Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

εκανα κι εγω εγγραφη στο προνηπιο, το 15 προνηπιο ειμασταν. (συγκριτικά με περυσι....που ηταν 5... καταλαβαίνετε τι γινεται στις οικογενειες...)

 

μετα πηγα ΚΕΠ γαιτι ηθελα πιστοποιητικο γεννησης. υπάρχει εγκύκλιος που τα σχολεια παίρνουν ΑΥΤΕΠΑΓΓΕΛΤΑ τετοιου ειδους πιστοποιητικά. ο υπαλληλος μου φωτοτυπησε την εγκυκλιο να την παω στο νηπιαγωγειο... για να κανουν κι εκεινοι, λεει, τη δουλειά τους και οχι μονο τα ΚΕΠ!!!!

 

Στο ΚΕΠ έχουν δίκιο.

Το πιστοποιητικό γέννησς είναι από τα δικαιολογητικά που αναζητούνται αυτεπάγγελτα.

Δεν ξέρω γιατί, φέτος τα περισσότερα σχολέια ζητούν από τους γονείς να το προσκομίσουν....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

σε εμας ζητανε πιστοποιητικο γεννησης και σε παρενθεση (προσφατο)..

λες και αν ειναι παλιο δεν ισχυει η γεννηση..:shock::shock:

πρεπει να παω στο ληξιαρχειο/ΚΕΠ δηλαδη? εχω πιστοποιητικο γεννησης αλλα ειναι 3,5 ετων..(παλιωσε)

 

γιατι οχι βρε παιδια ενα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης που βγαινει απο το δημο σε 1 λεπτο?

 

 

Γιατί όλα τα επίσησμα έγγραφα έχουν "διάρκεια" 6 μηνών.

 

Το πιστοποιητικό γέννησης χρειάζεται για να φαίνεται η ημερομηνία γέννησης ( η χρονολογία βασικά). Δεν νομίζω ότι αυτό φαίνεται στο πιστ. οικ. κατάστασης (μπορεί να κάνω και λάθος).

Πάντως το Προεδρικό Διάταγμα, μιλάει για πιστ. γέννησης.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όλα τα επίσησμα έγγραφα έχουν "διάρκεια" 6 μηνών.

 

Το πιστοποιητικό γέννησης χρειάζεται για να φαίνεται η ημερομηνία γέννησης ( η χρονολογία βασικά). Δεν νομίζω ότι αυτό φαίνεται στο πιστ. οικ. κατάστασης (μπορεί να κάνω και λάθος).

Πάντως το Προεδρικό Διάταγμα, μιλάει για πιστ. γέννησης.

 

θα παω σημερα στα ΚΕΠ κι εγω, ελπιζω να μην το αργουν..

να σαι καλα βρε εμμακι (γενικως για τις συμβουλες σου)

Link to comment
Share on other sites

θα παω σημερα στα ΚΕΠ κι εγω, ελπιζω να μην το αργουν..

να σαι καλα βρε εμμακι (γενικως για τις συμβουλες σου)

 

Να είσαι καλά!

Οι γονείς δεν είναι υποχρεωμένοι να τα γνωρίζουν όλα αυτά.

Από τη στιγμή που γνωρίζω κάποια πράγματα, θεωρώ χρήσιμο να τα μεταδίδω....

 

(Αλλά και οι μαμάδες πρέπει να προσπαθούν λίγο να ενημερώνονται για τα νομικά πλαίσια πριν διακδικήσουν κάτι ή πριν τα βάλουν με τις νηπιαγωγούς για τις "απαιτήσεις" που έχουν. Και δεν αναφέρομαι σε σένα, αναφέρομαι γενικά!!!!!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

θα παω σημερα στα ΚΕΠ κι εγω, ελπιζω να μην το αργουν..

να σαι καλα βρε εμμακι (γενικως για τις συμβουλες σου)

 

αν σου ζητησαν πιστοποιητικο γεννησης, βγαινει επισης απο το δημο σε 1 λεπτο. Για τη ληξιαρχικη πραξη γεννησης ειναι που χρειαζεται να πας στα ΚΕΠ και να κανεις αιτηση αν το παιδι εχει γεννηθει σε αλλο δημο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα θελει βεβαιωση απο εργοδοτη για τα νηπια για το ολοημερο?αν εισαι ελευθερος επαγγελματιας?τι γινεται?μηπως γνωριζει καμια μανουλα?

 

εγω στοθς παιδικους τοσα χρονια τωρα πηγαινω μια βεβαιωση απο το ΤΕΒΕ

Link to comment
Share on other sites

Το πιστοποιητικό γέννησης χρειάζεται για να φαίνεται η ημερομηνία γέννησης ( η χρονολογία βασικά). Δεν νομίζω ότι αυτό φαίνεται στο πιστ. οικ. κατάστασης (μπορεί να κάνω και λάθος).

Πάντως το Προεδρικό Διάταγμα, μιλάει για πιστ. γέννησης.

 

η ημερομηνια γεννησης φαινεται και στη ληξιαρχικη πραξη βαφτισης-γεννησης

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

η ημερομηνια γεννησης φαινεται και στη ληξιαρχικη πραξη βαφτισης-γεννησης

 

 

Δεν ξέρω, δεν ε΄χω δει ποτέ....

 

Όπως και να είναι μπορείτε να πάρετε ένα τηλέφωνο στο σχολέιο ή (ακόμα καλύτερα) στην πρωτοβάθμια και να ρωτήσετε.

Αν έχετε στο χερι σας και τα δέχονται να μην τρέχετε....

 

Εμένα, πάντως, αν μου φέρει κάποιος γονιός άλλο χαρτί από αυτό που ζητάει το προεδρικό διάταγμα και η σγκύκλιος για τις εγγραφές, θα πάρω μπορστά του τηλέφωνο στον προϊστάμενο και θα ζητήσω οδηγία για το τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φέτος επειδή πολλοι δήμοι έχουν συνεννωθεί λόγω καλλικράτη οι αριθμοί στα δημοτολόγια έχουν αλλάξει. Γαι το λόγο αυτό ζητούν πρόσφατα πιστοποιητικά γέννησης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, δεν ε΄χω δει ποτέ....

 

 

οταν βαφτισεις το παιδί, σου δινουν ενα χαρτι το οποιος το πας στο ληξιαρχειο και συμπληρωνεται το ονομα του παιδιού

γραφει: απόσπασμα ληξιαρχικής παραξης γέννησης- βαάφτισης

ληξιαρχείο

αριθμο πράξης, τομος, ετος

χρονολογία δηλωσης γεννηση

ονοματεπώνυμο παιδιού

φυλο

χρονολογια γεννησης

ημερα, ωρα

τοπος γεννησς

τοπος βαφτισης, ιερος ναός

δογμα βάφτισης

χρονολογια βάφτισης

στοιχεια πατερα

στοιχεία μητέρας

και υπογραφει ο ληξίαρχος

 

 

το πιστοποιητικο γεννησης, τι γραφει; τι διαφορά έχει;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

οταν βαφτισεις το παιδί, σου δινουν ενα χαρτι το οποιος το πας στο ληξιαρχειο και συμπληρωνεται το ονομα του παιδιού

γραφει: απόσπασμα ληξιαρχικής παραξης γέννησης- βαάφτισης

ληξιαρχείο

αριθμο πράξης, τομος, ετος

χρονολογία δηλωσης γεννηση

ονοματεπώνυμο παιδιού

φυλο

χρονολογια γεννησης

ημερα, ωρα

τοπος γεννησς

τοπος βαφτισης, ιερος ναός

δογμα βάφτισης

χρονολογια βάφτισης

στοιχεια πατερα

στοιχεία μητέρας

και υπογραφει ο ληξίαρχος

 

 

το πιστοποιητικο γεννησης, τι γραφει; τι διαφορά έχει;

 

Αν περιέχει τα ίδια στοιχεία με το πιστοποιητικό γεννήσεως και είναι πρόσφατο, ίσως και να γίνει δεκτό από το σχολέιο.

 

Εγώ, το επαναλαμβάνω, αν μου έφερναν άλλο χαρτί από αυτό που ζήτησα σύμφωνα με την εγκύκλιο (δεν τα ζητάμε από το κεφάλι μας), θα έπαιρνα επιτόπου τον προϊστάμενο τηλέφωνο και θα ρωτούσα. Παρουσία του γονέα, για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν περιέχει τα ίδια στοιχεία με το πιστοποιητικό γεννήσεως και είναι πρόσφατο, ίσως και να γίνει δεκτό από το σχολέιο.

 

 

δεν ξερω τι γραφει ενα πιστοποιητικο γεννησης. οταν το παραλαβω απο το κεπ, θα το συγκρινω

η νηπιαγωγος, απλως το κρατησε λεγοντάς μου οτι θελει πιστοποιητικο γεννησης. δεν κοιταξε την ημερομηνια.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Στη νεα εγκυκλιο γραφει οτι η αποχωρηση των νηπιων στα ολοημερα μπορει να γινεται στο τελος καθε διδακτικης ωρας, αρκει να εχει δηλωθει με υπευθυνη δηλωση κατα την εγγραφη. Αυτο σημαινει οτι θα μπορεις να παρεις το παιδι πριν τις 4?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στη νεα εγκυκλιο γραφει οτι η αποχωρηση των νηπιων στα ολοημερα μπορει να γινεται στο τελος καθε διδακτικης ωρας, αρκει να εχει δηλωθει με υπευθυνη δηλωση κατα την εγγραφη. Αυτο σημαινει οτι θα μπορεις να παρεις το παιδι πριν τις 4?

 

αυτο σημαινει πώς μια φορά μπορεις να το παρεις νωρίτερα, αλλα δε μπορεις να το κάνεις συστημα.

το ολοημερο εχει "διπλες¨διδακτικες ωρες απο το κλασικο. εχει το πρωινο προγραμμα, φαγητο, ξεκούραση και μετα δεν ειναι φυλαξη. συνεχιζουμε τις διδακτικες ωρες μεχρι τις 3.45μ.μ. κανονικά "μαθημα" οχι φυλαξη και παιχνιδι!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Στη νεα εγκυκλιο γραφει οτι η αποχωρηση των νηπιων στα ολοημερα μπορει να γινεται στο τελος καθε διδακτικης ωρας, αρκει να εχει δηλωθει με υπευθυνη δηλωση κατα την εγγραφη. Αυτο σημαινει οτι θα μπορεις να παρεις το παιδι πριν τις 4?

 

 

Αυτό είναι για το δημοτικό όχι για το νηπιαγωγείο.

Στο νηπιαγωγείο δεν υπάρχει συγκεκριμένη διδακτική ώρα. Μια δραστηριότητα μπορεί να διαρκέσει 10 λεπτά, μπορεί και 20 ή 25...Πότε θα το πάρει το παιδί;

Και φυσικά, ΔΕΝ γίνετια φύλαξη, αλλά εκπαιδευτικό πρόγραμμα καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας (ακόμα και στο φαγητό και στον ύπνο)

Link to comment
Share on other sites

Στη νεα εγκυκλιο γραφει οτι η αποχωρηση των νηπιων στα ολοημερα μπορει να γινεται στο τελος καθε διδακτικης ωρας, αρκει να εχει δηλωθει με υπευθυνη δηλωση κατα την εγγραφη. Αυτο σημαινει οτι θα μπορεις να παρεις το παιδι πριν τις 4?
΄

 

Δεν ξέρω αν είναι μόνο για τα δημοτικά, πάντως αυτό φαίνεται να σημαίνει. Εφόσον λέει ότι το δηλώνεις κατά την εγγραφή του παιδιού (στην αρχή της χρονιάς δηλαδή) άρα θα ισχύει για όλο το χρόνο (την ίδια πάντα ώρα βέβαια που θα δηλώσεις) και όχι μόνο για κάτι έκτακτο, το οποίο δεν θα μπορούσες να το γνωρίζεις από το Σεπτέμβρη!

Link to comment
Share on other sites

΄

 

Δεν ξέρω αν είναι μόνο για τα δημοτικά, πάντως αυτό φαίνεται να σημαίνει. Εφόσον λέει ότι το δηλώνεις κατά την εγγραφή του παιδιού (στην αρχή της χρονιάς δηλαδή) άρα θα ισχύει για όλο το χρόνο (την ίδια πάντα ώρα βέβαια που θα δηλώσεις) και όχι μόνο για κάτι έκτακτο, το οποίο δεν θα μπορούσες να το γνωρίζεις από το Σεπτέμβρη!

 

 

Είναι για τα ΔΗΜΟΤΙΚΑ!!!!!

Μην μπερδεύεστε!

Στα δημοτικά υπάρχουν διδακτικές ώρες. Στα νηπιαγωγεία υπάρχει διδακτικός χρόνος/διδακτική μέρα. Σε ε΄μας ο διδακτικός χρόνος είναι από τις 8 το πρωί μέχρι το τέλος της μέρας.

Δεν μπορεί να γίνει προγραμματισμός ακριβής για την αρχή και το τέλος δραστηριότητας.

Στο δημοτικό υπάρχει το κουδούνι που ορίζει τις διδακτικές ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, και τα νηπιαγωγεία φαίνεται να έχουν κάποιο είδος διδακτικής ώρας:

 

7:00- 8:00

Πρωινή – Προαιρετική Ζώνη

(για τη λειτουργία της απαιτείται η συμμετοχή τουλάχιστον 5 νηπίων πρώτης νηπιακής ηλικίας)

8:00 – 8:15

8:00- 9:00

Προσέλευση νηπίων

Αυθόρμητες Δραστηριότητες στις γωνιές δραστηριοτήτων

Προσευχή

9:00 – 9:30

Συζήτηση, Ημερήσιος Προγραμματισμός δραστηριοτήτων

9:30 –10:30

Ανάπτυξη Διαθεματικών Δραστηριοτήτων

10:30 11:15

Πρόγευμα – Διάλειμμα

11:15-12:00

Αυθόρμητες Δραστηριότητες στις γωνιές δραστηριοτήτων

Παιδαγωγικά Παιχνίδια

12:00–12:30

Ανάπτυξη Διαθεματικών Δραστηριοτήτων

12:30-13:00

Διάλειμμα

13:00-13:45

Προετοιμασία γεύματος - Γεύμα

13:45-14:30

Χαλάρωση – Ύπνος

14:30-15:15

Ανάπτυξη Διαθεματικών Δραστηριοτήτων

15:15-15:45

Συζήτηση

Αξιολόγηση των Ημερήσιων Δραστηριοτήτων

Προγραμματισμός της επόμενης ημέρας

Προετοιμασία για αποχώρηση

15:45-16:00

Αποχώρηση των νηπίων

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, και τα νηπιαγωγεία φαίνεται να έχουν κάποιο είδος διδακτικής ώρας:

 

7:00- 8:00

Πρωινή – Προαιρετική Ζώνη

(για τη λειτουργία της απαιτείται η συμμετοχή τουλάχιστον 5 νηπίων πρώτης νηπιακής ηλικίας)

8:00 – 8:15

8:00- 9:00

Προσέλευση νηπίων

Αυθόρμητες Δραστηριότητες στις γωνιές δραστηριοτήτων

Προσευχή

9:00 – 9:30

Συζήτηση, Ημερήσιος Προγραμματισμός δραστηριοτήτων

9:30 –10:30

Ανάπτυξη Διαθεματικών Δραστηριοτήτων

10:30 11:15

Πρόγευμα – Διάλειμμα

11:15-12:00

Αυθόρμητες Δραστηριότητες στις γωνιές δραστηριοτήτων

Παιδαγωγικά Παιχνίδια

12:00–12:30

Ανάπτυξη Διαθεματικών Δραστηριοτήτων

12:30-13:00

Διάλειμμα

13:00-13:45

Προετοιμασία γεύματος - Γεύμα

13:45-14:30

Χαλάρωση – Ύπνος

14:30-15:15

Ανάπτυξη Διαθεματικών Δραστηριοτήτων

15:15-15:45

Συζήτηση

Αξιολόγηση των Ημερήσιων Δραστηριοτήτων

Προγραμματισμός της επόμενης ημέρας

Προετοιμασία για αποχώρηση

15:45-16:00

Αποχώρηση των νηπίων

 

 

Αυτό είναι τελέιως ενδεικτικό και χρησιμοποιείται για ενημερωτικούς σκοπούς ώστε να γνωρίζουν "εξωτερικοί" (αυτοί που δεν έχουν άμεση σχέση με το σχολείο) πώς πε΄ρίπου είναι η μέρα.

π.χ. 9-9:30 αναφέρεται προσευχή. Η προσευχή δεν πάινρει πάνω από 5 λεπτά. Μετά, γύρω στις 9:05, καθόμαστε στον κύκλο ή στη γωνιά συζήτησης. Λέμε ημερομηνία, μέρα, καιρό, τα γράφουμε, λέμε τα νέα μας κλπ. Αυτό μπορεί να κρατήσει 15 λεπτά, αλλά μπορεί και μισή ώρα (αν κάποια παιδιά έκαναν κάτι "συγκλονιστικό" ή είναι Δευτέρα οπότε υπάρχουν πολλά νέα)...

Ομοίως, οι υπόλοιπες ενότητες διαμορφώνονται ανάλογα με την προηγούμενη δραστηριότητα, τα παιδιά, τη μέρα κλπ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...