Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΑ!!!


Recommended Posts

Και εγω κοριτσια παλιοτερα ημουν τρελη με το καθαρισμα....Οταν δουλευα μια χαρα ηταν το σπιτι και καθαριζα μια φορα την εβδομαδα.Οταν σταματησα ομως καθε μερα εκανα χιλιες δουλειες.Και δεν μου εφτανε αυτο,πηρα ραπτομηχανη και αρχιζα τις λιγες ελευθερες ωρες μου να ραβω οτι μου κατεβαινε,μεχρι και κουρτινες εφτιαξα και ενα σωρο αλλα πραγματα.Καταληξη?Φυσικοθεραπειες 3 φορες την εβδομαδα για αρκετο καιρο γιατι δεν μπορουσα να κουνησω χερια και αυχενα.....Τωρα αυτα τα παντρευτηκα και με τα ζορια, κανω παλι θεραπειες.

Τα πατζουρια δε,τα εβλεπα συνεχως βρομικα,σχεδον καθε εβδομαδα πλυσιμο,πορτες παραθυρα,κουρτινοξυλα?σε μια σκαλα ημουν συνεχως ανεβασμενη....ελεος......

Τωρα?Αφου ηρθε και το μωρο πηρα μια κοπελα που μου κανει μια ωραιοτατη γενικη καθε μηνα και οταν ερχεται ο καιρος των γιορτων που πρεπει να κατεβασω κουρτινες κ.τ.λ. ερχεται εξτρα και γενικα οταν πολυζοριστω την φωναζω και μου κανει καποιες δουλειες.

Φαγητο?Μαγειρευω για την μπεμπα κανονικα και για εμας μια φορα στις δυο μερες .Σιδερο το εχω σχεδον καταργησει,πηρα στεγνωτηριο.

Σκουπισμα?Να ειναι καλα η σκουπα με τα πανακια...μια φορα στις 5 ηλεκτρικη και αντε δυο φορες την εβδομαδα σφουγγαρισμα.

Καποιες φορες χρειαζεται να κανω και τα στραβα ματια ,μα πρεπει ομως να βλεπω και το παιδι μου, δεν γινεται διαφορετικα!

Αλλαξε λιγο κοριτσι μου τα στανταρ σου και θα δεις σιγα σιγα πως θα απλοποιηθει η ζωη σου και ποσο ομορφο ειναι να προλαβαινεις να βλεπεις τα παιδακια σου να μεγαλωνουν!

Καλυτερα λοιπον,αποψη μου,να διαθεσεις καποια χρηματα για να φερνεις μια κοπελα στο σπιτι παρα να τα δινεις αυριο στους γιατρους,οπως την πατησα εγω....

Επισης με πολυ ωραιο τροπο μπορεις να κανεις τον αντρα σου να βοηθαει περισσοτερο,εγω φωναζω τον αντρα μου για το οτιδηποτε αλλα το κανω ανεβαζοντας τον οπως¨,ελα ρε μαναρι να με βοηθησεις στο ταδε με εσενα γινεται καλυτερα ή ρε συ θα φτιαξεις αυτην την υπεροχη σαλατα σου?μα πως μπορεις και κανεις την ντοματοσαλατα τοσο νοστιμη?:mrgreen:(ειναι αληθεια)και αλλα τετοια.Ετσι και εκεινος νοιωθει αρχοντας:-D και εμενα με βοηθαει.Αυτα!

Ευχομαι ολα να πανε καλυτερα για σενα απο εδω και περα και θυμησου πως ο χρονος περνα γρηγορα και ολα αυτα που ζεις τωρα σε λιγο θα ειναι ενα μακρινο παρελθον.Τα παιδια σου θα εχουν μεγαλωσει και θα αναρωτιεσαι ποτε εγινε ολο αυτο...

Να εισαι καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγώ στην ιδια κατάσταση είμαι. Προσωπικά δεν θεωρώ ότι η δική μου κατάσταση σώζεται με το να προσλάβω μια γυναίκα, εκτός αν πάρω οικιακή βοηθό εσωτερική. Το σπίτι θέλει καθημερινά συμμάζεμα, θέλουμε καθημερινό μαγείρεμα, καθημερινά πληντύρια(5 άτομα), μπάνιο τα παιδιά το βράδυ, εξωσχολικές δραστηριότητες, πλυσιμο τα πιάτα....

 

Για μένα το πρόβλημα εντοπίζεται στο ότι στην ελληνική κοινωνία μας η γυναίκα είναι ισότιμη για να βγει στην αγορά εργασίας αλλά οι δουλειές του σπιτιού εξακολουθούν να θεωρούνται αποκλειστικά δική της δουλειά.

 

Εγώ δεν θέλω να προσλάβω κοπέλα και να της δίνω 200 ευρώ το μήνα, απαιτώ να μοιραστούμε τις δουλειές του σπιτιού με τον άνδρα μου. Όχι "να με βοηθήσει", δεν είναι δική μου δουλειά το νοικοκυριό. Να αναλάβει το 50% της ευθύνης.:evil:

 

Αν δεν δούλευα, φυσικά θα αναλάμβανα το νοικοκυριό και ο σύζυγος τις έξωθεν δουλειές. Αν δε δούλευε ο σύζυγος θα είχα την ανάλογη απαίτηση. Εφόσον δουλεύουμε και οι δύο το σιδέρωμα, το μαγείρεμα και το σφουγγάρισμα δεν είναι δική μου δουλειά.

 

Αυτό που με εκνευρίζει αφόρητα είναι ότι η ελληνική κοινωνία θεωρεί υποτιμητικο για τον άνδρα να αναλάβει δουλειές του σπιτιού αλλά θεωρεί φυσιολογικό να δουλεύει η γυναίκα και να έχει ταυτόχρονα και την αποκλειστική ευθύνη του σπιτιού. Με τον άνδρα μου κάνω αγώνα για να αλλάξει αυτή τη νοοτροπία, κάνει βηματάκια, "βοηθάει" αλλά με τη λογική "είδες, σου έκανα χάρη". Και έχω τον κοινωνικό μας κύκλο να τον κοροϊδεύει ας πούμε γιατί μαγείρεψε δύο βράδια το μήνα (τα άλλα 28 μαγειρεύω εγώ) ή γιατί έβαλε σκούπα μία φορά το δίμηνο στο σαλόνι.

 

Και εκνευρίζομαι γιατί αυτές που κοροιδεύουν είναι κυρίως γυναίκες και εργαζόμενες και μη, με ειρωνικό υφάκι: έβαλες σκούπα ε; Καθάρισες καλά; Φακιόλι σου φόρεσε η γυναίκα σου;

 

Και άντε να ξαναβοηθήσει μετά ο άντρας.:evil:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξεις περίγυρο maradnink ;) Ο δικός μου από την άλλη δεν το θεωρεί υποτιμητικό. Απλώς δεν θα πάρει εύκολα την πρωτοβουλία να το κάνει :D αλλά αυτό στρώνει :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξεις περίγυρο maradnink ;) Ο δικός μου από την άλλη δεν το θεωρεί υποτιμητικό. Απλώς δεν θα πάρει εύκολα την πρωτοβουλία να το κάνει :D αλλά αυτό στρώνει :D

 

Καλά που μου το θύμησες. Και έλεγα τι είχα ξεχάσει να αλλάξω....το μωρό;... σκεπάσματα;... α, περίγυρο.:P

 

Πάντως αυτό που με έκανε να γράψω το ποστ είναι ότι η κοπέλα ανέφερε πώς πελάγωσε κάνοντας τις δουλειές του σπιτιού γυρνώντας από τη δουλειά, ενώ ο άντρας της ήταν για καφέ με τους φίλους του και στο τέλος της την είπε και από πάνω. Και όμως οι περισσότερες εκτός από μία (εύγε aleca!) θεώρησαν ότι αυτή είναι μια αυτονόητη κατάσταση και μπορούσε να λυθεί μονο αν έκανε λιγότερες δουλειές η κοπέλα ή προσλάμβανε γυναίκα για βοήθεια!

 

Εμείς οι ίδιες δηλαδή αναπαράγουμε το ίδιο λάθος μοντέλο και εγκλωβίζουμε τους εαυτούς μας σ' αυτόν τον παραλογισμό. :roll:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Kαλή μου Νίτσα, υπάρχει και η λύση να πάρεις μια γυναίκα να σου κάνει κάποιες δουλειές όσο λείπεις το πρωί, για να διευκολυνθείς κάπως και να έχεις πιο πολύ χρόνο για τα παιδιά. Δεν ξέρεις τι χλίδα είναι να γυρνάς από τη δουλειά και να βρίσκεις το σπίτι καθαρό και τα ρούχα σιδερωμένα. Εδώ που μένω εγώ, με 20 ευρώ έρχεται γυναίκα και σε 3 ώρες προλαβαίνει να κάνει κάμποσα, ας είναι και μια φορά την εβδομάδα, έστω και μόνο για το σίδερο. Απ' το τίποτα, κάτι είναι κι αυτό.

Επίσης θυμάμαι ότι είδα σε άλλο σου ποστ ότι είστε νεαρό ζευγάρι. Οι μαμαδοπεθερές δεν μπορούν να βάλουν ένα χεράκι?

 

Κορίτσια συγνώμη μόλις μπήκα. Η πεθερούλα μου μένει δίπλα μας και βοηθάει αρκετά, με το να τους κρατάει κάποια απογεύματα που έχω εξωτερικές δουλειές ή καθαρίζω ή έχω πολύ δουλειά στο γραφείο ή τα χω παίξει απλά και θέλω να ξεκουραστώ. Η μαμά μου, η κακομοίρα, βοηθάει λιγότερο γιατί εργάζεται κι εκείνη κι έχει και το μπαμπά μου με κάτι προβλήματα υγείας...Αααααααααχχ τι να τις κάνω? Δεν είναι και υποχρεωμένες στο κάτω-κάτω!

Για το θέμα της γυναίκας, ερχόταν μία κοπέλα -γνωστή μας-με 10euro/ώρα. Σε 4ώρες, 1φορά τη βδομάδα, 40ευρώ. Αλλά ρε κορίτσια πληρώνω και τη νταντά για τη μικρή μου και δε γίνεται τόσα μαζεμένα. Και δε θέλω να κόψω την αισθητικό/μανικιουρίστ/κομμώτρια για να φέρνω την καθαρίστρια.

 

Κράξτε με κράξτε με ... ξέρω... θέλω και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν καταλαβαίνω ρε κορίτσια! γιατί δηλαδή πρέπει να συμβαίνει αυτό:

 

 

 

γιατί πρέπει να είναι ΟΛΑ στην ΕΝΤΕΛΕΙΑ; γιατί να τρέχεις; Γιατί να μαγειρέψεις ενώ τα παιδιά είναι ξύπνια; Μαγείρεψε αφού τα βάλεις για ύπνο για αύριο! Γιατί να ξεσκονίζεις κάθε μέρα; Γιατί πρέπει να λάμπει το σπίτι και να στερείσαι τα παιδιά σου;

 

Πραγματικά ώρες ώρες δεν σας καταλαβαίνω! Δεν μπορείτε εκ των πραγμάτων να τα κάνετε ΟΛΑ! Κάτι πρέπει να θυσιάσετε και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να είναι τα παιδιά αυτό το κάτι. Δεν παντρευτήκατε ούτε κάνατε οικογένεια για να είστε δούλες και κυρές! Τα κάνατε για να χαρείτε! Το σπίτι δεν υπάρχει για να το υπηρετείτε! Δεν πρέπει αυτό να λάμπει αλλά εσείς μέσα σε αυτό! Λίγη ακαταστασία και λίγη σκόνη ποτέ δεν έβλαψε κανέναν!

 

Συνέλθετε και βάλτε προτεραιότητες! Τα παιδιά, ο σύζυγος και ο εαυτός σας είναι η κορυφή... όλα τα υπόλοιπα με πρώτο το φαγητό πάνε αμέσως μετά και μόνο όταν μπορείτε και θέλετε να τα κάνετε.

 

Ναι πράγματι δε γίνεται να είναι όλα τέλεια. Αλλά όταν τα παιδιά κοιμούνται αρχίζουν οι άλλες "υποχρεώσεις" οι συζυγικές... και θέλω και ξεκούραση. Μου τρώνε πολύ χρόνο οι δουλειές. Κι όπως λέει και η αδελφή μου "καθαρίζεις τα καθαρά". ΤΕΡΜΑ, ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ, δε γίνεται αλλιώς.

 

Α δε σας είπα, σήμερα γράψαμε τον υιό ποδόσφαιρο. Ήρθε κατενθουσιασμένος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω ρε κορίτσια! γιατί δηλαδή πρέπει να συμβαίνει αυτό:

 

 

 

γιατί πρέπει να είναι ΟΛΑ στην ΕΝΤΕΛΕΙΑ; γιατί να τρέχεις; Γιατί να μαγειρέψεις ενώ τα παιδιά είναι ξύπνια; Μαγείρεψε αφού τα βάλεις για ύπνο για αύριο! Γιατί να ξεσκονίζεις κάθε μέρα; Γιατί πρέπει να λάμπει το σπίτι και να στερείσαι τα παιδιά σου;

 

Πραγματικά ώρες ώρες δεν σας καταλαβαίνω! Δεν μπορείτε εκ των πραγμάτων να τα κάνετε ΟΛΑ! Κάτι πρέπει να θυσιάσετε και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να είναι τα παιδιά αυτό το κάτι. Δεν παντρευτήκατε ούτε κάνατε οικογένεια για να είστε δούλες και κυρές! Τα κάνατε για να χαρείτε! Το σπίτι δεν υπάρχει για να το υπηρετείτε! Δεν πρέπει αυτό να λάμπει αλλά εσείς μέσα σε αυτό! Λίγη ακαταστασία και λίγη σκόνη ποτέ δεν έβλαψε κανέναν!

 

Συνέλθετε και βάλτε προτεραιότητες! Τα παιδιά, ο σύζυγος και ο εαυτός σας είναι η κορυφή... όλα τα υπόλοιπα με πρώτο το φαγητό πάνε αμέσως μετά και μόνο όταν μπορείτε και θέλετε να τα κάνετε.

 

ΠΕΣ ΤΑ ΒΡΕ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ!!!! ετσι ακριβως! το σπιτι και οι δουλειες του δεν πρεπει για κανενα λογο να εχουν περισσοτερη αξια και προτεραιοτητα απο οτι τα παιδια μας!!!!!

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

Και νομιζα οτι μονο εγω τα τραβαω αυτα!!!!ΝΟιωθω βρε κοριτσια σαν τη Παναγιωταρα που ελεγε το παλιο τραγουδι ....:(:(:(!!!

Απορω αλλες πως την παλευουν και το σπιτι γυαλιζει και τα παιδια αψογα..

Εγω και γυναικα που εφερνα κατα καιρους(τωρα δεν μπορω πια-χτιζουμε σπιτι και δεν περισσευουν) και κανω κι εγω κι ο αντρας μου δουλειες και το σπιτι μου ειναι και μικρο...σκ...τα παλι..

Δεν λεω ειναι πεντακαθαρο το πατωμα και σκονη λεμε οτι δεν εχουμε μεχρι να ερθει η ωρα του επομενου ξεσκονισματος..Αλλα αν ανοιξεις τυην ντουλαπα μου τα ρουχα θα πεσουν βουνο...Σιδερωνω σαν τρελλη καθε πρωι οτι χρειαζομαστε μονο..τα απλυτα μαζευονται βουνο και τα παιχνιδια ειναι απο δω κι απο κει

Οχι δεν θα τρελαθω και θα συμφωνησω με καποιες κοπελες πιο πανω..Αρκει να ειμαστε καθαρα λεω...και να βλεπω και το μωρακι μου

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το πρόβλημα εντοπίζεται στο ότι στην ελληνική κοινωνία μας η γυναίκα είναι ισότιμη για να βγει στην αγορά εργασίας αλλά οι δουλειές του σπιτιού εξακολουθούν να θεωρούνται αποκλειστικά δική της δουλειά.

 

Εγώ δεν θέλω να προσλάβω κοπέλα και να της δίνω 200 ευρώ το μήνα, απαιτώ να μοιραστούμε τις δουλειές του σπιτιού με τον άνδρα μου. Όχι "να με βοηθήσει", δεν είναι δική μου δουλειά το νοικοκυριό. Να αναλάβει το 50% της ευθύνης.:evil:

 

Αν δεν δούλευα, φυσικά θα αναλάμβανα το νοικοκυριό και ο σύζυγος τις έξωθεν δουλειές. Αν δε δούλευε ο σύζυγος θα είχα την ανάλογη απαίτηση. Εφόσον δουλεύουμε και οι δύο το σιδέρωμα, το μαγείρεμα και το σφουγγάρισμα δεν είναι δική μου δουλειά.

 

Αυτό που με εκνευρίζει αφόρητα είναι ότι η ελληνική κοινωνία θεωρεί υποτιμητικο για τον άνδρα να αναλάβει δουλειές του σπιτιού αλλά θεωρεί φυσιολογικό να δουλεύει η γυναίκα και να έχει ταυτόχρονα και την αποκλειστική ευθύνη του σπιτιού. Με τον άνδρα μου κάνω αγώνα για να αλλάξει αυτή τη νοοτροπία, κάνει βηματάκια, "βοηθάει" αλλά με τη λογική "είδες, σου έκανα χάρη". Και έχω τον κοινωνικό μας κύκλο να τον κοροϊδεύει ας πούμε γιατί μαγείρεψε δύο βράδια το μήνα (τα άλλα 28 μαγειρεύω εγώ) ή γιατί έβαλε σκούπα μία φορά το δίμηνο στο σαλόνι.

 

Και εκνευρίζομαι γιατί αυτές που κοροιδεύουν είναι κυρίως γυναίκες και εργαζόμενες και μη, με ειρωνικό υφάκι: έβαλες σκούπα ε; Καθάρισες καλά; Φακιόλι σου φόρεσε η γυναίκα σου;

 

Και άντε να ξαναβοηθήσει μετά ο άντρας.:evil:

 

 

Πρέπει να πώ πως εμένα ο άντρας μου όχι μόνο δεν νιώθει ότι μου κάνει χάρη με τις δουλειες που κάνει, αλλά το πενεύεται κιόλας ότι σιδερώνει καλύτερα από εμένα. Για να μην πω τι λέει για το ξεσκόνισμα... :mrgreen:

Βέβαια είναι εκπαιδευμένος καλά από τον πατέρα του που επειδή έχει χωρίσει εδώ και χρόνια με την πεθερά μου, τα κάνει όλα μόνος του!

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κοριτσι μου βοηθαει η πεθερα, βοηθαει και η μαμα οποτε μπορει, παλι καλα να λες.

 

Το μονο θεμα σου ειναι να βαλεις και τον αντρα σου λιγο στο τρυπακι να σε ξελαφρωνει λιγο.

 

Εγω δεν θεωρω υποτιμητικο να κανει δουλειες και ο αντρας μου αλλα ποτε???

 

Την μονη ελευθερη ωρα της ημερας του την πρωινη πριν φυγει για την δουλεια την αφιερωνει στον Μαριο.Ποτε ακριβως να βοηθησει οταν γυρναει 9 και 10 η ωρα το βραδυ στο σπιτι απο την δουλεια??? Σε φασεις αδειας ομως δεν εχω παραπονο , δεν εχει προβλημα και να μαγειρεψει και να κανει οτιδηποτε αλλα αυτο συμβαινει δυο φορες τον χρονο και αντε και κανενα Σαββατο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Και δε θέλω να κόψω την αισθητικό/μανικιουρίστ/κομμώτρια για να φέρνω την καθαρίστρια.

 

Κράξτε με κράξτε με ... ξέρω... θέλω και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο!!!!!!

 

Εμ το θέλει ο οργανισμός σου εδώ που τα λέμε :mrgreen:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα ήθελα εγώ να πω, θα προσπαθήσω να είναι ευχάριστο, αν και καθόλου τυχαίο:

 

 

Τρέξιμο, λογαριασμοί και δουλειά,

άγχος, ακρίβεια, χρέη, δανεικά,

πάντοτε συνωστισμός μεσ΄ το τραμ

και πάντα εκεί το κινητό χτυπά.

Να μαγειρέψεις το πρωί,

ν΄απλώσεις ό,τι έχει πλυθεί,

να σιδερώσεις, να μαζέψεις, να σκουπίσεις πριν να΄ρθει.

Μετά να πάμε στη λαϊκή κι έπειτα ΟΤΕ,νερό ,ΔΕΗ

για να πληρώσω-give me a break!

Αν είσαι σπίτι, τότε ετοιμάσου για Χαβάη.

Πάμε κάπου που δεν έχουμε πάει

μόνο μην κάτσουμε άλλο σπίτι.

Αν είσαι σπίτι, τότε ετοιμάσου για Χαβάη.

Πάμε κάπου που δεν έχουμε πάει

μόνο μη μείνουμε άλλο σπίτι.

 

Θέλω βόλτες, ταξίδια, γλυκά, φαγητά,

να ξαπλώσουμε μπρούμυτα στην αμμουδιά.

Θέλω στην παραλία ν΄ανάψω φωτιά,

κολύμπι ωρών στα ρηχά ή στα βαθιά.

Θέλω να μαυρίσω και να μείνω έτσι πάντα,

με τον Enrique Iglesias να χορέψω labanda.

N΄αρπάξω το μικρόφωνο από μία μπάντα

και να φωνάξω "Θεέ μου αμήν".

 

Λοιπόν έλα, στη μηχανή ανέβα.

Πάμε Χαβάη με μία ρόδα.

 

Πήρα θαλάσσιο στρώμα, δυο-τρία μαγιό ακόμα,

μπρατσάκια και πετσέτες μ΄ ωραίο χρώμα.

Άμα θες έχω και βατραχοπέδιλα ακόμα,

με 30 δείκτη προστασίας κρέμα για το σώμα.

Δεν ξέρω ακριβώς τι άλλο θα πρέπει

να πάρω αφού έμεινα μ΄ άδεια τσέπη.

Σταματώ και στην τράπεζα να δω αν έχει λεφτά μα

ξέχασα το pin!

Θωμά είσαι σπίτι; Γιατί σε παίρνω και μιλάει.

Αν τελικά θα πάμε στη Χαβάη,

τότε πάρε λεφτά απ' το σπίτι.

Ναι, Θωμά είσαι σπίτι; Γιατί σε παίρνω και μιλάει.

Αν τελικά θα πάμε στη Χαβάη

πάρε κι εσύ λεφτά απ' το σπίτι.

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα ήθελα εγώ να πω, θα προσπαθήσω να είναι ευχάριστο, αν και καθόλου τυχαίο:

 

 

Τρέξιμο, λογαριασμοί και δουλειά,

άγχος, ακρίβεια, χρέη, δανεικά,

πάντοτε συνωστισμός μεσ΄ το τραμ

και πάντα εκεί το κινητό χτυπά.

Να μαγειρέψεις το πρωί,

ν΄απλώσεις ό,τι έχει πλυθεί,

να σιδερώσεις, να μαζέψεις, να σκουπίσεις πριν να΄ρθει.

Μετά να πάμε στη λαϊκή κι έπειτα ΟΤΕ,νερό ,ΔΕΗ

για να πληρώσω-give me a break!

Αν είσαι σπίτι, τότε ετοιμάσου για Χαβάη.

Πάμε κάπου που δεν έχουμε πάει

μόνο μην κάτσουμε άλλο σπίτι.

Αν είσαι σπίτι, τότε ετοιμάσου για Χαβάη.

Πάμε κάπου που δεν έχουμε πάει

μόνο μη μείνουμε άλλο σπίτι.

 

Θέλω βόλτες, ταξίδια, γλυκά, φαγητά,

να ξαπλώσουμε μπρούμυτα στην αμμουδιά.

Θέλω στην παραλία ν΄ανάψω φωτιά,

κολύμπι ωρών στα ρηχά ή στα βαθιά.

Θέλω να μαυρίσω και να μείνω έτσι πάντα,

με τον Enrique Iglesias να χορέψω labanda.

N΄αρπάξω το μικρόφωνο από μία μπάντα

και να φωνάξω "Θεέ μου αμήν".

 

Λοιπόν έλα, στη μηχανή ανέβα.

Πάμε Χαβάη με μία ρόδα.

 

Πήρα θαλάσσιο στρώμα, δυο-τρία μαγιό ακόμα,

μπρατσάκια και πετσέτες μ΄ ωραίο χρώμα.

Άμα θες έχω και βατραχοπέδιλα ακόμα,

με 30 δείκτη προστασίας κρέμα για το σώμα.

Δεν ξέρω ακριβώς τι άλλο θα πρέπει

να πάρω αφού έμεινα μ΄ άδεια τσέπη.

Σταματώ και στην τράπεζα να δω αν έχει λεφτά μα

ξέχασα το pin!

Θωμά είσαι σπίτι; Γιατί σε παίρνω και μιλάει.

Αν τελικά θα πάμε στη Χαβάη,

τότε πάρε λεφτά απ' το σπίτι.

Ναι, Θωμά είσαι σπίτι; Γιατί σε παίρνω και μιλάει.

Αν τελικά θα πάμε στη Χαβάη

πάρε κι εσύ λεφτά απ' το σπίτι.

 

Καλά που με ταξίδεψες τώρα με τη Χαβάη???

Λοιπόν κορίτσια χθες έφερα γυναίκα, δύσκολα ξεδύσκολα δεν άντεξα. Ο άντρας μου τα "πήρε" αλλά το άφησε ασχολίαστο. Ξύδιιι ...Αργότερα όμως που ήμουν χαλαρή και ξεκούραστη του καλάρεσε. Κι έτσι συμφωνήσαμε να βοηθάει ΚΑΙ με τις δουλειές πλέον, ως προσωρινά άνεργος. Δεν είν κακό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...