφάνισε αίμα στα κακά του και έκοψα γαλακτοκομικά & καθε τι αγελαδινό από τη δική μου διατροφή) και δε θέλω να του δώσω άλλο γάλα εκτός της μαμάς. Στερεές τρώει κανονικά και φαίνεται να πηγαίνει καλά, κρέμες και έτοιμα γεύματα δεν έχει δοκιμάσει. Παρακολουθω στο συγκεκριμένο φόρουμ τα θέματα θηλασμού, όπου η κ.Παπαδήμα -επίσης πιστοποιημενη σύμβουλος θηλασμού- μας δίνει οδηγίες. Χαίρομαι ιδιαίτερα που και σε άλλες ενότητες υπάρχουν επιστήμονες κατατοπισμένοι και μας δίνουν σωστές πληροφορίες, ξέρετε είναι πολύ περίεργο αλλα εμας που θηλάζουμε πέραν των 6 μηνών μας κάνουν να νιώθουμε ότι κάνουμε λάθος που επιμένουμε στο θηλασμό, σα να στερούμε από τα παιδιά μας κατι...

Τελικά μετά από 5 σελίδες απαντήθηκε και ο τίτλος του συγκεκριμένου τόπικ! :)

Ευχαριστούμε πολύ!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Ζοuzounel

 

δεν ξέρω αν ακόμα απέχεις από τα γαλακτοκομικά. Χαίρομαι που συνεχίζεις το θηλασμό. Κάποια στιγμή μετά το χρόνο μπορείς να δοκιμάσεις να του δώσεις λίγα γαλακτοκομικά, αν δεν το έχεις κάνει έως τώρα. Κάτι οργανικό, κατσικίσιο ίσως, αλλά και αγελαδινό, εφόσον όπως ανέφερα ακόμα και αλλεργία να είχε το παιδί πιθανον κάποια στιγμή να την ξεπεράσει. Βλέποντας κια κάνοντας..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια σκέφτομαι να ξεκινήσω το πρωί να της δίνω συμπλήρωμα απο noulac. είμαστε 9,5 μηνών και θηλάζουμε ακόμα αλλά φοβάμαι πως δεν της φτάνει. τι λέτε είναι καλό η να προτιμήσω κάτι σε σκόνη?

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ μου φτιάξατε τη μέρα! Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση!

Δεν σκοπεύω να σταματήσω το θηλασμό, απλά η επιμονή της παιδιάτρου εχθές με έβαλε σε σκέψεις. Σήμερα τις ξεπέρασα! :)

Έχουμε ένα θεματάκι πιθανής δυσανεξίας στην πρωτείνη γάλακτος (όταν ήταν 2 μηνών εμφάνισε αίμα στα κακά του και έκοψα γαλακτοκομικά & καθε τι αγελαδινό από τη δική μου διατροφή) και δε θέλω να του δώσω άλλο γάλα εκτός της μαμάς. Στερεές τρώει κανονικά και φαίνεται να πηγαίνει καλά, κρέμες και έτοιμα γεύματα δεν έχει δοκιμάσει. Παρακολουθω στο συγκεκριμένο φόρουμ τα θέματα θηλασμού, όπου η κ.Παπαδήμα -επίσης πιστοποιημενη σύμβουλος θηλασμού- μας δίνει οδηγίες. Χαίρομαι ιδιαίτερα που και σε άλλες ενότητες υπάρχουν επιστήμονες κατατοπισμένοι και μας δίνουν σωστές πληροφορίες, ξέρετε είναι πολύ περίεργο αλλα εμας που θηλάζουμε πέραν των 6 μηνών μας κάνουν να νιώθουμε ότι κάνουμε λάθος που επιμένουμε στο θηλασμό, σα να στερούμε από τα παιδιά μας κατι...

Τελικά μετά από 5 σελίδες απαντήθηκε και ο τίτλος του συγκεκριμένου τόπικ! :)

Ευχαριστούμε πολύ!

 

πάντως και εμένα προχθές ο γυναικολόγος μου συνέστησε να σταματήσω τον θηλασμό γιατί λέει πλέον το γάλα μου δεν μπορεί να της δώσει όλα τα συστατικά που χρειάζεται όπως ένα εμπλουτισμένο γάλα....

Link to comment
Share on other sites

O γυναικολόγος δεν είναι ειδικός σε αυτό το θέμα για να εκφέρει γνώμη, όπως εγώ δεν είμαι ειδικός για τα ευρήματα του υπέρηχου κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ή για τα φάρμακα που δίνουμε σε έγκυο με υπέρταση. Είναι καλό να ακούμε για κάθε θέμα τον επιστήμονα που ασχολείται με αυτό. Είναι λυπηρό να λεγονται τέτοια πράγματα από γιατρό, ουσιαστικά λέει την άποψή του χωρίς καμία επιστημονική τεκμηρίωση. Αν τον ρωτήσετε να υποστηρίξει αυτό που λέει με σύγχρονες επιστημονικές μελέτες, φυσικά δε θα βρει΄καμία. Αντίθετα θα βρει

ΟΛΕΣ τις τελευταίες έρευνες για τη βρεφική διατροφή - χιλιάδες από χιλιάδες επιστήμονες από όλον τον κόσμο που εργάζονται με κόπο, μόνο και μόνο για να ακυρωθούν σε μια στιγμή από άλλους "επιστήμονες" με λόγια του δρόμου

Τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας

Την Αμερικανική Ακαδημία Παιδιατρικής

Τον Σύνδεσμο Διαιτολόγων στην Αμερική

Την Ακαδημία Οικογενειακών Γιατρών στην Αμερική

Το Βασιλικό Κολλέγιο Παιδιατρικής στη Μεγάλη Βρετανία

και πολλούς άλλους επαγγελματικούς συνδέσμους να λένε ότι

όσο περισσότερο θηλάσετε, τόσο καλύτερο για εσάς και το παιδί σας

και να συστήνουν

ο θηλασμός να συνεχίζεται για τουλάχιστον ένα με δύο χρόνια για κάθε παιδί, χωρίς ανώτερο όριο.

Εμπιστεύεστε το χαλασμένο σας αυτοκίνητο σε κάποιον που φτιάχνει ποδήλατα; Τότε πως εμπιστεύεστε τις συμβουλές αυτές που έχουν να κάνουν με την υγεία του παιδιού σας;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...