Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ιδεες για αγορα παιχνιδιων


Recommended Posts

στερεψαν οι ιδεες μου για παιχνιδια ηλικιας 4 ετων

Θελω να αγορασω παιχνιδια για τα Χριστουγεννα αλλα δεν ξερω τι. Ολο τα ιδια και τα ιδια μου φαινονται.

barbie ποσες ποια;

υλικα ζωγραφικης

φωτογραφικη μηχανη

Mp3

τραπεζια - καρεκλες - γραφειο

παζλ

παραμυθια

πατινι

ποδηλατο

κουζινα

πλαστελινες

 

καμμια αλλη ιδεα;

επιτραπεζια για αυτη την ηλικια ποια κανουν;

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


επιτραπεζια για αυτη την ηλικια (4) υπαρχουν πολλα! και ωραια. σε ενα απλο παιχνιδαδικο απο αυτα τα γνωστα αν πας, βρισκεις.

αυτα που φτιαχνεις-ψαχνεις ζευγαρια (mix + match), καποια σαν το γνωστο μας φιδακι, καποια με ντορα και αλλους γνωστους ηρωες. υπαρχει ποικιλια, αλλά πρεπει να παιξει και καποιος ενηλικας μαζι τους.

Link to comment
Share on other sites

εμεις θα παρουμε αυτό http://www.koukou.gr/default.asp?pid=3&la=1&itmID=802 στο 4χρονο βαφτηστήρι και κάτι άλλο παρόμοιο για το 3χρονο βαφτ. Πέρισυ του πήραμε το τσίρκο κια έπαιξε πολύ ειπε η μαμά του, παίζει και τώρα ακομα με αυτό. Νομίζω γι αυτήν την ηλικία είναι καλό να πλάθουν ιστορίες και να κάνουν κατασκευες και αυτό τα συνδυάζει και τα δύο. Καμιά ιδέα για κοριτσάκι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

και εγω το ίδιο θεμα εχω για τον γιο μου και τις ανηψιες μου (6+3 χρονων) και προσφατα εκανα το εξης:

Τους αρεσει και στους 3 ο γουινυ και οι σουπερντεντεκτιβς οπότε πηρα μια μικρή τσαντα πλατης γουινυ, εβαλα μέσα εναν φακο μικυ, ενα μπλοκ και ενα μολυβι. Ξετρελλάθηκαν και τα τρια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

talou μου,

 

Τρομερά πράγματα έχει το imaginarium... μπες λίγο στο site τους και ρίξε μια ματιά. Υπάρχουν ωραία παιχνίδια αντιστοίχισης εικόνων και αριθμών, για την ενίσχυση της οπτικής μνήμης, παζλ... δες κι αυτό που λέγεται factory decocard (από 4) ή επίσης το stampa multifactory (βαλιτσάκι με σφραγίδες, μπογιές, πινέλα), μουσικά όργανα... έχει πάρα πολλά καλής ποιότητας παιχνίδια...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και τι δεν εχουμε παρει απο imaginarium. παρα πολλα πραγματα. Ειναι το αγαπημενο μου. Απλα βλεπω οτι το μονο που ανανεωνεται σε παιχνιδια ειναι οι Barbie και η dora. Τα υπολοιπα ειναι κλασσικα νομιζω, τα οποια και εχουμε. για φετος τους πηρα την κουζινα απο τα Ikea και διαφορα κουζινικα . ελεγα ομως για κανα επιτραπεζιο.

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

τουμπα λουμπα μαιμουδακια, ο ελεφαντουλης, ντομινο(με καρτες), το κλασικο μεμορι (να βρεις τα ιδια), τζεγκα...

googleιστα για να τα δεις

( αυτά εχουμε απο περισυ και τα παιζουν αρκετα και μονοι τους)

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη μου μιλαμε δωρο για κοριτσακι ε????

 

Θα σου πω τι θα ξετρελενε την δικη μου κορη που δεν της το εχω παρει ακομα γιατι το θεωρω ακριβο :(.

Ενα κουκλοσπιτο.....................

Θες τα λινκ που σου βαζω να παρεις μια ιδεα γιατι μιλαω.

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250690865286

Link to comment
Share on other sites

κουκλοσπιτο εχουμε οχι μονο ενα , αλλα δεν μπορω να πω οτι επαιξαν ιδιαιτερα. Τους αρεσει πολυ να μαγειρευουν για αυτο το λογο τους πηρα μια μεγαλη κουζινα.

Εχουμε και ενα θεμα με την αποθηκευση των παιχνιδιων....

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στερεψαν οι ιδεες μου για παιχνιδια ηλικιας 4 ετων

Θελω να αγορασω παιχνιδια για τα Χριστουγεννα αλλα δεν ξερω τι. Ολο τα ιδια και τα ιδια μου φαινονται.

barbie ποσες ποια;

υλικα ζωγραφικης

φωτογραφικη μηχανη

Mp3

τραπεζια - καρεκλες - γραφειο

παζλ

παραμυθια

πατινι

ποδηλατο

κουζινα

πλαστελινες

 

καμμια αλλη ιδεα;

επιτραπεζια για αυτη την ηλικια ποια κανουν;

 

παιδικο κομπιουτερ

παζλ

πατινι

πινακα ζωγραφικής που απο τη μια ειναι για κιμωλιες και απο την αλλη για μαρκαδορους

σετ ζωγραφικής (μαρκαδοσοι, κερομπογιές, ξυλομπογιές, νερομπογιές κλπ)

 

εμενα δε μ' αρεσουν: σιδερωστρα, κουζινα με πλαστελινες ντορα, καροτσι σουπερ μαρκετ, καροτσι λαικης αγοράς, σκούπα ηλεκτρική

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

my treasure πηγα εχθες και ειδα τα επιτραπεζια ποθ μου ειπες. εχω ηδη καταληξει σε καποια.

 

ismeni ολα αυτα που ειπες τα εχουμε εκτος απο το καβαλετο για ζωγραφικη που λεω να τους το παρω.

 

ευχαριστω ολες σας για τις ιδεες

αντε να δουμε που θα χωρεσουμε παλι......

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Κορίτσια έχετε κάποιο καλο επιτραπέζιο για τρισιμιση χρόνων παιδί να προτείνετε? Εριξα μία ματιά στο γνωστό παιχνιδαδικο αλλα δεν μου άρεσε κανενα ιδιαίτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια έχετε κάποιο καλο επιτραπέζιο για τρισιμιση χρόνων παιδί να προτείνετε? Εριξα μία ματιά στο γνωστό παιχνιδαδικο αλλα δεν μου άρεσε κανενα ιδιαίτερα. 

Έχουν παίξει πάρα πολύ με ένα ιπποποταμακι που προσπαθείς να το κάνεις να φαει κτ μπαλιτσες

Ειναι λιγο δύσκολα για την ηλικια των αγοριών μας αλλά εμείς τα παίζουμε λόγω της μεγάλης. Ντόμινο, φιδάκι, γκρινιαρη

Έχουν τυχει να παίξουν με κτ επιτραπέζια πεππα

Κ εχουμε ένα με κάρτες που έχει κ buzzer, κ η από την περιγραφή βρίσκεις την κάρτα, η εχει χρόνο κ κάνεις ζευγάρια, η φτιάχνεις ιστοριες(είδα έχει κ με άλλα θέματα) 

Πηραμε κ καμια δεκαρια για το νηπιαγωγείο, αλλα δ μπορω να τα θυμηθώ καθόλου, κ δ τα βρισκω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια έχετε κάποιο καλο επιτραπέζιο για τρισιμιση χρόνων παιδί να προτείνετε? Εριξα μία ματιά στο γνωστό παιχνιδαδικο αλλα δεν μου άρεσε κανενα ιδιαίτερα. 

Ο τρυποκάρυδος και οι κάμπιες είναι ωραίο για αυτή την ηλικία. Εμείς έχουμε ένα που έχει πολύ πλάκα και γελάμε πολύ οταν το παιζουμε "mr pop"αλλά είναι για λίγο μεγαλύτερα παιδάκια και θα χρειαστεί να βοηθάτε αλλά ακόμη κι έτσι είναι πολύ ωραίο. Επισης προτεινω τα "φραουλομαζεματα",το κλασικό ψάρεμα και κατι με παντομιμα. Ρίξε μια ματιά στο playcity έχει ωραία επιτραπέζια και με μια αναζήτηση στο σκρουτζ για 3 ετών θα βρεις πολλά!

 
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Θα ήθελα ιδέες για παιχνίδια/δώρα για κορίτσι περίπου 9 ετών. Με την τηλεκπαίδευση και τα μαθήματα βγαίνει ελάχιστα έξω τις καθημερινές. Έχουν κοπεί και οι αθλητικές δραστηριότητες και ώρες ώρες δεν έχει τι να κάνει. Είναι πολύ δημιουργική γενικά. Σκεφτόμουν να της παραγγείλω κανένα δωράκι ώστε και να χαρεί και να απασχολεί. Δε θέλω βιβλία σε αυτή τη φάση καθώς έχει αρκετά αυτή τη στιγμή που δεν έχει διαβάσει ακόμη και δεν είναι και βιβλιοφάγος σαν τη μαμά. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου δεν είναι συνομήλικη, είναι 6 ετών και φέτος από το πρώτο κλείσιμο των σχολείων και μετά κόλλησε με τα Lego, με τα οποία μέχρι τώρα δεν είχε ασχοληθεί. Φτιάχνει ακατάπαυστα όταν δεν παίζει με τον αδερφό της.

 

Αλλιώς αυτά που κυκλοφορούν, τύπου «φτιάχνω σαπούνια», «φτιάχνω βραχιόλια» κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Θα ήθελα ιδέες για παιχνίδια/δώρα για κορίτσι περίπου 9 ετών. Με την τηλεκπαίδευση και τα μαθήματα βγαίνει ελάχιστα έξω τις καθημερινές. Έχουν κοπεί και οι αθλητικές δραστηριότητες και ώρες ώρες δεν έχει τι να κάνει. Είναι πολύ δημιουργική γενικά. Σκεφτόμουν να της παραγγείλω κανένα δωράκι ώστε και να χαρεί και να απασχολεί. Δε θέλω βιβλία σε αυτή τη φάση καθώς έχει αρκετά αυτή τη στιγμή που δεν έχει διαβάσει ακόμη και δεν είναι και βιβλιοφάγος σαν τη μαμά. :mrgreen:

Μια μπλουζα τικ τοκ που δε θα βγάζει από πάνω της, έχει κάτι φοβερές με κουκουλα η ένα σετ να φτιαχνει τα νυχια της

 

Βιβλία αυτή την εποχή ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ στα παιδιά. Ουτε κινητά ουτε ότι έχει σχέση με τεχνολογία. Αυτά τα παίρνουν οι γονείς... Αυτή την εποχή μόνο χαρά προσφέρουμε με κάτι που να ΜΗ θυμίζει σχολείο! :D

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Η δικιά μου δεν είναι συνομήλικη, είναι 6 ετών και φέτος από το πρώτο κλείσιμο των σχολείων και μετά κόλλησε με τα Lego, με τα οποία μέχρι τώρα δεν είχε ασχοληθεί. Φτιάχνει ακατάπαυστα όταν δεν παίζει με τον αδερφό της.

 

Αλλιώς αυτά που κυκλοφορούν, τύπου «φτιάχνω σαπούνια», «φτιάχνω βραχιόλια» κλπ;

Φετος ασχολήθηκε με lego ε?κι εγω δεν βλέπω ενδιαφέρον. Με τα pkaymobil ασχολείται πολυ περισσότερο 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Μια μπλουζα τικ τοκ που δε θα βγάζει από πάνω της, έχει κάτι φοβερές με κουκουλα η ένα σετ να φτιαχνει τα νυχια της

 

Βιβλία αυτή την εποχή ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ στα παιδιά. Ουτε κινητά ουτε ότι έχει σχέση με τεχνολογία. Αυτά τα παίρνουν οι γονείς... Αυτή την εποχή μόνο χαρά προσφέρουμε με κάτι που να ΜΗ θυμίζει σχολείο! :D

Ξέχασα να διευκρινίσω πως πρόκειται για την κόρη μου. Αλλά όχι, δε θα ήθελα βιβλία ή κάτι σχετικό με τεχνολογία. 

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου είναι έξιμισι ετών και παίζει πολύ Cluedo Junior, monopoly junior και Pictureca. 

Το μάντεψε ποιος και το uno τα βαριέται. 

Παίζει πολύ με lego και playmobil, ενώ μέχρι πρότεινος δεν του κινούσαν το ενδιαφέρον. 

Επίσης μόλις του πήραμε ένα καλό τηλεσκόπιο και είναι ξετρελαμένος. Γενικά ό, τι έχει σχέση με διάστημα του αρέσει πολύ. Νομίζω είναι καλό δωράκι και για 9 ετών. 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Επίσης μόλις του πήραμε ένα καλό τηλεσκόπιο και είναι ξετρελαμένος. Γενικά ό, τι έχει σχέση με διάστημα του αρέσει πολύ. Νομίζω είναι καλό δωράκι και για 9 ετών. 

Πολυ καλη ιδεα! Στο e-shop του πλανηταριου Θεσσαλονικης εχει πολυ ωραια πραγματα, τηλεσκοπια, μικροσκοπια, παιχνιδια με πειραματα, κατασκευες, επιτραπεζια. Εγω περιμενω πως και πως να μεγαλωσουν τα παιδια μου για να ασχοληθουμε μαζι με τετοιες δραστηριοτητες! (Παντως φετος εχω βαλει στοχο να παρω ενα τηλεσκοπιο :wink:)

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...