Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

16/11 προσευχή μουσουλμάνων


tzitzikaki123

Recommended Posts

αυτό που με ενόχλησε στο συγκεκριμένο θέμα είναι ότι ειναι καθαρά αποπροσανατολισμός του "πλήθους", όπως έγινε πρόσφατα με τις βόμβες στις courier

 

Αυτό μάλιστα! Αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα πας να επιτεθείς στα πιόνια γι' αυτό έτσι δεν είναι;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 235
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ας κάνουνε τις προσευχές τους, δεν με πειράζει προσωπικά, αλλά αυτό με τα τζαμιά κτλ και τα υπερβολικά δικαιώματα μ' ενοχλεί μόνο και μόνο γιατί τους έζησα και ξέρω ότι όσα και να τους κάνεις για τη θρησκεία τους πάντα θα ζητάνε και άλλα κι άλλα...

Υπάρχει πλάνο βλέπετε.

 

:

 

απο τη μια ενοχλει η υποτιμηση της γυναικας στη μουσουλμανικη θρησκεια, από την αλλη εκφερεται ενας τροπος σκεψης απολυτως υποτιμητικος για αντρες και γυναικες μουσουλμανους. Οταν εκφερονται εκφρασεις οπως "υπερβολικα δικαιωματα" ή "οσα και να τους κανεις παντα θαζητανε κι αλλα", αυτόματα διαχεεται στον αερα μυρωδια υποτιμησης και υποβιβασης της αξιας του ανθρωπου και του δικαιωματός του στην ελευθερη εκφραση όποιας μορφης. Το δικαιωμα υπάρχει, δεν το δινεις εσυ (δεν εννοω προσωπικα εσυ φυσικα), οι μουσουλμανοι θα προσευχονται ετσι κι αλλιως ειτε στο τζαμι, ειτε στο δρόμο, είτε όπου τους βρει η ωρα της προσευχης, εσυ απλως παρεχεις διευκόλυνση για την ασκηση του δικαιωματος.

Επίσης και το κλισε "υποτιμηση της γυναικας στη μουσουλμανικη θρησκεια" επιδεχεται συζητησης γιατι σιγουρα το κορανι ειναι φτιαγμενο για την απολαυση της ζωης απο τον αντρα, αλλά στις συγχρονες κοινωνίες οι μορφωμενοι ανθρωποι μπορουν να παρεκκλινουν απο αυτο...αυτο βεβαια ειναι μια αλλη μεγααααλη συζητηση που θα μας φαει ααααλες τοσες ωρες εδω και που παλι θα καταλήξει στον καδο των αχρηστων

Link to comment
Share on other sites

δεν με πειραζει που υπαρχουν πεντηκοστιανοι ευαγγελιστες μουσουλμανοι γυρω μου ο καθενας πιστευει και προσευχετε οπως θελει και σε οποιον θελει,θα με πειραξει αν δεν μπορω να προσευχηθω εγω στον θεο μου. ειχα κατα σειρα ετων φιλη η οποια ηταν λαμαιστρια μια χαρα κοπελα ειναι,ομως οταν εγω γιορταζω και θυμαμε μια φορα τον χρονο ανθρωπους που πολεμησαν για μενα για να ειμαι εδω που ειμαι και για τα παιδια μου δεν θελω παρεμβολες ετσι απλα.τωρα ετυχε το ραμαζανι τους να συμπεφτει με την 17Ν.ε!ας το γιοτρασουν αλλου οχι εξω απο το πολυτεχνειο!εγω δεν πηγα να κανω ανασταση μπροστα απο κανα τζαμι!

παντος ενα εχω να πω!σας ευχαριστω που υπαρχετε και διευρινεται τον μικροκοσμο μου(και να μην γινει σλοκγαν περικαλω:mrgreen:)

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Μένω άναυδος με αυτά που διαβάζω. Τί σημαίνει "υπερβολικά δικαιώματα"? Τα δικαιώματα είναι δικαιώματα. Ας τους δώσουμε λίγα δικαιώματα τότε. Με τι τα μετράς? Με κιλά, μέτρα, λίτρα?

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ ωραίο το άρθρο! Και φανταστείτε ότι το υπογράφει... άνδρας!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

εμενα με ενοχλει πολυ το οτι θα γινει στα Προπυλαια. ειναι χωρος του Πανεπιστημιου και δεν πρεπει να χρησιμοποιειται για εκδηλωσεις της οποιαδηποτε θρησκειας.

Ίσα-ίσα! Είναι πανεπιστημιακός χώρος!

Χώρος που οι ορίζοντες διευρύνονται και δε φοράμε παρωπίδες......

Δε θα πάνε δα και στη Μητρόπολη να προσευχηθούν!!!!

Όλοι οι άνθρωποι έχουν δικαίωμα να κάνουν την προσευχή τους και να εκφράζουν την πίστη τους δημόσια.

Είναι ντροπή μας ως κράτος που δεν παρέχουμε σε αυτούς τους ανθρώπους τόπους προσευχής και αναγκάζονται να στριμώχνονται σε παράνομα ενοικιαζόμενα υπόγεια για να κάνουν το αυτονήτο, να εκκλησιαστούν:oops:

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν πρόκειται να υπάρξει ο διαχωρισμός κράτους - εκκλησίας οπότε θα διαιωνίζεται η ανελευθερία στους αλλόθρησκους...και μετά θέλουμε να είμαστε περήφανοι για την χώρα που γέννησε τον πολιτισμό, τις τέχνες και τις επιστήμες:shock::oops::roll:

Συμφωνώ!

Η θρησκεία είναι ελεύεθρη! Όπως κι εγώ θα θέλω να πάω σε ένα μουσουλμανικό κρατός και θα θέλω να 'χω χώρο προσευχής, το ίδιο κι αυτοί!

Τα υπόγεια δεν είναι πρέποντες τόποι προσευχής για μένα. Και κανένα πρόβλημα δεν έχω στη δημιουργία Τζαμί! Κι 1 και 2 κι όσα χρειαστούν βάσει του μουσουλμανικού πληθυσμού που ζει εδώ....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οσο για το τον υποβιβασμο της γυναικας απο τους μουσουλμανους,ε...και ο χριστιανισμος δεν παει πισω:

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=125215&ct=114&dt=20/08/2000

οι γυναικες που φοραν μπουρκα και τα παιδια τους δεν βλεπουν ποτε το προσωπο τους ακομη και οταν θηλαζουν δεν καταλαβαινουν το σοβαρο του θεματος ετσι κι εμεις...τελικα η δυναμη της συνηθειας ειναι ενα πολυ μεγαλο οπλο και στα χερια λαθος ανθρωπων ειναι εγκλημα.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οι γυναικες που φοραν μπουρκα και τα παιδια τους δεν βλεπουν ποτε το προσωπο τους ακομη και οταν θηλαζουν δεν καταλαβαινουν το σοβαρο του θεματος ετσι κι εμεις...τελικα η δυναμη της συνηθειας ειναι ενα πολυ μεγαλο οπλο και στα χερια λαθος ανθρωπων ειναι εγκλημα.

 

που να δεις τα παιδια στην ελληνικη επαρχεια του '40 και του '50,που φοβοντουσαν τον αφεντη-πατερα,που ειχε καθε δικαιωμα-κυριαρχεια πανω σε αυτα και στην μητερα τους...

Link to comment
Share on other sites

που να δεις τα παιδια στην ελληνικη επαρχεια του '40 και του '50,που φοβοντουσαν τον αφεντη-πατερα,που ειχε καθε δικαιωμα-κυριαρχεια πανω σε αυτα και στην μητερα τους...

 

Αχχχ... ωραίες εποχές... :P

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το μόνο που δεν έχω καταλάβει (εγώ προσωπικά) στην όλη υπόθεση είναι το εξής:

Τι σας πειράζει να μαζευτούν κάποιοι αλλόθρησκοι και να προσευχηθούν σε κάποιο σημείο της πόλης?

 

Διάβασα πριν λίγο στις ειδήσεις...........τους κράξανε, τους πετάξανε αυγά και αναγκαστήκανε να πάνε αστυνομικοί να τους φυλάνε αυτούς τους ανθρώπους ......γιατί? .............. γιατί απλά θέλανε να προσευχηθούνε.

Δηλαδή εγώ σήμερα "πλήρωσα" (μέσω τον φόρων μου) μια ομάδα αστυνομικών να πάνε να φυλάνε φιλήσυχους ανθρώπους που προσεύχονται, αντί να πάνε να πιάσουν κα'να εγκληματία!!!!!!!!!!!!

 

 

αχά...αυτό ακριβώς έκανες...όπως κι εγώ...

Link to comment
Share on other sites

που να δεις τα παιδια στην ελληνικη επαρχεια του '40 και του '50,που φοβοντουσαν τον αφεντη-πατερα,που ειχε καθε δικαιωμα-κυριαρχεια πανω σε αυτα και στην μητερα τους...

asxeto βεβαια αλλα θα το πω.γι αυτο ειμαι περηφανη για τον συνχωρεμενο πατερα μου,επειδη μεγαλωσε οπως μεγαλωσε αλλα εκανε δουλειες στο σπιτι μας και καθε σαββατο κρατουσε τα 3 του παιδια να παει σινεμα η μητερα μου και αλλα πολλα.και ηταν ανθρωπος που δεν ειχε τελιωσει το γυμνασιο και η δουλεια του ηταν μαραγκος.αν εχεις επιπεδο τελικα το χεις οπως και να εισαι

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οι γυναικες που φοραν μπουρκα και τα παιδια τους δεν βλεπουν ποτε το προσωπο τους ακομη και οταν θηλαζουν δεν καταλαβαινουν το σοβαρο του θεματος ετσι κι εμεις...τελικα η δυναμη της συνηθειας ειναι ενα πολυ μεγαλο οπλο και στα χερια λαθος ανθρωπων ειναι εγκλημα.

Δεν φοράνε μέσα στο σπίτι τους, εκεί φαίνεται το πρόσωπο τους. Δεν ξέρω για το Αφγανιστάν όπου τα πράγματα είναι πολύ αυστηρά αλλά στη Σαουδική Αραβία, Ντουμπάι κτλ στο σπίτι είναι χωρίς μπούρκα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω αρκετούς μουσουλμάνους από διάφορες χώρες του κόσμου. Δεν είναι έτσι όπως θέλουν να μας τους παρουσιάζουν. Επίσης δεν φοράνε όλες οι μουσουλμάνες μπούρκα κτλ , ντύνονται και με τα λεγόμενα ''ευρωπαικά ρούχα '' άμα λάχει... και πάνε και για μπάνιο και με μπικίνι... Άμα δείτε Τουρκάλες εκ Σμύρνης θα με θυμηθείτε...

Το θέμα είναι πως μας χειραγωγούν....ΞΥΠΝΗΣΤΕ! ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΚΟΠΙΜΑ ΑΥΤΟ!

Κεφαλαία για να το τονίσω, δεν φωνάζω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα να συνεχίσει κάποιος τη συζήτηση αυτή, προφανώς ο καθένας από μας έχει τις απόψεις του και δεν αλλάζουνε!

 

Απλά εγώ έζησα για πολλά χρόνια με μουσουλμάνους υποτίθεται μορφωμένους και ανοικτόμυαλους (ακαδημαϊκοί ήτανε) και απογοητεύτηκα από τον τρόπο που αντιμετωπίζουνε τις άλλες θρησκείες, δηλ. υποτιμητικά.

 

Συγνώμη αλλά εγώ δεν είμαι "υπεράνω", μπράβο σ' αυτούς που είναι όμως, δεν το κατακρίνω.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και το κλισε "υποτιμηση της γυναικας στη μουσουλμανικη θρησκεια" επιδεχεται συζητησης γιατι σιγουρα το κορανι ειναι φτιαγμενο για την απολαυση της ζωης απο τον αντρα, αλλά στις συγχρονες κοινωνίες οι μορφωμενοι ανθρωποι μπορουν να παρεκκλινουν απο αυτο...αυτο βεβαια ειναι μια αλλη μεγααααλη συζητηση που θα μας φαει ααααλες τοσες ωρες εδω και που παλι θα καταλήξει στον καδο των αχρηστων

 

Για να μην πουμε τι καναν στις γυναικες στα χωρια της Ελλαδας μεχρι πριν 30 χρονια..

 

Μπορείται να επισκεφτείται μουσουλμανικά χωριά στη Ροδόπη εν έτη 2010...

 

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς σας ξένισε σ'αυτά που ειπε η rosie.

Λέει την πραγματικότητα...η οποία είναι ακόμη χειρότερη στο νομό Ροδόπης ( από μορφωμένους επίσης ανθρώπους )

Rosie καιρό εχω να σε δω εύχομαι να είσαι καλά...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα να συνεχίσει κάποιος τη συζήτηση αυτή, προφανώς ο καθένας από μας έχει τις απόψεις του και δεν αλλάζουνε!

 

Κι όμως εγώ είμαι διατεθειμένη να την αλλάξω την άποψή μου αν κάποιος μου πει πως και γιατί κινδυνεύω. Αλλά δεν μου απαντάτε. Με το δικό μου φτωχό μυαλό δεν φοβάμαι (ενώ όπως δηλώθηκε παραπάνω θα ΄πρεπε) και δεν νιώθω να κινδυνεύω από την δημόσια έκφραση οποιασδήποτε άλλης θρησκείας στο έδαφος της πατρίδας μου.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Rosie καιρό εχω να σε δω εύχομαι να είσαι καλά...

 

Χα χα, κι εγώ σε σκεφτόμουνα τελευταία!

Μάλλον γράφουμε σε διαφορετικά θέματα και έτσι οι πιθανότητες να "σκοτωθούμε" ξανά μειώνονται :lol:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Δεν φοράνε μέσα στο σπίτι τους, εκεί φαίνεται το πρόσωπο τους. Δεν ξέρω για το Αφγανιστάν όπου τα πράγματα είναι πολύ αυστηρά αλλά στη Σαουδική Αραβία, Ντουμπάι κτλ στο σπίτι είναι χωρίς μπούρκα.

εχω ενα ε μαιλ αλλα ειναι σε παουερ ποιντ και δεν ξερω πως να το ποσταρω να δεις τι γινετε με την μπουρκα.ή κατι ιμαμιδες που λενε και δινουν οδηγιες πως και με ποιο τροπο να χτυπαν οι αντρες τις γυναικες τους.εγω προσωπικα τον μουσουλμανισμο ετσι οπως στεκετε τον θεωρω το λιγοτερο απαραδεκτο!!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Χα χα, κι εγώ σε σκεφτόμουνα τελευταία!

Μάλλον γράφουμε σε διαφορετικά θέματα και έτσι οι πιθανότητες να "σκοτωθούμε" ξανά μειώνονται :lol:

 

:D

Aυτός ο νόμος των πιθανοτήτων, πάντα πίστευα ότι είναι μαγικός

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Aerikos εγώ προσωπικά δεν θα μπω στη διαδικασία να σου απαντήσω διότι δεν είμαι διαθετημένη να αποκλειστώ από το φόρουμ επειδή μερικοί πολύ απλά θα παρερμηνεύσουν τα γραφόμενα μου...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...