Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

Παιδια καλημερα,

 

Ο μεγαλος μου γιος (4 ετων) ειναι να παει προνηπιο το Σεπτεμβριο. Ξερω -νομιζω- σε ποιο σχολειο ειναι να παει αλλα δεν ξερω τι χρειαζεται απο χαρτια κλπ. Στο site του Υπ.ΕΠΘ δεν μπορεσα να βρω κατι.

 

Εσεις οι πιο εμπειροι ξερετε να μου πειτε ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

Καλησπερα, για να γραφτει στο προνηπιο θελει πιστοποιητικο γεννησεως,ενα λογαριασμο Δεη ή Οτε στο ονομα σας ή στο ονομα του συζυγου κ το βιβλιαρειο υγειας του παιδιου...αυτα!!!!

Τα ξερω απο πρωτο χερι γιατι θα γραψω τον μικρο μου τον Ιουνιο!!!!!

Τοτε γινονται οι εγγραφες για τα προνηπια τωρα ειναι οι πρεγγραφες για τα νηπια!

Ελπιζω να βοηθησα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Από το ΥΠΕΠΘ, (στις συχνές ερωτήσεις):

 

11. Ποια είναι τα δικαιολογητικά εγγραφής;

 

* Πιστοποιητικό γεννήσεως

* Επίδειξη του βιβλιαρίου του παιδιού για έλεγχο εμβολίων

* Οδοντολογική εξέταση

* Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (κατά την κρίση του Διευθυντή)

 

http://www.ypepth.gr/el_ec_page76.htm

 

Συνήθως ως αποδεικτικό για τη διεύθυνση κατοικίας ζητείται λογαριασμός ΔΕΗ-ΟΤΕ ή υπεύθυνη δήλωση του γονέα-κηδεμόνα.

 

Ελπίζω να βοήθησα. Με το καλό...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

παιδιά έχω μπερδευτεί ....

ο γιός μου πάει προνήπιο σε ιδιωτικό απο τον Σεπτέμβρη όμως θέλω να τον πάω στο νήπιο στο δημόσιο της περιοχής ..

μπαίνοντας στο Υπουργείο Παιδείας λέει οτι οι προεγγραφές έγιναν τον Μάρτιο ενώ οι εγγραφές θα γίνουν 1-21 Ιουνίου ..

εμείς δεν το καταλάβαμε νωρίς για την προεγγραφή και έτσι δεν την κάναμε ,, λέτε να έχουμε πρόβλημα στην εγγραφή????

Link to comment
Share on other sites

Κανενα...αν ανηκεις στο συγκεκριμενο νηπιο...δεν μπορουν να μην στο δεχτουν ακομα και αν πας τον Σεπτεμβριο (βεβαια εσυ θα κανεις κανονικα τις διαδικασιες των Ιουνιο ετσι..δεν τ αφηνουμε :wink: )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξερεις ποσα παιδακια γραφονται τελευταια στιγμη(Σεπτεμβριο)??

Οι δασκαλες το ξερουν αυτο.... και γι αυτο προειδοποιουν καμια φορα οτι τα προνηπια ενδεχεται να μην τα παρουν (ολα) και εξαρταται απ τον αριθμο των νηπιων(που το ξερουν παντα ..τελευταια στιγμη...κατα σεπτεμβριο πλευρα :wink: )

 

Ολα καλα θα πανε..εδω εγω που φετος ειναι η τριτη χρονια στο νηπιο ( :lol::lol: ) και του χρονου τα διδυμακια μου θα εχουν καινουργια δασκαλα(αυτη που εχουν τωρα ειναι εγκυος και θα φυγει μετα το πασχα) και εχω αγωνια αν θα εχουν καλη νηπιαγωγο 8)

Παντως το πιο βασικο ειναι η δασκαλα στην πρωτη δημοτικου (οκ και στις αλλες ταξεις)

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol:

Η μεγαλη παει φετος πρωτη δημοτικου ..οποτε 2 χρονιες αυτη και φετος τα διδυμα πανε προνηπιο ...συνολο 3 χρονια..του χρονου με το καλο παιρνω πτυχιο καθως θα κλεισουμε 4 χρονια (μαζι με το νηπιο που θα πανε τα διδυμακια μου :wink: )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...
  • 1 χρόνο μετά...

Καλή σας μέρα και καλή αρχή στα παιδακια που πηγαν σημερα σχολειο.

Καλή χρονια για τα παιδάκια τα τυχερά!!!

Για τα άτυχα σαν και εμάς, μενει μόνο να προσευχόμαστε και να περιμένουμε!!!

"Κανα ταξιτζή γνωστό ξερετε να μας συστήσετε;;;"

Που κολλάει αυτό;;;

Διαβάστε παρακάτω και θα καταλάβετε:

 

Πήγαμε και εμείς σήμερα στο αγιασμό, στο ειδικό νηπιαγωγείο/δημοτικό Νταού Πεντέλης στην Ραφήνα, όπου καταφέραμε να γραφτούμε μετά απο μια μεγάλη "οδυσεια" τον Ιούνιο, αλλά αυτό δεν θα το σχολιάσω τώρα μιας και πάει πέρασε!!!

 

Η μέρα μας ξεκίνησε άσχημα απο την στιγμή που φτάσαμε.

Πρώτα γιατί μας έπιασε η μπόρα, απο την στιγμή που πατήσαμε το ποδι μας μεχρι την ώρα που φύγαμε οπου και βγήκε ενας τεράστιος ήλιος και το ουράνιο τόξο(!) και δεύτερον η άσχημη μέρα συνεχίστηκε μετά τον αγιασμό όπου μαθάμε τα άσχημα νέα , τα οποια δυστυχώς ... υποπτευόμουνα!!!

 

Δεν έχει ακόμη διοριστεί νηπιαγωγός,και ουτε γνωριζουν το ποτε θα διοριστεί μιας και ολα πήγαν πίσω λογω των εκλογών, άρα το νηπιαγωγείο δεν θα λειτουργήσει ακόμη!!!

Αγνωστο το πότε θα ερθει η νηπιαγωγός η οποία θα ειναι και αναπληρωτρια, άρα μπορει να φυγει ανα πασα στιγμή και να μείνουν τα παιδιά στην μεση της χρονιάς παλι ξεκρέμαστα!!!

 

Για την μεταφορά μας είχαν υποσχεθεί ταξί, το οποίο όμως μέχρι σήμερα δεν έχει βρεθεί και ειναι φυσης αδυνατον να τον πηγαινοφέρνω αφου μένουμε 35 χιλιομετρα μακριά (που χρήματα για βεζίνες κλπ)!!!

Για το ταξί μαλιστα με ενημέρωσαν οτι η νομαρχία θα το πληρώνει 160,00 ευρώ την ημέρα(!) για την διαδρομή, αλλά δεν δέχονται οι ταξιτζήδες γιατί τους πληρώνουν τα χρήματα ολα μαζί στο τελος του σχολικού έτους και δεν τους συμφέρει!!!

Μάλιστα καλούμαστε εμείς οι γονείς να βρούμε λύση ψαχνοντας εμείς για κανα γνωστό ταξιτζή, φιλοτιμο και φιλέσπλαχνο να μας εξυπηρετήσει, αλλιως τα παιδιά θα μείνουν σπίτι!!!

 

Ευτυχώς για μας, έχω μια εναλλακτική λύση, το κέντρο ημέρας στο Κορωπί, που φοιτά το παιδί μου τα 3 τελευταία χρόνια (όμως για πόσο ακόμη;;;) και έτσι το παιδί δεν θα μείνει ξεκρέμμαστο όλο αυτό το διάστημα αν και ποτέ λυθούν τα προβλήματά μας, όμως υπάρχουν πολλά παιδάκια που θα βιώσουν την αποξένωση και την αδιαφορία του κράτους όπως άλλωστε γίνεται κάθε χρόνο και θα μείνουν και φέτος στο σπίτι !!!

 

Εδώ κολλάει το (μακροσκελές) εύλογο ερώτημά μου :

"Γιατι λέτε κύριοι υπουργοί της εκάστοτης κυβέρνησης, (γιατι αυτή η κολώνια κρατάει χρονια τώρα), οτι η εκπαιδευση ειναι δωρεάν και υποχρεωτική για ολα τα παιδιά;;;;

Για ποια παιδιά μιλάμε;;;

Γιατί αφού ολα τα παιδιά είναι ίσα απέναντι στο νόμο, τελικά καθε χρονο φαινεται, οτι δεν ειναι και οτι τα παιδάκια που θα έπρεπε το κρατος να φροντίσει με περίσια αγάπη και φροντίδα, κανει πως δεν τα βλέπει και τους φέρεται σαν να είναι αόρατα;;;

Γιατί άραγε ποτέ κανένας υπουργός ή πρωθυπουργός δεν πηγε να κανει αγιασμό ή να επισκεφτει στα μέσα της χρονιάς εστω ένα ειδικό σχολείο;;;

Ξέρετε κύριοι, δυστυχώς για σας υπάρχουμε και εμείς!!!!"

 

Αγγελική

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
θα ειναι και αναπληρωτρια, άρα μπορει να φυγει ανα πασα στιγμή και να μείνουν τα παιδιά στην μεση της χρονιάς παλι ξεκρέμαστα!!!

 

Αγγελική

 

ευχμαι να πανε ολα καλα κα γρηγορα. για την αναπληρωτρια δε χρειαζεται να ανησυχεις δεν ειανι τοσο ευκολο να φυγει στη μεση της χρονιας. ειναι τοσο πιθανο οσο και σε μια μονιμη. εκτος αν ο προισταμενος για καποιο λογο θεωρησει οτι δε χρειαζεται να ειναι εκει,πραγμα αδυνατο.οι προσληψεις στα σχολεια ισχυουν κανονικα κατ εξαιρεση. τι εγινε τελικα;

Link to comment
Share on other sites

ΗΡΘΕ!!!! :)

 

Τελικά ηρθε η νηπιαγωγός και ειναι αστέρι!!!

Ειμαστε σουπερ τυχεροί (αυτή ειναι η ατυχη γιατι επι 7 χρονια δεν την μονιμοποιούν και γυρισει ολη την Ελλάδα σαν τη γυφτισσα!!! Αλλους και αλλους ξερουν να τους νομιμοποιούν, αυτοί που κανουν καλά την δουλειά τους και χρειαζονται για τα παιδιά μας ΔΕΝ!!!)

 

Βέβαια εχουμε ενα πολυ σοβαρό θεμα με την καθημερινή μας μεταφορά και εχω λαλήσει που τον πηγαινωφερνω αλλά υπομονή κανω γιατι μας υποσχέθηκαν πουλμαν μεχρι τελη Οκτωβρίου (ελπίζω να ζώ μεχρι τοτε!!!)

Τεσσερις μερες τώρα και εχω κανει 400 χιλιόμετρα οδηγώντας και επειδή δεν με συμφέρει να ερθω σπιτι και να ξαναπαω να τον παρω το μεσημερι (γιατι κανω 45΄λεπτά μονο να παω) και ετσι καθομαι σε καφετερια στη Ραφήνα και με το ζορι παρακολουθω "αν κουνιώνται οι βάρκες" εχω παραμελήσει το σπιτι μου και φυσικά τον εαυτό μου.

 

Κανω απλά ΥΠΟΜΟΝΗ (τελικά εχω αρκετή και δεν το ηξερα!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΗΡΘΕ!!!! :)

 

Τελικά ηρθε η νηπιαγωγός και ειναι αστέρι!!!

Ειμαστε σουπερ τυχεροί (αυτή ειναι η ατυχη γιατι επι 7 χρονια δεν την μονιμοποιούν και γυρισει ολη την Ελλάδα σαν τη γυφτισσα!!!Αλλους και αλλους ξερουν να τους νομιμοποιούν αυτοί που κανουν καλά την δουλειά τους και χρειαζονται για τα παιδιά μας ΔΕΝ!!!)

 

Βέβαια εχουμε ενα πολυ σοβαρό θεμα με την καθημερινή μας μεταφορά και εχω λαλήσει που τον πηγαινωφερνω αλλά υπομονή κανω γιατι μας υποσχέθηκαν πουλμαν μεχρι τελη Οκτωβρίου (ελπίζω να ζώ μεχρι τοτε!!!)

Τεσσερις μερες τώρα και εχω κανει 400 χιλιόμετρα οδηγώντας και επειδή δεν με συμφέρει να ερθω σπιτι και να ξαναπαω να τον παρω το μεσημερι (γιατι κανω 45΄λεπτά μονο να παω) και ετσι καθομαι σε καφετερια στη Ραφήνα και με το ζορι παρακολουθω "αν κουνιώνται οι βάρκες" εχω παραμελήσει το σπιτι μου και φυσικά τον εαυτό μου.

 

Κανω απλά ΥΠΟΜΟΝΗ (τελικά εχω αρκετή και δεν το ηξερα!)

 

Το μονο θετικό ειναι οτι δεν μας εδωσαν λιστα να αγοράσουμε υλικά οπως σε σας.

Ετσι κατι γλιτώσαμε οικονομικά αλλά θα τα χιλιοπληρώσω σε βεντζίνες φυσικά...γρρρρρ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Angela είμαι και εγώ θαυμαστριά σου!!! Μη το βάζεις κάτω αποτελείς παράδειγμα για όλες μας....Χωρίς να ξέρω βέβαια πόση ώρα κάθεσαι στην καφετέρια και αν και εμένα προσωπικά μου φαίνεται πολύ ωραία ιδέα να πίνω καφέ στο λιμάνι με θέα την υπέροχη θάλασσα..., αν μου επιτρέπεις να σου προτείνω να βρεις κάποια δουλειά για λίγες ώρες στη Ραφήνα έτσι ώστε να περνάει ο χρόνος σου καλύτερα και να βγάζεις και τα έξοδα της βενζίνης. Ως βάση θα σου πρότεινα να βρεις την τοπική εφημερίδα ''Δημότης'' η οποία έχει πολλές αγγελίες για εργασία. Συγγνώμη που πήρα το θάρρος αλλά το σκέφτηκα και είπα να το προτείνω....

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Angela είμαι και εγώ θαυμαστριά σου!!! Μη το βάζεις κάτω αποτελείς παράδειγμα για όλες μας....Χωρίς να ξέρω βέβαια πόση ώρα κάθεσαι στην καφετέρια και αν και εμένα προσωπικά μου φαίνεται πολύ ωραία ιδέα να πίνω καφέ στο λιμάνι με θέα την υπέροχη θάλασσα..., αν μου επιτρέπεις να σου προτείνω να βρεις κάποια δουλειά για λίγες ώρες στη Ραφήνα έτσι ώστε να περνάει ο χρόνος σου καλύτερα και να βγάζεις και τα έξοδα της βενζίνης. Ως βάση θα σου πρότεινα να βρεις την τοπική εφημερίδα ''Δημότης'' η οποία έχει πολλές αγγελίες για εργασία. Συγγνώμη που πήρα το θάρρος αλλά το σκέφτηκα και είπα να το προτείνω....

 

Το σκέφτηκα και εγώ πολλες φορές αλλά δεν γινεται .

Οταν πιανεις καπου δουλειά πρεπει να εισαι ξεκουραστος και συνεπεις , και στην δική μου περιπτωση ουτε το ενα ισχύει ουτε το αλλο.

Με τον παραμικρό βήχα στελνουν φετος τα παιδιά στο σπιτι και ετσι η συνεπεια παει ήδη περιπατο!!! Το θετικό ειναι οτι καποια στιγμή θα μας βαλουν λεωφορειο , αλλά αποτι καταλαβα θα με φάνε παλι οι δρόμοι γιατι ειμαστε πολυ πιο μακριά απο τα υπολοιπα παιδάκια . Προς το παρών ρεμβάζω την θαλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική...σου βγαζω το καπέλο για αλλη μια φορά για το μεγαλειο της ψυχης και την αγωνιστικότητά σου

 

Συμφωνώ κι εγώ με τη Μαρία, παρακολουθώ κι εγώ τον αγώνα που κάνεις εδώ και πολύ καιρό θέλω να σου πω ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ και πολλά συγχαρητήρια για ότι έχεις κάνει για τον γιό σου.

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μας λυπήθηκε ο Θεός και θα μας βαλουν απο την αλλη εβδομάδα, αν ολα πανε καλά και βρουμε και συνοδό, λεωφορειο!!!!!

 

Εβαλα αυτή την αγγελία , οποιος μπορει να βοηθήσει ευπροσδεκτος!!!

 

"Ζητείται ΑΜΕΣΑ κοπέλα ως συνοδός για σχολικό λεωφορείο με καθημερινά δρομολόγιο το πρωί 07:00 από Κίτσι Κορωπίου προς Ραφήνα και πάλι πίσω το μεσημέρι 13:30.

ΜΙΣΘΟΣ 350,00 ευρώ + ΙΚΑ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ : Κα Αγγελική 6944859533

Κος Νίκος 6977283421 "

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκαμε και συνοδό και το λεωφορειο λενε θα ξεκινήσει απο την Δευτέρα και ... ειδομεν!!!

 

Ομως σημερα μας εδωσαν ενα χαρτί ΑΤΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ γραφει για να το παμε λεει στον παιδιατρο να το συμπληρώσει, ομως εκει αναφερει πραγματα που δεν είναι αρμοδιοτητα του παιδιατρου οπως καρδιολογικά οφθαλμολογικά οδοντολογικά ακοής κλπ που επειδή γνωριζω τι παραξενος ειναι ο παιδιατρος μας προβλεπω να μην με φτανουν τα 300 ευρώ για γιατρους εξετασεις κλπ

Οταν το ειχα πρωτογραψει ειχαμε παει απλή βεβαιωση του παιδιατρου και της οδοντιατρου και το βιβλιαριο των εμβολαιων. τωρα αυτο καινουργιο ειναι;;;

Εσας σας το ζητήσανε αυτο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το έχουν ζητήσει από το καλοκαίρι. Είναι υποχρεωτικό για όλους. Κλείσε ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο ΟΠΟΤΕ σου κλείσουν ή αξιοποίησε το ταμείο σου. Μην το διαπραγματευτείς με το σχολείο, εφόσον τώρα γράφεστε, σκέψου ότι τα άλλα παιδάκια έχουν ξεκινήσει αυτές τις διαδικασίες από τον Ιούνιο. Μην το αμελήσεις όμως, γιατί είναι πραγματικά σημαντικό να υπάρχει εικόνα στο σχολείό της κατάστασης της υγείας όλων των παιδιών.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε πάει στο ΙΚΑ για τον παιδίατρο, καρδιολόγο και οδοντίατρο. Μπορώ να πω ότι οι δυο τελευταίοι ήταν πάρα πολύ πρόθυμοι, ευγενικοί, εξυπηρετικότατοι με το παιδί. Η παιδίατρος είναι εκείνη που μου τα παρακολουθεί.

 

Για τον οφθαλμίατρο, έτυχε και είχα ραντεβού στο Παίδων οπότε μου το έφτιαξαν εκεί!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά το χαρτί μας το συμπληρωσε εξολοκλήρου ο παιδιατρος γραφοντας στις εξετασεις οπως πιεση κλπ οτι "δεν συνεργάστηκε το παιδί" για να καταλαβουν οτι τα παιδακια με ειδικες αναγκες δεν ειναι και για πολλά πολλά!!! Αλλωστε σε ειδικο νηπιο παμε οχι σε κανονικό άρα δεν κανουν οτι κανουν και οι αλλοι. Βεβαια πηγαμε σε παιδοδοντιατρο αλλα ο οφθαλμιατρος που αλλωστε δεν ειχε και καμμια τυχη να τον εξετασει δεν μας χρειαστηκε.

Το προβλημα με το λεωφορειο και την μεταφορά μας λυθηκε επισης.

Καθε πρωί στις 7 τον παιρνει κοντα στο σπιτι μας και μας τον επιστρεφουν στις 2 παρα παλι.

Αλλά κανει ολοκληρη εκδρομη καθε μερα μιας και ειναι μιαμιση ώρα δρομος μεχρι το σχολειο του. Το ευτυχες ειναι οτι του αρεσει πολυ. Πηγα μαζί τους 3 μερες γιατι ήταν νεοι και οι οδηγοί στο δρομολογιο και οι συνοδοί και επρεπε καποιος που ήξερε τους δρομους και τα παιδια να τους δειξει και τον δρομο και το πως να συμπεριφερθουνε στα παιδακια αυτά ωστε να μην λυνονται, να μην φωναζουν, να μην κλωτσάνε κλπ.

Τωρα ειμαι επιτελους και παλι σπιτι μου.

Τωρα μπορώ να πω με χαμογελο "καλή σχολική χρονια" :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βρίσκω που να το βροντοφωνάξω σας το γραφω εδώ!!!!

Μίλησε ο Νεκτάριος και ειπε μεσα στο λεωφορειο προχτες δειχνοτάς με με το δακτυλο στην συνοδό " ΑΤΙ ΝΑΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ !!!!! (αυτή ειναι η μαμά μου)

Καλά ψήλωσα μεχρι και 10 ποντους απο περηφάνια!!!!

Λετε να μιλησει τελικά;;;; ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...