Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

Αχ! Ευχαριστώ για την παρηγοριά, τώρα ησύχασα λιγο - έτσι όπως το παρουσιάζεις δεν είναι και τόσο τραγικό...!!! και όταν φτάσουν να είναι νήπια θα προσέχουν τα μικρότερα παιδάκια. Νομίζω οτι ειδικά στην κόρη μου θα αρέσει πολύ αυτό...!!!!

 

 

 

Νομίζω ότι είναι απαράδεκτο να χρειάζεται να φροντίσει ΚΑΙ να διδάξει ένας άνθρωπος μόνο τόσα παιδιά ταυτόχρονα... και αν η δασκάλα είναι αφοσιωμένη στη δουλειά της είναι καλά, άν όμως (που το βλέπουμε συχνά) είναι αδιάφορη τι γίνεται? Ο γονιός μπορεί να έχει κανένα έλεγχο?

 

στα 11 χρονια δεν εχω δει κατι τραγικο απο θεμα αδιαφοριας..ισως καποιες που απελπιστηκαν κ λιγο να ειναι πιο..χαλαρες αλλα κ παλι πιστευω οτι αυτα που θα παρει το παιδι θα ειναι πολλα..δηλ ακομα κ να μη διδαξει κατι πχ η νηπιαγωγος σιγουρα θα περασει μηνυματα γαι κανονες σωστης συμπεριφορας,συνεργασιας κτλ κ αυτο γιατι δεν λειτουργει αλλιως μια ταξη.αυτο που δε μ αρεσει ειναι η πιεση που γινεται καμια φορα για να χαρουν οι γονεις..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

 

 

Καλο μου ακούγεται όλο αυτό. Φαίνεται ότι η ζουζούνα σου πήγε σε καλό σχολείο... Αραγε το δικό μας είναι καλό? απ'οτι ακούω αν ένα σχολείο είναι καλό ή όχι εξαρτάται από το διευθυντή ή την διευθυντρια....

Μήπως ξέρει κανείς τίποτα για τα νηπιαγωγεία στο Ρετζίκι?

 

δεν ειναι ετσι,η διευθυντρια δεν θα βγαλει το προγραμμα της διδασκαλιας σε κανεναν,το πολυ πολυ να δεχτει να αναλαβει καποια προγραμματα αλλα αυτο μπορει να το κανει απο μονη της η καθε νηπιαγωγος.μπαινω εγω πχ σε ταξη κ θελω να διδαξω τα παντα γυρω απο τη συναισθηματικη νοημοσυνη.ουτε οχι μπορει να μου πει η διευθυντρια ουτε να το κανει κ αυτη ειναι υποχρεωτικο

Link to comment
Share on other sites

. Μολις εμενα μου ειπαν οτι μπαινουμε σε κληρωση αρχισα να το ψαχνω και εμαθα οτι πολυτεκνες και μονογονεικες οικογενειες εχουν προταιρεοτητα. Περιμενα να γινει η κληρωση και αν δεν κληρωνομασταν θα γινοταν μεγαλη φασαρια.

Τωρα οσον αφορα το διδυμα αυτο που ισχυει ειναι αν κληρωθει το ενα αυτοματα μπαινει και το αλλο.

 

 

 

Αν ενα σχολειο ειναι καλο ή οχι εξαρταται αποκλειστικα απο την νηπιαγωγο και ποσο κεφι εχει για δουλεια. Δυστυχως ή ευτυχως ειμαστε τα χερια τους, και μακαρι να πεφτουν παντα τα παιδια μας σε ευσυνηδητους εκπαιδευτικους.

 

δεν ενημεωνουν με καθε εγκυκλιο για ολα αυτα αν κ θα πρεπε..

 

εξαρταται απο τη νηπιαγωγο αλλα κ απο τη συνεργασια με τους γονεις,αν εχουν κ οι ιδιοι ορεξη γινονται θαυματα,κ κυριως σε πραγματα που δεν βοηθα ο δημος,υλικο,ταξη κτλ. εχει τυχει να κανουμε παζαρι κ με τα λεφτα να παρουμε παιδικη χαρα.αν οι γονεις το σνομπαρανε θα πεφταμε ψυχολογικα κ δεν θα τα καταφερναμε.

 

γινονται ας πουμε 1 φορα το μηνα εκπαιδευτικες εκδρομες.αλλοι γονεις βοηθανε στην οργανωση,εισητηρια,χρηματα,λεωφορεια κτλ αλλοι λενε που τα πανε τα παιδια θα τα χασουν..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αγαπητοι γονεις εγω μολις γυρισα απο το δημοσιο νηπειαγωγειο της περιοχης μου οπου εκανα εγγραφη το μικρο μου ..εγω τον εβαλα ολοημερο απο τις 8-8:15 εως 15:45 μου ειπαν οτι η ταξη θα εχει το ανωτερο 27 παιδια και μια δασκαλα ανα εβδομαδα δηλ.2 δασκαλες εναλλαξ καθε εβδομαδα ..ηθελα να τον βαλω κλασικο αλλα σχολανε μεχρι τις 12:15 και μου ειπαν οτι δεν προλαβαινουν να κανουν πραγματα οπως στο ολοημερο! απλα σαν νεα μαμα στο νηπιαγωγειο δεν ξερω την διαφορα του κλασικου απο το ολοημερο αν εχετε εμπειρια δωστε μου τα φωτα σας!! οσο για τα δικαιολογητικα που πηραν

1.πιστ/κο γεννησης απο το ληξειαρχειο του δημου

2.φωτοτυπια του βιβλιαριου 1η σελιδα και η σελιδα που φαινονται τα εμβολια

3.λογαρισμο που να φαινεται η διευθυνση

4.υπ.δηλωση για την ασφαλη προσελευση -αποχωρηση του νηπιου(θεωρημενη)

5.Μου εδωσαν εντυπο να το συμπληρωσει ο παιδιατρος μου γιατι τους πηγα βεβαιωση και δεν την δεχτηκαν..

6.σφραγιδα (στο βιβλιαριο) και βεβαιωση απο τον οδοντιατρο

αυτα τα λιγα

καλες εγγραφες στα νηπια μας και καλο καλοκαιρι σε ολους μας!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω μπερδευτεί ....

ο γιός μου πάει προνήπιο σε ιδιωτικό απο τον Σεπτέμβρη όμως θέλω να τον πάω στο νήπιο στο δημόσιο της περιοχής ..

μπαίνοντας στο Υπουργείο Παιδείας λέει οτι οι προεγγραφές έγιναν τον Μάρτιο ενώ οι εγγραφές θα γίνουν 1-21 Ιουνίου ..

εμείς δεν το καταλάβαμε νωρίς για την προεγγραφή και έτσι δεν την κάναμε ,, λέτε να έχουμε πρόβλημα στην εγγραφή????

 

τα νηπιάκα (γεννημερα το 2005) θα τα παρουν ΟΛΑ στα δημόσια σχοελία. αν μεινουν κενες θεσεις θα παρουν κα προνηπια (ετος γεννησης 2006)

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητοι γονεις εγω μολις γυρισα απο το δημοσιο νηπειαγωγειο της περιοχης μου οπου εκανα εγγραφη το μικρο μου ..εγω τον εβαλα ολοημερο απο τις 8-8:15 εως 15:45 μου ειπαν οτι η ταξη θα εχει το ανωτερο 27 παιδια και μια δασκαλα ανα εβδομαδα δηλ.2 δασκαλες εναλλαξ καθε εβδομαδα ..ηθελα να τον βαλω κλασικο αλλα σχολανε μεχρι τις 12:15 και μου ειπαν οτι δεν προλαβαινουν να κανουν πραγματα οπως στο ολοημερο! απλα σαν νεα μαμα στο νηπιαγωγειο δεν ξερω την διαφορα του κλασικου απο το ολοημερο αν εχετε εμπειρια δωστε μου τα φωτα σας!! οσο για τα δικαιολογητικα που πηραν

1.πιστ/κο γεννησης απο το ληξειαρχειο του δημου

2.φωτοτυπια του βιβλιαριου 1η σελιδα και η σελιδα που φαινονται τα εμβολια

3.λογαρισμο που να φαινεται η διευθυνση

4.υπ.δηλωση για την ασφαλη προσελευση -αποχωρηση του νηπιου(θεωρημενη)

5.Μου εδωσαν εντυπο να το συμπληρωσει ο παιδιατρος μου γιατι τους πηγα βεβαιωση και δεν την δεχτηκαν..

6.σφραγιδα (στο βιβλιαριο) και βεβαιωση απο τον οδοντιατρο

αυτα τα λιγα

καλες εγγραφες στα νηπια μας και καλο καλοκαιρι σε ολους μας!!!

 

Γειά σου όμορφη! (οπυσσσ ελπίζω να μην είσαι μπαμπάς....)

Και εγώ έκανα χτες την εγγραφή για την μεγάλη μου κόρη. Δεν μου ζήτησαν θεωρημένη υπ.δήλωση, απλά συμπλήρωσα τα στοιχεία των ανθρώπων που θα την πηγαίνουν και θα την παίρνουν. Επίσης από το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης φαινόταν η διεύθυνση οπότε δεν μου ζήτησαν και λογαριασμό. Τέλος, τους πήγα καρδιολόγο και οφθαλμίατρο (της έκανε εντύπωση γιατί οι περισσότεροι γονείς λέει τα πάνε τον Σεπτέμβριο) και της χρωστάω τον οδοντίατρο (είναι ο αδελφός μου οπότε άμεσα μπορεί να μου το δώσει το χαρτί)

Καλή αρχή στα νηπιαγωγάκια μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και εσενα μαμα ειμαι! εμενα μου δωσανε πισω την δηλωση για την προσελευση*αποχωρηση και τον σεπτεμβρη θα τους παω νεα που θα λεει ποιος θα παραλαμβανει το παιδι αντι εμενα ..οσο για τα αλλα τι να σου πω το λογαριασμο τον ειχα και φωτοτυπια και μου κρατησαν το πρωτοτυπο!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αυτό για την δήλωση δεν το κατάλαβα........δηλαδή το Σεπτέμβριο θα είναι άλλοι αυτοί που θα είναι υπεύθυνοι για το παιδί???

Σίγουρα πάντως έχει να κάνει με το σχολείο και τον διευθυντή / διευθύντρια.

Να φανταστείς ότι στο δικό μας κοίταξε το βιβλιάριο για να δει τα εμβόλια και μου το έδωσε πίσω. Δεν κράτησε καν φωτοτυπία.

Link to comment
Share on other sites

οχι απλα με ρωτησαν αν θα το παιρνω εγω ή καποιος αλλος και τους ειπα οτι θα το παιρνει παππους-γιαγια και γιαυτο μου εδωσαν πισω την δηλωση υποτιθεται οτι εγω τον εγραψα εγω δεν χρειαζεται να κανω δηλωση (χρειαζεται μονο για τους τριτους) απλα τον σεπτεμβρη θα τους πω τα ονοματα των τριτων .. και επισης σε σχεση με αυτο που ανεφερες για το βιβλιαριο οτι απλα το κοιταξαν εμενα ενω τους το πηγα σφραγισμενο και ειχα παρει και βεβαιωση του παιδιατρου μου εδωσαν ενα δικο τους εντυπο να το συμπληρωσει ο παιδιατρος ..τι να σου πω ...

Link to comment
Share on other sites

ναι! και σε εμένα έδωσαν αυτή την βεβαίωση και θα την πάμε τον Σεπτέμβριο, απλά δεν κράτησε φωτοτυπία του βιβλιαρίου

γενικά είναι στην διάθεσή τους μου φαίνεται.

άντε Καλή Αρχή!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα παρακαλούσα τα κορίτσια που είναι νηπιαγωγοί ή όποιον άλλο ξέρει με βεβαιότητα τα διαδικαστικά της εγγραφής στο νήπιο, να μου απαντήσει σχετικά με τα ιατρικά πιστοποιητικά (από οφθαλμίατρο και οδοντίατρο).

 

Είναι απαραίτητο να κατατεθούν μέχρι τις 15 Ιουνίου ή μπορούμε να τους τα πάμε και αργότερα;

 

Στο ΙΚΑ μου έδωσαν ραντεβού για 8 και 9/7 αντίστοιχα και θεωρώ παράλογο να τρέχω σε ιδιώτη γιατρό για μια απλή βεβαίωση.

Είχα την εντύπωση ότι οι ιατρικές βεβαιώσεις δίνονται τον Σεπτέμβριο (έτσι έγινε με την ανηψιά μου) και γι αυτό δεν είχα φροντίσει για ραντεβού νωρίτερα.

Στο Νηπιαγωγείο μας όμως, όπου πήγα σήμερα να τον γράψω, μου ζήτησαν και αυτές τις βεβαιώσεις τώρα.

Είναι απαραίτητες μέχρι τις 15 (οπότε να πάω ιδιωτικά) ή να παρακαλέσω να περιμένουν τις βεβαιώσεις του ΙΚΑ (όπως μου λέει κι η λογική μου);

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι νηπιαγωγός, ξέρω ότι είναι στην διάθεσή του διευθυντή το τί θα κάνει.

Λογικά δεν θα μπορεί να προχωρήσει σε εγγραφή παιδιού εάν δεν τηρούνται όλες οι προυποθέσεις, το οποίο σημαίνει να έχει τα απαιτούμενα δικαιολογητικά έγγραφα - βεβαιώσεις, όμως πολλοί και λόγω των μακρινών ραντεβού που κλείνονται από το ικα, δέχονται βεβαιώσεις και πολύ μετέπειτα

Στην δική μας την περίπτωση όπως θα διάβασες, και ενώ της τα πήγα, της έκανε εντύπωση γιατί οι περισσότεροι λέει τα πάνε μετά (Σεπτέμβριο)τα ιατρικά.

και εγώ το θεωρώ απαράδεκτο να με αναγκάσουν να πληρώσω ιδιωτικά για μια βεβαίωση. Βέβαια εγώ είμαι και της άποψης να τα προλαβαίνω όλα αυτά και να κλείνω εγκαίρως, πράγμα που συνήθως κάνω.

Αχ καλή μου, είσαι μακριά, διαφορετικά υπάρχει οδοντίατρος στους Αμπελοκήπους που δίνει δωρεάν στα παιδάκια που θα εγγραφούν στο σχολείο τις σχετικές βεβαιώσεις (μετά από εξέταση φυσικά).........Φαντάζομαι θα υπάρχουν και σε άλλες περιοχές, δεν το ψάχνεις λίγο??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, έχεις απόλυτο δίκιο ότι πρέπει να είμαστε στην ώρα μας, αλλά λόγω του προηγούμενου με την ανηψιά είχα την εντύπωση ότι τα πηγαίνουν Σεπτέμβριο, για να είναι ... πρόσφατα!!! (έτσι τουλάχιστον έκαναν στο νηπιαγωγείο εκείνο)

Πάντως, μου έδωσες πολύ καλή ιδέα! Ίσως ο οδοντίατρος που τους παρακολουθεί στον παιδικό να μπορεί να με καλύψει, δεν βλάπτει να δοκιμάσω! Ευχαριστώ πολύ, πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη πάντως....δεν ήθελα να σου κάνω παρατήρηση για την καθυστέρηση, ελπίζω να κατάλαβες πως το είπα......

Ελπίζω να ξεμπερδέψεις γρήγορα πάντως και με το καλό το νηπιάκι σου

Link to comment
Share on other sites

Όχι, παιδί μου, μην ανησυχείς το κατάλαβα πώς το είπες;), κανένα πρόβλημα...

Απλώς είχα ησυχάσει ότι έτσι είναι και ξαφνιάστηκα!!! Εξάλλου η νηπιαγωγός μου φάνηκε πολύ συμπαθητική, θα ξαναπάω αύριο να της εξηγήσω πώς έχουν τα πράγματα και πιστεύω να πάνε όλα καλά!!!

Καλή αρχή στο σχολείο για τα παιδάκια όλων μας και να είμαστε καλά κι εμείς να τα φροντίζουμε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα παρακαλούσα τα κορίτσια που είναι νηπιαγωγοί ή όποιον άλλο ξέρει με βεβαιότητα τα διαδικαστικά της εγγραφής στο νήπιο, να μου απαντήσει σχετικά με τα ιατρικά πιστοποιητικά (από οφθαλμίατρο και οδοντίατρο).

 

Είναι απαραίτητο να κατατεθούν μέχρι τις 15 Ιουνίου ή μπορούμε να τους τα πάμε και αργότερα;

 

Στο ΙΚΑ μου έδωσαν ραντεβού για 8 και 9/7 αντίστοιχα και θεωρώ παράλογο να τρέχω σε ιδιώτη γιατρό για μια απλή βεβαίωση.

Είχα την εντύπωση ότι οι ιατρικές βεβαιώσεις δίνονται τον Σεπτέμβριο (έτσι έγινε με την ανηψιά μου) και γι αυτό δεν είχα φροντίσει για ραντεβού νωρίτερα.

Στο Νηπιαγωγείο μας όμως, όπου πήγα σήμερα να τον γράψω, μου ζήτησαν και αυτές τις βεβαιώσεις τώρα.

Είναι απαραίτητες μέχρι τις 15 (οπότε να πάω ιδιωτικά) ή να παρακαλέσω να περιμένουν τις βεβαιώσεις του ΙΚΑ (όπως μου λέει κι η λογική μου);

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.:D:D:D

 

εμεις επιτρεπαμε κ καποιες εκρεμμοτητες.ειναι δημοσιο νηπιαγ η σταθμος;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

εμένα πάντως που πήγα να γράψω τα δίδυμα μου στα προνήπια, δεν έριξαν ούτε μια ματιά στα δικαιολογητικά. Μόνο το πιστοποιητικό γέννησης ζήτησαν να δουν και έγραψαν τα ονόματα των παιδιών στο βιβλίο. Αυτο βέβαια φαντάζομαι ότι έγινε επειδή είναι για τα προνήπια. Αλλα και για το παιδί μιας συναδέλφου, της είπαν να τα φέρει μέχρι το Σεπτέμβρη.

 

Εγω αναρωτιέμαι τι θα κάνω αν δεν τα πάρουν τα παιδιά στο νηπιαγωγείο...:(:( Ο ιδιωτικός παιδικός είναι 600 ευρώ το μήνα και δεν μπορούμε τώρα που ο άντρας μου έμεινε χωρίς δουλειά, ο δημοτικός παιδικός δεν βλέπεται, παπούδες και γιαγιάδες δεν έχουμε.... τι θα κάνουμε????? Στο νηπιαγωγείο μου είπαν ότι πέρσι είχαν θέση μονο για 3 προνήπια. Και φέτος όταν πήγαμε να κάνουμε την αίτηση είχαν ήδη 10 αιτήσεις.....

Link to comment
Share on other sites

Πώ πώ τρέξιμο! Έγραψα τα κορίτσια μου σε παιδικό -στο προνήπιο- + βρεφικό της δίπλα περιοχής, γιατί μας βολεύει που στεγάζονται μαζί. Έκανα αίτηση και σε κλασσικό νήπιο για τη μεγάλη -που είναι προνήπιο- και ελπίζω να μας πάρουν. Τώρα θα πάω να τις γράψω παιδικό και βρεφικό στην περιοχή μας (για παν ενδεχόμενο, αν δεν μας πάρουν στα προηγούμενα). Χαρτιά χαρτιά χαρτιά.

Ευτυχώς ο μεγάλος κάνει επανεγγραφή στο νήπιο και δεν χρειάζεται τίποτα.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

εμας μας ειπαν μεχρι 30 σεπτεμβριου,και μαλιστα μου ειπαν και γραφει και πανωοτι μονο αν ο παιδιατρος δει κατι υποπτο θα κανει παραπομπη σε ειδικο γιατρο(καρδιολογο,οδοντιατρο...κ.τ.λ) ετσι πηγα στον παιδιατρο που ηταν να κανουμε και εμβολιο,τα συμπληρωσε ολα και το πηγα στο νηπιαγωγειο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις! Τελικά φαίνεται ότι δεν ισχύει το ίδιο για όλα τα Νηπιαγωγεία, στο δικό μας ας πούμε δεν ζητάνε χαρτί από τον παιδίατρο, μόνο από οφθαλμίατρο και οδοντίατρο και φωτοτυπία των εμβολίων!

 

Ναι, katerinak, πρόκειται για το δημόσιο Νηπιαγωγείο της γειτονιάς μας... Πραγματικά αν ήξερα ότι χρειαζόταν να τα έχω τώρα, θα είχα φροντίσει να πάμε εγκαίρως. Αλλά την ανακοίνωση με τα χαρτιά που χρειάζονται την τοιχοκόλλησαν στις 2/06!!!

 

Ελπίζω ότι θα δεχτεί η νηπιαγωγός (που μου εκανε πολύ καλή εντύπωση) να της τα πάω αργότερα, αλλιώς ... τί να κάνουμε , ένα έξοδο παραπάνω ...

Link to comment
Share on other sites

Mariazil και εγώ σε εξωτερικό παιδίατρο οφθαλμίατρο τον πήγα γιατί έτσι και αλλιώς δεν τον είχα ξαναπάει οπότε ήταν ευκαιρία.

Εγώ είχα πάρει τηλ. και με ενημέρωσαν μέσα στο Μαιο για το τι θα χρειάζονταν, αύριο θα πάω για την εγγραφή.

Ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα

1) εμείς έχουμε κάνει όλα τα εμβόλια και απλά μου λείπουν 2 επαναληπτικά που είναι να γίνουν μέσα στο 2010, υπάρχει πρόβλημα εδώ.

2) Επίσης ήθελα να ρωτήσω σε ποια περίπτωση μπορεί το νηπιαγωγείο να ανοίγει στις 7:30 μας είπαν ότι πρέπει να μαζευτούν τουλάχιστον 5 υπογραφές. Πέρυσι είπαν ψέματα οι νηπιαγωγοί ότι δεν μαζεύτηκαν αλλά τελικά είχαν μαζευτεί. Απλά οι γονείς το έμαθαν αργότερα γιʼαυτό δεν το κυνήγησαν.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Dalia, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με τα εμβόλια που λείπουν, έχουμε κι εμείς 2 επαναληπτικά να γίνουν εντός του 2010, το έδειξα στην νηπιαγωγό και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, ακόμα κι αν για κάποιο λόγο λείπει τελείως κάποιο εμβόλιο (είτε λόγω αλλεργίας του παιδιού, είτε γιατί έτσι κρίνει ο παιδίατρος), απλώς θέλουν την φωτοτυπία αυτή.

 

Όσο για πληροφορίες για τα άλλα πιστοποιητικά, τί να σου πω:?:?:? ...

εδώ δεν υπήρχε η διεύθυνση του σπιτιού μας ( και μερικών ακόμα δλδ) στους καταλόγους της Διεύθυνσης Α'βάθμιας!!!

Να διευκρινίσω ότι μένουμε κοντά στο κέντρο του Πειραιά, ακριβώς ...απέναντι από το σχολείο, κι ότι και τα 2 κτήρια(το σχολείο και η πολυκατοικία μας) δεν έχουν αλλάξει θέση τα τελευταία 40 χρόνια (κι εγώ εκεί πήγα σχολείο).:rolleyes:

 

Στους καταλόγους λοιπόν υπάρχει ο δρόμος που βρίσκεται στην πλευρά του σπιτιού μας που ...δεν είναι η είσοδος κι έτσι την πρώτη εβδομάδα του Ιουνίου ασχολούμασταν με αυτό: 4 Νηπιαγωγεία βρίσκονται σε μια ακτίνα 500μ από το σπίτι, τα επισκεφτήκαμε όλα ... Τελικά βρήκαμε την άκρη με το Νηπιαγωγείο απέναντι, όπου η νηπιαγωγός ανακάλυψε ότι της είχαν δώσει κατάλογο με διευθύνσεις ...καταστημάτων και όχι κατοικιών που η είσοδός τους είναι σε πλαϊνούς δρόμους...:roll::roll::roll:Καλό;

 

Για πληροφορίες από το τηλέφωνο, ούτε λόγος, από τον Μάρτη τηλεφωνούσα για να βρω πού ανήκουμε, δεν ήξεραν, γιατί κάθε χρόνο, λέει, αλλάζουν τα όρια των δρόμων...

 

Τί να πω, άθλο κάνουν οι νηπιαγωγοί σε τέτοια σχολεία, όπου τρέχουν να καλύψουν την ανοργανωσιά και την αδιαφορία του φορέα που θα έπρεπε να αναλαμβάνει τα διαδικαστικά αυτού του είδους...

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλούσα τα κορίτσια που είναι νηπιαγωγοί ή όποιον άλλο ξέρει με βεβαιότητα τα διαδικαστικά της εγγραφής στο νήπιο, να μου απαντήσει σχετικά με τα ιατρικά πιστοποιητικά (από οφθαλμίατρο και οδοντίατρο).

 

Είναι απαραίτητο να κατατεθούν μέχρι τις 15 Ιουνίου ή μπορούμε να τους τα πάμε και αργότερα;

 

Στο ΙΚΑ μου έδωσαν ραντεβού για 8 και 9/7 αντίστοιχα και θεωρώ παράλογο να τρέχω σε ιδιώτη γιατρό για μια απλή βεβαίωση.

Είχα την εντύπωση ότι οι ιατρικές βεβαιώσεις δίνονται τον Σεπτέμβριο (έτσι έγινε με την ανηψιά μου) και γι αυτό δεν είχα φροντίσει για ραντεβού νωρίτερα.

Στο Νηπιαγωγείο μας όμως, όπου πήγα σήμερα να τον γράψω, μου ζήτησαν και αυτές τις βεβαιώσεις τώρα.

Είναι απαραίτητες μέχρι τις 15 (οπότε να πάω ιδιωτικά) ή να παρακαλέσω να περιμένουν τις βεβαιώσεις του ΙΚΑ (όπως μου λέει κι η λογική μου);

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.:D:D:D

 

 

Γεια σου κι από μένα!

Μπορείς να καταθέσεις τα υπόλοιπα έγγραφα και να ζητήσεις από το διευθυντή ή τη διευθύντρια του σχολείου να σου αφήσει σε εκκρεμότητα τις βεβαιώσεις μέχρι το Σεπτέμβριο.

Σίγουρα μπορείς να το κάνεις αυτό.

Φιλάκια και καλή φοίτηση στο ζουζούνι σου!

Link to comment
Share on other sites

Mariazil και εγώ σε εξωτερικό παιδίατρο οφθαλμίατρο τον πήγα γιατί έτσι και αλλιώς δεν τον είχα ξαναπάει οπότε ήταν ευκαιρία.

Εγώ είχα πάρει τηλ. και με ενημέρωσαν μέσα στο Μαιο για το τι θα χρειάζονταν, αύριο θα πάω για την εγγραφή.

Ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα

1) εμείς έχουμε κάνει όλα τα εμβόλια και απλά μου λείπουν 2 επαναληπτικά που είναι να γίνουν μέσα στο 2010, υπάρχει πρόβλημα εδώ.

2) Επίσης ήθελα να ρωτήσω σε ποια περίπτωση μπορεί το νηπιαγωγείο να ανοίγει στις 7:30 μας είπαν ότι πρέπει να μαζευτούν τουλάχιστον 5 υπογραφές. Πέρυσι είπαν ψέματα οι νηπιαγωγοί ότι δεν μαζεύτηκαν αλλά τελικά είχαν μαζευτεί. Απλά οι γονείς το έμαθαν αργότερα γιʼαυτό δεν το κυνήγησαν.

 

 

Με τα εμβόλια δεν υπάρχει πρόβλημα.

Όσο για το να ανοίγει το σχολείο στις 7.00 (και όχι στις 7.30) θα πρέπει να μαζευτούν 5 ενδιαφερόμενοι μαθητές (νήπια όμως, όχι προνήπια. Αν δηλ οι υπογραφές που γράφεις πιο πάνω δεν αφορούσαν όλες σε νήπια αλλά μία ή δύο ήταν για προνήπια, όντως δε θα μπορούσε το σχολείο να ανοίγει στις 7.00)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...