Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χωρισμενοι γονεις


Nantia

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όπως διάβασα σε κάποιο άλλο ποστ, αρκετά καθυστερημένα, ποτέ μην παντρευεστε τον μεγάλο σας έρωτα.

 

Αχ βρε tery, αυτό πρέπει να το φτιάξουμε μια μεγάλη πινακίδα και να το έχουμε μέσα στο σπίτι μας για το βλέπουμε κάθε μέρα μπας και το εμπεδώσουμε.

Προχώρησε κορίτσι μου και μη φοβάσαι τίποτε. Η δήλωση της διάστασης είναι και για πρακτικούς λόγους, όχι μόνο για κόντρα. Κάνοντας αυτή τη δήλωση αποδεσμεύεσαι από αυτόν φορολογικά. Διατροφή δεν δικαιούσαι ούτως ή άλλως, εκτός αν αυτός είναι μεγαλοδικηγόρος ή εφοπλιστής. Διατροφή ορίζεται μόνο για το παιδί.

 

Και όσο για τις συμβουλές μου, ε, βετεράνος είπαμε, τι τα φοράμε τα γαλόνια.

ΣΟΦΙΑ - ΔΑΝΑΗ

Δύο λόγοι για να υπάρχω, να ελπίζω και να αγωνίζομαι για ένα καλύτερο αύριο

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνήσαμε να συναντηθούμε την Πέμπτη το βράδυ στη δικηγόρο μου, εκείνος με τη δική του. Ελπίζω να βγάλουμε κάποια άκρη επιτέλους. Θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Tery, λυπάμαι από μία πλευρά που θα είμαι αγενής μαζί σου, αλλά μ' έχεις εκνευρίσει!

Δε θα επαναλάβω ούτε συμβουλές, ούτε οδηγίες πώς να κάνεις το σωστό, γιατί πιστεύω ότι απλώς θα κάνεις ότι σου πει αυτός-για να μην τον συγχύσεις! Πώς τον χαρακτήρισες;; Φανατικός τού Χίτλερ; :shock:

Ο.Κ., εσύ τον διάλεξες αλλά απορώ: Μήπως απλώς θέλεις να τον έχεις στα πόδια σου, μπας και τελικά επιστρέψει σπίτι ο αφέντης; Ή έστω να τον κρατήσεις όσο γίνεται μαζί σας; "Τραβάται με κι ας κλαίω" λέγεται αυτό.

 

Sorry, αλλά δεν αντέχω να ακούω γυναίκες να φέρονται τόσο άβουλα!

Link to comment
Share on other sites

Τerry ,καλησπέρα.

 

Από τη στιγμη που όταν ήσουν παντρεμένη μαζί του δεν εργαζόσουν έχεις δικαιωμα να ζητήσεις διατροφή και για σένα εκτός από τη διατροφή του παιδιού.Το κράτος τον υποχρεώνει να σε πληρώνει μέχρι να βρεις μία δουλειά για διάστημα 1ή 2 χρόνων (δεν θυμάμαι καλά).Και σου δίνετε αυτό το διάστημα γιατί έχεις ανήλικο παιδί και έτσι θα έχεις το περιθώριο να βρεις μια αξιοπρεπέστατη δουλειά.Μετά το τέλος του 1ή 2 χρόνων σταματάει να σου δίνει διατροφή.Η διατροφή για το παιδί φυσικά θα συνεχίζετε κανονικά.

 

Οσον αφορά το θέμα που σου πετάει τα χρήματα επιδεικτικά στο τραπέζι μπροστά στο παιδί,είναι μεγάλο λάθος δικό του.Θα του ζητήσεις να στα καταθέτει σε τραπεζικό λογαριασμό που θα είναι στο όνομά σου.

Γιατί είναι ο μόνος τρόπος να αποδείξει στο δικαστήριο ότι σου δίνει τη διατροφή του παιδιού.Αλλιώς εσύ μπορείς να υποστηρίξεις ότι ποτέ δεν σου έδωσε χρήματα.Αν του το εξηγήσεις αυτό είμαι σίγουρη ότι θα καταλάβει πόσο χαζό είναι να σου πετάει τα χρήματα χωρίς να έχει καμία απόδειξη στα χέρια του ότι σου δίνει τη διατροφή.

Μην του επιτρέπεις να έρχεται στο σπιτι σου.Θα το μετανοιώσεις αργότερα και δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα.

Επίσης δεν είναι σωστό για το παιδί να συναντιέσται όλοι μαζί.Ετσι ποτέ δεν θα ξεκαθαρίσει μέσα του(το παιδί) ότι έχετε χωρίσει.Αν εκείνος έρχεται στο σπίτι σου να βλέπει το παιδι,σε μερικά χρόνια που αυτό θα μεγαλώσει,θα σας εκβιάζει.Δηλ."Οχι δεν θα φάω το φαγητό μου αν δεν έρθει στο σπίτι ο μπαμπάς." και διάφορα άλλα τέτοια.Και όλα αυτά το παιδί σας θα τα κάνει γιατί κάθε παιδί χωρισμένων γονιών θα εφευρίσκει τρόπους για να φέρνει τους γονείς του κοντά,γιατί βαθειά μέσα του θα πιστεύει πως μπορεί να καταφέρει τους γονείς του να τα ξαναβρούν.

(όλα αυτά στα λέω γιατί και εγώ έχω χωρίσει και πριν απο όλα,δικαστήρια,διατροφές,κτλ,επισκέφτηκα παιδοψυχολόγο μαζί με τον πατέρα της κορης μου για να δούμε πως μπορούμε να τη χειριστούμε καλύτερα.)

 

 

Καλό θα ήταν πριν συναντηθείτε με τους δικηγόρους σας,προηγουμενως έστω και τηλεφωνικά μίλα με τον δικό σου δικηγόρο για να τον ρωτήσεις για όλες τις απορίες σου,ώστε στη συνάντηση να είσαι προετοιμασμένη αναόγως.

 

 

Α, και κάτι άλλο,αλλαξε κλειδαριά στο σπίτι σου.

 

Περιμένουμε νέα σου...

5ba48f516d.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΝΑΡΙΤΑ λυπάμαι αν αυτό κατάλαβες. Πάντως να είσαι σίγουρη ότι αν γνώριζα νομική και παιδοψυχολογία, δε θα εξέθετα ποτέ το πρόβλημά μου στο internet ζητώντας βοήθεια και επιτρέποντας φυσικά να κρίνουν εμένα και τις πράξεις μου.

Milver, η δικηγόρος μου είπε ότι είναι προς όφελος του παιδιού να έρχεται στο σπίτι για να ελέγχω την κατάσταση καλύτερα, όσον αφορά στο πως του φέρεται και στη μεταξύ τους σχέση. Διαβάζοντας όμως το ποστ σου κατάλαβα που αυτό μπορεί να λειτουργήσει αρνητικά στην ψυχολογία του παιδιού.

Στο συμφωνητικό αναφέρει. Σε κάθε περίπτωση, πέρα από τους προκαθορισμένους δια του παρόντος χρόνους και ωράρια επικοινωνίας, ο πατέρας θα μπορεί να επικοινωνεί με το τέκνο και άλλες ημέρες και ώρες εφόσον το επιθυμεί και κατόπιν συνεννοήσεως με τη μητέρα.

Άρα μπορώ να απαιτήσω, να γίνεται η επιπλέον συνάντηση, αν την επιθυμεί, εκτός σπιτιού και όχι οποιαδήποτε ώρα εκείνος νιώθει την "ανάγκη" να δει το παιδί του και φυσικά όχι εντός σπιτιού όπως μου δημιουργήθηκε η εντύπωση από τη συζήτηση με τη δικηγόρο.

Μόλις υπογράψουμε αν συνεχίσει να επιμένει να κρατήσει το κλειδί, ασφαλώς και θα αλλάξω κλειδαριά. Αλλά όπως είπα και παραπάνω η δικηγόρος μου είχε πει ότι χωρίς αυτές τις υπογραφές είμαι εκτεθειμμένη και δεν μπορώ να απαιτήσω τίποτα.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά την Πέμπτη για να μπει η ζωή μας επιτέλους σε τάξη. Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

tery μου,

καταρχήν εύχομαι όλα να πήγαν καλά (όσο θα μπορούσαν δλδ.) και θα ήθελα να σου ξαναπώ αυτό που σου είπα και από κοντά... ΜΗ ΜΑΣΑΣ και ΚΟΙΤΑΞΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΨΥΧΙΚΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ!!!!!

Πάρε παράδειγμα από εμένα που παρά το γεγονός οτι κρατάω μια "πιο σκληρή" στάση στον δικό μου απ'ότι εσύ στον δικό σου έχω να αντιμετωπίσω χειρότερα και η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων είναι τα δικαστήρια ΔΥΣΤΥΧΩΣ! :cry: Αλλά η περίοδος χάριτως έχει τελειώσει :evil:

Με λειπέι αφάνταστα το γεγονός που αυτού του είδους οι "καλοί" πατεράδες έχουν και απαιτήσεις..... ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΦΙΛΕΝΑΔΑ και έχουμε μπροστά μας πολύ αγώνα (εγώ σίγουρα πάντως) :cool:

line_m121_beg_micky_time_1190001600_text_d4ef20e1f3f4ddf1e920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Sefi μου ευχαριστώ για τις ευχές και την εμψύχωση και ανταποδίδω. Πραγματικά θέλει απίστευτο κουράγιο και όπως λες έχουμε τεράστιο αγώνα μπροστά μας.

Τελικά δεν τα γλιτώνετε τα δικαστήρια; Ελπίζω να διασφαλιστείς εσύ και το μπουμπούκι έστω και απ' αυτό το δρόμο. Όχι ότι και για μας είναι σίγουρο μέχρι την τελευταία στιγμή. Αυτό με τους πατεράδες ξαναπές το. :evil:

Κατ' αρχάς να σας ενημερώσω ότι μετά από 2 τρελλά 3ωρα συναντήσεων στη δικηγόρο υπογράψαμε σήμερα το απόγευμα το ηρωικό συμφωνητικό, όμοιο του οποίου δεν θα έχει ξαναματαδεί δικηγορικό μάτι. Αφού δεν το έπαθα τώρα το εγκεφαλικό δε θα το πάθω ποτέ. Την Πέμπτη θα κάνουμε καλώς εχόντων των πραγμάτων και την πρώτη συνάντηση στα δικαστήρια. Δεν ξέρω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα μέχρι να βγει τελικά το διαζύγιο, αν δεν αλλάξει κάτι στην πορεία, αλλά νιώθω ήδη πιο ήρεμη και σίγουρη (αυτό χάρη στις δικές σας συμβουλές). αύριο αλλάζω και κλειδαριά :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θέλω να σας ανοίξω την ψυχή μου για όσα μου συμβαίνουν και δεν μπορώ,

να μαυρίσω την ψυχή σας τέτοιες μέρες..

να μη νοιώσει ποτέ γυναίκα όπως νοιώθω εγώ τους τελευταίους 2 μήνες..

υποφέρω... υποφέρω... 21 χρόνια μαζί! 11 χρόνια παντρεμένη μαζί του...

ΜΟΝΗ ΟΛΟΜΟΝΑΧΗ χωρίς δουλειά με ένα αθώο αγγελούδι 22 μηνών,

με διαγνωσμένη κατάθλιψη και άγχος.

 

κι εκείνος την ζωή του, και με φιλενάδα..

[url=http://lilypie.com][img]http://b2.lilypie.com/DLGCp3/.png[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σας ανοίξω την ψυχή μου για όσα μου συμβαίνουν και δεν μπορώ,

να μαυρίσω την ψυχή σας τέτοιες μέρες..

να μη νοιώσει ποτέ γυναίκα όπως νοιώθω εγώ τους τελευταίους 2 μήνες..

υποφέρω... υποφέρω... 21 χρόνια μαζί! 11 χρόνια παντρεμένη μαζί του...

ΜΟΝΗ ΟΛΟΜΟΝΑΧΗ χωρίς δουλειά με ένα αθώο αγγελούδι 22 μηνών,

με διαγνωσμένη κατάθλιψη και άγχος.

 

κι εκείνος την ζωή του, και με φιλενάδα..

 

Να μας την ανοιξεις την καρδια σου. Αν αισθανεσαι καλυτερα μιλα μας...

 

καταρχην δεν εισαι ολομοναχη εχει το μικρο σου αγγελουδι και εισαι πολυ τυχερη......

 

δευτερον οσο καθεσαι και κλαις την μοιρα σου και να λες εμενα τι μου εχει τυχει και πως νοιωθω ετσι και γιατι να συμβαινει αυτο σε μενα???/ Πρεπει να μαθεις οτι ολα μπορουν να συμβουν και στις καλυτερες οικογενειες... και το προβλημα του διπλανου σου μπορει να γινει πολυ ευκολα και δικο σου προβλημα...

 

Τριτον σαν εσενα μπορει να εχουν αισθανθει πολλες γυναικες επομενως μπορουν και να σε καταλαβουν (εγω σε καταλαβαινω απολυτα σε ολα)

 

Πρεπει τωρα να κανεις κατι για σενα μονο για σενα και αυτο ξερεις τι ειναι???

 

Να τους νικησεις ολους και ολα ...................... Και μπορεις να το καταφερεις αρκει να το θελεσεις με ολη σου την ψυχη................

 

 

Αν σε ευχαριστει να κλαις κλαψε να φωναξεις φωναξε.................

 

Αλλα σκεψου δεν θα ηταν πιο ομορφα αντι να σε λυπουντε να τους κανεις να σε ζηλευουν ολους με την δυναμη της ψυχης σου???????

 

Κοιτα γυρω σου κοιτα τον ευατο σου κοιτα τον γιο σου......... Τι βλεπεις

??????????????????

 

 

Ενα εχω να σου πω η ζωη συνεχιζεται με ολα τα στραβα που μας συμβαινουν κατα καιρους και η ζωη τρεχει. Αρπαξε την μην αφηνεις να την αρπαζουν αλλη για σενα.................

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θέλω να σας ανοίξω την ψυχή μου για όσα μου συμβαίνουν και δεν μπορώ,

να μαυρίσω την ψυχή σας τέτοιες μέρες..

να μη νοιώσει ποτέ γυναίκα όπως νοιώθω εγώ τους τελευταίους 2 μήνες..

υποφέρω... υποφέρω... 21 χρόνια μαζί! 11 χρόνια παντρεμένη μαζί του...

ΜΟΝΗ ΟΛΟΜΟΝΑΧΗ χωρίς δουλειά με ένα αθώο αγγελούδι 22 μηνών,

με διαγνωσμένη κατάθλιψη και άγχος.

 

κι εκείνος την ζωή του, και με φιλενάδα..

 

Να μας την ανοιξεις την καρδια σου. Αν αισθανεσαι καλυτερα μιλα μας...

 

καταρχην δεν εισαι ολομοναχη εχει το μικρο σου αγγελουδι και εισαι πολυ τυχερη......

 

δευτερον οσο καθεσαι και κλαις την μοιρα σου και να λες εμενα τι μου εχει τυχει και πως νοιωθω ετσι και γιατι να συμβαινει αυτο σε μενα???/ Πρεπει να μαθεις οτι ολα μπορουν να συμβουν και στις καλυτερες οικογενειες... και το προβλημα του διπλανου σου μπορει να γινει πολυ ευκολα και δικο σου προβλημα...

 

Τριτον σαν εσενα μπορει να εχουν αισθανθει πολλες γυναικες επομενως μπορουν και να σε καταλαβουν (εγω σε καταλαβαινω απολυτα σε ολα)

 

Πρεπει τωρα να κανεις κατι για σενα μονο για σενα και αυτο ξερεις τι ειναι???

 

Να τους νικησεις ολους και ολα ...................... Και μπορεις να το καταφερεις αρκει να το θελεσεις με ολη σου την ψυχη................

 

 

Αν σε ευχαριστει να κλαις κλαψε να φωναξεις φωναξε.................

 

Αλλα σκεψου δεν θα ηταν πιο ομορφα αντι να σε λυπουντε να τους κανεις να σε ζηλευουν ολους με την δυναμη της ψυχης σου???????

 

Κοιτα γυρω σου κοιτα τον ευατο σου κοιτα τον γιο σου......... Τι βλεπεις

??????????????????

 

 

Ενα εχω να σου πω η ζωη συνεχιζεται με ολα τα στραβα που μας συμβαινουν κατα καιρους και η ζωη τρεχει. Αρπαξε την μην αφηνεις να την αρπαζουν αλλη για σενα.................

 

Πόσο δίκαιο έχεις καλή μου φιλενάδα!!!! :cool:

line_m121_beg_micky_time_1190001600_text_d4ef20e1f3f4ddf1e920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Ενα εχω να σου πω η ζωη συνεχιζεται με ολα τα στραβα που μας συμβαινουν κατα καιρους και η ζωη τρεχει. Αρπαξε την μην αφηνεις να την αρπαζουν αλλη για σενα.................

 

Oλα όσα είπες είναι σοφά αλλά αυτό το σοφότερο...μπράβο βρε Νάντια!

 

bionic εδώ είμαστε να σε ακούσουμε και να σε βοηθήσουμε με όποιο τρόπο μπορούμε..

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σας ανοίξω την ψυχή μου για όσα μου συμβαίνουν και δεν μπορώ,

να μαυρίσω την ψυχή σας τέτοιες μέρες..

να μη νοιώσει ποτέ γυναίκα όπως νοιώθω εγώ τους τελευταίους 2 μήνες..

υποφέρω... υποφέρω... 21 χρόνια μαζί! 11 χρόνια παντρεμένη μαζί του...

ΜΟΝΗ ΟΛΟΜΟΝΑΧΗ χωρίς δουλειά με ένα αθώο αγγελούδι 22 μηνών,

με διαγνωσμένη κατάθλιψη και άγχος.

 

κι εκείνος την ζωή του, και με φιλενάδα..

 

μη διστάσεις να πεις αυτά που σε βαρένουν γλυκιά μου...τα χρόνια που είστε μαζί είναι πολλά αλλά τα επόμενα που έρχονται σίγουρα θα είναι περισσότερα και πιό δημιουργικά από την στιγμή που έχεις έναν άγγελο -τον γιο σου- δίπλα σου :wink: οπότε μη σπαταλάς ούτε ένα λεπτό...είμαστε πολλές που έχουμε μείνει "μόνες" με μικρά παιδιά γιατί μπήκαν κατα λάθος κάποιοι αχαρακτήριστοι στη ζωή μας και κατα συνέπεια στη ζωή των παιδιών μας αλλά αυτό δε λέει ΤΙΠΟΤΑ!!!

Θέλει ηρεμία,κουράγιο και αξιοπρέπεια και φυσικά όποτε νιώσεις την ανάγκη να μιλήσεις σε κάποιον εμείς είμαστε εδώ να σ'ακούσουμε κι αν μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

line_m121_beg_micky_time_1190001600_text_d4ef20e1f3f4ddf1e920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σας ανοίξω την ψυχή μου για όσα μου συμβαίνουν και δεν μπορώ,

να μαυρίσω την ψυχή σας τέτοιες μέρες..

να μη νοιώσει ποτέ γυναίκα όπως νοιώθω εγώ τους τελευταίους 2 μήνες..

υποφέρω... υποφέρω... 21 χρόνια μαζί! 11 χρόνια παντρεμένη μαζί του...

ΜΟΝΗ ΟΛΟΜΟΝΑΧΗ χωρίς δουλειά με ένα αθώο αγγελούδι 22 μηνών,

με διαγνωσμένη κατάθλιψη και άγχος.

 

κι εκείνος την ζωή του, και με φιλενάδα..

 

Μαρακι μου

παρε την ζωη στα χερια σου και μην σκεφτεσαι τα χρονια που περασαν .. σκεψου τα χρονια που ερχονται με τον αγγελακο σου.

ΟΛα θα πανε καλα .. ΠΡΟΧΩΡΑ.

φιλακια .. στον αγγελο σου . ελπιζω να τα πουμε στην συναντηση

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

χωρισμενη αρκετα χρονια,περασα δυσκολα αλλα ειχα τουσ γονεισ μου κοντα.πριν απο 6 χρονια εχασα τον πατερα μου αυτο ηταν το πιο δυσκολο για μενα και για τα παιδια μου πιο δυσκολο.παραιτηθηκα απο την δουλεια μου δουλευα σε πολυεθνικη πολυ καλη θεση αλλα με πολλεσ ευθυνεσ.ενοιωθα οτι δεν θα ημουν ενταξει στισ υποχρεωσεισ μου.εκανα το πιο μεγαλο λαθοσ τησ ζωησ μου.αυτη τη στιγμη ψαχνω δουλεια κανω αμετρητα βιογραφικα και τιποτα δυστυχωσ.φταιει η ηλικια;ειμαι 39 τωρα φταιει που εχω 2 παιδια;που ειμαι χωρισμενη;η κριση;δεν ξερω πραγματικα.ομωσ αντλω δυναμη και απο τα δυο.η κορη μου ειναι 20 τωρα και ανεργη ο γιοσ μου στην εφηβεια.εκει που ειμαι χαλια μου λενε εισαι θηριο θα τα καταφερεισ και ενα σε αγαπω και ολα φτιαχνουν.θελω να πω οτι ναι ειναι βουνο οταν εισαι χωρισμενοσ αλλα οταν υπαρχουν παιδια ανασαινεισ και το πολεμασ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εκείνος την ζωή του, και με φιλενάδα..

 

δεν επιτρεπεται αλλα κοιταξε τον εαυτο σου υπαρχει και ενα ανθρωπακι κοντα σου.πρεπει να πολεμησεισ τον πονο που σε κυριευει γιατι δεν γινετε αλλιωσ.το εχω περασει και εγω αυτο αλλα με τον καιρο και τα χρονια την ευχαριστω..!προσπαθησε το πηγαινε σε εναν συμβουλο αλλα αν δεισ οτι δεν γινετε τιποτα συνεχιζεισ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα και απο μενα!

χωρισα και εγω πριν 2 μηνες....ειμαι πολυ στεναχωρημενη και περναω δυσκολεσ ωρες....θα μπαινω να τα λεμε κοριτσια μπας και νιωσω λιγο καλυτερα!

τον επιασα με παντρεμενη συναδελφο του!:evil:

glitterfy0001856T528D30.gif [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα βρε Ρουμπέλα! Λυπάμαι πολύ. Ο αντρας σου τι λέει, θέλει να χωρίσετε; Yπάρχει περίπτωση επανασύνδεσης; Σου εύχομαι να είσαι δυνατή και να μπορέσεις να ξανασταθείς στα πόδια για το μικράκι σου:wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι παιδί χωρισμένων γονιών. Δυστυχώς. Αυτό είναι το μεγαλύτερο βάρος στην ψυχή μου, το οποίο δεν με αφήνει να προχωρήσω. Ότι αυτοί οι δύο άνθρωποι δεν χώρισαν ακόμα -είναι πλέον 35 χρόνια παντρεμένοι- και είχαν και το θράσσος να κάνουν 2 παιδιά, ενω από τον πρώτο κιόλας χρόνο του γάμου τους όλα τα προβλήματα ήταν εμφανή. Αυτές οι σαχλές νοοτροπίες του τι θα πει ο κόσμος αν χωρίσουμε, ας κάνουμε ένα παιδί να συσφίξουμε τις σχέσεις μας, ασ μην χωρίσουμε τώρα γιατί υπάρχει το παιδί, έλα μωρέ παιδί είναι δεν καταλαβαίνει, έχουν οδηγήσει σε 2 παιδιά 22 και 27 χρονών με άπειρα ψυχολογικά τραύματα, που τα εμποδίζουν να ζήσουν, μια μάνα και ένα πατέρα με κατάθλιψη. Από 10 χρονών παρακαλούσα να χωρίσουν...καλύτερα να τρέχαμε στα δικαστήρια, παρά που συνεχίσαμε να ζούμε όλοι μαζί. Επειδή το θέμα είναι μεγάλο, δεν θα μπω σε άλλες λεπτομέρειες (τα έχω γράψει στο θέμα για την ψυχολογική βία) αλλά θα επαναλάβω ότι όταν δεν είστε καλά, τα παιδιά το καταλαβαίνουν αμέσως, ακόμα κι απ'τον τόνο της φωνής σας. Αν δεν είστε καλά με τον σύντροφο σας κάντε ένα δώρο στο παιδί σας. Γίνεται ευτυχισμένη με οποιοδήποτε κόστος!

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα βρε Ρουμπέλα! Λυπάμαι πολύ. Ο αντρας σου τι λέει, θέλει να χωρίσετε; Yπάρχει περίπτωση επανασύνδεσης; Σου εύχομαι να είσαι δυνατή και να μπορέσεις να ξανασταθείς στα πόδια για το μικράκι σου:wink:

 

 

ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ....ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΣ ΛΕΕΙ....ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΤΠΤ....:(

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΒΛΑΚΕΣ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΒΛΑΚΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΥΑΛΟ....:rolleyes:

glitterfy0001856T528D30.gif [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ....ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΣ ΛΕΕΙ....ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΤΠΤ....:(

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΒΛΑΚΕΣ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΒΛΑΚΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΥΑΛΟ....:rolleyes:

 

Το θέμα είναι τι σκέφτεσαι εσύ και όχι εκείνος....από τα λόγια σου καταλαβαίνω οτι έχεις πείσει τον ευατό σου οτι δεν συνέβη ΤΙΠΟΤΑ ΣΟΒΑΡΟ! και να τον ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΙΣ!!!????

Κοριτσάκι μου γλυκό,μην έχεις την ψευδαίσθηση οτι και καλά το μετάνιωσε,ήταν κουταμάρα κτλ κτλ και οτι εάν συνεχίσετε μαζί θα είναι καλύτερα και δεν θα το ξανακάνει...οι άνθρωποι δυστυχώς δεν αλλάζουν...όταν ένας γονιός βάζει την καψούρα του,τον εαυτούλη του,την ανορημότητα -όπως θέλεις πες το- πάνω από το παιδί του και τις οικογενειακές στιγμές που επέλεξε να ζήσει, παύει να λέγεται γονιός -πατέρας ή μητέρα-

Οταν πέρνεις την απόφαση να κάνεις οικογένεια=παιδί ο ευατός σου μένει πίσω,παύεις να λειτουργείς ως μονάδα.

Ο άντρας σου τώρα έχει γλυκαθεί με τα καινούργια του ενδιαφέροντα,όταν θα περάσει λιγάκι ο καιρός και θα μείνει μόνος -στο τέλος όλοι αυτοί μόνοι μένουν- θα θυμηθεί οτι έχει οικογένεια αλλά το θέμα είναι εσύ τι θα κάνεις.

Ως χωρισμένη εδώ και 3 χρόνια περίπου -με άφησε με ένα μωρό 6 μηνών για μία άλλη- το μόνο που έχω να σου πώ είναι να πατήσεις γερά στα πόδια σου και να αναρωτηθείς εάν αυτός ο άνθρωπος αξίζει να είναι στη ζωή τη δική σου και του παιδιού σου.

Τώρα είναι αποφασισμένος να φύγει -και εμένα έτσι έλεγε - όμως κάποια στιγμή πολύ σύντομα θα είναι αποφασισμένος να γυρίσει -ο δικός μου τώρα κάνει κρα για να γυρίσει αλλά είναι πάάάάάρα πολύ αργά -....και τι είναι η οικογένεια,ξενοδοχείο 5 αστέρων???

Δεν θα σου πώ τη γνώμη μου, σου εύχομαι ολόψυχα να πάρεις την σωστή απόφαση που δεν θα σε κάνει να μετανιώσεις ΠΟΤΕ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου sefi ...:)

ακριβωσ την ιδια ιστοριουλα εχουμε! και εμενα εφυγε στουσ 6 μηνες τησ μπεμπας μου...:-( :-( :-(

υπαρχουν στιγμες οπωσ αυτη τωρα που σου γραφω που τρελενομαι και μου λειπει πολυ...:-( :sad:

ειχα φανταστει μια εντελως διαφορετικη κατασταση...:-( :sad:

υπαρχουν ομωσ και αλλες στιγμες που δεν θελω πυτε να τον βλεπω μπροστα μου!!:mad: :-x

 

δεν ξερω ειμαι πολυ μπερδεμενη και φοβαμαι παρα πολυ το ενδεχομενο τησ μοναξιας....:cry: :cry:

 

πωσ να εμπιστευτω αλλον αντρα? αν μου κανει τα ιδια??

 

εσυ εχεις κανει καποια αλλη σχεση?:|

glitterfy0001856T528D30.gif [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα κι εγώ στο κλαμπ πριν λίγο καιρό. Μέχρι στιγμής όλα φαίνονται καλυτερα. Πιο ήρεμα τουλάχιστον. Απο την άλλη το μόνο που με πονάει είναι αυτή η ιδέα της οικογένειας όπως την είχα φανταστεί. Αυτή την ιδέα όμως την έκλαιγα έτσι κι αλλιώς κι όταν είμασταν μαζί οπότε καλύτερα να την κλαίω ήρεμη παρά με τα νεύρα κρόσια.

Καλή δύναμη να έχουμε κι όλα θα περάσουν, θέλω να πιστεύω...!:)

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα κι εγώ στο κλαμπ πριν λίγο καιρό. Μέχρι στιγμής όλα φαίνονται καλυτερα. Πιο ήρεμα τουλάχιστον. Απο την άλλη το μόνο που με πονάει είναι αυτή η ιδέα της οικογένειας όπως την είχα φανταστεί. Αυτή την ιδέα όμως την έκλαιγα έτσι κι αλλιώς κι όταν είμασταν μαζί οπότε καλύτερα να την κλαίω ήρεμη παρά με τα νεύρα κρόσια.

Καλή δύναμη να έχουμε κι όλα θα περάσουν, θέλω να πιστεύω...!:)

 

Σα να μιλάω εγώ.... Σε καταλαβαίνω απόλυτα!!! Εγώ τώρα είμαι πια 10 μήνες μόνη μου και παρόλο που πάμε αντιδικία και κάθε φορά που χτυπά το κουδούνι φοβάμαι για το τί άλλο θα λάβω.... ΕΙΜΑΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΛΑ!!! Δε χαραμίζω λεπτό παραπάνω για πάρτη του... ούτε καν για να τον βρίσω! Απολαμβάνω τη ζωή με την κόρη μου και ζω το μεγαλείο του να ρουφάω κάθε στιγμή μας χωρίς τα νεύρα και την απελπισία που μου προκαλούσε κάποτε!!

 

Ρουμπέλα μου... κουράγιο κοριτσάκι μου. Εμένα ήταν 9 μηνών όταν έφυγε... Για μια άλλη ... Στον αγύριστο κι ακόμα παραπέρα! Στάθηκαν ανάξιοι για οικογένεια...`

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ευτυχώς δεν είχαμε θέμα με τρίτο πρόσωπο. Φαντάζομαι πως όταν αυτό είναι ο λόγος είναι πιο ωδυνηρό. Κουράγιο κορίτσια, θα περάσει ο πόνος. Εδώ περνάει με άλλα χειρότερα πράγματα, ο χρόνος θα κάνει δουλειά...

Όσο για τη μοναξιά, μέχρι στιγμής τουλαχιστον δεν με έχει απασχολήσει, αλλά είναι νωρίς ακόμα και είμαι στη φάση που απλά δεν θέλω να βλέπω άντρα ούτε ζωγραφιστό...! Κι είναι τόσες πολλές οι έννοιες κι ευθύνες τώρα πια, που δεν προλαβαίνω και να το σκεφτώ εδω που τα λέμε.

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...