Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

16/11 προσευχή μουσουλμάνων


tzitzikaki123

Recommended Posts

ουτε εμενα με πειραζει....ο φανατσιμος μονο με ενοχλει....τοσο απο αυτους που θελουν να προσευχηθουν οσο και απο αυτους που θα ηθλεαν να τους εμποδισουν....

το περιεργο ειναι ομως οτι συμφωνω με την Αρια:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 235
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοίτα όμως. Εδώ υπάρχει και το εξής θέμα. Δεν νομίζω να υπήρχε πρόβλημα στο να προσεύχονταν δημόσια, καθολικοί ή άνθρωποι απο οποιαδήποτε θρησκία. Στο παρελθόν της ιστορίας μας όμως μη ξεχνάς οτι οι έλληνες έχουμε περάσει πολλά με το να προσπαθούν να μας εξισλαμίσουν. Επι τουρκοκρατίας, μετά οι Ελληνες της Πόλης μέχρι και πρόσφατα στη Βορειο Ηπειρο. Αυτό λοιπόν ίσως δικαιολογεί κάπως την κάποια αντίδραση κάποιον σε αυτό το θέμα και θέαμα. Υπάρχει παρελθόν σε όλο αυτό και ίσως είναι λίγο δύσκολο να ξεπεραστεί τη στιγμή που ακόμα και σήμερα σε κάποιες περιοχές που επικρατεί το ισλάμ οι χριστιανοί δεν έχουν την ελευθερία της πίστης. Λογικό; Παράλογο; Δεν είμαι αγώ αυτή που θα απαντήσω σε αυτό. Το επισημαίνω όμως σας γεγονός.

 

 

 

ναι απλα θυμιζω και τις σταυροφοριες ...οποτε και αυτοι το ιδιο θα επρεπε να νοιωθουν αλλα αντι για αυτο μας δινουν ενα μαθημα ευγενειας και αδελφοσυνης που εμεις οι ''εξελιγμενοι και καλοι χριστιανοι'' ουτε σε εκατο χρονια δε προκειται να κανουμε..και ναι οκ σ μερικες χωρες μπορει να μην εχουμε δικαιωμα ΕΜΕΙΣ οι χριστιανοι αλλα ειναι σε χωρες μεσανατολικες πολυ πισω που ακομη φορναε μπορυγκα και κυβερνιουνται απο τη θρησκεια τους και οχι απο πολιτικους...αμα θελουμε να γινουμε ιδιοι τι να πω...δε το λεω σε σενα προσωπικα με αφορμη το ποστ σου το λεω....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Επισης να πω οτι διπλα στο γραφειο μου εχει εναν χωρο, περιπου 200 τμ, που τον εχουν νοικιασει μουσουλμανοι και προσευχονται καθε μεσημερι. Απο τους γειτονες διπλα δεν ακουω παραπονα και αυτο ειναι κατι που με ικανοποιει....χαιρομαι που το θεωρουμε δεδομενο, εδω στην περιοχη, ότι καποιοι κανουν απλα την προσευχη τους.

Για την ιστορια δεν διαφωνω φυσικα, αλλα δεν ξεχνω και τον πολεμο που εκαναν οι Χριστιανοι για να καθιερωσουν και την δικη τους θρησκεια.....

Link to comment
Share on other sites

Προσευχή με επεισόδια

 

 

Ολοκληρώθηκε η προσευχή Μουσουλμάνων στην Αθήνα για την καθιερωμένη γιορτή της θυσίας του γιου του Αβραάμ. Ένταση στην πλατεία Αττικής. Εκτοξεύθηκαν αυγά και γιαούρτια. Παράλληλες συγκεντρώσεις σε Προπύλαια, πλατεία Κοτζιά, σταθμός Λαρίσης, ΣΕΦ, πλατεία Κουμουνδούρου, Αττικής και Παλιό Ιππόδρομο

http://news247.gr/ellada/aykshmena_ta_metra_ths_astynomias.637691.html

Ντροπή μας ....

με γιαουρτια;;;; και αυγα;;; :shock::shock::shock: τελικά το ΔΝΤ δεν μας πειραξε καθόλου βλέπω !εχουμε να πεταμε ...!

Link to comment
Share on other sites

Επισης να πω οτι διπλα στο γραφειο μου εχει εναν χωρο, περιπου 200 τμ, που τον εχουν νοικιασει μουσουλμανοι και προσευχονται καθε μεσημερι. Απο τους γειτονες διπλα δεν ακουω παραπονα και αυτο ειναι κατι που με ικανοποιει....χαιρομαι που το θεωρουμε δεδομενο, εδω στην περιοχη, ότι καποιοι κανουν απλα την προσευχη τους.

Για την ιστορια δεν διαφωνω φυσικα, αλλα δεν ξεχνω και τον πολεμο που εκαναν οι Χριστιανοι για να καθιερωσουν και την δικη τους θρησκεια.....

 

Βρε αλέκα μου σκέψου τι πόλεμο πέρασαν και οι χριστιανοί για να καθιερωθούν σα θρησκεία. Δεν λέω οτι είναι σωστό αλλά έχει μια βάση. Υπάρχει βάση στο οτι ο χριστιανός ορθόδοξος φοβάται τον μουσουλμάνο. Είναι φόβος που τον έχει επιρεάσει απο την πρόσφατη ιστορία του. Και να σου πω τι πιστεύω. Οταν η ορθοδοξία μας βάλετε απο παντού και υπάρχει απαξίωση (απαξίωση βέβαια που την ενύσχισαν και οι ίδιοι οι εκπρόσωποι της) και απο την άλλη μια χαλαρώτητα για τις άλλες θρησκίες τότε φοβάται. Ενα παράδειγμα θα πω για να δούμε τον "ρατσισμό" για την ελληνική εκκλησία μας. Πόσες φορές δεν έχουμε μιλήσεις για τη φορολόγιση της εκκλησίας; Και συμφωνώ και εγώ βέβαια σε αυτή την τοποθέτηση. Ομως μένουμε μόνο στην ορθόδοξη εκκλησία μας, κανένας δεν αναφέρεται στη φορολόγιση όλως των εκκλησιών. Κανείς δε μίλησε για τη φορολόγιση και της εβραικής εκκλησίας (δεν ε΄χω κάτι με τους εβραίους). Οταν μιλάμε για τα σταβά της εκκλησίας μας και της θρησκίας μας, και έγω μαζί, αλλά τα στραβά άλλως θρησκιών δε τα βλέπουμε ή μάλλον λέμε οτι αυτή είναι η θρησκία τους και πρέπει να τη σεβόμαστε εκεί δεν νιώθει φόβο και απαξίωση ο χριστιανός ορθόδοξος; Δεν ξέρω αν σου έδωσα καλά να με καταλάβεις , απλά πρσπαθώ να σου δείξω απο που προέρχεται αυτή η αντίδραση και ο φόβος.:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με γιαουρτια;;;; και αυγα;;; :shock::shock::shock: τελικά το ΔΝΤ δεν μας πειραξε καθόλου βλέπω !εχουμε να πεταμε ...!

 

Είμαστε όμως…

Αυγά και γιαούρτια για τους ΔειΝόΤαυρους, δεν είχαμε….

7000 αστυνομικοί σε επιφυλακή για μιά προσευχή:

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=51593&catid=3

Link to comment
Share on other sites

απλά πρσπαθώ να σου δείξω απο που προέρχεται αυτή η αντίδραση και ο φόβος.:wink:

Πάνω από την αντίδραση και το φόβο, σε μια πολιτισμένη κοινωνία υπερισχύει η λογική.

Επειδή είχαμε τουρκοκρατία, σταυροφορίες, ναζισμό κλπ, δεν πας (όχι εσύ μην παρεξηγηθώ) να πετάξεις αυγά και γιαούρτια σε μουσουλμάνους, χριστιανούς, γερμανούς κλπ, που μαζεύονται σε με φιλειρηνική εκδήλωση η οποία επιτρέπεται από το σύνταγμα της χώρας που ζούνε.

 

Τα αυγά ( και καμιά μολότωφ) πρέπει να τα πετάξουμε στους "Βατοπεδινούς".

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει σε όποιον Θεό,Βούδα,Αλλάχ θέλει.... Το πως το εκφράζει είναι προσωπικό του θέμα,εφόσον δεν ενοχλεί/προσβάλλει τους υπόλοιπους...Απο ΄κει και πέρα το άσχημο είναι ο φανατισμός..απ΄ όπου κι αν προέρχεται,όπως κι αν εκφράζεται...

Εφόσον λοιπόν δεν ενοχλούν για μένα μπορούν να προσεύχονται όπου θέλουν...

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites

απο που εβγαλες τετοιο συμπερασμα..?:confused:δεν δεχομαι ουτε τις πολιτικες. οπως συνεβη προσφατα (αλλα και καθε φορα που εχουμε εκλογες) διπλα απο τα Προπυλαια επι της Πανεπιστημιου υπηρχε συγκεκριμενη παραταξη με τα περιπτερα της. ναι και αυτο με ενοχλησε. οπως θεωρησα προσβολη να κλεινεται η Ακροπολη απο κομμα/σωματειο η να μπαινει μεσα η αστυνομια.

 

Δεν είδα πουθενά να το αναφέρεις και να διαμαρτύρεσαι όπως εδώ (ενώ υπάρχει σχετικό thread για τις εκλογές).... αν μου διέφυγε... συγνώμη.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορια δεν διαφωνω φυσικα, αλλα δεν ξεχνω και τον πολεμο που εκαναν οι Χριστιανοι για να καθιερωσουν και την δικη τους θρησκεια.....

 

Έτσι... γιατί προσωπικά δεν είμαι καμήλα!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε αλέκα μου σκέψου τι πόλεμο πέρασαν και οι χριστιανοί για να καθιερωθούν σα θρησκεία. Δεν λέω οτι είναι σωστό αλλά έχει μια βάση. Υπάρχει βάση στο οτι ο χριστιανός ορθόδοξος φοβάται τον μουσουλμάνο. Είναι φόβος που τον έχει επιρεάσει απο την πρόσφατη ιστορία του. Και να σου πω τι πιστεύω. Οταν η ορθοδοξία μας βάλετε απο παντού και υπάρχει απαξίωση (απαξίωση βέβαια που την ενύσχισαν και οι ίδιοι οι εκπρόσωποι της) και απο την άλλη μια χαλαρώτητα για τις άλλες θρησκίες τότε φοβάται. Ενα παράδειγμα θα πω για να δούμε τον "ρατσισμό" για την ελληνική εκκλησία μας. Πόσες φορές δεν έχουμε μιλήσεις για τη φορολόγιση της εκκλησίας; Και συμφωνώ και εγώ βέβαια σε αυτή την τοποθέτηση. Ομως μένουμε μόνο στην ορθόδοξη εκκλησία μας, κανένας δεν αναφέρεται στη φορολόγιση όλως των εκκλησιών. Κανείς δε μίλησε για τη φορολόγιση και της εβραικής εκκλησίας (δεν ε΄χω κάτι με τους εβραίους). Οταν μιλάμε για τα σταβά της εκκλησίας μας και της θρησκίας μας, και έγω μαζί, αλλά τα στραβά άλλως θρησκιών δε τα βλέπουμε ή μάλλον λέμε οτι αυτή είναι η θρησκία τους και πρέπει να τη σεβόμαστε εκεί δεν νιώθει φόβο και απαξίωση ο χριστιανός ορθόδοξος; Δεν ξέρω αν σου έδωσα καλά να με καταλάβεις , απλά πρσπαθώ να σου δείξω απο που προέρχεται αυτή η αντίδραση και ο φόβος.:wink:

 

Τι φοβάται; Αν εγώ είμαι Χριστιανή τι ακριβώς με φοβίζει στο γεγονός ότι ο διπλανός μου είναι μωαμεθανός, ινδουιστής, βουδιστής κ.λπ. Πως και γιατί κινδυνεύω από αυτόν;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δεν με ενοχλεί ποιος και που θα προσευχηθεί...

άλλα με ενοχλούν...

ότι όλα αυτά είναι κατευθυνόμενα...( γιατί να δημοσιοποιηθεί μια προσευχή την ώρα συζητήσεων με το ΔΝΤ )......

απο κει και πέρα αυτό που βλέπω γενικότερα είναι να αποδυναμωθούν οι έλληνες και "χτυπάνε" σε ευαίσθητα σημεία π.χ θρησκεία, οικογένεια κ.τ.λ...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον

μπραβο τους οι άνθρωποι που οργανώθηκαν !

μαζι σου!!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

την ωρα που ο φασισμος οργιαζει στο κεντρο της αθηνας, τα μετρα για την καταπιεση και την αφαιμαξη μας εχουν ηδη αποφασιστει, ο κοσμος φοβαται ενω συνεχιζει να ντοπαρεται απο την τβ, με αποτελεσμα να μην βγαινει απο τον φαυλο κυκλο, καθε προσκληση για ειρηνικη συνυπαρξη μου ακουγεται σαν οαση σε αυτη την ατελειωτη ερημο........:roll:

 

έτσι ακριβώς......

 

πόσο ανόητη είμαι!!! νόμιζα 8:00 το απόγευμα και προετοίμαζα τον μικρό να πάμε να δει πως προσεύχονται οι ξένοι...

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη πως ακριβως ''αποδυναμωνομαι'' σαν ελληνας ???δηλ με το να λενε διαφορα για τη θρησκεια εμενα προσωπικα δε με αποδυναμωνει (το σκοτωσα ορθογραφικα ) σαν ελληνιδα...εκτος αν ελληνας ειναι μονο οποιος ειναι χριστιανος ορθοδοξος...γιατι αν ισχυει κατι τετοιο πειτε μου για να ενημερωσω τουςκαθολικους της τηνου,τους μουσουλμανους πανω στη θρακη και τους αλλους οτι δεν ειναι ελληνες αυτοι....γιατι δηλαδη η θρησκεια να μας χαρακτηριζει σαν λαος?????δε μπορω να το καταλαβω....α ξεχασα το πατρις θρησκεια οικογενεια ακομη παιζει σαν συνθηματακι εδω τριγυρω....

 

νταλια δεν επιτιθομαι σε σενα να διευκρινιζω γιατι ο τροπος που γραφω τον θεωρουνε επιθετικο

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι φοβάται; Αν εγώ είμαι Χριστιανή τι ακριβώς με φοβίζει στο γεγονός ότι ο διπλανός μου είναι μωαμεθανός, ινδουιστής, βουδιστής κ.λπ. Πως και γιατί κινδυνεύω από αυτόν;

 

ελα μου ντε???αυτη την απορια εχω και γω

 

Πάνω από την αντίδραση και το φόβο, σε μια πολιτισμένη κοινωνία υπερισχύει η λογική.

Επειδή είχαμε τουρκοκρατία, σταυροφορίες, ναζισμό κλπ, δεν πας (όχι εσύ μην παρεξηγηθώ) να πετάξεις αυγά και γιαούρτια σε μουσουλμάνους, χριστιανούς, γερμανούς κλπ, που μαζεύονται σε με φιλειρηνική εκδήλωση η οποία επιτρέπεται από το σύνταγμα της χώρας που ζούνε.

 

Τα αυγά ( και καμιά μολότωφ) πρέπει να τα πετάξουμε στους "Βατοπεδινούς".

 

 

α γεια σου!

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη πως ακριβως ''αποδυναμωνομαι'' σαν ελληνας ???δηλ με το να λενε διαφορα για τη θρησκεια εμενα προσωπικα δε με αποδυναμωνει (το σκοτωσα ορθογραφικα ) σαν ελληνιδα...εκτος αν ελληνας ειναι μονο οποιος ειναι χριστιανος ορθοδοξος...γιατι αν ισχυει κατι τετοιο πειτε μου για να ενημερωσω τουςκαθολικους της τηνου,τους μουσουλμανους πανω στη θρακη και τους αλλους οτι δεν ειναι ελληνες αυτοι....γιατι δηλαδη η θρησκεια να μας χαρακτηριζει σαν λαος?????δε μπορω να το καταλαβω....α ξεχασα το πατρις θρησκεια οικογενεια ακομη παιζει σαν συνθηματακι εδω τριγυρω....

νταλια δεν επιτιθομαι σε σενα να διευκρινιζω γιατι ο τροπος που γραφω τον θεωρουνε επιθετικο

 

όχι δεν τον πέρνω σαν επίθεση και εγώ έντονα γράφω...

είναι πολλά, δυστυχώς ή ευτυχώς η θρησκεία, που έτσι και αλλιώς έχει αποδυναμωθεί είναι κάτι που μας ενώνει σα λαό...

και το λέω αυτό παρόλλο που είμαι χριστιανή ορθόδοξη με έναν εντελώς δικό μου μοναδικό τρόπο που μόνο εγώ καταλαβαίνω....

sorry αλλά δεν πρόκειται να συμεριστώ την ξενολατρεία κάποιων που επειδή έτσι βολεύονται την ονομάζουν ρατσισμό, η φασιμό στους άλλους που λένε κάτι λίγο διαφορετικό...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή υπάρχει μόνο η ξενολατρεία ή η ξενοφοβία. Ο σεβασμός στο διαφορετικό, στο "άλλο" δεν υπάρχει.

 

Και ως μέλος αυτού του λαού δεν νιώθω να με δένει η θρησκεία με τους υπόλοιπους. Άλλα πράγματα με δένουν με όλους εσάς...

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κάνει εντύπωση το γεγονός οτι ενώ υπάρχουν "ατυπα" τζαμιά, γιατί δεν προσεύχονται στον χώρο που έχουν επιλέξει και πρέπει να προσευχηθούν δημόσια σε τόσα πολλά σημεία. Μου κάνει κάπως όλο αυτό. Επίσης κάτι άσχετο που μου έκανε εντύπωση, λίγο οφ θέματος. Στις εικόνες που βλέπω στα κανάλια, δε βλέπω γυναίκες.

 

Σύμφωνα με το μουσουλμανικό εθιμοτυπικό οι άνδρες και οι γυναίκες προσεύχονται χωριστά. Μάλιστα οι γυναίκες δεν μπαίνουν μέσα στο τζαμί αλλά σε έναν διπλανό χώρο και εκεί προσεύχονται. Κάτι αντίστοιχο με τον γυναικονύτη των ορθόδοξων εκκλησιών.

Link to comment
Share on other sites

Eμενα με ενοχλει το επιχειρημα οτι οι μουσουλμανοι ειναι φανατικοι και γι αυτο δεν πρεπει να εχουν τον δικο τους ναο για να προσευχονται στην Αθηνα.Φανατισμος υπαρχει σε ολες τις θρησκειες. Ο φανατισμος οδηγησε,πχ τους καθολικους οταν πηγαν στην Αμερικη,να σφαξουν ολους τους ντοπιους πληθυσμους στο ονομα του χριστιανισμου.Επισης ο φανατισμος στα βυζαντινα χρονια οδηγησε τους ορθοδοξους να καταστερψαν οσα αρχαια ελληνικα μνημια μπορουσαν ,γιατι ηταν "ειδωλολατρικα".

Τωρα ,θα γραψω καποια πραγματα λιγο εκτος θεματος:

Οι ελληνες εγιναν χριστιανοι στα βυζαντινα χρονια,πριν πιστευαν σε αλλους θεους.Οποτε για ποια ελληνικοτητα μιλαμε?Κατα την βυζαντινη αυτοκρατορια,η Ελλαδα οπως την ξερουμε σημερα δεν υπηρχε.Υπηρχε ενα συνοθυλευμα βαλκανικων λαων,ενας αχταρμας.Η τεραστια διαφθορα που υπηρχε στην εποχη του βυζαντιου ,προετοιμασε το εδαφος για τον ξεπεσμο του και την κυριαρχια των οθωμανων .Οσο για την απελευθερωση απο τους τουρκους,εαν διαβασετε τα απομνημονευματα Μακρυγιαννη,Κολοκοτρωνη και αλλων λαικων ηρωων ,θα δειτε ποσο υπουλα δρουσε τοτε η ορθοδοξη εκκλησια εναντια στον απλο λαο,γιατι ηθελε να τα χει καλα με τους κυριαρχους τουρκους.Πρεπει να καταλαβουμε οτι καμια σχεση δεν εχει η ορθοδοξια με την "εθνικη ταυτοτητα",εκτος εαν θεωρειτε τους εαυτους σας νεοβυζαντινους,που εγω προσωπικα προτιμω να ταυτιζομαι με τον Αριστοτελη και τον Πλατωνα.

Επι του θεματος.

Σε ολον τον κοσμο ,οπου υπαρχει ελληνισμος υπαρχουν ορθοδοξες εκκλησιες.Ναι,στην Μεκκα δεν υπαρχει ελληνικη εκκλησια,οπως αντιστοιχα στο Αγιο Ορος δεν μπορει να γινει μουσουλμανικο τεμενος.Αλλα η Αθηνα δεν ειναι αγιο Ορος.Ειναι πλεον μια πολυπολιτισμικη πολη και οποιος δεν το κατανοει ,ας κανει μια βολτα στο κεντρο.Το να θες να απομονωσεις αυτους τους ανθρωπους και να μην θες να τους βλεπεις να προσευχονται,ειναι σαν να κλεινεις τα ματια στην πραγματικοτητα.Πρεπει να σεβαστουμε τον μουσουλμανο που θελει καπου να προσευχηθει,οπως σεβομαστε τον 70αρη ελληνα μεταναστη στην Νεα Υορκη ,που καθε Κυριακη παει στην ελληνικη εκκλησια για να κανει κατι που αγαπαει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή υπάρχει μόνο η ξενολατρεία ή η ξενοφοβία. Ο σεβασμός στο διαφορετικό, στο "άλλο" δεν υπάρχει.

 

Θα το σεβόμουνα αν αυτοί σεβόντουσαν κι εμένα.

Ας πάμε να διοργανώσουμε περιφορά του Επιταφείου σε μια μουσουλμανική χώρα, τι λέτε;

Ή μήπως στη Β. Κύπρο;

 

Δεν έχω πρόβλημα προσωπικό με τους μουσουλμάνους, αντίθετα έχω πολύ καλούς φίλους και φίλες μουσουλμάνους που γνώρισα όσο ήμουνα στην Αγγλία, τους αγαπάω και έχουμε επικοινωνία.

Μόνο που με ενοχλεί ο φανατισμός με τη θρησκεία τους και η υποβίβαση της γυναίκας.

 

Ούτε στα πιο άγρια σας όνειρα θα μπορούσατε να κάνετε περιφορά του Επιταφείου στη Σ. Αραβία για παράδειγμα!

 

Θυμάμαι μια φορά που οι μουσουλμάνοι φίλοι μου το θεωρούσανε απαράδεκτο που δεν είχανε Bank Holiday στην Αγγλία για την ημέρα του Eid τους (το τέλος του Ραμαζανιού)!

Μήπως ξεχνούσανε άραγε ότι η Αγγλία είναι κατ' εξοχήν χριστιανική χώρα και αυτοί ήτανε απλά "φιλοξενούμενοι" εκεί; :roll:

 

Ας κάνουνε τις προσευχές τους, δεν με πειράζει προσωπικά, αλλά αυτό με τα τζαμιά κτλ και τα υπερβολικά δικαιώματα μ' ενοχλεί μόνο και μόνο γιατί τους έζησα και ξέρω ότι όσα και να τους κάνεις για τη θρησκεία τους πάντα θα ζητάνε και άλλα κι άλλα...

Υπάρχει πλάνο βλέπετε.

 

Αυτά, και ας χαρακτηριστώ με διάφορα, δεν με πειράζει! :-D

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι από την αρχή λοιπόν...

δεν έχω πρόβλημα να γίνει τζαμί ( μόνη προυπόθεση να μην χρηματοδοτηθεί από το ελληνικό κράτος ), όπως δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις "εκκλησίες" των ιαχωβάδων αρκετά κοντά στο σπίτι μου. Επίσης μου αρέσει πολύ να μαθαίνω πράγματα για άλλες θρησκίες και προτιμώ από ανθρώπους και όχι από βιβλία, το βρίσκω πολύ συναρπαστικό...

αυτό που με ενόχλησε στο συγκεκριμένο θέμα είναι ότι ειναι καθαρά αποπροσανατολισμός του "πλήθους", όπως έγινε πρόσφατα με τις βόμβες στις courier

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε Rosie μου,απο την στιγμη που υπαρχουν μουσοσυλμανοι αγγλοι 3ής και 4ης γενιας που μιλανε αγγλικα μονο ,πηγαινουν στα αγγλικα σχολεια,εργαζονται στις αγγλικες εταιριες,πως μπορουμε να τους αποκαλουμε "φιλοξενουμενους"?Αγγλοι ειναι οι ανθρωποι.Δηλαδη εναν ελληνοαμερικανο 25 χρονο,που δεν ξερει ελληνικα εχει παει σε αμερικανικο σχολειο και εργαζεται εκει,φιλοξενουμενος στην Αμερικη ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Θα το σεβόμουνα αν αυτοί σεβόντουσαν κι εμένα.

 

Οφθαλμός αντί οφθαλμού και οδόντος αντί οδόντα δηλαδή.

 

Δεν έχω πρόβλημα προσωπικό με τους μουσουλμάνους, αντίθετα έχω πολύ καλούς φίλους και φίλες μουσουλμάνους που γνώρισα όσο ήμουνα στην Αγγλία, τους αγαπάω και έχουμε επικοινωνία.

Μόνο που με ενοχλεί ο φανατισμός με τη θρησκεία τους και η υποβίβαση της γυναίκας.

 

Και γι' αυτό αντιδράς με τον ίδιο φανατισμό και τους υποβιβάζεις συλλήβδην όλους να προσεύχονται κρυφά ανεξάρτητα αν στην πατρίδα τους μπορούν να προσεύχονται παντού αρκεί να είναι στραμμένοι προς τη Μέκκα!

 

Ούτε στα πιο άγρια σας όνειρα θα μπορούσατε να κάνετε περιφορά του Επιταφείου στη Σ. Αραβία για παράδειγμα!

 

Για να είμαι ειλικρινής ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό... Δεν ζω εκεί!

 

Ας κάνουνε τις προσευχές τους, δεν με πειράζει προσωπικά, αλλά αυτό με τα τζαμιά κτλ και τα υπερβολικά δικαιώματα μ' ενοχλεί μόνο και μόνο γιατί τους έζησα και ξέρω ότι όσα και να τους κάνεις για τη θρησκεία τους πάντα θα ζητάνε και άλλα κι άλλα...

Υπάρχει πλάνο βλέπετε.

 

Αυτό το πλάνο ζητάω να μου πείτε. Και πως ΕΓΩ κινδυνεύω από αυτό.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...