Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

Επί τέλους, ας υιοθετηθεί επίσημα μια αυτοτελής ενιαία και αξιοπρεπής ονομασία για τις ηλικιακές κλίμακες του ανθρώπου έως την ηλικία των 6 ετών, τουλάχιστον όσον αφορά την εγγραφή και φοίτηση σε αντίστοιχες εκπαιδευτικές σχολικές βαθμίδες. Άντε καλά να ακούμε για νήπια, όχι όμως και για "προ-νήπια" η ακόμη εξωφρενικότερα και για "προ-προ-νήπια" (ναι υπάρχει κι αυτο). Δε μου αρέσει καθόλου και φαντάζομαι ούτε και του παιδιού μου να αναφέρονται για κείνο ως "προ-προ-νήπιο". Που πήγε ο πλούτος της Ελληνικής γλώσσας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

Επί τέλους, ας υιοθετηθεί επίσημα μια αυτοτελής ενιαία και αξιοπρεπής :shock: ονομασία για τις ηλικιακές κλίμακες του ανθρώπου έως την ηλικία των 6 ετών, τουλάχιστον όσον αφορά την εγγραφή και φοίτηση σε αντίστοιχες εκπαιδευτικές σχολικές βαθμίδες. Άντε καλά να ακούμε για νήπια, όχι όμως και για "προ-νήπια" η ακόμη εξωφρενικότερα και για "προ-προ-νήπια" (ναι υπάρχει κι αυτο). Δε μου αρέσει καθόλου και φαντάζομαι ούτε και του παιδιού μου να αναφέρονται για κείνο ως "προ-προ-νήπιο". Που πήγε ο πλούτος της Ελληνικής γλώσσας?

 

Καλέ χαλάρωσε. Who cares? Σιγά μην μου πουν πώς θα λέω το 4χρονό μου!!!!!!! Ο μέσος νους καταλαβαίνει μία χαρά σε τι αναφέρομαι. Η συμβουλή μου είναι να φυλάξεις την 'αγανάκτησή' σου για πιο ουσιαστικά πράγματα:lol::lol::lol:

 

Αλήθεια το 'προνήπιο' πώς λέγεται στην Ελληνική γλώσσα? όχι τίποτα άλλο, αλλά για να το πω στην νηπιαγωγό μας που ισχυρίζεται ότι έχει τμήμα 'προνηπίων'.

Link to comment
Share on other sites

Το προνήπιο δεν έχει νόημα και το νήπιο είναι λάθος για τα 5άρια. Νήπιο σημαίνει χωρίς λόγο, τα παιδιά δηλ που δε μιλούν ακόμη (σωστά προφανώς) και νομίζω ότι πιάνει καλύτερα την έννοια toddlers (2-5).

 

Αυτό λες ή που τα τριάρια τα λέμε και προ- προ σκέτο στους παιδικούς.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

1η ιουνιου γινονται οι αιτησεις

 

καλημέρα μήπως ξερεις τι ζητάνε από δικαιολογητικά γιατι άκουσα πως θελουν πλέον καρδιολογο οφθαλμιατρο και όλα αυτά από ιδιωτικό γιατρό ή από νοσοκομείο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την εγγραφή στο νηπιαγωγείο απαιτούνται:

α. Πιστοποιητικό γέννησης, Δήμου ή Κοινότητας για την εγγραφή του νηπίου στα οικεία μητρώα ή δημοτολόγια, στο οποίο αναγράφεται ολογράφως και αριθμητικώς η ημερομηνία γέννησης. Για το νήπιο που θα συνεχίσει τη φοίτησή του στο ίδιο νηπιαγωγείο και δεύτερη χρονιά δεν απαιτείται νέο πιστοποιητικό γέννησης.

β. Επίδειξη του βιβλιαρίου ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια και η οδοντολογική εξέταση.(εγω πηγα στο ικα)

γ. Υπεύθυνη δήλωση του γονέα ή κηδεμόνα ή άλλο στοιχείο κατά την κρίση του /της προϊσταμένου /νης του νηπιαγωγείου από το οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του νηπίου.

δ. Δήλωση του γονέα ότι αναλαμβάνει την ευθύνη για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση του νηπίου.

Link to comment
Share on other sites

Η δασκάλα στο νηπιαγωγείο μου είπε σήμερα ότι οι αιτήσεις ξεκινούν την 1η Ιουνίου. Μας έδωσε για τα μεγάλα μας παιδιά που θα πάνε του χρόνου δημοτικό μία λίστα με τους γιατρούς της περιοχής μας στους οποίους μέσω ΕΟΠΠΥ θα κλείσουμε ραντεβού για τις ιατρικές εξετάσεις. Τηλεφώνησα και έκλεισα ραντεβού για τον μεγάλο (θα πάει πρώτη) με παιδίατρο, καρδιολόγο, οφθαλμίατρο και οδοντίατρο. Για την μικρή (θα πάει προνήπια) μου έκλεισαν ραντεβού μόνο με παιδίατρο και οδοντίατρο, για οφθαλμίατρο είπαν ότι δεν προβλέπεται - ενώ πριν δύο χρόνια ο μικρός μου εξετάστηκε από αυτή την ειδικότητα. Μια χαρά τα ραντεβού, σε ώρα και μέρα που με βόλευε και κυρίως δωρεάν. Απλά η εξέταση απ' ότι κατάλαβα είναι λίγο ξεπέτα, έχουν στη δική μου περιοχή 2 γιατρούς σε κάθε ειδικότητα γι' αυτή τη δουλειά οι οποίοι βάζουν τα ραντεβού τους ανά 10 λεπτά οπότε τι εξέταση θα κάνουν; Και καλά, το δικό μου παιδί πες ότι το προσέχω και το πηγαίνω σε γιατρό όταν νιώθω ότι κάτι δεν πάει καλά, υπάρχουν όμως τόσα παιδάκια που αυτή ίσως είναι μία μοναδική ευκαιρία να διαπιστωθεί κάποιο πρόβλημα που ίσως έχουν.

Επίσης για την εγγραφή απαιτείται λογαριασμός ΔΕΗ για να διαπιστωθεί η διεύθυνση διαμονής και να εγγραφεί το παιδί στο σχολείο που προβλέπεται για την περιοχή του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Βρε κορίτσια τα έχω κάνει σαλάτα με νήπια και προνήπια!

Η δικιά μου είναι γεννημένη 12-10-2009 και πέρυσι δεν μας δέχτηκαν σε κανέναν παιδικό σταθμό λόγω έλλειψης προσωπικού!

 

Φέτος αν και απ'ότι ξέρω είναι υποχρεωτικό το προνήπιο, ως πρώτη ερώτηση που κάναμε πρίν λίγο καιρό, μας είπαν παίρνουν πρώτα τα νήπια και -ουσιαστικά- αν περισσέψει καμιά μια θέση, θα πάρουν και τα προνήπια!

Εγώ φέτος το παιδί μου ο κόσμος τούμπα να γυρίσει, σχολείο θα το πάω!

 

Α, επίσης το νηπιαγωγείο που θα πάει η μικρή στεγάζετε σε δημοτικό σχολείο (τα περισσότερα εδώ, στο Διδυμότειχο, έτσι είναι) και υπάρχουν 2 αίθουσες με προνήπια και νήπια μαζί.

Link to comment
Share on other sites

τα προνηπια ΔΕΝ ειναι υποχρεωτικα

τα νηπιαγωγεια ναι

για αυτο εφοσον συμπληρωθουν θεσεις απο τα νηπια και υπαρχουν ελευθερες μονο τοτε

μπορουν να παρουν και προνηπια.

αλλιως παιδικο σταθμο (αν υπαρχει και εκει η ρημαδα η τυχη οπως παντα)

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαμάδες ή και μπαμπάδες, να κάνω μία ερώτηση:

Υπάρχει η δυνατότητα να κάνουμε αίτηση εγγραφής για προνήπιο σε 2 διαφορετικά νηπιαγωγεία;;;

Είναι νόμιμο;;; Καμία νηπιαγωγός μπορεί να απαντήσει με βάση το διάταγμα;;;

 

Με την λογική ότι αν δεν γίνει δεκτή (με κλήρωση γίνεται η επιλογή ) στο ένα νηπιαγωγείο, να ελπίζουμε να μπει στο 2ο νηπιαγωγείο. Δεν θέλω να την γράψω σε παιδικό σταθμό...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια έχω και εγώ μια απορία. Η αδερφή μου πήγε σήμερα να γράψει το ανιψάκι μου στο προνήπιο (αν το λέω σωστά, 4 χρονών θα είναι το Σεμπτέμβριο) και της είπε η εκεί υπεύθυνη εξαγριωμένη ότι δεν θα πάρουν παιδιά φέτος, παρά μόνο με κλήρωση και έγραψε το όνομα του παιδιού σε μια πρόχειρη σελίδα που βρέθηκε μπροστά της (η οποία προφανώς μετά θα πετάχτηκε). Ξέρετε τι ισχύει τελικά? Θα πάρουν ή όχι παιδιά? Αυτή η εξαγριωμένη νηπιαγωγός ή διευθύντρια (δεν ξέρω τι ήταν) της είπε ότι δεν κάνουν αίτηση, ενώ σε άλλα νηπιαγωγεία κάνουν μια χαρά..

Link to comment
Share on other sites

Μαμάδες ή και μπαμπάδες, να κάνω μία ερώτηση:

Υπάρχει η δυνατότητα να κάνουμε αίτηση εγγραφής για προνήπιο σε 2 διαφορετικά νηπιαγωγεία;;;

Είναι νόμιμο;;; Καμία νηπιαγωγός μπορεί να απαντήσει με βάση το διάταγμα;;;

 

Με την λογική ότι αν δεν γίνει δεκτή (με κλήρωση γίνεται η επιλογή ) στο ένα νηπιαγωγείο, να ελπίζουμε να μπει στο 2ο νηπιαγωγείο. Δεν θέλω να την γράψω σε παιδικό σταθμό...

 

Μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς, γιατί μου το είπε σήμερα η αδερφή μου. Μόνο μια αίτηση μπορείς να κάνεις και την κάνεις εκεί που ανήκει η περιοχή σου.

Η αδερφή μου ήθελε να το γράψει σε άλλο νηπιαγωγείο αλλά της είπαν ότι γίνεται μόνο μια αίτηση εκεί που ανήκει και μετά αν υπάρχει θέση μπορεί να πάει εκεί που επιθυμεί. Βέβαια όταν πήγε εκεί που ανήκει, η υπεύθυνη δεν δέχτηκε να κάνει καμία αίτηση λέγοντας ότι δεν θα πάρουν παιδιά φέτος. Μπάχαλο..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω και εγώ μια απορία. Η αδερφή μου πήγε σήμερα να γράψει το ανιψάκι μου στο προνήπιο (αν το λέω σωστά, 4 χρονών θα είναι το Σεμπτέμβριο) και της είπε η εκεί υπεύθυνη εξαγριωμένη ότι δεν θα πάρουν παιδιά φέτος, παρά μόνο με κλήρωση και έγραψε το όνομα του παιδιού σε μια πρόχειρη σελίδα που βρέθηκε μπροστά της (η οποία προφανώς μετά θα πετάχτηκε). Ξέρετε τι ισχύει τελικά? Θα πάρουν ή όχι παιδιά? Αυτή η εξαγριωμένη νηπιαγωγός ή διευθύντρια (δεν ξέρω τι ήταν) της είπε ότι δεν κάνουν αίτηση, ενώ σε άλλα νηπιαγωγεία κάνουν μια χαρά..

 

Η αίτηση για εγγραφή γίνεται κανονικά από 3/6/13. Αφού γίνουν δεκτές οι αιτήσεις για τα νήπια, τα υπόλοιπα προνήπια επιλέγονται με κλήρωση.

Φαντάζομαι στο εν λόγω νηπιαγωγείο μπορεί να γνωρίζει η νηπιαγωγός την πληθώρα των αιτήσεων και να μην δέχεται (παρανόμως) τις αιτήσεις προνηπίων...

Αυτό φοβάμαι και εγώ για το νηπιαγωγείο που ανήκει η κόρη μου. Μένουμε ακριβώς δίπλα και φοβάμαι μην είμαστε άτυχοι, δεν κληρωθούμε και αναγκαστώ να την ξαναστείλω στον παιδικό σταθμό... Μάλιστα εμένα η νηπιαγωγός, μου είπε να πάω προς το τέλος της προθεσμίας, που θα γνωρίζει το πλήθος των αιτήσεων και θα μπορεί να με πληροφορήσει για τις πιθανότητες που θα έχουμε...Αν μου πει οτι θα γίνει τελικά κλήρωση, θα κάνω χαρτιά και αλλού ...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια τα έχω κάνει σαλάτα με νήπια και προνήπια!

Η δικιά μου είναι γεννημένη 12-10-2009 και πέρυσι δεν μας δέχτηκαν σε κανέναν παιδικό σταθμό λόγω έλλειψης προσωπικού!

 

Φέτος αν και απ'ότι ξέρω είναι υποχρεωτικό το προνήπιο, ως πρώτη ερώτηση που κάναμε πρίν λίγο καιρό, μας είπαν παίρνουν πρώτα τα νήπια και -ουσιαστικά- αν περισσέψει καμιά μια θέση, θα πάρουν και τα προνήπια!

Εγώ φέτος το παιδί μου ο κόσμος τούμπα να γυρίσει, σχολείο θα το πάω!

 

Α, επίσης το νηπιαγωγείο που θα πάει η μικρή στεγάζετε σε δημοτικό σχολείο (τα περισσότερα εδώ, στο Διδυμότειχο, έτσι είναι) και υπάρχουν 2 αίθουσες με προνήπια και νήπια μαζί.

 

τα παιδιά που ειανι γεννημένα το 2008 θα πανε νηπιαγωγειο το σεπτέμβριο και ειναι υποχρεωτικο απο τα δημοσια σχολεια να τα παρουν.

προνήπιο θα πανε τα παιδιά που γεννήθηκαν το 2009 (απο 1/1 εως και 31/12).

εαν υπάρχουν κενες θεσεις στο τμήμα του νηπιαγωγειου, γίνεται κλήρωση μεταξυ των προνηπίων.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια τα έχω κάνει σαλάτα με νήπια και προνήπια!

Η δικιά μου είναι γεννημένη 12-10-2009 και πέρυσι δεν μας δέχτηκαν σε κανέναν παιδικό σταθμό λόγω έλλειψης προσωπικού!

 

Φέτος αν και απ'ότι ξέρω είναι υποχρεωτικό το προνήπιο, ως πρώτη ερώτηση που κάναμε πρίν λίγο καιρό, μας είπαν παίρνουν πρώτα τα νήπια και -ουσιαστικά- αν περισσέψει καμιά μια θέση, θα πάρουν και τα προνήπια!

Εγώ φέτος το παιδί μου ο κόσμος τούμπα να γυρίσει, σχολείο θα το πάω!

 

Α, επίσης το νηπιαγωγείο που θα πάει η μικρή στεγάζετε σε δημοτικό σχολείο (τα περισσότερα εδώ, στο Διδυμότειχο, έτσι είναι) και υπάρχουν 2 αίθουσες με προνήπια και νήπια μαζί.

 

Τα παιδιά που είναι γεννημένα το 2009 το Σεπτέμβρη θα πάνε προνήπια.

Προτεραιότητα εγγραφής και φοίτησης έχουν τα νήπια (γεννημένα το 2008). Αν εγγραφούν όλα τα νήπια και περισσέψουν θέσεις, τότε γίνεται κλήρωση μεταξύ των προνηπίων.

Στην αίθουσα είναι μαζί νήπια και προνήπια και η διδασκαλία είναι κοινή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαμάδες ή και μπαμπάδες, να κάνω μία ερώτηση:

Υπάρχει η δυνατότητα να κάνουμε αίτηση εγγραφής για προνήπιο σε 2 διαφορετικά νηπιαγωγεία;;;

Είναι νόμιμο;;; Καμία νηπιαγωγός μπορεί να απαντήσει με βάση το διάταγμα;;;

 

Με την λογική ότι αν δεν γίνει δεκτή (με κλήρωση γίνεται η επιλογή ) στο ένα νηπιαγωγείο, να ελπίζουμε να μπει στο 2ο νηπιαγωγείο. Δεν θέλω να την γράψω σε παιδικό σταθμό...

 

Δεν μπορείς, γιατί δεν την εγγράφεις σε όποιο σχολείο θες, αλλά εκει που ανήκετε με βάση τη διεύθυνση κατοικίας (προσκομίζεις λογαριασμό ΔΕΗ).

Επίσης, συμπληρώνεις και υπεύθυνη δήλωση ότι τα στοιχεία είναι αληθή. Μια στραβή να γίνει και να κάνουν κάποιον έλεγχο.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς, γιατί δεν την εγγράφεις σε όποιο σχολείο θες, αλλά εκει που ανήκετε με βάση τη διεύθυνση κατοικίας (προσκομίζεις λογαριασμό ΔΕΗ).

Επίσης, συμπληρώνεις και υπεύθυνη δήλωση ότι τα στοιχεία είναι αληθή. Μια στραβή να γίνει και να κάνουν κάποιον έλεγχο.....

 

Θέλω να την γράψω σε αυτό που ανήκει και μάλιστα είναι τόσο κοντά, που θα βγαίνω στο μπαλκόνι και θα στέλνω φιλιά στην κόρη μου!!! :lol:

Αλλά δυστυχώς, για μένα είναι από τα κεντρικά νηπιαγωγεία που επιδιώκουν να στείλουν τα παιδιά τους και άλλοι γονείς (με ψευδείς δηλώσεις άλλης κατοικίας)... Γι αυτό έχει πληθώρα αιτήσεων...

Φοβάμαι και σίγουρα δεν είναι στο χαρακτήρα μου να κάνω παρατυπία αλλά σκέφτομαι τί είναι καλύτερο για την κόρη μου...Προτιμώ να την στείλω προνήπιο για να μπει σε σειρά...(οι δημόσιοι παιδικοί σταθμοί της πόλης μας λειτουργούν με ακατάλληλο σύστημα...ανά 2μήνες νέο προσωπικό και ένα διαρκές μπάχαλο...).

Θα δούμε...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά έτσι όπως το θέτουν, υπάρχουν περίπτωση να μείνουν κενές θέσεις για τα προνήπια μετά την εγγραφή παιδιών στο νηπιαγωγείο???

 

 

Φυσικά και υπάρχει!

 

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Ο πιο βασικός, πόσα παιδιά στη γειτονία γεννήθηκαν το 2008!

 

(για να μην παίζουμε με το άδικο σύστημα των κλήρων και των πιθανοτήτων, οι εκπαιδυετικοί εδώ και χρόοοονια ζητάμε υποχρεωτική 2χρονη προσχολική εκπαίδευση δωρεάν για όλα τα παιδιά)

Link to comment
Share on other sites

Εμμακι είσαι εκπαιδευτικός αν κατάλαβα σωστά. Πεσμου αν γνωρίζεις το εξής. Η αδερφή μου πήγε να κάνει αίτηση για προνήπιο και η υπεύθυνη νηπιαγωγός εκεί της είπε ότι δεν κάνουν αιτήσεις. Είναι σωστή ή λάθος? Και δεύτερον μετά από επιμονή της αδερφής μου έγραψε κακήν κακώς το όνομα του παιδιού σε ένα .....χαρτο (συγνώμη για την έκφραση) για την κλήρωση. Οταν η αδερφή μου της είπε ''μα καλά, δεν έχετε μια λίστα με τα παιδιά που θα μπούνε στην κλήρωση?" εκείνη τσαντίστηκε και της είπε δεν θα της πει αυτή πώς να κάνει την δουλειά της. Πώς μπορεί να μάθει η αδερφή μου αν όντως το όνομα του παιδού μπήκε σε κάποια λίστα για την κλήρωση? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εμμακι είσαι εκπαιδευτικός αν κατάλαβα σωστά. Πεσμου αν γνωρίζεις το εξής. Η αδερφή μου πήγε να κάνει αίτηση για προνήπιο και η υπεύθυνη νηπιαγωγός εκεί της είπε ότι δεν κάνουν αιτήσεις. Είναι σωστή ή λάθος? Και δεύτερον μετά από επιμονή της αδερφής μου έγραψε κακήν κακώς το όνομα του παιδιού σε ένα .....χαρτο (συγνώμη για την έκφραση) για την κλήρωση. Οταν η αδερφή μου της είπε ''μα καλά, δεν έχετε μια λίστα με τα παιδιά που θα μπούνε στην κλήρωση?" εκείνη τσαντίστηκε και της είπε δεν θα της πει αυτή πώς να κάνει την δουλειά της. Πώς μπορεί να μάθει η αδερφή μου αν όντως το όνομα του παιδού μπήκε σε κάποια λίστα για την κλήρωση? Ευχαριστώ.

 

Η κλήρωση πρέπει να γίνει ενώπιον των γονέων (ή του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων).

 

Η προϊσταμένη είναι υποχρεωμένη να παραλάβει τις αιτήσεις όλων των παιδιών και όσα για όσα θα κληρωθούν θα παραλάβει τα δικαιολογητικά μετά την κλήρωση.

 

Η κλήρωση γίνεται ή τις πρώτες μέρες πριν τον αγιασμό ή (πιο πρακτικό) τη μέρα του αγιασμού.

 

Τώρα, αν η προϊσταμένη ξέρει από το δήμο ότι τα νήπια θα είναι πολλά και δεν θα υπάρχει θέση για προνήπια, πάλι είναι υποχρεωμένη να παραλάβει τις αιτήσεις και απλά δεν θα γίνει καν κλήρωση (όταν ήμουν εγώ πριν από χρόνια σε νηπιαγωγείο, γιατί πλέον δεν είμαι, μας ενημέρωναν από το δήμο πόσα παιδιά στο περίπου να περιμένουμε, μπορεί να γίνεται και σε άλλα μικρότερα μέρη όπου είναι εφικτό)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις κορίτσια!!

 

Μακάρι φέτος να μας πάρουν γιατί παιδικό δεν πήγαμε καθόλου και έχω αγχωθεί πολύ, εκτός αυτού από Δεκέμβρη θα έρθει και το άλλο μας μωρό, χαμός!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλημέρα κ από μενα! θα ηθελα να ρωτησω το εξης μηπως ξερει καποια μανουλα: εμεις κληρωθήκαμε φετος στο νηπιαγωγειο της γειτονιας μας και θα ηθελα να ξερω εάν του χρονου στην πρωτη εχουμε προτεραιοτητα η ξαναμπαινουμε σε κληρωση κ εάν δεν...μας στελνουν αλλου?

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 2 months later...

εχω το εξης θεμα και θεπω να με βοηθησετε αν μπορειτε. εγραψα τη μικρη μου στο νηπιαγωγειο που ανηκουμε. το νηπιο αυτο συστεγαζεται με το δημοτικο που παει η μεγαλη μου. με πηραν απο το νηπιαγωγειο τηλ. οτι θα μπουμε σε κληρωση γιατι εχουν κανει αιτηση πολλα νηπια.ειναι υποχρεωτικο να μπει το παιδι μου στη κληρωση?δεν εχω απαλλαγη λογω της μεγαλης?το σπιτι μου ειναι διπλα,η μεγαλη παει εκει.πρεπει να μπω σε κληρωση?τι θα γινει αν πρεπει να παω το παιδι αλλου που ειναι μακρια?ευχαριστω για την οποια απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...