Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΤΟ NICK NAME ΣΑΣ?


joe

Recommended Posts

Εμένα το nick προέρχεται απο τον συγγραφέα του Αρχοντα των Δαχτυλιδιών Τζ.Ρ.Ρ. Τόλκιν. Τα silmarils ήταν πετράδια που δημιούργησαν οι θεοί της Μέσης Γης και σ' αυτά έκλεισαν (για να το φυλάξουν ας πούμε) το Αιώνιο Φώς (εντάξει, ομολογώ οτι τα λέω πολύ γενικά γιατί είναι μεγάααααααααλη ιστορία :) οι Fan του Τόλκιν ας με συγχωρήσουν). Το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια ως nick name γιατί παραπέμπει άμεσα στον πιο αγαπημένο μου συγγραφέα, αλλά και γιατί ήταν η πρώτη ιστορία που είπα στον γιό μου όταν ήταν μικρός...Όταν του την είπα βέβαια δεν μίλαγε ακόμα, και ήταν και εξαιρετικά απλουστευμένη, αλλά όταν μίλησε μου ζήτησε να του πω την ιστορία με τα πετράδια! Αυτά...

 

Δεν το πιστεύω.Και εγώ τρελαίνομαι για Tolkin.Με κόλλησε η κουμπάρα μου και από τότε που διάβασα τα βιβλία έγινα φανατική.Έπρεπε να το δω νωρίτερα το θέμα,αν και το είχα ψιλοκαταλάβει ότι είναι από εκεί το ψευδώνυμο.Είδες πως καταλαβαινόμαστε;Εμένα η κόρη(η μεγάλη)έχει δει τις ταινίες.

Λοιπόν,για να μην είμαι εντελώς εκτός θέματος το δικό μου ψευδώνυμο είναι πολύ τυπικό και συνηθισμένο.Είναι το όνομα της μικρής μου κόρης.Γιατί;Πολύ απλά γιατί όλα τα άλλα που έβαζα δεν τα δεχόταν.Μήπως έπρεπε να βάλω Harry Potter :?::?::?::?::?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 600
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εμένα μέσα στην πρωτοτυπία !!!!!!!!! Είναι το πρώτο nickname που χρησιμοποίησα και από τότε πάντα όπου έχει χρειαστεί να εγγραφώ και είναι ένας συνδυασμός του ονοματεπώνυμου μου (έτσι για να το θυμάμαι). :shock:

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

οσο για μενα, απο τη μερα που έμαθα οτι ειμαι εγκυος ολοι στην οικογενεια μου ελεγαν πως τωρα αυτο ειναι τοοσο μικρο που θα ειναι σαν εανα φασολακι..και οταν ειδαμε τον πρωτο υπερηχο ηταν οντως μικρουλι σαν ενα φασολακι...οποτε και εμεινε..αν και απο οτι μου εχουν πει πολλες κοπελες εδω μεσα δεν ειναι πολυ προτοτυπο, πολλες τα λενε φασολακια στην αρχη :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

οσο για μενα, απο τη μερα που έμαθα οτι ειμαι εγκυος ολοι στην οικογενεια μου ελεγαν πως τωρα αυτο ειναι τοοσο μικρο που θα ειναι σαν εανα φασολακι..και οταν ειδαμε τον πρωτο υπερηχο ηταν οντως μικρουλι σαν ενα φασολακι...οποτε και εμεινε..αν και απο οτι μου εχουν πει πολλες κοπελες εδω μεσα δεν ειναι πολυ προτοτυπο, πολλες τα λενε φασολακια στην αρχη :lol::lol:[/quotε

 

ε ναι οντως, φασολακια τα λεμε!!!

η μπαμια παραπεμπει αλλου!!! :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμένα το δικό μου nick προέκυψε απο την κόρη μου η οποία γεννήθηκε 2100kg και ήταν τόσο μικροκαμωμένη που όταν την είδε ο άντρας μου μου είπε:"αυτό είναι το μικρό μας μπιζουδάκι και θα τα καταφέρει μια χαρά με το βάρος της".Απο τότε μας έμεινε και φυσικά συνεχίζει να είναι αδύνατο σα μπιζουδάκι.

an1cvfp-Q800010MzAwNjA2M2R8MjUzMTg1MTBkbGF8bXkgbGl0dGxlIGdpcmwgTWFyaWFuaWtpIGlz.gif.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και το δικό μου δεν είναι πρωτότυπο.. Δεν έχω και πολύ μεγάλη φανασία,

έτσι πάντα χρησιμοποιώ το υποκοριστικό του ονόματός μου στη δουλειά.

Μου το κόλλησε πριν 10 χρόνια η τότε προισταμένη μου γιατί έλεγε ότι

η συνεργασία μου 5 χρόνια μόνο με άντρες επιρρέασε πολύ τον τρόπο μου

και τη συμπεριφορά μου, που δεν είχαν τίποτε το θηλυκό και όλοι με

έβλεπαν σαν έναν ακόμη από την παρέα.. Κάτι σαν την Καρέζη

στο Δεσποινής Διευθυντής. Οπότε μου άλλαξε και το όνομα στο αρσενικό

του.. :oops:

Link to comment
Share on other sites

Ένας από τους ήρωες του μυθιστορήματος του Βίκτωρος Ουγκώ οι Άθλιοι. ..Είναι ένα έξυπνο και ζωηρό αλητόπαιδο, που διαδραματίζει ξεχωριστό ρόλο στο έργο. Ο Γαβριάς, είναι ένα έξυπνο, ζωηρό, αμέριμνο, κυνικό, αλλά και το για όλα πρόθυμο παιδί, που ξεχειλίζει από ενθουσιασμό, έτοιμο πάντα για το καθετί, ακόμα και για την αυτοθυσία Ο Γαβριάς είναι το θρυλικό χαμίνι του Παρισιού, που παίρνει το όπλο να πολεμά στα οδοφράγματα σαν πραγματικός ιδεολόγος της Επανάστασης,Ο Β. Ουγκώ, για να δώσει στο μικρό αυτό ήρωά του μια νότα ρομαντική, γράφει: "Το Παρίσι έχει ένα παιδί και το δάσος ένα πουλί. Το πουλί λέγεται σπουργίτης, το παιδί λέγεται χαμίνι". ..

 

Ο αγαπημένος ήρωας του αγαπημένου μου βιβλίου.Το χρησιμοποιώ εδώ και 10 χρόνια :):)

να τα εκατοστήσεις.......κάλλιο αργά παρά ποτέ!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ένας από τους ήρωες του μυθιστορήματος του Βίκτωρος Ουγκώ οι Άθλιοι. ..Είναι ένα έξυπνο και ζωηρό αλητόπαιδο, που διαδραματίζει ξεχωριστό ρόλο στο έργο. Ο Γαβριάς, είναι ένα έξυπνο, ζωηρό, αμέριμνο, κυνικό, αλλά και το για όλα πρόθυμο παιδί, που ξεχειλίζει από ενθουσιασμό, έτοιμο πάντα για το καθετί, ακόμα και για την αυτοθυσία Ο Γαβριάς είναι το θρυλικό χαμίνι του Παρισιού, που παίρνει το όπλο να πολεμά στα οδοφράγματα σαν πραγματικός ιδεολόγος της Επανάστασης,Ο Β. Ουγκώ, για να δώσει στο μικρό αυτό ήρωά του μια νότα ρομαντική, γράφει: "Το Παρίσι έχει ένα παιδί και το δάσος ένα πουλί. Το πουλί λέγεται σπουργίτης, το παιδί λέγεται χαμίνι". ..

 

Ο αγαπημένος ήρωας του αγαπημένου μου βιβλίου.Το χρησιμοποιώ εδώ και 10 χρόνια :):)

να τα εκατοστήσεις.......κάλλιο αργά παρά ποτέ!!!!

 

:lol::lol::lol: και να θέλω δε θα μπορώ να το χρησιμοποιώ τότε.Θα έχω το :Μαθουσαλας :lol::lol:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

μα...αφου ιγκογκνιτο τριγυρνω παντα.εσκασες να κανω αποκαλυψεις. οκ λοιπον,το νικ μου δε σημαινει απολυτως τιποτα. ηταν το πρωτο ευκολο ονομα που μο ρθε στο μυαλο,μοας που δεν ηθελα να δωσω τα κανονικα μου στοχεια. γιατι δεν ηθελα? γιατι τα παμε..οι κροισοι ειναι καπως σνομπ...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου nickname ειναι συνδεδεμενο με την παιδικη μου ηλικια, και ολες τις γλυκες αναμνησεις που αυτη κουβαλαει καθως και τα πολυαγαπημενα μου προσωπα. Ειναι υποκοριστικο του Νανα (αν και δεν εχει ιδιαιτερη σχεση με το κανονικο μου ονομα- συνηθως το Νανα βγαινει απο αλλα ονοματα-, αλλα εγω σαν μωρο ετσι με ονοματιζα και οι γονεις μου το κρατησαν και το χρησιμοποιουν μεχρι και σημερα). Ετσι με φωναζουν οσοι με γνωριζουν απο πολυ μικρη γιατι στο Γυμνασιο απεκτησα ξανα το κανονικο μου ονομα (επρεπε να "σοβαρευτω" βλεπετε και το Νανα δεν ηταν αρκετα "πρεπον"). Πλεον χρησιμοποιω το κανονικο μου ονομα, αλλα χαιρομαι που οι γονεις μου με φωναζουν ακομα Νανα, νιωθω οτι γινομαι ξανα το κοριτσακι που ημουν, οτι ξαναγυρναω σε εκεινα τα αξεχαστα και ανεμελα χρονια!

0IBKp3.png JgEip3.png
Link to comment
Share on other sites

το δικό μου nick, ειναι απο το όνομα της σκυλίτσας μας("αδερφή μου",και μέλος της οικογενειας)

η οποία μας συντόφευσαι 13 χρόνια μέσα στο σπίτι, από τα 11 μου εως κ μετά που αρραβωνιαστηκά!!!!'εζησα μαζί της παιδική ηλικία, εφηβεία , φοιτητικα χρόνια και της γνώρισα μέχρι κ το γαμπρό :lol:

 

μας λείπει πολυ :cry:

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου ειναι απ'το αγορακι μου εμπνευσμενο!!!!!!!!!Γενικα τον φωναζω ΧΕΛΙΔΟΝΙ (αν και ο αντρας μου με κορο'ι'δευει,αλλα δεν με πειραζει)!Δεν ειναι χελιδονακι?Αντικειμενικα :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι αυτό που προέκυψε όταν έβαλα το όνομά μου σε ένα name generator για να μου βγάλει το όνομά μου αν ήμουν hobbit (με τα οποία έχω ένα κόλλημα). Ολόκληρο το ονοματεπώνυμο είναι peony foxburr.

Link to comment
Share on other sites

το felini είναι από τα αιλουροειδή, στα Ιταλικά, ο άντρας μου είναι Ιταλός και τον φώναζα tigrotto και αυτός gattina (μετ: τιγρούλης και γατούλα) και το doc σε αντίθεση με αυτό που νομίζετε είναι από το denomination d'origine controlee (D.O.C.) γιατί μας αρέσουν πολύ τα καλά κρασιά!!!!

To felinidoc ήταν το nick μας από πάντα, πολύ πριν τελειώσω Ιατρική κλπ.....Με αυτό είχαμε καμιά 10ρια email, και γενικά είναι το nick μας...

 

κι εγω που νομιζα οτι η ΦΙΛΙΝΗ(ΗΘΟΠΟΙΟΣ) ειναι η θεια σου!!!

:lol::lol::lol::lol::lol:

και doc απο το ντοκτορ!!!!

 

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΤΕΡΙΝΑ 24 ΠΛΕΟΝ 25. :lol: ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΕΧΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ. ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΛΙΜΠΑΙΔΙΖΩ . ΤΟ NICK NAME ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ .ΙΩΑΝΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΕΡΟΝ.

ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΑΛΛΑΖΑ , ΘΑ ΞΑΝΑΕΒΑΦΑ ΓΑΛΑΖΙΑ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ!!!

an1cv4C0g411210Nzc3NzlkaHwzNzY1NWRhfE15IGxpdHRsZSBmYWlyeSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...