Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να τον στείλω παιδικό ναι η όχι


Recommended Posts

Ο γιος μου είναι 2 ½ χρονών πριν 3 μέρες ξεκινήσατε προσαρμογή στον παιδικό μας πήραν με το πρόγραμμα εττεα δεν τον πήγα ποιο νωρίς γιατι πριν 40 μέρες γέννησα το αδελφάκι του

Εγώ σε λίγες εβδομάδες θα επιστρέψω στην δουλεία

 

το βρεφική θα το προσέχει ο σύζυγος κ είπαμε για να μην παιδεύατε με δυο παΐδια κ να μην βαριέται ο μεγάλος να τον ξεκινήσουμε μιας κ μας πήραν κ με το πρόγραμμα κ είναι κ δωρεάν ;)

 

Το θέμα είναι ότι το παιδί ούρλιαζε μέσα σε 15 λεπτά μου τηλ να πάω να τον πάρω κ δημιουργήθηκε κ θέμα γιατί θα τον πάω ΤΟΣΟ νωρίς στις 7.30 γιατί δεν βολεύονται ΟΙ δασκάλες:twisted::twisted::twisted: κτλ

 

τηλ σε ανώτερους τουσ κ αυτό ρυθμιστικέ αλά ένιωσα ότι επειδή τις ξεβόλεψα ότι κοιτανε το παιδί μου με μισο μάτι :(:(:(

 

Επίσης στο τμήμα του όλα τα παιδάκια φορανε πάνα κ μου είπαν πως αν κατουρηθεί εστο κ μια φορα πάνω του θα του βάλουν πάνα

δεν θέλω να έχουμε πισωγυρίσματα κάναμε τόσο κόπο να απαλλαγούμε από την πάνα

 

 

Χτες βραδύ έβλεπε εφιάλτες

 

κ έλεγε όχι χολειο

όχι χολειο :(:(:(:(

Κατουρήθηκε πάνω δεν είχαμε ατυχήματα εδώ και μήνες :?

 

 

Δεν θέλω να δημιουργηθεί πρόβλημα στην ψίχουλα του ήρθε το αδελφάκι κ με διώχνουμε

Κ όλα αυτό με στεναχωρεί πολύ

 

Εσείς τι θα κάνατε?

συζητήσαμε με τον σύζυγο κ είπαμε να μην πάει παιδικό να τον κραταει εκείνος μαζί με το μωρό να γλυτώσουμε κ ιώσεις κ ψυχολογικά

 

αλήθεια τη θα σου πρόσφερε ο παιδικός σε αυτήν την ηλικία ? θα ήταν καλό για εκείνων ?

 

Φυσικά θα δώσουμε την θέση να πάει κάποια άλλη μανούλα με το πρόγραμμα τι λέτε κάνουμε καλά? η να τον πάμε για να συνηθίσει

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η αλήθεια είναι ότι άμα δεν πληρώσεις σπάνια βρίσκεις άτομα να κάνουν σωστή δουλειά!!!!Αυτή συμπεριφορά είναι απαράδεκτη από μέρους τους....Αλλά η δική μου άποψη είναι να συνεχίσεις να τον πηγαίνεις, δώσε στο παιδάκι σου 2 βδομάδες ένα μήνα να δοκιμάσει;);););) Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση να του δημιουργηθούν ψυχολογικά!! Όσο για τις ιώσεις ....το παιδί δεν πρέπει να είναι κλεισμένο μέσα για να μην κολλήσει, δεν είναι λογικό !!Πρέπει να έρθει σε επαφή με άλλα παιδάκια έτσι θα αρχίσει να κοινονικοποιήται , να μάθει να μοιράζεται...γιατί σε λίγο καιρό θα πρέπει να μάθει να μοιράζεται τα παιχνίδια του με το νέο αδελφάκι του!!Ακόμα, ναι θα αρρωστήσει δεν λέω το αντίθετο, αλλά θα αποκτήσει αντισώματα!!!Και μετά δύσκολα θα κολλάει κάτι!!!;););););)

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκες ότι αν πηγαίνει στον παιδικό υπάρχει κίνδυνος να αρρωσταίνει συχνά και να κολλάει και το μωρό?

Εγώ μαλλον δε θα τον έστελνα...άσε που είναι και κάπως να πρέπει να παει τώρα που ήρθε το μωράκι στο σπίτι...ίσως να του φαίνεται ακόμα χειρότερο.

Αφού υπάρχει η λύση του συζύγου κράτα τον σπίτι. Και του χρόνου με το καλό που θα έχει ξεπεταχτεί και το μωράκι προσπαθήστε ξανά για παιδικό.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκες ότι αν πηγαίνει στον παιδικό υπάρχει κίνδυνος να αρρωσταίνει συχνά και να κολλάει και το μωρό?

Εγώ μαλλον δε θα τον έστελνα...άσε που είναι και κάπως να πρέπει να παει τώρα που ήρθε το μωράκι στο σπίτι...ίσως να του φαίνεται ακόμα χειρότερο.

Αφού υπάρχει η λύση του συζύγου κράτα τον σπίτι. Και του χρόνου με το καλό που θα έχει ξεπεταχτεί και το μωράκι προσπαθήστε ξανά για παιδικό.

αυτο με φρεναρε αν αρωστενη κ το μωρο ?

τι κανουμε ?

ποσα ειναι τελικα τα θετικα απο εναν παιδικο ?

.....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ο παιδικός έχει σίγουρα και πολλά θετικά...

Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική...

Εδώ πρέπει να ζυγίσεις τα θετικά και τα αρνητικά του για τη δική σου περίπτωση.

Και σε αυτή τη φάση γνώμη μου είναι ότι τα αρνητικά μάλλον είναι περισσότερα.

Και πάντα με δεδομένο ότι υπάρχει άλλη λύση. Αλλιώς δεν το συζητάμε...αν πρέπει να γυρίσεις στη δουλειά και δεν έχεις που να το αφήσεις φυσικά και θα πάει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα είναι ότι το παιδί ούρλιαζε μέσα σε 15 λεπτά μου τηλ να πάω να τον πάρω κ δημιουργήθηκε κ θέμα γιατί θα τον πάω ΤΟΣΟ νωρίς στις 7.30 γιατί δεν βολεύονται ΟΙ δασκάλες:twisted::twisted::twisted: κτλ

 

τηλ σε ανώτερους τουσ κ αυτό ρυθμιστικέ αλά ένιωσα ότι επειδή τις ξεβόλεψα ότι κοιτανε το παιδί μου με μισο μάτι :(:(:(

 

Επίσης στο τμήμα του όλα τα παιδάκια φορανε πάνα κ μου είπαν πως αν κατουρηθεί εστο κ μια φορα πάνω του θα του βάλουν πάνα

δεν θέλω να έχουμε πισωγυρίσματα κάναμε τόσο κόπο να απαλλαγούμε από την πάνα

 

 

Χτες βραδύ έβλεπε εφιάλτες

 

κ έλεγε όχι χολειο

όχι χολειο :(:(:(:(

Κατουρήθηκε πάνω δεν είχαμε ατυχήματα εδώ και μήνες :?

 

 

Δεν θέλω να δημιουργηθεί πρόβλημα στην ψίχουλα του ήρθε το αδελφάκι κ με διώχνουμε

Κ όλα αυτό με στεναχωρεί πολύ

 

Εσείς τι θα κάνατε?

συζητήσαμε με τον σύζυγο κ είπαμε να μην πάει παιδικό να τον κραταει εκείνος μαζί με το μωρό να γλυτώσουμε κ ιώσεις κ ψυχολογικά

 

αλήθεια τη θα σου πρόσφερε ο παιδικός σε αυτήν την ηλικία ? θα ήταν καλό για εκείνων ?

 

Φυσικά θα δώσουμε την θέση να πάει κάποια άλλη μανούλα με το πρόγραμμα τι λέτε κάνουμε καλά? η να τον πάμε για να συνηθίσει

 

λοιπον...ενα ενα

θα πω οτι εγω ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ να την παω παιδικο γιατι ξε-μεινα απο βοηθεια (μαρτη μήνα). δεν ηταν 2,5 ακόμη. επι δυο μηνες εκλαιγε, κοιμοταν κλαιγοντας "οχι αυριο σχολειο", το πρωι "Ασπασια, οχι σχολειο". αλλα δεν ειχα επιλογη... εγω δουλεύω πρωι, η μαμα μου λογω υγειας δεν μπορουσε ολη μερα (την κρατούσε απογευμα).

μετα;;;;; κλαιγαμε για να παμε. οτι αταξια... "κανε αυτο για να πας σχολείο"

περνανε πολυ ωραια, κρινοντας απο τη δικη μας. αρρωστησαμε ελαχιστα...

 

απο την αλλη, καλο θα ηταν τα μεγαλύτερα να πηγαινουν ηδη σχολειο οταν ερχονται τα δευτερα, ωστε να μη νιωθούν οτι τα διωχνουμε απο το σπιτι.

 

αν είσαι σιγουρη οτι περναει καλα, εχεις εμπιστοσυνη στον παιδικο και τη δασκάλα... τοτε υπομονη. ασ' τον να κλαψει, αλλα πηγαινέ τον σχολειο. ολο και κατι καλο μαθαίνουν. δεν πανε τζαμπα!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να τον είχατε ξεκινήσει παιδικό πριν γεννηθεί το αδελφάκι του για να μην συνδέσει τα 2 γεγονότα. Τώρα πιθανόν να είναι πιο δύσκολη η προσαρμογή.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου είναι 2 ½ χρονών πριν 3 μέρες ξεκινήσατε προσαρμογή στον παιδικό μας πήραν με το πρόγραμμα εττεα δεν τον πήγα ποιο νωρίς γιατι πριν 40 μέρες γέννησα το αδελφάκι του

Εγώ σε λίγες εβδομάδες θα επιστρέψω στην δουλεία

 

το βρεφική θα το προσέχει ο σύζυγος κ είπαμε για να μην παιδεύατε με δυο παΐδια κ να μην βαριέται ο μεγάλος να τον ξεκινήσουμε μιας κ μας πήραν κ με το πρόγραμμα κ είναι κ δωρεάν ;)

 

Το θέμα είναι ότι το παιδί ούρλιαζε μέσα σε 15 λεπτά μου τηλ να πάω να τον πάρω κ δημιουργήθηκε κ θέμα γιατί θα τον πάω ΤΟΣΟ νωρίς στις 7.30 γιατί δεν βολεύονται ΟΙ δασκάλες:twisted::twisted::twisted: κτλ

 

τηλ σε ανώτερους τουσ κ αυτό ρυθμιστικέ αλά ένιωσα ότι επειδή τις ξεβόλεψα ότι κοιτανε το παιδί μου με μισο μάτι :(:(:(

 

Επίσης στο τμήμα του όλα τα παιδάκια φορανε πάνα κ μου είπαν πως αν κατουρηθεί εστο κ μια φορα πάνω του θα του βάλουν πάνα

δεν θέλω να έχουμε πισωγυρίσματα κάναμε τόσο κόπο να απαλλαγούμε από την πάνα

 

 

Χτες βραδύ έβλεπε εφιάλτες

 

κ έλεγε όχι χολειο

όχι χολειο :(:(:(:(

Κατουρήθηκε πάνω δεν είχαμε ατυχήματα εδώ και μήνες :?

 

 

Δεν θέλω να δημιουργηθεί πρόβλημα στην ψίχουλα του ήρθε το αδελφάκι κ με διώχνουμε

Κ όλα αυτό με στεναχωρεί πολύ

 

Εσείς τι θα κάνατε?

συζητήσαμε με τον σύζυγο κ είπαμε να μην πάει παιδικό να τον κραταει εκείνος μαζί με το μωρό να γλυτώσουμε κ ιώσεις κ ψυχολογικά

 

αλήθεια τη θα σου πρόσφερε ο παιδικός σε αυτήν την ηλικία ? θα ήταν καλό για εκείνων ?

 

Φυσικά θα δώσουμε την θέση να πάει κάποια άλλη μανούλα με το πρόγραμμα τι λέτε κάνουμε καλά? η να τον πάμε για να συνηθίσει

Μαμά Λευτεράκη (+μπέμπη;)) απ'ότι φαίνεται τελικάείναι θέμα δασκάλων... Τις ίδιες αντιδράσεις είχε κι εμένα στην αρχή, αλλά ποτέ δεν είπαν κάτι τέτοιο για πάνα, παρ'όλο που είχε μερικά ατυχήματα. Καλά το ότι το κοιτάνε το παιδί με μισό μάτι επειδή το πάτε νωρίς δεν το σχολιάζω, είναι απαράδεκτες. Πάντως σκέψου ότι περνά και δύσκολη φάση τώρα που ήρθε και ο μπέμπης. Και μη νομίζεις ότι θα φανεί αυτό από την αρχή, βγαίνουν αυτά στην πορεία. Οι ιώσεις είναι πάντα ένα πρόβλημα για τον πρώτο χρόνο όμως. Μετά ενισχύεται το ανοσοποιητικό τους. Τώρα εγώ δεν είμαι αντικειμενική, αφού είμαι υπερ του παιδικού και θα σου έλεγα να τον στείλεις, αλλά αφού έχετε πάρει την απόφασή σας, εύχομαι να πάνε όλα καλά!

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο δίλημμα αντιμετώπισα και εγώ πέρισυ που γεννήθηκε το μωρό (Οκτώβριο) και η μεγάλη μου ήταν 2,5. Αποφάσισα τελικά να την κρατησω σπίτι και δεν μετάνιωσα.

 

Κατ' αρχάς, πέρασε ολόκληρος χειμώνας και το μωρό δεν έπαθε ούτε συνάχι. Αυτό νομίζω ότι είναι σημαντικό.

Εκτός αυτού, δεν πιστεύω ότι ένα παιδάκι 2,5 χρονών μπορεί να ωφεληθεί σε κάτι από τον παιδικό. Είναι πολύ μικρό ακόμη. Πιο πολύ θα είναι η κούρασή του, παρά οτιδήποτε άλλο. Σε αυτήν την ηλικία με το ζόρι μπορούν να παίξουν καμια ώρα με 2-3 άλλα παιδάκια. Το να είναι τόσες ώρες μέσα σε μια φασαρία και έναν συνωστισμό είμαι σίγουρη ότι δεν τα ωφελεί.

 

Αυτό βέβαια είναι η προσωπική μου αποψη και γνωρίζω ότι αποτελώ μειοψηφία. Πιστεύω όμως ακράδαντα ότι σε τέτοιες ηλικίες είναι καλό εάν μπορούμε να τα κρατήσουμε στο σπίτι και να τα εντάξουμε σε ένα υγειές οικογενειακό περιβάλλον. Εχουν τα άπειρα χρόνια μπροστά τους για να "κοινωνικοποιηθούν".

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως θα σου πω πως η μεγαλη κολλαει οτι φερνει απο το σχολειο στη μικρη που τωρα ειναι 14 μηνων ευτυχως. Εδω και 2 μηνες δεν ειναι ποτε καλα για πανω απο 2 μερες καμια απο τις 2. Και ενα πολυ μικρο μωρο δε ξερω κατα ποσο μπορει να αρρωστησει η να μην αρρωστησει τελικα. Μιας ξαδερφης μας το κολλησανε το βρεφος κατι (καποιος πηγε κρυωμενος επισκεψη) και μπηκε εντατικη. Οποιοδηποτε λενε μωρο κατω των 3 μηνων αν αρρωστησει μπαινει νοσοκομειο. Τα παιδια μπορει να μην παιζουνε μαζι λογω ηλικιας πχ αλλα οι ιωσεις δε ξερω αν κολλανε απο σταγονιδια, απο το αν πιασεις εσυ την πιπιλα του μεγαλου και μετα σκουπισεις τα δακρυα του μωρου ( πχ....).

Ο παιδιατρος σας τι λεει? εμας ουσιαστικα μας το χε απαγορευσει περσι που θελαμε να την στειλουμε, μιας και γεννησα τελος σεπτεμβρη. και θα λεω σε ολο το κοσμο τελικα ποσο δικιο ειχε. το βλεπω φετος απο πρωτο χερι.

Ξερω πως θελεις πολυ να τον στειλεις. αλλα αφου αντιδραει κιολας ετσι δε ξερω, ισως να το βλεπα και σαν "σημαδι"....τι να σου πω. οτι κ αν αποφασισεις να εισαι πολυ σιγουρη πως θα αντιμετωπισεις δυσκολιες.

ευχομαι να πανε ολα καλα!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο με φρεναρε αν αρωστενη κ το μωρο ?

τι κανουμε ?

ποσα ειναι τελικα τα θετικα απο εναν παιδικο ?

....αυτο δεν παιζει...πιστεψε με ....

Περυσι που γεννησα τον ζουμερούλη μου τελη Αυγουστου....ο χειμωνας ηταν μπροστα μας(και με την απειλη της γριπης των χοιρων....)με αλλά 3 παιδια να πανε σχολειο και να κουβαλανε σπιτι οτιδηποτε κυκλοφορουσε στον αερα....μεχρι και επισημη διαγνωση της γριπης ειχαμε απο το νοσοκομειο σε 2 απο τα παιδια μου....αλλά ο μικρος ουτε σιναχι δεν κολλησε....οποτε αν μονο αυτο ειναι το θεμα σου να μην το σκεφτεσαι γιατι με την ιδια λογικη μπορει και εσυ να κολλησεις το μωρο σου ιωση ή ο αντρας σου.....

Link to comment
Share on other sites

:confused::confused::confused: λοιπον εγω και η κλαρα της γραφουμε τα τελειως αντιθετα!!!!! τελικα δε ξερω που θα μπορεσει να βασιστει για να βγαλει αποφαση! (μαλλον στη διαθεση του γιου της να μην παει) για μας πιστευω το προβλημα ξεκιναει οταν το ενα παιρνει την πιπιλα του αλλου. και δεν εχω βρει τροπο να μην γινεται.
d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

E ναι αν μοιράζονται τα ίδια σωματικά υγρά θα κολλήσουν. Το να προστατέψεις το μωρό απ' οτιδήποτε βασίζεται μόνο στην πολύ καλή υγιεινή που πρέπει να τηρούν όλα τα μέλη της οικογένειας μεταξύ τους. Όταν μεταφέρονται σωματικά υγρά από τον έναν στον άλλο τότε ναι η διάδοση ειναι δεδομένη.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

:confused::confused::confused: λοιπον εγω και η κλαρα της γραφουμε τα τελειως αντιθετα!!!!! τελικα δε ξερω που θα μπορεσει να βασιστει για να βγαλει αποφαση! (μαλλον στη διαθεση του γιου της να μην παει) για μας πιστευω το προβλημα ξεκιναει οταν το ενα παιρνει την πιπιλα του αλλου. και δεν εχω βρει τροπο να μην γινεται.

Εμεις απλα καταθετουμε τις εμπειριες μας.....η αποφαση σαφεστατα και ειναι δικη της...και του γιου της μαζι....

....τωρα το θεμα με την πιπιλα δεν το εχουμε αλλά μολις γυριζουμε σπιτι απο το σχολειο...οσο και αν χτυπιεμαι και τσιριζω να μην πλησιαζουν το μωρο χωρις να πλυνουν χερια και να αλλαξουν ρουχα.....αυτα τρεχουν να τον αγκαλιασουν και να τον φιλησουν γιατι τους ελειψε οσο ηταν στο σχολειο...και μιλαμε για 10 χρονα και 9 χρονα παιδια που εννοειται πως καταλαβαινουν καποια πραγματα......αλλα ποιος με ακουει????? ...μονο οι γειτονες....!!!;)

Link to comment
Share on other sites

ωχ τι αγχος θα τραβας κ εσυ κλαρα...ποτε δε ξερεις απο που θα σουρθει παντως και τι θα σουρθει. εμας πχ χθες (νοεμβρη μηνα) μας ειπαν να προσεχουμε γιατι υπηρχαν λεει κρουσματα παιδακια με ψειρες! αν μου κολλησει η δικια μου και τις φερει σπιτι, στο μωρο (14 μηνων) δεν εχω βρει κατι να του βαλω στο κεφαλι ασφαλες για κατω των 2 ετων! και ρωτησα στο φαρμακειο και δεν ειχαν ιδεα και μου ειπαν "απλα ευχεσαι να μη κολλησει!".

(εννοειται πως πηρα μετρα αλλα δε ξερεις ποτε!)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωχ τι αγχος θα τραβας κ εσυ κλαρα...ποτε δε ξερεις απο που θα σουρθει παντως και τι θα σουρθει. εμας πχ χθες (νοεμβρη μηνα) μας ειπαν να προσεχουμε γιατι υπηρχαν λεει κρουσματα παιδακια με ψειρες! αν μου κολλησει η δικια μου και τις φερει σπιτι, στο μωρο (14 μηνων) δεν εχω βρει κατι να του βαλω στο κεφαλι ασφαλες για κατω των 2 ετων! και ρωτησα στο φαρμακειο και δεν ειχαν ιδεα και μου ειπαν "απλα ευχεσαι να μη κολλησει!".

(εννοειται πως πηρα μετρα αλλα δε ξερεις ποτε!)

...ΩΧ!!!!!σας βλεπω οικογενειακως να ξυνεστε :mrgreen:....καλου κακου ψεκασου και εσυ προληπτικα.......!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο θεμα είχα. Γεννησα τον Αύγουστο τη μπέμπα μου και ο μικρός μου ήταν 17 μηνών. Ειχα κάνει αίτηση σε δημόσιο παιδικό σταθμό και τον δέχθηκαν. Τελικά αποφάσισα να μην τον στείλω, φοβούμενη τις ιώσεις, και ο παιδίατρος ήταν απολυτος στο να μην παει ο μικρός στον σταθμό, για να μην κολλήσει και τη μικρή. Βεβαια είναι και μικρούλης ο δικός μου, ειναι 20 μηνών τωρα, οπότε δεν ξερω αν θα τον ωφελούσε ουσιαστικά σε κάτι ο σταθμός. Για τον χρόνο αυτό λοιπον θα μείνει σπίτι, μαζί με την μικρή, θα τα κρατάει και τα δυο μια ξαδέλφη μου (κραταει τον μικρό μου εδώ και ένα χρόνο σχεδόν) κι εγώ από Δεκεμβριο επιστρέφω στη δουλειά. Του χρόνου τον Σεπτέμβριο, αν μας δεχθούν πάλι στον σταθμό αυτόν, θα τον στείλω, τουλάχιστον θα έχει ξεπεταχτεί λίγο και αυτός και η μικρουλα μου.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ιδια περίπτωση ήταν και δεν τον έστειλα μου ειπε και η παιδιατρος οχι ακόμα και ολα οκ, ναι νομίζω ειναι λάθος να παει τωρα που γεννησες ίσως ζηλέψει προσπαθήστε να τον κρατήσετε σπίτη εχει χρόνια μπροστά του για να πάει παιδικό σύγουρα τους κάνει καλό αλλα καλήτερο απο τους γονείς τους δεν νομίζω και αφου υπάρχει λύση τοτε οκ;););););)

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο δίλημμα αντιμετώπισα και εγώ πέρισυ που γεννήθηκε το μωρό (Οκτώβριο) και η μεγάλη μου ήταν 2,5. Αποφάσισα τελικά να την κρατησω σπίτι και δεν μετάνιωσα.

 

Κατ' αρχάς, πέρασε ολόκληρος χειμώνας και το μωρό δεν έπαθε ούτε συνάχι. Αυτό νομίζω ότι είναι σημαντικό.

Εκτός αυτού, δεν πιστεύω ότι ένα παιδάκι 2,5 χρονών μπορεί να ωφεληθεί σε κάτι από τον παιδικό. Είναι πολύ μικρό ακόμη. Πιο πολύ θα είναι η κούρασή του, παρά οτιδήποτε άλλο. Σε αυτήν την ηλικία με το ζόρι μπορούν να παίξουν καμια ώρα με 2-3 άλλα παιδάκια. Το να είναι τόσες ώρες μέσα σε μια φασαρία και έναν συνωστισμό είμαι σίγουρη ότι δεν τα ωφελεί.

 

Αυτό βέβαια είναι η προσωπική μου αποψη και γνωρίζω ότι αποτελώ μειοψηφία. Πιστεύω όμως ακράδαντα ότι σε τέτοιες ηλικίες είναι καλό εάν μπορούμε να τα κρατήσουμε στο σπίτι και να τα εντάξουμε σε ένα υγειές οικογενειακό περιβάλλον. Εχουν τα άπειρα χρόνια μπροστά τους για να "κοινωνικοποιηθούν".

Λοιπον οτι λες τα ελεγα και εγω και τα εγραφα και εν μερη τα πιστευω ακομα.

Εμεινα με το παιδι μεχρι το Σεπτεμβρη (2,5) και δεν πηγα δουλεια .Ξεκινησαμε φετος διοτι επρεπε να επιστρεψω επιτελους κανονικα στη δουλεια μου.

Αν με ρωτουσες το καλοκαιρι θα σου ελεγα οτι ,αν ειχα επιλογη δε θα πηγαινε.

Στο θεμα της κοινωνικοποιησης και της συναναστροφης με αλλα παιδια ημουν και ειμαι καθετη .Μπορει να επιτευχθει και με αλλους τροπους, δεν ειναι μονο θεμα παιδικου.

Παρολα αυτα, ναι ,πλεον αναγνωριζω οτι μπορει να ωφεληθει σε πολλα απο τον παιδικο.Εχει σαφως και τα αρνητικα του αλλα εχει κερδισει μεχρι στιγμης(μολις 2,5 μηνες μετα)ηδη παρα πολλα.

Καταρχην εμαθε να συμμετεχει σε ομαδα και να μην τρεχει ανεξελεγκτος δεξια κ αριστερα,εμαθε να ακολουθει καποιους κανονες ,ειναι πιο συγκεντρωμενος και ηδη βλεπω οτι εμαθε πολλα απο τις δραστηριοτητες που εχουν.

Ειναι και θεμα παιδικου παιδια κακα τα ψεμματα.

 

Στο μονο που θα κολλουσα πλεον(αν και δεν εχουμε αρρωστησει) θα ηταν οι ιωσεις αν ειχα βρεφος στο σπιτι..εκει παω πασο...ειναι δυσκολη αποφαση.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως ειχα διαβάσει καπου δεν θυμαμαι που οτι αν περιμενεις δευτερο μωρο , καλο ειναι το πρωτοτοκο σου να το στειλεις παιδικο σταθμο 6 μηνες πριν γεννήσεις ή 6 μήνες αφου γεννήσεις για να μη νομιζει οτι το διωχνεις....και να ειναι ποιο ομαλη ψυχολογικα η μετάβαση του...

Αν βρω το λινκ , καπου το εχω βαλει ,θα το παραθεσω

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...