Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΑΠΟ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ Η ΦΡΟΥΤΟ????

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θα ήθελα τη βοήθειά σας και τις γνώμες σας..Η κόρη μου 6,5 μηνών έπαθε φαρρυγγίτιδα με πολύ υψηλό πυρετό κ η παιδίατρος της έδωσε αντιβίωση ceclor. Την ξεκινήσαμε εδω κ 2 μέρες και εν αγνοία μου, χωρίς να ξέρω οτι δεν κάνει ,εχθές της έβαλα στη φρουτόκρεμά της μανταρίνι, καινούριο φρούτο. Από το βράδυ έβγαλε μια κοκκινίλα στο ματάκι της και λίγα σπυράκια. Τα σπυράκια σήμερα το πρωί έγιναν περισσότερα , γέμισε το κορμάκι της και ξαναπήρα τηλέφωνο την παιδίατρο.Μου είπε να κόψω την αντιβίωση καιι να πάρω atarax. Τώρα η μπέμπα μου έχει αλλεργία στο φρούτο ή στην αντιβίωση?Ξέρετε το συγκεκριμένο φρούτο προκαλεί αλλεργική αντίδραση με την αντιβίωση? Αργεί ο οργανισμός να ξεπεράσει το σοκ? Έχει γίνει χάλια η μπεμπούλα και έχω σκάσει γιατί εγώ της το δημιούργησα.. Έχει συμβει κάτι ανάλογο σε καμία μαμά??

Διαφημίσεις

Αυτό το πάθαμε εμείς τον Μάιο, που ο μικρός ήταν επίσης 6,5 μηνων και έπαιρνε Augmentin για την ωτίτιδα. Την έπαιρνε ήδη 4 ημέρες όταν του εισήγαγα χυμό πορτοκάλι στη φρουτόκρεμα και την επόμενη είχε γεμίσει κοκκινίλες, και στο πρόσωπο, αλλά κυρίως στον κορμό και τα χέρια, που όσο πήγαιναν φούντωναν! Εφυγαν μετά από μια βδομάδα και.

Η παιδίατρος είπε ότι μπορεί να είναι καθυστερημένη αντίδραση στην αντιβίωση, γιατί η άμεση φαίνεται κατευθείαν, αλλά μάλλον έφταιγε το πορτοκάλι. Είχε δίκιο, είναι αλλεργικός τελικά στο πορτοκάλι.

Τώρα με τη μπουμπού σου είναι πιο αβέβαια τα πράγματα, γιατί έπαιρνε την αντιβίωση μόνο 2 μέρες. Μόλις γίνει καλά το παιδί, θα δοκιμάσεις να της ξαναδώσεις μια μικρή φετούλα μανταρίνι κι από την αντίδρασή της θα καταλάβεις.

Περαστικά σας εύχομαι!

δεν νομίζω ότι φταιει καθαρά το φρούτο..απλά όταν δίνουμε αντιβίωση αποφεύγουμε να δίνουμε και αλλεργιογόνες τροφές..όπως πχ εσπεριδοειδή, ντομάτα, ψάρι , αυγό...

ο πατέρας μου έπαιρνε ceclor και έφαγε ταραμοσαλάτα και τον τρέχαμε γιατί έπαθε αλλεργικό σοκ!!

θέλει προσοχή ο συνδυασμός....

και αποθηλασε επιτελους!

ο νικολας ειχε γεμισει σπυρακια σε ολο του το σωμα,μετα απο υψηλο πυρετο-χωρις αντιβιωση.η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι συχνο φαινομενο,αντιδρα το σωμα τους στον πυρετο,και μετα απο λιγες μερες περασαν μονα τους..

fBaep3.png

uwK7p3.png

κ εγω αυτό σκέφτομαι, μηπως φταίει ο συνδυασμός, όμως δεν το γνώριζα κ η γιατρός δε μου το επισήμανε.Της έδωσα atarax, ηρέμησε λιγάκι αλλά μετά απο 4-5 ώρες ξανά τα ίδια. Δεν έχω καταλάβει αν αυτό το φάρμακο γιατρεύει ή ανακουφίζει προσωρινά μέχρι να περάσει η δράση του.Πάνω που πέρασε ο πυρετός τώρα αυτό..και δε μπορώ να είμαι σίγουρη τι το προκάλεσε.

Διαφημίσεις

είναι αντισταμινικό...αν είχε μικρή αλλεργία το παίρνεις μια φορά...

αν πάθει αλλεργικό σοκ το παιρνεις αρκετές μερούλες...

και αποθηλασε επιτελους!

σε ευχαριστώ πολύ γι αυτό που μου είπες γιατι η παιδίατρός μου θεωρεί πως απευθύνεται σε άλλο γιατρό κ δε μου εξηγεί τίποτα. Λέει ένα και εγω πρέπει να καταλάβω δέκα. Μου είπε θα το παίρνεις 3 φορές την ημέρα χωρίς να μου πει μέχρι πότε.