Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

Just now, vtgian είπε:

, για να πας τα δικαιολογητικά θα πρέπει πρώτα να μπει στην πλατφόρμα η νηπιαγωγός, να ελέγξει ότι αυτά που έχεις στείλει μέσω του e-gov είναι σωστά και να τα αποδεχτεί. Όταν το κάνει αυτό, σου έρχεται μήνυμα και τότε καλείσαι να πας βιβλιάριο+ΑΔΥΜ. Έτσι περιγράφεται η λειτουργία σε όλες τις οδηγίες προς τους πολίτες και νηπιαγωγούς. 

Μάλλον δεν το έγραψα σωστά. Εσύ λες πως μετά το μήνυμα αποδοχής πας τα δικαιολογητικά. Εμένα μου είπαν απ το σχολείο πως  μετά το sms αποδοχής, έρχεται και μήνυμα οριστικοποίησης  και μετά πρέπει να πάω τα έγγραφα! 

πρίν από 4 λεπτά , mama16 είπε:

Όλες κορίτσια μπήκατε μέσα στο νηπιαγωγείο? Εμένα πάντως 2 φορές που πήγα μου είπε να της δώσω απ' έξω τα χαρτιά για να κρατάμε απόσταση... Απ' ότι κατάλαβα πηγαίνει στο νηπιαγωγείο απλά για να πάει, βαριέται που ζει κ ούτε ασχολείται ιδιαίτερα με τα παιδιά απ' ότι έχω ακούσει. Είδε κ το βιβλιάριο εμβολίων κ της είπα ότι υπάρχει δόση να την κάνουμε 4-6 χρόνων κ ότι ακόμα είναι 3,5 κ λέει κ πως θα πάει προνήπια? Πρέπει να έχει κλείσει τα 4 για να πάει.. Μέχρι να της εξηγήσω πέρασε κανένα λεπτό!!! Κ στο τέλος μου λέει, να κάνετε το εμβόλιο μην το παραμελήσετε κ της λέω εννοείται θα το κάνουμε όταν κλείσει τα 4!!

 

Άσχετο αλλά είδα ότι εσάς 4-6 χρόνων είναι να κάνετε το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς.. Εμένα μου έχει σημειωμένο η παιδίατρος το infarix hexa? Σημείωσε λάθος ή ακολουθεί άλλη τακτική εμβολίων. Ανεμοβλογιά προς το παρόν κάναμε 2 δόσεις

Εμείς δεν κάναμε 2η δόση για ανεμοβλογιά ακόμα, είναι σημειωμένο για όταν γίνουμε 4, θα μιλήσω με την παιδίατρο να ενημερωθω.

 

Για το νηπιαγωγείο πήρα τηλέφωνο και ρωτησα αν μπορώ να πάω με το παιδί να δει το χώρο κ μου απάντησαν θετικά. 

 

πρίν από 6 λεπτά , mama16 είπε:

ακόμα είναι 3,5 κ λέει κ πως θα πάει προνήπια? Πρέπει να έχει κλείσει τα 4 για να πάει.. Μέχρι να της εξηγήσω πέρασε κανένα λεπτό!!! Κ

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες! 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

πρίν από 31 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Μάλλον δεν το έγραψα σωστά. Εσύ λες πως μετά το μήνυμα αποδοχής πας τα δικαιολογητικά. Εμένα μου είπαν απ το σχολείο πως  μετά το sms αποδοχής, έρχεται και μήνυμα οριστικοποίησης  και μετά πρέπει να πάω τα έγγραφα! 

Εμείς δεν κάναμε 2η δόση για ανεμοβλογιά ακόμα, είναι σημειωμένο για όταν γίνουμε 4, θα μιλήσω με την παιδίατρο να ενημερωθω.

 

Για το νηπιαγωγείο πήρα τηλέφωνο και ρωτησα αν μπορώ να πάω με το παιδί να δει το χώρο κ μου απάντησαν θετικά. 

 

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες! 

 

Η νηπιαγωγός απλά δεν ξέρει τι της γίνεται μάλλον.. Όταν μου είπε ότι πρέπει πρώτα να κλείσει τα 4 για να πάει προνήπια πάω να της εξηγήσω ότι είναι γεννημένη Δεκέμβριο κ αυτή συνέχισε ότι τώρα θα πάνε προνήπια τα παιδάκια του 2017!!!! Κ της λέω ότι η κόρη μου είναι γεννημένη το 2016 κ μετά υπολόγισε ότι μέχρι το 2020 είναι 4 χρόνια κ κατάλαβε τη χαζομάρα της!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Η νηπιαγωγός απλά δεν ξέρει τι της γίνεται μάλλον.. Όταν μου είπε ότι πρέπει πρώτα να κλείσει τα 4 για να πάει προνήπια πάω να της εξηγήσω ότι είναι γεννημένη Δεκέμβριο κ αυτή συνέχισε ότι τώρα θα πάνε προνήπια τα παιδάκια του 2017!!!! Κ της λέω ότι η κόρη μου είναι γεννημένη το 2016 κ μετά υπολόγισε ότι μέχρι το 2020 είναι 4 χρόνια κ κατάλαβε τη χαζομάρα της!

 Κατάλαβα,  υπό άλλες συνθήκες θα ήθελα κι εγώ το χρόνο μου για να κάνω υπολογισμούς αλλά φέτος είναι ή δική μας χρονια! Μου φαίνεται ομως παράξενο για νηπιαγωγο να μην γνωρίζει ποιες χρονιες γεννήθηκαν τα προνηπια κ νήπια αντίστοιχα. 

 

Πάντως είναι κρίμα με τις αποστάσεις που πρέπει να κρατούνται να μην αφήνουν γονείς να δουν το χώρο, να έχουν μία εικόνα και τα παιδια για το σχολείο τους. Εν τέλει θα μπορούσες να μπεις με μασκα, τι να πω! 

  

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Μάλλον δεν το έγραψα σωστά. Εσύ λες πως μετά το μήνυμα αποδοχής πας τα δικαιολογητικά. Εμένα μου είπαν απ το σχολείο πως  μετά το sms αποδοχής, έρχεται και μήνυμα οριστικοποίησης  και μετά πρέπει να πάω τα έγγραφα! 

Εμείς δεν κάναμε 2η δόση για ανεμοβλογιά ακόμα, είναι σημειωμένο για όταν γίνουμε 4, θα μιλήσω με την παιδίατρο να ενημερωθω.

 

Για το νηπιαγωγείο πήρα τηλέφωνο και ρωτησα αν μπορώ να πάω με το παιδί να δει το χώρο κ μου απάντησαν θετικά. 

 

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες! 

 

Κάτσε να το ξεμπερδέψουμε.

Υπάρχουν 2 sms.

Το sms υποβολής, που σου έρχεται μόλις τελειώσεις την αίτηση στο e-gov και το sms αποδοχής της αίτησης, το οποίο λαμβάνεις όταν η νηπιαγωγός κάνει αποδεκτή την αίτηση σου. Τα δικαιολογητικά ζητούνται μετά το 2ο sms. Μπορεί κάποια νηπιαγωγεία να αποφάσισαν ότι θα ζητήσουν τα δικαιολογητικά μετά την οριστική κατανομή των παιδιών; πάντως στις οδηγίες λέει ότι τα πας στο νηπιαγωγείο που έκανες την υποβολή της αίτησης.

Η οριστικοποίηση δεν ξέρω τι είναι. Αν εννοείς κάποιο άλλο sms για το που τελικά το παιδί θα φοιτήσει, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Αυτό θα το μάθουμε 15 Ιουνίου, από το νηπιαγωγείο και όχι μέσω μηνύματος.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Κάτσε να το ξεμπερδέψουμε.

Υπάρχουν 2 sms.

Το sms υποβολής, που σου έρχεται μόλις τελειώσεις την αίτηση στο e-gov και το sms αποδοχής της αίτησης, το οποίο λαμβάνεις όταν η νηπιαγωγός κάνει αποδεκτή την αίτηση σου. Τα δικαιολογητικά ζητούνται μετά το 2ο sms. Μπορεί κάποια νηπιαγωγεία να αποφάσισαν ότι θα ζητήσουν τα δικαιολογητικά μετά την οριστική κατανομή των παιδιών; πάντως στις οδηγίες λέει ότι τα πας στο νηπιαγωγείο που έκανες την υποβολή της αίτησης.

Η οριστικοποίηση δεν ξέρω τι είναι. Αν εννοείς κάποιο άλλο sms για το που τελικά το παιδί θα φοιτήσει, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Αυτό θα το μάθουμε 15 Ιουνίου, από το νηπιαγωγείο και όχι μέσω μηνύματος.

 

Τα sms πρέπει να  είναι τρία. 

 

Στο πρώτο αναφέρεται πως ή αίτηση έχει υποβληθεί και θα ενημερωθουμε με επόμενο μήνυμα για την εξέλιξη της.

 

Στο δεύτερο λέγεται πως ή αίτηση έγινε αποδεκτή και για την οριστικοποίηση της θα ενημερωθουμε με επόμενο μήνυμα. 

 

Στο τρίτο προφανώς αναφέρεται ή οριστικοποίηση αλλά εμένα δεν μου έχει έρθει ακόμα.

   Ας μας πει οποία μαμά το έλαβε αν γράφεται κατι διαφορετικό ή αν αναφέρει οτιδήποτε για δικαιολογητικά. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Τα sms πρέπει να  είναι τρία. 

 

Στο πρώτο αναφέρεται πως ή αίτηση έχει υποβληθεί και θα ενημερωθουμε με επόμενο μήνυμα για την εξέλιξη της.

 

Στο δεύτερο λέγεται πως ή αίτηση έγινε αποδεκτή και για την οριστικοποίηση της θα ενημερωθουμε με επόμενο μήνυμα. 

 

Στο τρίτο προφανώς αναφέρεται ή οριστικοποίηση αλλά εμένα δεν μου έχει έρθει ακόμα.

   Ας μας πει οποία μαμά το έλαβε αν γράφεται κατι διαφορετικό ή αν αναφέρει οτιδήποτε για δικαιολογητικά. 

 

 

 

 

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο μήνυμα. Δεν αναφέρεται πουθενά κάτι τέτοιο. Οι σχετικές εγκύκλιοι αναφέρουν ότι για την οριστική τοποθέτηση του παιδιού στη σχολική μονάδα, θα ενημερωθούμε στις 15 Ιουνίου από το νηπιαγωγείο και αναλυτικές καταστάσεις των παιδιών που φεύγουν και μένουν. Αυτό μου είπε και η νηπιαγωγός, ότι θα μας καλέσει η ίδια να μας ενημερώσει.

 

Στο gov, αφού κάνεις την αίτηση γράφει [Ενημερωθείτε για το χρόνο προσκόμισης των δικαιολογητικών κατόπιν επικοινωνίας σας με το νηπιαγωγείο.]

 

Και στις διευκρινήσεις του

[... για την ολοκλήρωση της διαδικασίας εγγραφής δεν απαιτείται η άμεση προσκόμιση των δικαιολογητικών. Κατόπιν επικοινωνίας με το Νηπιαγωγείο, τα δικαιολογητικά μπορούν να υποβληθούν μέχρι και την ημέρα πρώτης προσέλευσης κατά την έναρξη της σχολικής χρονιάς.]

 

Άρα μιλάς με το νηπιαγωγείο για το πότε θέλουν να πας τα δικαιολογητικά. Εμάς πχ τους πήρα τηλ μετά την υποβολή και μου είπαν να γίνει πρώτα η αποδοχή και μετά να τα πάω, εφόσον τα έχω. Άλλοι μπορεί να λένε κάτσε να δεις που θα πας οριστικά και μετά τα φέρνεις. 

 

Σε κάθε περίπτωση, οριστικοποίηση πριν τις 15 Ιούνη δεν υφίσταται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο μήνυμα. Δεν αναφέρεται πουθενά κάτι τέτοιο. Οι σχετικές εγκύκλιοι αναφέρουν ότι για την οριστική τοποθέτηση του παιδιού στη σχολική μονάδα, θα ενημερωθούμε στις 15 Ιουνίου από το νηπιαγωγείο και αναλυτικές καταστάσεις των παιδιών που φεύγουν και μένουν. Αυτό μου είπε και η νηπιαγωγός, ότι θα μας καλέσει η ίδια να μας ενημερώσει.

 

Στο gov, αφού κάνεις την αίτηση γράφει [Ενημερωθείτε για το χρόνο προσκόμισης των δικαιολογητικών κατόπιν επικοινωνίας σας με το νηπιαγωγείο.]

 

Και στις διευκρινήσεις του

[... για την ολοκλήρωση της διαδικασίας εγγραφής δεν απαιτείται η άμεση προσκόμιση των δικαιολογητικών. Κατόπιν επικοινωνίας με το Νηπιαγωγείο, τα δικαιολογητικά μπορούν να υποβληθούν μέχρι και την ημέρα πρώτης προσέλευσης κατά την έναρξη της σχολικής χρονιάς.]

 

Άρα μιλάς με το νηπιαγωγείο για το πότε θέλουν να πας τα δικαιολογητικά. Εμάς πχ τους πήρα τηλ μετά την υποβολή και μου είπαν να γίνει πρώτα η αποδοχή και μετά να τα πάω, εφόσον τα έχω. Άλλοι μπορεί να λένε κάτσε να δεις που θα πας οριστικά και μετά τα φέρνεις. 

 

Σε κάθε περίπτωση, οριστικοποίηση πριν τις 15 Ιούνη δεν υφίσταται. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου.  Καταλαβαίνω τι εννοείς.

 Παραταυτα, στο μήνυμα αποδοχής (2ο κατά σειρά) αναφέρεται πως θα ενημερωσούν για την οριστικοποίηση σε επόμενο sms. Επικοινώνησα τρεις φορές αυτές τις μερες με το νηπιαγωγείο και επιμένουν πως πρέπει να πάω τα έγγραφα μετά το τρίτο μήνυμα ή ακόμα και τον Σεπτέμβριο. 

  

 

"για την ολοκλήρωση της διαδικασίας εγγραφής δεν απαιτείται η άμεση προσκόμιση των δικαιολογητικών. Κατόπιν επικοινωνίας με το Νηπιαγωγείο, τα δικαιολογητικά μπορούν να υποβληθούν μέχρι και την ημέρα πρώτης προσέλευσης κατά την έναρξη της σχολικής χρονιάς." 

 

 

αυτο το απόσπασμα που παρέθεσες λύνει απορίες για το άγχος που έχουμε σε σχέση με τα δικαιολογητικά! 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου.  Καταλαβαίνω τι εννοείς.

 Παραταυτα, στο μήνυμα αποδοχής (2ο κατά σειρά) αναφέρεται πως θα ενημερωσούν για την οριστικοποίηση σε επόμενο sms. Επικοινώνησα τρεις φορές αυτές τις μερες με το νηπιαγωγείο και επιμένουν πως πρέπει να πάω τα έγγραφα μετά το τρίτο μήνυμα ή ακόμα και τον Σεπτέμβριο. 

  

 

"για την ολοκλήρωση της διαδικασίας εγγραφής δεν απαιτείται η άμεση προσκόμιση των δικαιολογητικών. Κατόπιν επικοινωνίας με το Νηπιαγωγείο, τα δικαιολογητικά μπορούν να υποβληθούν μέχρι και την ημέρα πρώτης προσέλευσης κατά την έναρξη της σχολικής χρονιάς." 

 

 

αυτο το απόσπασμα που παρέθεσες λύνει απορίες για το άγχος που έχουμε σε σχέση με τα δικαιολογητικά! 

 

 

 

 

To γεγονός είναι ότι οι νηπιαγωγοί κλήθηκαν όχι μόνο να χρησιμοποιήσουν μια νέα πλατφόρμα, αλλά και να δώσουν οδηγίες στους γονείς σχετικά με τη χρήση της. Και ανάλογα με το τι οδηγίες τους έχει δώσει η κάθε περιφερειακή διεύθυνση. Παράδειγμα σε εσένα είπαν δικαιολογητικά από Σεπτέμβριο, σε εμάς είπαν από τώρα όλα. Εγώ αυτές τις ημέρες βοηθούσα τις μαμάδες φίλων μας στο πως θα κάνουν την αίτηση ηλεκτρονικά (καθώς το αυτονόητο για την κυβέρνηση ότι όλοι έχουν pc/laptop/tablet/smartphone αλλά και scanner, ότι ξέρουν να χρησιμοποιούν τους κωδικούς του taxisnet, ή γενικά κατανοούν από σάρωση, upload κλπ, αλλά και ότι το μητρώο πολιτών δίνει πάντα σωστά αποτελέσματα, μόνο αυτονόητα δεν αποδείχτηκαν αυτές τις ημέρες). 

 

Τέλος πάντων, ας πάνε όλα τα παιδάκια στα σχολεία που επέλεξαν, ας ξεκινήσει ο Σεπτέμβρης ήρεμα και χωρίς νέο lock-down και ας ελπίσουμε σε μια ήρεμη προσαρμογή των παιδιών, ειδικά των προνηπίων που θα έρθουν πρώτη φορά σε επαφή με το σχολικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

To γεγονός είναι ότι οι νηπιαγωγοί κλήθηκαν όχι μόνο να χρησιμοποιήσουν μια νέα πλατφόρμα, αλλά και να δώσουν οδηγίες στους γονείς σχετικά με τη χρήση της. Και ανάλογα με το τι οδηγίες τους έχει δώσει η κάθε περιφερειακή διεύθυνση. Παράδειγμα σε εσένα είπαν δικαιολογητικά από Σεπτέμβριο, σε εμάς είπαν από τώρα όλα. Εγώ αυτές τις ημέρες βοηθούσα τις μαμάδες φίλων μας στο πως θα κάνουν την αίτηση ηλεκτρονικά (καθώς το αυτονόητο για την κυβέρνηση ότι όλοι έχουν pc/laptop/tablet/smartphone αλλά και scanner, ότι ξέρουν να χρησιμοποιούν τους κωδικούς του taxisnet, ή γενικά κατανοούν από σάρωση, upload κλπ, αλλά και ότι το μητρώο πολιτών δίνει πάντα σωστά αποτελέσματα, μόνο αυτονόητα δεν αποδείχτηκαν αυτές τις ημέρες). 

 

Τέλος πάντων, ας πάνε όλα τα παιδάκια στα σχολεία που επέλεξαν, ας ξεκινήσει ο Σεπτέμβρης ήρεμα και χωρίς νέο lock-down και ας ελπίσουμε σε μια ήρεμη προσαρμογή των παιδιών, ειδικά των προνηπίων που θα έρθουν πρώτη φορά σε επαφή με το σχολικό σύστημα.

Αυτό είναι αλήθεια. Πολλοί γονείς δυσκολευτηκαν και δεν έχουμε όλοι τον απαραίτητο εξοπλισμό στα σπίτια μας.

 

Ας ευχηθουμε λοιπόν σε όλα τα παιδάκια καλή προσαρμογή, αρμονική συνύπαρξη μεταξύ τους και καλή συνεργασια με τις δασκάλες τους! 

Link to comment
Share on other sites

 

6 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Τα sms πρέπει να  είναι τρία. 

 

Στο πρώτο αναφέρεται πως ή αίτηση έχει υποβληθεί και θα ενημερωθουμε με επόμενο μήνυμα για την εξέλιξη της.

 

Στο δεύτερο λέγεται πως ή αίτηση έγινε αποδεκτή και για την οριστικοποίηση της θα ενημερωθουμε με επόμενο μήνυμα. 

 

Στο τρίτο προφανώς αναφέρεται ή οριστικοποίηση αλλά εμένα δεν μου έχει έρθει ακόμα.

   Ας μας πει οποία μαμά το έλαβε αν γράφεται κατι διαφορετικό ή αν αναφέρει οτιδήποτε για δικαιολογητικά. 

Σωστά.

- Κάνει ο γονέας την αίτηση. Αυτομάτως λαμβάνει μήνυμα με τον αριθμό αίτησης κι ότι αυτή καταχωρήθηκε.

- Την αίτηση την τσεκάρει η νηπιαγωγός/διευθύντρια του νηπιαγωγείου που δηλώθηκε. Όταν την τσεκάρει και η διεύθυνση είναι σωστή (όντως δηλαδή υπάγεται το παιδί στο νηπιαγωγείο αυτό) στέλνει μήνυμα ότι η αίτηση έγινε αποδεκτή.

- Μετά την λήξη των εγγραφών, όλες οι αιτήσεις ελέγχονται από την Α'βάθμια και εάν οι μαθητές είναι υπεράριθμοι, τότε βάσει διεύθυνσης κατοικίας κρίνεται ποιοι και σε ποιο όμορο νηπιαγωγείο θα σταλούν τελικά για φοίτηση.

Οπότε μετά κι από αυτό αποστέλεται ότι είτε η αίτηση οριστικοποιήθηκε (κι άρα το παιδί θα φοιτήσει στο νηπιαγωγείο που έκανε την αίτηση ο γονιός), είτε ενημέρωση σχετικά με το ποιό είναι το νηπιαγωγείο που θα σταλεί.

 

Τώρα ως προς τα δικαιολογητικά, κάποιες νηπιαγωγοί τα θέλουν μετά την φάση αποδοχής αίτησης και σε περίπτωση που ο μαθητής σταλεί αλλού τα αποστέλουν αυτές στο άλλο νηπιαγωγείο. Κάποιες θέλουν να τα προσκομίσει ο γονέας μετά την οριστικοποίηση και να τα πάει απευθείας εκεί που θα φοιτήσει τελικά το παιδί. Για αυτό το πιο σωστό είναι να κάνει ο γονιός ένα τηλέφωνο στο νηπιαγωγείο του να ενημερωθεί.

 

4 ώρες πρίν, vtgian είπε:

To γεγονός είναι ότι οι νηπιαγωγοί κλήθηκαν όχι μόνο να χρησιμοποιήσουν μια νέα πλατφόρμα, αλλά και να δώσουν οδηγίες στους γονείς σχετικά με τη χρήση της. Και ανάλογα με το τι οδηγίες τους έχει δώσει η κάθε περιφερειακή διεύθυνση. Παράδειγμα σε εσένα είπαν δικαιολογητικά από Σεπτέμβριο, σε εμάς είπαν από τώρα όλα. Εγώ αυτές τις ημέρες βοηθούσα τις μαμάδες φίλων μας στο πως θα κάνουν την αίτηση ηλεκτρονικά (καθώς το αυτονόητο για την κυβέρνηση ότι όλοι έχουν pc/laptop/tablet/smartphone αλλά και scanner, ότι ξέρουν να χρησιμοποιούν τους κωδικούς του taxisnet, ή γενικά κατανοούν από σάρωση, upload κλπ, αλλά και ότι το μητρώο πολιτών δίνει πάντα σωστά αποτελέσματα, μόνο αυτονόητα δεν αποδείχτηκαν αυτές τις ημέρες). 

 

Για να κάνει κανείς την εγγραφή διαδικτυακά αρκεί να ξέρει τους κωδικούς taxis (αυτονόητο) και να έχει πρόσβαση σε ένα smartphone. Το μόνο αρχείο που ανεβάζεις είναι αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας (που μπορεί να είναι φωτογραφία, δεν χρειάζεται σκάνερ). Τα υπόλοιπα πιστοποιητικά τα τραβάει αυτομάτως το σύστημα.

Από όσο ξέρω οι νηπιαγωγοί ούτως ή άλλως τα χαρτιά που συμπλήρωνε-προσκόμιζε ο γονέας, τα ψηφιοποιούσαν και καταχωρούσαν τις αιτήσεις ηλεκτρονικά κάνοντας χρήση της πλατφόρμας myschool. Φέτος το κάνει ο ίδιος ο γονέας. Εύκολα, γρήγορα και χωρίς περιττές εκτυπώσεις. Κατά την άποψη μου και πολύ καθυστέρησε. Όσο για τους γονείς που αντιμετώπισαν δυσκολία το κατανοώ. Και θα έλεγα πως εν έτει 2020, είναι μια καλή ευκαιρία (ένα καμπανάκι) για να επιμορφωθούμε, να εκσυγχρονιστούμε και να μπορούμε να υποστηρίξουμε σωστά τα παιδιά μας (ο γονιός "δίπλα" στο παιδί αρωγός στην μάθηση και προστάτης από την κακή χρήση), τα οποία θα κάνουν χρήση των νέων τεχνολογιών πολύ σύντομα/συντομότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan είπε:

 

Σωστά.

- Κάνει ο γονέας την αίτηση. Αυτομάτως λαμβάνει μήνυμα με τον αριθμό αίτησης κι ότι αυτή καταχωρήθηκε.

- Την αίτηση την τσεκάρει η νηπιαγωγός/διευθύντρια του νηπιαγωγείου που δηλώθηκε. Όταν την τσεκάρει και η διεύθυνση είναι σωστή (όντως δηλαδή υπάγεται το παιδί στο νηπιαγωγείο αυτό) στέλνει μήνυμα ότι η αίτηση έγινε αποδεκτή.

- Μετά την λήξη των εγγραφών, όλες οι αιτήσεις ελέγχονται από την Α'βάθμια και εάν οι μαθητές είναι υπεράριθμοι, τότε βάσει διεύθυνσης κατοικίας κρίνεται ποιοί και σε ποιό όμορο νηπιαγωγείο θα σταλούν τελικά για φοίτηση.

Οπότε μετά κι από αυτό αποστέλεται ότι είτε η αίτηση οριστικοποιήθηκε (κι άρα το παιδί θα φοιτήσει στο νηπιαγωγείο που έκανε την αίτηση ο γονιός), είτε ενημέρωση σχετικά με το ποιό είναι το νηπιαγωγείο που θα σταλεί.

 

Τώρα ως προς τα δικαιολογητικά, κάποιες νηπιαγωγοί τα θέλουν μετά την φάση αποδοχής αίτησης και σε περίπτωση που ο μαθητής σταλεί αλλού τα αποστέλουν αυτές στο άλλο νηπιαγωγείο. Κάποιες θέλουν να τα προσκομίσει ο γονέας μετά την οριστικοποίηση και να τα πάει απευθείας εκεί που θα φοιτήσει τελικά το παιδί. Για αυτό το πιο σωστό είναι να κάνει ο γονιός ένα τηλέφωνο στο νηπιαγωγείο του να ενημερωθεί.

 

 

Για να κάνει κανείς την εγγραφή διαδικτυακά αρκεί να ξέρει τους κωδικούς taxis (αυτονόητο) και να έχει πρόσβαση σε ένα smartphone. Το μόνο αρχείο που ανεβάζεις είναι αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας (που μπορεί να είναι φωτογραφία, δεν χρειάζεται σκάνερ). Τα υπόλοιπα πιστοποιητικά τα τραβάει αυτομάτως το σύστημα (μέχρι τώρα έπρεπε να πας στον Δήμο ή σε ΚΕΠ για το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης).

Από όσο ξέρω οι νηπιαγωγοί ούτως ή άλλως τα χαρτιά που συμπλήρωνε-προσκόμιζε ο γονέας, τα ψηφιοποιούσαν και καταχωρούσαν τις αιτήσεις ηλεκτρονικά κάνοντας χρήση της πλατφόρμας myschool. Φέτος το κάνει ο ίδιος ο γονέας. Εύκολα, γρήγορα και χωρίς περιττές εκτυπώσεις. Κατά την άποψη μου και πολύ καθυστέρησε. Όσο για τους γονείς που αντιμετώπισαν δυσκολία το κατανοώ. Και θα έλεγα πως εν έτει 2020, είναι μια καλή ευκαιρία (ένα καμπανάκι) για να επιμορφωθούμε, να εκσυγχρονιστούμε και να μπορούμε να υποστηρίξουμε σωστά τα παιδιά μας (ο γονιός "δίπλα" στο παιδί αρωγός στην μάθηση και προστάτης από την κακή χρήση), τα οποία θα κάνουν χρήση των νέων τεχνολογιών πολύ σύντομα/συντομότερα.

Θα συμφωνήσω σε ολα, το μεγάλο πρόβλημα σε όλη την διαδικασία το είχαν οι αλλοδαποί που δεν μπορούσαν καν να διαβάσουν τις οδηγίες. Προσωπικα φοβάμαι οτι θα σκάσουν μύτη να γραφτούν αρκετά παιδια και τον Σεπτέμβρη. Με την λογική οτι ισως πλεον δεν χρειαζεται να γίνει ηλεκτρονικά και εκεί θα γίνει το χάος που ούτως ή άλλως δεν θα χωράνε στο δυναμικό του σχολείου και θα πρεπει να τα στείλουμε οπου να ναι.....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, samsympan είπε:

 

Σωστά.

- Κάνει ο γονέας την αίτηση. Αυτομάτως λαμβάνει μήνυμα με τον αριθμό αίτησης κι ότι αυτή καταχωρήθηκε.

- Την αίτηση την τσεκάρει η νηπιαγωγός/διευθύντρια του νηπιαγωγείου που δηλώθηκε. Όταν την τσεκάρει και η διεύθυνση είναι σωστή (όντως δηλαδή υπάγεται το παιδί στο νηπιαγωγείο αυτό) στέλνει μήνυμα ότι η αίτηση έγινε αποδεκτή.

- Μετά την λήξη των εγγραφών, όλες οι αιτήσεις ελέγχονται από την Α'βάθμια και εάν οι μαθητές είναι υπεράριθμοι, τότε βάσει διεύθυνσης κατοικίας κρίνεται ποιοι και σε ποιο όμορο νηπιαγωγείο θα σταλούν τελικά για φοίτηση.

Οπότε μετά κι από αυτό αποστέλεται ότι είτε η αίτηση οριστικοποιήθηκε (κι άρα το παιδί θα φοιτήσει στο νηπιαγωγείο που έκανε την αίτηση ο γονιός), είτε ενημέρωση σχετικά με το ποιό είναι το νηπιαγωγείο που θα σταλεί.

 

Τώρα ως προς τα δικαιολογητικά, κάποιες νηπιαγωγοί τα θέλουν μετά την φάση αποδοχής αίτησης και σε περίπτωση που ο μαθητής σταλεί αλλού τα αποστέλουν αυτές στο άλλο νηπιαγωγείο. Κάποιες θέλουν να τα προσκομίσει ο γονέας μετά την οριστικοποίηση και να τα πάει απευθείας εκεί που θα φοιτήσει τελικά το παιδί. Για αυτό το πιο σωστό είναι να κάνει ο γονιός ένα τηλέφωνο στο νηπιαγωγείο του να ενημερωθεί.

 

 

Για να κάνει κανείς την εγγραφή διαδικτυακά αρκεί να ξέρει τους κωδικούς taxis (αυτονόητο) και να έχει πρόσβαση σε ένα smartphone. Το μόνο αρχείο που ανεβάζεις είναι αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας (που μπορεί να είναι φωτογραφία, δεν χρειάζεται σκάνερ). Τα υπόλοιπα πιστοποιητικά τα τραβάει αυτομάτως το σύστημα.

Από όσο ξέρω οι νηπιαγωγοί ούτως ή άλλως τα χαρτιά που συμπλήρωνε-προσκόμιζε ο γονέας, τα ψηφιοποιούσαν και καταχωρούσαν τις αιτήσεις ηλεκτρονικά κάνοντας χρήση της πλατφόρμας myschool. Φέτος το κάνει ο ίδιος ο γονέας. Εύκολα, γρήγορα και χωρίς περιττές εκτυπώσεις. 

Είχα τρεις μαμάδες που το μητρώο πολιτών δεν τους έφερνε την καρτέλα των παιδιών και έτσι έπρεπε να ανεβάσουν πιστοποιητικά οικογενειακης κατασταστασης. Το οποίο όμως παίρνεις από την πύλη του ermis και όχι του gov. Είχα δύο γονείς χωρίς Internet και laptop (ναι υπάρχουν κάτι αυτές οι οικογένειες) Είχα μαμά διαζευγμένη που έπρεπε να ανεβάσει και το χαρτί ότι έχει αυτή την επιμέλεια. Να μη σας πω για τη νηπιαγωγο που τραβούσε τα μαλλιά της η γυναίκα γιατί το gov είχε κλειδώσει αίτηση γονιού που ήθελε τροποποίηση και κανένας δεν της έδινε οδηγίες για το πως θα το λύσουν. 

Υπέρμαχος της ψηφιοποίησης είμαι και είναι και αντικείμενο της εργασίας μου, όμως μη ξεχνάμε ότι έχουμε πληθυσμό τεχνολογικά αναλφαβητο. Ένα smartphone δε σε κάνει αυτόματα και γνωστη του τι σημαίνει "ανεβάζω αρχείο" και "πλατφόρμα". 

Ότι πρέπει να εκπαιδευτούν οι γονείς σαφώς συμφωνώ. Αλλα δε θα κοροϊδεύω τον εαυτό μου με τα δημοσιεύματα που κυκλοφορούν για την ηλεκτρονική εξυπηρέτηση του πολίτη που τα διαβάζεις και νομίζεις ότι γίναμε Εσθονία. 

Διαβάζω τις τελευταίες μέρες για το πόσες υπηρεσίες έχουν γίνει πια ψηφιακές και αχ τι καλά που λύσαμε τα χέρια στον πολίτη και όλα είναι μια προχειροδουλεια που σε ρίχνει στην πλατφόρμα της εκάστοτε υπηρεσίας με τα προβλήματα της, να βγάλεις τα μάτια σου. Που να μπει ο έρημος ο άπειρος χρήστης! 

Αλλά και για να γυρίσουμε στο θέμα, τελικά πόσο ψηφιακή ήταν η διαδικασία από τη στιγμή που δύο δικαιολογητικά πρέπει να δωθουν φυσικά και όχι ηλεκτρονικά; 

Ηλεκτρονική εγγραφή να'χαμε να λέγαμε... 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Διαβάζω τις τελευταίες μέρες για το πόσες υπηρεσίες έχουν γίνει πια ψηφιακές και αχ τι καλά που λύσαμε τα χέρια στον πολίτη και όλα είναι μια προχειροδουλεια που σε ρίχνει στην πλατφόρμα της εκάστοτε υπηρεσίας με τα προβλήματα της, να βγάλεις τα μάτια σου. Που να μπει ο έρημος ο άπειρος χρήστης! 

Αλλά και για να γυρίσουμε στο θέμα, τελικά πόσο ψηφιακή ήταν η διαδικασία από τη στιγμή που δύο δικαιολογητικά πρέπει να δωθουν φυσικά και όχι ηλεκτρονικά; 

Ηλεκτρονική εγγραφή να'χαμε να λέγαμε... 

Κοίτα το ακούω αυτό που λες. Κι αυτό που έγγραψε @Κάντι πιο πάνω για γονείς που δεν γνωρίζουν ελληνικά (αν και "Σε περιπτώσεις γονέων/κηδεμόνων ευπαθών ομάδων και αυτών που αδυνατούν να κάνουν χρήση της ηλεκτρονικής υπηρεσίας «Πρώτη Εγγραφή» της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης (gov.gr), η αίτηση μπορεί να υποβληθεί με παρουσία στο νηπιαγωγείο").

Και για αυτό έγγραψα ό,τι κατανοώ τις δυσκολίες όπου παρουσιάστηκαν.

 

Ωστόσο, δεν έχω καθόλου την εικόνα που έχεις (γενικά αυτή την περίοδο κάναμε χρήση ηλεκτρονικών υπηρεσιών έκδοσης πιστοποιητικών από το Δήμο, ηλεκτρονικής εξουσιοδότησης, υπηρεσίας ΟΑΕΔ, εγγραφής στο νηπιαγωγείο). Σαφώς μιλάμε για υπηρεσίες που πρωτολειτουργούν (στην Ελλάδα) και χρειάζεται feedback και διορθώσεις (τα περιθώρια βελτίωσης δεν σταματούν ποτέ). Αλλά θεωρώ: α) πραγματικά μιλάμε για βήματα τόσο απλά και κατευθυνόμενα, που δεν χρειάζεται να είσαι έμπειρος χρήστης για να τα ακολουθήσεις και β) τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν ήταν ελάχιστα σε σχέση με αυτά που λύθηκαν (Και ως προς αυτά που αναφέρεις μόνο την λάθος καταχώρηση σε πεδίο κατά την εγγραφή στο νηπιαγωγείο εκλαμβάνω ως ουσιαστικό πρόβλημα. Τα υπόλοιπα δεν τα αντιλαμβάνομαι ως σφάλμα της πλατφόρμας εγγραφης). Κι επιτέλους έπρεπε κάποια στιγμή να πάρει μπρος όλο αυτό. Ειδικά τώρα, στο lockdown ήταν επιτακτική ανάγκη να γίνουν τέτοιες ενέργειες (έστω με τα όποια σφάλματα) προκειμένου να εξυπηρετηθεί ο κόσμος. Και η πλειοψηφία εξυπηρετήθηκε.

 

Επίσης το δικό μας νηπιαγωγείο, μας έδωσε την δυνατότητα εάν θέλουμε τα δικαιολογητικά να τα στείλουμε και με email.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Είχα τρεις μαμάδες που το μητρώο πολιτών δεν τους έφερνε την καρτέλα των παιδιών και έτσι έπρεπε να ανεβάσουν πιστοποιητικά οικογενειακης κατασταστασης. Το οποίο όμως παίρνεις από την πύλη του ermis και όχι του gov. Είχα δύο γονείς χωρίς Internet και laptop (ναι υπάρχουν κάτι αυτές οι οικογένειες) Είχα μαμά διαζευγμένη που έπρεπε να ανεβάσει και το χαρτί ότι έχει αυτή την επιμέλεια. Να μη σας πω για τη νηπιαγωγο που τραβούσε τα μαλλιά της η γυναίκα γιατί το gov είχε κλειδώσει αίτηση γονιού που ήθελε τροποποίηση και κανένας δεν της έδινε οδηγίες για το πως θα το λύσουν. 

Υπέρμαχος της ψηφιοποίησης είμαι και είναι και αντικείμενο της εργασίας μου, όμως μη ξεχνάμε ότι έχουμε πληθυσμό τεχνολογικά αναλφαβητο. Ένα smartphone δε σε κάνει αυτόματα και γνωστη του τι σημαίνει "ανεβάζω αρχείο" και "πλατφόρμα". 

Ότι πρέπει να εκπαιδευτούν οι γονείς σαφώς συμφωνώ. Αλλα δε θα κοροϊδεύω τον εαυτό μου με τα δημοσιεύματα που κυκλοφορούν για την ηλεκτρονική εξυπηρέτηση του πολίτη που τα διαβάζεις και νομίζεις ότι γίναμε Εσθονία. 

Διαβάζω τις τελευταίες μέρες για το πόσες υπηρεσίες έχουν γίνει πια ψηφιακές και αχ τι καλά που λύσαμε τα χέρια στον πολίτη και όλα είναι μια προχειροδουλεια που σε ρίχνει στην πλατφόρμα της εκάστοτε υπηρεσίας με τα προβλήματα της, να βγάλεις τα μάτια σου. Που να μπει ο έρημος ο άπειρος χρήστης! 

Αλλά και για να γυρίσουμε στο θέμα, τελικά πόσο ψηφιακή ήταν η διαδικασία από τη στιγμή που δύο δικαιολογητικά πρέπει να δωθουν φυσικά και όχι ηλεκτρονικά; 

Ηλεκτρονική εγγραφή να'χαμε να λέγαμε... 

Πολυ πολυ σωστα τα λες!!!

Just now, samsympan είπε:

Κοίτα το ακούω αυτό που λες. Κι αυτό που έγγραψε @Κάντι πιο πάνω για γονείς που δεν γνωρίζουν ελληνικά (αν και "Σε περιπτώσεις γονέων/κηδεμόνων ευπαθών ομάδων και αυτών που αδυνατούν να κάνουν χρήση της ηλεκτρονικής υπηρεσίας «Πρώτη Εγγραφή» της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης (gov.gr), η αίτηση μπορεί να υποβληθεί με παρουσία στο νηπιαγωγείο").

Και για αυτό έγγραψα ό,τι κατανοώ τις δυσκολίες όπου παρουσιάστηκαν.

 

Ωστόσο, δεν έχω καθόλου την εικόνα που έχεις (γενικά αυτή την περίοδο κάναμε χρήση ηλεκτρονικών υπηρεσιών έκδοσης πιστοποιητικών από το Δήμο, ηλεκτρονικής εξουσιοδότησης, υπηρεσίας ΟΑΕΔ, εγγραφής στο νηπιαγωγείο). Σαφώς μιλάμε για υπηρεσίες που πρωτολειτουργούν (στην Ελλάδα) και χρειάζεται feedback και διορθώσεις (τα περιθώρια βελτίωσης δεν σταματούν ποτέ). Αλλά θεωρώ: α) πραγματικά μιλάμε για βήματα τόσο απλά και κατευθυνόμενα, που δεν χρειάζεται να είσαι έμπειρος χρήστης για να τα ακολουθήσεις και β) τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν ήταν ελάχιστα σε σχέση με αυτά που λύθηκαν (Και ως προς αυτά που αναφέρεις μόνο την λάθος καταχώρηση σε πεδίο κατά την εγγραφή στο νηπιαγωγείο εκλαμβάνω ως ουσιαστικό πρόβλημα. Τα υπόλοιπα δεν τα αντιλαμβάνομαι ως σφάλμα της πλατφόρμας εγγραφης). Κι επιτέλους έπρεπε κάποια στιγμή να πάρει μπρος όλο αυτό. Ειδικά τώρα, στο lockdown ήταν επιτακτική ανάγκη να γίνουν τέτοιες ενέργειες (έστω με τα όποια σφάλματα) προκειμένου να εξυπηρετηθεί ο κόσμος. Και η πλειοψηφία εξυπηρετήθηκε.

 

Επίσης το δικό μας νηπιαγωγείο, μας έδωσε την δυνατότητα εάν θέλουμε τα δικαιολογητικά να τα στείλουμε και με email.

Αυτο που λέει για φυσική παρουσία στο νηπιαγωγείο ηταν το μεγαλύτερο φάουλ απ ολα!!! Γιατι εννοούσε να παραχωρήσει η προισταμενη τον υπολογιστή της στον γονιό που δυσκολεύτηκε ή δεν εχει σπίτι, ώστε να βάλει μυστικά τους κωδικούς τους του στο στο taxis και μετα να ειναι πάνω απο το κεφάλι του και να του διαβάζει ενα ενα τα βήματα που πρεπει να κανει. Και με αυτόν τον τροπο μολις ακυρώθηκε όλη η διαδικασία και τα μέτρα που πήραν για τον κορονοιο και την εξ αποστάσεως εγγραφή.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κάντι είπε:

Αυτο που λέει για φυσική παρουσία στο νηπιαγωγείο ηταν το μεγαλύτερο φάουλ απ ολα!!! Γιατι εννοούσε να παραχωρήσει η προισταμενη τον υπολογιστή της στον γονιό που δυσκολεύτηκε ή δεν εχει σπίτι, ώστε να βάλει μυστικά τους κωδικούς τους του στο στο taxis και μετα να ειναι πάνω απο το κεφάλι του και να του διαβάζει ενα ενα τα βήματα που πρεπει να κανει. Και με αυτόν τον τροπο μολις ακυρώθηκε όλη η διαδικασία και τα μέτρα που πήραν για τον κορονοιο και την εξ αποστάσεως εγγραφή.

Δεν θα συμφωνήσω. Διότι εάν τα μέτρα υγιεινής τηρούνταν σωστά (μάσκα, γάντια, αντισηπτικό, ραντεβού για την προσέλευση και αποφυγή συγχρωτισμού) α) δεν θα υπήρχε πρόβλημα και β) λυνόταν το πρόβλημα όσων δεν έχουν τεχνολογικά μέσα ή στοιχειώδεις τεχνολογικές γνώσεις ή φραγμό γλωσσικό, κλπ.

Σε μια ψηφιακή υπηρεσία που προσφέρθηκε στο κοινό (ένα κοινό τεχνολογικά αναλφάβητο όπως λέει @vtgian -το οποίο θεωρώ στον πληθυσμό ατόμων που έχουν παιδιά ηλικίας εγγραφής στο νηπιαγωγείο το ποσοστό είναι πολύ μικρό- αλλά υπάρχει παρόλα αυτά) δεν γίνεται να μην δίδεται εναλλακτική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 23/5/2020 at 3:37 ΠΜ, kine είπε:

Εστω, ότι το παιδι ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ στο σχολείο.

Τα εξαντλούμε όλα τα εργαλεία και τις εναλλακτικές και δεν αποδίδουν.

 

Δεν φοιτά οπότε.

Υπάρχει απολυτήριο προνήπιου; ¨Εγγραφο που επιβεβαιώνει την παρακολούθηση, προκειμένου να κάνεις το νήπιο; Οπως επίσης υπάρχει από το νήπιο στο δημοτικό (νομίζω υπάρχει).

 

Είμαι υποχρεωμένη να στείλω το παιδί στο προνήπιο. Αν όμως δεν πάει, δεν παρακολουθήσει, αυτό σημαίνει ότι δεν ολοκληρωσε την π΄ρωτη τάξη της υποχρεωτικής φοίτησης στο νηπιαγωγείο. Υπάρχει κάποια πρόβλεψη γι' αυτό; Επανάληψη προνήπιου; (καθυστέρηση ενός έτους να μπει στην πρώτη τάξη προκειμένου να έχει δυο έτη στο νηπιαγωγείο);

 

Εχετε γνώση επ' αυτού;

 

Θα σου απαντήσω ως γονιός και έχοντας δει αρκετά παραδείγματα. Μπορεί να έχεις μία εξαίρετη δασκάλα που θα ασχοληθεί πολύ με το παιδί, και συγκυρίες που να το επιτρέπουν (προφανώς δεν μπορεί η νηπιαγωγός να παρατήσει 20 παιδιά για να τρέχει όλη μέρα πίσω από το ένα). Η μπορεί να μην ασχοληθεί και καθόλου, να το αφήσει σε μία καρέκλα και ας κλαίει όλη μέρα, συμβαίνουν και αυτά.

Μπορεί να υπάρξει σκέψη για αλλαγή τμήματος, αλλά πολύ δύσκολα, γιατί έχει διαδικασία, και γιατί ξεκινά και μετά η γκρίνια, ότι και η Μαρία δε γουστάρει το συμμαθητή της το Γιαννάκη, ο Γιώργος θέλει να είναι με τον ξάδρφό του τον Αντώνη, και δεν τελειώνεις ποτέ.

Από την εμπειρία μου ως γονιός, αν το παιδί έχει πλήρη άρνηση να μπει σε μία τάξη, δύο πράγματα συμβαίνουν: Το ένα είναι να φταίει η τάξη και ναι μπορεί να έχεις μία σκληρή και ακατάλληλη δασκάλα ή αντίθετα μία δασκάλα που έχει χάσει τον έλεγχο και αφήνει προβλήματα παιδιών να εξελίσσονται κάνοντας το σχολείο ζούγκλα.  

Το άλλο είναι να έχει κάτι το παιδί, και εκεί σαν γονιός σκέφτεσαι τι μπορείς να κάνεις. Να μην περνά τέλεια στο σχολείο είναι νορμάλ, να κλαίει επί μήνες και να μην κάθεται με τίποτα, σημαίνει ότι κάτι υπάρχει από πίσω. Το ένα σενάριο είναι κάποια πάθηση, που όσο την αφήνεις, τόσο εξελίσσεται συνήθως και εκεί ναι, κάποια στιγμή θα σου πουν να μην προχωρήσει το παιδί τάξη, θα μιλήσουν για παράλληλη στήριξη και ακόμη και για ειδικό σχολείο, γιατί δεν παίζει μόνο ρόλο η "ακαδημαϊκή" νοημοσύνη αλλά και η ικανότητα του παιδιού να αντιμετωπίσει το κοινωνικό σύνολο. Να πω ένα παράδειγμα, φίλος έχει παιδάκι στο φάσμα του αυτισμού, που διαβάζει και γράφει και γενικά ακαδημαϊκά μπορεί να παρακολουθήσει την τάξη του, δεν μπορεί όμως να αντιμετωπίσει τα ερεθισματα από το περιβάλλον του, και είναι σε μία κατάσταση μόνιμου πανικού, παρά την παρουσία της παράλληλης στήριξης, και πολλές ώρες απογευματινών θεραπειών. Οπότε οι γονείς είναι σε ένα συνεχές δίλημμα για το ποιο είναι πλέον το συμφέρον του παιδιού. Δεν υπονοώ ότι το παιδί σου που δεν το ξέρω έχει κάποιο θέμα, αλλά είναι ένα παράδειγμα.

Το δεύτερο που έχω δει, σαν γονιός επαναλαμβάνω και όχι σαν ειδικός, είναι το παιδί να το κρατά πίσω το σπίτι. Να μην έχει μάθει ότι δε θα είναι το επίκεντρο της προσοχής, ότι υπάρχουν κανόνες που μπορεί να μην είναι πάντα ευχάριστοι, και να μην έχει ενθαρρυνθεί να συμμετέχει σε κοινωνικές δραστηριότητς. Προσωπική μου άποψη, όσο το αφήνεις να μην το παίρνει απόφαση, με το μαλακό φυσικά, τόσο εδραιώνεται ο φόβος και έρχεται και η δυσκολία να ενταχθεί σε παρέες, να μιλήσει στο μάθημα κλπ είτε είναι νήπιο, είτε δημοτικό, από όσο έχω δει γύρω μου. Εφόσον μιλάμε για ένα υγιές παιδί και ένα υγιές σχολικό περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ποιο είναι το πρόβλημα και δεν είναι η δασκάλα ή η τάξη.

Τα προβλήματα που έχει το παιδί με την επαφή/εμπλοκή μέ άλλους ανθρώπους, τα έχω ζήσει 4 χρόνια, τα έχω καταγράψει, τα έχω μελετήσει και έχω απευθυνθεί και σε ειδικούς για να με βοηθήσουν. Ελάχιστα πράγματα βοηθούν, αν και υπάρχει πρόοδος. Δεν ξέρω αν αυτή η πρόοδος φτάσει και τις ημερομηνίες έναρξης του σχολικού έτους.

 

Δυστυχώς, δεν έχω ιδέα, αν τελικά θα μπει σε τάξη του χρόνου. 

Ολα τα σενάρια είναι ανοιχτά: είτε να είναι διαμάντι η νηπιαγωγός, είτε να μπορέσει το παιδί, είτε να είναι ανέτοιμη αυτή και τυπική η νηπιαγωγός και να μην καταφέρει να περάσει από την πόρτα του σχολείου. 

Σε αυτό το τελευταίο σενάριο, θέλω να ξέρω τί συνεπάγεται το μετά, αλλά μάλλον όλα τα παιδιά είναι συμφιλιωμένα με τον αποχωρισμό (όσο και να τους κοστίζει) και δεν χρειάστηκε να μάθουμε το μετά.

 

Επεξεργάστηκαν by kine
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, kine είπε:

Ξέρω ποιο είναι το πρόβλημα και δεν είναι η δασκάλα ή η τάξη.

Τα προβλήματα που έχει το παιδί με την επαφή/εμπλοκή μέ άλλους ανθρώπους, τα έχω ζήσει 4 χρόνια, τα έχω καταγράψει, τα έχω μελετήσει και έχω απευθυνθεί και σε ειδικούς για να με βοηθήσουν. Ελάχιστα πράγματα βοηθούν, αν και υπάρχει πρόοδος. Δεν ξέρω αν αυτή η πρόοδος φτάσει και τις ημερομηνίες έναρξης του σχολικού έτους.

 

Δυστυχώς, δεν έχω ιδέα, αν τελικά θα μπει σε τάξη του χρόνου. 

Ολα τα σενάρια είναι ανοιχτά: είτε να είναι διαμάντι η νηπιαγωγός, είτε να μπορέσει το παιδί, είτε να είναι ανέτοιμη αυτή και τυπική η νηπιαγωγός και να μην καταφέρει να περάσει από την πόρτα του σχολείου. 

Σε αυτό το τελευταίο σενάριο, θέλω να ξέρω τί συνεπάγεται το μετά, αλλά μάλλον όλα τα παιδιά είναι συμφιλιωμένα με τον αποχωρισμό (όσο και να τους κοστίζει) και δεν χρειάστηκε να μάθουμε το μετά.

 

 

Εννοείς ότι υπάρχει κάποιο διεγνωσμένο θέμα; Λογικά τότε σας κατευθύνουν οι ειδικοί στο πώς να προχωρήσετε, φαντάζομαι σαν πρώτο βήμα με παράλληλη στήριξη αν δεν αρκούν θεραπείες και παρεμβάσεις εκτός ωρών λειτουργίας του σχολείου. Σίγουρα ένα παιδί με ιδιαιτερότητες δεν μπορεί να το "αναλάβει" και η καλύτερη νηπιαγωγός, δεδομένου ότι έχει αρκετά παιδιά και δεν είναι δυνατό να αδικήσει κάποιο. Αλήθεια, αν υπάρχουν θέματα συμπεριφοράς/ανωριμότητας/άγχους κλπ, πώς και βρέθηκε το παιδί σε παιδικό σταθμό; Είναι μία επιλογή που αγχώνει και πολλά παιδιά που κατά τα άλλα είναι αρκετά κοινωνικά.

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδικός επιλέχθηκε επειδή είδαμε ότι αποζητά τα συνομίληκα παρόλο που δεν μπορεί να συσχετιστεί μαζί τους άμεσα.

Βρήκαμε έναν παιδικό που να μπορεί να το κατανοήσει αυτό και να έχει πολλές εναλλακτικές στις μεθόδους προσαρμογής και οι παιδαγωγοί να διαθέτουν και χρόνο και υπομονή και κατανόηση.

Παρά την ελάχιστη εμπλοκλή της με συνομίληκα, η ίδια αποκόμησε πλούσια εμπειρία και αυτό έγινε άμεσα αισθητό στην αλλγή συμπεριφοράς που είχαμε σπίτι. Δυστχώς λόγω κορονοϊού, χάσαμε αυτό το πλεονέκτημα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα! Καλό μήνα!

Εγγραφές στο νηπιαγωγείο για το έτος 2021-2022 από 1-20/03/21 μέσω της πλατφόρμας εγγραφής.

 

@Mama_Anesti_ από το "Συχνές Ερωτήσεις" στο gov.gr

Το παιδί μου φοιτούσε κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά στο Νηπιαγωγείο. Θα κάνω αίτηση εγγραφής για την νέα σχολική χρονιά;

Όχι. Η εγγραφή πρoνηπίου στο δεύτερο έτος του Νηπιαγωγείου γίνεται αυτεπάγγελτα, σύμφωνα με την παρ. 5 του αρθρ. 6 του ΠΔ79/2017 (ΦΕΚ 109Α).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Να κάνω μια ερώτηση? Τα προνήπια πρέπει να γραφτούν στα νήπια ή η εγγραφή γίνεται αυτοματα? 

Αν εννοεις τα προνηπια να πανε τη δευτερη χρονια του νηπιαγωγειου, τοτε ναι, η εγγραφη γινεται αυτοματα.

Αν εννοεις ενα παιδι που θα ειναι προνηπιο αν πρεπει να εγγραφει στο νηπιαγωγειο ή η εγγραφη γινεται αυτοματα στελνοντας (ισως) χαρτια οι παιδικοι στα νηπιαγωγεια, τοτε οχι. Πρεπει να γινει εγγραφη

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία για τη βεβαίωση της διεύθυνσης. Αν κάνω εγω τη διαδικασια στην πλατφόρμα, κ ανεβάσω λογαριασμό στο ονομά μου, υπάρχει θέμα επειδή δεν έχω το ίδιο επώνυμο με το παιδί; κάποιοι λογαριασμοί ειναο στο δικό μου όνομα κ άλλοι στου συζύγου, πρέπει ο γονιός που κάνει την αίτηση να ανεβάσει λογαριασμό με το δικό του όνομα ή θεωρείται αυτονόητο; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Έχω μια απορία για τη βεβαίωση της διεύθυνσης. Αν κάνω εγω τη διαδικασια στην πλατφόρμα, κ ανεβάσω λογαριασμό στο ονομά μου, υπάρχει θέμα επειδή δεν έχω το ίδιο επώνυμο με το παιδί; κάποιοι λογαριασμοί ειναο στο δικό μου όνομα κ άλλοι στου συζύγου, πρέπει ο γονιός που κάνει την αίτηση να ανεβάσει λογαριασμό με το δικό του όνομα ή θεωρείται αυτονόητο; 

Όχι, δεν υπάρχει πρόβλημα αν είναι στο όνομα σου. Αλλωστε στο πιστοποιητικό γέννησης φαίνονται και τα δικά σου στοιχεία. Εμάς πέρυσι το θεμα ήταν ότι ο λογαριασμός δεν ήταν από κρατικό φορέα (πχ ΔΕΗ ή ΕΥΔΑΠ) αλλά από ιδιωτική εταιρεία ενέργειας. Μας ήρθε ειδοποίηση από την πλατφόρμα, μετά από τον έλεγχο που έκανε η νηπιαγωγος και ανεβάσαμε άλλο αρχείο. Πέρυσι βέβαια είχε και άλλα προβλήματα η πλατφόρμα, δεν έβρισκε την οικογενειακη μερίδα, σε κάποιους δε δεχόταν διορθώσεις. Γενικά, μιλάς με τη νηπιαγωγο και σε κατευθυνει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Όχι, δεν υπάρχει πρόβλημα αν είναι στο όνομα σου. Αλλωστε στο πιστοποιητικό γέννησης φαίνονται και τα δικά σου στοιχεία. Εμάς πέρυσι το θεμα ήταν ότι ο λογαριασμός δεν ήταν από κρατικό φορέα (πχ ΔΕΗ ή ΕΥΔΑΠ) αλλά από ιδιωτική εταιρεία ενέργειας. Μας ήρθε ειδοποίηση από την πλατφόρμα, μετά από τον έλεγχο που έκανε η νηπιαγωγος και ανεβάσαμε άλλο αρχείο. Πέρυσι βέβαια είχε και άλλα προβλήματα η πλατφόρμα, δεν έβρισκε την οικογενειακη μερίδα, σε κάποιους δε δεχόταν διορθώσεις. Γενικά, μιλάς με τη νηπιαγωγο και σε κατευθυνει. 

Δηλαδή λογαριασμό κινητής που είναι από ιδιωτικό δεν δέχονται; Έχουμε κ το συμβόλαιο βέβαια, που είναι πιο απλό. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...