Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

Οχι, μου ειπε να ειμαι στο νηπιαγωγειο. Θα γινουν καποιες εργασιες, και θα ειναι εκει η νηπιαγωγος.

 

 

Τι να σου πω....

Αν σου το είπαν, πήγαινε....

Πάντως τα σχολεία 21/6 έκλεισαν και δεν είναι υποχρεωμένος κανένας να είναι εκεί....

Επίσης, δεν γνωρίζω αν έχουν σταλεί ήδη τα στοιχεία εγγραφών στην πρωτοβάθμια (εμείς τα στέλναμε στις 21/6 στο τέλος της μέρας φεύγοντας περνούσε κάποιος από την πρωτοβάθμια και τα άφηνε)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

Πηγα και αλλαξα την αιτηση, αλλα η νηπιαγωγος ειναι απαραδεκτη. Για ποιο λογο να θελω να την αλλαξω, αφου ετσι κι αλλιως ειμαστε χαμενοι απο χερι και δε θα παρουν προνηπια!:shock:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω , στα νηπιαγωγεία δεν κρατάνε κάποιες θέσεις για εγγραφές τον σεπτέμβριο ;

 

Κανονικά ΔΕΝ πρέπει να κρατάνε.

Οι εγγραφές είναι 1-21 Ιουνίου.

Μετά πρέπει να γίνουν οι διεργασίες για τυχόν κλήρωση κλπ.

Ο νόμος λέει ότι η κλήρωση γίνεται την π΄ρωτη εργάσιμη μέρα μετά τη 15η ιουνίου (όταν οι εγγραφές ήταν μέχρι τότε) άρα λογικά τώρα γίνεται την πρώτη εργάσιμη του Σεπτεμβρίου.

Αν ο καθένας έρχεται και γράφει το παιδί του όποτε θέλει, ανατρέπεται όλος ο προγραμματισμός. Αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης προθεσμιών.

Πρακτικά, αν έρθει ένα νήπιο το Σεπτέμβριο δεν μπορεί η νηπιαγωγός να πει δεν το παίρνω, εκτός αν έχουν συμπληρωθεί οι θέσεις ΜΟΝΟ με νήπια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλημερα!!!

μπορειτε να με ενημερωσετε αν γνωρισετε ποτε ξεκινανε τα νηπια και ποτε περιπου η κληρωση?

 

ok το σηκωσαν επιτελους το τηλ στην αβαθμια.

1η σεπτ. ανοιγει λεει το νηπιο να παρω τηλ να μαθω ποτε θα κανουν τη κληρωση ειναι λεει θεμα νηπιαγωγειου

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ρωτησα στην α'βαθμια και μου ειπαν πως ειναι θεμα του καθε νηπιαγωγειου και καλυτερα να παρω εκει. αν κι εγω για τοτε το βλεπω θα πρεπει να κανονισω τι να κανω τη μικρη και να στειλω τη πεθερα μου...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Tara οχι αλλα με μπερδεψες γιατι τις αιτησεις θα πρεπε να τις εχεις κανει τον ιουνιο οποτε θα σου χαν πει τα δικαιολογητικα απο εκει. Οταν εισαι σε παιδικο σταθμο δεν εχει διαφορα αν θα ειναι σε ηλικια προνηπιου πας τα ιδια που ζητουν για ολες τις ηλικιες.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις το ιδιο. Παντως τα περισσοτερα δικαιολογητικα που ζητανε ειναι για να δουν αν εχεις προυποθεσεις να μπεις στο αταθμο εκτος εσπα. Πχ βεβαιΩσεις εργοδοτη εκκαθαριστικα και λοιπα. Απ τη στιγμη που εισαι με το προγραμμα ισως να μη ζητησουν και τιποτα. Περσι στον ιδιωτικο δε ζΗτησαν τιποτα παλι μεσω προγραμματος. Στο δημοσιο γιατι να ζητησουν; Παντως αν εμενα τη παρουν στη κληρωση στο προνηπιο εννοειται πως θα τη παω προνηπιο! Αλλα επειδη εχει κληρωση πρεπει να μαστε πολυ τυχεροι!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η απορια που εχω με τα προνηπια ειναι η εξης: καθε χρονο μενουν πχ καποιες θεσεις απ τα νηπια και κανουν κληρωση κ παιρνουν προνηπια. Αν τα προνηπια ειναι τρια τεσσερα τι προγραμμα ακολουθουν; Φτιαχνουν ειδικο προγραμμα για τεσσερα παιδακια; Η τα βαζουν μεσα στο νηπιακο τμημα και τους δινουν να κανουν αλλα πραγματα απ τα νηπια; Πως γινεται ξερει κανεις να μου απαντησει;

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Αυτο αν ειναι ετσι με προβληματιζει γιατι πχ το δικο μου το παιδακι δε μπορει να καταλαβει η να κανει αυτα που μπορει ας πουμε ενα παιδακι πχ ενα χρονο μεγαλυτερο! Η δικια μου ειναι γεννημενη τελος του χρονου οποτε θα μπορουσε να βρεθει με παιδια ενα (η ακομα κ παραπανω) χρονο μεγαλυτερα . Και αν μπορεσει τελικα να παρακολουθησει τα μεγαλυτερα πες, του χρονου θα ξαναβρεθει στην ιδια ταξη με τα ιδια παιδακια να κανει τα ιδια πραγματα ξανα; Παντως καλα λες ας μας απαντησουν οι γνωστες του θεματοα!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

v&a νήπια και προνήπια είναι μαζί και το πρόγραμμα είναι κοινό. Οι δραστηριότητες είναι για το σύνολο της ομάδας και προσαρμόζεται στις ανάγκες αυτής. Οι "απαιτήσεις" για τα προνήπια είναι μικρότερες και σε κάθε περίπτωση κερδίζουν με το να συναναστρέφονται με λίγο μεγαλύτερα παιδιά!

[URL=http://alterna-tickers.com][IMG]http://alterna-tickers.com/tickers/generated_tickers/h/hqciamtgw.png[/IMG][/URL][URL=http://alterna-tickers.com][IMG]http://alterna-tickers.com/tickers/generated_tickers/i/ix3utlhop.png[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

Όσο για τον δεύτερο χρόνο φυσικά, δεν κάνει ξανά τα ίδια. Πρώτον, γιατί υπάρχει πιθανότητα να έχει άλλη δασκάλα οπότε θα διδάξει πράγματα με το δικό της τρόπο (δεν υπάρχει συγκεκριμένη ύλη στο νηπιαγωγείο μόνο κάποιες κατευθυντήριες γραμμές) και δεύτερον, γιατί και η ίδια να είναι κάνει άλλο πρόγραμμα για την περίπτωση που σκέφτηκες κι εσύ!

[URL=http://alterna-tickers.com][IMG]http://alterna-tickers.com/tickers/generated_tickers/h/hqciamtgw.png[/IMG][/URL][URL=http://alterna-tickers.com][IMG]http://alterna-tickers.com/tickers/generated_tickers/i/ix3utlhop.png[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο αν ειναι ετσι με προβληματιζει γιατι πχ το δικο μου το παιδακι δε μπορει να καταλαβει η να κανει αυτα που μπορει ας πουμε ενα παιδακι πχ ενα χρονο μεγαλυτερο! Η δικια μου ειναι γεννημενη τελος του χρονου οποτε θα μπορουσε να βρεθει με παιδια ενα (η ακομα κ παραπανω) χρονο μεγαλυτερα . Και αν μπορεσει τελικα να παρακολουθησει τα μεγαλυτερα πες, του χρονου θα ξαναβρεθει στην ιδια ταξη με τα ιδια παιδακια να κανει τα ιδια πραγματα ξανα; Παντως καλα λες ας μας απαντησουν οι γνωστες του θεματοα!!!!

 

 

Τα τμήματα είναι ενιαία. Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχουν τμήματα προνηπίων και τμήματα νηπίων (και όπου υπάρχουν είναι παράνομο).

Το πρόγραμμα που ακολουθείται είναι ακριβώς το ίδιο, αλλά φυσικά δεν υπάρχουν οι ίδιες απαιτήσεις από τα "μικρά" και τα "μεγάλα" παιδιά. Από ένα "μεγάλο" π.χ. θα έχω την απαίτηση γύρω στα Χριστούγεννα να μπορεί να γράφει το όνομα του χωρίς να το βλέπει, από ένα "μικρό" 'ομως όχι, αλλά θα μου αρκεί να γράφει το όνομα του (ένα παράδειγμα, που μπορεί να εφαρμοστεί σε διάφορους τομείς).

Τα "μικρά" επωφελούνται από την αλληλεπίδραση με τα "μεγάλα" και προσπαθούν να τα μιμηθούν, και έτσι έχουν μια πιο γρήγορη πρόοδο. Έχω παρατηρήσει τα χρόνια που δουλέυω, ότι νήπια που έχουν πάει προνήπια στο νηπιαγωγείο είναι πιο προχωρημένα από αυτά που πήγαν προνήπια σε παιδικό, και φυσικά δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που δεν πήγαν καθόλου προνήπια (πάντα πρόκειται για γενικές παρατηρήσεις και σίγουρα υπάρχουν ατομικές διαφορές).

Τέλος, το πρόγραμμα, μπορεί να είναι το ίδιο στα βασικά του σημεία/στόχους, αλλά δεν φτάνουμε στους στόχους με τον ίδιοο τρόπο κα΄θε χρόνο. Οι δραστηριότητες που μπορούν να γίνουν για να πιτευχθεί ένας στόχος είναι τόσες πολλές, που δεν επαναλαμβάνονται. Ακόμα και η ίδια δραστηριότητα να γίνει, θα είναι διαφορετική γιατί θα είναι διαφορετικά τα παιδιά, η μέρα κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

se eυχαριστω πολυ. και εγω εμαθα πως στο προνηπιο που εκανα τα χαρτια μου γινεται πολυ καλη δουλεια και μακαρι να μας παρουν, παρολο που εχουμε μπει και με το πργραμμα του εεταα σε δημοτικο σταθμο....Τωρα που εισαι εδω να σε ρωτησω και κατι αλλο, η κληρωση γινεται αναμεσα σε ολα τα παιδακια που εχουν κανει αιτηση για προνηπιο? δε λαμβανονται δηλ. κριτηρια πχ του οτι και οι 2 γονεις εργαζονται οπως στους παιδικους? και πληρωνουμε τιποτα οπως πχ τα τροφεια στους παιδικους, κατι αντιστοιχο?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

se eυχαριστω πολυ. και εγω εμαθα πως στο προνηπιο που εκανα τα χαρτια μου γινεται πολυ καλη δουλεια και μακαρι να μας παρουν, παρολο που εχουμε μπει και με το πργραμμα του εεταα σε δημοτικο σταθμο....Τωρα που εισαι εδω να σε ρωτησω και κατι αλλο, η κληρωση γινεται αναμεσα σε ολα τα παιδακια που εχουν κανει αιτηση για προνηπιο? δε λαμβανονται δηλ. κριτηρια πχ του οτι και οι 2 γονεις εργαζονται οπως στους παιδικους? και πληρωνουμε τιποτα οπως πχ τα τροφεια στους παιδικους, κατι αντιστοιχο?

 

Τα νηπιαγωγεία είναι (ακόμα) δωρεάν. Από εκεί και πέρα, οι γονείς καλούνται να δώσουν ένα ποσό ή να αγοράσουν κάποια πράγματα για να μπορέσει να λειτουργήσει το σχολέιο, γιατί ΔΥΣΤΥΧΩΣ η χρηματοδότηση από το κράτος δεν επαρκεί ούτε για τις βασικές ανάγκες του σχολέιου.

Εγώ δίνω λίστα με πράγματα στους γονείς (δεν ζητάω χρήματα) και προσέχω να μην ξεπερνά τα 30 ευρώ (περίπου) και να περιλαμβάνει όσο το δυνατό περισσότερα πράγματα (σίγουρα Α4, μαρκαδόρους, κάποια χαρτόνια κλπ).

Η κλήρωση είναι διαφανής και γίνεται παρουσία των ενδιαφερόμενων. Κριτήρια δεν λαμβάνονται υπόψη.

Για περισσότερες πληροφορίες δες το προεδρικό διάταγμα 200 που καθορίζει τη λειτουργία των νηπιαγωγείων!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...