Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλάζει στήθος


Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι έχεις πρόβλημα παραγωγής με τόσους θηλασμούς. Κι εμείς την περάσαμε τη φάση, πιο πολύ θεώρησα ότι το έκανε από χούι, για παιχνίδι, κάποια στιγμή το έκοψε (και συνεχίσαμε για πολύ καιρό ακόμη ...)

 

Μακάρι να 'ναι έτσι. Πόσο καιρό κράτησε η δική σας φάση;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μακάρι να 'ναι έτσι. Πόσο καιρό κράτησε η δική σας φάση;

 

Δεν θέλω να σου πω, για να μην σε απογοητεύσω (και έχω αρχίσει να ξεχνάω!!!) :mrgreen:

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική!

Μπορείς όμως να δοκιμάσεις να αλλάξεις κάπως τη ρουτίνα σας, πχ στάσεις, δωμάτια κτλ, ώστε να αναγκάζεται να αφοσιώνεται σε ένα στήθος λίγο περισσότερο.

Πχ, σε κάποια από τις παρόμοιες φάσεις μας, την έβαζα και θήλαζε όρθια ανάμεσα στα πόδια μου, οπότε δεν το χαιρόταν τόσο πολύ να αλλάζει πλευρές. Ή της έδινα να επεξεργάζεται κάποιο φυλαγμένο για την ώρα παιχνίδι, ώστε να μην σκέφτεται τις εναλλαγές, έτσι θήλαζε πιο μηχανικά και συγκεντρωμένα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι αν του κάνω κακό, στερώντας του γάλα, σε περίπτωση που το δικό μου έχει μειωθεί φρικτά (γιατί άραγε;;;;;). Αυτή τη συμπεριφορά την έχει 2 μήνες και μάλιστα τις 2 τελευταίες ημέρες, αν έχεις το Θεό σου, μ'έβαλε να ζουλάω το στήθος μου κι όλας (με είχε δει να το κάνω).

Και αυτό που φοβάμαι περισσότερο, θα δω τα σημάδια του;;;

 

Δεν εχω ακουσει ποτε να σταματησει η παραγωγη ενω το μωρο θηλαζει κανονικοτατα!

Μονο αν μειωθουν οι θηλασμοι.

Μη φοβασαι!Του κανεις μονο καλο!

Ασε που το ασβεστιο το παιρνει κ απο αλλου(αν τρωει γτ η διακια μου δεν γουσταρει).Δεν ειναι απαραιτητο το αγελαδινο γαλα!;)

 

Τωρα για το ζουληγμα κλπ:P θα σου προτεινα να μην ακολουθεις

τις επιθυμιες του.Να του πεις απλα κ ομορφα οτι αυτο σε ποναει κ σε ενοχλει.

Να τον παροτρυνεις να το κανει "καλο-καλο"!

Και σταματα να ζουλας το μεμε!Τα μωρα μας ειναι σφουγγαρια!Ειδες τι επαθες τωρα?:mrgreen::mrgreen::mrgreen::-P

zuQwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ασε που το ασβεστιο το παιρνει κ απο αλλου(αν τρωει γτ η διακια μου δεν γουσταρει).Δεν ειναι απαραιτητο το αγελαδινο γαλα!;)

 

Μήπως ξέρεις από ποιες άλλες τροφές μπορεί να πάρει ασβέστιο; Και μήπως ξέρει κάποια μαμάκα πώς θα μπορούσε να φανεί μία έλλειψη ασβεστίου από την εμφάνιση, δηλ. χωρίς εξέταση αίματος; Πχ νύχια ίσως;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει ποτε να σταματησει η παραγωγη ενω το μωρο θηλαζει κανονικοτατα!

Μονο αν μειωθουν οι θηλασμοι.

Μη φοβασαι!Του κανεις μονο καλο!

Ασε που το ασβεστιο το παιρνει κ απο αλλου(αν τρωει γτ η διακια μου δεν γουσταρει).Δεν ειναι απαραιτητο το αγελαδινο γαλα!;)

 

Τωρα για το ζουληγμα κλπ:P θα σου προτεινα να μην ακολουθεις

τις επιθυμιες του.Να του πεις απλα κ ομορφα οτι αυτο σε ποναει κ σε ενοχλει.

Να τον παροτρυνεις να το κανει "καλο-καλο"!

Και σταματα να ζουλας το μεμε!Τα μωρα μας ειναι σφουγγαρια!Ειδες τι επαθες τωρα?:mrgreen::mrgreen::mrgreen::-P

 

Μα αυτό με τρελαίνει κι εμένα, ουσιαστικά τις ώρες που είμαι σπίτι κι όοολη νύχτα θηλάζει ελεύθερα. Μπορεί να θηλάζει για λίγο, αλλά αρκετές φορές.

Δεν μπορώ με τίποτα να εξηγήσω τη συμπεριφορά του. Μήπως δε του αρκεί η ροή/ποσότητα; Γιατί με το ζούληγμα λογικά του έρχεται περισσότερο,, γι'αυτό του αρέσει...Τι να πω;!

Υπάρχουν άλλοι λόγοι διακοπής της παραγωγής, ενώ θηλάζει ένα μωρό;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσακι μου το μωρακι σου ειναι αρκετα μεγαλο για να ρουφηξει περισσοτερο

αν δεν του φτανει η ροη!;)Το ζουληγμα το εμαθε απο σενα!Μαλλον σαν παιχνιδακι το κανει...

 

Καποιες γυναικες λενε πως σταματησε το γαλα λογω μεγαλης στενοχωριας αλλα

δεν ξερω αν υπαρχει επιστημ.εξηγηση...

Αλλα χαλαρωσε καλη μου κ μην σκεφτεσαι τετοια!

 

Φαση(ισως φασαρα) ειναι,θα περασει!

Κ στην τελικη αν θελει κ απο τα 2...Και εσυ αντεχεις...Ακολουθα τις επιθυμιες του!

 

Παντως μιλα του!Πες του αυτο που σκεφτεσαι!Καταλαβαινουν τα μωρα μας!

πχ αν θηλαζει-παιζει για 1 ωρα πες "κουραστηκε η μανουλα,αγαπη μου!ελα να ξαπλωσουμε λιγακι τωρα"...Ε,πιθανον να κοιμηθει!

zuQwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι μου το μωρακι σου ειναι αρκετα μεγαλο για να ρουφηξει περισσοτερο

αν δεν του φτανει η ροη!;)Το ζουληγμα το εμαθε απο σενα!Μαλλον σαν παιχνιδακι το κανει...

 

Καποιες γυναικες λενε πως σταματησε το γαλα λογω μεγαλης στενοχωριας αλλα

δεν ξερω αν υπαρχει επιστημ.εξηγηση...

Αλλα χαλαρωσε καλη μου κ μην σκεφτεσαι τετοια!

 

Φαση(ισως φασαρα) ειναι,θα περασει!

Κ στην τελικη αν θελει κ απο τα 2...Και εσυ αντεχεις...Ακολουθα τις επιθυμιες του!

 

Παντως μιλα του!Πες του αυτο που σκεφτεσαι!Καταλαβαινουν τα μωρα μας!

πχ αν θηλαζει-παιζει για 1 ωρα πες "κουραστηκε η μανουλα,αγαπη μου!ελα να ξαπλωσουμε λιγακι τωρα"...Ε,πιθανον να κοιμηθει!

 

Είναι λίγο κουραστική αυτή η συνεχής εναλλαγή, μάλλον αγχωτική, αλλά δεν έχω πρόβλημα. Αρκεί να ξέρω ότι πίνει γάλα και δεν το κάνει γιατί δεν βρίσκει.

Του μιλάω συνέχεια, κάποιες φορές φαίνεται να καταλαβαίνει, κάποιες άλλες συνεχίζει το χαβά του. :)

Θα προσπαθήσω να ξεαγχωθώ και βλέπουμε. Ελπίζω να περάσει σύντομα η φασάρα (όντως)

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα katgik! Να τα εκατοστήσει ο μικρόυλης!

Σας ερχόμαστε κ εμείς τέλος της εβδομάδας!!

Εμείς μόλις πριν από λίγο καιρό μειώσαμε αρκετά τους θηλασμούς (κλείνουμε τους 16 μήνες σε δύο μέρες) και φτάσαμε τους 6-8/24 την ημέρα χωρίς να είναι πάντα απόλυτο γιατί κάποιες φορές ξυπνάει πολλές φορές το βράδυ και άλλες καθόλου:roll:

Στο θέμα της πείνας πάντως νομίζω ότι είναι μια χαρά ο μικρούλης. Η μικρή μου μπορεί να θηλάσει και αμέσως μετά να φάει κανονικά το φαγητό της. Όπως και το αντίθετο. Δηλαδή να φάει ένα ολόκληρο πιάτο και να θέλει να θηλάσει...

Πιστεύω ότι παίρνει τα συστατικά που πρέπει με 5 θηλασμούς. Δεν θυμάμαι, είχες πει ότι προσπάθησες να του δίνεις πιο συχνά στήθος και αρνείται ή εσύ τηρείς αυτό το ωράριο;

Αν πεινάει πάντως και δεν θέλεις να δώσεις στήθος μπορείς να του δίνεις κομμάτια από φρούτα και λαχανικά που είναι ελαφριά.

Ελπίζω να απαντήσει και κάποια με περισσότερες γνώσεις επί του θέματος.

Α, και για το βάρος μην τρομάξεις αν τώρα που θα περπατάει παίρνει λίγο βάρος πλέον ή και καθόλου. Φυσιολογικό είναι!! Εμείς ήμασταν στην πάνω καμπύλη και πέσαμε ήδη μία...

 

Και είναι αρκετοί οι θηλασμοί για να πάρει τα πολύτιμα αντισώματα και τα άλλλα θρεπτικά στοιχεία το παιδί, όταν έχει πέσει στους 5/ 24αωρο; Και εμείς έχουμε θέμα με μείωση θηλασμών, και στην διάρκεια επίσης. το βράδυ 2-4 θηλασμοί, και πολλούς ίσως λέω, οι οποίοι διαρκούν 3 λεπτά. Ττν ημέρα αναλόγως. Το πρωι που θα ξυπνήσουμε ένα 3-5αλεπτο θηλασμό, με καλή κατάποση. Μέσα στην ημέρα διάσπαρτοι, 3-5 φορές. Μπορεί να διαρκέσουν από 3 δευτερόλεπτα έως 3 λεπτά, ίσως και με συχνές εναλλαγές στήθους και αμφίβολη κατάποση γάλακτος.. Επειδή όμως φτάσαμε αισίως στους 14 μήνες, υπέθεσα ότι μπορεί να κάνει ότι θέλει, αρκεί 2-3 γεύματα να διαρκούν περισσότερο και να ακούω τις γουλιές του για να είμαι ήσυχη πως τρώει.

qHzbp2.png

dpwIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες! Πριν από 3 μήνες περίπου κι η δικιά μου άρχισε να κάνει τα κόλπα που περιέγραψε η goofy. Το μεσημέρι μένει στο στήθος σχεδόν όση ώρα κοιμάται (το έχει για πιπίλα!!! )αλλά όταν θέλει να θηλάσει αλλάζει στήθος κάθε λεπτό. Το βράδυ πριν κοιμηθεί κάθεται στο ένα στήθος 3-4 λεπτά, άλλο τόσο περίπου στο άλλο κι αποκοιμιέται εκεί. Κατά τη διάρκεια της νύχτας όμως ξυπνά 4-5 φορές τουλάχιστον για 4-5λεπτους θηλασμούς και το πρωί κατά τις 6:30 θα μείνει στο στήθος μεταξύ υπνου-ξύπνιου για καμια ώρα να πιπιλίζει και να θηλάζει. Αν την βγάλω ξυπνάει και φωνάζει να σηκωθεί απ' το κρεβάτι αλλιώς σηκώνει όλο τον κόσμο (μαζι με τα αδέρφια της!). Όπως καταλαβένετε τους τελευταίους 14 μήνες κοιμόμαστε κι οι τρεις μαζι στο διπλό κρεβάτι (εγώ, ο άντρας μου κι η μικρή) κι ο άντρας μου έχει αρχίσει να αναρωτιέται επιμόνως και φωναχτά μήπως ήρθε ο καιρός για ξένο γάλα, αφού το μωρό δε δείχνει να χορταίνει με το δικό μου. Υπάρχει περίπτωσει να ισχύει κάτι τέτοιο; Αχ δε νομίζω ότι είμαι έτοιμη για να αποθηλάσουμε από τωρα...

eNortjKzUjI0NDI1N1GyBlwwFW8C0Q,,31.png

Ο μεγάλος αντρούλης μου γεννήθηκε 12-6-2006.

Ο μικρός αντρούλης μου γεννήθηκε 19-3-2008.

Η μπουρμπουληθρα μου γεννηθηκε 10-11-2009.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες! Πριν από 3 μήνες περίπου κι η δικιά μου άρχισε να κάνει τα κόλπα που περιέγραψε η goofy. Το μεσημέρι μένει στο στήθος σχεδόν όση ώρα κοιμάται (το έχει για πιπίλα!!! )αλλά όταν θέλει να θηλάσει αλλάζει στήθος κάθε λεπτό. Το βράδυ πριν κοιμηθεί κάθεται στο ένα στήθος 3-4 λεπτά, άλλο τόσο περίπου στο άλλο κι αποκοιμιέται εκεί. Κατά τη διάρκεια της νύχτας όμως ξυπνά 4-5 φορές τουλάχιστον για 4-5λεπτους θηλασμούς και το πρωί κατά τις 6:30 θα μείνει στο στήθος μεταξύ υπνου-ξύπνιου για καμια ώρα να πιπιλίζει και να θηλάζει. Αν την βγάλω ξυπνάει και φωνάζει να σηκωθεί απ' το κρεβάτι αλλιώς σηκώνει όλο τον κόσμο (μαζι με τα αδέρφια της!). Όπως καταλαβένετε τους τελευταίους 14 μήνες κοιμόμαστε κι οι τρεις μαζι στο διπλό κρεβάτι (εγώ, ο άντρας μου κι η μικρή) κι ο άντρας μου έχει αρχίσει να αναρωτιέται επιμόνως και φωναχτά μήπως ήρθε ο καιρός για ξένο γάλα, αφού το μωρό δε δείχνει να χορταίνει με το δικό μου. Υπάρχει περίπτωσει να ισχύει κάτι τέτοιο; Αχ δε νομίζω ότι είμαι έτοιμη για να αποθηλάσουμε από τωρα...

 

Δεν ισχυει κατι τετοιο...θηλασες τοσο καιρο κ τωρα να εχεις προβλημα?Δυσκολα!!!Μηπως το κανει για ψυχολογικους λογους?Η μηπως το κανει ενστικτοδως για να διατηρησεις τη γαλουχεια?Κατι τετοιο πιστευω συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει γιατι ειδικος δεν ειμαι!:-)Κατι θα ξερει η μικρη που το κανει αυτο.....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι ο δικός μου τα ίδια κάνει κατά καιρούς. Πέρασε ένα διάστημα που θήλαζε διεκπεραιωτικά (έπινε το γάλα του και τέλος), αλλά τελευταία άρχισε πάλι της εναλλαγές. Να σημειώσω ότι γενικότερα τώρα ζητάει πιο συχνά φαγητό (πάει στην κουζίνα και λέι αμ αμ ), οπότε συμπεραίνω ότι μάλλον πρόκειται για κάποιο άλμα ανάπτυξης. Την προηγούμενη φορά οι εναλλαγές κράτησαν περίπου ένα μήνα. Μετά σταμάτησε και άρχισε να θηλάζει πιο "ήρεμα"

 

Η λύση πάντως σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να "ακούς" το μωρό. Αν προσπάθησες εσύ να βάλεις κάποιο πρόγραμμα ή αν το ίδιο ελάττωσε τους θηλασμούς ίσως προσπαθεί να κερδίσει το χαμένο έδαφος.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λένα 148, καλησπέρα! Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί το κάνει. Νομίζω πως με έχει βρει για πιπίλα και δεν είναι έτοιμη να με αφήσει με τίποτα:-P. Άλλωστε στη διάρκεια της μέρας, προκειμένου να πάρει ένα σύντομο υπνάκο, θέλει οπωσδήποτε να θηλασει. Βέβαια μόνο όταν είναι μαζί μου. Γιατί όταν την έχει ο πατέρας της ή η αδερφή μου κοιμάται μια χαρά με τραγουδακια η κυρία!:D

eNortjKzUjI0NDI1N1GyBlwwFW8C0Q,,31.png

Ο μεγάλος αντρούλης μου γεννήθηκε 12-6-2006.

Ο μικρός αντρούλης μου γεννήθηκε 19-3-2008.

Η μπουρμπουληθρα μου γεννηθηκε 10-11-2009.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια η φασάρα συνεχίζεται αμείωτη!!!Και όχι μόνο αυτό αλλά....Κοιμάται εδώ και λίγες μέρες στο ίδιο δωμάτιο με την αδελφή του. Ξεκινάω να θηλάζω τον μικρό για να τον βάλω για ύπνο και λίγο αργότερο έρχεται κι εκείνη με το γάλα της στο χέρι να κοιμηθεί. Ε, παρατάει το στήθος και ορμάει, ορμάει όμως στο ποτήρι της, το κατεβάζει όλο και μετά ξαναθηλάζει για να κοιμηθεί.

 

Σίγουρα πράγματα με θέλει για πιπίλα-παρηγοριά-ξεδίψασμα πλέον μόνο (προχθές τράβαγε τη μπλούζα μου να θηλάσει και στο καπάκι βλέπει το ποτήρι το νερό του, οπότε με παρατάει εμένα, πίνει το νεράκι του και γεια σας).

 

Ε είμαι σίγουρη πια ότι δε του φτάνει το γάλα μου κι αναρωτιέμαι τι έκανα λάθος!Τι;;; Αφού θηλάζω από την πρώτη μέρα ελεύθερα.

 

Αγλαΐα τα φώτα σου παρακαλώ!

 

Υ.Γ. Νόμιζα ότι ο πρώτος καιρός είναι δύσκολος, αλλά τελικά μου φαίνεται ποτέ δεν ησυχάζεις με το θέμα θηλασμός...

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

UUUUUUUUUUUUUP!

Με βλέπω να αποθηλάζω έτσι όπως πάμε. Ας με διαφωτίσει κάποια παρακαλώ. Αγλΐα ακούυυυς;;; :)

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κι εμένα το έκανε η κόρη μου, εκεί γύρω στο χρόνο και ο θηλασμός συνέχισε για ένα χρόνο ακόμα. Προφανώς διαπιστώνουν αυξημένη ροή όταν αλλάζουν στήθος και το προτιμούν απ'το να προσπαθούν στο ίδιο...Εντάξει, δεν είναι και καμιά επιστημονική άποψη αλλά το κάνουν τα περισσότερα παιδάκια σ'αυτή την ηλικία. Εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Κορίτσια κ εμένα το κάνει αυτό τώρα τελευταία κ είναι πολύ σπαστικο!!!!!

Εγώ επειδή θηλάζω πολλές φορες την ημέρα το στηθος δεν προλαβαίνει να γεμίσει. Έτσι έχω παρατηρησει οτί το κάνει από ανυπομονησία. Δηλάδη ξεκινάει από το ένα στήθος βλέπει οτί δεν έχει ροή κ παει στο άλλο. Μόλις τελειώσει η ροή πάει πάλι στο πρώτο κ μετά στο δεύτερο μέχρι να ξαναέρθει ροή κ αν τύχει κ είναι στο κρεβάτι μου μπορεί να εναλλασει κ 2 ώρες!!!! κ περισσότερο!!! Είναι πάντως πολύ εξαντλητικό εμένα με πιάνει υπνηλία όταν το κάνει κ το κάνει συνεχώς!!!!

Λέτε να είναι όντως φάση????

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...