Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΑΓΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΣΤΗΝΕΙ ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ?


Recommended Posts

και η δικιά μας παιδίατρος πρότεινε το φρέσκο γάλα με την συμπλήρωση των 13 μηνών... και μάλιστα μας πρότεινε αυτό που διαρκεί λίγες ημέρες η παστεριώση του(3-4) και όχι αυτά με 10 ημέρες προθεσμία...

 

Κι έτσι επενδύουμε καθημερινά τα λεφτάκια μας στην ΝΕΟΓΑΛ ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 271
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εμάς η παιδίατρος μας συνέστησε φρέσκο γάλα μόλις συμπληρώσαμε το 1 έτος.

Μάλιστα μας είπε να μην πάρουμε εμπλουτισμένο (λόγω του ότι γενική υγεία και κατάσταση της κορούλας μου ήταν κανονική και οι διατροφικές της συνήθειες απροβλημάτιστες).

Άλλη μία συμβουλή που μας έδωσε είναι να εναλλάσσουμε συνέχεια τις μάρκες γάλατος για να συνηθίζει στις διαφορετικές γεύσεις έτσι ώστε να μην έχουμε πρόβλημα εάν δεν βρίσκουμε ένα συγκεκριμένο γάλα που ίσως να έχει συνηθίσει (π.χ. στις διακοπές)

Επίσης μία συμβουλή που μας έδωσε μία ομοιοπαθητικός παιδιάτρος είναι να του δίνουμε φρέσκο γάλα κατσικίσιο (π.χ. το ΕΒΟΛ) γιατί οι κατσίκες δεν "ντοπάρονται" με ορμόνες και γενικότερα είναι πολύ "καθαρό" γάλα. Αυτό όμως δεν το πολυκαταφέραμε γιατί το ΕΒΟΛ δεν το πολυ έβρισκα πάντα και ένα άλλο κρητικό που κυκλοφορεί έχει μία "ιδιαίτερη" μυρωδιά και παρόλο που η μικρή μου είναι πολύ δεκτική σε όλα τα γάλατα, αυτό το απέρριψε κατευθείαν.

 

Να σας ζήσουν τα μωράκια σας!!! :D

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντυπωση.. μαλλον ο παιδιατρος σου εχει μεγαλα συμφεροντα..(μηπως ειναι και μετοχος θα ελεγα) γιατι εγω τρεις εχω και αλλαξει και οι τρεις ηταν καθετοι στο φρεσκο μετα το χρονο..

Εγω δεν ηθελα να του αλλαξω γαλα και απο 8 μηνων ειχαμε σταματησει τη σκονη και επινε εβαπορε γιατι το παιδι μου παθαινε κατι κρισεις και εκανε και ενα μηνα να πιει γαλα.. Του ειχα δοκιμασει ολα τα φρεσκα και δεν επινε τιποτα μεχρι που βρικαμε της Γεωργικης Σχολης και πινει αυτο.. Το μονο κακο με αυτο το γαλα ειναι οτι πρεπει ΄να κανω ταξιδι για να το βρισκω.. εναλλακτικα πινει το βιολογικο του Ολυμπος αλλα και με αυτο υπαρχει μεγαλο προβλημα (διανεμεται 3 φορες την εβδομαδα και αν δεν πας τηνωρα που ανοιγει το σουπερ μαρκετ δεν βρισκεις).. εχω ζητησει απο σουπερ μαρκετ της περιοχης μου να μου το κρατανε αλλα ο οδηγος δεν τους αφηνει παντα οπότε αναγκαστικα παιρνω απ΄οπου βρω αλλιως θα ξεμενουμε.. :cry:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντυπωση.. μαλλον ο παιδιατρος σου εχει μεγαλα συμφεροντα..(μηπως ειναι και μετοχος θα ελεγα) γιατι εγω τρεις εχω και αλλαξει και οι τρεις ηταν καθετοι στο φρεσκο μετα το χρονο..

:

 

δεν είναι μόνο ο δικός μου παιδίατρος, όλες οι φίλες μου που τις ρώτησα εδώ, εκτός Αθηνών πάντα,μου είπανε το ίδιο...τί να πω..ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

....Επίσης μία συμβουλή που μας έδωσε μία ομοιοπαθητικός παιδιάτρος είναι να του δίνουμε φρέσκο γάλα κατσικίσιο (π.χ. το ΕΒΟΛ) γιατί οι κατσίκες δεν "ντοπάρονται" με ορμόνες και γενικότερα είναι πολύ "καθαρό" γάλα. Αυτό όμως δεν το πολυκαταφέραμε γιατί το ΕΒΟΛ δεν το πολυ έβρισκα πάντα και ένα άλλο κρητικό που κυκλοφορεί έχει μία "ιδιαίτερη" μυρωδιά και παρόλο που η μικρή μου είναι πολύ δεκτική σε όλα τα γάλατα, αυτό το απέρριψε κατευθείαν.

 

Να σας ζήσουν τα μωράκια σας!!! :D

 

....Τό χεις δοκιμάσει το κατσικίσιο ΕΒΟΛ; Είπα να πάρω και γω στη μικρή για καλύτερα αλλά .... δεν πίνεται με τίποτα. Ούτε η Μαρία το ήθελε αλλά ούτε και εγώ κατάφερα να το καταναλώσω. Είναι πολύ χάλια. Και να σκεφτείς ότι γενικά το γάλα μου αρέσει πολύ. Και ειδικά όταν οι γονείς μου, κάποτε (προ αμνημονεύτων χρόνων :lol: ) έπαιρναν από το χωριό από γνωστούς που είχαν κατσικίσιο το έπινα σαν τρελή.... Μου άρεσε πάρα πολύ. Αυτό γιατί είναι έτσι χάλια; :roll:

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα κι εγώ το κατσικίσιο (ΕΒΟΛ και το κρητικό) και τζίφος :?:x

Όντως πολύ χάλια βρε παιδί μου. Φαίνεται πως η παστερίωση δεν του πάει καθόλου.

Κι εμένα το κατσικίσιο που θυμάμαι να έχω πιεί σε χωριό μου άρεσε πολύ.... :roll::roll::roll: παρόλη την κατσικίλα. :lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς, όταν βρούμε βέβαια, παίρνουμε ένα κατσικίσιο από την Κρήτη. Δεν θυμάμαι την μάρκα. Είναι πολύ καλό. Το έχω διαβάσει κι εγώ για το κατσικίσιο. Είχα βρει μάλιστα και σε σκόνη για βρέφη (μέχρι ενός έτους) από μία γερμανική εταιρία που του άρεσε πολύ. Είναι λέει πολύ πιο συμβατό από το αγελαδινό.

Link to comment
Share on other sites

εμας η παιδιατρος μας , μας συστησε απο 1,5 χρονων να του δινουμε φρεσκο γαλα αλλα εμεις αρχησαμε απο τωρα που ειναι 14 μηνων . Το πινει με πολυ ευχαριστηση , 350μλ το πρωι και αλλα τοσα το βραδυ , εχει σπασει καθε ρεκορ ο μικρος , φτου φτου .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Είχα συζητήσει παλαιότερα το θέμα με τον παιδίατρο και μου είχε πει, αν αντέξω, να καθυστερήσω το φρέσκο μέχρι τον 3ο χρόνο. Όταν τον ρώτησα γιατί, η απάντηση ήταν απλή... Πολλές φορές οι εταιρείες διανομής αφήνουν τα γάλατα έξω από το κατάστημα νωρίς το πρωί και οι υπεύθυνοι τα παραλαμβάνουν ώρες αργότερα... Επειδή δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τις συνθήκες συντήρησης του προιόντος λοιπόν. Προτιμούσε και εκείνος θηλασμό ή σκόνη που ελέγχεται περισσότερο.

Πρόσφατα που το ξανασυζητήσαμε(οι μικρές τώρα είναι 16μηνών), μου είπε ότι σε μια ώρα ανάγκης, μπορώ να δώσω φρέσκο, το προτιμά από το εβαπορέ που είναι πιο βαρύ.

 

Η δική μου, καθόλου επιστημονική οφείλω να παραδεχτώ, άποψη, είναι ότι καλύτερα φρέσκο παρά σκόνη... και για πρακτικούς λόγους...

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμάς μας είπε να του αρχισουμε φρεσκο, τώρα που μόλις σταματησαμε τον θηλασμό...

εγώ δεν ήθελα να του δωσω τα παιδικα φρεσκα γαλατα για να μην συνηθιζει στις γλυκιες γευσεις, αλλα ο γιατρό ς μου ειπε ότι μέχρι να γινει 2 χρονων πρεπει να πινει από τα παιδικα που ειναι εμπλουτισμένα. Μετά λεει μπορώ να του δωσω το φρεσκο γαλα που πινουμε και εμεις...διαβασα ομως εδω ότι πολλες κοπελες δίνετε κανονικο φρεσκο γαλα και προβληματιστικα τώρα για το τι πρεπει να κάνω....

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν ήθελα να του δωσω τα παιδικα φρεσκα γαλατα για να μην συνηθιζει στις γλυκιες γευσεις, αλλα ο γιατρό ς μου ειπε ότι μέχρι να γινει 2 χρονων πρεπει να πινει από τα παιδικα που ειναι εμπλουτισμένα.

Ίσως παίζει ρόλο και το βάρος ή η ανάπτυξη του παιδιού.Εμένα ο παιδίατρος με συμβούλεψε να της δίνω φρέσκο από 12 μηνών και κανονικό γιαούρτι όχι τα παιδικά.Ήταν όμως παχουλή η κόρη μου και το έκανε μέσα στα πλαίσια της προσπάθειας να ελαττώσουμε τις θερμίδες που λάμβανε,και πραγματικά με το που έκοψε τη σκόνη πλησίασε το φυσιολογικό το βάρος της. Βέβαια γιατρός από γιατρό διαφέρει, ο δικός σου μπορεί να στο είπε για κάποιο άλλο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

εμάς μας είπε να του αρχισουμε φρεσκο, τώρα που μόλις σταματησαμε τον θηλασμό...

εγώ δεν ήθελα να του δωσω τα παιδικα φρεσκα γαλατα για να μην συνηθιζει στις γλυκιες γευσεις, αλλα ο γιατρό ς μου ειπε ότι μέχρι να γινει 2 χρονων πρεπει να πινει από τα παιδικα που ειναι εμπλουτισμένα. Μετά λεει μπορώ να του δωσω το φρεσκο γαλα που πινουμε και εμεις...διαβασα ομως εδω ότι πολλες κοπελες δίνετε κανονικο φρεσκο γαλα και προβληματιστικα τώρα για το τι πρεπει να κάνω....

 

Αν το παιδί σου κατά τα άλλα τρώει κανονικά από όλες τις τροφές, δεν είναι απαραίτητο να πίνει εμπλουτισμένο γάλα;) Παίρνει ό,τι χρειάζετια από τα υπόλοιπα.

Ο Κωστής ~11 μηνών σταμάτησε να πίνει γάλα (σκόνη). Ξανάρχισε όταν του έδωσα φρέσκο και μάλιστα είχε και συγκεκριμένη προτίμηση στης Αμερικάνικης Γεωργικής Σχολής. :-D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η παιδιατρος μου μας ειχε συστησει να πιουμε φρεσκο γαλα με το που θα γινουμε ενός!!!

Θηλασα το παιδακι μου μεχρι να γινει 13 μηνων και μετα το γαλα που ηπιε ηταν το φρεσκο.

Λενε οτι το πεπτικο του παιδιου που θηλασε ωριμαζει πιο γρηγορα οποτε μπορει να το δεχθει το φρεσκο γαλα....

Link to comment
Share on other sites

Eμας μας ειχε πει οτι μετα το χρονο μπορουν να πιουν φρεσκο....αλλα ισα ισα που μας τονισε ΟΧΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ που ειναι τιγκα στην ζαχαρη (γιατι αν μαθουν στην γλυκια γευση ..μπορει αργοτερο αν μην πινουν το κανονικο.).και γενικα ποτε δεν μας προτινε καποια συγκεκριμενη εταιρεια ουτε κατι συγκεκριμενο..

Τωρα πινουν το Ολυμπος σκετο (χωρις ζαχαρη και χωρις κακαο) βεβαια τωρα μεγαλωσαμε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παιδίατρος της αδερφής μου της σύστησε φρέσκο μετά το πρώτο έτος. Θήλασε μέχρι το χρόνο κι μετά κατευθείαν φρέσκο γάλα Δωδώνης (και στα δύο της παιδιά).

 

Η δικιά μου παιδίατρος σε μια συζήτηση που κάναμε (γιατί είναι ακόμη 6 μηνών κι την θηλάζω αποκλειστικά) είχε πει πως αν σταματήσω κάποια στιγμή το θηλασμό να της δώσω όταν γίνει 1 ετών φρέσκο γάλα (θα της δώσω τότε Δωδώνης όπως πίνουμε κι εμείς).

 

(Επιτρέπεται που έγραψα το όνομα της εταιρίας:?::oops:)

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο μου παιδάκι η παιδιατρος μου είχε πεί για το advance το φρέσκο,μόλις το παιδ'ι χρονίσει ,γιατί είναι εμπλουτισμένο ειδικά για τα παιδιά.

Μετά τα δύο όποιο φρέσκο επιθυμώ.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα απλά να ρωτήσω το εξής:

υπάρχει κανένας παιδίατρος που να έχει ξεφύγει από τα δίχτυα των συμφερόντων των παιδικών τροφών και να συστήσει το φρέσκο γάλα μόλις γίνει το παιδί ενός έτους?? εγώ το θεωρούσα αυτονόητο και μόλις μίλησα με τη γιατρό μου και μου σύστησε σκόνη και παλι γάλα Νο 3...πολύ φοβάμαι ότι το παιδί θα φτάσει έτσι 2 χρονών και βάλε και δεν θα θέλει καθόλου φρέσκο μετα..ποια η άποψή σας??εσας τί σας συνέστησε ο γιατρός και τελικά ακολουθήσατε τη συμβούλή του?

 

στο Βασιλη με το που εγινε ενος μας ειπε φρεσκο (οχι κουτι μας τονισε)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω δοκιμασει το ΕΒΟΛ το κατσικισιο και μια χαρα μου φανηκε.. παγωμενο βεβαια γιατι αν το ζεστανεις πολυ βρωμαει.. πρεπει να το ζεστανεις τοσο ωστε να ειναι χλιαρο. Εγω στην αρχη το εβαζα μισο μισο με αγελαδινο.. και μετα αυξανα την ποσοτητα ωστε να συνηθιζει τη γευση και στο τελος επινε και σκετο κατσικισιο.. Για λιγο καιρο βεβαια γιατι μετα βαρεθηκε το φρεσκο και αρχισαμε κουτι.. Τωρα παλι πινει φρεσκο οποτε το θυμηθει.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω δοκιμασει το ΕΒΟΛ το κατσικισιο και μια χαρα μου φανηκε.. παγωμενο βεβαια γιατι αν το ζεστανεις πολυ βρωμαει.. πρεπει να το ζεστανεις τοσο ωστε να ειναι χλιαρο. Εγω στην αρχη το εβαζα μισο μισο με αγελαδινο.. και μετα αυξανα την ποσοτητα ωστε να συνηθιζει τη γευση και στο τελος επινε και σκετο κατσικισιο.. Για λιγο καιρο βεβαια γιατι μετα βαρεθηκε το φρεσκο και αρχισαμε κουτι.. Τωρα παλι πινει φρεσκο οποτε το θυμηθει.

 

Το Εβόλ είναι πολύ καλό γάλα.Η παραγωγή τους όμως είναι μικρή και έτσι δεν το βρίσκω πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάλι πηγαμε σήμερα στο γιατρό,χρονίσαμε χθες, και τον ρωτάω για το γάλα... και μου τα χάλασε στην απάντηση. Μου λέει εγώ θα προτιμούσα να πιει σκόνη που είναι ποιο εμπλουτισμένο δεν είναι σαν το άλλο,δεν έχει την φθορά του άλλου(που μένει στον ήλιο,εκτός ψυγείου κτλπ, είναι ποιο καλό αλλά και πάλι το αφήνω πάνω σου μου λέει κάνε ότι νομίζεις...:shock:του λέω εγώ πάλι θέλω φρέσκο ενηλίκων να της δώσω(βασικά σκέφτομαι να της δώσω Ολυμπος το Επιλεγμένο) ούτε καν παιδικό φρέσκο,έχω μια αντίρρηση με το ότι έχουν γέυση βανίλιας και δεν θέλω μετά να μην πίνει το κανονικό γιατί θα έχει μάθει στην γέυση αυτή της βανίλιας. Α ναι μου λέει αν είναι να δώσεις φρέσκο να δώσεις ενηλίκων όχι τα παιδικά....:shock: Δηλαδή εγώ αυτόν γιατί τον έχω γιατρό??? Για να τα αποφασίζω μόνη μου???Και εγώ τώρα ερωτώ...

ΤΙ ΝΑ ΚΆΝΩ?????:roll::roll::roll::roll::roll:

 

Link to comment
Share on other sites

ο δικός μας γιατρός ( που τον εμπιστεύομαι πολύ) μου είπε οτι μετά το χρόνο μπορεί να του δίνω άφοβα φρέσκο γάλα κ κατά προτίμηση Ολυμπος. Και σε συνδιασμό με λίγο τυρί και γιαούρτι το μωρό παίρνει όσο αδέστιο χρειάζεται ημερησίως.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα απλά να ρωτήσω το εξής:

υπάρχει κανένας παιδίατρος που να έχει ξεφύγει από τα δίχτυα των συμφερόντων των παιδικών τροφών και να συστήσει το φρέσκο γάλα μόλις γίνει το παιδί ενός έτους?? εγώ το θεωρούσα αυτονόητο και μόλις μίλησα με τη γιατρό μου και μου σύστησε σκόνη και παλι γάλα Νο 3...πολύ φοβάμαι ότι το παιδί θα φτάσει έτσι 2 χρονών και βάλε και δεν θα θέλει καθόλου φρέσκο μετα..ποια η άποψή σας??εσας τί σας συνέστησε ο γιατρός και τελικά ακολουθήσατε τη συμβούλή του?

 

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα συμφερόντων. Απλά ώς συνήθως διίστανται οι απόψεις. Εμείς μετά το γάλα σε σκόνη, περάσαμε σε γάλα κονσέρβα εβαπορέ(noulac) και μας είπε ότι αφού γίνει η μετάβαση μπορεί να πίνει και Noulac (και τα παρόμοια) τα μακράς διαρκείας. Αν κατάλαβα καλά, είναι πιο εμπλουτισμένα αυτά τα γάλατα. Όχι ότι απαγορεύεται να πιει και γάλα ενηλίκων (μετά τον χρόνο βέβαια ίσως και λίγο παραπάνω για φόβο αλλεργίας). Εμάς δεν έχει πρόβλημα στα γάλατα. Πίνει ότι της δώσεις και τρελαίνεται για γάλα. Που και που της δίνω και από το δικό μας (Όλυμπος) σαν σνακ ανάμεσα σε γεύματα. Πρωί και βράδυ όμως πίνει το δικό της.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

χμ...και ο δικός μου παιδίατρος για τους λόγους που αναφέρει η lucy είχε προτείνει να συνέχιζα το almiron 1-3 λόγω δηλ. ότι είναι πιο εμπλουτισμένα..πράγμα το οποίο πιστεύω ότι ισχύει...

 

από κει και πέρα εγώ επέλεξα να του δώσω φρέσκο βιολογικό γιατί δεν ήθελα να πέρνει το παιδί και όλα τα συντηριτικά...

την πάτησα όμως.. ο μικρός έπαθα σιδηροπυνική αναιμία που ίσως να μην πάθαινε αν διάλεγα εγώ, ο παιδίατρος δεν μου φταίει φυσικά να του έδινα το εμπλουτισμένο...λέω τώρα, ίσως, δεν ξέρω...

έχω διαβάσει επίσης ότι το βιολογικό φρέσκο γάλα έχει 70% περισσότερα θρεπτικά συστατικά από το κανονικό.

φυσικά δεν άλλαξα παιδιατρο επειδή πρότεινε...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα ο μικρος μου ειναι 14 μηνων και πινει το almiron 1-3 οχι τη σκονη το υγρο.

το πινει ευχαριστα αλλα επειδη η κορη μου που ειναι πιο μεγαλη πινει το νουνου το kid ελεγα να το δωσω και στο μικρο. τι λετε να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...