Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς να νιώσουμε.....


Vitsi

Recommended Posts

ο γιατρος τι θα πει!

σημασια εχει τι λεει η αδερφη σου και ο φιλος της

ειμαστε οι επιλογες μας και κρινομαστε,,,,η αδερφη σου στο τελος επιλεγει και ο πατερας του παιδιου,,,οχι ο μπαμπας σας ουτε εσυ, ουτε ο γιατρος,,,η αδερφη σου ειχε και εχει καποιες επιλογες,,,,θα επιλεξει αυτην που αντεχει καλυτερα και θα αναλαβει τις ευθυνες της οποιας αποφασης,,,,,δεν θα τις φταινε ουτε οι γονεις σου ουτε ο γιατρος, ουτε η κοινωνια

 

να εχει τα κοτσια να πει επελεξα αυτο γιατι δεν αντεχα να κανω κατι αλλο και δεν μου φταιει κανενας αλλος, εγω εχω την ευθυνη της επιλογης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 518
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

συγνωμη για το παθος

ξερω πολυ καλα τι σημαινει να μην εχεις απο πισω στηριξη,,,εσυ κοπελα μου τα λες ολα πολυ καλα και ωριμα

 

ειναι ομως σημαντικο να αφησετε το ζευγαρι λγο μονο χωρις παρεμβολες για να αλαλαβει εστω και αργα καποια ευθυνη...κι αν οδηγηθει στην εκτρωση να μην το φορτωσουν σε κανεναν αλλο...μπορει μεσα απο κατι τοσο οδυνηρο να ωριμασει,,,τι να πω

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος τι θα πει!

σημασια εχει τι λεει η αδερφη σου και ο φιλος της

να εχει τα κοτσια να πει επελεξα αυτο γιατι δεν αντεχα να κανω κατι αλλο και δεν μου φταιει κανενας αλλος, εγω εχω την ευθυνη της επιλογης

Οταν λεω ο γιατρος τι θα πει,το εννοω απ'την επιστημονικη του πλευρα,οχι πως αν ο γιατρος αποφανθει να προχωρησουμε σε διακοπη,το αυτο θα γινει.

Η λυση θα ερθει απ τα ιδια τα παιδια-ειναι χωρισμενοι-,αλλα τι γινεται χωρις λεφτα και χωρις απ'ο,τι φαινεται στηριξη;;

 

συγνωμη για το παθος

ξερω πολυ καλα τι σημαινει να μην εχεις απο πισω στηριξη,,,εσυ κοπελα μου τα λες ολα πολυ καλα και ωριμα

 

ειναι ομως σημαντικο να αφησετε το ζευγαρι λγο μονο χωρις παρεμβολες για να αλαλαβει εστω και αργα καποια ευθυνη...κι αν οδηγηθει στην εκτρωση να μην το φορτωσουν σε κανεναν αλλο...μπορει μεσα απο κατι τοσο οδυνηρο να ωριμασει,,,τι να πω

Αυτο θα γινει και αυτο συμβουλεψα και τους δικους μου...Δεν θα τους αρεσει αν αυριο μεθαυριο,γυρισει και τους πει στα μουτρα οτι εσεις ειστε υπαιτιοι για την ψυχολογικη και σωματικη μου κατασταση!!Αν ομως κρατησει το μωρακι,με δικη της πρωτουβουλια και του νεαρου,ειμαι σιγουρη οτι δεν θα το μετανιωσει.

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Το τι θα γινει και αν θα προβει σε διακοπη κυησης,θα εξαρτηθει απ'το τι θα πει ο γιατρος τη Δευτερα,αν δεν γινεται κατι,δεν θα την βαλουν με το ζορι στο χειρουργειο.(αυτο σε ο,τι αφορα τους γονεις μας!!!)

 

Οτι γίνεται, γίνεται.

ΑΛΛΑ είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ!Διακοπή κύησης πέραν της 12ης εβδομάδας επιτρέπεται ΜΟΝΟ για ιατρικούς λόγους!Επομένως ο γιατρος που θα δεχτει να προβει σε έκτρωση παραβαίνει τον όρκο του!Πρόκειται για καθαρό φόνο!

Link to comment
Share on other sites

Λύσεις πέραν της εκτρωσης υπάρχουν!Ενδεικτικά αναφέρω

Α)Υιοθεσία

Β)σύλλογος αγέννητου παιδιου Μητέρα (στηρίζει τις μητέρες ειτε αποφασίσουν να το κρατήσουν οι ίδιες ειτε να το δώσουν για υιοθεσία)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δύσκολο το θέμα, πολύ...

 

Σαφώς - κι όσο μου πέφτει λόγος - είμαι κατά της διακοπής κύησης (και μάλιστα τόσο προχωρημένης).

 

Η σύλληψη, ο τοκετός μα και το μεγάλωμα ενός παιδιού είναι ένα

Θ-Α-Υ-Μ-Α!

Προυποθέτει αγάπη, επιθυμία, αφοσίωση, δέσμευση κι άλλα πολλά.

Αν κάποιος δεν τα "έχει", υπάρχει η λύση της υιοθεσίας (την οποία δεν καταλαβαίνω γιατί απορρίπτετε τόσο κατηγορηματικά).

 

Αντιλαμβάνομαι τις δυσκολίες μιας νεαρής, άνεργης, ανύπαντρης μητέρας.

Όμως, πριν οποιαδήποτε οριστική (και αμετάκλητη) απόφαση, γιατί δεν προστρέχετε σε διάφορες υπηρεσίες προς πληροφόρηση και βοήθειά σας?

π.χ. στις κοινωνικές υπηρεσίες, στην πρόνοια, στον σύλλογο αγέννητου παιδιού, ή ακόμα και στα θέματα που έχουν ανοίξει σε αυτό εδώ το φόρουμ οι ανύπαντρες μητέρες?

 

"Πονάει κεφάλι, κόβει κεφάλι", δεν είναι ο μόνος δρόμος στην ζωή...

Link to comment
Share on other sites

Αν γεννήσει με το καλό,δεν υπάρχει περίπτωση να το δώσουν για υιοθεσία,θα το δουν και θα το αγαπήσουν.

 

 

 

Καλά αυτό είναι εγωιστικό!Δηλαδή προτιμούν να το σκοτώσουν από το να το δώσουν σε κάποιον που λαχταράει για ένα παιδι και θα το αγαπήσει!

Και τωρα δηλαδη που είναι αγέννητο δεν το αγαπούν και άνετα το ρίχνουν, αλλά οταν γεννηθεί θα το αγαπήσουν!Αυτό δεν ειναι επιχείρημα!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κορίτσια ότι είναι προφανές ότι η κοπέλα δεν έχει ενθουσιαστεί στην ιδέα ότι θα γίνει μητέρα, κι αν δεν είχε μπει στο 2ο τρίμηνο, την Δεύτερα κιόλας θα τελείωνε το θέμα. Κάνω λάθος?

Κι εγώ αυτό κατάλαβα!:mad::x

Link to comment
Share on other sites

Οτι γίνεται, γίνεται.

ΑΛΛΑ είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ!Διακοπή κύησης πέραν της 12ης εβδομάδας επιτρέπεται ΜΟΝΟ για ιατρικούς λόγους!Επομένως ο γιατρος που θα δεχτει να προβει σε έκτρωση παραβαίνει τον όρκο του!Πρόκειται για καθαρό φόνο!

Θα το πω για αλλη μια φορα....Δεν εχουμε προθεση και συγκεκριμενα οι γονεις μας,να την προτρεψουν να πραξει κατι τοσο επικινδυνο και παρανομο!Φανταζομαι πως ουτε καν ο γιατρος θα πει κατι τετοιο.Οι δικοι μας θελουν να παρουν μια επιστημονικη αποψη και αν υπαρχει περιθωριο για την αμβλωση,τοτε θα γινει.

Λύσεις πέραν της εκτρωσης υπάρχουν!Ενδεικτικά αναφέρω

Α)Υιοθεσία

Β)σύλλογος αγέννητου παιδιου Μητέρα (στηρίζει τις μητέρες ειτε αποφασίσουν να το κρατήσουν οι ίδιες ειτε να το δώσουν για υιοθεσία)

Απευθυνθηκα στο Συλλογο Προστασιας αγεννητου παιδιου...Με συμβουλεψαν να το μαθουν οι γονεις και μετα ΙΣΩς κατι μπορουν να κανουν γιατι η κυηση ειναι προχωρημενη και η δραση τους εγκειται αλλου.

Δύσκολο το θέμα, πολύ...

 

Σαφώς - κι όσο μου πέφτει λόγος - είμαι κατά της διακοπής κύησης (και μάλιστα τόσο προχωρημένης).

 

Η σύλληψη, ο τοκετός μα και το μεγάλωμα ενός παιδιού είναι ένα

Θ-Α-Υ-Μ-Α!

Προυποθέτει αγάπη, επιθυμία, αφοσίωση, δέσμευση κι άλλα πολλά.

Αν κάποιος δεν τα "έχει", υπάρχει η λύση της υιοθεσίας (την οποία δεν καταλαβαίνω γιατί απορρίπτετε τόσο κατηγορηματικά).

 

Αντιλαμβάνομαι τις δυσκολίες μιας νεαρής, άνεργης, ανύπαντρης μητέρας.

Όμως, πριν οποιαδήποτε οριστική (και αμετάκλητη) απόφαση, γιατί δεν προστρέχετε σε διάφορες υπηρεσίες προς πληροφόρηση και βοήθειά σας?

π.χ. στις κοινωνικές υπηρεσίες, στην πρόνοια, στον σύλλογο αγέννητου παιδιού, ή ακόμα και στα θέματα που έχουν ανοίξει σε αυτό εδώ το φόρουμ οι ανύπαντρες μητέρες?

 

"Πονάει κεφάλι, κόβει κεφάλι", δεν είναι ο μόνος δρόμος στην ζωή...

Το επίδομα που δινει η προνοια ειναι μηδαμινο,πως μπορει να ζησει παιδι με αυτα τα ευτελιστικα ποσα;;

Ασε που οι γονεις μας ΔΥΣΤΥΧΩς δεν ειναι τοσο,δεν θα το ελεγα "ανοιχτοι"αλλα κυριως σιγουροι οτι μπορουν ολες αυτες οι υπηρεσιες να αποφερουν αποτελεσμα...Εγω εχω διαφορετικη αποψη εννοειτε,αλλωστε η πρωτη μου κινηση ηταν να καλεσω στο Συλλογο.

Καλά αυτό είναι εγωιστικό!Δηλαδή προτιμούν να το σκοτώσουν από το να το δώσουν σε κάποιον που λαχταράει για ένα παιδι και θα το αγαπήσει!

Και τωρα δηλαδη που είναι αγέννητο δεν το αγαπούν και άνετα το ρίχνουν, αλλά οταν γεννηθεί θα το αγαπήσουν!Αυτό δεν ειναι επιχείρημα!

 

Δεν το ανεφερα ως επιχειρημα,εμενα και τα 2 μου φαινονται εξισου σκληρα,απλα στην περιπτωση της υιοθεσιας,δεν αντεχεις να το αποχωριστεις απ'τη στιγμη που το θρεφεις μεσα σου 9 μηνες.Σαφως και ειναι προτιμοτερο η ψυχη αυτη να της χαριστει η ζωη παρα να φυγει αδικα και τοσο σκληρα!

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό κατάλαβα!:mad::x

 

Λαθος καταλαβες.

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο σύλλογος αγέννητου παιδιού είπε ότι ΙΣΩΣ να κάνει κάτι?

 

Άλλοι σύλλογοι που να μπορούν να σας βοηθήσουν (όπως ανύπαντρων μητέρων, χαμόγελο του παιδιού, εκκλησία, κ.λ.π.)?

 

Το επίδομα της πρόνοιας πόσο είναι?

 

Οι γονείς σου δεν εμπιστεύονται αυτές τις υπηρεσίες...?

 

Είπε κανείς πως η αδελφή σου δεν θα μπορέσει να δουλέψει μετά από τον τοκετό?

 

Ο πατέρας του παιδιού δεν θα είναι υποχρεωμένος να πληρώσει διατροφή?

 

Ξέρεις πως υπάρχουν και ξενώνες για παιδιά, όπου οι γονείς τα "αφήνουν προσωρινά" μέχρι να ανακτήσουν τις όποιες δυνάμεις τους?

 

Χρειάζεται επίσκεψη στον γιατρό για να καταλάβει κανείς πως η κύηση είναι προχωρημένη κι άρα δεν μιλάμε για μια "απλή" έκτρωση?

Οπότε, πρέπει να αναζητηθούν άλλες λύσεις...?

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω τι ενημερωση θα σας κανει ο γιατρος περαν αυτης που ηδη γνωριζετε?να σας πει πως δεν γινεται αμβλωση?και ετσι θα το παρουν οι δικοι σου αποφαση?ωστε να μπορουν μετα να λενε προσπαθησαμε να βοηθησουμε αλλα δεν γινοταν τιποτα γιατι ηταν προχωρημενη εγκυμοσυνη!η αδερφη σου ειναι 21.η ιδια μου η ξαδερφη ειναι με τον αντρα της και εχουν το μωρακι τους γυρω στον ενα μηνα που γεννηθηκε.οι δικοι της φυσκα και δεν χαρηκαν αλλα η αποφαση ηταν αποκλειστικα δικοι της.και αυτη μικρη σχετικα ειναι.και αυτη και ο αντρας της δεν εχουν λεφτα.δεν εχουν δουλεια.η κοπελα τα περισσοτερα ρουχακια τα πηρε απο κοπελες εδω μεσα.δεν σκεφτηκε ομως παρόλα αυτα να μην το γεννησει.παρόλο που ζουσαν και ζουν δυσκολα.αν η αδερφη σου κανει αυτο που της λενε οι δικοι σου,σιγουρα θα το κουβαλαει μια ζωη..και σιγουρα καποτε θα ριξει την ευθυνη σε αυτους.σου μιλαω ξεροντας κατι παραπανω..θα το κουβαλαει παντα..και θα την ποναει περισσοτερο παρα να το κρατησει και να δουλευει μερα νυχτα να το ζησει.πιστευω πως υπαρχουν λυσεις αν πραγματικα θελει να κρατησει το μωρο.και ειμαι σιγουρη πως και οι γονεις σου εχουν αυτην την αντιδραση προσωρινα.αλλα ακομη και να μην εχουν σκοπο να βοηθησουν..δεν νομιζω πως πλεον ειναι αυτοι που θα αποφασισουν για τη ζωη της αδερφης σου.φιλικα,λινα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι γιατρός ούτε έχω ακόμα παιδιά, αλλά φαντάζομαι ότι μια επέμβαση διακοπής κύησης τόσο αργά μπορεί να έχει σοβαρές συνέπειες για την κοπέλα. Ο φόβος να μην μπορέσω να κάνω παιδί μετά από μια έκτρωση και οι επιπτώσεις για την υγεία ήταν οι μόνοι λόγοι που αποφάσισα από μικρή ότι δεν θα κάνω ποτέ διακοπή και έπαιρνα προφυλάξεις.

 

Ανεξάρτητα τι θα γίνει (που μάλλον έχει δρομολογηθεί) πρέπει η αδερφή σου να μεγαλώσει και να περπατήσει μόνη της. Για την πιο σοβαρή απόφαση στη ζωή της (κι αυτό είναι το παιδί κι οχι ο γάμος προφανώς) βάζει μπροστά την αδερφή, την μάνα, τον πατέρα... Πρέπει να αναλάβει τη ζωή της, για το δικό της καλό. Γιατί αυτά δε τα ζητήματα δεν τα λύνει ούτε η δουλειά ούτε τα λεφτά. Θα μείνει ξανά έγκυος στη ζωή της, πρέπει να είναι έτοιμη, τουλάχιστον την επόμενη φορά. Αλλιώς πάλι για δεκανίκια θα ψάχνει. Κι εσύ τότε μπορεί να έχεις άλλες υποχρεώσεις.

 

Συγνώμη για το σεντόνι και ελπίζω να μη με παρεξηγείς

Link to comment
Share on other sites

τι συζηταμε ρε παιδια η εκτρωση σε τοσο προχωρημενη εγκυμοσυνη ειναι παρανομη δεν θα ρισκαρει κανενας γιατρος.και οποιος το κανει να τον κλεισουμε μεσα.θελω πολλα να πω αλλα δαγκωνομαι αλλα βαλε τον πατερα σου που μονο πατερας δεν ειναι να διαβασει οτι σου εχουμε γραψει.και πεισε την ΕΝΙΛΙΚΗ αδερφη σου να μην κανει αλλες βλακειες σπιτι εχει, ο πατερας δεν εξαφανιστικε και δουλεια εχει ,εσυ την στιριζεις και τα απαραιτητα του μωρου θα τα μαζεψουμε αλλες δεν εχουν τιποτα και προχωρανε στην ζωη μονες τελειως.εχω παγωσει ακου εκτρωση 4 μηνων οταν παει για υπερηχο θα δειτε ενα μωρακι τι λεμε ρε παιδια θα κλαψω.

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω για αλλη μια φορα....Δεν εχουμε προθεση και συγκεκριμενα οι γονεις μας,να την προτρεψουν να πραξει κατι τοσο επικινδυνο και παρανομο!Φανταζομαι πως ουτε καν ο γιατρος θα πει κατι τετοιο.Οι δικοι μας θελουν να παρουν μια επιστημονικη αποψη και αν υπαρχει περιθωριο για την αμβλωση,τοτε θα γινει.

 

Λυπάμαι που το λέω αλλά αυτό που περιμένετε να ακούσετε είναι αν ο γιατρός θα δεχτεί να το κάνει ή όχι!Η επιστημονική άποψη είναι αυτή που σου έγραψα( άμβλωση πέραν τη 12 εβδομάδα επιτρεπεται μόνο για ιατρικούς λόγους)

 

Απευθυνθηκα στο Συλλογο Προστασιας αγεννητου παιδιου...Με συμβουλεψαν να το μαθουν οι γονεις και μετα ΙΣΩς κατι μπορουν να κανουν γιατι η κυηση ειναι προχωρημενη και η δραση τους εγκειται αλλου.

 

Το επίδομα που δινει η προνοια ειναι μηδαμινο,πως μπορει να ζησει παιδι με αυτα τα ευτελιστικα ποσα;;

Ασε που οι γονεις μας ΔΥΣΤΥΧΩς δεν ειναι τοσο,δεν θα το ελεγα "ανοιχτοι"αλλα κυριως σιγουροι οτι μπορουν ολες αυτες οι υπηρεσιες να αποφερουν αποτελεσμα...Εγω εχω διαφορετικη αποψη εννοειτε,αλλωστε η πρωτη μου κινηση ηταν να καλεσω στο Συλλογο.

Απευθυνθείτε και στους άλλους οργανισμούς που σου έγραψε η άλλη κοπέλα πιο πάνω(συγνωμη δεν θυμαμαι το ονομα της)

 

 

Δεν το ανεφερα ως επιχειρημα,εμενα και τα 2 μου φαινονται εξισου σκληρα,απλα στην περιπτωση της υιοθεσιας,δεν αντεχεις να το αποχωριστεις απ'τη στιγμη που το θρεφεις μεσα σου 9 μηνες.Σαφως και ειναι προτιμοτερο η ψυχη αυτη να της χαριστει η ζωη παρα να φυγει αδικα και τοσο σκληρα!

Και ξαναρωτάω!Πονάει λιγότερο η διακοπή κύησης ενός σχηματισμένου πλήρως εμβρύου και όχι η διαδικασία της υιοθεσίας!με τον πατέρα σας συζητήσατε την υιοθεσία?

Κρίμα!κρίμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βικούλα μου μπορεί κάποιες κοπέλες -κι εγώ ανάμεσά τους-να εκφραστήκαμε κάπως σκληρά κι ίσως να αδικήσαμε κι εσένα και την αδελφή σου. Προσωπικά εγώ σου ζητώ συγγνώμη αν ένιωσες να σε προσβάλω καπου.

Ο λόγος γλυκιά μου είναι ότι οι περισσότερες από εμάς είμαστε μανούλες και έχουμε παρακολουθήσει το θαύμα της αναπτυξης ενός μωρού, μήνα τον μήνα, με τον υπέρηχο, γι' αυτό ξέρουμε τι θα δείτε τι Δευτέρα. Ενά ολόκληρο μωράκι, να κινείται, να χασμουριέται, να πιπιλάει το δαχτυλάκι του, να φέρνει τούμπες ολόχαρο που είναι ΖΩΝΤΑΝΟ...αν δεν το δεις, δεν μπορείς να το καταλάβεις. Γι' αυτό βλέπεις ότι όλες αντιδράμε με τέτοια φρίκη στην προοπτική της άμβλωσης. Μην το παίρνεις προσωπικά καλή μου, συγγνώμη που σε βάλαμε σε θέση να απολογείσαι, εσύ δεν φταις σε τίποτα άλλωστε και μάλιστα φαίνεσαι πολύ ώριμη σια την ηλικία σου. Δεν θέλω να απογοητευθείς και να πάρεις το μήνυμα πως δεν έχεις τίποτα να περιμένεις από το φόρουμ. Πήγαινε τη Δευτέρα κι είμαι σίγουρη πως θα κατανοήσεις την αντίδρασή μας. Περιμένουμε νέα σου.

 

Υ.Γ.: Υπάρχει και ο εκκλησιαστικός συλλογος Π.Ε.Φ.Ι.Π., που στηρίζει περιπτώσεις όπως αυτή της αδελφής σου. Δεν χάνετε τίποτα να κάνετε κι εκεί μια ερώτηση...

Σε φιλώ.

Link to comment
Share on other sites

Αδυνατώ να κατανοήσω τη σκοπιμότητα της "επίθεσης" ειλικρινά. Η κοπέλα έθεσε το πρόβλημα για να την βοηθήσουμε όπως μπορούμε να βρει λύση και προφανώς την νοιάζει το έμβρυο και η αδερφή της! Τόσο σκληρές κουβέντες κρυμμένοι πίσω από ένα πληκτρολόγιο προς έναν άνθρωπο που είναι ήδη πολύ φορτισμένος ψυχολογικά δεν καταλαβαίνω σε τι αποσκοπούν!

 

Διάβασα (και το έγραψα κι εγώ) πως για την κατάσταση αποφασίζει η μητέρα και ο πατέρας του εμβρύου και δεν πέφτει λόγος στους υπόλοιπους. Ναι αλλά στους υπόλοιπους ανήκουμε κι εμείς! Δεν θέλει την κριτική μας! Τις λύσεις για να βγει από το αδιέξοδο θέλει η κοπέλα!

 

Και όχι... μην κάνεις το λάθος Βίκη και βάλεις τον πατέρα σου να διαβάσει το τι έχει γραφτεί εδώ γιατί τότε θα γίνει έξαλλος και δεν θα βοηθήσει την κατάσταση καθόλου!

 

__________________________________________________

 

Σκεφτόμουν συνέχεια το θέμα σου τη νύχτα (όσο ήμουν ξύπνια) και θυμήθηκα που έγραφες και για τους θείους σας (σε άλλο θέμα). Από εκεί υπάρχει περίπτωση να έχετε κάποια βοήθεια; Ή όλη η ιστορία γίνεται για να μην μαθευτεί στην οικογένεια;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι συμφωνω με τον γλυκο και την δημητρα αν και τους διαβασα αοσπασματικα

ας σκεφτητε την προοπτικη της υοθεσιας καλυτερα

 

 

πριν την κορη μου ειχε προηγηθει μια αλλη εγκυμοσυνη στην ηλικια της αδερφης σου

ειμαστσαν με τον αντρα μου 6 μηνες καιενω ειχα παρει χαπι της επομενης μερας δεν ειχε δρασει και ετσι η εγκυμοσυνη προχωρησε

το εμαθα οταν ειμουν 1 μηνα εγκυος

φυσικα και δεν ημουν ενθουσιασμενη αλλα προβληματισμενη και αγχωμενη

βεβαια ο αντρας μου ειχε πει οτι θα το κρατουσαμε εφοσων εγινε ετσι αλλα εγω δεν αισθανομουν σιγουρη

τελικα επειδη ειχα παρει χαπια η κυηση δεν μπορουσε να συνεχιστει αλλα απο την ωρα που εμαθα οτι η κυηση δεν μπορουσε να συνεχιστει μετανιωνω και για τις σκεψεις και για τα χαπια και για ολα

αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν η αδερφη σου βρει εστω και μια ελαχιστη στηριξη πιστευω οτι στο μελλον θα το αγαπησει το μωρακι

τωρ ειναι η ηλικια ειναι και οι ορμονες ειναι που με τον πατερα του παιδιου χωρισαν και δεν μπορει να σκεφτει αντικειμενικα (νομιζω)

και αν προβει σε εκτρωση θα το μετανιωνει για ολη την υπολοιπη ζωη της

αν μπορεις να την στηριξεις νμε οποιοδηποτε τροπο μονο καλο θα της εκανες

επισηςε η υιοθεσια ειναι μια πραξη που θα μπορει να ελπιζει οτι θα μπορεσει καποτε να δει το παιδακι της εστω και μεγαλω και δεν θα το εχει σκοτωσει

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναρωτάω!Πονάει λιγότερο η διακοπή κύησης ενός σχηματισμένου πλήρως εμβρύου και όχι η διαδικασία της υιοθεσίας!με τον πατέρα σας συζητήσατε την υιοθεσία?

Κρίμα!κρίμα!

Ολα όσα έγραψα δεν τα έγραψα ούτε για να επιτεθώ ούτε για να κατακρίνω τις κοπέλες1

Αυτό που ήθελα ηταν αφενός να προτίνω καποια λύση πέραν της εκτρωσης

και αφετέρου να καταλάβει η κοπέλα οτι άσχετα με το τι θα αποφασίσει ο γιατρός, δεν πρόκειται για μια απλή έκτρωση!

Link to comment
Share on other sites

Αδυνατώ να κατανοήσω τη σκοπιμότητα της "επίθεσης" ειλικρινά. Η κοπέλα έθεσε το πρόβλημα για να την βοηθήσουμε όπως μπορούμε να βρει λύση και προφανώς την νοιάζει το έμβρυο και η αδερφή της! Τόσο σκληρές κουβέντες κρυμμένοι πίσω από ένα πληκτρολόγιο προς έναν άνθρωπο που είναι ήδη πολύ φορτισμένος ψυχολογικά δεν καταλαβαίνω σε τι αποσκοπούν!

Ε μα έλεγα, δεν θα το πει ένας??? Ούτε ένας???????

Γεια σου ρε Αερικό!!!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

βικουλα εγω πιστευω οτι εαν πατε ολοι μαζι στον γιατρο(γιαγιαδες παπουδες γονεις)μολις βαλει τον υπερηχο ο γιατρος και δειτε ενα μωρακι στην οθονη ολοι θα καταπιουν την γλωσσα τους και θα σταματησουν να αποφασιζουν για τους αλλους.γι αυτο φροντισε να ειναι ολοι παροντες!!!

 

εκτρωση πλεον δεν γινεται.εαν τελικα αποφασιστει θα ακολουθησει γεννα κανονικη.η αδερφουλα σου δεν θα μπει χειρουργειο θα γεννησει κανονικοτατα με πονους κτλ....

 

Αδυνατώ να κατανοήσω τη σκοπιμότητα της "επίθεσης" ειλικρινά. Η κοπέλα έθεσε το πρόβλημα για να την βοηθήσουμε όπως μπορούμε να βρει λύση και προφανώς την νοιάζει το έμβρυο και η αδερφή της! Τόσο σκληρές κουβέντες κρυμμένοι πίσω από ένα πληκτρολόγιο προς έναν άνθρωπο που είναι ήδη πολύ φορτισμένος ψυχολογικά δεν καταλαβαίνω σε τι αποσκοπούν!

 

Διάβασα (και το έγραψα κι εγώ) πως για την κατάσταση αποφασίζει η μητέρα και ο πατέρας του εμβρύου και δεν πέφτει λόγος στους υπόλοιπους. Ναι αλλά στους υπόλοιπους ανήκουμε κι εμείς! Δεν θέλει την κριτική μας! Τις λύσεις για να βγει από το αδιέξοδο θέλει η κοπέλα!

 

Και όχι... μην κάνεις το λάθος Βίκη και βάλεις τον πατέρα σου να διαβάσει το τι έχει γραφτεί εδώ γιατί τότε θα γίνει έξαλλος και δεν θα βοηθήσει την κατάσταση καθόλου!

συμφωνω μαζι σου αερικο τοσο για την "επιθεση" οσο και για την αντιδραση του πατερα εαν δει τι εχει γραφτει εδω μεσα

ουτε να την φανταστω δεν μπορω.

δεν βοηθαμε ετσι μαλλον χειροτερα θα γινουν τα πραγματα:|

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη! Δε μιλαω 2 μερες...αλλα δεν αντεχω! Θα σκασω αν δε πω την αποψαρα μου! :twisted:

 

Βικουλα, οι γονεις σου ειναι επιεικως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!

 

Ενταξει, εγινε ο,τι εγινε....ανωριμοτητα? ανευθυνοτητα? Οπως θελει ας το πει ο καθενας....το θεμα ειναι οτι εγινε!

 

Δλδ, επειδη οι γονεις σου εχουν το παραδακι το παιζουν Θεοι τωρα? Ωραια! Μπραβο τους! Αλλα μαλλον ξεχνανε οτι ερχονται και τα γεραματα μπροστα τους και αυριο μεθαυριο και απο σενα και την αδερφη σου θα περιμενουν μια βοηθεια.

 

Να δω τι απαιτησεις θα εχουν...Δε νομιζω παντως να αρεσει στον πατερα σου -σε ενδεχομενο ασθενειας- να του κανουν ευθανασια!

 

ΥΓ

1.Ειναι πολυ τυχερη η αδερφη σου που σε εχει....

2.Φανταζομαι οτι αν η αδερφη σου το κρατησει παρα τη θεληση τους (!!!!) να μην εχουν απαιτηση να παρει και το ονομα τους...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμια!!!!!!!!!!!!!

 

Σε αυτη την φαση που ειναι η αδερφουλα σου δεν μπορει να συνειδητοποιησει απολυτα τι της γινεται, ειναι σε πανικο, ας παει πρωτα στον γιατρο και μολις δει το μωρο και κατανοησει πληρως την κστσσταση τοτε θα ειναι ετοιμη να παρει αποφασεις για την ζωη της και την ζωη του παιδιου της. Δωστε της λιγο χρονο και χωρο για να αναπνευσει και να δει τα πραγματα με καθαρο νου.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη! Δε μιλαω 2 μερες...αλλα δεν αντεχω! Θα σκασω αν δε πω την αποψαρα μου! :twisted:

 

Βικουλα, οι γονεις σου ειναι επιεικως ΑΠΑΡΕΔΕΚΤΟΙ!

 

Ενταξει, εγινε ο,τι εγινε....ανωριμοτητα? ανευθυνοτητα? Οπως θελει ας το πει ο καθενας....το θεμα ειναι οτι εγινε!

 

Δλδ, επειδη οι γονεις σου εχουν το παραδακι το παιζουν Θεοι τωρα? Ωραια! Μπραβο τους! Αλλα μαλλον ξεχνανε οτι ερχονται και τα γεραματα μπροστα τους και αυριο μεθαυριο και απο σενα και την αδερφη σου θα περιμενουν μια βοηθεια.

 

Να δω τι απαιτησεις θα εχουν...Δε νομιζω παντως να αρεσει στον πατερα σου -σε ενδεχομενο ασθενειας- να του κανουν ευθανασια!

 

 

A γεια σου...γατι με αυτα που διαβαζω θα γεννησω πριν την ωρα μου.

Πολυ αποφασιζω και διαταζω την εχει δει ο μπαμπακας σου....κι εσεις εχετε μαθει να κατεβαζετε το κεφαλι στα θελω του επειδη εχει το χρημα.

 

Προσωπικα και ο Θεος ο ιδιος να μου ελεγε να ριξω το παιδακι μου δεν υπηρχε πιθανοτητα να το κανω.

 

Και ενημερωσε την αδερφη σου οτι εχει πλεον ενηλικιωθει και εχει ερθει η ωρα να βγει απο το βρακι του μπαμπα και της μαμας ,να πατησει στα ποδια της και να παρει τις αποφασεις της.

 

Και μην ακουσω για αλλη μια φορα οτι ειναι ανεργη....γιατι εργαζομαι απο τα 18 μου και προκειμενου να μεγαλωσω το παιδι μου ακομα και πεζοδρομιο θα εκανα αν χρειαζοταν.

 

Δε θα ημουν τοσο σκληρη αν απλα εγραφες οτι η αδερφη σου αποφασισε να ριξει το μωρο γιατι δεν το θελει...αλλα αυτο το αποφασισε ο μπαμπας να ριξει η αδερφη σου το μωρο...μου εκατσε πολυ ασχημα.

 

Λυπαμαι πραγματικα για την κοπελα που κατηγορησα σε προηγουμενο ποστ μου οταν προτεινε τη λυση της υιοθεσιας ως την καλυτερη λυση.Ειχε δικιο τελικα...αξιζει μια σωστη οικογενεια σε αυτο το παιδακι που να καταλαβαινει οτι η αξια της ανθρωπινης ζωης δε μετριεται με χρηματα.

 

Και μια συμβουλη πολυ πολυ φιλικα ως προς εσενα Βικουλα...επειδη βλεπω οτι εχεις ευαισθητοποιηθει για το ολο θεμα...δεν ξερω και ποσο χρονων εισαι αλλα να θυμασαι παντα οτι το σωμα σου και τη ζωη σου την οριζεις μονο εσυ,κανενας αλλος.Να πορευεσαι με αυτο στο νου σου.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθές έμαθα ότι η αδερφή μου είναι έγκυος....21 ετών...Πάγωσα....

Ανύπαντρη όπως καταλαβαίνετε,με τον μπαμπά του παιδιού έχουν χωρίσει εδώ και κάποιους μήνες και είναι σχεδόν 4μηνών με δικούς μου υπολογισμούς απ΄την τελευταία της επαφή.

Σήμερα βγήκε η χοριακή και την άλλη εβδομάδα έχουμε ραντεβού με το γιατρό.

Δεν θα μπώ στη διαδικασία καν να αναφέρω ότι ήταν τελείως ανεύθυνοι και επιπόλαιοι κάνοντας σεξ χωρίς προφύλαξη και ούτε γιατί τόσο καιρό δεν είχε ψαχτεί αφού υπήρχαν ενδείξεις αλλά τις απέδειδε αλλού...

Εκτός από φόβο,σοκ και ανασφάλεια,νιώθω ότι έχω τρομερές ευθύνες γιατί τόσο καιρό δεν έκανα κάτι και απλά την εμπιστευόμουν γιατί θεωρούσα πως είναι ενήλικη και δεν χρειάζεται εμένα για να τη νουθετώ.

 

Οι γονείς μας είναι χωρισμένοι και αύριο πρώτα θα το μάθει η μαμά....

 

Θα κάνω τα πάντα ώστε να στηρίξω την αδερφή μου και να φέρει στο κόσμο τη ψυχούλα αυτή η οποία δεν φταίει σε τίποτα!!

Τα γράφω όλα αυτά και δεν μπορώ να το συνειδητοποιήσω ακόμα...Δεν είναι ώριμες οι συνθήκες αλλά θα τις κάνουμε,αφού τώρα πλέον δεν υπάρχει γυρισμός και λυπάμαι που λέω κάτι τέτοιο αφού ξέρω πόσες γυναίκες πασχίζουν να κάνουν παιδί και δεν θέλω να φανώ "προκλητική"!!

 

Τρέμω την αντίδραση των γονιών μας,τα έξοδα που θα ακολουθήσουν και γενικά τη ζωή μας απο ΄δω και πέρα...

Σήμερα είπε μια κουβέντα η αδερφή μου κλαίγοντας..."Τελείωσε όλη μου η ζωή και θα κλειστώ μέσα σ'ένα σπίτι.."Πήρα κουράγιο και την καθησύχασα,τίποτα δεν θ'αφήσω να την πικράνει και να την κάνει δυστυχισμένη.Θα είμαι δίπλα της και αυτό περιμένω και αύριο απ'τους γονείς μας.

Είναι τόσα που πρέπει να τακτοποιηθούν,τόσα λεφτά που πρέπει να βρεθούν και είμαστε άνεργες.Θέλω να είμαι αισιόδοξη αλλά κάτι με σταματά.

 

Ήδη επιλέξαμε ένα πολύ γνωστό και καλό γιατρό,διότι ξέρουμε πόσο βοηθά άτομα τα οποία δεν είναι οικονομικά άνετα και αντιμετωπίζει την ιατρική ως λειτούργημα.Στον κο Χασιάκο αναφέρομαι.

 

Ελπίζω όλα να πάνε καλά και πάνω απ'όλα ο μπαμπάς και η μαμά να είναι κοντά της,χωρίς υστερίες κτλ.Ξέρω ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο αυτό που συνέβη,αλλά θεωρώ ότι όλα αντιμετωπίζονται με αγάπη και ενώτητα.

 

Ξέρω ότι θα αντλήσω δύναμη από εσάς και γι'αυτό και σας γράφω...

 

 

Κορίτσια ,

 

 

για ξαναδιβάστε λίγο το ποστ της κοπέλας.

 

Λεει οτι θα στηρίξει την αδερφη της , και οτι θα παρει δύναμη απο εδω !!!!!

 

παρόλα αυτά οι χαρακτηρισμοί πέφτουν ασταμάτητα...........

 

Δικαιολογημένα , εχουν σοκαριστεί οι άνθρωποι , τωρα αν η αδερφη της , το ηξερε δεν το ήξερε κλπ.....δεν μας αφορούν

 

Βικούλα , μπράβο κορίτσι μου για την δύναμη σου και την υποστήριξη σου ...θα την χρειαστεί η μικρή...και όλα θα πάνε καλά !!!!!

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...