Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

δε λεω πως ειναι κακο, μαλιστα μας ειπαν δεν "διωχνουμε" τα παιδια για να φυγουμε εμεις εδω θα ειμαστε εχουμε πολλες υποχρεωσεις, αλλα ετσι πρεπει για να γινει ομαλη μεταβαση. το θεμα ειναι πρακτικο για μας... σημερα εφυγε ο συζυγος απο τη δουλεια να παει να την παρει να τη παει αλλου,και να ξαναγυρισει στη δουλεια, και εκει "αλλου" πληρωνουμε 10 ευρω τη μερα. και αυριο πρεπει παλι η εγω η αυτος να παει, και μεθαυριο παλι το ιδιο...(30 ευρω μαζευτηκαν!)

 

Καταλαβαίνω απόλυτα.

Όμως εξηγώ για να γίνει κατανοητό από όλους γιατί συμβαίνει αυτό. Άλλωστε και οι νηπιαγωγοί θέλουμε το καλό των παιδιών και πρώτα αυτό βάζουμε και ύστερα όλα τα άλλα.......

Δεν νομίζω να τραβήξει για πάνω από 1 εβδομάδα, άντε και τις αρχές της επόμενης (για να είναι καλή η μετάβαση και η προσαρμογή μετά το ΣΚ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

...

Δεν νομίζω να τραβήξει για πάνω από 1 εβδομάδα, άντε και τις αρχές της επόμενης (για να είναι καλή η μετάβαση και η προσαρμογή μετά το ΣΚ)

μΑς ειπαν μαλλον κανονικα την αλλη εβδομαδα!!! μακαρι! παντως μιλησα με μαμα που ξεκινησαν κανονικα απο τη 1η μερα νηπιο!!! το θεωρησα φοβερο!:D

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Εμείς σήμερα παραβήκαμε την εντολή της συμβούλου (και την εγκύκλιο που ήρθε βεβαίως) και σχολάσαμε στις 12. 15 το ολοήμερο και από αύριο κανονικό ωράριο (εκτός κι αν έχουμε απώλειες ενδιάμεσα από καμιά προσαρμογή).

 

Καταλαβαίνω τις δυσκολίες των γονέων και θα τις αντιμετωπίσω κι εγώ από του χρόνου, αλλά αυτός ο χρόνος με τις δύο νηπιαγωγούς στο τμήμα ταυτόχρονα είναι πολύτιμος. Για να καταλάβετε τι εννοώ εγώ τη συνάδελφό μου, που θα μοιραζόμαστε το τμήμα και θα πρέπει να δουλέψουμε μαζί τη γνώρισα προχτές....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ωχ καταλαβα!

 

Εμας 4 πακετα μαρκαδορους, 4 μπλοκ κανσον χαρτι, 4 ρολα γκοφρε, 4 μεγαλα φυλλα κανσον, δαχτυλομπογιες, 4 φακελους, ενα ντοσιες, 4 κολλες κλπ....αμα βγουν μονο 60 ευρω να ειμαι ευχαριστημενη.

 

Και ειμαστε σε κλασικο!

 

:shock: :shock: :shock:

 

μήπως ΛΕΩ μήπως χτύπησε ο δαίμων του πληκτρολογίου και αντί να πατάει το 1 πάταγε το 4 (άλλωστε πάνω κάτω βρίσκονται)

 

για όνομα Του Θεού!!!!!!!!!!!

 

εμάς μας τόνισε ότι δεν είναι υποχρεωτικό να τα πάμε όλα, τα άκρως απαραίτητα είναι ένα πακέτο μαρκαδόρους και ένα ντοσιέ!!!!!

 

τι να πω πήγαινε για αρχή από 1 του κάθε είδους και πες της τα ένα χεράκι

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

1 πλαστελινη, κηρομπογιες, μαρκαδοροι χοντροι, γομα

2 μολυβακια

1 ντοσιε χαρτινο για το τελος

1 κουτι χαρτινο για τις εργασιες

1 κουτι Α4

 

συνολο 30 και για τα 2

κλασσικο, ας δω να τρωνε στο δεκατιανο και του χρονου εχει ο θεος σε ολοημερο!

 

πετσετουλα μικρη για το κολατσιο τους να το ακουμπανε πανω

μωρομαντηλα αμα θελουμε

 

αυριο κανονικη εναρξη (αν ξεκολλησουν απο πανω μου)

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως και εμας στο Βελγικο σχολειο ενα κατοσταρι μας πηγαν και θα δινουμε και 6 ευρω το τριμηνο για κατασκευες. Απο χραρτικα δεν ειχαν πολλα πραγματα αλλα τους μαρκαδορους τους ηθελαν συγκεκριμενη μαρκα γιατι πλενομενους εχει και το Carrefour και στο σπιτι που τους εχουμε δεν εχουν προβλημα. Εμας μας ειπαν οτι πρεπει να τους αναναιωσουμε καποια στιγμη και οντως περισι ο μεγαλος χαλασε 3 σετ..

Τωρα περιμενω να δουμε αν θα ξεκινησουμε ελληνικα και τι θα ζητησουν και εκει.

Και φυσικα μωρομαντιλα χαρτομαντιλα και χαρτι κουζινας...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εμείς πάμε σε ολοήμερο. Το σχολείο έχει 2 τμήματα ολοήμερου (25 παιδάκια έκαστο) και 1 τμήμα κλασικό (25 παιδάκια).

Από υλικά: 1πακέτο Α4,

2 πακέτα χοντρούς μαρκαδόρους 24 τμχ

1 πακέτο λεπτοί μαρκαδόροι 24 τμχ

10 κανσόν (2 χρώματα ο κάθε γονιός)

1 ψαλίδι

5 κόλες μικρές

3 κόλες με σφουγγάρι

1 πηλός

1 ατλακόλ

4 βελουτέ (2 χρώματα ο κάθε γονιός)

2 πακέτα συρματάκια

2 πακέτα ματάκια

1 χάρτινος φάκελος

1 lands

2 ρολά χαρτί κουζίνας

10 σακούλες σούπερ μάρκετ

1 παραμύθι από το σπίτι σε καλή κατάσταση (αν θέλουμε)

παιχνίδια σε καλή κατάσταση (αν θέλουμε)

Όλα αυτά βγήκαν περίπου 35 ΕΥΡΩ :P

Επιπλέον από αυτά θέλουν να έχει κάθε παιδί μαζί του

1 πλήρη αλλαξιά

1 πετσέτα κουζίνας

1 πακέτο αντιβακτηριδιακά μαντηλάκια και 1 πακέτο χαρτομάντηλα

πηρούνι, κουτάλι, παγουρίνο

Ευτυχώς σαν πρώτη εντύπωση μετά και την πρώτη συνάντηση με τις νηπιαγωγούς είδα ένα νηπιαγωγείο οργανωμένο, με συμπαθητικές και συνεργάσιμες δασκάλες, σε άριστη κατάσταση και με σύλλογο γονέων και κηδεμόνων και ήδη τις επόμενες ημέρες θα γίνει και εκλογή του νέου προεδρίου. Τραπεζοκόμος την προηγούμενη χρονιά η οποία ήταν η καθαρίστρια του σχολείου. Στο θέμα του τραπεζοκόμου δεν είμαι αρνητική πρώτον γιατί τα παιδιά του σχολείου είναι πολλά και 2ο η ίδια με τα ίδια χρήματα (γύω στα 5 ευρω) την ώρα που τρώνε τα παιδάκια καθαρίζει αλλά μία φορά τις τουαλέτες που όσο νά' ναι μετά τις 12 λίγο χάλι θα το έχουν από 75 παιδάκια.

Καλη χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

εμας θα μας δωσουν λιστα τι να παρουμε και πρπει να προσλαβουμε και μια κυρια για τραπεζοκομο γιατι δεν υπαρχει...

 

Αναφορικά με την τραπεζοκόμο, ήθελα να ρωτήσω, από ποιο νόμο προβλέπεται η ύπαρξή της; Η εξυπηρέτηση των παιδιών στην προετοιμασία του φαγητού δεν προβλέπεται ότι γίνεται από τη νηπιαγωγό κανονικά; Δεν προβλέπεται ότι τα παιδιά μας πρέπει να μάθουν κάποια βασικά πράγματα όπως να σερβίρουν το φαγητό τους και να μαζεύουν-καθαρίζουν το τραπεζάκι τους;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει καπου γραπτα αυτο που λεει η katerina2 ? γιατι θα ηθελα πολυ να παω να τους το δειξω!

 

Κάπου μέσα στο Προεδρικό Διάταγμα 200 (για την οργάνωση και λειτουργία των νηπιαγωγείων) αναφέρει ότι απαγορεύεται η παρουσία τρίτων ατόμων στο χώρο του σχολείου χωρίς σχετική άδεια από τον προϊστάμενο (το ΠΔ είναι διαθέσιμο στο ιντερνετ, αλλά κει σε thread με τη χρήσιμη εκπαιδευτική νομοθεσία).

 

Επίσης, άντε και υπάρξει η άδεια και υπάρξει τραπεζοκόμος..... Πρέπει ο άνθρωπος αυτός να δηλωθείως εργαζόμενος και να πλρώνονται οι εισφορές του, αλλιώς το σχολείο κινδυνέυει με μια ωραιότατη επίσκεψη από το ΙΚΑ, το ΣΔΟΕ και την Επιθεώρηση Εργασίας.

Και μην ξεχνάμε, ότι για να εργαστεί κάποιος σε ένα σχολείο πρέπει να γίνουν και οι κατάλληλοι έλγχοι. Ποινικό μητρώο (ποιόν βάζεις δίπλα στο παιδί σου;), Υγειονομικός έλγχος (μήπως έχει κάποια μεταδοτική ασθένεια;) κλπ κλπ.

 

Και τέλος και πιο σημαντικό για μένα, η ώρα του φαγητού είναι εκπαιδευτική διαδικασία!!!!!! Η παρουσία τραπεζοκόμου που θα στρώνει το τραπέζι, θα σερβίρει και θα συμμαζεύει μετά αναιρεί αυτή τη διαδικασία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!!

 

σημερα πηγα τη μεγαλη παμε ολοημερο και ειδα ενα πακο υπευθυνες δηλωσεις που εδωσε η διευθυντρια στη πρωινη δασκαλα για αν υπογραψουνε οι μητερες οτι θελουν να παιρνουν το παιδι τους στις δωδεκα και τεταρτο οπως το κλασικο ,,,,ηξερα ηδη απο τις εγγραφες οτι υπηρχε θεμα γιατι στη τριτη μερα των εγγραφων το κλασικο τμημα ειχε κλεισει και στο ολοημερο ημουνα η προτελευταια που γραφτηκε και πολλες μαναδες που θελανε κλασικο αναγκαστικα τις βαζανε ολοημερο,,,,και ρωταω εγω η αθωα,,,μα καλα δεν ειναι παρανομο αυτο γιατι μιας φιλης μου σε αλλο νηπιο της ειπανε ετσι,,,και μου λεει και η δασκαλα κανονικα ναι αλλα επειδη λογω ελλιψης θεσεων στο κλασικο εγιναν ετσι τα πραγματα γινεται τωρα αυτο,,,,χμ,,,μας βλεπουμε να ειμαστε τρια παιδακια μετα στο ολοημερο,,,,καλο ειναι αυτο τωρα???ξερω ξερω ειμαι παραξενη αλλα μου κανει εντυπωση να ειναι ενα τμημα με 2-3 παιδακια μεσα,,,,,:oops::oops::oops::oops:

 

 

 

edit μολις την πηρα απο το ολοημερο,,,ρωτηα τη δασκαλα ποσα παιδια θα μεινουν τελικα μεχρι τις 4 και μου λεει εινια πολλα ειναι 18 ,οκ, λεω και το αλλο επειδη ακουω διαφορα τριγυρω το μεσημερι θα κοιμουνται???και μου λεει και βεβαια ναι,,,,απλα δε το εχουμεξεκινησει ακομη γιατι περιμενουμε την αντικαταστρια μου και θα σας ενημερωσουμε σχετικα στη συγκεντρωση ,,,,και εγω και ολοι εδω στο σχολειο πιστευουμε οτι ειναι το καλυτερο για τα παιδια αυτο να ξαπλωνουν εστω για ξεκουραση γιατι και μικρα ειναι πολλες ωρες ειναι ξυπνια και ειναι και μερος της εκπαιδευσης τους ,,,,,ασχετα οτι μερικοι συναδελφοι δε το τηρουν,,,, αυτα τα ωραια :wink:))),,,οποτε θελω να ευχαριστησω τη φιλη μιρικι και ολες τις αλλες συναδελφους σαν την μιρικι που μας εχουν κατατοπισει αναλογα και ξερουμε τι μας γινεται και τι αντιμετωπιζουμε,,,,και μπορουμε να ζηταμε τα αυτονοητα ,,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

εμας ετσι ειναι το τμημα της κορης μου. Περισυ την επερνα στις 12.15 (7 παιδακια) και τα αλλα παιδακια μενανε μεχρι τις 3.45. Φετος ειναι ξανα το ιδιο μονο που εγω απο την πρωτη μερα την αφηνω ολοημερο. Αν και με παραπονεθηκε που μενει μεχρι αργα ενω τα αλλα φευγουν , σημερα δεν ειπε κουβεντα.:P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα....σημερα ειδαμε ανακοινωση ,ε υπογραφες κλπ (νομιζω απο το υπουργειο ) οτι σεβομενοι και αφουγρακζομενοι τις αναγκες τις συγχρονης οικογενειας υπαρχει δυνατοτητα παραλαβης με υπευθυνη δηλωση παντα των παιδιων μεταξυ δυο παρα τεταρτο με δυο,,,,φανταζομαι σταλθηκε σε ολα τα σχολεια??????και ρωταω τι δασκαλα τι ειναι αυτο???και μου λεει νεο φρουτο θα γινει μπαχαλο..ηδη λιγα φευγουνε στις δωδεκα αν και ολοημερο λογω ελλειψης θεσεων στο κλασικο,,,τωρα αλλα θα φευγουνε στις δυο και αλλα σιτς 4,,,,ποσο μπορει να επηρεασει ολο αυτο παιδια τη ταξη και το μαθημα???οεο???παντως επειδη πολλες μαμαδες ψηθηκανε ειπα οτι αμα ειναι να μενει το παιδι μου μονο του ή δυο ακομη να την παιρνω και εγω,,,,καλ αθ κανω ή οχι???

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

καλημερα....σημερα ειδαμε ανακοινωση ,ε υπογραφες κλπ (νομιζω απο το υπουργειο ) οτι σεβομενοι και αφουγρακζομενοι τις αναγκες τις συγχρονης οικογενειας υπαρχει δυνατοτητα παραλαβης με υπευθυνη δηλωση παντα των παιδιων μεταξυ δυο παρα τεταρτο με δυο,,,,φανταζομαι σταλθηκε σε ολα τα σχολεια??????και ρωταω τι δασκαλα τι ειναι αυτο???και μου λεει νεο φρουτο θα γινει μπαχαλο..ηδη λιγα φευγουνε στις δωδεκα αν και ολοημερο λογω ελλειψης θεσεων στο κλασικο,,,τωρα αλλα θα φευγουνε στις δυο και αλλα σιτς 4,,,,ποσο μπορει να επηρεασει ολο αυτο παιδια τη ταξη και το μαθημα???οεο???παντως επειδη πολλες μαμαδες ψηθηκανε ειπα οτι αμα ειναι να μενει το παιδι μου μονο του ή δυο ακομη να την παιρνω και εγω,,,,καλ αθ κανω ή οχι???

 

υπαρχουν ηδη σχολεια που θεωρουνται πιλοτικα και εδω και 2 χρονια τα παιδιά σχολανε στις 2μ.μ.

λες να γινεια σε ολα τα σχολεία; ισως ειναι αυτο. ολα τα σχολεια να τελειωσνου τσι 2μ.μ.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,ηθελα να ρωτησω η μικρη μου του χρονου θα ειναι 4 την παιρνουνε στο προνηπιο?

με ποιες προδιαγραφες?επειδη στην ουσια δεν εχω ενσημα επειδη ο αντρας μου εχει μαγαζι και τον βοηθαω εκει.

δινουν προτεραιοτητα στις εργαζομενες μητερες?και εγω εργαζομενη μητερα ειμαι αλλα δεν μπορω να το αποδειξω.

δεν εχω ιδεα τι χαρτια χρειαζονται και τι διαδικασια,ας με βοηθησει καποια που τα εχει περασει και ξερει.......please...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα,ηθελα να ρωτησω η μικρη μου του χρονου θα ειναι 4 την παιρνουνε στο προνηπιο?

με ποιες προδιαγραφες?επειδη στην ουσια δεν εχω ενσημα επειδη ο αντρας μου εχει μαγαζι και τον βοηθαω εκει.

δινουν προτεραιοτητα στις εργαζομενες μητερες?και εγω εργαζομενη μητερα ειμαι αλλα δεν μπορω να το αποδειξω.

δεν εχω ιδεα τι χαρτια χρειαζονται και τι διαδικασια,ας με βοηθησει καποια που τα εχει περασει και ξερει.......please...

 

ΝΑι μπορεί να πάει προνήπιο. Βασική προϋπόθεση είναι να υπάρχουν κενές θέσεις από τα νήπια. Αν υπάρχουν κενές θέσεις και υπάρχουν πολλές αιτήσεις από προνήπια γίνεται κλήρωση για την επιλογή τους (χωρίς κάποια άλλη προϋπόθεση). Αν δεν υπάρχουν κενές θέσεις δεν παίρνουν και προνήπια.

Τα χαρτιά που χρειάζονται τα ανακοινώνουν μέσα στο Μάιο και οι εγγραφές γίνονται 1-15 Ιουνίου. Αν θα πάτε εσείς όμως θα το ξέρετε το Σεπτέμβριο που θα γίνει η κλήρωση.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα....σημερα ειδαμε ανακοινωση ,ε υπογραφες κλπ (νομιζω απο το υπουργειο ) οτι σεβομενοι και αφουγρακζομενοι τις αναγκες τις συγχρονης οικογενειας υπαρχει δυνατοτητα παραλαβης με υπευθυνη δηλωση παντα των παιδιων μεταξυ δυο παρα τεταρτο με δυο,,,,φανταζομαι σταλθηκε σε ολα τα σχολεια??????και ρωταω τι δασκαλα τι ειναι αυτο???και μου λεει νεο φρουτο θα γινει μπαχαλο..ηδη λιγα φευγουνε στις δωδεκα αν και ολοημερο λογω ελλειψης θεσεων στο κλασικο,,,τωρα αλλα θα φευγουνε στις δυο και αλλα σιτς 4,,,,ποσο μπορει να επηρεασει ολο αυτο παιδια τη ταξη και το μαθημα???οεο???παντως επειδη πολλες μαμαδες ψηθηκανε ειπα οτι αμα ειναι να μενει το παιδι μου μονο του ή δυο ακομη να την παιρνω και εγω,,,,καλ αθ κανω ή οχι???

 

Για μένα είναι κακή αυτή η εγκύκλιος γιατί πολύ απλά μετατρέπει το νηπιαγωγείο σε χώρο φύλαξης και αναιρεί τον εκπαιδευτικό του στόχο. Μάλιστα η ΔΟΕ έχει κάνει και έγγραφο γιοα το λόγο αυτό προς το υπουργείο.

 

Πρακτικά, το σχοπλείο όντως θα γίνει μπαχαλο. Εκτός από το μπάχαλο της αποχώρησης (όχι εσύ φεύγεις, εσύ δεν έχει δήλωση, εσύ περιμένεις κλπ), το μπάχαλο εξακολουθεί και στη συνέχεια της εκπαίδευτικής διαδικασίας. Η ώρα αυτή είναι σε γενικές γραμμές λίγο μετά το φαγητό. Άλλα παιδιά θα ετοιμάζονται για ύπνο, άλλα θα ετοιμάζονται να φύγουν. Αν το φαγητό αργήσει λίγο μπορεί οι ώρες να συμπέσουν. Μετά την ξεκούραση ακολουθούν δραστηριότητες, άρα τα παιδιά που θα φεύγουν θα τις χάνουν, άρα θα υπάρχουν παιδιά 2 ταχυτήτων στην τάξη (κάποια π.χ. θα έχουν μάθει το Α τραγούδι και άλλα θα παιδεύονται, ή κάποια θα έχουν κάνει 5 δραστηριότητες για το 4 και άλλα 3, κάποια θα κάνουν περισσότερες πρόβες το ποιήμα τους για τη γιορτή και κάποια άλλα όχι....)

 

Όσον αφορά τώρα το παιδί σου, βλέπεις και κρίνεις. Αν φύγουν όλα τα παιδιά, δεν έχει νόημα να μένει μόνο του (ή με άλλα 2). Αν η πλειοψηφία μείνει, τότε καλό είναι να μένει και το δικό σου

Link to comment
Share on other sites

ΝΑι μπορεί να πάει προνήπιο. Βασική προϋπόθεση είναι να υπάρχουν κενές θέσεις από τα νήπια. Αν υπάρχουν κενές θέσεις και υπάρχουν πολλές αιτήσεις από προνήπια γίνεται κλήρωση για την επιλογή τους (χωρίς κάποια άλλη προϋπόθεση). Αν δεν υπάρχουν κενές θέσεις δεν παίρνουν και προνήπια.

Τα χαρτιά που χρειάζονται τα ανακοινώνουν μέσα στο Μάιο και οι εγγραφές γίνονται 1-15 Ιουνίου. Αν θα πάτε εσείς όμως θα το ξέρετε το Σεπτέμβριο που θα γίνει η κλήρωση.

 

σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση πιστευω να την παρουν γιατι θα ειναι ενα μεγαλο βοηθημα για μενα.

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση πιστευω να την παρουν γιατι θα ειναι ενα μεγαλο βοηθημα για μενα.

 

Πάντα μιλάμε για προνήπιο σε δημόσιο νηπιαγωγείο, έτσι; Για να μην γόνονται μπερδέματα. Το αν θα την πάρουν ή όχι εξαρτάται αποκλειστικά κια μόνο από τον αριθμό των νηπίων που έχουν κάνει αίτηση για εγγραφή και μετά από τον αριθμό των προνηπίων (για το αν θα γίνει κλήρωση).

 

Στα προνήπια των παιδκών σταθμών είναι άλλη η διαδικασία, για την οποία εγώ δεν μπορώ να σε ενημερώσω γιατί δεν την γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,ηθελα να ρωτησω η μικρη μου του χρονου θα ειναι 4 την παιρνουνε στο προνηπιο?

με ποιες προδιαγραφες?επειδη στην ουσια δεν εχω ενσημα επειδη ο αντρας μου εχει μαγαζι και τον βοηθαω εκει.

δινουν προτεραιοτητα στις εργαζομενες μητερες?και εγω εργαζομενη μητερα ειμαι αλλα δεν μπορω να το αποδειξω.

δεν εχω ιδεα τι χαρτια χρειαζονται και τι διαδικασια,ας με βοηθησει καποια που τα εχει περασει και ξερει.......please...

 

τη χρονια 2013-14 προνήπια θα πανε τα παιδιά που γεννήθηκαν απο 1/1/2009 εως και 31/12/2009

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι κακή αυτή η εγκύκλιος γιατί πολύ απλά μετατρέπει το νηπιαγωγείο σε χώρο φύλαξης και αναιρεί τον εκπαιδευτικό του στόχο. Μάλιστα η ΔΟΕ έχει κάνει και έγγραφο γιοα το λόγο αυτό προς το υπουργείο.

 

Πρακτικά, το σχοπλείο όντως θα γίνει μπαχαλο. Εκτός από το μπάχαλο της αποχώρησης (όχι εσύ φεύγεις, εσύ δεν έχει δήλωση, εσύ περιμένεις κλπ), το μπάχαλο εξακολουθεί και στη συνέχεια της εκπαίδευτικής διαδικασίας. Η ώρα αυτή είναι σε γενικές γραμμές λίγο μετά το φαγητό. Άλλα παιδιά θα ετοιμάζονται για ύπνο, άλλα θα ετοιμάζονται να φύγουν. Αν το φαγητό αργήσει λίγο μπορεί οι ώρες να συμπέσουν. Μετά την ξεκούραση ακολουθούν δραστηριότητες, άρα τα παιδιά που θα φεύγουν θα τις χάνουν, άρα θα υπάρχουν παιδιά 2 ταχυτήτων στην τάξη (κάποια π.χ. θα έχουν μάθει το Α τραγούδι και άλλα θα παιδεύονται, ή κάποια θα έχουν κάνει 5 δραστηριότητες για το 4 και άλλα 3, κάποια θα κάνουν περισσότερες πρόβες το ποιήμα τους για τη γιορτή και κάποια άλλα όχι....)

 

Όσον αφορά τώρα το παιδί σου, βλέπεις και κρίνεις. Αν φύγουν όλα τα παιδιά, δεν έχει νόημα να μένει μόνο του (ή με άλλα 2). Αν η πλειοψηφία μείνει, τότε καλό είναι να μένει και το δικό σου

 

 

καΤΑΡΧΗΝ σε ευχαριστω για την απαντηση σου...καπως ετσι το σκεφτ:idea:μουνα και εγω....θα δω :-Pως θα κινηθουνε και οι αλλες μαμαδες,,,,οι περισσοτερες θελουν να τα παιρνουν στις 2,,,,κΑΙ ΗΔΗ καμια 8 παιδια φευγουν στις δωδεκα,,,απο το τμημα,,,,θα το συζητησω και με τις δασκαλες,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

εμενα δε μου ειπαν κατι τετοιο αλλα εμας ειναι μονο 11 παιδακια στο ολοημερο. αν αρχισει να φευγει το ενα κ το αλλο χαθηκαμε. στο τελος θα θε΄λουν να σχολαει ολο το ολοημερο στις 2....!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

καλημερα....σημερα ειδαμε ανακοινωση ,ε υπογραφες κλπ (νομιζω απο το υπουργειο ) οτι σεβομενοι και αφουγρακζομενοι τις αναγκες τις συγχρονης οικογενειας υπαρχει δυνατοτητα παραλαβης με υπευθυνη δηλωση παντα των παιδιων μεταξυ δυο παρα τεταρτο με δυο,,,,φανταζομαι σταλθηκε σε ολα τα σχολεια??????και ρωταω τι δασκαλα τι ειναι αυτο???και μου λεει νεο φρουτο θα γινει μπαχαλο..ηδη λιγα φευγουνε στις δωδεκα αν και ολοημερο λογω ελλειψης θεσεων στο κλασικο,,,τωρα αλλα θα φευγουνε στις δυο και αλλα σιτς 4,,,,ποσο μπορει να επηρεασει ολο αυτο παιδια τη ταξη και το μαθημα???οεο???παντως επειδη πολλες μαμαδες ψηθηκανε ειπα οτι αμα ειναι να μενει το παιδι μου μονο του ή δυο ακομη να την παιρνω και εγω,,,,καλ αθ κανω ή οχι???

 

Και τώρα τα μαζεύουν τα αμάζευτα.....

 

Νέα εγκύκλιος για την αποχώρηση των νηπίων. Σημερινή!!!!!!! http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%AE%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1-%CE%BD%CE%B7%CF%80%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1

Link to comment
Share on other sites

Χα! Κι εγω δεν εστειλα το γιο μου στο ολοημερο για να μη σχολαει στις 4!!!

 

Σύμφωνα με τη χθεσινή εγκύκλιο, ΔΕΝ θα μπορούσε έτσι και αλλιώς να σχολάει στις 2, παρά μόνο μετά από γραπτή άδεια από το Διευθυντή Πρωτοβάθμια εκπαίδευσης (ό,τι ίσχυε δηλαδή και πέρυσι και πρόπερσι και πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...