Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ελβετικό βιολογικό γάλα (biolac 1 και 2)


Recommended Posts

Ο παιδίατρός μου μου είπε ότι έχει κυκλοφορήσει ένα καινούργιο βιολογικό γάλα σκόνη Ελβετικής προέλευσης (biolac). Το έχει δοκιμάσει κανείς; Από τιμή;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΓΑΛΑ BIOLAC? ΕΙΝΑΙ ΝΕΟ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ Ο ΣΥΣΤΗΣΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ, ΕΙΝΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ!:-D:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα το συγκεκριμένο γάλα το δίνω στην κόρη μου τους τελευταίους μήνες και της αρέσει πολύ . Πουλιέται στα φαρμακεία αλλά επειδή είναι καινούριο στην αγορά πρέπει να πείτε στο φαρμακοποιό να το παραγγείλει. Κοστίζει 10,30 Ευρώ.

 

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα ,

 

το γάλα είναι μιας Ελβετικής εταιρείας με το όνομα Hochdorf Nutricec εισάγεται από την Biokid -Φίλια γη.

 

Κανονικά όμως δεν χρειάζονται όλες αυτές οι λεπτομέρειες, εγώ είπα στο φαρμακοποιό απλά το όνομα του γάλατος και τα υπόλοιπα τα βρήκε μόνος του.

 

Αν χρειαστείτε κάποια άλλη πληροφορία πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΓΑΛΑ BIOLAC? ΕΙΝΑΙ ΝΕΟ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ Ο ΣΥΣΤΗΣΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ, ΕΙΝΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ!:-D:-D:-D

 

 

Οταν λες για συμπληρωμα τι εννοεις?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα το βρεις στα φαρμακεία, ενδεχομένως κατόπιν παραγγελίας γιατί είναι ακόμη καινούργιο στην Ελλάδα. Είναι καταπληκτικό, εγώ το δίνω στον μικρό μου και είμαστε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Υπ'όψιν ότι το biolac υπάρχει και στο Βασιλόπουλο με ?9.11 το κουτί. Δεν ξέρω αν υπάρχει σε όλα τα καταστήματα αλλά μπήκα στο site της εταιρίας και βρήκα λίστα με τα καταστήματα που το έχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα μανούλες!! Εγώ μένω Κύπρο λόγω σπουδών και δίνω στο κοριτσάκι μου Biolac εδώ και ένα μήνα.. Είναι 13,5 μηνών και δεν μου έχει κάνει πρόβλημα, αν και το προηγούμενο γάλα ήταν ειδικό διότι την πείραζε στο στομαχάκι της. Εγώ το προμηθεύομαι από την Κρήτη (το κουβαλάω στις βαλίτσες μου) διότι εδώ δεν το έχει κανείς. Ξέρω ότι γίνεται εξαγωγή σε πολλές χώρες και ότι έχει μεγάλη κατανάλωση. Μην φοβηθείτε να το δώσετε στα παιδάκια σας.. :P

Μπεμπούλα μου πότε θα σε δούμε;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλασπερα.....ειναι το μονο γαλα μετα απο 10 τουλαχιστον που εχουμε δοκιμασει που το πινει....βρηκα την ηρεμια μου παιδια...δε ξερω γιατι αλλα το πινει σαν τρελη..και πινει πολυ περισσοτερο..εχει καμια παρομοια εμπειρια??? το γνωριζετε το γαλα? εγω κατα τυχη της το δωσα και σωθηκα...

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εγω προσπαθω να αποθηλασω(8μηνων) και δοκιμαζω διαφορα γαλατα!πηρα το biolac και δεν του αρεσε καθοοοολου!!μετα πηρα το βιολογικο της hipp!και αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι και τα 2 εχουν ακριβως την ιδια απαισια γευση και μυρωδια!!!λες και ηταν η ιδια μαρκα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμενα νου το συστησε η παιδιατρος μετα το χρονο. Το εδωσα αλλα δεν του αρεσε. Με το ζορι και ανακατεμενο με φριζομελ και παλι δεν το επινε. Αλλα δεν τον πειραξε καθολου. Δηλαδη ουτε δυσκοιλιοτητα, ουτε πονοκοιλος, ουτε δυσοσμια στα κακα. Απλα δεν του αρεσε η γευση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας, και εγω απο προσωπικη μου γνωμη συνιστω ανεπιφυλακα το Biolac καθως το μωρο δεν εχει καποιο προβλημα π.χ (αναγωγες εμετους κλπ)

επισης ειναι ενα εγκεκριμένο Ελβετικό Προϊον.

 

Φυσικα απο την αλλη πλευρα δεν παυει να ειναι μια ακομη εταιρια που χρηματοδοτει τους παιδιατρους να προωθουν το συγκεκριμενο προιον..

 

οπως και να΄χει συγκριτικα με καποια αλλα υπερτερεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 3 χρόνια μετά...

Καλημερα! σκεφτομαι να παρω το biolac 2 τωρα που θα αλλαξουμε γαλα σε λιγες μερες. Ειναι καλο γαλα; εχω μπλεχτει λιγο με τα βιολογικα. Το ψαχνω σε διαφορα σημεια στο διαδικτυο μπας και διαβασω κατι αρνητικο για καποιο ωστε να το αποφυγω. Για παραδειγμα ενω ημουν πεπεισμενη οτι το Babynat της VITAGERMINE ειναι πολυ καλο οργανικο γαλα τελικα βρισκω ενα αρθρο του 2009 που ο ΕΟΦ ειχε αποσυρει μια παρτιδα αυτου του γαλακτος γιατι ειχε βρεθει ενα επικινδυνο μικροβιο (http://www.iatronet.gr/eidiseis-nea/epistimi-zwi/news/7584/anaklisi-apagorefsi-xrisis-toy-vrefikoy-galaktos-babynat.html ). Οποτε ακομα και αν εχουν περασει χρονια απο τοτε δεν παυει αυτο που συνεβει να αμαυρωνει την φημη αυτου του γαλακτος. Για μενα τουλαχιστον. Μετα πηγα τα Holle-Hipp κτλ. αλλα ολα εχουν φοινικελαιο μεσα τους. Γενικα παντως ολα τα βρεφικα γαλατα εχουν φυτικα λιπη (σαν αντικατασταση του ζωικου λιπους του αγελαδινου γαλακτος) αλλα ηταν αναγκη να εχουν φοινικελαιο;; Εχω ακουσει τοσα και τοσα γι αυτο το ελαιο! Τελοσπαντων υπαρχει κατι που να εχει στο ελαχιστο οσο γινεται τα αρνητικα συστατικα; Της frezylac ? Ειναι και ελληνικη εταιρεια αυτη. Ακομα και για την Holle κατι ειχα ακουσει αρνητικο αλλα δεν θυμαμαι. Μονο για την Hipp δεν εχω ακουσει να πω την αληθεια.

Αν καποιος μπορει να βοηθησει με την εμπειρια του θα χαρω πολυ!:D

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω το έδινα στον μικρό από 1 ετους εως 16 μηνων (βιολακ 3). Το έπινε αλλα δεν τρελλαινοταν κιολας. Από τοτε που του άρχισα το βιολογικό ολυμπος πινει μεγαλες ποσοτητες.

 

Το βιολακ το βρίσκεις στο Αβ Βασιλοπουλο. Είναι πολύ βολικό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ειδα οτι το πουλαει ο Βασιλοπουλος! Πολυ καλο οντως αυτο! Ακομα δεν εχω καταληξει αν θα του δωσω το biolac 2 ή το Holle 2. Το θεμα ειναι οτι και τα δυο εχουν φοινικελαιο. Γενικα βεβαια τα βρεφικα γαλατα εχουν φοινικελαιο. Δεν εχω βρει καποιο να μην εχει. :(

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...