Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

16/11 προσευχή μουσουλμάνων


tzitzikaki123

Recommended Posts

Το να παραχωρησεις σ ενα λαο καποιο χωρο για να προσευχεται δε νομιζω να βαζει σε κινδυνο τη θρησκεια σου....οι σουηδοι δηλαδη και οχι μονο,παντου στην Ευρωπη, που μας εχουν παραχωρησει μια εκκλησια τους προς δικη μας χρηση,τι επαθαν οι ανθρωποι.....

Ας μην καταπατουμε τα ανθρωπινα δικαιωματα,στην Ευρωπη ειμαστε καιρος να το αποδειξουμε....

και εξου η ισσοπεδωση.δεν ειπαμε να μην εχει το δικαιωμα ο καθε ανθρωπος να προσευχετε αλλα που προσευχετε.

''Η συγκέντρωση των πιστών που ζουν στο λεκανοπέδιο έχει προγραμματιστεί μεταξύ 7.30 και 8.30 στα Προπύλαια του Πανεπιστημίου της Αθήνας, στις πλατείες Κουμουνδούρου και Αττικής, στο σταθμό Λαρίσης το ΣΕΦ και στον παλαιό Ιππόδρομο, προκειμένου να τελέσουν μια από τις σημαντικότερες μουσουλμανικές γιορτές.''

γτ εδω και γτ ετσι?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 235
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

που ειναι η ισοπέδωση καλο μου παιδι ;

δεν το βλέπω βοήθησε με

(ειδικά το στη παραθεση της Φλορα)

Προπύλαια του Πανεπιστημίου της Αθήνας, στις πλατείες Κουμουνδούρου και Αττικής, στο σταθμό Λαρίσης το ΣΕΦ και στον παλαιό Ιππόδρομο,

ο σταθμός λαρίσης είναι ιερός δικός μας χωρος ;;;;

των ελληνων ορθοξων;;; κουμουνδουρου, σεφ, προπύλαια μήπως .... ;;;

Link to comment
Share on other sites

Kαλα οσον αφορα τον χωρο.....απαντησε η aria....δε βεβηλωνουν κανενα ιερο χωρο.

Κι εμεις τον επιταφιο στα κεντρικα σημεια της πολης τον περιφερουμε....

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Περίπλοκο θέμα που φαίνεται απλό... Κάνω κάποιες σκέψεις...

 

Είμαι συνειδητά Χριστιανή Ορθόδοξη.

 

Είμαι σαφώς υπέρ στο να προσευχηθούν αύριο οι άνθρωποι αυτοί. Δεν εννοείται ότι μπορεί ο καθένας όπου κι αν ζει, να εξασκεί το θρησκευτικό του δικαίωμα?

Ο τρόπος που θα το εξασκήσει έχει να κάνει - με το τι του επιτρέπει ο νόμος της χώρας που τον φιλοξενεί... - με το πως τον καθοδηγεί η θρησκευτική ηγεσία του και γιατί...

 

Είμαι υπέρ στο να χτιστεί τζαμί. Αν ήμουν μετανάστρια στο Μπαγκλαντές, θάθελα να είχα μια εκκλησία να πάω να προσευχηθώ. Εξάλλου, τις δολιοφθορές δεν τις κάνουν οι ναοί αλλά οι πολιτικές...των ναών...

Τώρα για το κόστος, δεν ξέρω. Στις άλλες "ανεξίθρησκες" χώρες (κι ας φύγουμε από τις γειτονικές, προς αποφυγήν εμπλοκής της συζήτησης) ποιός χρηματοδοτεί την ανέγερσή τους? π.χ. Στην Σουηδία, στο Καναδά, στην Αυστραλία?

 

Για όλα τα υπόλοιπα "παράπλευρα" θέματα που αναπτύχθηκαν, με αφορμή αυτό το θέμα...

 

- Είμαι αντίθετη με τον ρεβανσισμό, τύπου "αφού δεν επιτρέπεται στους Χριστιανούς να εκκλησιάζονται στην τάδε χώρα, άρα κι εγώ δεν γουστάρω εδώ να προσεύχονται οι μουσουλμάνοι"

 

ΑΛΛΑ

 

- Δεν μπορώ να αγνοήσω την Βόρεια Ήπειρο, την Αγιά Σοφιά, την κατεχόμενη Κύπρο, την Χάλκη - την Ίμβρο - την Τένεδο, την "δασκάλα της Ξάνθης" (ναι ναι της Ξάνθης) κι άλλες τόσες και τόσες περιπτώσεις που μόνο ανεξιθρησκεία δεν υπάρχει και σεβασμός...

 

Και σταματώ εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι στην Αβανα (95% αθεοι) υπαρχει ελληνοορθοδοξη εκκλησια (!!!) στην οποια παπας ειναι ενας Κολομβιανος ανταρτης που πηγε στη Κουβα για να κρυφτει απο αυτους που το κυνηγανε. Φυσικα δεν κανει λειτουργια, αλλα μαθηματα ελληνικων στους κουβανους. Αν του μιλησεις σε καμια περιπτωση δε καταλαβαινεις οτι δεν ειναι ελληνας....φαρσι το παει το ελληνικο.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μίσος

η απέχθεια

η αντιπάθεια είναι το πρωταρχικό χαώδες (επιβεβαιωτικό βιοποριστικό ) συναίσθημα

μετα ακολουθεί ή σκέψη

μετά

η ανάλυση

μετα ίσως η αποδοχή και 'ισως ίσως ....

η αλλαγή

και όλα αυτα μερικοί είμαστε τυχεροί να τα ζησουμε σε μια ζωή !

κατα τα άλλα αποδέχομαι όλα τα σταδία ...είναι ίδιες όψεις νομισμάτων μιας ύπαρξης !

Link to comment
Share on other sites

Αυξημένα τα μέτρα αστυνόμευσης. Παράλληλες συγκεντρώσεις σε Προπύλαια, πλατεία Κοτζιά, σταθμός Λαρίσης, ΣΕΦ, πλατεία Κουμουνδούρου, Αττικής και Παλιό Ιππόδρομο[/font][/color][/i][/b]

 

Στις πιο πολυσύχναστες πλατείες και τους κεντρικότερους εμπορικούς δρόμους θα κατέβουν την Τρίτη περισσότεροι από πενήντα χιλιάδες Μουσουλμάνοι, προκειμένου να προσευχηθούν και να τιμήσουν με τον τρόπο αυτό την βιβλική θυσία του παιδιού του Αβραάμ.

Η θρησκευτική γιορτή θα βρει τις δυνάμεις της αστυνομίας σε επιφυλακή, ενώ το κέντρο της πρωτεύουσας θα μετατραπεί σε φρούριο, προκειμένου να αποφευχθούν απρόοπτες αντιδράσεις κατά της θρησκευτικής μειονότητας.

Η συγκέντρωση των πιστών που ζουν στο λεκανοπέδιο έχει προγραμματιστεί μεταξύ 7.30 και 8.30 στα Προπύλαια του Πανεπιστημίου της Αθήνας, στις πλατείες Κουμουνδούρου και Αττικής, στο σταθμό Λαρίσης το ΣΕΦ και στον παλαιό Ιππόδρομο, προκειμένου να τελέσουν μια από τις σημαντικότερες μουσουλμανικές γιορτές.

 

 

....και μετα θα μας πούνε πως η αστυνομια ειχε να ασχοληθει με τους μουσουλμανους και γι αυτο δεν μπορεσε να συγκρατησει τα εκτροπα στο Πολυτεχνειο...

 

ειναι εντυπωσιακο παντως πως κοπτεται καποιος για τηνν καταληψη των χωρων του πνευματος από αλλοθρησκους , αλλά καθόλου για την κατάληψή τους από τους (γραφικα πια) γνωστούς αγνωστους που τα κανουν λαμπόγυαλο...

ή από την καταληψή τους από περίπτερα υποψηφίων Δημάρχων...

ή την κατάληψή τους από εξαθλιωμένα πρεζόνια αφημενα στην τυχη τους

ή από την κατάληψή τους από π.χ σκουπίδια αμάζευτα στοιβαγμενα

ή, ή, ή.....

 

λες και στη χωρα της ευδαιμονίας που όλα ειναι λυμένα, το μόνο πρόβλημα ειναι οι βάρβαροι

, λες και η ορθόδοξη πίστη (και χαρά στον που την εχει) ειναι τόσο ευάλωτη που απειλείται από μια διωρη θρησκευτικη συναξη...

 

Μην τα ανοίγετε ξανα και ξανα αυτά τα θεματα, η πορεια τους ειναι προκαθορισμενη, ας πηγαινουν από την αρχη στο Αρχειο, αν και δημοκρατικό ειναι λυπηρό να διαβάζουμε

τετοιες οπισθοδρομικές απόψεις εν ετει 2010

 

 

Υ.Γ στην Κων/λη λειτουργει μια ορθόδοξη εκκλησία (ο Αγ. Γεωργιος στο Φαναρι), πρεπει να ειναι υποχρεωτικά η Αγια Σοφία για να ειμαστε ικανοποιημενοι? Μαακάρι να ηταν, αλλά δεν ειναι αυτο το θεμα μας

Παρεμπιπτοντως, λειτουργουν ανετα και χωρις κανενα προβλημα 12-νομιζω- καθολικες

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ανησυχεί γιατί δεν ξέρω τι επαναστατικά μηνύματα θα λάβουν οι ανά την Αττική φασίστες που θα κρίνουν πως πρέπει να τα καταστείλουν και φοβάμαι πως οι συγκεντρώσεις αυτών των ανθρώπων (που by the way η θρησκεία τους επιβάλλει να προσεύχονται πάνω από μία φορά την ημέρα όπου κι αν βρίσκονται) θα καταλήξουν σε φασαρίες και μετά θα καίγεται πάλι το πολυτεχνείο και... και ... και ...

 

στο ίδιο έργο θεατές... με άλλους πρωταγωνιστές.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

εμενα με ενοχλει πολυ το οτι θα γινει στα Προπυλαια. ειναι χωρος του Πανεπιστημιου και δεν πρεπει να χρησιμοποιειται για εκδηλωσεις της οποιαδηποτε θρησκειας.

 

και της πολιτικής αλλά δεν διαμαρτυρήθηκες ποτέ γι' αυτό ;)

 

γιατί αν δέχεσαι τις πολιτικές εκδηλώσεις γιατί να μην δέχεσαι και τις θρησκευτικές;

 

και από πότε οι δρόμοι γύρω από το πανεπιστήμιο ανήκουν στο πανεπιστήμιο; Δηλαδή αν αύριο αποφασίσει ο πρύτανης του πανεπιστημίου μπορεί να κλείσει τους γύρω δρόμους; ή να ξηλώσει τις στάσεις των λεωφορείων; ή να κλείσει το μετρό που είναι εκεί; ή να σκοτώσει τα περιστέρια γιατί κουτσουλάνε τον ιερό χώρο του πανεπιστημίου;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

δεν μ ενοχλει να προσευχηθουν οι ανθρωποι!! (οι 'χριστιανοι' πηγα να γραψω, λολ!)

δεν με πειραζει καμια εκδηλωση λατρειας και τελετουργικου (οκ, με τους σατανιστες ισως ειχα θεματακι..)

 

μονο που θα ηθελα να εχω και γω το δικαιωμα να λειτουργηθω σε μια ξενη χωρα...

στην τουρκια ας πουμε... στην αγκυρα..

μπορω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχετε κολλησει με την τουρκιά έτσι ;;;

 

και σου λεω εγω οχι

οκ ;

τι να κανουμε τωρα ειναι στοκοι

εισαστε κι εσεις ;;;;

η είμαστε τυπου παιδακια 3χρονα ....

αφου δε με αφηνεις εσυ δε σε αφηνω εγω !!!!

Link to comment
Share on other sites

κι αν δηλαδη ,ας πουμε, εσυ δεν μπορεις να λειτουργηθεις στην Αγκυρα, γιατι η Αγκυρα εχει ενα συστημα αγοραφοβικό και καθολου συγχρονο, θα πρεπει να πατσισεις μη αφηνοντας τους αλλους να λειτουργηθούν στην χωρα σου? Μπροστα παμε, όχι πισω....

Αμα ηη Αγκυρα ειχε εναν ικανο αριθμο ορθοδοξων ισως φυτωνε κι εκει η αναγκη για να δημιουργηθει τόπος προσευχης...

Τωρα να φτιαξουν στην αγκυρα εκκλησία μπας και σου ρθει εσενα να πας να λειτουργηθείς συγκεκριμενα εκει, τι να σου πω, χλωμό το βλέπω

 

...πολύ προκλητικα αυτα τα θεματα γμτ, δε σε αφηνουν να κατσεις στα αυγα σου

Link to comment
Share on other sites

επαναλαμβανω

 

δεν μ ενοχλει να προσευχηθουν οι ανθρωποι!! (οι 'χριστιανοι' πηγα να γραψω, λολ!)

δεν με πειραζει καμια εκδηλωση λατρειας και τελετουργικου (οκ, με τους σατανιστες ισως ειχα θεματακι..)

 

μονο που θα ηθελα να εχω και γω το δικαιωμα να λειτουργηθω σε μια ξενη χωρα...

στην τουρκια ας πουμε... στην αγκυρα..

μπορω?

 

 

ειμαι σαφης τωρα?

Link to comment
Share on other sites

επαναλαμβανω

 

δεν μ ενοχλει να προσευχηθουν οι ανθρωποι!! (οι 'χριστιανοι' πηγα να γραψω, λολ!)

δεν με πειραζει καμια εκδηλωση λατρειας και τελετουργικου (οκ, με τους σατανιστες ισως ειχα θεματακι..)

 

μονο που θα ηθελα να εχω και γω το δικαιωμα να λειτουργηθω σε μια ξενη χωρα...

στην τουρκια ας πουμε... στην αγκυρα..

μπορω?

 

 

ειμαι σαφης τωρα?

εχεις παει στην αγκυρα και δεν εχεις μπορεσει να λειτουργηθείς ρε φιλαρακι ;

ρωταω! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω παει

 

για αυτο, λεω 'θα ηθελα'... θα ηθελα να ειναι εφικτο.... με χαροποιει αν μου λες οτι γινεται...

 

περα ομως απ ολα αυτα, θα ηθελα οι ανθρωποι που ζουν εδω, αν νιωθουν οτι μπορουν να ασκησουν τα θρησκευτικα τους καθηκοντα και αυτο τους κανει χαρουμενους...

να δωσουν το μνμ στην πατριδα τους οτι και εκει πρεπει να συμβαινει το ιδιο...

 

να ανοιγουμε ολοι τα μυαλα μας.. και εμεις εδω.. και εκεινοι εκει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λειτουργούνται ανετουαρ ....το λεπον

ολα τα άλλα ειναι μύθοι αστικοί .....

πολιτικοί

και ρατσιστικοί ....

 

ας κανουμε λοιπόν την ζωη ΜΑΣ καλύτερη με το να κανουμε την ζωη των ΑΛΛΩΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ !

γιατι μόνο έτσι μπορέι να γινει !

και αυτο που λεω λειτουργεί αμφίδρομα και σαν ιός

σαν να λεμε οτι εγω σημερα που ξημερώνει 16 θα παω στην συγκέντρωση τους

και αυριο μεθαυριο καποιος απο αυτους θα με θυμηθεί οταν θα δεχθώ επίθεση στην χωρα του για τις θρησκευτικές μου πεποιθήσεις και θα με βοηθήσει

γιατι ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ κολλάει ...με την ίδαι δυναμική και ακόμα μεγαλύτερη απο το κακό ...

 

τα ιδια πιθανολογώ λεμε αλλα οι συγκρίσεις δεν μας ωφελούν (εξελικτικά) :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το μόνο που δεν έχω καταλάβει (εγώ προσωπικά) στην όλη υπόθεση είναι το εξής:

Τι σας πειράζει να μαζευτούν κάποιοι αλλόθρησκοι και να προσευχηθούν σε κάποιο σημείο της πόλης?

 

Διάβασα πριν λίγο στις ειδήσεις...........τους κράξανε, τους πετάξανε αυγά και αναγκαστήκανε να πάνε αστυνομικοί να τους φυλάνε αυτούς τους ανθρώπους ......γιατί? .............. γιατί απλά θέλανε να προσευχηθούνε.

Δηλαδή εγώ σήμερα "πλήρωσα" (μέσω τον φόρων μου) μια ομάδα αστυνομικών να πάνε να φυλάνε φιλήσυχους ανθρώπους που προσεύχονται, αντί να πάνε να πιάσουν κα'να εγκληματία!!!!!!!!!!!!

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κάνει εντύπωση το γεγονός οτι ενώ υπάρχουν "ατυπα" τζαμιά, γιατί δεν προσεύχονται στον χώρο που έχουν επιλέξει και πρέπει να προσευχηθούν δημόσια σε τόσα πολλά σημεία. Μου κάνει κάπως όλο αυτό. Επίσης κάτι άσχετο που μου έκανε εντύπωση, λίγο οφ θέματος. Στις εικόνες που βλέπω στα κανάλια, δε βλέπω γυναίκες.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κάνει εντύπωση το γεγονός οτι ενώ υπάρχουν "ατυπα" τζαμιά, γιατί δεν προσεύχονται στον χώρο που έχουν επιλέξει και πρέπει να προσευχηθούν δημόσια σε τόσα πολλά σημεία.

Για τον ίδιο λόγο που προσεύχονται και άλλοι δημόσια (βλ. περιφορά επιταφίου, καθαγιασμός υδάτων κλπ).

Οι "μεν" (όποιοι και να είναι αυτοί, Χριστιανοί κλπ)) έχουν αυτό το δικαίωμα, οι "δε" γιατί να μην το έχουν?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά αν γνωρίζεις οτι στη συγκεκριμένη γιορτή τους προσεύχονται δημόσια πάω πάσο. Δεν το γνώριζα αυτό και γιαυτό και η απορία μου. Βέβαια τι θέμα του δικαιώματος στη ρποσευχή για εμένα εξαρτάται. Εχω δεί και ρποσευχή στο Πειραιά (καμία σχέση με τη σημερινή γιορτή) που αυτομαστιγόνονται και χτυπούν τα κορμιά τους με κοφτερά αντικείμενα. Εδώ θα μου επιτέψεις να διαφωνίσω. Γνώμη μου, έτσι :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι η γνώμη του καθενός είναι σεβαστή.

Και εννοείται ότι οι εκδηλώσεις σε δημόσιο χώρο πρέπει να γίνονται υπό κάποιες προϋποθέσεις που δεν προσβάλουν ή "τρομοκρατούν" το κοινό αίσθημα.

Δηλαδή αν πέρναγα από δρόμο και έβλεπε το παιδί μου κάποιον να αυτομαστιγώνεται ή να μαστιγώνει άλλον και να τρέχουν τα αίματα........τότε θα είχα ένα θέμα συζήτησης.

Τώρα όμως γίνεται όοοοοοοοοοολο αυτό το σκηνικό γιατί κάποιοι αλλόθρησκοι θέλουν να προσευχηθούν δημόσια και πρέπει να τους φυλάνε οι αστυνομικοί....................η λογική του παραλόγου δηλαδή!!!!!

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Στις εικόνες που βλέπω στα κανάλια, δε βλέπω γυναίκες.

 

ε, αυτο ενοχλει και μενα , δεν με προβληματιζει απλως. οι γυναικες απουσες γενικοτερα.

 

και της πολιτικής αλλά δεν διαμαρτυρήθηκες ποτέ γι' αυτό ;)

 

γιατί αν δέχεσαι τις πολιτικές εκδηλώσεις γιατί να μην δέχεσαι και τις θρησκευτικές;

απο που εβγαλες τετοιο συμπερασμα..?:confused:δεν δεχομαι ουτε τις πολιτικες. οπως συνεβη προσφατα (αλλα και καθε φορα που εχουμε εκλογες) διπλα απο τα Προπυλαια επι της Πανεπιστημιου υπηρχε συγκεκριμενη παραταξη με τα περιπτερα της. ναι και αυτο με ενοχλησε. οπως θεωρησα προσβολη να κλεινεται η Ακροπολη απο κομμα/σωματειο η να μπαινει μεσα η αστυνομια.

 

και από πότε οι δρόμοι γύρω από το πανεπιστήμιο ανήκουν στο πανεπιστήμιο; Δηλαδή αν αύριο αποφασίσει ο πρύτανης του πανεπιστημίου μπορεί να κλείσει τους γύρω δρόμους; ή να ξηλώσει τις στάσεις των λεωφορείων; ή να κλείσει το μετρό που είναι εκεί; ή να σκοτώσει τα περιστέρια γιατί κουτσουλάνε τον ιερό χώρο του πανεπιστημίου;

ποιος δρομος βρε καλη μου....?μιλαω για το προαυλιο.ειναι καλα ομως να χρησιμοποιειται ως τουαλετα ο προαυλιος χωρος η ως χωρος κατασκηνωσης? οσο για τα περιστερια , επειδη ρωτας, εχουν μειωθει σημαντικα αλλα δεν φανταζεσαι γιατι..κεντρο δουλευω και εχουν δει αρκετα τα ματια μου..

Link to comment
Share on other sites

Εχω δεί και ρποσευχή στο Πειραιά (καμία σχέση με τη σημερινή γιορτή) που αυτομαστιγόνονται και χτυπούν τα κορμιά τους με κοφτερά αντικείμενα.

δυστυχως ετυχε να το δω και εγω μια χρονια...φρικη..

Link to comment
Share on other sites

Όπως εκείνοι βλέπουν τον επιτάφειο να περνάει από τους δρόμους... γιατί να μην κάνουν κι εκείνοι αντίστοιχα τις δικές τους προσευχές;

 

Προσευχή θέλουν να κάνουν οι άνθρωποι...

Δημοκρατία έχουμε... (εύχομαι..)...

 

Ας κάνουν ό,τι τους αρέσει. ;)

 

 

οπως και η επισιμη θρησκεια του κρατους ειναι η ανεξιθρησκεια σωστα???οπως ειπε η αλκυον ας κανουν οτι τους αρεσει και πολυ μου αρεσει και εμενα...

 

Εμένα μου κάνει εντύπωση το γεγονός οτι ενώ υπάρχουν "ατυπα" τζαμιά, γιατί δεν προσεύχονται στον χώρο που έχουν επιλέξει και πρέπει να προσευχηθούν δημόσια σε τόσα πολλά σημεία. Μου κάνει κάπως όλο αυτό. Επίσης κάτι άσχετο που μου έκανε εντύπωση, λίγο οφ θέματος. Στις εικόνες που βλέπω στα κανάλια, δε βλέπω γυναίκες.

 

οι γυναικες τους δε πανε στο τζαμι να προσευχηθουν...προσευχονται σπιτι...στο μονο που ειναι ισες ειναι στη μεκκα που προσευχονται το ιδιο αντρες γυναικες και μαλιστα αυτες ακαλυπτες....

 

 

και κατι ακομη μου τη σπαει παρα πολυ που το παιζουμε σωστοι χριστιανοι αλλα φοβομαστε τοσο πολυ μια διαφορετικη θρησκεια..γιατι τετοιος φοβος????αν ειμαστε σωστοι χριστιανοι δε χρειαζεται να φοβομαστε τιποτα...τι θα κανουν θα σου βαλουν το μαχαιρι στο λαιμο και θα σου πουνε γινε τωρα μουσουλμανος???και ναι θα φαω καρτα τωρα το ξερω...

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όμως. Εδώ υπάρχει και το εξής θέμα. Δεν νομίζω να υπήρχε πρόβλημα στο να προσεύχονταν δημόσια, καθολικοί ή άνθρωποι απο οποιαδήποτε θρησκία. Στο παρελθόν της ιστορίας μας όμως μη ξεχνάς οτι οι έλληνες έχουμε περάσει πολλά με το να προσπαθούν να μας εξισλαμίσουν. Επι τουρκοκρατίας, μετά οι Ελληνες της Πόλης μέχρι και πρόσφατα στη Βορειο Ηπειρο. Αυτό λοιπόν ίσως δικαιολογεί κάπως την κάποια αντίδραση κάποιον σε αυτό το θέμα και θέαμα. Υπάρχει παρελθόν σε όλο αυτό και ίσως είναι λίγο δύσκολο να ξεπεραστεί τη στιγμή που ακόμα και σήμερα σε κάποιες περιοχές που επικρατεί το ισλάμ οι χριστιανοί δεν έχουν την ελευθερία της πίστης. Λογικό; Παράλογο; Δεν είμαι αγώ αυτή που θα απαντήσω σε αυτό. Το επισημαίνω όμως σας γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...