Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΡΟΣ ΕΜΒΡΥΟΥ 30η εβδομάδα


Recommended Posts

Εχθές πήγα για εξέταση και μου είπε ο γιατρός ότι είναι 1570 grm. Μου είπε πως είναι καλό βάρος αλλά εμένα μου φαίνεται σχετικά μεγαλούτσικο για 30η εβδομάδα βάσει των βιβλίων που διαβάζω. Έχετε αρχείο από τα δικά σας σε αυτήν την εβδομάδα?

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 311
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ στης 29εβδομάδες και 6 ημέρες που πήγα στον γιατρό μου είπε πως είναι 1420γρ...

λίγο μεγαλούτσικος ο μπέμπης σου αλλά ΟΚ :wink: γερός να είναι!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εχθές πήγα για εξέταση και μου είπε ο γιατρός ότι είναι 1570 grm. Μου είπε πως είναι καλό βάρος αλλά εμένα μου φαίνεται σχετικά μεγαλούτσικο για 30η εβδομάδα βάσει των βιβλίων που διαβάζω. Έχετε αρχείο από τα δικά σας σε αυτήν την εβδομάδα?

 

Μην ανησυχείς καθόλου, αν το δικό σου είναι μεγαλούτσικο τι να πω και ΄γω που στην 30η εβδομάδα ήταν 1700 γρ. Το ανησυχητικό θα ήταν αν ο γιατρός έβλεπε ότι πχ το κεφάλι είναι μεγαλύτερο σε σχέση με την όλη εξέλιξη και ανάπτυξη που έχει το έμβρυο. Οπότε μην αγχώνεσαι. :D

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγώ είμαι στην 29 εβδομάδα και είναι 1360. η γιατρός μου είπε ότι είναι μεγαλούτσικό... :wink: τι να πώ, δεν ξέρω πόσο πρέπει να είναι κανονικά, αλλά να σου πώ την αλήθεια, μου αρεσε που μου είπε ότι είναι μπουλούκάκι... :D:D το έφερα αμέσως στο μυαλό μου...

:D:D ήταν πολύ αστείο...

φαγανή μανούλα, φαγανό μωράκι....

:D:wink::D:wink:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

τώρα θα αρχίσω να ανησυχώ και εγώ :roll::roll: την Παρασκευή 29 και 2 ημέρες ήμασταν 1618 βεβαία πάντα υπάρχει ένα+ ή - 10% απόκλιση έτσι μου είπε σε ερώτηση μου αν είναι λίγο μεγαλούτσικη :P:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγώ είμαι στην 29 εβδομάδα και είναι 1360. η γιατρός μου είπε ότι είναι μεγαλούτσικό... :wink: τι να πώ, δεν ξέρω πόσο πρέπει να είναι κανονικά, αλλά να σου πώ την αλήθεια, μου αρεσε που μου είπε ότι είναι μπουλούκάκι... :D:D το έφερα αμέσως στο μυαλό μου...

:D:D ήταν πολύ αστείο...

φαγανή μανούλα, φαγανό μωράκι....

:D:wink::D:wink:

 

Γειά σου βρε Aphrodite_k μου :wink:

διάβασα σε μία σελίδα ότι στις 29 εβδομάδες το μωρό ζυγίζει περίπου 1200γρ. δες και φώτο bc_i_fetaldev_29.jpg

 

Εμείς στης 29εβδομάδες και 6 μέρες είμασταν 1420γρ. και μας είπε ο γιατρός πως είμαστε μεγαλούτσικα χα χα χα...μπράβο στον μπουλούκο μου...τον θέλω αφρατούλη!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΑ ΑΠΑΙΧΤΗ ΦΩΤΟ :!::!::!::!::!:

 

αλλά από ότι καταλαβα και το δικό σου μπουλουκάκι είναι ε??? παιδάκι μου εμείς τελικά πρέπει να είμαστε αδελφες ψυχές..... :D:D:D

 

καλά εχει να φάει τσίμπημα και δάγκωμα στα κωλάκια του που θα πεθάνω........... :D:D

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω και γω...Έκανα υπέρηχο 31 εβδομάδων και 5 μερών και ήταν 2100γρ!! Μου είπαν ότι φαίνεται 11 μέρες μεγαλύτερο από το κανονικό. Και δεν είναι θέμα ζαχάρου, γιατί το τσεκάραμε...!! Όχι απλώς μπουλούκος...

Μαμαλάκης...!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

και παρεπιπτώντως έχω πάρει 5.5 κιλά μόνο!!! Με ξεζούμισε το άτιμο...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Aphrodite_k αδελφές ψυχές δεν λες τίποτε...

αλλά απ΄ό,τι βλέπεις η Rosalita μας, μας έφερε και τον Μαμαλάκη στην παρέα :lol:8)

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

013.gif015.gif

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά! Αυτά δεν είναι βλασταράκια...αλλά βλαστάραροι!!! Ο μικρός μου και στον προηγούμενο υπέρηχο ήταν 900 γρ! Ήδη μια βδομάδα μεγαλύτερος! Ευτυχώς γεννάω με καισαρική και θα γλιτώσω...!! Αλλιώς δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνα! Είμαι 1.60 ύψος 51 κιλά, υποκανονικές συνθήκες, 57 σχεδόν τώρα...Από που θα έβγαινε?!...δεν ξέρω...!!!Άντε σε 1-2 μήνες θα κάνουμε κόντρες ποια έκανε το πιο μεγάλο κουτσουνάκι!! Τροφαντά! Για φίλημα!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ήθελα και να 'ξερα όταν με το καλό βγούν και μεγαλώσουν κάπως,΄με τον ιδιο τρόπο θα τα μασαμπουκιάζουμε ή τότε θα κάνουμε και λίγο κράτει????? :?:?:?

ή τότε θα λέμε να μην τα κάνουμε θρεφταράκια :?::?::?:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

μπαααααααααααααααααααα...μετά θα έχει προσοχή...

με τόσα παχύσαρκα παιδιά που κυκλοφορούν σήμερα πρέπει να δώσουμε πολύ βάση σ΄αυτό!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω μπροστά μου τους υπερήσους που είχα κάνει πέρυσι πόυ ήμουν έγκυος και σύμφωνα με αυτόν που ήμουν στην 31η εβδομάδα ο μπέμπης ήταν 2.325 γρ. (+-10%|). Όταν το είδα τρομάξει γιατί όπως λέει και κάποια άλλη κοπέλα είμαι μικροκαμωμένη (1,60 με 50 κιλα) και ανησυχούσα. Ο γιατρός τότε μου είχε πει ότι μάλλον πάει για πάνω από 4 κιλά (άλλο σοκ εγώ) και ότι άν είναι όντως έτσι θα προσχωρήσουμε σε καισαρική γιατί από 4 και πάνω δεν βγαίνει φυσιολογικά (συν ότι έχω πολύ υψηλή μυωπία αλλά είχα κάνει βυθοσκόπηση και η οθφαλμίατρος είχε πει οκ για νορμάλ καταστάσεις). Όμως η φύση προνόησε και λόγω του μεγέθους του μωρού προκλήθηκε ο τοκετός νωρίτερα στην 37η εβδομάδα (εσπασαν τα νερά) και παρότι ο μπέμπης ήταν ψηλά γεννήθηκε φυσιολογικά (με μεγάλο ζόρι βέβαια) 3.300 γρ.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

το ύψος δεν έχει να κάνει και πολλά με την γέννα...από ότι μου είπε ο γιατρός η λεκάνη της γυναίκας παίζει ρόλο. Μπορεί να είναι μικροκαμωμένη, αλλά αν είναι η λεκάνη της ανοίξει όσο χρειάζεται κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης τότε θα μπορέσει να γεννήσει και φυσιολογικά!

 

Και ξέρω και γυναίκες που γέννησαν μωρά πάνω από 4 κιλά και φυσιολογικότατα κιόλας...μήπως φοβόταν λόγω μυωπίας σε σένα πιό πολύ.

 

Ουυυυυυυυυ μιά χαρά γεννήθηκε ο μπέμπης σου :wink: να σου ζήσει!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

το ύψος δεν έχει να κάνει και πολλά με την γέννα...από ότι μου είπε ο γιατρός η λεκάνη της γυναίκας παίζει ρόλο. Μπορεί να είναι μικροκαμωμένη, αλλά αν είναι η λεκάνη της ανοίξει όσο χρειάζεται κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης τότε θα μπορέσει να γεννήσει και φυσιολογικά!

 

Και ξέρω και γυναίκες που γέννησαν μωρά πάνω από 4 κιλά και φυσιολογικότατα κιόλας...μήπως φοβόταν λόγω μυωπίας σε σένα πιό πολύ.

 

Ουυυυυυυυυ μιά χαρά γεννήθηκε ο μπέμπης σου :wink: να σου ζήσει!

 

Σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά και εσύ ότι επιθυμείς. Όντως ούτε το ύψος ούτε το βάρος παίζουν ρόλο, σε εμένα το πρόβλημα ήταν η στενή λεκάνη. Για την μυωπία δεν φοβήθηκε γιατί είχα κάνει την σχετική εξέταση. Η αλήθεια είναι ότι από τον υπέρηχο του 3ου μήνα είχα καταλάβει ότι το μωρό θα είναι μεγάλο...Το ένστικτο της μάνας;

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

το ύψος δεν έχει να κάνει και πολλά με την γέννα...από ότι μου είπε ο γιατρός η λεκάνη της γυναίκας παίζει ρόλο. Μπορεί να είναι μικροκαμωμένη, αλλά αν είναι η λεκάνη της ανοίξει όσο χρειάζεται κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης τότε θα μπορέσει να γεννήσει και φυσιολογικά!

 

Και ξέρω και γυναίκες που γέννησαν μωρά πάνω από 4 κιλά και φυσιολογικότατα κιόλας...μήπως φοβόταν λόγω μυωπίας σε σένα πιό πολύ.

 

Ουυυυυυυυυ μιά χαρά γεννήθηκε ο μπέμπης σου :wink: να σου ζήσει!

 

Σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά και εσύ ότι επιθυμείς. Όντως ούτε το ύψος ούτε το βάρος παίζουν ρόλο, σε εμένα το πρόβλημα ήταν η στενή λεκάνη. Για την μυωπία δεν φοβήθηκε γιατί είχα κάνει την σχετική εξέταση. Η αλήθεια είναι ότι από τον υπέρηχο του 3ου μήνα είχα καταλάβει ότι το μωρό θα είναι μεγάλο...Το ένστικτο της μάνας;

 

Ναι, και εγώ που είμαι ψηλή αλλά χωρίς ιδιαίτερα ανοιχτή λεκάνη έκανα καισαρική λόγω βάρους του μωρού, συν το ότι ήταν ψηλά και διαγώνια, χωρίς δείγματα τοκετού. Στο doppler ήταν ήδη 3500 κιλά... Τελικά στην 38 βδομάδα γεννήθηκε 4260! :D

Link to comment
Share on other sites

μπράβο βρε annastasia γερό να ΄ναι! :lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

ελάτε κορίτσια, δηλώστε συμμετοχή , μέχρι στιγμής υπάρχει ο μαμαλάκης, ο πασχάλης τερζής (το δικό μου.)

:D:D:D:D:D

ΑΑΑΑΑΛΛΟΟΟΟΟΣ για τη βάρκα μαααααας!!!!!!!!!!!!

:shock::D:D:D:D

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό το ότι επειδή είμαι μικρόσωμη θα δούμε για καισαρική, μου το είπε κι εμένα ο γιατρός μου.

Ανησύχησα και ρώτησα την μαία, και μου είπε να μην ανησυχώ κι ότι ο συγκεκριμένος γιατρός δεν κάνει καισαρικές έτσι απλά, πρέπει να υπάρχει λόγος. Θα δούμε προς το τέλος πόσο θα έχει γίνει το μωρό, και αποφασίζουμε εκείνη την ώρα...

 

Ουφφφ αγχώνομαι αν σκέφτομαι καισαρική...

 

Πάντως ακριβώς πριν μια εβδομάδα που έκανα υπέρηχο δηλαδή στις 32 εβδομάδες και 6 ημέρες -σχεδόν 33δηλ- η μικρή μου ζύγιζε 1.973γραμμάρια!

 

Κανονική δεν είναι??? Δεν την λες μεγάλη, ε???

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...