Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

αν κρίνω από το εξωτερικό περιβάλλον είμαι ήδη απογοητευμένη.

Το καλύτερο νηπιο που είδα έχει μια τσιμεντένια αυλή με δυο άθλιες πλαστικές τσουλίθρες :(

 

 

εγω πηγα χθες στο νηπιαγωγειο και εψαχνα να βρω που παιζουν τα νηπια! τελικα μου εδειξαν ενα κομματι τσιμεντου χωρις ΟΥΤΕ ΕΝΑ παιχνιδι. ευτυχως που θα γραψω τον γιο μου στο κλασσικο και δε θα καθεται πολλες ωρες...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

 

Ξέρετε αν μπορούμε να πάμε σε ιδιώτες γιατρούς για εξέταση/βεβαίωση ή πρέπει να είναι του δημοσίου;

 

Κι εγω χθες το εμαθα! Μπορουμε να παμε σε ιδιωτες, χωρις να πληρωσουμε! Για να το επιβεβαιωσω μαλιστα, πηρα σε οδοντιατρο, και μου ειπε πως για τη σχολικη βεβαιωση δε χρεωνουν επισκεψη.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω χθες το εμαθα! Μπορουμε να παμε σε ιδιωτες, χωρις να πληρωσουμε! Για να το επιβεβαιωσω μαλιστα, πηρα σε οδοντιατρο, και μου ειπε πως για τη σχολικη βεβαιωση δε χρεωνουν επισκεψη.

 

Μάλλον κατ' εξαίρεση. Όσοι ξέρω πληρώνουν. ίσως όχοι οι οδοντίατροι, οι οποίοι απλώς ρίχνουν μία ματιά, αλλά οι άλλοι ιδιώτες γιατροί, χρεώνουν κανονικά για τη βεβαίωση του σχολείου!

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα για τα δικαιολογητικα στο νηπιαγωγειο και ενταξει μου εδωσαν το γνωστο εντυπο.

οταν ρωτησα για το ολοημερο, τι θα χρειστει να προσκομισω, μου απαντησαν τιποτα το ιδιαιτερο απλα κατα την εγγραφη να μας το δηλωσετε!

ξερετε κατι σχετικα με αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Οπως εμαθα, γινεται δωρεαν εξεταση απο οδοντιατρο και οφθαλμιατρο στην παιδικη πολυκλινικη αθηνων (λογικα και στον πειραια). Πρωινες ωρες, θα΄χει πολυ κοσμο λογικα, αλλα αν ειναι να γλιτωσουμε επισκεψη σε ιδιωτη...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρωτησα για τα δικαιολογητικα στο νηπιαγωγειο και ενταξει μου εδωσαν το γνωστο εντυπο.

οταν ρωτησα για το ολοημερο, τι θα χρειστει να προσκομισω, μου απαντησαν τιποτα το ιδιαιτερο απλα κατα την εγγραφη να μας το δηλωσετε!

ξερετε κατι σχετικα με αυτο?

 

Παλιότερα ξέρω ζητούσαν χαρτί από τον εργοδότη για το οράριο που εργάζεσαι. Αλλά και σε εμένα πέρυσι που έγραψα τον μικρό στα νήπια, δεν μου ζήτησαν τίποτα. Μόνο το δήλωσα στην εγγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια συγγνωμη που μπαινω σφηνα στο θεμα αλλα συμβαινει το εξης: Η κοπελα που κρατάει το μπεμπη μου οταν ειμαι στη δουλειά, έχει ενα παιδακι 5 ετων. Σημερα πηγε να το γραψει στο ολοημερο νηπιαγωγείο της περιοχής της (σημ. μετακόμησε προσφατα για να ειναι διπλα στο ολοημερο) και της ειπαν οτι δεν ξερουν αν θα εχουν αρκετες θέσεις και οτι αν δεν έχουν θα στειλουν το παιδι σε άλλο ολοημερο. Ξέρει καμια σας με πιο κριτηριο επιλεγεται αν καποιο παιδι θα παει στο σχολειο της περιοχης του ή σε άλλο. Σημερα πρωτη μερα των εγγραφων ειναι δυνατον να εχουν συμπληρωθεί όλες οι θέσεις? Ξερει καμια να με συμβουλέψει για να την συμβουλέψω? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια συγγνωμη που μπαινω σφηνα στο θεμα αλλα συμβαινει το εξης: Η κοπελα που κρατάει το μπεμπη μου οταν ειμαι στη δουλειά, έχει ενα παιδακι 5 ετων. Σημερα πηγε να το γραψει στο ολοημερο νηπιαγωγείο της περιοχής της (σημ. μετακόμησε προσφατα για να ειναι διπλα στο ολοημερο) και της ειπαν οτι δεν ξερουν αν θα εχουν αρκετες θέσεις και οτι αν δεν έχουν θα στειλουν το παιδι σε άλλο ολοημερο. Ξέρει καμια σας με πιο κριτηριο επιλεγεται αν καποιο παιδι θα παει στο σχολειο της περιοχης του ή σε άλλο. Σημερα πρωτη μερα των εγγραφων ειναι δυνατον να εχουν συμπληρωθεί όλες οι θέσεις? Ξερει καμια να με συμβουλέψει για να την συμβουλέψω? ευχαριστώ

 

Αν συμπληρωθούν οι θέσεις τότε στέλνονται στο κοντινότερο σχολείο.

Αν έχουν πολλά προνήπια, τότε αυτά θα συνεχίζουν στο ίδιο σχολείο νήπια. Μετά, είτε θα έχει προτεραιότητα όποιος γραφτεί πρώτος (από νήπια μιλάμε πάντα), είτε θα γίνει κλήρωση.

 

Πάντως δύσκολα θα της είπαν ότι έχουν ήδη καλυφτεί οι θέσεις. Μήπως τηε είπαν ότι υποθέτουν ότι θα υπάρχουν πολλά παιδιά (πάνω κάτω ξέρουν πόσα παιδιά είναι στην κάθε γειτονία) και ότι ίσως χρειαστεί να πάει σε άλλο σχολείο;

Link to comment
Share on other sites

Emmaki ευχαριιστω πολυ. Απ'ότι καταλαβα δεν μπορει να κανει τιποτα παρα να περιμενει. Αν τηρησουν προτεραιοτητα τοτε εχει ελπιδες αν ομως γινει κληρωση... Εχω και αλλη μια ερωτηση. Στο ιδιο κτηριακο συγκροτημα στεγαζεται και ενε κλασσικο νηπιαγωγειο. Μπορει με καποιο τροπο να πει οτι αν δεν μπει το παιδι στο ολοημερο προτιμαει να παει στο κλασσικο αντι να παει σε αλλο ολοημερο πιο μακρυα?

Link to comment
Share on other sites

Emmaki ευχαριιστω πολυ. Απ'ότι καταλαβα δεν μπορει να κανει τιποτα παρα να περιμενει. Αν τηρησουν προτεραιοτητα τοτε εχει ελπιδες αν ομως γινει κληρωση... Εχω και αλλη μια ερωτηση. Στο ιδιο κτηριακο συγκροτημα στεγαζεται και ενε κλασσικο νηπιαγωγειο. Μπορει με καποιο τροπο να πει οτι αν δεν μπει το παιδι στο ολοημερο προτιμαει να παει στο κλασσικο αντι να παει σε αλλο ολοημερο πιο μακρυα?

 

Η εγγραφή γίνεται σε ένα και μόνο σε ένα σχολείο.

Δεν μπορεί να "κρατάει" θέση, γιατί μπορεί το κλασικό ήδη να έχει 24 παιδιά και 25 με της φίλης σου και έτσι να στείλει το 26ο σε άλλο σχολείο, ενώ μπορεί κάλλιστα το 26ο να φοιτήσει εκεί.

 

(βγάζει νόημα;;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

δεν εχω διαβασει ολες τις απαντησεις σε αυτο το θεμα και συγχωρεστε με αν εχει απαντηθει...

εγω πηγα 1η ιουνιου να γραψω το γιο μου στο νηπιο της περιοχης μας οπου και ανηκουμε..στο κλασσικο.εχω την εντυπωση οτι ειναι 2 τμηματα κλασσικου των 25 παιδιων,χωρις να ειμαι σιγουρη...

αν λοιπον κανουν αιτηση 55 μανουλες..τα 5 παιδακια που περισσευουν λογικα θα τα στειλουν σε αλλο νηπιαγωγειο...ποια θα "προτιμησουν" να στειλουν αλλου?ποιο δηλαδη ειναι το κριτηριο??η μηπως παει με την ημερομηνια εγγραφης?γιατι αν υποψαστω οτι θα ειμαστε σε αλλο σχολειο ενω αυτο ειναι διπλα μας θα με πιασει μια κριση ειναι η αληθεια.....

Link to comment
Share on other sites

Αν συμπληρωθούν οι θέσεις τότε στέλνονται στο κοντινότερο σχολείο.

Αν έχουν πολλά προνήπια, τότε αυτά θα συνεχίζουν στο ίδιο σχολείο νήπια. Μετά, είτε θα έχει προτεραιότητα όποιος γραφτεί πρώτος (από νήπια μιλάμε πάντα), είτε θα γίνει κλήρωση.

 

Πάντως δύσκολα θα της είπαν ότι έχουν ήδη καλυφτεί οι θέσεις. Μήπως τηε είπαν ότι υποθέτουν ότι θα υπάρχουν πολλά παιδιά (πάνω κάτω ξέρουν πόσα παιδιά είναι στην κάθε γειτονία) και ότι ίσως χρειαστεί να πάει σε άλλο σχολείο;

 

αν κρινω απο δω η σειρα παει με την ημερομηνια εγγραφης?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ΠΔ αναφέρεται ξεκάθαρα στα προνήπια.

 

Αν έχει συμπληρωθεί ο αριθμός με νήπια, οι λύσεις είναι 2 και ανάλογα επιλέγεται λύση από το σχολείο: 1) Γίνεται κλήρωση ανάμεσα στα νήπια και όποια περισσέψουν πάνε σε άλλο σχολείο όμορο, 2) Γίνονται δενκτά ανάλογα με την ημερομηνία εγγραφής.

 

Προσωπικά το δεύτερο εμένα μου φαίνεται πιο δίκαιο και αυτό θα έκανα στο σχολείο μου, αν χρειαζόταν (δεν γνωρίζω πώς γίνεται η επιλογή "μεθόδου")

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια δεν θα επρεπε να ειναι ομως αναλογα την κατοικια...εγω π.χ ειμαι 1 λεπτο απο το σχολειο κ αν ειναι να επιλεξουν π.χ ενα παιδι που ειναι 15 λεπτα απο το σχολειο κ εν αλλο 1 λεπτο απο το σχολειο δεν ειναι πιο δικαιο να παρουν εκεινο που ειναι πιοκοντα επειδη το αλλο παιδακι που ειναι 15 λεπτα μακρια θα εχει κ αλλο σχολειο διπλα τους λογικα... τωρα η κληρωση μου ακουγεται πολυ κουλη διαδικασια.... πιο λογικο μου φαινεται η ημερα εγγραφης κ η κατοικια,,,,,

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω αποφασισα σημερα ( γιατι περναγε ο καιρος και εχω τα χαρτια ετοιμα πριν τον ιουνιο και καθονταν) να παω να τη γραψω επιτελους...και δε το αποφασιζα γιατι επρεπε να λειψω ενδιαμεσα στη δουλεια. τελοσπαντων επρεπε να γινει, δε μου αρεσει να φευγω στη μεση αλλα τελοσπαντων. τελικα ΔΕ μου ζητησαν χαρτι οφθαλμιατρου ειπαν περσι ζητουσανε φετος οχι...δε το κρατησαν ουτε απο μενα ουτε απο μια αλλη κυρια. ευτυχως που ειχα παει σε φιλη να τη δει γιατι αν πληρωνα τσαμπα θα σκοτωνα ανθρωπο!!!!! Ειναι μικρο το νηπιο μας, 5 λεπτα απο το σπιτι αλλα ειναι σχετικα καλοβαλμενο. 2 μεγαλες ταξεις, αυλη ντυμενο το δαπεδο, με καποια πλαστικα παιχνιδια,φουρνο ( οχι μικροκυματα) και ψυγειο. νορμαλ μου φανηκε! βεβαια ειναι πολυ παλιο αλλα δε του λειπει τιποτα απο μεσα!κι η διευθυντρια ευγενικη, καλη πρωτη εντυπωση. Το μονο που δεν ειχα ηταν το χαρτι γιατρου γιατι εχουμε επισκεψη για εμβολιο τον ιουλιο και δεν ηθελα να παω 2 φορες σε 2 μηνες, μου ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα της το πηγινω το σεπτεμβρη, ειδικα αφου εχουμε κ εμβολιο τωρα κοντα, να φαινονται πως εχουν γινει ολα οταν ξεκινησει το παιδι...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Το ΠΔ αναφέρεται ξεκάθαρα στα προνήπια.

 

Αν έχει συμπληρωθεί ο αριθμός με νήπια, οι λύσεις είναι 2 και ανάλογα επιλέγεται λύση από το σχολείο: 1) Γίνεται κλήρωση ανάμεσα στα νήπια και όποια περισσέψουν πάνε σε άλλο σχολείο όμορο, 2) Γίνονται δενκτά ανάλογα με την ημερομηνία εγγραφής.

 

Προσωπικά το δεύτερο εμένα μου φαίνεται πιο δίκαιο και αυτό θα έκανα στο σχολείο μου, αν χρειαζόταν (δεν γνωρίζω πώς γίνεται η επιλογή "μεθόδου")

 

βρε κοριτσια δεν θα επρεπε να ειναι ομως αναλογα την κατοικια...εγω π.χ ειμαι 1 λεπτο απο το σχολειο κ αν ειναι να επιλεξουν π.χ ενα παιδι που ειναι 15 λεπτα απο το σχολειο κ εν αλλο 1 λεπτο απο το σχολειο δεν ειναι πιο δικαιο να παρουν εκεινο που ειναι πιοκοντα επειδη το αλλο παιδακι που ειναι 15 λεπτα μακρια θα εχει κ αλλο σχολειο διπλα τους λογικα... τωρα η κληρωση μου ακουγεται πολυ κουλη διαδικασια.... πιο λογικο μου φαινεται η ημερα εγγραφης κ η κατοικια,,,,,

 

αν λοιπον γινει το οτιδητποτε και μας στειλουν αλλου ποιος ειδε το θεο και δεν τον φοβηθηκε!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι διδυμα και στο διπλα τετραγωνο και καταθεση 1/6

ε του π@#$@$@$@#$ χαχααχαχχα

 

τελικα γατουλα τα στειλες ολοημερο (που μου χες πει πως πρεπει να περνανε τη λεοφωρο) η κλασσικο?

παντως εμας σημερα που πηγα ειδα πως στο ολοημερο μενουν πολυ λιγα παιδακια. απο οτι μου ειπε η διευθυντρια το φοβουνται οι γονεισ που ειναι τοσες ωρες και δε τα γραφουν. εμενα παντως αν παω και την παρω στισ 12 θα κλαιει...:cool: φετος με τη προσαρμογη του παιδικου που επρεπε να τα παιρνουμε στις 1 μου εκανε παραπονα. γιατι τα αλλα παιδακια καθονται και εμενα με παιρνεις?

Σε εμας παιρνουν και προνηπια μαλιστα ενας μπαμπας που ρθε σημερα να γραψει προνηπιο του ειπαν πως εκτος φοβερου απροοπτου θα το παρουν

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε ποτε ξεκινανε οι αιτησεις? Σκεφτομαι να παω αυριο στο νηπιαγωγειο που θα στειλω την μικρη να ρωτησω αλλα δεν ξερω ΚΑΝ αν δεχονται τωρα ή αν ακομα εχουν σχολειο.....βασικα ειμαι ασχετη.....δεν ξερω τπτ......μπορει να βοηθησει κανεις?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΔ αναφέρεται ξεκάθαρα στα προνήπια.

 

Αν έχει συμπληρωθεί ο αριθμός με νήπια, οι λύσεις είναι 2 και ανάλογα επιλέγεται λύση από το σχολείο: 1) Γίνεται κλήρωση ανάμεσα στα νήπια και όποια περισσέψουν πάνε σε άλλο σχολείο όμορο, 2) Γίνονται δενκτά ανάλογα με την ημερομηνία εγγραφής.

 

Προσωπικά το δεύτερο εμένα μου φαίνεται πιο δίκαιο και αυτό θα έκανα στο σχολείο μου, αν χρειαζόταν (δεν γνωρίζω πώς γίνεται η επιλογή "μεθόδου")

 

Emmaki καλημέρα! Το άρθρο 7 παρ. 10 αναφέρει συγκεκριμένα "Καταρχήν γίνονται δεκτά τα νήπια πρώτης ηλικίας. Όταν ο αριθμός των υποψηφίων δεν επιτρέπει την ικανοποίηση όλων των αιτήσεων γίνεται κλήρωση.'' Μετά αναφέρει τα προνήπια, εκτός και αν εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι καλά....μήπως τα πρώτης ηλικίας δεν είναι τα κανονικά νήπια;

Γατούλα για τα δίδυμα αναφέρεται στην παρ. 12

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...