Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ο μικρός πρίγκιπας μεγαλώνει εξυπνα παιδιά


Recommended Posts

κορίτσια τον πρίγκιπα δεν το θυμόμουν αναλυτικά να σας πω την αλήθεια, αλλά πρόσφατα που το ξαναδιάβασα (εν όψη βάπτισης) συγκινήθηκα πάρα πολύ. το διάβασα και στα παιδιά σαν παραμυθάκι αλλά φυσικά άλλαξα το τέλος. το έκανα χαρούμενο. είναι μικρούλια ακόμα

 

παλιά το έδειχνε και η τηλεόραση? ή κάνω λάθος?

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Catrin αυτό είναι απόσπασμα;;

 

Ναι απόσπασμα είναι, συγγνώμη αλλα δεν είχα μπει να δω το μυνημα σου.

 

Και συμφωνω κι εγώ ότι τα παιδιά επιλέγουν τι τους αρέσει και τι όχι σε κάθε ηλικία, αλλά παιζει ρόλο και ο τρόπος που τους διαβάζουν μια ιστορία... και τι σχόλια γίνονται...η διάθεση τους....

 

Τώρα αν τα κάνει πιο έξυπνα δεν ξέρω...

Αυτό όμως που έχω παρατηρήσει είναι ότι και μόνο η φωνή του γονιού που διαβάζει, το πρόσωπο του που αλλάζει εκφράσεις, ο χρόνος του που ειναι αποκλειστικά αφιερωμένος στο παιδί αλλά και η ομορφιά του παραμυθιού που ταξιδευει σίγουρα δημιουργούν προυποθεσεις ασφάλειας , ηρεμίας, χαράς και γνώσης.

 

ΥΓ Ενα άλλο ωραιο παραμύθι που έχει βγει και για μικρούς και για εφήβους αλλά και για μεγάλους ειναι το "Ποιός μου πήρε το τυρί μου" το ξέρετε?

 

Η Αγάπη ρωτά τη Φιλία :

"τι κάνεις εκεί ανόητη?"

και η Φιλία της απαντά:

"Κάνω να γελούν αυτούς που εσύ κάνεις να δακρύζουν"..

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!

οι γνώμες διίστανται βλέπω αλλα ολες συμφωνούμε σε κάτι. η μουσική κ το διάβασμα ειναι απαραίτητα για τους μικρους πρίγκηπες-ισες. αυτο με την μουσική που άναφέρθηκε θα το ξαναρωτήσω στον αδερφούλι μου.εννοώ το αν ειναι οντως στυλ enigma. αν και νομιζω πως ναι. κ στον δικο μου αρεσει η κλασική μουσική, γελάει κ μιμείτε κοροιδευτικα με την όπερα λατρεύει λάχανα κ χάχανα κ σνομπάρει την λιλιπούπολη κ απαιχθάνεται το baby radio. παρόλα αυτα οταν δει κανενα video των mazoo κολλάει κ χορεύει! δεν υπάρχει παιδάκι που να μην του αρέσει η μουσική. οπως κ δεν υπάρχει παιδάκι που αν του διαβάσεις κατι οτιδήποτε ακόμη κ απόσπασμα απο εφημερίδα αλλα χρωματίζοντας την φωνή σου κ κάνοντας γκριμάτσες δεν θα σου δώσει σημασία. πρέπει να εισαι λίγο ηθοποιός, λίγο καραγκιοζάκη οταν εξιστορείς-τραγουδάς-χορεύεις με τα παιδιά αλιως δεν καταφέρνεις κ πολλα. εμενα ειναι ακομη κατω των 2. ακομη δεν δοκίμασα να του διαβάσω πρίγκιπα. θα το κάνω ομως κ ευχομαι να το λατρέψει οπως εγω.

κατι τελευταιο που ανέφερε ο τύπος που βέβαια ολοι το ξέρουμε ειναι πως ποτε δεν λεμε οχι σε παιδι χωρις να του δικαιολογήσουμε την αρνηση μας! σιγουρα δεν υπάρχουν πατέντες κ οδηγίες χρήσης στο μεγάλωμα ενος παιδιού πέρα απο αυτό ειναι καλο ομως να ψάχνεσαι-ενημερώνεσαι-ακούς καινούρια πράγματα!

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

...Ο μικρός πρίγκηπας!!!...

εδώ υπάρχει ολόκληρο το έργο...

 

Κι εγώ το είχα διαβάσει κάπου στα 8-9 αλλά δεν το είχα πολυκαταλάβει και τώρα το ξαναπήρα για τον μεγάλο γιο μου (7,5) αλλά ...δεν το πολυκατάλαβε...

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο Μικρός Πρίγκηπας βοηθά παιδιά με νoητική υστέρεση

 

emailButton.png Οι εκπαιδευτικοί του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Πτολεμαϊδας δημιούργησαν ένα νέο πρωτοποριακό εκπαιδευτικό πρόγραμμα, που διευκολύνει την ανάγνωση και την κατανόηση κειμένου και αφορά παιδιά με νοητικά προβλήματα, δυσλεξία ή αυτισμό.

Το πρόγραμμα αυτό βασίζεται στο βιβλίο του Αντουάν ντε Σαίντ Εξιπερί «Ο Μικρός Πρίγκιπας» και συγκεκριμένα στο απόσπασμα που περιγράφεται η συνάντηση του Μικρού Πρίγκιπα με την αλεπού.

Το εικονογραφημένο αυτό βιβλίο ονομάζεται «Μέθοδος για όλους» και βασίζεται στη σχέση που αναπτύσσουν οι δύο ήρωες, καθώς διαπιστώθηκε ότι λειτουργεί ευεργετικά στη διδασκαλία της ανάγνωσης και της κατανόησης του κειμένου.

Τα συμπεράσματα που προέκυψαν με την εφαρμογή που προγράμματος ήταν πολύ ενθαρρυντικά, αφού οι μαθητές κατάφεραν όχι μόνο να ανταποκριθούν θετικά σε αφηρημένες ή αλληγορικές έννοιες αλλά φάνηκε ότι μπορούν, όχι μόνο να τις κατανοήσουν αλλά και να αναπτύξουν σχέσεις κατανόησης, συμβίωσης, σεβασμού και φιλίας μεταξύ τους.

Δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση στην έννοια της φιλίας καθώς στα παιδιά με νοητικά προβλήματα (κυρίως σε αυτά με αυτισμό) επικρατεί το «κλείσιμο» στον εαυτό τους και η αντικοινωνική συμπεριφορά. Συνήθως τα παιδιά με αυτισμό δεν έχουν στο μυαλό τους την έννοια της φιλίας. Όμως, μετά τη συμμετοχή των παιδιών στο πρόγραμμα, διαπιστώθηκε ότι βελτιώθηκαν σημαντικά οι μεταξύ τους σχέσεις.

Τα δύο βιβλία, της ανάγνωσης και του εκπαιδευτικού, διδάχτηκαν κατά την περσινή χρονιά, σε παιδιά ηλικίας 14-20 ετών (αλλά με νοητική ηλικία 8-16 ετών), με δείκτη νοημοσύνης 40-80. Επίσης τα βιβλία περιέχουν ασκήσεις, καθώς κι ένα θεατρικό έργο, το οποίο οι μαθητές καλούνται να δραματοποιήσουν επί σκηνής,

Η συγκεκριμένη σειρά βιβλίων έχει εγκριθεί από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, με άμεσο στόχο τη διάθεσή της, μέσω του υπουργείου Παιδείας, σε όλες τις μονάδες ειδικής αγωγής. Σύμφωνα με τους εκπαιδευτικούς του προγράμματος θα μπορούσαν, ωστόσο, να χρησιμοποιηθεί και σε κανονικά σχολεία, για παιδιά μικρότερης ηλικίας (δημοτικό) ή σε τμήματα ένταξης του Γυμνασίου.

 

 

 

http://www.paidorama.com/%CE%95%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7/%CE%9D%CE%AD%CE%B1/%CE%9F-%CE%9C%CE%B9%CE%BA%CF%81%CF%8C%CF%82-%CE%A0%CF%81%CE%AF%CE%B3%CE%BA%CE%B7%CF%80%CE%B1%CF%82-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%AC-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CE%BDo%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B7.html

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...