Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

Καλημέρα!!! Τελικά κανένα πρόβλημα, η νηπιαγωγός μου είπε να πάω τις βεβαιώσεις τον Σεπτέμβριο! Από ό,τι μου είπε έτσι γίνεται με τους περισσότερους, οπότε κακώς αγχώθηκα. Του χρόνου βέβαια, πρώτα ο Θεός, θα τον πάω για τις απαραίτητες εξετάσεις από τον Απρίλη, για να μην πάθουμε τα ίδια :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

Παιδιά κάναμε την εγγραφή αλλά νομίζω ότι η νηπιαγωγός μου είπε ψέμματα για να μην τον γράψω ολοήμερο.

αν τον γράψω λέει ολοήμερο το νωρίτερο που μπορώ να τον πάρω είναι 3:30, ισχύει ή μπορώ να τον πάρω στις 1:30.

επίσης μου είπε ότι αν δηλώσω να ανοίγουν 7 πρέπει το αργότερο που θα τον πηγαίνω να είναι 7:15

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάναμε την εγγραφή αλλά νομίζω ότι η νηπιαγωγός μου είπε ψέμματα για να μην τον γράψω ολοήμερο.

αν τον γράψω λέει ολοήμερο το νωρίτερο που μπορώ να τον πάρω είναι 3:30, ισχύει ή μπορώ να τον πάρω στις 1:30.

επίσης μου είπε ότι αν δηλώσω να ανοίγουν 7 πρέπει το αργότερο που θα τον πηγαίνω να είναι 7:15

 

Dalia για το πρωί δεν ξέρω, αλλά για το απόγευμα είναι σίγουρο

Και εγώ το ρώτησα και μου το επιβεβαίωσαν και άλλοι.

Η θα το παίρνεις στις 12 (και 15 νομίζω) ή το νωρίτερο 15:30

Και καλά για να μην χαλάει το πρόγραμμά τους εάν ο καθένας παίρνει το παιδί ότι ώρα θέλει.

Είναι πια πρόγραμμα σχολείου:-)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάναμε την εγγραφή αλλά νομίζω ότι η νηπιαγωγός μου είπε ψέμματα για να μην τον γράψω ολοήμερο.

αν τον γράψω λέει ολοήμερο το νωρίτερο που μπορώ να τον πάρω είναι 3:30, ισχύει ή μπορώ να τον πάρω στις 1:30.

επίσης μου είπε ότι αν δηλώσω να ανοίγουν 7 πρέπει το αργότερο που θα τον πηγαίνω να είναι 7:15

 

νταλια μου στην αρχη αυτα λενε εξαλου τετοιες οδηγιες τους δινουν απο το υπουργειο. Μια χαρα στα ειπε.....

Αλλα αργοτερα αν γινεις και φιλη με την νηπιαγωγο θα μπορεις να τον παιρνεις και πιο νωρις :cool:

Link to comment
Share on other sites

και ολα αυτα γινονται γιατι υπαρχει προγραμμα και στην πρωινη ζωνη που ειναι 7 η ωρα και μετα στο ολοημερο. Στο δικο μας το σχολειο δεν εφαρμοστηκε η πρωινη ζωνη γιατι δεν υπηρχαν αρκετα παιδακια να την στηριξουν, ειναι πανω απο καποιον αριθμο.

Στο ολοημερο εχουν προγραμμα, δηλαδη 2 η ωρα τρωνε και μετα κοιμουνται επομενως φαντασου τωρα να ερχεται καθε μαμα να παιρνει το παιδακι οτι ωρα να ειναι τι αναστατωση θα προκαλουσε στα παιδακια και στους εκπαιδευτικους? η μια πχ ερχεται 230 η αλλη 3 παρα η αλλη 3 και κλπ... Τα παιδακια θα κοιμοντουσαν ετσι????

Εμας φετος δεν κοιμηθηκαν σχεδον καθολου στο ολοημερο γιατι οι δασκαλες μας ηταν ελαστικες ως προς τους γονεις και τα επαιρναν οτι ωρα ηθελαν τα παιδια τους με αποτελεσμα να βγαινουν εκτος προγραμματος.

Ενω περισυ με τις ιδιες δασκαλες (προνηπια) το προγραμμα ηταν πιο αυστηρο με αποτελεσμα ολα να γινονται κανονικα στην ωρα τους.

Τι να κανουν και αυτες δεχονται μεγαλες πιεσεις απο τους γονειςι ο ενας το μακρυ του και ο αλλος το κοντο του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια προς Θεού συμφωνώ και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να χαλάει το πρόγραμμα του κάθε σχολείου. Είναι πολύ σωστό να το τηρούνε για όλους.

Μια φίλη μου είπε που πήγαινε φέτος το γιο της στο νηπιαγωγείο που θα πάμε εμείς ότι μετά το φαγητό που κάνουν κάποιο διάλειμα ανοίγουν τις πόρτες γύρω στις 13:30 για ένα τέταρτο.

Επίσης για το να ανοίγει στις 7 πέρυσι είπαν οι νηπιαγωγοί ότι δεν μαζεύτηκαν οι υπογραφές και γύρω στον Οκτώβριο που γνωρίστηκαν οι μαμάδες διαπίστωσαν ότι ήταν τουλάχιστον 13, ενώ οι νηπιαγωγοί είπαν ότι ήταν κάτω των 5:-?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις! Τελικά φαίνεται ότι δεν ισχύει το ίδιο για όλα τα Νηπιαγωγεία, στο δικό μας ας πούμε δεν ζητάνε χαρτί από τον παιδίατρο, μόνο από οφθαλμίατρο και οδοντίατρο και φωτοτυπία των εμβολίων!

 

Ναι, katerinak, πρόκειται για το δημόσιο Νηπιαγωγείο της γειτονιάς μας... Πραγματικά αν ήξερα ότι χρειαζόταν να τα έχω τώρα, θα είχα φροντίσει να πάμε εγκαίρως. Αλλά την ανακοίνωση με τα χαρτιά που χρειάζονται την τοιχοκόλλησαν στις 2/06!!!

 

Ελπίζω ότι θα δεχτεί η νηπιαγωγός (που μου εκανε πολύ καλή εντύπωση) να της τα πάω αργότερα, αλλιώς ... τί να κάνουμε , ένα έξοδο παραπάνω ...

 

κανονικα ολοι πρεπει να ζητανε τα ιδια χαρτια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάναμε την εγγραφή αλλά νομίζω ότι η νηπιαγωγός μου είπε ψέμματα για να μην τον γράψω ολοήμερο.

αν τον γράψω λέει ολοήμερο το νωρίτερο που μπορώ να τον πάρω είναι 3:30, ισχύει ή μπορώ να τον πάρω στις 1:30.

επίσης μου είπε ότι αν δηλώσω να ανοίγουν 7 πρέπει το αργότερο που θα τον πηγαίνω να είναι 7:15

 

σωστα σου τα ειπε.υπαρχει χαρτι απο το υπουργειο που απαγορευει την διπλη αποχωρηση των παιδιω. μονο αν ειναι μαζο το κλασσικο με το ολοημερο δηλ να κανουν μαθημα αυτοχρονα στην ιδια αιθουσα,ανοιγει η πορτα μονο για το κλασσικο στιος 12.15

 

κ το 3.30 ..θα ελεγα 3.45 μαλλον..

 

το πρωινο ετσι ειναι ,μεχρι 7.15..

Link to comment
Share on other sites

νταλια μου στην αρχη αυτα λενε εξαλου τετοιες οδηγιες τους δινουν απο το υπουργειο. Μια χαρα στα ειπε.....

Αλλα αργοτερα αν γινεις και φιλη με την νηπιαγωγο θα μπορεις να τον παιρνεις και πιο νωρις :cool:

 

 

 

μην ακουω..βλ@@@@ς. τι πραγματα ειναι αυτα; αν υπαρχει σοβαρος λογος μπορει να τ οκανει η νηπ αλλα οχι κ ετσι!

Link to comment
Share on other sites

το πρωινο ωραριο δεν το δεχομαστε οι νηπιαγωγοι για πολλους λογους κ κυριως για την ελλειψη υποδομης. φανταστειτε 7-4 ενα παιδι στο σχολειο.ακομα κ η μια ωρα παραπανω ειναι προβλημα. ακομα υπαρχει αντιδραση κ δεν υπαρχει νομος που να μας υποχρεωνει. αν δηλ σας πουν οτι δεν θα το λειτουργσουν σημαινει οτι υπαρχει η συμφωνη γνωμη κ η καλυψη απο τη δοε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην ακουω..βλ@@@@ς. τι πραγματα ειναι αυτα; αν υπαρχει σοβαρος λογος μπορει να τ οκανει η νηπ αλλα οχι κ ετσι!

 

καλα βρε κατερινακ μην τα παιρνεις και ολα σοβαρα αστειευοντας το εγραψα χααχχααχ...

 

Ξερεις ποσες μανουλες πανε με γλυκα και πιτες και καφεδες στις δασκαλες για να τις καλοπιασουν να προσεχουν τα παιδια τους????

:D:D

 

Στην ελλαδα ζουμε που το ρουσφετι παει και ερχεται χααχχααχαχαχαχαχαχαχαχ γιατι να γινει εξαιρεση σε ενα νηπιαγωγειο???

 

Τωρα ας κοψω την πλακα την αποψη μου την εχω παραθεση λιγο πιο κατω.

Το προγραμμα ειναι απαραιτητο στα παιδια και πρεπει να εφαρμοζεται για ολους το ιδιο.

Και ποιος ειπε οτι στα παιδια δεν αρεσει το ολοημερο????

Σας πληροφορω οτι η κορη μου απαιτουσε να την αφηνω στο ολοημερο και νη μην την παιρνω στις 12. Τα παιδακια παιρνουνε καταπληκτικα εκει μεσα ειναι ο δικος τους μικρος παραδεισος..........

Link to comment
Share on other sites

καλα βρε κατερινακ μην τα παιρνεις και ολα σοβαρα αστειευοντας το εγραψα χααχχααχ...

 

Ξερεις ποσες μανουλες πανε με γλυκα και πιτες και καφεδες στις δασκαλες για να τις καλοπιασουν να προσεχουν τα παιδια τους????

:D:D

 

Στην ελλαδα ζουμε που το ρουσφετι παει και ερχεται χααχχααχαχαχαχαχαχαχαχ γιατι να γινει εξαιρεση σε ενα νηπιαγωγειο???

 

Τωρα ας κοψω την πλακα την αποψη μου την εχω παραθεση λιγο πιο κατω.

Το προγραμμα ειναι απαραιτητο στα παιδια και πρεπει να εφαρμοζεται για ολους το ιδιο.

Και ποιος ειπε οτι στα παιδια δεν αρεσει το ολοημερο????

Σας πληροφορω οτι η κορη μου απαιτουσε να την αφηνω στο ολοημερο και νη μην την παιρνω στις 12. Τα παιδακια παιρνουνε καταπληκτικα εκει μεσα ειναι ο δικος τους μικρος παραδεισος..........

 

 

το ξερω οτι περνανε καλα!το ζω!απλα το να συμφωνησουμε οι νηπιαγωγοι για παραταση ωραριου ειναι σαν να αποδεχομαστε την ελειψη εγκαταστασεων εναντιον των παιδιων. σορυ για το αλλο! απλα εχω μικρες ευαισθησιες!καλυτερα οι μαμαδες να μην πανε γλυκακια για καλοπιασμα,δεν θα γινει τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

το πρωινο ωραριο δεν το δεχομαστε οι νηπιαγωγοι για πολλους λογους κ κυριως για την ελλειψη υποδομης. φανταστειτε 7-4 ενα παιδι στο σχολειο.ακομα κ η μια ωρα παραπανω ειναι προβλημα. ακομα υπαρχει αντιδραση κ δεν υπαρχει νομος που να μας υποχρεωνει. αν δηλ σας πουν οτι δεν θα το λειτουργσουν σημαινει οτι υπαρχει η συμφωνη γνωμη κ η καλυψη απο τη δοε

 

Αυτο που λες απο ελλειψη υποδομης δεν το καταλαβα??? Τι περισσοτερη υποδομη απαιτει η μια ωρα παραπανω?????????

 

Και τα παιδια σε πληροφορω απο πολυ μικρα εχουν μαθει να πανε στο παιδικο και εχουν συνηθισει μια χαρα αυτο το ωραριο....

 

ΜΑκαρι να μην αναγκαζομασταν να τα αφηνουμε τοσες πολλες ωρες αλλα αν δεν δουλεψουμε δεν θα υπαρχει "φαγητο στην κατσαρολα μας" και ειδικα σε τοσους δυσκολους καιρους. Αν πω εγω στο εργοδοτη κοιτα δεν μπορω να ερχομαι 730 στην δουλεια γιατι δεν λειτουργει η πρωινη ζωνη στο σχολειο ξερεις τι θα κανει θα μου δωσει αδεια επ αοριστου....:P:p:p:p:p

 

Ναι ολοι πρεπει να βοηθησουν και να βοηθηθουν για να αντιμετωπισουμε ενωμενοι ολα τα προβλημτα της χωρας. Και αρχιζοντας απο το να μην κοιταμε μονο τον ευατο μας αλλα και τον συνανθρωπο μας.

Αυτα ειχα να πω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δυστυχώς για εμένα είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα που πιάνω δουλειά στις 8 25χλμ μακρύα από το σπίτι μου και η είσοδος του νηπιαγωγείου είναι ακριβώς απέναντι στο 3 μέτρα από την είσοδο του κήπου...

Το μεσημέρι δεν υπάρχει πρόβλημα, έτσι και αλλιώς δεν θα τον άφηνα αφού υπάρχει λύση τόσο πολύ αλλά το πρωί μεγάλο...

Ξέρετε τι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε περίπτωση που μαζευτούν υπογραφές να μην μπορούν να δέχονται νωρίτερα και τα παιδιά του κλασσικού ? στους παιδικούς πως μπορούν ? έχουν ώρα προσέλευσης 7-8:30 και ότο ώρα θελεις μπορείς να τα πας..

Είχα γνωρίσει σε ένα φιλικό σπίτι μια νηπιαγωγό η οποία οικοιωθελώς χωρίς να είναι είναι υποχρεωμένη εναλλάξ με τη συνάδερφο της έπερναν τα παιδάκια από τις 7:15 για διευκόλυνση των γονιών. Ήταν σε ένα χωριό κοντά στη Θεσσαλονίκη και γνώριζαν ότι οι γονείς δούλευαν στην Θεσσαλονίκη...

Τελικά υπάρχουν και εξαιρέσεις στο όλο σύστημα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες απο ελλειψη υποδομης δεν το καταλαβα??? Τι περισσοτερη υποδομη απαιτει η μια ωρα παραπανω?????????

 

Και τα παιδια σε πληροφορω απο πολυ μικρα εχουν μαθει να πανε στο παιδικο και εχουν συνηθισει μια χαρα αυτο το ωραριο....

 

ΜΑκαρι να μην αναγκαζομασταν να τα αφηνουμε τοσες πολλες ωρες αλλα αν δεν δουλεψουμε δεν θα υπαρχει "φαγητο στην κατσαρολα μας" και ειδικα σε τοσους δυσκολους καιρους. Αν πω εγω στο εργοδοτη κοιτα δεν μπορω να ερχομαι 730 στην δουλεια γιατι δεν λειτουργει η πρωινη ζωνη στο σχολειο ξερεις τι θα κανει θα μου δωσει αδεια επ αοριστου....:P:p:p:p:p

 

Ναι ολοι πρεπει να βοηθησουν και να βοηθηθουν για να αντιμετωπισουμε ενωμενοι ολα τα προβλημτα της χωρας. Και αρχιζοντας απο το να μην κοιταμε μονο τον ευατο μας αλλα και τον συνανθρωπο μας.

Αυτα ειχα να πω.

 

δεν εχω χρονο τωρα καποια στιγμη θα σου γραψω τι ακριβως λειπει απο τα σχολεια.

 

τι σημαινει η βοηθεια προς το συνανθρωπο;..δεν καταλαβα..κ απλα για να σκεφτεις λιγο το ωραριο το δικο μου πχ για να ειμαι στος 7 θα πρεπει να αφηνω το δικο μου στις 6 στον παιδικο αρα να ξυπναει 5

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι σημαινει η βοηθεια προς το συνανθρωπο;..δεν καταλαβα..κ απλα για να σκεφτεις λιγο το ωραριο το δικο μου πχ για να ειμαι στος 7 θα πρεπει να αφηνω το δικο μου στις 6 στον παιδικο αρα να ξυπναει 5

 

:oops::oops::oops:

έχεις απόλυτο δίκιο

εγώ δεν μπήκα στη διαδικασία να το σκεφτώ αυτό διότι οι δικές μας νηπιαγωγοί έχουν παιδιά στις μεγάλες τάξεις του δημοτικού και το σπίτι είναι ακριβώς απέναντι από το δημοτικό, τα παιδιά πάνε μόνο στο σχολείο...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

γιατι παντα οι γονεις ψαχνουν τις εξαιρεσεις που θα βολευουν τους ιδιους εγω δεν το καταλαβαινω.

αυτη η συζητηση για το νηπιαγωγειο μ αυτο τον τροπο με εκνευρισε λιγο το ομολογω.

ειμαι μητερα 2 παιδιων που ολη την ημερα εξαρτωνται απο εμενα

αλλα ειμαι και εκπαιδευτικος οχι πρωτοβαθμιας αν και δουλεψα σε ολοημερο δημοτικο, ειμαι δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης.

 

σ ολη αυτη τη συζητηση ακουω γιατι 7:30 και οχι 7

ή γιατι 3:30 και οχι 3:45

και γιατι να μην το παω 10 να πεταχτω στον οδοντιατρο και οταν τελειωσω περναω στις 12 να το παρω

τι λετε;

 

ναι καταλαβαινω οτι ειναι πολυ δυσκολο να εισαι μητερα εργαζομενη αλλα !!! ειναι σχολειο!!!!!!!!!

σιγα μην δωσουμε και καρτες παρκινγκ με την ωρα

γιατι παντα φταιει ο εκπαιδευτικος;;;;;

εκεινος δεν ειναι ανθρωπος με αναγκες που οταν εχει τα δικα σας παιδακια υπο την επιβλεψη του δεν επιτρεπεται να νιωσει ουτε μια μικρη αδιαθεσια.

ξερω συναδελφο που μεχρι να την αλλαξει ο διευθυντης λιποθυμησε αλλα δεν εφυγε.

ειναι μεγαλη ευθυνη.

δεν ειναι κουκλες που της βαζουμε σε ραφια τα παιδια.

και βαλεται με το νου σας ποσα ειναι σε καθε ταξη!!!!!!!

 

και στο κατω κατω οταν εμεις βγαινουμε στους δρομους και διεκδικουμε καλυτερες συνθηκες παιδειας για τα δικα σας και τα δικα μας μαζι παιδια ολοι λετε να 'τοι παλι οι εκπαιδευτικοι να λουφαρουν και θελουν πιο καλους μισθους κτλ.

 

δεν ειναι παντα ολα οπως τον καθενα τον συμφερει......

 

αυτη την πολυτελεια της ασυδοσιας του παρκινγκ την προσφερουν καποιοι απληστοι ιδιωτικου δικαιου παιδικοι σταθμοι γιατι δεν τους προτιματε;;;

 

σορυ αλλα την επομενη φορα να διεκδικησετε μαζι μας το αυριο των παιδιων σας

και ναι! εχει δικιο η katerinak

 

δεν ειναι livingroom το νηπιαγωγειο και δεν σταζουν λαδι οι εκπαιδευτικοι!!!!!

και το κυριοτερο κανεις δε θα πει οτι παψαμε να ειμαστε ανθρωποι επειδη δεν μπορουμε να βολεψουμε καποιους........

Link to comment
Share on other sites

χαμομηλάκι, το δίκιο σου/σας βουνό κι εγώ θα είμαι η πρώτη που θα το παραδεχτώ, γιατί θεωρώ ότι οι εκπαιδευτικοί οποιασδήποτε βαθμίδας στην δημόσια εκπαίδευση επιτελούν άθλο!!! Όταν εν προκειμένω στο νηπιαγωγείο της γειτονιάς μου, η νηπιαγωγός είναι 3 σε 1, και δασκάλα και γραμματέας και επιβλέπει 15-20 νήπια ταυτόχρονα, ειλικρινά την θαυμάζω που τα βγάζει πέρα!

 

Αν όμως κατάλαβα καλά, η dalia ανέφερε ότι οι νηπιαγωγοί στο σχολείο του γιου της έκρυψαν τα πραγματικά στοιχεία για να μην παραταθεί το ωράριό τους, κατάλαβα καλά;

 

Συμφωνώ με την katerinak ότι το ωράριο είναι εξοντωτικό και γι αυτό πρέπει οι γονείς να είμαστε συνοδοιπόροι στον αγώνα των νηπιαγωγών. Ξεκούραστος εκπαιδευτικός=καλύτερη παροχή εκπαίδευσης στο παιδί, είναι τόσο απλό! Από την άλλη όμως, δεν θα ήταν τιμιότερο εκ μέρους των νηπιαγωγών να εξηγήσουν στους γονείς το πρόβλημα και να βρεθεί μια λύση από κοινού κι όχι να προσποιούνται ότι δεν μαζεύτηκε ικανός αριθμός αιτήσεων;

 

Θέλω να πω, όπως το λες κι εσύ, δεν μπορεί ο καθένας να τα κανονίζει έτσι καταπώς τον βολεύει, κι αυτό ισχύει για όλους μας και τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς (τυχαίνει να έχω και τις 2 ιδιότητες). Εάν προβλέπεται από το νόμο η δυνατότητα της προσέλευσης νωρίτερα, μολονότι συμφωνώ απόλυτα ότι είναι άκρως αντιπαιδαγωγικό και κουραστικό, θα πρέπει αυτό να γίνεται σεβαστό.

 

Όταν δεν συμφωνώ με τον νόμο, αγωνίζομαι να τον αλλάξω, δεν τον παρακάμπτω, ούτε τον περιφρονώ, έτσι δεν είναι;

 

Πιστεύω ότι μόνο με καλή συνεργασία γονιών-εκπαιδευτικών μπορεί να δούμε καλύτερες μέρες στα σχολεία μας και πρέπει να την επιδιώκουμε όσο αυτό είναι δυνατόν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έιπε κανένας γονιός να βολέψει το σχολείο το ωράριο του, πχ νύχτες ή Σαββατοκύριακο.

 

Αλλά το να λειτουργέι ένα σχολέιο από τις 7 έως τις 5 δεν έιναι υπερβολικό έτσι όπως γίναμε.

 

Και ρωτάς γιατί ασχολούμαστε με το 3 ή τρείς και τέταρτο ή πέντε.

 

Γιατί δουλεύουμε γιαυτό .... 8 ή και 10 ώρες ( και όχι 3 και 4) και όχι για παχυλούς μισθούς αλλά για τα βασικά.

 

 

Εξάλλου και οι γιατροί αν απεργήσουν και εσύ θα έλεγες γιατί απεργούν και μαζί τους θα τα έβαζες και ας ισχυριζόντουσαν ότι το κάνουν για μας και το μέλλον μας.

 

ετσι και οι παοδαγωγοί, δεν εγκαταλείπουν τα παιδιά για τον αγώνα, ας βρούν άλλον αγώνα.

Link to comment
Share on other sites

Bρε κορίτσια θέλω τα φώτα σας.

΄Εγραψα τον μικρό μου στο δημόσιο ολοήμερο νηπιαγωγείο της περιοχής μου,καθότι δουλεύω από τις 8.30 έως τις 4.30 και με βόλευε (θα τον έπαιρνε ο σύζυγος βέβαια).

Τελικά χθες βρέθηκε λύση, υπάρχει ανθρωπος να μας τον παίρνει στις 12.15 και επίσης να τον κρατάει τις αργίες , το καλοκαίρι και γενικά όποτε δεν έχει νηπιαγωγείο και μάλιστα χωρίς κόστος (είναι συγγενής)

Προσπάθησα να επικοινωνήσω με το νηπιαγωγείο για να τους ενημερώσω και να τον βγάλω από το ολοημερο αλλά έχουν κλείσει. Λέτε να έχω πρόβλημα το Σεπτέμβρη? Θα μπορέσω να τον βγάλω από το ολοήμερο ή έστω να μου επιτρέπουν να τον πάρω στις 12.30.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρη αλλα νομιζω δεν θα εχεις προβλημα. Το αντιθετο θα ηταν πιο δυσκολο γιατι πανε πιο πολλα παιδακια στο ολοημερο και λογοτερα στο κλασσικο. Μαλλον θα χαρουν κιολας απο οτι εχω καταλαβει.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω, όπως το λες κι εσύ, δεν μπορεί ο καθένας να τα κανονίζει έτσι καταπώς τον βολεύει, κι αυτό ισχύει για όλους μας και τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς (τυχαίνει να έχω και τις 2 ιδιότητες). Εάν προβλέπεται από το νόμο η δυνατότητα της προσέλευσης νωρίτερα, μολονότι συμφωνώ απόλυτα ότι είναι άκρως αντιπαιδαγωγικό και κουραστικό, θα πρέπει αυτό να γίνεται σεβαστό.

 

αυτό ακριβώς ήθελα να πω, ευχαριστώ mariazil !!!

και όχι χαμομηλάκι δεν θεωρώ το σχολείο parking για το παιδί μου,γι'αυτό εξάλλου έχω κανονήσει κάποιος να τον πέρνει στις 12:15, βαρέθηκα αυτή την καραμέλα πια συν το ότι με προσβάλει σαν μάνα...

είμαι από εκείνες τις μάνες που αναγνωρίζω και εκτιμώ τους εκπαιδευτικούς που πραγματικά προσφέρουν στα παιδιά και θέλω να τους δείχνω με όποιον τρόπο μπορώ το σεβασμό μου,

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Oταν ο εργοδοτης μου (σε μια ιδιωτικη εταιρεια και οχι δημοσιο τονιζω) μου πει οτι το ωραριο εργασιας μου θα ειναι 8-4, εγω θα παω 8-4, πως μπορω να του πω οτι δεν μπορω 8-4 γιατι εχω ενα παιδι.

Με το ιδιο τροπο δεν πρεπει να σκεφτονται (λεω εγω τωρα με το φτωχο μου το μυαλουδακι) και ολοι οι εργαζομενοι σε αυτην την χωρα?????

 

Επομένως ναι οντως και ενας εκπαιδευτικός ειναι εργαζομενος με εργοδοτη το κρατος.

Οταν ο εργοδοτης λεει οτι υπαρχει περιπτωση να ερχεστε στην δουλεια 7 το πρωι γιατι πρεπει να υπαρχουν αντιδρασεις??? Αυτο πραγματικα δεν το καταλαβαινω...

Με την μεγαλη διαφορα και βασικη 12 η ωρα σχολατε.....

Επομενως ολη η μερα παλι ειναι δικη σας......και μην ξεχνατε οτι αυτο παει εναλλαξ δηλαδη μια βδομαδα εσυ θα πας 7 την αλλη η συναδερφος σου.

 

Οπως δικο μου προβλημα ειναι που θα αφησω το παιδι μου οταν τα σχολεια τελειωνουν το ιουνιο και εγω περνω αδεια μονο 2 βδομαδες το καλοκαιρι, οπως οταν αρρωσταινει μια εκπαιδευτικος και εγω πρεπει να παρω απο την αδεια μου για να προσεξω το παιδι μου, οταν κλεινουν τα σχολεια 2 βδομαδες τα χριστουγεννα και 2 βδομαδες το πασχα και εγω δουλευω ολες τις εργασιμες μερες εκεινων των βδομαδων, και πολλα πολλα αλλα.

 

Ετσι αγαπητη μου φιλη κατερινακ (που δεν εχω τιποτα μαζι σου ουτε φυσικα με κανεναν εκπαιδευτικο γιατι και εγω στην ιδια κατηγορια με εσας ανηκω) οπως εμεις φροντιζουμε να βρουμε μια λυση για το που θα αφησουμε το παιδακι μας ετσι και εσυ που θα πηγαινεις στην δουλεια 7 το πρωι φροντιζεις να βρεις μια λυση που θα ειναι ιδανικη για σενα και για το παιδακι σου.

 

Η πρωινη ζωη φυσικα και βοηθαει πολυ, πληθος εργαζομενων γυναικων και φυσικα ειμαι υπερ σε αυτο.

Οσο για τις υποδομες στα σχολεια γνωριζω πολυ καλα σε τι σχολεια πανε τα παιδακια μας.

Ναι να κατεβουμε ολοι στους δρομους γονεις εκπαιδευτικοι και παιδια για το καλο της παιδειας και να απαιτησουμε καλυτερες συνθηκες μεσα στα σχολεια. ΝΑι συμφωνω!!!!

 

Αλλα η μια ωρα παραπανω οταν τα παιδια θα καθησουν στο σχολειο με τις υπαρχουσες υποδομες δεν ειναι το προβλημα.........

Link to comment
Share on other sites

Και για να τελειώνουμε και να γίνω πιο κατανοητή.

Στο νηπιαγωγείο του γιου μου την σχολική χρονιά 2009-2010 είχαν δηλώσει για το παρατεταμένο ωράριο πάνω από 10 γονείς και οι εκπαιδευτικοί είπαν ψέματα ότι είχαν μόνο 3 αιτήσεις. Τι έντιμο έ ?

Εγώ προσωπικά ρώτησα εδώ αν με το νόμο φυσικά και χωρίς να επιβαρύνω τον οποιοδήποτε συνάνθρωπο / εκπαιδευτικό θα μπορούσα να τον γράψω ολοήμερο έτσι ώστε να έχω τη δυνατότητα να τον πηγαίνω 7:15 με 7:30 αλλά να μπορεί κάποιος να τον παίρνει 13:00 με 13:30, διότι ξέρω ότι μόνο όσοι κάνουν εγγραφή στο ολοήμερο έχουν την δυνατότητα πηγαίνουν νωρίτερα τα παιδιά. Αυτό μια ερώτηση έκανα και ήθελα μια απάντηση έγκυρη από κάποιον εκπαιδευτικό.

Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο και κατηγορήθηκα ότι παρκάρω το παιδί μου.

Σε όλα τα άλλα με κάλυψε η Nantia.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Dalia K Nantia καλησπέρα. Δεν απευθυνόμουν σε σένα προσωπικά και ίσως δεν πρέπει να δώσω έμφαση γιατί το θέμα ήταν το νηπιαγωγείο. Ίσως για τις γνώμες όλων μας για κάθε επαγγελματικό κλάδο πρέπει να ανοίξουμε νέο θέμα έλα όμως που πρέπει να σας απαντήσω. Να αναφέρω ότι αυτά και πολύ περισσότερα προβλήματα έχω βιώσει και η ίδια χωρίς να έχω κανέναν να με βοηθήσει με τα παιδιά μου και ο καθένας ανεβαίνει το δικό του Γολγοθά. Δες όμως τι μπορεί να σε κάνει να ξεσπάς όπως το γράφει η φίλη μας η Nantia:

«ʽνταλια μου στην αρχη αυτα λενε εξαλου τετοιες οδηγιες τους δινουν απο το υπουργειο. Μια χαρα στα ειπε.....Αλλα αργοτερα αν γινεις και φιλη με την νηπιαγωγο θα μπορεις να τον παιρνεις και πιο νωριςʼ»«Ξερεις ποσες μανουλες πανε με γλυκα και πιτες και καφεδες στις δασκαλες για να τις καλοπιασουν να προσεχουν τα παιδια τους????»Στην ελλαδα ζουμε που το ρουσφετι παει και ερχεται χααχχααχαχαχαχαχαχαχαχ γιατι να γινει εξαιρεση σε ενα νηπιαγωγειο???

Κάνω λάθος να ξεσπάω; Μπορεί να πειράξει οποιονδήποτε συνάδελφο μου όχι μόνο εμένα. Δεν έχω κάτι εναντίον κανενός. Αλλά είναι άδικο ένας επαγγελματικός κλάδος να θίγεται διότι κάποιοι συνάδελφοι μας δεν ήτανε εντάξει απέναντι στα καθήκοντα τους. Έχω εξαπατηθεί και εγώ στο παρελθόν από πολλούς επαγγελματίες διαφορών κλάδων. Αυτό δε μου δίνει όμως το δικαίωμα να τα ισοπεδώνω όλα και να θιγώ την επαγγελματική ευσυνειδησία των υπολοίπων. Ίσως να ήταν αστείο της Nantia και έτσι θα το κρατήσω, αλλά είναι και αφορμή για συζήτηση τελικά. Όμως δεν είναι ένα αστείο να αφήνεις 8 ώρες καθημερινά το παιδί σου σε έναν εκπαιδευτικό που τον θεωρείς ηλίθιο και ανόητο ώστε να εκμεταλλεύεσαι αυτό που όλοι έχουν δικαίωμα να έχουν - ακόμα και εμείς οι εκπαιδευτικοί “τη φιλία”.

Anthie g αναφέρεις:

«Γιατί δουλεύουμε γιαυτό .... 8 ή και 10 ώρες ( και όχι 3 και 4) και όχι για παχυλούς μισθούς αλλά για τα βασικά.»«Εξάλλου και οι γιατροί αν απεργήσουν και εσύ θα έλεγες γιατί απεργούν και μαζί τους θα τα έβαζες και ας ισχυριζόντουσαν ότι το κάνουν για μας και το μέλλον μας. ετσι και οι παοδαγωγοί, δεν εγκαταλείπουν τα παιδιά για τον αγώνα, ας βρούν άλλον αγώνα.»

Οι παχυλοί μισθοί φαντάζομαι και το τετράωρο στα οποία αναφέρεσαι είναι για τον εκπαιδευτικό ε; ειρωνεία διακρίνω. Οι εκπαιδευτικοί είναι και αυτοί άνθρωποι και μάλιστα είναι ο μόνος κλάδος που για να κερδίσει τη θέση του και όχι μισθούς άλλων υπηρεσιών που είναι και πιο ξεκούραστοι, κόπιασε χρόνια να μη πω έφτυσε αίμα και φανώ υπερβολική σε νησιά με ξερίζωμα οικογενειών. Είναι εκείνοι που στη μέση της χρονιάς καλούνται να αλλάξουν νησί στις Κυκλάδες γιατί εκεί προέκυψε θέση και μόλις αρχίσουν να ηρεμούν τα δικά τους τα παιδάκια αναστατώνονται απ την αρχή. Εκείνα τα παιδάκια τα οποία ούτε γιαγιά έχουν κοντά τους ούτε το μπαμπά το βασικότερο και όλα είναι έτοιμη να τα αναλάβει μόνο η μαμά. Κάθε Σεπτέμβρη ο εκπαιδευτικός δε γνωρίζει σε ποιο νηπιαγωγείο να εγγράψει το παιδί του. Όταν αρχίσει να απολαμβάνει τους κόπους του είναι πλέον για τη σύνταξη γιατί έχει ήδη δουλέψει πολύ στον ιδιωτικό τομέα έως να διορισθεί στα 35 του το λιγότερο.

Δε διαφωνώ με το δικαίωμα της καλύτερης παιδείας ούτε όμως είμαι σύμφωνη ότι ένα παιδί που μένει τελευταίο να περιμένει να σχολάσει η μαμά του μπορεί να μείνει για λίγο με την καθαρίστρια που έχει και δουλειά η γυναίκα σε τι να συγκεντρωθεί, έχω ακούσει ότι συνέβη και αυτό. Δεν πρέπει να γίνουν με πρόγραμμα όλα αυτά;

Πίστεψε με όταν στήθηκε ο θεσμός του ολοήμερου δεν υπήρχε συμμετοχή, αν θες το πιστεύεις. Πρόχειρα στήθηκε, πρόχειρα συνεχίζει αλλά βελτιώνεται έστω και αργά. Παρεξηγημένος θεσμός. Πολλοί γονείς ήθελαν (για το δημοτικό μιλάω αν κ ξέφυγα λίγο αλλά θα το βρείτε σε 2 χρόνια), να τους διαβάσει το παιδί ο δάσκαλος του ολοήμερου για να μην ασχοληθούν εκείνοι στο σπίτι. Ε όχι αφού το πρόγραμμα ήταν διαφορετικό. Τώρα μετά από τόσα χρόνια μέσα στο έλεος της κρίσης κανείς δεν ασχολείται ουσιαστικά με την παιδεία γιατί προέχει η επιβίωση και ναι, δεν είναι λύση οι απεργίες για κανέναν κλάδο και δεν τις επικροτώ, αλλά για το είδος των αγώνων έχουν γίνει άπειρες συζητήσεις ατελείωτες. Αυτό που με ενόχλησε παραπάνω και ξέσπασα είναι ότι ασχολούμαστε με το περιτύλιγμα ενώ υπάρχουν πολλά προβλήματα ουσιαστικά Επίσης πρώτη φορά ακούω για λάδωμα εκπαιδευτικού. Το θέμα είναι σύνθετο και ναι έχει δίκιο η Μαρία ότι πρέπει όλοι οι φορείς να αφήσουν όσα πιστεύουν για το σχολείο και να χτίσουμε όλοι μαζί ένα νέο σχολείο. Αλλά να είμαστε όλοι εκεί…εδώ υπάρχουν γονείς που τηλεφωνείς συνεχώς να έρθουν να τους ενημερώσεις για το παιδί τους και δεν εμφανίζονται ποτέ. Θέλω το παιδί μου να είναι μέχρι της 5 το απόγευμα στο δημιουργικό σχολείο ή να μπορώ να το πάρω οπότε εγώ θελήσω ή μπορώ, αλλά θα πρέπει κάθε φορά να υπάρχει κάποιος που να δηλώνει την απουσία όσων αποχωρούν

πράγμα που σημαίνει περισσότερο προσωπικό!!!!! Όσο και αν λένε κάποιοι ότι δουλεύουμε λίγο. Ένας δάσκαλος προσέχει πως τρώνε, πως παίζουν, ποιο έπεσε,

ποιο κλαίει, ποιο ανέβηκε στα κάγκελα, να παίρνει και απουσίες αποχώρησης κάθε 5 λεπτά γίνεται που να συγκεντρωθεί τελικά;. Υπάρχουν ευθύνες αυτό εννοούσα με το πάρκινγκ δε γινεται τοσα απλα να υποχωρουμε και ας το εχουμε κάνει ολοι μας. Παντα τονίζουμε λιγότεροι μαθητές ανα δάσκαλο. Κανείς δεν δίνει σημασία,

όχι για να δουλεύουμε πιο λίγο αλλά για να δουλεύουμε ουσιαστικά.

η katerinak αναφέρει:

«το πρωινο ωραριο δεν το δεχομαστε οι νηπιαγωγοι για πολλους λογους κ κυριως για την ελλειψη υποδομης. φανταστειτε 7-4 ενα παιδι στο σχολειο.ακομα κ η μια ωρα παραπανω ειναι προβλημα. ακομα υπαρχει αντιδραση κ δεν υπαρχει νομος που να μας υποχρεωνει. αν δηλ σας πουν οτι δεν θα το λειτουργσουν σημαινει οτι υπαρχει η συμφωνη γνωμη κ η καλυψη απο τη δοε»

Και η απάντηση της nantia:

«Αυτο που λες απο ελλειψη υποδομης δεν το καταλαβα??? Τι περισσοτερη υποδομη απαιτει η μια ωρα παραπανω?????????»

Nantia κορίτσι μου πίστεψε με δεν είναι όλα τοσα απλα και οι ευθύνες απεριόριστες

όσο για το αν συνέβη η απόκρυψη αιτήσεων νομίζω πως θα έπρεπε να καταγγελθεί στην Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης έστω και τώρα για να μη συμβεί και σε άλλους γονείς.

Θέλω επίσης να τονίσω με αγάπη, προς όλες τις ταλαιπωρημένες μανούλες πιο πάνω, ότι στέρησα χρόνο από τα παιδιά μου σήμερα, όχι για να ξεκαθαρίσω απλά τη θέση μας ως κλάδος αλλά για να επισημάνω για άλλη μια φορά ότι στα σχολεία που μεγαλώνουν τα παιδιά μας, υπάρχουν ακόμη “άνθρωποι” που νοιάζονται για εκείνα, που ξενυχτούν πάνω σε βιβλία με μελέτες περίπτωσης για κάθε μαθησιακή δυσκολία, για να μην θίξουν την αξιοπρέπεια κανενός μαθητή και η καλύτερη ανταμοιβή τους είναι η πρόοδος τους αλλά και, το ειλικρινές χαμόγελο των παιδιών απέναντι σε οποίον τα νοιάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...