Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

Η μητέρα μου νηπιαγωγός 40 χρόνια, τώρα στη σύνταξη, μου είπε πως αν το παιδί παρουσιάσει χαρτί από γιατρό ότι για χ λογους υγείας πρέπει να κάνει θεραπεία κάποια ώρα πριν το τέλος του ολοήμερου ή δε γινεται να τρωει με τα άλλα παιδάκια μπορεί να το παίρνει .Ξέρει καμια νηπιαγωγός να μου πει αν ισχύει και τώρα αυτό; Ευχαριστώ.Θέλω να τον στείλω νηπιαγωγείο, αλλά από τη μια δεν μπορώ σίγουρα να τον παίρνω 12μιση κι από την άλλη είναι πολύ βάρβαρο το 4. Γι αυτό ρωτάω μπας και υπάρχει εναλλακτική..

Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα μου νηπιαγωγός 40 χρόνια, τώρα στη σύνταξη, μου είπε πως αν το παιδί παρουσιάσει χαρτί από γιατρό ότι για χ λογους υγείας πρέπει να κάνει θεραπεία κάποια ώρα πριν το τέλος του ολοήμερου ή δε γινεται να τρωει με τα άλλα παιδάκια μπορεί να το παίρνει .Ξέρει καμια νηπιαγωγός να μου πει αν ισχύει και τώρα αυτό; Ευχαριστώ.Θέλω να τον στείλω νηπιαγωγείο, αλλά από τη μια δεν μπορώ σίγουρα να τον παίρνω 12μιση κι από την άλλη είναι πολύ βάρβαρο το 4. Γι αυτό ρωτάω μπας και υπάρχει εναλλακτική..

 

λογικα ισχυει ακομα,ειμαι σε αδεια κ δεν ειμαι απολυτα σιγουρη. να το κανεις ομως μονο γιαυτο το λογο;..χωρις προβλημα υγειας;

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μήπως ξέρετε αν τα προνήπια κάνουν μάθημα χωριστά ή μαζί με τα νήπια; Σκέφτομαι να στείλω την κόρη μου αλλά δε θέλω να κάνει δυο φορές τα ίδια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια μήπως ξέρετε αν τα προνήπια κάνουν μάθημα χωριστά ή μαζί με τα νήπια; Σκέφτομαι να στείλω την κόρη μου αλλά δε θέλω να κάνει δυο φορές τα ίδια πράγματα.

 

σχεδον παντα μαζι κ ο λογος ειναι οτι αλληλεπιδρουν κ βοηθαει η μια ηλικα την αλλη.σπανια γινονται τα ιδια πραγματα μην ανησχεις,ακομη κ το ιδιο μαθημα πολλες φορες γινεται με αλλο τροπο γιατι δεν ακολουθουμε υλη απο βιβλιο αλλα στοχους που θελουμε να πετυχουμε μαζι με τα παιδια

Link to comment
Share on other sites

λογικα ισχυει ακομα,ειμαι σε αδεια κ δεν ειμαι απολυτα σιγουρη. να το κανεις ομως μονο γιαυτο το λογο;..χωρις προβλημα υγειας;

 

Κι εγώ εκπ/κός είμαι κι επειδή σίγουρα 3 από τις 5 μέρες θα μπορώ να τον παίρνω κανονικά, το θεωρώ βάρβαρο να τον φορτώνω όλη τη βδομάδα με 8ωρο.Εγώ να είμαι σπίτι κι αυτός σχολείο ως τις 4; Δε μου πάει καρδιά,,,

Link to comment
Share on other sites

"Κι εγώ εκπ/κός είμαι κι επειδή σίγουρα 3 από τις 5 μέρες θα μπορώ να τον παίρνω κανονικά, το θεωρώ βάρβαρο να τον φορτώνω όλη τη βδομάδα με 8ωρο.Εγώ να είμαι σπίτι κι αυτός σχολείο ως τις 4; Δε μου πάει καρδιά,,, '

επειδή και εγώ είμαι νηπιαγωγός με πείρα σε ολοήμερα νηπιαγωγεία και περιμένω τον ιούνιο μωρό... θα μοιραστώ μαζί σου τις σκέψεις μου και μέχρι τον Ιούνιο θα ΄εχεις αποφασίσει... καταρχήν να σου πω ότι για να μπορεί να φεύγει κάποιες ημέρες νωρίτερα δεν εξαρτάται από τη νηπιαγωγό του γιατί για να δωθεί τέτοια άδεια θα πρέπει να υπογράψει ο προιστάμενος της πρωτοβάθμιας που ανήκει το σχολείο.

Σαν μέλλουσα μαμά να σου πω ότι και εγώ θεωρώ λίγο βάρβαρο το 8-4 για τόσο μικρή ηλικία αν ο χώρος δεν είναι κατάλληλα εξοπλισμένος και τα παιδιά πρέπει εκεί που παίζουν, να τρώνε, να ξεκουράζονται, να μαθαίνουν... δυστυχώς δεν έχουν όλα τα δημόσια νηπαγωγεία την πολυτέλεια εναλλαγής χώρων. από την άλλη όμως αν αποφασίσεις να γράψεις το παιδιί σου στο ολοήμερο (ως τις 3:45) σκέψου ότι με τα υπόλοιπα παιδάκια, βασικός στόχος της νηπιαγωγού είανι να τα βοηθήσει να "δέσουν" σαν ομάδα. Αυτό σημαίνει να κάνουν φίλους, να συνεργάζονται στο παιχνίδι και στη μάθηση και να δημιουργούν μαζί προβάλλοντας το κάθε παιδάκι την προσωπικότητά του, τα θέλω του και τα ταλέντα του σ εένα κλίμα που θα νοιώθει αποδεκτό και θα αποδέχεται τους άλλους. αν εσύ το παίρνεις νωρίτερα κάποιε ημέρες της εβδομδας δυσχαιρένεις όχι μόνο το έργο των νηπιαγωγών αλλά και τις παρέε και επαφές του παιδιού σου με τα άλλα αφού θα ΄μπαίνει στη διαδικασία να εξηγεί στους φίλους του γιατί φεύγει νωρίτερα αλλά και θα νοιώθει αποκομμένο από πράγματα/ δραστηριότητες που τα αλλα θα κάνουν τις ώρες που αυτό θα λείπει...

ελπίζω να σε βοήθησα....

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

"Κι εγώ εκπ/κός είμαι κι επειδή σίγουρα 3 από τις 5 μέρες θα μπορώ να τον παίρνω κανονικά, το θεωρώ βάρβαρο να τον φορτώνω όλη τη βδομάδα με 8ωρο.Εγώ να είμαι σπίτι κι αυτός σχολείο ως τις 4; Δε μου πάει καρδιά,,, '

επειδή και εγώ είμαι νηπιαγωγός με πείρα σε ολοήμερα νηπιαγωγεία και περιμένω τον ιούνιο μωρό... θα μοιραστώ μαζί σου τις σκέψεις μου και μέχρι τον Ιούνιο θα ΄εχεις αποφασίσει... καταρχήν να σου πω ότι για να μπορεί να φεύγει κάποιες ημέρες νωρίτερα δεν εξαρτάται από τη νηπιαγωγό του γιατί για να δωθεί τέτοια άδεια θα πρέπει να υπογράψει ο προιστάμενος της πρωτοβάθμιας που ανήκει το σχολείο.

Σαν μέλλουσα μαμά να σου πω ότι και εγώ θεωρώ λίγο βάρβαρο το 8-4 για τόσο μικρή ηλικία αν ο χώρος δεν είναι κατάλληλα εξοπλισμένος και τα παιδιά πρέπει εκεί που παίζουν, να τρώνε, να ξεκουράζονται, να μαθαίνουν... δυστυχώς δεν έχουν όλα τα δημόσια νηπαγωγεία την πολυτέλεια εναλλαγής χώρων. από την άλλη όμως αν αποφασίσεις να γράψεις το παιδιί σου στο ολοήμερο (ως τις 3:45) σκέψου ότι με τα υπόλοιπα παιδάκια, βασικός στόχος της νηπιαγωγού είανι να τα βοηθήσει να "δέσουν" σαν ομάδα. Αυτό σημαίνει να κάνουν φίλους, να συνεργάζονται στο παιχνίδι και στη μάθηση και να δημιουργούν μαζί προβάλλοντας το κάθε παιδάκι την προσωπικότητά του, τα θέλω του και τα ταλέντα του σ εένα κλίμα που θα νοιώθει αποδεκτό και θα αποδέχεται τους άλλους. αν εσύ το παίρνεις νωρίτερα κάποιε ημέρες της εβδομδας δυσχαιρένεις όχι μόνο το έργο των νηπιαγωγών αλλά και τις παρέε και επαφές του παιδιού σου με τα άλλα αφού θα ΄μπαίνει στη διαδικασία να εξηγεί στους φίλους του γιατί φεύγει νωρίτερα αλλά και θα νοιώθει αποκομμένο από πράγματα/ δραστηριότητες που τα αλλα θα κάνουν τις ώρες που αυτό θα λείπει...

ελπίζω να σε βοήθησα....

 

 

συμφωνω..μαλλον στο συνολο τα θετικα ειναι περισσοτερα στο να μεινει απο το να ξεκουραζεται σπιτι..αν κ προσωπικα σπανια ειδα τα παιδια πολυ κουρασμενα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ εκπ/κός είμαι κι επειδή σίγουρα 3 από τις 5 μέρες θα μπορώ να τον παίρνω κανονικά, το θεωρώ βάρβαρο να τον φορτώνω όλη τη βδομάδα με 8ωρο.Εγώ να είμαι σπίτι κι αυτός σχολείο ως τις 4; Δε μου πάει καρδιά,,,

 

καλημέρα και από μένα,

εγώ εργάζομαι μέχρι αργά οπότε και τα τελευταία 2 χρόνια τα παιδιά μου μένουν στον παιδικό μέχρι τις 4.30-5.00

Σπάνια παραπόνιούνται ότι κουράστηκαν, συχνότερα θέλουν να μείνουν κι άλλο ή να συνεχίσουν κάπου αλλού με τους φίλους τους π.χ. παρκο.

Μάλλον οι δικές τους αντοχές είναι πολλαπλάσιες από δικές μας :)

Στο σχολείο που ανήκουμε προνήπια δεν παίρνουν λόγω πολλών νηπίων οπότε πέρσι ενώ κάναμε αίτηση δεν μας πήραν

Ξέρει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να έχουν πολλά νήπια και να μείνουν κάποια απ΄ έξω?

Έχουμε 3 ολοήμερα γύρω μας, μήπως να δώσω χαρτιά και στα άλλα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φορουμ. Μόλις γράφτηκα στην παρέα σας και είναι η πρώτη φορά που γράφω. Τη βοήθεια σας παρακαλώ γιατι τα έχω λίγο χαμένα με το θέμα προνήπια...

 

Εχω δίδυμα (αγόρι + κορίτσι) 4 χρονών και 4 μηνών. Είναι σε ηλικία για να πάνε προνήπια το Σεπτέμβριο. Πως μαθαίνει όμως ένας γονιός σε ποιο νηπιαγωγείο υπάγεται? Πήρα στο Δήμο τηλέφωνο αλλά δεν ήταν σίγουροι, απλά "υποθέσανε" ένα νηπιαγωγείο που είναι όντως κοντά στο σπίτι. Η ερώτηση μου είναι: δεν υπάρχει επίσημα ένας φορέας να μου δώσει αυτή την απάντηση?

 

και επίσης, είναι υποχρεωτικό να πάς σε συγκεκριμένο νηπιαγωγείο, δεν έχεις επιλογές, σωστά ή κάνω λάθος? Μπορώ να διαλέξω νηπιαγωγείο?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από μένα,

εγώ εργάζομαι μέχρι αργά οπότε και τα τελευταία 2 χρόνια τα παιδιά μου μένουν στον παιδικό μέχρι τις 4.30-5.00

Σπάνια παραπόνιούνται ότι κουράστηκαν, συχνότερα θέλουν να μείνουν κι άλλο ή να συνεχίσουν κάπου αλλού με τους φίλους τους π.χ. παρκο.

Μάλλον οι δικές τους αντοχές είναι πολλαπλάσιες από δικές μας :)

Στο σχολείο που ανήκουμε προνήπια δεν παίρνουν λόγω πολλών νηπίων οπότε πέρσι ενώ κάναμε αίτηση δεν μας πήραν

Ξέρει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να έχουν πολλά νήπια και να μείνουν κάποια απ΄ έξω?

Έχουμε 3 ολοήμερα γύρω μας, μήπως να δώσω χαρτιά και στα άλλα?

 

κ να μεινουν νηπια απ εξω το σχολειο θα επικοινωνησει με τα ομορα σχολεια για να δεχτουν τα παιδια.κοιτα κ μονη σου μηπως υπαρξει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φορουμ. Μόλις γράφτηκα στην παρέα σας και είναι η πρώτη φορά που γράφω. Τη βοήθεια σας παρακαλώ γιατι τα έχω λίγο χαμένα με το θέμα προνήπια...

 

Εχω δίδυμα (αγόρι + κορίτσι) 4 χρονών και 4 μηνών. Είναι σε ηλικία για να πάνε προνήπια το Σεπτέμβριο. Πως μαθαίνει όμως ένας γονιός σε ποιο νηπιαγωγείο υπάγεται? Πήρα στο Δήμο τηλέφωνο αλλά δεν ήταν σίγουροι, απλά "υποθέσανε" ένα νηπιαγωγείο που είναι όντως κοντά στο σπίτι. Η ερώτηση μου είναι: δεν υπάρχει επίσημα ένας φορέας να μου δώσει αυτή την απάντηση?

 

και επίσης, είναι υποχρεωτικό να πάς σε συγκεκριμένο νηπιαγωγείο, δεν έχεις επιλογές, σωστά ή κάνω λάθος? Μπορώ να διαλέξω νηπιαγωγείο?

 

 

ο δημος κανονικα ξερει.παρε ομως τηλ στο σχολειο της γειτονιας σου κ θα σου πουν γιατι υπαρχει κατασταση με τους δρομους που υπαγονται εκει.δεν ειναι απαραιτητο οτι ειναι το πιο κοντινο σου,μπορει ο δρομος να σπαει στη μεση σε 2 σχολειο.υποχρεωτικο ειναι με την εννοια οτι πρεπει να μοιραστουν τα παιδια παντου το ιδιο.

αν θες ολοημερο ομως πχ κ δεν υπαρχει στη γειτονια πας σε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση katerinak.

Ολοήμερο είναι αυτό που μου είπε ο Δήμος και τέτοιο χρειάζομαι άλλωστε.

 

Μιλησα με το σχολείο και αναστατώθηκα. Μου είπαν ότι θα είναι τα νήπια και τα προνήπια μαζί (δηλαδή για πόσα παιδιά μιλάμε στην τάξη?) και οτι θα έχουν 2 δασκάλες (μία για το κλασικό και μία για το ολοήμερο). Δεν είναι λίγες για τόσα παιδιά? Εγώ νόμιζα ότι ο νόμος έλεγε 2 δασκάλες ανα 20 παιδιά ανα πάσα στιγμή- κάνω λάθος?

 

και επίσης μου είπαν ότι είναι μία η αίθουσα και εκεί γίνεται το μάθημα, εκεί τρώνε, εκεί κοιμούνται, εκεί όλα - για τόσα παιδιά!!!!!! Έτσι είναι σε όλα τα νηπιαγωγεία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στα νηπιαγωγεια που ξερω εγω τουλαχιστον καπως ετσι ειναι,ολα γινονται σε μια αιθουσα.Τωρα για τον αριθμο των παιδιων προνηπια +νηπια συνηθως δεν ξεπερνουν τα 25 γι αυτο και τα προνηπια σχεδον ολα μενουν εκτος, και ειναι και ολοημερο το δικο σας που εχει ζητηση οποτε δυσκολα να σας παρουν.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στα νηπιαγωγεια που ξερω εγω τουλαχιστον καπως ετσι ειναι,ολα γινονται σε μια αιθουσα.Τωρα για τον αριθμο των παιδιων προνηπια +νηπια συνηθως δεν ξεπερνουν τα 25 γι αυτο και τα προνηπια σχεδον ολα μενουν εκτος, και ειναι και ολοημερο το δικο σας που εχει ζητηση οποτε δυσκολα να σας παρουν.

 

Και είναι μόνο μια δασκάλα για τα 25 παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μια δασκαλα ειναι,αλλα τα καταφερνουν μια χαρα μην ανησυχεις.Καλυτερα ομως να απαντησουν και οι νηπιαγωγοι μας γιατι εγω σταθηκα τυχερη και ειμαστε 18 παιδια στο τμημα οποτε δεν εχω προσωπικη εμπειρια του πως θα ηταν με περισσοτερα παιδια.Παντως γενικοτερα ειμαι πολυ ευχαριστημενη για την επιλογη μου να τη στειλω προνηπια αντι παιδικου σταθμου,εμαθε πολλα πραγματα,αυτοεξυπηρετειται και δειχνει οτι περναει καλα.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στα νηπιαγωγεια που ξερω εγω τουλαχιστον καπως ετσι ειναι,ολα γινονται σε μια αιθουσα.Τωρα για τον αριθμο των παιδιων προνηπια +νηπια συνηθως δεν ξεπερνουν τα 25 γι αυτο και τα προνηπια σχεδον ολα μενουν εκτος, και ειναι και ολοημερο το δικο σας που εχει ζητηση οποτε δυσκολα να σας παρουν.

 

Ωχ!!! Η κορη μου επισης φετος θα παει στο προνηπιο, ειχα σκοπο να την παω σε νηπιαγωγειο κοντα στην μαμα μου που θα την παραλαμβανει μετα, μου εκαναν λιγο την ζωη δυσκολη επειδη έκανα την βλακεια και ημουν ειλικρινης μαζι τους (οτι δεν μενω εγω εκει αλλα η μαμα μου) αλλα αυτο το προσπερνω... Το ενα σχολειο με στελνει στο αλλο, μπορω να κανω τα χαρτια μου και στα δυο σχολεια και οποιο την παρει? Ποτε σου απαντουν για το αν θα παρουν η οχι το παιδι που προοριζεται για προνηπιο? Ελπιζω τουλαχιστον να σε ενημερωνουν αμεσα για να εχω την επιλογη να την γραψω σε παιδικο σταθμο...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση katerinak.

Ολοήμερο είναι αυτό που μου είπε ο Δήμος και τέτοιο χρειάζομαι άλλωστε.

 

Μιλησα με το σχολείο και αναστατώθηκα. Μου είπαν ότι θα είναι τα νήπια και τα προνήπια μαζί (δηλαδή για πόσα παιδιά μιλάμε στην τάξη?) και οτι θα έχουν 2 δασκάλες (μία για το κλασικό και μία για το ολοήμερο). Δεν είναι λίγες για τόσα παιδιά? Εγώ νόμιζα ότι ο νόμος έλεγε 2 δασκάλες ανα 20 παιδιά ανα πάσα στιγμή- κάνω λάθος?

 

και επίσης μου είπαν ότι είναι μία η αίθουσα και εκεί γίνεται το μάθημα, εκεί τρώνε, εκεί κοιμούνται, εκεί όλα - για τόσα παιδιά!!!!!! Έτσι είναι σε όλα τα νηπιαγωγεία?

 

το να ειναι μαζι νηπια προνηπια εκτος απο συνιθισμενο ειναι κ απαραιτητο.αλληλεπιδρουν κ βοηθα ο ενας τον αλλον,τα μικρα ωριμαζουν κ τα μεγαλα το παιζουν δασκαλοι!οντως σε ενα χωρο ειναι ολα,αντε να υπαρχει κουζινα.μην ανησυχεις ,τοσα χρονια βλεπω οτι αυτο που σε μας φαινεται βαρβαρο στα παιδια αρεσει πολυ!ακομα κ να κοιμουνται κατω.μακαρι να ηταν αλλιως,φωναζουμε στο υπουργειο αλλα τιποτα..το οριο των παιδιων ηταν 20 στα ολοημερα-μεχρι να τα δουλεψουμε χωρις παραπονο μαλλον-κ τωρα πηγε 25 οπως κ τα κλασσικα. η διαμαντοπουλου τωρα θελει να τα παει 30-για να μην προσλαβει προσωπικο.

2 δασκαλες ανα 20 παιδια ουτε στο ονειρο μας!εμεις ζηταμε 1 ανα 15 κ θα ταν τελεια. παντως συνηθως ολα πανε καλα γιατι τουλαχιστον οι νηπιαγωγοι δενονται με τα μικρα κ προσφερουν οτι μπορουνε..

Link to comment
Share on other sites

Ωχ!!! Η κορη μου επισης φετος θα παει στο προνηπιο, ειχα σκοπο να την παω σε νηπιαγωγειο κοντα στην μαμα μου που θα την παραλαμβανει μετα, μου εκαναν λιγο την ζωη δυσκολη επειδη έκανα την βλακεια και ημουν ειλικρινης μαζι τους (οτι δεν μενω εγω εκει αλλα η μαμα μου) αλλα αυτο το προσπερνω... Το ενα σχολειο με στελνει στο αλλο, μπορω να κανω τα χαρτια μου και στα δυο σχολεια και οποιο την παρει? Ποτε σου απαντουν για το αν θα παρουν η οχι το παιδι που προοριζεται για προνηπιο? Ελπιζω τουλαχιστον να σε ενημερωνουν αμεσα για να εχω την επιλογη να την γραψω σε παιδικο σταθμο...

 

ειναι λογικο να σε στειλουν αλλου γιατι σκεφτονται οτι παιδια της γειτονιας θα μεινουν απ εξω,σκεψου το κ λιγο ετσι.. κανε αν θες τα χαρτια σου αλλα δημιουργειται προβλημα γιατι μετρανε παιδια κ ξαναμετρανε για να τακτοποιηθουν ολα..το σεπτεμβρη θα ξερετε,αν χρειαστει θα γινει κληρωση για τα προνηπια,για παιδικο του δημου κανε τωρα τα χαρτια για ιδιωτικο φανταζομαι κ μετα μπορεις

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας,

Μετα απο 2 ολοκληρα χρονια στο δημοσιο νηπιαγωγειο (προνηπια και νηπια) μπορω ισως να σας φανω χρησιμη στις ερωτησεις σας (χαχα εχω παρει μαστερ)

 

Οταν η κορη μου ηταν σε ηλικια να παει προνηπια προτιμησα να φυγει απο το παιδικο και να ψαξουμε για δημοσιο νηπιαγωγειο. Ετσι ρωτωντας μαθαμε οτι το παιδι παει στο σχολειο που ανηκει στην περιοχη που μενει. Πηγαμε τελη μαιου αρχες ιουνιου να δηλωσουμε το ονομα της μικρης και μας ειπαν να παμε αρχες Σεπτεμβρη γιατι ονοματα δηλωναν τα παιδακια που θα πηγαιναν νηπια και αμα υπηρχαν θεσεις θα επερναν και τα προνηπια με κληρωση. Επειδη δεν ηταν επομενως σιγουρο αν θα παει η μικρη σε δημοσιο νηπιαγωγειο εκανα παλι αιτηση και για το παιδικο του δημου για να μην μεινουμε και χωρις σχολειο και ψαχνομαστε τελευταια στιγμη. Το Σεπτεμβριο με το καλο πηγα εγραψα το ονοματακι της στο σχολειο και μου ειπαν θα με ειδοποιησουν. Ετσι 2 μερες πριν ανοιξει το σχολειο με πηραν τηλ και μου ειπαν θα γινει κληρωσει και απο τα 10 παιδακια που ειχαν γραφτει για προνηπιο θα παρουν τα 3. Πηγα στην κληρωση και για καλη μας τυχει κληρωθηκε για το δημοσιο ολοημερο νηπιαγωγειο.

Οι εντυπωσεις τωρα πρωτον ηταν απο τα μικροτερα παιδακια στην ταξη δεν ειχε γινει καλα καλα 4 ενω τα περισσοτερα ηταν 5,30. Αυτο δεν την σταθηκε εμποδιο το να προσαρμοστει να κανει παρεες και γενικα να περναει ευχαριστα στην ταξη. Τα μικρακια της ταξης πιο πολυ τα εβαζαν να παιζουν και δεν τα παιδευαν με γραμματακια και αριθμους. Η ταξη ειχε γυρω στα 23 παιδακι και οι δασκαλες ηταν 2 μια στην πρωινη ζωνη και μια στην μεσημεριανη. Τα παιδακια ετρωγαν και κοιμοντουσαν στο σχολειο συμφωνα με το καθημερινο τους προγραμματακι και ολα εξελιχθηκαν ομαλα. Η μικρη εμαθε αρκετα πραγματα και της δωθηκε η ευκαιρια να συναναστρεφετε με μεγαλυτερα παιδακια και αυτο την εκανε να πισμωνει οτι μπορει και αυτην να κανει οτι κανουν και τα αλλα παιδακια και να προσπαθει περισσοτερο.

 

Φετος ηρθε η ωρα να παει κανονικα νηπια με τις ιδιες δασκαλες και στην ιδια ταξη με 3 μονο παιδακια γνωστα που ηταν μαζι στην προηγουμενη χρονια. Πραγματικα η χρονια αυτη ηταν διαφορετικη απο την προηγουμενη γιατι το παιδι ηταν πιο ωριμο στην συρροη πληροφοριων και στην μαθηση. Το προγραμμα της ηταν το ιδιο με περυσι και ολα κυλησαν ομαλα. Τωρα πια ειναι ετοιμη απο Σεπτεμβριο να παει στα δημοτικο (πως μεγαλωσε ετσι ουτε που το καταλαβα)

Link to comment
Share on other sites

το να ειναι μαζι νηπια προνηπια εκτος απο συνιθισμενο ειναι κ απαραιτητο.αλληλεπιδρουν κ βοηθα ο ενας τον αλλον,τα μικρα ωριμαζουν κ τα μεγαλα το παιζουν δασκαλοι!οντως σε ενα χωρο ειναι ολα,αντε να υπαρχει κουζινα.μην ανησυχεις ,τοσα χρονια βλεπω οτι αυτο που σε μας φαινεται βαρβαρο στα παιδια αρεσει πολυ!ακομα κ να κοιμουνται κατω.μακαρι να ηταν αλλιως,φωναζουμε στο υπουργειο αλλα τιποτα..

 

Αχ! Ευχαριστώ για την παρηγοριά, τώρα ησύχασα λιγο - έτσι όπως το παρουσιάζεις δεν είναι και τόσο τραγικό...!!! και όταν φτάσουν να είναι νήπια θα προσέχουν τα μικρότερα παιδάκια. Νομίζω οτι ειδικά στην κόρη μου θα αρέσει πολύ αυτό...!!!!

 

το οριο των παιδιων ηταν 20 στα ολοημερα-μεχρι να τα δουλεψουμε χωρις παραπονο μαλλον-κ τωρα πηγε 25 οπως κ τα κλασσικα. η διαμαντοπουλου τωρα θελει να τα παει 30-για να μην προσλαβει προσωπικο.

2 δασκαλες ανα 20 παιδια ουτε στο ονειρο μας!εμεις ζηταμε 1 ανα 15 κ θα ταν τελεια. παντως συνηθως ολα πανε καλα γιατι τουλαχιστον οι νηπιαγωγοι δενονται με τα μικρα κ προσφερουν οτι μπορουνε..

 

Νομίζω ότι είναι απαράδεκτο να χρειάζεται να φροντίσει ΚΑΙ να διδάξει ένας άνθρωπος μόνο τόσα παιδιά ταυτόχρονα... και αν η δασκάλα είναι αφοσιωμένη στη δουλειά της είναι καλά, άν όμως (που το βλέπουμε συχνά) είναι αδιάφορη τι γίνεται? Ο γονιός μπορεί να έχει κανένα έλεγχο?

Link to comment
Share on other sites

..... Ετσι 2 μερες πριν ανοιξει το σχολειο με πηραν τηλ και μου ειπαν θα γινει κληρωσει και απο τα 10 παιδακια που ειχαν γραφτει για προνηπιο θα παρουν τα 3. Πηγα στην κληρωση και για καλη μας τυχει κληρωθηκε για το δημοσιο ολοημερο νηπιαγωγειο.

 

Α!! Αυτο είναι καινούρια πληροφορία. Δηλαδή με κλήρωση τα παίρνουν? Δεν λαμβάνουν υπ'όψη τους κοινωνικά - οικονομικά θέματα? Ο αντρας μου είναι άνεργος εδώ και μήνες και έχω δίδυμα. Δεν παίζει κανενα ρόλο αυτό?

 

 

....Οι εντυπωσεις τωρα πρωτον ηταν απο τα μικροτερα παιδακια στην ταξη δεν ειχε γινει καλα καλα 4 ενω τα περισσοτερα ηταν 5,30. Αυτο δεν την σταθηκε εμποδιο το να προσαρμοστει να κανει παρεες και γενικα να περναει ευχαριστα στην ταξη. Τα μικρακια της ταξης πιο πολυ τα εβαζαν να παιζουν και δεν τα παιδευαν με γραμματακια και αριθμους. Η ταξη ειχε γυρω στα 23 παιδακι και οι δασκαλες ηταν 2 μια στην πρωινη ζωνη και μια στην μεσημεριανη. Τα παιδακια ετρωγαν και κοιμοντουσαν στο σχολειο συμφωνα με το καθημερινο τους προγραμματακι και ολα εξελιχθηκαν ομαλα. Η μικρη εμαθε αρκετα πραγματα και της δωθηκε η ευκαιρια να συναναστρεφετε με μεγαλυτερα παιδακια και αυτο την εκανε να πισμωνει οτι μπορει και αυτην να κανει οτι κανουν και τα αλλα παιδακια και να προσπαθει περισσοτερο.

 

Φετος ηρθε η ωρα να παει κανονικα νηπια με τις ιδιες δασκαλες και στην ιδια ταξη με 3 μονο παιδακια γνωστα που ηταν μαζι στην προηγουμενη χρονια. Πραγματικα η χρονια αυτη ηταν διαφορετικη απο την προηγουμενη γιατι το παιδι ηταν πιο ωριμο στην συρροη πληροφοριων και στην μαθηση. Το προγραμμα της ηταν το ιδιο με περυσι και ολα κυλησαν ομαλα. Τωρα πια ειναι ετοιμη απο Σεπτεμβριο να παει στα δημοτικο (πως μεγαλωσε ετσι ουτε που το καταλαβα)

 

Καλο μου ακούγεται όλο αυτό. Φαίνεται ότι η ζουζούνα σου πήγε σε καλό σχολείο... Αραγε το δικό μας είναι καλό? απ'οτι ακούω αν ένα σχολείο είναι καλό ή όχι εξαρτάται από το διευθυντή ή την διευθυντρια....

Μήπως ξέρει κανείς τίποτα για τα νηπιαγωγεία στο Ρετζίκι?

Link to comment
Share on other sites

Α!! Αυτο είναι καινούρια πληροφορία. Δηλαδή με κλήρωση τα παίρνουν? Δεν λαμβάνουν υπ'όψη τους κοινωνικά - οικονομικά θέματα? Ο αντρας μου είναι άνεργος εδώ και μήνες και έχω δίδυμα. Δεν παίζει κανενα ρόλο αυτό?

 

Καλο μου ακούγεται όλο αυτό. Φαίνεται ότι η ζουζούνα σου πήγε σε καλό σχολείο... Αραγε το δικό μας είναι καλό? απ'οτι ακούω αν ένα σχολείο είναι καλό ή όχι εξαρτάται από το διευθυντή ή την διευθυντρια....

Μήπως ξέρει κανείς τίποτα για τα νηπιαγωγεία στο Ρετζίκι?

 

Πλεον τα προνηπια δεν ειναι υποχρεωτικη εκπαιδευση. Εδω εμεις ειμαστε μονογονεικη οικογενεια που κανονικα μπαινουμε μεσα χωρις κληρωσεις και τετοια το δε νηπιαγωγειο δεν ηξερε τιποτα για την εγκυκλιο. Μολις εμενα μου ειπαν οτι μπαινουμε σε κληρωση αρχισα να το ψαχνω και εμαθα οτι πολυτεκνες και μονογονεικες οικογενειες εχουν προταιρεοτητα. Περιμενα να γινει η κληρωση και αν δεν κληρωνομασταν θα γινοταν μεγαλη φασαρια.

Τωρα οσον αφορα το διδυμα αυτο που ισχυει ειναι αν κληρωθει το ενα αυτοματα μπαινει και το αλλο.

 

 

 

Αν ενα σχολειο ειναι καλο ή οχι εξαρταται αποκλειστικα απο την νηπιαγωγο και ποσο κεφι εχει για δουλεια. Δυστυχως ή ευτυχως ειμαστε τα χερια τους, και μακαρι να πεφτουν παντα τα παιδια μας σε ευσυνηδητους εκπαιδευτικους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...