Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

Nαι το ξερω οτι εχω προβλημα. Αυτο το ολοημερο εχει κουδουνι 16.15.

 

Δεν υπάρχει κουδούνι στο νηπιαγωγείο.

Υπάρχει ωράριο.

Η έναρξη είναι στις 8 (αν υπάρχει πρωινή ζώνη* στις 7) και η λήξη στις 15:45 αυστηρά. Το 16:15 δεν στέκει σε δημόσιο ολοήμερο νηπιαγωγείο.

 

*Πρωινή ζώνη εφαρμόζεται αν το ζητήσουν οι γονείς τουλάχιστον 5 νηπίων (όχι προνηπίων)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

Ακουσα σημερα απο συγγενη μου καθηγητρια οτι το νηπιαγωγειο δε θα ανηκει πλεον στην υποχρεωτικη εκπαιδευση. Να υποθεσω οτι ειναι ραδιο αρβυλα?

 

Τι άλλο θα ακούσουμε!!!!!!

 

Εδώ παλεύουμε για 2ετές υποχρεωτικό νηπιαγωγείο.......

 

ΦΥΣΙΚΑ και δεν ισχύει!!!!!!!!!!!!!!!! Τουλάχιστον δεν έχουμε φτάσει τόσο κάτω ώστε να καταργούμε βαθμίδες της εκπαίδευσης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παλι καλα!!!

Να ρωτησω και κατι αλλο? Στο ολοημερο, υπαρχει η δυνατοτητα να φευγουν τα παιδια πριν τις 15.45?

 

Κατηγορηματικά όχι.

Υπάρχει ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα που πρέπει να ακολουθείται. Αν κάθε τόσο έρχεται κάποιος γονιός για να πάρει το παιδί του, απλά γίνεται ένα μπάχαλο!

 

Στο δημοτικό που υπάρχει δυνατότητα αποχώρησης, αυτή είναι σε συγκεκριμένες ώρες, όταν υπάρχει διάλειμμα. Στο νηπιαγωγείο, δεν υπάρχει διάλειμμα όπως υπάρχει στο δημοτικό (συγκεκριμένη ώρα, συγκεκριμένη διάρκεια)

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και η emmaki, νηπια και προνηπια κανουν μεν τα ιδια πραγματα, αλλα οι απαιτησεις της νηπιαγωγου, σαφως δεν ειναι οι ιδιες. τα προνηπια ειναι σαν τη γλαστρα που ποτιζεται με το βασιλικο;)! και ο,τι πιασουν οι 'νοητικες κεραιες' τους καλο ειναι! εγω βεβαια, στα φυλλα εργασιας τους, οταν εχει να κανει με γραφη,αναγνωση και μαθηματικα, δινω αλλο στα μεγαλα(πιο δυσκολο) και αλλο στα μικρα(πιο απλο), παρολο που εχω διδαξει το ιδιο πραγμα σε ολους!;)

 

οσο για τους γιατρους, μπορεις να πας και σε ιδιωτες,απλα δεν ξερω αν συμφερει οικονομικα. ουτως ή αλλως και ο παιδιατρος σου ιδιωτης δεν ειναι;

 

Με καθησύχασες τώρα γιατί είχα αρχίσει να αγχώνομαι! Δε θέλω από τόσο μικρή να μπει στα δύσκολα και επειδή δε τα καταφέρνει να βγάλει άρνηση για το σχολείο.....η δική μου θα είναι και από τα μικρά της τάξης γιατί είναι γεννημένη τέλος του 2008 (27/11) οπότε δε ξέρω πως θα ανταπεξέλθει.

Έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά οι δασκάλες της στο παιδικό φέτος αλλά όσο να ναι τον Οκτώβρη που θα ξεκινήσει ούτε 4 δεν θα είναι, τι απαιτήσεις να έχει κάποιος από ένα τετράχρονο! Ο πατέρας της βέβαια λέει ότι έχει να κάνει και με την αντίληψη και όχι μόνο με την ηλικία και θα τα πάει μια χαρά, απλά εγώ δε θέλω να αγχωθεί και να πιεστεί!

 

Σε ιδιώτη γιατρό πάω αλλά θέλει βεβαίωση από οφθαλμίατρο και οδοντίατρο οπότε ο παιδίατρος δε μπορεί να με βοηθήσει σε αυτά. Έκλεισα ήδη για οφθαλμίατρο συμβεβλημένο με το ταμείο μας οπότε δε θα πληρώσουμε.

 

Αν θέλουμε ολοήμερο ή κλασικό το δηλώνουμε από την αρχή ε;;;Και αν μετά λόγω εργασίας θέλουμε να πάει ολοήμερο μπορούμε ή δε γίνεται στη μέση της χρονιάς;

Link to comment
Share on other sites

Με καθησύχασες τώρα γιατί είχα αρχίσει να αγχώνομαι! Δε θέλω από τόσο μικρή να μπει στα δύσκολα και επειδή δε τα καταφέρνει να βγάλει άρνηση για το σχολείο.....η δική μου θα είναι και από τα μικρά της τάξης γιατί είναι γεννημένη τέλος του 2008 (27/11) οπότε δε ξέρω πως θα ανταπεξέλθει.

Έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά οι δασκάλες της στο παιδικό φέτος αλλά όσο να ναι τον Οκτώβρη που θα ξεκινήσει ούτε 4 δεν θα είναι, τι απαιτήσεις να έχει κάποιος από ένα τετράχρονο! Ο πατέρας της βέβαια λέει ότι έχει να κάνει και με την αντίληψη και όχι μόνο με την ηλικία και θα τα πάει μια χαρά, απλά εγώ δε θέλω να αγχωθεί και να πιεστεί!

 

Σε ιδιώτη γιατρό πάω αλλά θέλει βεβαίωση από οφθαλμίατρο και οδοντίατρο οπότε ο παιδίατρος δε μπορεί να με βοηθήσει σε αυτά. Έκλεισα ήδη για οφθαλμίατρο συμβεβλημένο με το ταμείο μας οπότε δε θα πληρώσουμε.

 

Αν θέλουμε ολοήμερο ή κλασικό το δηλώνουμε από την αρχή ε;;;Και αν μετά λόγω εργασίας θέλουμε να πάει ολοήμερο μπορούμε ή δε γίνεται στη μέση της χρονιάς;

 

αν μου λες οτι πηγαινε σε παιδικο, αρα ειναι εξοικειωμενη, 'δουλεμενη' και κοινωνικοποιημενη! δεν ξερεις πόσο καλο κανει στα παιδακια να ερχονται σε επαφη με το σχολειο απο μικρα!!!! πόση διαφορα εχουν σαν νηπια απο αλλα νηπια που πρωτη φορα πανε σχολειο....:rolleyes:

επισης, οι απαιτησεις που εχουμε για τα παιδια, ειναι τόσες οσες μπορουν να αντεπεξελθουν τα παιδια, και με το παραπανω!!! δεν ξερεις πόση ευθυνη μπορουν να αναλαβουν, και σε πόσα πραγματα 'πετανε'!!!! εξαλλου ολα γινονται με παιγνιωδη τροπο οποτε τα παιδια περνανε σιγουρα καλα!;)

 

κι ο αντρας σου εχει δικιο! κι εγω ειχα κοριτσακι γεννημενο στις 27/12-παρα 4 μερες προνηπιο!!!- κι, ομως, εβαζε κατω πολλα γεννημενα το μαιο... η νοητικη ηλικια ειναι αλλο απο την πραγματικη! και μεσα σε ενα καλοκαιρι εγω εβλεπα τεραααστια διαφορα απο τα προνηπια μου που γινονταν νηπια... ειναι βεβαια και λιγο θεμα 'χημειας' με τα αλλα παιδια και τη νηπιαγωγο...

 

και για τους γιατρους, αυτο εννοω, οπως δεχομαστε τον ιδιωτη παιδιατρο, ετσι δεχομαστε και τους αλλους;) μακαρι να βρεις και οδοντιατρο, να μη δωσεις ουτε εκει γιατι ειναι δυσκολοι καιροι. παρε απο τωρα για να σου κλεισουν σε κανενα 2μηνο!!! στο λεω γιατι φετος στην εγκυκλιο που βγηκε, λεει να δοθουν τα δικαιολογητικα μεχρι 10/9, το αργοτερο!;)

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ!!!Είναι αληθεια ότι παιδιά που πάνε παιδικό είναι πιο εξοικειωμένα με το σχολικό περιβάλλον. Δε ξέρω τι ακριβώς πρέπει να ξερουν τα παιδιά της ηλικίας μας αλλά αφού μου λες ότι πάνε όλα χαλαρά στο προνήπιο θα ηρεμήσω και εγώ.

Ας πούμε αναγνωρίζει όλα τα νούμερα, ξέρει να μετράει μέχρι το 10 κανονικά όχι από μνήμη αλλά για να σχεδιάσει κάποιο νούμερο ή γράμμα ούτε λόγος! Εδώ ούτε σπιτάκι δε μπορεί να σχεδιάσει καλά καλά.....

Αλλά στο παιδικό είναι από τα μικρά και η δασκάλα της μου έχει ήδη πει οτι είναι λίγο μπροστά από τα άλλα νοητικά....ελπίζω να μη μου το λέει έτσι για να με καλοπιάσει (αν και είναι δημόσιος) αλλά να το εννοεί!!!

 

Οδοντίατρο δεν αγχώνομαι γιατί έχουμε φίλο κολλητό που θα την εξετάσει και θα μας δώσει βεβαίωση δωρεάν.

Αν δεν έχει γίνει ένα εμβόλιο ξέρεις τι γίνεται; Προσπαθώ να το κάνω εδώ και μήνες αλλά μία με τις ιώσεις και μία με τα ''προχωρημένα'' συστήματα του ΕΟΠΠΥ έχει μείνει πίσω...ελπίζω αυτή τη βδομάδα να το κανουμε και αυτό να τελειώνουμε....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!!!Είναι αληθεια ότι παιδιά που πάνε παιδικό είναι πιο εξοικειωμένα με το σχολικό περιβάλλον. Δε ξέρω τι ακριβώς πρέπει να ξερουν τα παιδιά της ηλικίας μας αλλά αφού μου λες ότι πάνε όλα χαλαρά στο προνήπιο θα ηρεμήσω και εγώ.

Ας πούμε αναγνωρίζει όλα τα νούμερα, ξέρει να μετράει μέχρι το 10 κανονικά όχι από μνήμη αλλά για να σχεδιάσει κάποιο νούμερο ή γράμμα ούτε λόγος! Εδώ ούτε σπιτάκι δε μπορεί να σχεδιάσει καλά καλά.....

Αλλά στο παιδικό είναι από τα μικρά και η δασκάλα της μου έχει ήδη πει οτι είναι λίγο μπροστά από τα άλλα νοητικά....ελπίζω να μη μου το λέει έτσι για να με καλοπιάσει (αν και είναι δημόσιος) αλλά να το εννοεί!!!

 

Οδοντίατρο δεν αγχώνομαι γιατί έχουμε φίλο κολλητό που θα την εξετάσει και θα μας δώσει βεβαίωση δωρεάν.

Αν δεν έχει γίνει ένα εμβόλιο ξέρεις τι γίνεται; Προσπαθώ να το κάνω εδώ και μήνες αλλά μία με τις ιώσεις και μία με τα ''προχωρημένα'' συστήματα του ΕΟΠΠΥ έχει μείνει πίσω...ελπίζω αυτή τη βδομάδα να το κανουμε και αυτό να τελειώνουμε....

 

οι αριθμοι ειναι μεγααααλη ιστορια, που αν στην αναλυσω εδω θα βγουμε εκτος θεματος, αλλα μη σε αγχωνουν ουτε αυτοι ουτε τα γραμματα,εχει ολο το νηπιο και την μιση Α' δημοτικου να τα εμπεδωσει! οσο για τη γραφη, το χερακι των προνηπιων ειναι λιγο ανωριμο αλλα στο νηπιο, λιγο με το ψαλιδι, λιγο με την πλαστελινη, τον πηλο, τα φυλλα εργασιας, τη ζωγραφικη, παιρνει τα πανω του... μη σε αγχωνει ουτε αυτο. το καλοκαιρι, αν της αρεσει και θελει, δωστης να ζωγραφισει, και με πινελα και πλαστελινη, κι αν ακομη εχεις ορεξη, δινε της να ψαλιδιζει περιοδικα(με την επιβλεψη σου) και καντε κολλαζ.... βοηθανε ολα αυτα στη λεπτη κινητικοτητα του χεριου!

 

το εμβολιο, το σημειωνουμε ως χρωστουμενο και εχουμε το νου μας να γινουν ολα μεχρι τελος σεπτεμβρη. δεν παιρνουν κεφαλια:lol:, αλλα με την πρωτη ευκαιρια να το κανεις.:P;)

 

κοριτσια η εγγραφες για νηπαιγωγεια δεν ξεκινανε 1 ιουνιου???? εμας ακομα δεν εχει λιστα με τα δικαιολογητικα που θελουν...

 

1-21 Ιουνιου. θα βγει λιστα σιγουρα μεχρι το τελος του μηνα, αν και ειναι συνηθως ιδια τα δικαιολογητικα που ζητανε. κοιτα στα προηγουμενα ποστ, θα τα βρεις και κλεισε ραντεβου οπου να 'ναι σε ΠΔ, ΟΦ, ΟΔ, να εισαι καλυμμενη;)

 

(ποστ 618,

+ δελτιο υγειας που το δινει η νηπιαγωγος-το συμπληρωνει ο ΠΔ

+ αιτηση εγγραφης και υπευθ. δηλωση για την ασφαλη προσελευση και αποχωρηση του παιδιου, που τα κανεις στο νηπιαγωγειο.)

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

οι αριθμοι ειναι μεγααααλη ιστορια, που αν στην αναλυσω εδω θα βγουμε εκτος θεματος, αλλα μη σε αγχωνουν ουτε αυτοι ουτε τα γραμματα,εχει ολο το νηπιο και την μιση Α' δημοτικου να τα εμπεδωσει! οσο για τη γραφη, το χερακι των προνηπιων ειναι λιγο ανωριμο αλλα στο νηπιο, λιγο με το ψαλιδι, λιγο με την πλαστελινη, τον πηλο, τα φυλλα εργασιας, τη ζωγραφικη, παιρνει τα πανω του... μη σε αγχωνει ουτε αυτο. το καλοκαιρι, αν της αρεσει και θελει, δωστης να ζωγραφισει, και με πινελα και πλαστελινη, κι αν ακομη εχεις ορεξη, δινε της να ψαλιδιζει περιοδικα(με την επιβλεψη σου) και καντε κολλαζ.... βοηθανε ολα αυτα στη λεπτη κινητικοτητα του χεριου!

 

το εμβολιο, το σημειωνουμε ως χρωστουμενο και εχουμε το νου μας να γινουν ολα μεχρι τελος σεπτεμβρη. δεν παιρνουν κεφαλια:lol:, αλλα με την πρωτη ευκαιρια να το κανεις.:P;)

 

 

 

1-21 Ιουνιου. θα βγει λιστα σιγουρα μεχρι το τελος του μηνα, αν και ειναι συνηθως ιδια τα δικαιολογητικα που ζητανε. κοιτα στα προηγουμενα ποστ, θα τα βρεις και κλεισε ραντεβου οπου να 'ναι σε ΠΔ, ΟΦ, ΟΔ, να εισαι καλυμμενη;)

 

(ποστ 618,

+ δελτιο υγειας που το δινει η νηπιαγωγος-το συμπληρωνει ο ΠΔ

+ αιτηση εγγραφης και υπευθ. δηλωση για την ασφαλη προσελευση και αποχωρηση του παιδιου, που τα κανεις στο νηπιαγωγειο.)

 

σε ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

(Ακολουθεί ηλίθια ερώτηση αλλά με την τρίτη γέννα έχω πέσει σε νοητικό επιπεδο αχιβαδας)

Έμαθα σε ποιο σχολείο θα κάνουμε χαρτια για προνήπιο, που θα παω να δω τα δικαιολογητικά που χρειάζονται και που τα καταθέτω; Στο νήπιο; Κι αν ναι πηγαίνω στο σχόλασμα;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

(Ακολουθεί ηλίθια ερώτηση αλλά με την τρίτη γέννα έχω πέσει σε νοητικό επιπεδο αχιβαδας)

Έμαθα σε ποιο σχολείο θα κάνουμε χαρτια για προνήπιο, που θα παω να δω τα δικαιολογητικά που χρειάζονται και που τα καταθέτω; Στο νήπιο; Κι αν ναι πηγαίνω στο σχόλασμα;

 

γεια σου λεγκω

θα παρεις τη μπεμπα και θα κανεις μια βολτα απο το νηπιαγωγειο (σωκιων-αδανων ε;). εκει απ' εξω θα λεει τι ωρα γινονται οι εγγραφες (συνηθως στο σχολασμα) και τα δικαιολογητικά (ληξιαρχικη πραξη γεννησης, φωτοτυπια τα εμβολια, λογαριασμος δεκο, εξεταση απο οδοντιατρο-να σου γραψω μια- και αιτηση που συμπληρωνεις εκει).

εχεις πιθανοτητες σε εκεινο το σχολει. μεχρι και φετος πήραν προνηπια.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια εμένα στο νήπιο που πήρα τηλ.μου είπαν οτι για τα προνήπια το μόνο που χρειάζεται ειναι μια αίτηση που μας δίνουν εκείνοι και όταν θα γίνει η κλήρωση τον Σεπτέμβριο και αν μας πάρουν θα μας πουν για έξτρα χαρτιά.:(Απο 1Ιουνιού μου είπαν:|

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια εμένα στο νήπιο που πήρα τηλ.μου είπαν οτι για τα προνήπια το μόνο που χρειάζεται ειναι μια αίτηση που μας δίνουν εκείνοι και όταν θα γίνει η κλήρωση τον Σεπτέμβριο και αν μας πάρουν θα μας πουν για έξτρα χαρτιά.:(Απο 1Ιουνιού μου είπαν:|

 

Είναι για ευκολία όλων.

Και το σχολείο δεν θα γεμίζει χαρτιά, και εσείς δεν θα τρέχετε σε γιατρούς.

Αν γίνει κλήρωση και αν τύχει το όνομα της, τότε θα κάνετε τις εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια εμένα στο νήπιο που πήρα τηλ.μου είπαν οτι για τα προνήπια το μόνο που χρειάζεται ειναι μια αίτηση που μας δίνουν εκείνοι και όταν θα γίνει η κλήρωση τον Σεπτέμβριο και αν μας πάρουν θα μας πουν για έξτρα χαρτιά.:(Απο 1Ιουνιού μου είπαν:|

 

σωστοιιιιιιιιιιιιιιι!

 

καλη τυχη!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια εμένα στο νήπιο που πήρα τηλ.μου είπαν οτι για τα προνήπια το μόνο που χρειάζεται ειναι μια αίτηση που μας δίνουν εκείνοι και όταν θα γίνει η κλήρωση τον Σεπτέμβριο και αν μας πάρουν θα μας πουν για έξτρα χαρτιά.:(Απο 1Ιουνιού μου είπαν:|

 

Και εμάς στη καλαμαρια έτσι μου είπαν. Μόνο μια εγγραφή/αίτηση από 1η Ιουνίου κ μετά τα χαρτιά.:-)

 

Link to comment
Share on other sites

έχει κάποιος γονιός άποψη για τα νηπιαγωγεία στην περιοχή Βάρης και Βουλιαγμένης? και εννοω εσωτερικά από θέμα δασκάλων και προσοχής διότι αν κρίνω από το εξωτερικό περιβάλλον είμαι ήδη απογοητευμένη.

Το καλύτερο νηπιο που είδα έχει μια τσιμεντένια αυλή με δυο άθλιες πλαστικές τσουλίθρες :(

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

έχει κάποιος γονιός άποψη για τα νηπιαγωγεία στην περιοχή Βάρης και Βουλιαγμένης? και εννοω εσωτερικά από θέμα δασκάλων και προσοχής διότι αν κρίνω από το εξωτερικό περιβάλλον είμαι ήδη απογοητευμένη.

Το καλύτερο νηπιο που είδα έχει μια τσιμεντένια αυλή με δυο άθλιες πλαστικές τσουλίθρες :(

 

ευχαριστώ πολύ

 

 

Μα έτσι και αλλιώς δεν θα γίνει εγγραφή στο σχολέιο που θες, αλλά στο σχολέιο που ανήκετε με βάση τη διεύθυνση κατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...