Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΑΓΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΣΤΗΝΕΙ ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 271
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμεις παλι ειμαστε 18 μηνων...και μετα το θηλασμο,αρχισαμε να πινουμε το NESLAC 1+(NESTLE).

Δεν εχουμε προβλημα..και μαλλον θα συνεχισουμε και μετα τα 2,το επομενο 2+.

Εγω δεν καταλαβαινω ποια παιδικα γαλατα ειναι γλυκα?????

line_m121_beg_40_time_1200978000_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το μωρό μου είναι 9 μηνών και του δίνω Almiron σκόνη, αλλά σιγά σιγά θέλω να αρχίσω να του δίνω και σε υγρή μορφή.

Όσα λέτε για το φρέσκο γάλα μοιάζουν πολύ ενδιαφέροντα και ξεκούραστα ;)

Ποιές μάρκες προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν και της ξεκινησα φρέσκο μετά το γύρισα στη σκόνη, αλλά σίγουρα προτείνω το Ολυμπος πάντα για το φρέσκο των 3 ημερών και της Αμερικάνικης Γεωργικής σχολής!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήθελα απλά να ρωτήσω το εξής:

υπάρχει κανένας παιδίατρος που να έχει ξεφύγει από τα δίχτυα των συμφερόντων των παιδικών τροφών και να συστήσει το φρέσκο γάλα μόλις γίνει το παιδί ενός έτους?? εγώ το θεωρούσα αυτονόητο και μόλις μίλησα με τη γιατρό μου και μου σύστησε σκόνη και παλι γάλα Νο 3...πολύ φοβάμαι ότι το παιδί θα φτάσει έτσι 2 χρονών και βάλε και δεν θα θέλει καθόλου φρέσκο μετα..ποια η άποψή σας??εσας τί σας συνέστησε ο γιατρός και τελικά ακολουθήσατε τη συμβούλή του?

 

ο δικος μας παιδιατρος...

μολις ο μεγαλος μου χρονισε μας εδωσε ελευθερη διατοφη και φρεσκο γαλα σαν και αυτο που πινουμε εμεις. ξεκινησα με το advance και αργοτερα το κλασσικο δελτα ή ολυμπος. προτιμω τα φρεσκα ομως και οχι τα υψηλης παστεριωσης ή τα εβαπορε.

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Nαι, έχω ακούσει και εγώ καλα λόγια για το Όλυμπος...απλά ίσως είναι λίγο νωρίς να πίνει το γάλα που πίνω και εγω. Πωπω δεν θέλω να τη μεγαλώσω τόσο γρήγορα.

Πως και γύρισες στη σκόνη?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα κανονικά το φρέσκο, και της άρεσε κιόλας δεν έφερε αντίσταση καθόλου αλλά συζητώντας λίγο με τον πεθερό μου που δουλεύει σε μια από τις δυο μεγάλες γαλακτοβιομηχανίες Δ...α με συμβούλεψε από παλιά ενώ ήμουν εγκυος να μην πίνω γάλατα λαιτ μόνο πλήρες, να ψάχνω τον αριθμό παστερίωσης κάτω στο κουτί που σημαίνει ότι πχ αν είναι 4 ότι τέσσερις φορές αυτό το γάλα έληξε το πήγαν πίσω το ξαναπαστερίωσαν και το βγάλαν στην αγορα...... Επίσης το γεγονός ότι πολλά μένουν στον ήλιο στην βροχή κτλπ....μέχρι να τα βάλουν στο ψυγέιο, επίσης μου είπε να μην αγοράζω ποτέ κουτί γάλα τετραπάκ που έχει ψιλοφουσκώσει....σημάινει ότι έμεινε στον ήλιο και ζεστάθηκε!..... Ε και μετά από αυτά αποφάσισα να ακούσω τον πεθερό μου και να το γυρίσω ξανά στην σκόνη που είμαι σίγουρη για την ποιότητα της , που είμαι σίγουρη ότι είναι εμπλουτισμένη περισσότερο από το κοινό γάλα και δεν σκοπεύω να το σταματήσω έως να κλείσει τα 3.

Βέβαια γιαούρτια κανονικά ενηλικων της δίνω σταμάτησα να της δίνω τα επιδόρπια γιαουρτιού τα παιδικά, και φέτα της δίνω μια μικρή μπαρίτσα την ημέρα.

Και για μένα έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις μετα το 1ο ετος πινει φρεσκο γαλα.η παιδιατρος μου ειπε να μην δωσω καθοπουν νουνου εβαπορε γιατι δεν προσφερουν τιποτα.ετσι πινει ολυμπος μονο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτό με τους αριθμούς από κάτω δεν ισχύει...

 

http://bachodi.wordpress.com/2007/04/22/what-do-the-numbers-below-plastic-bottles-indicate/

 

πρόκειται για ένα διεθνές hoax email δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

αυτό με τους αριθμούς από κάτω δεν ισχύει...

 

Αυτο με τους αριθμους το εχω ακουσει και εγω δεν ξερω αν ειναι αληθεια.

Οσον αφορα το φρεσκο γαλα και ο δικος μου οταν χρονισε η γιατρος δεν μου προτεινε φρεσκο γαλα αλλα ή το nestle neslac 1+ ή το almiron growing up μεχρι να γινει εναμιση γιατι οπως μου ειπε ειναι πιο εμπλουτισμενα και κυριως εχουν περισσοτερο σιδηρο. Τωρα που εκλεισε τα εναμιση μου ειπε οτι μπορω να του δινω φρεσκο αν θελω αλλα εγω συνεχιζω το neslac 1+. Καποια στιγμη θα του δωσω και φρεσκο σιγα σιγα και οχι βεβαια απο μεγαλες γαλακτοβιομηχανιες.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω στον μεγαλο μου με το που χρονισε μου ειπε ηπαιδιατρος φρεσκο εγω του επερνα το φαγε το παιδικο αλλα μετα ηλιελαια τα σταματησα προσοχη στα παιδικα γαλατα που υποτιθετε ειναι καλα για τα μικρα και ειναι γεματα στα καρκινογονες ουσιες ηλιελαια και ζαχαρι καλυτερα φρεσκο και εαν υπαρχει βιολογικο οπως ολυμπος μολις πιουμε γαλα αυτο θα του δωσω δεν την ξανα παταω....οσο για το τριτης ηλικιας προτιμο το φρεσκο απο ενα επεξεργασμενο που δεν ξερω τι οφελη τελικα θα του δωσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξεχασα να πω οτι μια φιλη μου στην δραμα ο γιατρος απο 6 μηνων την προτεινε αγελαδινο και οχι σκονη τωρα τι ειναι σωστο και τι οχι διχαζει εγω θα φοβομουν να του δωσω τοσο νωρις ευτιχως θηλαζω αλλα εαν το παιδι εχει αλεργια ειτε 6 ειτε 13 μηνων ειναι θα την κανει τι να πω εαν το εχετε ακουσει και εσεις περιμενω σχολια η φιλη μου το αρχισε πιστευω να μην εχει επιπτωσεις...

Link to comment
Share on other sites

ο δικός μου παιδίατρος με το που χρόνησε μας προτεινε φρέσκο. Μαλιστα στην επομενη συναντηση μας τον ρωτησα την γνωμη του για το γαλα σε κουτι μεταλικο και μου ειπε οτι οσο γνωριζει ειναι ελληνικη πατεντα και οτι στο εξωτερικο δεν υπάρχουν τετοιες συσκευασίες.

Πάντως ο πιο ευκολος τροπος να δεις αν ενα γαλα ειναι γαλα και οχι νερο με χρώμα δοκιμασε να φτιαξεις γιαουρτι: αν πήξει είναι αν παραμείνει υγρό είναι ...... #$@%^$@#@ και μην το δινεις στο παιδακι κατα την γνώμη μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια πραγματικα και εγω εχω μπερδευτει με το γαλα!

εμενα ο παιδιατρος μου προτεινε φρεσκο γαλα.....ετσι επελεχα το advance αλλα πηγα να το δοκιμασω και ειναι πολυ γλυκο απορω πως το πινει το παιδακι μου τωρα θα δοκιμασω το ολυμπος λεω για το βιολογικο το εχει δοκιμασει καμμια σας!

(ειμαστε και σε νησι και ειναι δυσκολη η ευρεση φρεσκου γαλατος):oops:

9newp3.png8dIOp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι πολυ νοστιμο γαλα!και εμενα φρεσκο μου προτεινε ο παιδιατρος μας ή σκονη 3ης ηλικιας αλλα εγω προτιμησα το φρεσκο Ολυμπος!Απο οτι διαβασα και απο

το σαιτ της Greenpeace ειναι απο τις πιο καθαρες εταιρειες μαζι με τη Δωδωνη!

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι πολυ νοστιμο γαλα!και εμενα φρεσκο μου προτεινε ο παιδιατρος μας ή σκονη 3ης ηλικιας αλλα εγω προτιμησα το φρεσκο Ολυμπος!Απο οτι διαβασα και απο

το σαιτ της Greenpeace ειναι απο τις πιο καθαρες εταιρειες μαζι με τη Δωδωνη!

 

Σ ευχαριστω πολυ θα το δοκιμασω συντομα!!!!!

9newp3.png8dIOp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα. Ο μικρός μου γίνεται σε δέκα μέρες περίπου 1 έτους. Χθές που πήγα στον παιδίατρο μου είπε να του ξεκινήσω φρέσκο γάλα και μου πρότεινε το δέλτα advance. Έχει δοκιμάσει κάποια αυτό το γάλα στο παιδάκι της? Να του δώσω αυτό ή να πάρω το όλυμπος που πίνουμε κι εμείς? Μήπως του προκαλέσει κάτι το όλυμπος επειδή δεν είναι για μωρά?

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν ξεκινησα το φρεσκο γαλα Ολυμπος, αυτο του δινω και εγω, εβαλα μισο απο Ολυμπος και μισο απο το γαλα σκονης που του εδινα ακομα, για να μην του πεσει βαρυ.Καποια κοπελα το αναφερει οτι το εκανε και αυτη ετσι αλλα δεν θυμαμαι που το εγραψε... Ετσι το δεχτηκε πολυ καλα χωρις παρενεργειες...

Link to comment
Share on other sites

efi-p και εγώ έτσι έκανα στη μικρή μου, της έβαζα βιολογικό γάλα μαζί με σκόνη από αυτό που έπινε, της το μείωνα σιγά μέχρι που το συνήθισε... (η παιδίατρος, μου σύστησε βιολογικό, μου είπε ειδικά για το advance να το αποφύγω γιατί είναι γλυκό και μετά δεν θέλουν κανένα γάλα...)

2Niwp2.png

6PDKp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν ξεκινησα το φρεσκο γαλα Ολυμπος, αυτο του δινω και εγω, εβαλα μισο απο Ολυμπος και μισο απο το γαλα σκονης που του εδινα ακομα, για να μην του πεσει βαρυ.Καποια κοπελα το αναφερει οτι το εκανε και αυτη ετσι αλλα δεν θυμαμαι που το εγραψε... Ετσι το δεχτηκε πολυ καλα χωρις παρενεργειες...

 

Έχεις δίκιο εγώ το είχα στον Θεόφιλο

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εγω οταν ξεκινησα το φρεσκο γαλα Ολυμπος, αυτο του δινω και εγω, εβαλα μισο απο Ολυμπος και μισο απο το γαλα σκονης που του εδινα ακομα, για να μην του πεσει βαρυ.Καποια κοπελα το αναφερει οτι το εκανε και αυτη ετσι αλλα δεν θυμαμαι που το εγραψε... Ετσι το δεχτηκε πολυ καλα χωρις παρενεργειες...
σημασια εχει το παιδι να ειναι καλοφαγω,αν ειναι ετσι την αλλαγη την κανει ευκολα.Και εμεις ειμαστε φαν του γαλα ολυμπος,οταν βεβαια το ειπα στην παιδιατρο μου φωναζε,αλλα δεν την ακουσα.......
yVzdp3.png sW6gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...