Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΑ!!!


Recommended Posts

Εγω καθημερινα ασχολουμαι με το μαγειρεμα και το μαζεμα της κουζινας (το μαζεμα βραδυ) και το γενικο συμμαζεμα. Εναλλαξ σκουπισμα, σφουγγαρισμα, πλυντηριο, απλωμα, σιδερωμα, καθαρισμα μπανιου. Δηλ. τη μια μερα σκουπιζω την κουζινα, την επομενη την σφουγγαριζω, την αλλη μερα βαζω ηλεκτρικη στα χαλια, την επομενη σκουπιζω με swiffer τα laminate στα υπνοδωματια.

Οτι δεν εχω προλαβει τα κανω το ΣΚ.

Ξεσκονισμα, τζαμια κτλ. οποτε το θυμηθω (ευτυχως εχω λευκα επιπλα και δεν φαινεται η σκονη).

Το χειροτερο μου ειναι το σιδερο, αλλα τωρα πηρα πρεσσα και πλεον σιδερωνω επιλεκτικα, (πιτζαμες, φορμες, μπλουζακια για μεσα στο σπιτι τα φοραμε ασιδερωτα).

Οταν μαγειρευω η μικρη ειναι μαζι μου στην κουζινα, ειτε τρωει στο καρεκλακι της, ειτε παιζει ανοιγοκλεινοντας ντουλαπια, βγαζοντας ταπερ, σκορπωντας φρουτα και πατατες μεσα στο σπιτι (μπαγια!! = μπαλα). Τις αλλες δουλειες καποιες τις κανω μαζι της, ενω καποιες αφου κοιμηθει.

Αποφευγω φαγητα που απαιτουν να εισαι συνεχεια πανω απο την κατσαρολα, προτιμω αυτα που βαζεις τα υλικα και τα αφηνεις να μαγειρευτουν.

Τα ψωνια ειναι μια καλη αφορμη για βολτα με τη μικρη.

Ετσι, καταφερνω να περναω τον περισσοτερο χρονο μαζι με το παιδι μου.

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλη φαση επισης τα φαγητα που κρατανε για 2 ημερες (πχ. λαδερα, οσπρια, κτλ: οταν βαζεις κατσαρολα ή ταψι βαλε γενναιες ποσοτητες). Γλιτωνεις το καθημερινο μαγειρεμα.

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ θυμάμαι τη μάνα μου είμασταν 3 αδέρφια, ο πατέρας μου και η γιαγιά στο ίδιο σπίτι και είχαμε πάντα ρούχα καθαρά, φαγητό, σπίτι πολύ καθαρό και δούλευαν πατέρας, μάνα και γιαγιά. Βέβαια η σημασία που μας έδιναν δεν ήταν το ίδιο όπως δίνουμε τώρα στα παιδιά μας. Κανένας δε μας διάβαζε, απλά το ένα παιδί βοηθούσε το άλλο, δεν παίζαμε κλεισμένα στο σπίτι, είχαμε αυλή και τρέχαμε έξω. Ξέρω και γω? Όσο πάει δυσκολεύει η ζωή της γυναίκας.

Link to comment
Share on other sites

Oταν ο Μαριος ειναι ξυπνιος δεν σπαταλω καθολου χρονο για δουλειες, περα απο το μαγειρεμα και να ειναι καθαρη η κουζινα δεν κανω τιποτα αλλο. Μια φορα την εβδομαδα ερχεται γυναικα που κανει σιδερο και βαριες δουλειες.

 

Τα παιδακια μεγαλωνουν πολυ γρηγορα και ειναι κριμα να μην ειμαστε επι της ουσιας εκει.

 

Οσες φορες εκανα το λαθος να τον παραμελησω για να κανω δουλειες εκνευριζονταν και εκανε σκαναταλιες απο την βαρεμαρα του.

 

Δεν θα κατσω να σκασω για το αν το σπιτι ειναι τελειο, σημασια εχει να μην λειπουμε στα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Χθες: Ξύπνησα στις 5.50 και αφού έκανα μπάνιο και ετοιμάστηκα ξύπνησα τη μικρή στις 6.30 την ετοίμασα και 7 είμασταν παιδικό. Γύρσα σπίτι ψιλοσυμμάζεψα και 8 είμουν γραφείο. Σχόλασα στις 4.30, πέρασα από σπίτι και μάζεψα τη μπουγάδα και στις 4.50 είμουν παιδικό. Γυρίσαμε σπίτι στις 5, αλλάξαμε ρούχα πήγαμε λίγο παιδική χαρά γιατί γκρίνιαζε να πάμε και γυρίσαμε σπίτι στις 6.30. Μπάνιο, φαγητό που έκανα το προηγούμενο βράδυ για τη μικρή και αμέσως ένα εύκολο φαγητό για μας. Τρώμε συμμαζεύω, παιχνίδι και οι 3 και στις 9 το μικρό κοιμάται. Σιδερώνω μέχρι τις 10 και μετά συμμαζεύω. Ετοιμάζω τη σημερινή μπουγάδα, έκανα ένα ντουζ και 11 είμουν στο κρεββάτι. Ξύπνησα 2-3 φορές μες τη νύχτα γιτί η μικρή standard ξυπνάει κάθε βράδυ και σήμερα στις 5.50 σηκώθηκα σαν το ρομπότ να κάνω τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κοπέλες μου!!

Λοιπόν θα πω κι εγω τις σκέψεις μου για το θέμα....

Πρώτο και βασικότερο, ΚΑΜΜΙΑ μανα εδώ μέσα δεν πρέπει να αμφισβητεί τον εαυτό της και να κλαίει και να σκέφτεται ότι δεν είναι καλή μάνα... Μόνο ότι ανησυχεί για τα παιδιά της και φροντίζει να τα έχουν όλα , από καθαρό πάτωμα να κυλιουνται , φρέσκο φαγάκι να φάνε και καθαρά και σιδερωμένα ρούχα νομίζω αυτόματα αυτό λέει πολλά! Δεν φταίμε αν η μέρα δε φτάνει για όλα, κάτι θα μείνει πίσω.... Εγώ περιμένω πως και πως να μεγαλώσει λίγο το μωρό μου για να κάνουμε πράγματα μαζί....

Επιτρέψετε μου να προτείνω μερικές λύσεις (δεν τις δοκίμασα εγώ στο παιδί μου αλλά η μαμά μου σε μένα και είχε αποτέλεσμα). Όταν είσαι πάνω από την κατσαρόλα μπορείς ταυτόχρονα να παίζεις με τα παιδιά σου... πχ Βάζεις μουσική στο ραδιόφωνο και χορέυετε παρέα , ε εσύ ανακατέβεις και το φαγητό σαν χορευτική φιγούρα. Η μπορείς να τους λές μια ιστοριούλα σαν μαγειρεύεις ή σιδερώνεις, ή να παίζετε παιχνίδια του τύπου " που μέσα στην κουζίνα βλέπεις ένα μεγάλο κίτρινο πράγμα ή να μιλάτε για το τι θα κάνετε το σαββατοκύριακο... Επίσης μπορείς να βάζεις μουσική όταν καθαρίζεις και να σε βοηθάνε σε ρυθμούς Χατζηγιάννη ή στρουμφ αν θές!:-D:-D εγώ θυμάμαι λάτρευα την τραπεζαρία της μαμάς μου (ήταν επιχρυσωμένο ξύλο με βισινί βελούδο, φανταζόμουν πριγκίπισσες) και τρελενόμουν να τη ξεσκονίζω...

Δεν ξέρω πόσο βοηθάνε οι ιδέες μου αλλά εγώ πέρναγα τέλεια με τη μαμά μου!!

 

 

ΜΑΜΑΔΕΣ ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΕΣ, ΚΑΝΕΤΕ ΥΠΕΡΟΧΗ ΔΟΥΛΕΙΑ


 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τις δουλειές του σπιτιού το ΣΚ τις κάνω. Τις καθημερινές, τα άκρως απαραίτητα. Κάνα ρούχο, κάνα παιχνίδι και κάνα πλυντηριο. Μέχρι εκεί. Την Παρασκευή, μόλις επιστρέψουμε σπίτι, κάνουμε δουλειές και οπι τρεις γυναίκες !!! Τους δίνω vetex και ξεσκονίζουν μαζί με μένα!! Επίσης, αφού εγώ βάλω σκούπα, μετά βάζουν και αυτές!! Το Σάββατο σηκώνομαι κατά τις 6:00 και πλένω μπάνιο, μπαλκόνια και έτσι κυλάει η ζωή μας!!

Είμαι άνθρωπος της λεπτομέρειας, αλλά από τα παιδιά και μετά, βράζω στο ζουμί μου και δεν ασχολούμε πλέον τόσο πολύ. Κάνω ότι δεν βλέπω. Ε, καμμιά φορά, ξεσπάω και στον άντρα μου, γιατί που αλλού?

Αχ, αυτό το ΣΚ να δείτε. Εχω πάρει φωτιά, λόγω πάρτι γενεθλίων...

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χα, χα αυτό το κάνουμε και εμείς :P:p:p!!!!!! Παντοφλίτσες στην είσοδο του σπιτιού και σε όποιον αρέσει. Και πιστέψτε με είναι πολλοί αυτοί που δεν το βλέπουν με καλό μάτι...... αλλά όπως πρωείπα σε όποιον αρέσει!!!!!!!

 

βρε κορίτσια εγώ όταν το πρότεινα στο σύζυγο με κοίταγε κάπως, έχω και βεβαρυμένο ιστορικό με την καθαριότητα, αλλάζω ριχτάρια και τέτοια, οπότε παντόφλες βάζουν οι παππουδογιαγιάδες που έρχονται, για τους λοιπούς απλά σφουγγαρίζω, γι'αυτό και πέρσι που μπουσούλαγε είχα μειώσει αρκετά τις επισκέψεις, φέτος περπατάει περισσότερο, οπότε είναι λίγο καλύτερα

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ε λοιπον με βρισκεις απολυτως συμφωνη σε ολα . Και τι εγινε αμα μπουσουλάει βρε παιδια , απλως οταν ειναι σε τετοια ηλικια μην επιτρεπεται να μπαινει κοσμος με παπουτσια μεσα στο σπιτι , ουτε εσεις , με αυτη την απλη συνηθεια ομως γλυτωνεις 2η φορα τη βδομαδα σφουγγαρισμα. Επισης γιατι δεν δινεται και καποιες δουλειες στους συζηγους να κανουνε ?μοιραστε τις δουλειες , καντε δουλειες ενα 3ωρο το ΣΚ . Επισης εχω ακουσει και το τρελλουτσικο απο φιλη μου να μαζευει καθε μεσημερι και καθε βραδυ τα παιχνιδια , τι λεμε ρε παιδια χααχαχαχα , εμεις τα μαζευουμε 1 φορα τη βδομαδα και αυτο για να μην χανουμε παιχνιδια και τα βαζουμε ανα κατηγοριες στη θεση τους, ε την επομενη στιμγη και σταδιακα παλι σκατουλες γινεται . Και επειδη ψηλοβαριεμε να μαζευω παιχνιδια , το αφηνω στον αντρα μου να το κανει , το πολυ δηλαδη 2 φορες τη βδομαδα να τα μαζεψουμε . Προτιμω να παρω τα παιδακια μου και τον αντρα μου και να παμε για καφε σε κανα παιδοτοπο να παι3ουνε και τα μικρα μας και να ηρεμησουμε και εμεις παρα να κατσουμε σπιτι και να κανουμε δουλειες συνεχεια , για αυτο υπαρχει και η κυριακη δηλαδη . Γιατι να πρεπει να κανοτμε δουλειες περισσοτερο απο 1 φορα τη βδομαδα . Το μονο που κανουμε αρκετα συχνα ειναι η ηλεκτρικη σκουπα, αλλα οκ αυτο δεν ειναι και σπουδαια δουλεια . Μαγειρεμα αρκει να εχει για τα παιδακια μας φαγητο , και καθε μερα βασικα τους φτιαχνω αλλο , εγω θα φαω κανα μακαρονι με τυρακι που λατρευω , η καμια ομελετα , η κανα μπιφτεκι στο φουρνο με πατατες , η μακαρονια με κιμα και αμα το φαγητο αρεσει στον αντρα μου θα φαει αλλιωτικα θα ετοιμασει κατι δικο του και θα τσιμπισει , ειναι και μερες που του μαγειρευω εγω γιατι η θα εχουνε κοιμηθει τα παιδια και θα εχω ελευθερο χρονο ή απλα θα θελω να τον περιποιηθω . Οπως ειπε και η φιλη αερικο , παντρευτικαμε για να χαρουμε και να κανουμε οικογενεια με αυτον που αγαπαμε , οχι για να γινουμε δουλες, καθαρηστριες , μαγειρισες κτλ κλτ .

 

κι εγώ μαζεύω τα παιχνίδια, στοιχειωδώς 2 φορές τη μέρα, γιατί όπως τα σκορπίζει, μετά δεν τα βλέπει, μπερδεύεται, καθώς δεν περπατά ακόμη σταθερά και πέφτει όπου λάχει, οπότε είναι μάλλον αναγκαίο

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε eleanax δεν είπα να πιάσεις μπίχλα! Αλλά τα απολύτως απαραίτητα! Είχα κι εγώ παιδί που μπουσούλαγε :lol: δεν περπάτησε κατευθείαν ούτε η δική μου! Αλλά καθάριζα π.χ. το σαλόνι και την περιόριζα εκεί ώστε να μην χρειάζεται να καθαρίσω όοοοοοοοοολο το σπίτι! Ή έβαζα πολλά σεντόνια κάτω αν δεν προλάβαινα να καθαρίσω και είχα και την ξεκούραση να παίξω μαζί της και το παιδί καθαρό! Επίσης το φαγητό του μωρού βράδυ και ανά δύο μέρες. Εντάξει φρουτόκρεμα φτιάχνεις έτσι κι αλλιώς εκείνη την ώρα αλλά το κάναμε παίζοντας! Στο καρεκλάκι της εκείνη και της έδινα ένα κομματάκι και παρακολουθούσε τη μαμά να ετοιμάζει την φρουτόκρεμα... Όσο για το σιδέρωμα... γυναίκα! Δεν το συζητώ! Σε 3 ωρίτσες ξεπετάει πολύ περισσότερα απ' όσα εγώ και με μία φορά την εβδομάδα είχαμε όλη την εβδομάδα καθαρά ρούχα. Μιλάω σε παρελθόντα χρόνο γιατί τότε η μικρή ήθελε ρούχα αλλαγή δύο φορές την ημέρα... τώρα με τον παιδικό θέλει τουλάχιστον 3 :lol: και τα ρούχα της έχουν μειωθεί γιατί αλλάξαμε μέγεθος. Ξέρεις πόσες φορές φόρεσα ασιδέρωτα τζιν; :lol:

 

Όσο για τους συζύγους... χώστε τους να βοηθήσουν γιατί κάποια στιγμή θα γυρίσετε στη δουλειά όσες δεν δουλεύετε τώρα! Κι εκεί θα τα δείτε όλα κωλυόμενα!

 

κι εγώ πάνω κάτω έτσι τα φέρνω βόλτα, ειδικά μαγείρεμα μόνο βράδυ, αλλά και πάλι είναι λίγες οι ώρες, μόνο το σιδέρωμα, δεν αφήνω άλλο άνθρωπο γιατί είμαι σιχασιάρα, ούτε συγγενή που λέει ο λόγος, μιλάω για του παιδιού ή τα εσώρουχα και τα σεντόνια-πετσέτες, ρούχα ποτέ, ίσως κανένα πουκάμισο

αυτό για την επιστροφή και το σύζυγο, έχεις δίκιο γιατό τώρα έχουν βολευτεί, κάνω βέβαια ανακοινώσεις του τύπου, όταν βρω δουλειά όλα διά δύο, αλλά αν δεν γίνει και practice πριν φασκελοκουκούλωτα

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγά πάλι κορίτσια ανήκω στην κατηγορία της θεοπάλαβης γυναίκας τύπου η ακαταστασία μού δημιουργεί απίστευτο εκνευρισμό... οπότε να πώς έχω ρυθμίσει -περίπου- τις δουλειές του σπιτιού: τα παιδιά φέυγουν για τον παιδικό στις 07:15-07:30 το πρωί, οπότε έχω μια ωρίτσα περίπου να κάνω τα "βασικά" ας πούμε (τίναγμα-στρώσιμο των κρεββατιών, να περάσω κόκκινη στα υπνοδωμάτια, λίγο το μπάνιο μόνο τα είδη υγιεινής ένα γρήγορο πέρασμα, να τακτοποιήσω τον νεροχύτη ή τα ρούχα τί είναι για πλύσιμο κλπ) μέχρι να φύγω για την δουλειά.

Στις 04:15 που επιστρέφω, μόλις πάρω τα παιδιά απ' το σχολικό και τα τακτοποιήσω κάθομαι λίγο μαζί τους μέχρι τις 17:00 τουλάχιστον που δίνω και το απογευματινό στην μικρή και μετά προσπαθώ να κάνω κάτι εύκολο π.χ. να φτιάξω ένα φαί που δεν πέρνει και πολύ ώρα αν κάνεις κάτι στην χύτρα για παράδειγμα -- μετά θα κάνω κάτι "χαζό" τύπου ξεσκόνισμα ή να βάλω μια ηλεκτρική μαζί τα παιδιά (το βλέπουν και λίγο σαν παιχνίδι), οπότε μπαλκόνια σφουγγάρισμα, σιδέρωμα (έχω και πρέσσα πάμε μια βόλτα?) κλπ μόνο όταν κοιμούνται...

Έρχεται μια γυναίκα όμως ανά 15νθήμερο που κάνει όλα τα χοντρά εναλλάξ (τζάμια, παντζούρια, να πλύνει ντουλάπες πόρτες, να τραβήξει καναπέδες) οπότε σε εμένα μένει ας πούμε το πιο καθημερινό...

Ειλικρινά όμως επειδή είμαστε μικρομάνες και τα παιδιά μας μάς χρειάζονται πάνω από όλα δεν πειράζει εάν κάποια μέρα κάτι πάει πίσω... ναι μπορεί να μην προλάβω κάθε μέρα, αλλά εάν δεν βάλεις και λίγο νερό στο κρασί σου δεν την βγάζεις καθαρή σε καμία περίπτωση!

Τί λέμε τώρα ? Εχω δει σπίτια εγώ ελεύθερων γυναικών με βρακιά πεταμένα στον καναπέ, πλάκα μού κάνετε ? Κι εγώ κάθομαι και πλένω τοίχους μια φορά τον χρόνο... Τώρα έχει μείνει το μπάνιο, η κουζίνα για γενική (+τα ντουλάπια εννοείται) και το σύνθετο αλλά θα γίνει κι αυτό σιγά-σιγά...Μουσείο είναι το σπίτι μου με δυο μωρά-σίφουνες...

Υπομονή. Θα μεγαλώσουν και θα μάς φαίνεται τόοοοοοσο άδειο το σπίτι όταν θα λείπουν.... γερά να είναι μόνο ...

 

τώρα με κόμπλαρες, πώς προλαβαίνεις!!!!!!!!!!!!!!! εγώ θα ήθελα να τα κάνω όλα αυτά, αλλά δεν προλαβαίνω, μήπως είμαι πολύ αργή? και τι είναι κόκκινη στα υπνοδωμάτια? αλλά άμα χαζεύεις στο parents αυτά γίνονται!

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τη λύση την έχω βρει πάντως με τη γυναίκα που βοηθάει στις δουλειές. Κάθε 15 μέρες έρχεται και κάνει τις βαριες δουλειές, μπαλκόνια, τζάμια, αλλά και σίδερο...πολύ σίδερο! Τα ΣΚ κάνω εγώ τα ψιλά και φυσικά καθημερινά φαγητό και συμμαζέματα...γιατί στις 6 που γυρίζω σπίτι δεν έχω κουράγιο για τίποτα παραπάνω!

Αποφάσισα να στερούμαι λοιπόν κάποια μικρο-περιττά έξοδα και να τα δίνω εκεί. Δυστυχώς ο μπαμπας μας γυρίζει σπίτι κάθε μέρα μετά τις 10 το βράδυ οπότε από εκεί βοήθεια δεν έχω :(

Link to comment
Share on other sites

Θα σας περιγράψω το πρόγραμμά μου μέχρι πριν 2 μηνες:

 

Εγερτήριο στις 6.00

Μαγείρεμα για εμάς και τον μικρό

Εγερτήριο μωρού στις 7.15 -7.30 με ότι συνεπάγεται (γάλα, πάνες, κουκουνάρες...)

Αναχώρηση για το γραφείο στις 8.40

Επιστροφή στο σπίτι στις 17.30

Παιχνίδι με τον μικρό μεχρι τις 21.30 οποτε και τον έβαζα για υπνο

Απο τις 22.00 και μέχρι να με εγκαταλείψουν τα πόδια μου έκανα δουλειές σπιτιού.

 

Ηρθα και πέθανα.

 

Μετά την άδειά μου το καλοκαίρι, και αφου κατάλαβα οτι ήρθε ο χειμώνας χωρίς να έχω ξεκουραστεί ούτε μια μέρα, πήρα τη μεγάλη απόφαση.

 

Εχω μια κοπέλα στο σπίτι 3 ώρες κάθε απόγευμα. Τις ώρες αυτές, εγω ή είμαι στο σπίτι και παίζω με τον μικρό ή πάμε τις βόλτες μας ή κάνουμε τις δουλείες μας στο σούπερ μάρκετ και η κοπέλα κάνει τα πάντα, σιδερο, σκούπισμα, σφουγκάρισμα, μπαλκόνια, τα πάντα.

 

Το κόστος γι' αυτό είναι 200 ευρώ το μήνα. Ξέρω οτι δεν είναι λίγα, αλλά αφου κατάλαβα οτι δε μπορώ ούτε να συμβιβαστώ με ένα σπίτι αχούρι αλλά ούτε μπορώ να είμαι 19 ώρες το 24ωρο στο πόδι, τα έκοψα απο αλλού και τα διαθέτω εκει. Δεν το έχω μετανιώσει ούτε στιγμή. Οι καιροί όμως είναι ιδιαίτερα δύσκολοι, και ξέρω οτι αυτό πολυτέλεια... μακάρι να μπορώ να το συνεχίσω.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το βρίσκω το κόστος για την κοπέλα...εγώ σκέψου ότι δίνω 100 το μήνα για 2 φορές (8ωρο)! Μακάρι να έβρισκα μια τέτοια κοπέλα και εγώ....

 

και γω θελω μια τετοια κοπελα για 3 ωρες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με τον μήνα πληρώνονται διαφορετικά, ασε που απ ότι φαίνεται το επάγγελμα το έχει χτυπήσει αρκετά η κρίση.

 

Αν το σκεφτείς, είναι σαν να την είχα 1 φορά την εβδομάδα για 8-9 ώρες. Απλά το σπαω σε 3 ώρες χ 3 φορές την εβδομάδα και είμαι τέλεια.

 

Αν μπορείτε να το κάνετε, θα με θυμηθείτε...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το βρίσκω το κόστος για την κοπέλα...εγώ σκέψου ότι δίνω 100 το μήνα για 2 φορές (8ωρο)! Μακάρι να έβρισκα μια τέτοια κοπέλα και εγώ....

 

Το ξέρω οτι είναι μια χαρά τα χρήματα, απλώς καταλαβαίνω οτι δεν περισσεύουν απο όλους πλεον τα 200 ευρώ το μήνα.

 

Εγω έκανα το εξής. Εκοψα την πιστωτική μου κάρτα, την εξόφλησα μέσα στο καλοκαίρι, και αποφάσισα να τα διαθέσω για το σπίτι και την ξεκούρασή μου.

Link to comment
Share on other sites

εγώ ανήκω στην κατηγορία ότι προλάβω …. Και σε οπίων αρέσουμε για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε !!!!!!!!!!!!!!!:lol:

 

Κι εγώ ό,τι προλάβω κάνω...Δεν θα τρελλαθούμε κιόλας για να είναι όλα όμορφα και περιποιημένα... Πρώτα τα βασικά και για τα άλλα βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αν η κοπέλα έρχεται κάθε μέρα τότε είναι 15 ώρες την εβδομάδα (3 ώρες Χ 5 μέρες). Άρα έρχεται 3 φορές την εβδομάδα, όχι κάθε μέρα...

Έστω και έτσι καλά είναι!

Link to comment
Share on other sites

και γω θελω μια τετοια κοπελα για 3 ωρες!

 

Απλά, οι ώρες είναι λίγες και θα πρέπει να βρεις κοπέλα που μένει κοντά σου για να δεχθεί να έρχεται για λίγες ώρες.

 

Να σου πω επίσης οτι 3 ώρες χ 3 φορές την εβδομάδα είναι πολλές, κυρίως αν η κοπέλα είναι γρήγορη. Και 2 φορές την εβδομάδα να σου έρχεται, πάλι τέλεια θα είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Αν η κοπέλα έρχεται κάθε μέρα τότε είναι 15 ώρες την εβδομάδα (3 ώρες Χ 5 μέρες). Άρα έρχεται 3 φορές την εβδομάδα, όχι κάθε μέρα...

Έστω και έτσι καλά είναι!

 

Ναι, εγω το έγραψα λάθος απο τη βιασύνη μου. 3 απογεύματα την εβδομάδα έρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τυπώσει αυτά τα δύο ποιηματάκια

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=36658

και τα έχω κολλήσει στο ψυγείο. Όποτε πελαγώνω τα ξαναδιαβάζω και έρχομαι στα ίσα μου. :D

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα!!! Ποσο δικιο εχεις xuito!!!! Μα ποιος ανα καλυψε την λεξη ΥΠΟΜΟΝΗ???

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

τώρα με κόμπλαρες, πώς προλαβαίνεις!!!!!!!!!!!!!!! εγώ θα ήθελα να τα κάνω όλα αυτά, αλλά δεν προλαβαίνω, μήπως είμαι πολύ αργή? και τι είναι κόκκινη στα υπνοδωμάτια? αλλά άμα χαζεύεις στο parents αυτά γίνονται!

 

...Η "κόκκινη" είναι πολυυυυυυύ καλή μου φίλη επί σειρά δεκαετιών: είναι αυτή η σκούπα με το κοντάρι που τελειώνει σε ένα παραλληλόγραμμα κι έχει ένα πανί κόκκινο εξ ου και το όνομα αρκετά χοντρό που μαζέυει τα πάντα όμως από σκόνη κι από τρίχα (τύπου swiffer ας πούμε αλλά πιο μεγάλο). Την περνάω το χειμώνα μόνο στα δωμάτια που έχω παρκέ και το καλοκαίρι σε όλο το σπίτι και μετά σφουγγάρισμα. Τώρα που έχω στρωμένα κάτω βάζω ηλεκτρική στο υπόλοιπο σπίτι... χωρίς αυτή δεν σφουγγαρίζω καλά... μόνο θα κάνω βόλτα τις τρίχες και όλα τα συναφή με την σφουγγαρίστρα... με πιάνεις ?????:-P

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...