Active Member

ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΚΡΕΜΑ ΣΥΓΚΑΜΑΤΟΣ(ΤΥΠΟΥ SUDOCREM)

Recommended Posts

½ κουταλια της σουπας Λανολίνη

15 γραμμαρια κερί μελισσας

1 κουταλιά της σούπας ελαιολαδο

½ κούπα νερό

¼ κουταλάκι του γλυκού βόρακας

20 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεβάντας (προαιρετικό ή ο,τι αλλο αρωμα θελουμε)

Τα βαζουμε ολα μαζι σε ενα μπλεντερ...και ετοιμη!

Διαφημίσεις

½ κούπα νερό

τον βορακα που τον βρισκεις? οπως και την Λανολινη? :oops:

½ κούπα νερό

1) Που βρίσκεις τη λανολίνη?

2) Γιατί ρε άνθρωπε δεν τη βάζεις στις συνταγές με τα γιατροσόφια?ε?:P

Djccp2.png

67KIp2.png

κοριτσια, γεια σας....

δε την εχω κ ανει τη συνταγη γιατι δεν εχω αξιωθει να παω στο φαρμακειο να παρω καποια υλικα. την εχει κανει μια φιλη μου και μου λεει οτι ειναι οκ...μια χαρα!

Βορακα και λανολινη παιρνουμε απο το φαρμακειο, φανταζομαι δε θα εχουν ολα ομως....

Για επαναχρησιμοποιουμενες πανες...δε ξερω....αλλα γιατι οχι? δε βαζετε sudocrem?

Για επαναχρησιμοποιουμενες πανες...δε ξερω....αλλα γιατι οχι? δε βαζετε sudocrem?

όχι, sudocrem δεν κάνει, αλλά δεν ξέρω ποιο συστατικό περιέχει που δεν κάνει!

Διαφημίσεις

αυτή η κρέμα κάνει και για υφασμάτινες πάνες επαναχρησιμοποιούμενες?

Νομίζω ότι οι κοπέλες που χρησιμοποιούν επαναχρησιμοποιούμενες πάνες βάζουν κηραλοιφή στην κοκκινίλα, weleda στο σύγκαμα.

Djccp2.png

67KIp2.png

αχ βρε κοριτσια ειναι η 2η φορα που τα γραφω κ ο χρονος μου ειναι πολυτιμος....

η μεγαλη μου συγκαηκε πολυ, παρα πολυ.

τεταρτη απογευμα την ειχε η μαμα μου ( μενει απο πανω, δεν μυριζει τπτ, ηταν κομμωτρια παλια κ καηκε η οσφηση της), εγω ημουν με τα διδυμα σπιτι μου, την φερνει να την κανω μπανιο κ εχουν ξεραθει εντελως τα κακα της, σαν αμμος ειχαν γινει. γαργαρα το εκανα αυτο με τη μανα μου, λεξη δεν ειπα :twisted::twisted::twisted:! της βαζω sudocream pampers βραδινα k το πρωι ειναι καλυτερα. κανει καποια στιγμη κακα, την καταλαβα αμεσως, την επλυνα,sudocream ..ok. το μεσημερι οταν τελειωναμε το ταϊσμα στα μωρα εκανε παλι κακα. 5 λεπτα εμεινε με τα κακα στην κυριολεξια! ε! γδαρθηκε το δεξι χειλος στο πιπι κ εβγαζε το διαυγες δακρυ της απλα γδαρμενης πλυγης που δεν εχει ματωσει ακομα. περνω τφ τον παιδιατρο κ μου λεει κενακομπ 3-4 φορες τουλαχιστον κ απο πανω παχυ στρωμα ελαιωδους μορφης. εβαλα απο πανω bebanthol ροζ. στον καναπε η μικρη, με τραπεζομαντηλο, σελτε, πανα ανοιχτη κτλ. οταν εκανε τσισα......

μας ακουσε οολη η γειτονια μαλλον. εφερνα το γιογιο ( δεν το χρησημοποιει γενικοτερα κ πολυ) να μην τα βγαζει ολα, να τσιριζει ,να ιδρωνει, να μουγκριζει το παιδι...ταλαιπωρηθηκε παρα πολυ.:-(

χτες το πρωι παλι ηταν καλα, κοκκινο μονο στο χειλος. την πηηηρε η μανα μου κ περπατησαν λιγο, τριβη στο σημειο δηλ. γυρισαν, εκανε κακα.... παλι απο την αρχη η ταλαιπωρια της.

η sudocream εχει ψευδαργυρο μεσα,(μαλλον αυτο το συστατικο δεν θυμαστε) κ για τα διδυμα ο γιατρος μου εχει πει οχι ακομα, ειναι δυνατη κ δεν ξεπλενεται κ ευκολα, να την χρησημοποιησω αργοτερα σε αυτα.

ειναι καραδοκιμασμενη η συνταγη που λετε? γιατι εμενα εχει κ γδαρσιμο η μικρη. να παω στην αγαπημενη μου φαρμακοτριφτισσα να μου την φτιαξει την δευτερα!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Παντως και μονο του το ελαιολαδο, κανει θαυματα, σε εμας τουλαχιστον για να ειμαι απολυτα ακριβης, πλεον εχω καταργησει ολες αυτες τις κρεμες και με τον πρωτο ερεθισμο που θα δω, χρησιμοποιω μονο ελαιολαδο. Μακαρι να γτο ειχα ανακαλυψει νωριτερα....

ελαιόλαδο με νισεστέ! εύκολο, γρήγορο, φτηνό, με υλικά που έχουμε σπίτι. κ νισεστέ να μην έχουμε, βρίσκουμε στα σούπερ μάρκετ!

Διαφημίσεις

Κορίτσια εγώ πάλι θα σας πω τον πιο γρήγορο τρόπο για να γίνει καλά το μωράκι σας αν συγκάψει.. Λοιπόν θα σκουπίζετε το μωράκι σας με babylotion (ροζ) πάνω σε στεγνό βαμβάκι χωρίς καθόλου νερό και από πάνω θα βάζετε την κρέμα EDERNA.Θα περάσει αμέσως. Είναι σημαντικό να μην βάζετε καθόλου νερό για 2 μέρες τουλάχιστο μέχρι να δείτε ότι πέρασε εντελώς.

έγώ θα δώσω μια συνταγή για χειροποίητη κεραλοιφή η οποία είναι για συγκάματα και γενικά δερματοπάθειες μωρού, θηλών γυναίκας που θηλάζει και γενικά πληγών δέρματος: Σε μπεν μαρί ζεσταίνουμε 1 ποσότητα μελισσοκέρι γνήσιο στο οποίο προσθέτουμε 5πλάσια ποσότητα ελαιολάδου. Αφού ανακατέψουμε όταν λιώσουν καλά αδειάζουμε το μίγμα σε γυάλινο-α βάζο-α και αφού παγώσει έχουμε μια οικολογική αλοιφή για σκασίματα, εκζέματα, θηλές πληγωμένες που δε χρειάζεται να αφαιρέσουμε την αλοιφή πριν το θηλασμό, το μωράκι μας δε θα συγκαεί το πωπουδάκι του αν βάλουμε την κεραλοιφή. Για κάθε απορία ή περισσότερες πληροφορίες στείλτε e-mail στο edit admin

ότι η λανολίνη προερχεται απο μαλλι προβάτου και είναι ενοχοποιημένη για υπολείμματα εντομοκτόνου.στους καταλόγους των συστατικών είναι με κόκκινη βουλα.καλύτερα να χρησιμοποιήσετε βούτυρο καριτέ .ο βόρακας είναι επίσης με κόκινη βούλα εωσ και καρκινογόνος (χρησιμοποιειστε λεκιθίνη η γαλακτωματοποιητη συγκεκριμένο δεν ξέρω αν κα΄νει να αναφέρω μα΄ρκα οποια θελει ας μου στειλει μαιλ.)το νερό της βρύσης ευνοεί την αναπτυξη μικροοργανισμών και χαλάει πολύ γρήγορα η κρέμα χρησιμοποιείστε ή εμφιαλωμένο ή ανθόνερο. θα σας συμβούλευα να φτιάξετε την κεραλοιφη ευκολη γρήγορη αποτελεσματική.(αυτη είναι η δουλειά μου φτιάχνω σκευάσματα απο βότανα γιαυτο και σας τα λέω αυτά)

http://goneis-paidia.com/2010/06/28/keraloifi/

Κεραλοιφή

(συνταγή της Χαρίκλειας από το βιβλίο “Θηλασμός:Μια υπέροχη σχέση Α΄τόμος

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

εκτός του βόρακα (που δεν ξέρω τι είναι) έχουμε την ίδια συνταγή:):)!! σούπερ!!

O Βόρακας είναι λίγο παρεξηγημένος.

Εγώ για καλό και για κακό δεν θα τον έβαζα.....:?

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα