Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γυναικολογος στην λάρισα;;;;


Recommended Posts

γειά σου Έλλη. είμαι η Σέβη κι έχω γιατρό την Δημηνίκου Γεωργία. γέννησα στην κλινική υγεία και έχω μόνο καλά λόγια για την Γεωργία. καταπληκτική!

και για την κλινική.

 

πολύ καλές εντυπώσεις έχει η αδερφή μου από πανεπιστημιακό, Γκαράς!

 

εγώ για την Βίλμα έχω ακούσει ότι είναι λίγο περίεργη. είχε πάει η αδερφή μου να γράψει κάτι στο βιβλιάριό της. την δουλειά της την έκανε, αλλά μου μετέφερε και τη γνώμη της....

και μια άλλη συνάδελφός μου είχε πάει στην Βίλμα, αλλά δεν ξαναπήγε. την βρήκε πολύ νευρική.

μπορεί να είναι πολύ καλή. προσωπικά δεν το ξέρω, μόνο από λόγια τρίτων.

 

πόσων μηνών είσαι; με το καλό, όποιον κι αν διαλέξεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σου τανια, εγω ειμαι νυφη εδω και δεν ξερω καθολου γιατρους, μια κοπελα μου ειπε για τον καρβελα τον στελιο, τον ξερεις;

 

Γέννησα και τα δύο παιδιά μου στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο. Το πρωτο παιδί μου με τον Κ. Σταγιάννη ( ο οποίος έχει φύγει από το νοσοκομείο και ιδιωτεύει - εξαιρετικός γιατρός) και στο δεύτερο με παρακολουθούσε και ο Αντ. Γκαράς στο πανεπιστημιακό και ο Σταγιάννης (που είναι ο γιατρός μου). Γέννησα με τον Γκαρά (πολύ καλές εντυπώσεις) στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο.

Δεν ήθελα να γεννήσω σε κάποιο ξενοδοχείο - μαιευτήριο διότι δεν τα εμπιστεύομαι. Έχουν σαν προσανατολισμό το κέρδος και κανείς δεν μπορεί να με πείσει για το αντίθετο. Το πρώτο μου παιδί γεννηθηκε πολύ πρόωρα και είναι στη ζωή επειδή ακριβώς το γέννησα στο νοσοκομείο, όπου υπάρχει πολύ καλό νεογνολογικό τμήμα. Ηταν τέτοια η περίπτωση του ώστε αν γεννιόταν σε ιδιωτική κλινική, μέχρι να μεταφερθεί στο νοσοκομείο θα είχε "φύγει". Στο δεύτερο λοιπόν δεν δίστασα στιγμή. Γέννησα λοιπόν πάλι στο νοσοκομείο και όλα πήγαν κατ΄ευχήν.

Έχω επίσης επισκεφθεί (ή φίλες μου) κατά καιρούς πριν καταλήξω στο Σταγιάννη:

τη Γ. Δημηνίκου (καλή για παρέα αλλά ως γιατρός δεν με έπεισε), τον Π. Γκρέτση (καλές εντυπώσεις - τον έχουν φίλες μου - δημοφιλής), τον Παπαθεοδώρου (καλός παλιός γιατρός - ίσως λίγο μεγάλος πια), Η. Αλεξανδρή (δημοφιλής - πολύς κόσμος -τον έχουν φίλες μου)

 

Ελπίζω να πηρες μια ιδέα...

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

ο Παπαθεοδώρου πήρε σύνταξη νομίζω.

για τον Σταγιάννη γνωρίζω από γνωστή μου ότι είναι πολύ καλός.

σε μια περίπτωση μάλιστα μια γυναίκα μετά από πολλά χρόνια προσπαθειών γέννησε κοριτσάκι και μετά δίδυμα, όλα αυτά σε μεγάλη ηλικία.

και ο Νταφόπουλος έχει πολύ κόσμο, αλλά νομίζω ότι δεν συγκρίνεται με τον Γκαρά, κορυφή.

 

40+μάμα γιατί δεν σε έπεισε η Γεωργία; αν θες μου στέλνεις μήνυμα ή το λες και δημοσίως. με ενδιαφέρει η γνώμη σου.

Link to comment
Share on other sites

γέννησα στο Πανεπιστημιακο Λάρισας, στον Καλλιτσάρη. Κορυφαίος γιατρός, αλλά το νοσηλευτικό προσωπικό ΧΑΛΙΑ (κομπλεξικές, απρόθυμες...τι να λέμε). Βέβαια η ασφάλεια που παρέχει ένα νοσοκομείο είναι που μετράει πιο πολύ, οπότε εκεί γέννησα και τα δυο παιδιά μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γέννησα στο Πανεπιστημιακο Λάρισας, στον Καλλιτσάρη. Κορυφαίος γιατρός, αλλά το νοσηλευτικό προσωπικό ΧΑΛΙΑ (κομπλεξικές, απρόθυμες...τι να λέμε). Βέβαια η ασφάλεια που παρέχει ένα νοσοκομείο είναι που μετράει πιο πολύ, οπότε εκεί γέννησα και τα δυο παιδιά μου.

Συμφωνώ και επαυξάνω για το προσωπικό! Για τους ίδιους λόγους γέννησα κι εγώ στο Π.Ν.Λ.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είμαι καινούργια στo site και θα ήθελα την βοήθεια σας. Ψάχνω ένα καλό γυναικολόγο –χειρούργο στο Πανεπιστημιακο στη Λάρισα για αφαίρεση πολύποδα στη μήτρα. Έχετε να μου προτείνετε κάτι για την περίπτωση μου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια με βοηθησατε παρα πολυ, εγω πηγα δυο φορες στον Καρβελα, καλος ειναι αλλα ηθελα να δω και καποιον ακομα, ο γιατρος αυτος ειναι στην κλινικη υγεια, αλλα οταν με το καλο ερθει το σπορακι δεν ξερω ακομα αν θα παω κλινικη η νοσοκομειο....ποια η γνωμη σας;;

Link to comment
Share on other sites

εγώ για την Βίλμα έχω ακούσει ότι είναι λίγο περίεργη. είχε πάει η αδερφή μου να γράψει κάτι στο βιβλιάριό της. την δουλειά της την έκανε, αλλά μου μετέφερε και τη γνώμη της....

και μια άλλη συνάδελφός μου είχε πάει στην Βίλμα, αλλά δεν ξαναπήγε. την βρήκε πολύ νευρική.

μπορεί να είναι πολύ καλή. προσωπικά δεν το ξέρω, μόνο από λόγια τρίτων.

 

Kαλημερα και γω οταν αποφασισα να παω στη Βιλμα μου λεγανε οτι εχει πολυ κοσμο οτι περιμενεις με τις ωρες κ.α την ηξερα ομως απο παλια πριν φυγω απο Λαρισα σ αυτην πηγαινα ως κοριτσακι και ημουνα πολυ ευχαριστημενη και το μετανοιωσα που δεν πηγα εκει οταν ητανε να γεννησω και επελεξα το γνωστο μας γιατρο. καλος με πειρα αλλα ως ανθρωπος αξεστος!

Τελος παντων εμεις λεμε οτι εχουμε ακουσει και την πειρα μας η καθεμια,τωρα που πηγα οντως μπηκε με νευρα αλλα μετα μιλαγε ομορφα εκανε χιουμορ και εμεινα πολυ πολυ ευχαριστημενη μου ελυσε ολες τις αποριες μου.

Ελλη μου ελπιζω να μη σε μπερδευουμε με ολα αυτα που λεμε :lol:

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια με βοηθησατε παρα πολυ, εγω πηγα δυο φορες στον Καρβελα, καλος ειναι αλλα ηθελα να δω και καποιον ακομα, ο γιατρος αυτος ειναι στην κλινικη υγεια, αλλα οταν με το καλο ερθει το σπορακι δεν ξερω ακομα αν θα παω κλινικη η νοσοκομειο....ποια η γνωμη σας;;

 

 

Εγω το πρωτο μου παιδακι το γεννησα στην κλινικη θεοτοκο και παρολο που ειχα μια σοβαρη επιπλοκη ολα πηγανε καλα και το προσωπικο αλλα και οι γιατροι αψογοι και εμπειροι.

Παντα ομως ημουνα υπερ των δημοσιων νοσοκομειων το γενικο εχει πολυ καλους γιατρους αλλα ειναι λιγο 'βρωμικα'

το πανεπιστημιακο εχει πολυ καλους γιατρους επισης αλλα το προσωπικο εχω ακουσει οτι ειναι αδιαφορο και εχει επισκεπτηριο μονο 2 ωρες (ο λογος που δεν το προτιμαω)icon12.gif

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το πανεπιστημιακο εχει πολυ καλους γιατρους επισης αλλα το προσωπικο εχω ακουσει οτι ειναι αδιαφορο και εχει επισκεπτηριο μονο 2 ωρες (ο λογος που δεν το προτιμαω)icon12.gif

Για το επισκεπτήριο θα διαφωνήσω. 2 ώρες είναι ΥΠΕΡαρκετές για να δεις τα σόγια να παρελαύνουν και να λένε Ό,ΤΙ μ...α τους κατέβει(ειδικά αν είναι το πρώτο!) Μπορείς να προγραμματίσεις να το έχεις θηλάσει, αλλάξει, κοιμήσει κλπ,να έχεις κάνει μπάνιο, μακιγιαριστεί (λέμε τώρα!) για να μπορείς να είσαι άνετη για εκείνες τις 2 ώρες. Το μόνο κακό, πέραν του προσωπικού, είναι ότι δεν επιτρέπουν συνοδό, ενώ το μωρό το έχεις στο δωμάτιο εξ αρχής.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Για το επισκεπτήριο θα διαφωνήσω. 2 ώρες είναι ΥΠΕΡαρκετές για να δεις τα σόγια να παρελαύνουν και να λένε Ό,ΤΙ μ...α τους κατέβει(ειδικά αν είναι το πρώτο!) Μπορείς να προγραμματίσεις να το έχεις θηλάσει, αλλάξει, κοιμήσει κλπ,να έχεις κάνει μπάνιο, μακιγιαριστεί (λέμε τώρα!) για να μπορείς να είσαι άνετη για εκείνες τις 2 ώρες. Το μόνο κακό, πέραν του προσωπικού, είναι ότι δεν επιτρέπουν συνοδό, ενώ το μωρό το έχεις στο δωμάτιο εξ αρχής.

 

 

γεννησε μια φιλη μου τον Μαιο στο πανεπιστιμιακο, ενταξει ολα καλα με γιατρους και απο προσωπικο εμεινε ευχαριστημενη, αλλα εμενα με χαλαει οτι εχει δυο ωρες επισκεπτηριο....ο αντρας μου σχολαει αργα απο την δουλεια αρα δεν θα μπορει αν ερθει καθολου:(:(, και ενας μοναδικος λογος που δεν προτιμαω κλινικη ειναι γιατι αν γινει κατι δεν ξερεις αν θα προλαβεις να πας σε νοσοκομειο...τελοσπαντων , οταν ερθει το σπορακι μου θα το ξανασκεφτω

Link to comment
Share on other sites

Για το επισκεπτήριο θα διαφωνήσω. 2 ώρες είναι ΥΠΕΡαρκετές για να δεις τα σόγια να παρελαύνουν και να λένε Ό,ΤΙ μ...α τους κατέβει(ειδικά αν είναι το πρώτο!) Μπορείς να προγραμματίσεις να το έχεις θηλάσει, αλλάξει, κοιμήσει κλπ,να έχεις κάνει μπάνιο, μακιγιαριστεί (λέμε τώρα!) για να μπορείς να είσαι άνετη για εκείνες τις 2 ώρες. Το μόνο κακό, πέραν του προσωπικού, είναι ότι δεν επιτρέπουν συνοδό, ενώ το μωρό το έχεις στο δωμάτιο εξ αρχής.

 

Το θεμα γλυκεια μου δεν ειναι να μακιγιαριστεις η να δεις τα σογια που καθολου δε με νοιαζει αυτο που με νοιαζει ειναι να εχω κοντα μου εναν δικο μου ανθρωπο οποτε τον χρειαστω και για οτι τον χρειαστω και οι δυο ωρες προσωπικα δε μου φτανουν,φυσικα ξαναλεω μιλαμε απο τις εμπειριες που εχουμε,εμενα με βοηθουσανε να σηκωθω απο το κρεβατι για μια εβδομαδα ουτε να καθησω δεν μπορουσα ειχα παντα καποιον διπλα μου αν ημουνα μονη στο πανεπιστημιακο δεν ξερω πως θα τα καταφερνα μονη μου με το μωρο γαλα δεν ειχα τι θα ετρωγε αυτο το παιδακι?

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεννησε μια φιλη μου τον Μαιο στο πανεπιστιμιακο, ενταξει ολα καλα με γιατρους και απο προσωπικο εμεινε ευχαριστημενη, αλλα εμενα με χαλαει οτι εχει δυο ωρες επισκεπτηριο....ο αντρας μου σχολαει αργα απο την δουλεια αρα δεν θα μπορει αν ερθει καθολου:(:(, και ενας μοναδικος λογος που δεν προτιμαω κλινικη ειναι γιατι αν γινει κατι δεν ξερεις αν θα προλαβεις να πας σε νοσοκομειο...τελοσπαντων , οταν ερθει το σπορακι μου θα το ξανασκεφτω

 

Θα επιλεξεις να γεννησεις εκει που θα νοιωθεις ασφαλεια, εγω στην κλινικη ενοιωθα πολυ ασφαλης δε φοβηθηκα καθολου και αποψη μου μιας και ειμαι νοσηλευτρια αν ειναι να μας συμβει κατι κακο ειτε σε κλινικη ειμαστε ειτε στο νοσοκομειο αν το προσωπικο -ιατρικο και νοσηλευτικο- δεν ξερει πως να το αντιμετωπισει και δεν εχει εμπειρια.........

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

..... Το μόνο κακό, πέραν του προσωπικού, είναι ότι δεν επιτρέπουν συνοδό, ενώ το μωρό το έχεις στο δωμάτιο εξ αρχής.

 

Ο συνοδός δεν είναι απαραίτητος. Οι νοσοκόμες ερχόταν κάθε φορά που τις καλούσες. Και το ότι το μωρό είναι μαζί σου είναι ότι πρέπει για να εδραιώσεις το θηλασμό. Στα ιδιωτικά ξενοδοχεία - μαιευτήρια τα μωρά τα έχουν σε θάλαμο και τα φέρνουν ανά 2-3 ώρες. Απαράδεκτο...

 

....

το πανεπιστημιακο εχει πολυ καλους γιατρους επισης αλλα το προσωπικο εχω ακουσει οτι ειναι αδιαφορο και εχει επισκεπτηριο μονο 2 ωρες (ο λογος που δεν το προτιμαω)icon12.gif

 

Αυτό για μένα ήταν το καλύτερο. Απίστευτη ησυχία. Ότι πρέπει για να ηρεμήσεις.

Καταρχήν έχεις το μωρό μαζί σου και καλό είναι να μην γίνεται προσκύνημα από επισκέψεις...

Δύο ώρες και πολλές μου φαινόταν!!!!!!!

 

 

Το θεμα γλυκεια μου δεν ειναι να μακιγιαριστεις η να δεις τα σογια που καθολου δε με νοιαζει αυτο που με νοιαζει ειναι να εχω κοντα μου εναν δικο μου ανθρωπο οποτε τον χρειαστω και για οτι τον χρειαστω και οι δυο ωρες προσωπικα δε μου φτανουν,φυσικα ξαναλεω μιλαμε απο τις εμπειριες που εχουμε,εμενα με βοηθουσανε να σηκωθω απο το κρεβατι για μια εβδομαδα ουτε να καθησω δεν μπορουσα ειχα παντα καποιον διπλα μου αν ημουνα μονη στο πανεπιστημιακο δεν ξερω πως θα τα καταφερνα μονη μου με το μωρο γαλα δεν ειχα τι θα ετρωγε αυτο το παιδακι?

 

Αν ήσουν μόνη σου θα είχες σηκωθεί από την πρώτη μέρα - και εγώ καισαρική έκανα και στο πανεπιστημιακό με βάλανε να κάνω βόλτες από το πρώτο 12ωρο. Τότε γκρίνιαζα αλλά ανάρρωσα γρηγορότερα. Και αν είχες το μωρό μαζί σου και το έβαζες στο στήθος συνέχεια το γάλα θα "κατέβαινε" γρηγορότερα. Με την τακτική που ακολουθούν τα ιδιωτικά μαιευτήρια (το μωρό μακριά από τη μαμά και το μωρό ανά τρίωρο) και τις απαράδεκτες συμβουλές οδήγουν τις περισσότερες μητέρες σε απρόωρο αποθηλασμό. Να τα λάβετε όλα υπόψην σας...

 

 

Θα επιλεξεις να γεννησεις εκει που θα νοιωθεις ασφαλεια, εγω στην κλινικη ενοιωθα πολυ ασφαλης δε φοβηθηκα καθολου και αποψη μου μιας και ειμαι νοσηλευτρια αν ειναι να μας συμβει κατι κακο ειτε σε κλινικη ειμαστε ειτε στο νοσοκομειο αν το προσωπικο -ιατρικο και νοσηλευτικο- δεν ξερει πως να το αντιμετωπισει και δεν εχει εμπειρια.........

 

Πολλές φορές δεν είναι μόνο θέμα εμπειρίας αλλά και μέσων και ταχύτητας. Κανένα ιδιωτικό ξενοδοχείο - μαιευτήριο δεν έχει μονάδα εντατικής θεραπείας νεογνών. Αν πάει κάτι στραβά θα στείλουν το μωρό στο πανεπστημιακό ή στη Θεσ/νίκη. Ο χρόνος μετράει. Γιατί να μην είσαι εκεί από την αρχή;

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο συνοδός δεν είναι απαραίτητος. Οι νοσοκόμες ερχόταν κάθε φορά που τις καλούσες. Και το ότι το μωρό είναι μαζί σου είναι ότι πρέπει για να εδραιώσεις το θηλασμό. Στα ιδιωτικά ξενοδοχεία - μαιευτήρια τα μωρά τα έχουν σε θάλαμο και τα φέρνουν ανά 2-3 ώρες. Απαράδεκτο...

Πότε έρχονται, μετά από ένα τέταρτο; Κάλεσα την 1η φορά νοσοκόμα γιατί είχα πάει τουαλέτα και χύθηκε αίμα κάτω. Δεν μπορούσα φυσικά να σκύψω και να το καθαρίσω μόνη μου. Καλά εντάξει λέει με αδιαφορία. Δεν θυμάμαι πόσες ώρες πέρασαν μέχρι να έρθει κάποια να καθαρίσει... και σημειωτέον δεν ήμουν μόμη μου. Μοιραζόμουν το δωμάτιο με άλλες 2 κοπέλες. Κάποια άλλη στιγμή έπρεπε να σηκωθώ και ζαλίστηκα και παρολίγο να πέσω κάτω. Ξανακάθομαι στο κρεβάτι και πατάω το κουμπί για να έρθει κάποια νοσοκόμα. Μέτα από κανά δεκάλεπτο έρχεται μια, της εξηγώ και μου λέει: Κι εγώ τι θες να κάνω;:shock: Επίσης όσον αφορά το θηλασμό, σε πληροφορώ ότι δεν επέμεναν καθόλου! έλεγαν 5 λεπτά στο ένα στήθος 5 λεπτά στο άλλο και μετά ξένο! Όταν είπα τη 2η φορά ότι θέλω να θηλάσω αποκλειστικά μου είπαν ότι μπορεί να πάθει ίκτερο. Επίσης ειρωνεύονταν, εκνευρίζονταν εύκολα για να μην πω ότι στη ρεσεψιον πολλές φορές δεν έβρισκες καμία γιατί μαζεύονταν σε ένα δωμάτιο πίσω χαχάνιζαν και το φούντωναν! Μωρέ,αν τα ήξερε ο καθηγητής αυτά...

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Ο συνοδός δεν είναι απαραίτητος. Οι νοσοκόμες ερχόταν κάθε φορά που τις καλούσες. Και το ότι το μωρό είναι μαζί σου είναι ότι πρέπει για να εδραιώσεις το θηλασμό. Στα ιδιωτικά ξενοδοχεία - μαιευτήρια τα μωρά τα έχουν σε θάλαμο και τα φέρνουν ανά 2-3 ώρες. Απαράδεκτο...

 

 

 

Αυτό για μένα ήταν το καλύτερο. Απίστευτη ησυχία. Ότι πρέπει για να ηρεμήσεις.

Καταρχήν έχεις το μωρό μαζί σου και καλό είναι να μην γίνεται προσκύνημα από επισκέψεις...

Δύο ώρες και πολλές μου φαινόταν!!!!!!!

 

 

 

 

Αν ήσουν μόνη σου θα είχες σηκωθεί από την πρώτη μέρα - και εγώ καισαρική έκανα και στο πανεπιστημιακό με βάλανε να κάνω βόλτες από το πρώτο 12ωρο. Τότε γκρίνιαζα αλλά ανάρρωσα γρηγορότερα. Και αν είχες το μωρό μαζί σου και το έβαζες στο στήθος συνέχεια το γάλα θα "κατέβαινε" γρηγορότερα. Με την τακτική που ακολουθούν τα ιδιωτικά μαιευτήρια (το μωρό μακριά από τη μαμά και το μωρό ανά τρίωρο) και τις απαράδεκτες συμβουλές οδήγουν τις περισσότερες μητέρες σε απρόωρο αποθηλασμό. Να τα λάβετε όλα υπόψην σας...

 

 

 

 

Πολλές φορές δεν είναι μόνο θέμα εμπειρίας αλλά και μέσων και ταχύτητας. Κανένα ιδιωτικό ξενοδοχείο - μαιευτήριο δεν έχει μονάδα εντατικής θεραπείας νεογνών. Αν πάει κάτι στραβά θα στείλουν το μωρό στο πανεπστημιακό ή στη Θεσ/νίκη. Ο χρόνος μετράει. Γιατί να μην είσαι εκεί από την αρχή;

 

Το αν θα γινει λαικο προσκυνημα ειναι στο χερι σου αν δε θελεις επισκεψεις απλα το λες και μη παρεις τη ντουντουκα να πεις οτι γεννησες ασε να το μαθουν οταν φυγεις απο το νοσοκομειο.

εμενα με σεβαστηκαν πολυ οι επισκεπτες μου και δεν καθοτανε πανω απο 5 λεπτα στο δωματιο

 

τωρα το γιατι δε μπορουσα να σηκωθω ειναι αλλο θεμα και εμενα μου ειπε ο γιατρος να σηκωθω μολις ξυπνησα απο τη ναρκωση και ειχα και στα δυο χερια ορο και αιμα και δεν εκανα καισαρικη γεννησα φυσιολογικα. ολα αυτα ειναι εκτος θεματος η κοπελα να της πουμε γιατρο ζητησε και οχι τι περασε η καθεμια εκει που γεννησε.

οσο για το θηλάσμο ξερεις δεν ειναι δυνατο παντα να θηλασουμε οσο και να το θελουμε γι αυτο ας προσεχουμε τι λεμε ειναι και μερικα θεματα που πονανε....

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο συνοδός δεν είναι απαραίτητος. Οι νοσοκόμες ερχόταν κάθε φορά που τις καλούσες. Και το ότι το μωρό είναι μαζί σου είναι ότι πρέπει για να εδραιώσεις το θηλασμό. Στα ιδιωτικά ξενοδοχεία - μαιευτήρια τα μωρά τα έχουν σε θάλαμο και τα φέρνουν ανά 2-3 ώρες. Απαράδεκτο...

στο υγεία που γέννησα τα φέρνουν τα νινάκια ανά 3ωρο, αν δεν ζητήσεις αποκλειστικό, ή αν δεν θέλει η μανούλα να θηλάσει.

εγώ ζήτησα το μωράκι μου να παίρνει μόνο το γάλα μου. κι έτσι έγινε!

και όλα τα κορίτσια που δουλεύουν εκεί είναι σούπερ!

βρε καλή μου είσαι λίγο απόλυτη, ή είναι ιδέα μου;

 

 

 

 

Αν ήσουν μόνη σου θα είχες σηκωθεί από την πρώτη μέρα - και εγώ καισαρική έκανα και στο πανεπιστημιακό με βάλανε να κάνω βόλτες από το πρώτο 12ωρο. Τότε γκρίνιαζα αλλά ανάρρωσα γρηγορότερα. Και αν είχες το μωρό μαζί σου και το έβαζες στο στήθος συνέχεια το γάλα θα "κατέβαινε" γρηγορότερα. Με την τακτική που ακολουθούν τα ιδιωτικά μαιευτήρια (το μωρό μακριά από τη μαμά και το μωρό ανά τρίωρο) και τις απαράδεκτες συμβουλές οδήγουν τις περισσότερες μητέρες σε απρόωρο αποθηλασμό. Να τα λάβετε όλα υπόψην σας...

άντε πάλι με τα ιδιωτικά!

το ακριβώς αντίθετο συνέβη σε εμένα στο υγεία, ιδιωτική κλινική. λες να ήμουν αναίσθητη από Παρασκευή έως Τετάρτη που βγήκα;

με καισαρική γέννησα, την πρώτη μέρα ήρθαν και κάναμε βόλτα, την πρώτη μέρα θήλασα, με βοήθεια μαίας που μου κρατούσε τη μικρή, γιατί εγώ είχα σωληνάκια παντού και βαστουσα το στήθος μου να μπαίνει σωστά στο στόμα της, κατά τις οδηγίες της μαίας.

 

 

 

Πολλές φορές δεν είναι μόνο θέμα εμπειρίας αλλά και μέσων και ταχύτητας. Κανένα ιδιωτικό ξενοδοχείο - μαιευτήριο δεν έχει μονάδα εντατικής θεραπείας νεογνών. Αν πάει κάτι στραβά θα στείλουν το μωρό στο πανεπστημιακό ή στη Θεσ/νίκη. Ο χρόνος μετράει. Γιατί να μην είσαι εκεί από την αρχή;

σε αυτό συμφωνώ. αλλά σε στέλνουν σούπμπιτη στο πανεπιστημιακό.

έτσι έκαναν σε μια συνάδελφο που γεννησε μια εβδομάδα πριν από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...