Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόταση για 45αρι πλυντήριο πιάτων (Bosch, Miele ή Teka)


talita

Recommended Posts

Ο άντρας μου λεει να μην το φτιάξουμε και να πάω να πάρω ένα miele αλλά δεν θέλω να δώσω άλλα χρήματα, πρόσφατα πήρα στεγνωτήριο της Miele και χρωστάω δόσεις...

 

Εγώ εκ πείρας θα έπαιρνα καινούριο. Όχι ότι το δικό μου πλυντήριο πιάτων (της BOSCH) μου έβγαλε πρόβλημα αλλά γενικά σε ότι ηλεκτρική συσκευή μου παρουσιάσθηκε πρόβλημα μετά από κάποιο χρονικό διάστημα πάλι εκεί θα έχει πρόβλημα (σε πλυντήριο της SIEMENS, μέσα σε 2 χρόνια 2 φορές χάλασε η πλακέτα). Αν πάλι αλλάξεις πλακέτα να ζητήσεις εγγύηση για αυτή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πριν ενάμιση χρόνο αγόρασα το εντοιχισμένο 45άρι πλυντήριο πιάτων της Μiele μετά από αρκετό ψάξιμο στην αγορά.Το πήρα 900 ευρώ και σε 12 άτοκες.

Το προτίμησα,αν και ήταν το ακριβότερο απ όλα όσα είδα,γιατί είναι πολύ εργονομικό,δηλαδή χωράει πολλά και έχει για τα μαχαιροπήρουνα όχι το κλασσικό καλαθάκι,αλλά έξτρα (συρταρωτό) δίσκο για μαχαιροπήρουνα πάνω πάνω.Έτσι μένει ο χώρος που λογικά βρίσκεται το καλαθάκι ελεύθερος για πιάτα.

κάτι άλλο είναι ότι το μεσαίο επίπεδο ανεβοκατεβαίνει με κάποιους πλαϊνούς μοχλούς και έτσι μπαίνουν ακόμα και κατσαρόλες.

Επίσης είναι εντελώς,παντελώς αθόρυβο.Μπορώ να το βάζω όποια ώρα της μέρας και της νύχτας θέλω.Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Γειά σας!

Είμαι πατέρας 3 παιδιών, 7 ετών, 2 ετών και 10 μηνών και θέλω να αγοράσω ένα πλυντήριο πιάτων, γιατί ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος ακόμα και για το πλύσιμο των πιάτων. Κάποτε το έβλεπα σαν μια πολυτέλεια, αλλά τώρα το βλέπω ότι είναι άκρως απαραίτητο. Από την μέχρι τώρα έρευνα αγοράς που έχω κάνει, μου έχουν προτείνει να μην πάρω πλυντήριο πιάτων πλάτους 60 cm αλλά να επιλέξω 45 cm. Επίσης, σε κάποιο κατάστημα μου είπαν να εμπιστευτώ την Whirlpool. Γνωρίζεται κάτι εσείς από τις δικές σας προσωπικές εμπειρίες; Πιστεύετε ότι πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο για να καταλήξω στην κατάλληλη αγορά πλυντηρίου πιάτων; Ό,τι έχετε να επισημάνετε θα χαρώ να το διαβάσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2019 at 7:24 ΜΜ, fatherof3 είπε:

Γειά σας!

Είμαι πατέρας 3 παιδιών, 7 ετών, 2 ετών και 10 μηνών και θέλω να αγοράσω ένα πλυντήριο πιάτων, γιατί ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος ακόμα και για το πλύσιμο των πιάτων. Κάποτε το έβλεπα σαν μια πολυτέλεια, αλλά τώρα το βλέπω ότι είναι άκρως απαραίτητο. Από την μέχρι τώρα έρευνα αγοράς που έχω κάνει, μου έχουν προτείνει να μην πάρω πλυντήριο πιάτων πλάτους 60 cm αλλά να επιλέξω 45 cm. Επίσης, σε κάποιο κατάστημα μου είπαν να εμπιστευτώ την Whirlpool. Γνωρίζεται κάτι εσείς από τις δικές σας προσωπικές εμπειρίες; Πιστεύετε ότι πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο για να καταλήξω στην κατάλληλη αγορά πλυντηρίου πιάτων; Ό,τι έχετε να επισημάνετε θα χαρώ να το διαβάσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Καλημέρα!

Εγώ θα έλεγα, αν έχετε χώρο, να πάρετε 60cm. Με τρία παιδιά θα γεμίζει κάθε μέρα! Εγώ βάζω μέσα και κατσαρόλες, δεν θέλεις πολύ, με μία κατσαρόλα γέμισε!!

Για μάρκες δεν έχω άποψη, έχω ένα Bosch και είμαι ευχαριστημένη, αλλά δεν έχω μέτρο σύγκρισης.

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2019 at 7:24 ΜΜ, fatherof3 είπε:

Γειά σας!

Είμαι πατέρας 3 παιδιών, 7 ετών, 2 ετών και 10 μηνών και θέλω να αγοράσω ένα πλυντήριο πιάτων, γιατί ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος ακόμα και για το πλύσιμο των πιάτων. Κάποτε το έβλεπα σαν μια πολυτέλεια, αλλά τώρα το βλέπω ότι είναι άκρως απαραίτητο. Από την μέχρι τώρα έρευνα αγοράς που έχω κάνει, μου έχουν προτείνει να μην πάρω πλυντήριο πιάτων πλάτους 60 cm αλλά να επιλέξω 45 cm. Επίσης, σε κάποιο κατάστημα μου είπαν να εμπιστευτώ την Whirlpool. Γνωρίζεται κάτι εσείς από τις δικές σας προσωπικές εμπειρίες; Πιστεύετε ότι πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο για να καταλήξω στην κατάλληλη αγορά πλυντηρίου πιάτων; Ό,τι έχετε να επισημάνετε θα χαρώ να το διαβάσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Αν το σπίτι είναι δικό σας ασυζητητί 60αρι. Εμείς είμαστε τρεις κ γεμίζει κάθε δύο μέρες. Βάζω βέβαια τα πάντα μεσα. Το 45αρι βολεύει αν είσαι στο ενοίκιο γιατι ταιριάζει σε όλα τα σπίτια, το 60αρι απαιτεί μεγάλο ντουλάπι. Επίσης θέλω να σου πω ότι εμείς δεν πήραμε εντοιχισμένο αλλά κανονικο, βγάλαμε το καπάκι του κ το βάλαμε μέσα στο ντουλάπι σαν εντοιχισμένο και πατάει στο πάτωμα. Αυτό γιατί είπαμε ότι σε άλλο σπίτι μπορεί να μην υπάρχει ντουλάπι κ να χρειαστεί να το έχουμε εκτός. Bosch εχουμε, 4 χρόνια τώρα δεν έχει εμφανίσει κανένα πρβλ με πάρα πολλή χρήση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς έχουμε 45αρι λόγω ενοικίου όπως είπαν πιο πάνω. Δεν νομιζω οτι θα ηταν άβολο το 60αρι, κρινοντας απο τη χρηση που κανουμε. οχι εντοιχισμένο, ειναι πολλα τα χρηματα χωρις καποιον ιδιαιτερο λογο. Να δειτε αν εχει χωρο για μεγαλα πιατα/ταψιά/πιατέλες και για κατσαρολες. Αλλιως ειναι μιση δουλεια, αν πρεπει τα ταψιά κ τις κατσαρολες να τα κανεις στο χερι. 

 

Τα Bosch ειναι αξιόπιστα. Επι της ουσιας ιδια συσκευή μηχανολογικά ειναι κ τα Siemens και τα πιο οικονομικα pitsos. 

 

Υ.Γ. Κι εγω πολυτελεια το θεωρουσα και τωρα απορω πώς μπορουσα πριν!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω πλυντήριο πιάτων τουλάχιστον 15 χρόνια και είχαν και οι γονείς μου πριν απο εμένα. Το πρώτο που είχα ήταν Miele, το οποίο "έζησε" 12 χρόνια. Τα Miele γενικά έχουν καλή φήμη αλλά το service τους είναι πανάκριβο, συνήθως δε συμφέρει καν να τα επισκευάσεις. Τώρα έχουμε κάποια χρόνια ένα Bosch, ευχαριστημένοι είμαστε μέχρι στιγμής. 60άρι έχω, μη εντοιχισμένο, δε θα το άλλαζα με τίποτα με μικρότερο γιατί χωράει να πλύνει τα πάντα. Απο κατσαρόλες μέχρι τα φίλτρα του απορροφητήρα.

Τσεκάρεις να έχει δυνατότητα μισής πλύσης, χρόνους πλύσεις και ενεργειακή κατανάλωση. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εμείς έχουμε whirlpool 45άρι, δεν θυμάμαι μοντέλο ακριβώς. Δεν το έχουμε πολύ καιρό οπότε δεν έχει εμφανίσει ακόμη κάποιο πρόβλημα. Πήραμε συνειδητά 45άρι γιατί στο πατρικό μου που είχαμε 60άρι δεν γέμιζε με τίποτα. Για να γεμίσει ξεμέναμε χωρίς πιάτα και ήταν πολύ εκνευριστικό. Το 45άρι βολεύει από αυτή την άποψη. Και πάλι βέβαια μερικές φορές δυσκολευόμαστε να το γεμίσουμε, όχι λόγω μεγέθους αλλά λόγω διαρρύθμισης. Στο επάνω "συρτάρι" μπορείς να βάλεις ποτήρια, κούπες, κουτάλες (ξαπλωτές) και οτιδήποτε άλλο και έχει και καλαθάκι για μαχαιροπήρουνα. Στο κάτω μέρος μόνο πιάτα ή κάποια κατσαρόλα ή μεγάλο μπωλ μπρούμυτα να σκεπάζει τις υποδοχές των πιάτων. Όμως τις κατσαρόλες τελικά δεν τις πλένουμε ποτέ στο πλυντήριο γιατί δεν καθαρίζουν πλήρως, οπότε το κάτω συρτάρι είναι αδύνατον να γεμίσει με πιάτα! Πόσα πιάτα να λερωθούν σε μια-δυο μέρες; Αντιθέτως το πάνω μέρος με ποτήρια, κούπες κλπ κλπ όχι απλά γεμίζει αλλά δεν φτάνει κιόλας!

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση όταν αγοράζαμε, ήταν ότι το πλήρως εντοιχιζόμενο (με τα κουμπιά εντελώς κρυμμένα, που απ'έξω φαίνεται σαν ντουλάπι) είναι πιο φτηνό από το μερικώς εντοιχιζόμενο (που και πάλι έχει ντουλάπι απ'έξω αλλά το πάνω μέρος με τα κουμπιά φαίνεται). Υπέθετα ότι το πλήρως εντοιχιζόμενο θα ήταν ακριβότερο επειδή είναι πιο "εμφανίσιμο", όμως τελικά είναι φτηνότερο επειδή λέει σε αυτά που φαίνονται τα κουμπιά κοστίζει το να φτιάξουν αυτή την πρόσοψη των κουμπιών! (μιλούσαμε βέβαια για ίνοξ, σε άσπρη πρόσοψη μπορεί να ισχύουν άλλα).

 

Στο πλυντήριο πάντως κάναμε απόσβεση από τις πρώτες μέρες καθώς έπλενε όλη μέρα όλα τα δώρα του γάμου και όλα τα σκεύη που μετακομίσαμε από τα πατρικά μας! :-D Πιο πολύ το χρησιμοποιήσαμε τότε παρά στην καθημερινότητα!

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Καλησπέρα! Εμείς έχουμε whirlpool 45άρι, δεν θυμάμαι μοντέλο ακριβώς. Δεν το έχουμε πολύ καιρό οπότε δεν έχει εμφανίσει ακόμη κάποιο πρόβλημα. Πήραμε συνειδητά 45άρι γιατί στο πατρικό μου που είχαμε 60άρι δεν γέμιζε με τίποτα. Για να γεμίσει ξεμέναμε χωρίς πιάτα και ήταν πολύ εκνευριστικό. Το 45άρι βολεύει από αυτή την άποψη. Και πάλι βέβαια μερικές φορές δυσκολευόμαστε να το γεμίσουμε, όχι λόγω μεγέθους αλλά λόγω διαρρύθμισης. Στο επάνω "συρτάρι" μπορείς να βάλεις ποτήρια, κούπες, κουτάλες (ξαπλωτές) και οτιδήποτε άλλο και έχει και καλαθάκι για μαχαιροπήρουνα. Στο κάτω μέρος μόνο πιάτα ή κάποια κατσαρόλα ή μεγάλο μπωλ μπρούμυτα να σκεπάζει τις υποδοχές των πιάτων. Όμως τις κατσαρόλες τελικά δεν τις πλένουμε ποτέ στο πλυντήριο γιατί δεν καθαρίζουν πλήρως, οπότε το κάτω συρτάρι είναι αδύνατον να γεμίσει με πιάτα! Πόσα πιάτα να λερωθούν σε μια-δυο μέρες; Αντιθέτως το πάνω μέρος με ποτήρια, κούπες κλπ κλπ όχι απλά γεμίζει αλλά δεν φτάνει κιόλας!

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση όταν αγοράζαμε, ήταν ότι το πλήρως εντοιχιζόμενο (με τα κουμπιά εντελώς κρυμμένα, που απ'έξω φαίνεται σαν ντουλάπι) είναι πιο φτηνό από το μερικώς εντοιχιζόμενο (που και πάλι έχει ντουλάπι απ'έξω αλλά το πάνω μέρος με τα κουμπιά φαίνεται). Υπέθετα ότι το πλήρως εντοιχιζόμενο θα ήταν ακριβότερο επειδή είναι πιο "εμφανίσιμο", όμως τελικά είναι φτηνότερο επειδή λέει σε αυτά που φαίνονται τα κουμπιά κοστίζει το να φτιάξουν αυτή την πρόσοψη των κουμπιών! (μιλούσαμε βέβαια για ίνοξ, σε άσπρη πρόσοψη μπορεί να ισχύουν άλλα).

 

Στο πλυντήριο πάντως κάναμε απόσβεση από τις πρώτες μέρες καθώς έπλενε όλη μέρα όλα τα δώρα του γάμου και όλα τα σκεύη που μετακομίσαμε από τα πατρικά μας! :-D Πιο πολύ το χρησιμοποιήσαμε τότε παρά στην καθημερινότητα!

 

Καλησπέρα little lamb,

Θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσα άτομα ήσασταν και δεν γέμιζε το 60άρι; Και πόσα άτομα είστε τώρα που έχετε το 45άρι;

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς whirlpool 45άρι έχουμε, είμαστε 3 άτομα και το έχουμε 13 χρόνια. Κανένα πρόβλημα, πλένει πολύ καλά τα πάντα (και τις κατσαρόλες και τα ταψιά) και μάλιστα δεν τα ξεβγάζω τα πιάτα πριν τα βάλω μέσα. Μπορεί να ρίξω λίγο νερό ίσα ίσα όχι όμως αυτό που βλέπω από φίλες που σχεδόν τα πλένουν πριν τα βάλουν.Τις περισσότερες φορές απλά τοποθετώ τα πιάτα μέσα και όταν κάποια στιγμή έβγαλα το φίλτρο να το πλύνω (φοβούμενη ότι θα έχει πιάσει διάφορα) ήταν πεντακάθαρο. Χρησιμοποιώ όμως τις καλές ταμπλέτες, δε ξέρω αν παίζει ρόλο.

Τώρα, εμείς πήραμε 45άρι, δεν μας έπαιρνε για 60άρι και μας καλύπτει μια χαρά ως οικογένεια. Μόνο σε τραπέζια δεν χωράνε όλα μέσα αλλά έχω βρει άλλο κόλπο και δεν έχω πρόβλημα. Εσείς που είσαστε περισσότερα άτομα ίσως δε σας καλύπτει το 45άρι αλλά το 60άρι αν και εμένα τεράστιο μου φαίνεται για καθημερινή χρήση.

Πάντως θεωρώ την   whirlpool αξιόπιστη εταιρεία στα πλυντήρια πιάτων και σε λογικές τιμές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμείς έχουμε noname απο κάποια αλυσιδα το πηραμε?  60ρι, μια χαρά λειτουργεί, και γεμίζει σχεδόν καθε μέρα ή μέρα παρα μέρα, βάζω τα πάντα, δεν ξεπλένω μόνο τα βασικά. 

είχε κοστίσει τότε 300 ευρώ το εχουμε 6 χρόνια... αποκλειεται με 3 παιδιά να μη σου γεμίζει το 60 ρι κάθε μέρα κιόλας. Μαγείρεμα, τάπερ του σχολείου 3χ παιδιών,, πιατα της ημέρας?  4-5 άτομα επι 3 πρωινό μεσημεριανό βραδυνό? γέμισε! και θα βαζεις τα πάντα μέσα και κατσαρόλες! θα ξεμπερδευεις πι και φι.  με τίποτα, ποτέ, με ένα παιδί που είμαι, δε θα έπαιρνα 45ρι !  το 60 σου λύνει τα χέρια και χαλαρώνεις δε χρειαζεται συνεχεια κατι να πλενεις. τα βαζεις μεσα όλα κ τέλος!!

το μόνο που μου λείπει κ δεν το εχει, ειναι χρονοδιακόπτης, για να μπορώ ανετα προγραμματιζω να παιζει στο ρευμα νυχτός για οικονομια, τώρα απλώς πρεπει να το θυμάμαι, και καποιες φορές το ξεχναω κ δε το βαζω καθόλου επειδή εχω περιμενει να ερθει η νύχτα κ παω για ύπνο χωρίς να το έχω ανάψει -  και αυτο ειναι προφανώς εκνευριστικό. 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

4 άτομα, 60άρι εννοείται! Παρόλο που στο σπίτι είμαστε κατά κανόνα 1 ώρα το πρωί και μετά από τις 17.00' το απόγευμα και μετά, το πλυντήριο γεμίζει κάθε βράδυ, πλένει και το αδειάζουμε το πρωί. Δεν πλένουμε όμως απολύτως τίποτα στο χέρι, ταψιά, κατσαρόλες, τηγάνια όλα στο πλυντήριο.

 

Είναι miele, το έχουμε 8 χρόνια, μέχρι σήμερα δεν έχει πάθει ποτέ το παραμικρό. Στο πατρικό μου είχαμε ένα 60άρι miele 20 χρόνια!!! 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως δεν περιμένουμε να γεμίσει το 45αρι για να πλύνουμε (δύο άτομα, τα σκεύη του μικρού ακόμα στο χέρι). Γιατί μπορεί να γεμίσει πχ το ράφι με τα πιάτα και να άδειο με τα ποτήρια ή το αντίστροφο. Όποτε υπάρχει ένας λογικός αριθμός σκευών μέσα, ώστε να αξίζει η πλύση, βαζουμε ένα πρόγραμμα economy και πλένουμε. Κάθε 2 μέρες συνήθως. Αν χωρούσαν μέσα ταψιά και κατσαρόλες θα ήταν καλύτερα. Δυστυχώς όμως δεν έχει τόσο χώρο το δικό μας. Δεν μπορώ να φανταστώ γιατι να μην πάρεις 60αρι αν έχεις χώρο στο σπίτι και δεν υπάρχει τόση οικονομική πίεση που να μην μπορείς να διαθέσεις τη διαφορά. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, fatherof3 είπε:

 

Καλησπέρα little lamb,

Θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσα άτομα ήσασταν και δεν γέμιζε το 60άρι; Και πόσα άτομα είστε τώρα που έχετε το 45άρι;

 

Καλημέρα!

Με το 60άρι ήμασταν 4μελής οικογένεια + παππούς. Με το 45άρι είμαστε ζευγάρι+γιαγιά.

Στο πατρικό όταν γέμιζε το 60άρι ήμασταν πλέον χωρίς πιάτα να φάμε (γιατί κλασικά οι παλιές νοικοκυρές είχαν ένα σερβίτσιο καθημερινό και πολλά επίσημα που δεν τρώγαμε κάθε μέρα :razz: ) Τώρα (με το 45άρι) δεν έχουμε αυτό το πρόβλημα, δεν ξεμένουμε γιατί έχουμε πολλά καθημερινά. Η τωρινή δυσκολία είναι να γεμίσει το ράφι των πιάτων ταυτόχρονα με το πάνω, το πάνω όχι απλά γεμίζει πολύ γρήγορα αλλά δεν φτάνει κιόλας, γιατί χρησιμοποιούμε πολλά ποτήρια, κούπες, μπωλάκια κλπ, κι έτσι όταν έχει γεμίσει αυτό, το κάτω μπορεί να έχει μόνο 6 πιάτα ας πούμε. Είναι δηλαδή δυσανάλογο (1 φορά για το κάτω μέρος αντιστοιχεί με 5 για το πάνω). Ίσως φταίει η διαρρύθμιση, δεν θυμάμαι αν είναι όλα ίδια (δηλαδή μόνο για πιάτα το κάτω μέρος)

 

Επίσης μιας που το ανέφερε μια κοπέλα, το whirlpool που έχουμε έχει και χρονοδιακόπτη και βολεύει πολύ γιατί το ρυθμίζουμε να αρχίσει στις 12.

 

Εμείς χώρο για 60άρι είχαμε, αλλά επιλέξαμε να βάλουμε 45άρι και δίπλα 15άρα συρόμενη μπουκαλιέρα που έχει βολέψει πάρα μα πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...