Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι περίεργα φαγητά θέλατε στην εγκυμοσύνη;


Recommended Posts

naina εμένα μου τις έκοψε τις ανακατωσούρες ο ομοιοπαθητικός και είμαι τρισευτυχισμένη! Όσο για τα κιλά μην ανυσυχείς....εγω πάντως τρώω κάθε δυο ώρες σχεδόν και έχω πάρει μόνο 300 γρ. ...προς το παρόν :)

Νομίζω ότι να τρως λιγο και συχνά θα βελτιώσει τον μεταβολισμό σου και δεν θα αποθηκεύεις τόσο εύκολα θερμίδες....βέβαια εγω δεν ειμαι φαν των γλυκών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

naina εμένα μου τις έκοψε τις ανακατωσούρες ο ομοιοπαθητικός και είμαι τρισευτυχισμένη! Όσο για τα κιλά μην ανυσυχείς....εγω πάντως τρώω κάθε δυο ώρες σχεδόν και έχω πάρει μόνο 300 γρ. ...προς το παρόν :)

Νομίζω ότι να τρως λιγο και συχνά θα βελτιώσει τον μεταβολισμό σου και δεν θα αποθηκεύεις τόσο εύκολα θερμίδες....βέβαια εγω δεν ειμαι φαν των γλυκών

 

:lol::lol::lol:

 

χαχα κι εγώ τέτοια έλεγα...

 

τώρα όμως... 8)

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω δεν αγγιξα καθολου κρεας αυτες τις μερες.Την εβγαλα με ρωσικη,ψωμακι και σαλατα..Α!Και κατι γλυκα..Γενικα εχω να φαω κρεας αρκετες μερες..Ποτε δεν ετρωγα πολυ κρεας αλλα τωρα με την εγκυμοσυνη δεν μπορω να φαω καθολου. :( Ελπιζω να μπορω να φαω αργοτερα γιατι πρεπει για το μωρακι μου..

Link to comment
Share on other sites

naina εμένα μου τις έκοψε τις ανακατωσούρες ο ομοιοπαθητικός και είμαι τρισευτυχισμένη! Όσο για τα κιλά μην ανυσυχείς....εγω πάντως τρώω κάθε δυο ώρες σχεδόν και έχω πάρει μόνο 300 γρ. ...προς το παρόν :)

Νομίζω ότι να τρως λιγο και συχνά θα βελτιώσει τον μεταβολισμό σου και δεν θα αποθηκεύεις τόσο εύκολα θερμίδες....βέβαια εγω δεν ειμαι φαν των γλυκών

 

έχεις ακόμη για να βάλεις κιλά...χα χα χα...περίμενε νωρίς είναι ακόμη...στην 9η εβδομάδα δεν είχα βάλει γραμμάριο βρε και τώρα είμαι στα 9κιλά η φοράδα :lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω δεν αγγιξα καθολου κρεας αυτες τις μερες.Την εβγαλα με ρωσικη,ψωμακι και σαλατα..Α!Και κατι γλυκα..Γενικα εχω να φαω κρεας αρκετες μερες..Ποτε δεν ετρωγα πολυ κρεας αλλα τωρα με την εγκυμοσυνη δεν μπορω να φαω καθολου. :( Ελπιζω να μπορω να φαω αργοτερα γιατι πρεπει για το μωρακι μου..

 

σιγά σιγά να αρχίσεις κοριτσάκι να τρως κρέας, είναι βασικό! Ο αιματοκρίτης σου είναι ΟΚ;

Κι εγώ δεν είμαι πολύ του κρέατος και τώρα στην εγκυμοσύνη υπάρχουν μέρες που το θέλω πολύ και μέρες που ούτε να το δω δεν θέλω. Ευτυχώς δεν είχα πρόβλημα καθόλου με τον αιματοκρίτη κι έτσι όλα μιά χαρά!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

κοριτσια γεια σας. οι τελευταιες απαντησεις ειναι πριν 2 χρονια,αλλα θα τολμησω να ρωτησω κατι που ψαχνω στο φορουμ εδω κ καιρο. σχετικα με τις λιγουρες/ζηλιες για ενα συγκεκριμενο φαγητο και τα σημαδια που αποκτουν τα μωρα απο αυτο. σιγουρα θα εχετε ακουσει ή ζησει μια τετοια εμπειρια,οπου η εγκυος λιγουρευεται κατι και δεν το αποκταει κ επειτα ξυνεται καπου κ το μωρο βγαζει καποιο σημαδι ή ελια στο σημειο που ξυστηκε η μαμα. εγω προσωπικα εχω μια τετοια ελια στο αριστερο χερι,επειδη η μαμα μου ζηλεψε ενα φαι(δε θυμαμαι τι).ευτυχως δεν ειναι μεγαλη ελια.αλλα εχω δει παρα πολλες περιπτωσεις που τα παιδια γεννιουνται με κατι αθλια σημαδια κ μαλιστα σε εμφανη σημεια. ξερει καμια πως μπορουμε να προστατευτουμε απο αυτα ωστε να μη γεννησουμε ενα μωρο..δαλματιας? ειχα ακουσει για μια συγκεκριμενη μερα που βγαινουν τα σημαδια αυτα.του αγιου συμεων(ακριβης ημερομηνια δε γνωριζω).. ξερει καποια απο σας λεπτομερειες??

nKD1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Να είμαι ειλικρινής δε με απασχόλησε ποτέ κάτι τέτοιο γιατί δε μου "στέκει" κιόλας ότι άμα ξυστώ εγώ θα βγάλει κάτι το μωρό. Αυτά νομίζω είναι δοξασίες των παλιών που δεν μπορούσαν να εξηγήσουν διάφορα που συνέβαιναν. Στην εγκυμοσύνη είχα διαβάσει ένα άρθρο γι αυτά τα σημάδια σε ένα περιοδικό για γονείς και τα έδειχνε και εξηγούσε πως ονομάζεται το καθένα και από που προέρχονται. Σίγουρα δεν είχε αναφερθεί η ληγούρα της μαμάς!! Είναι κατά βάση κληρονομικά και μετά ένα σωρό άλλοι παράγοντες. Όταν είχα ληγούρα και έκανα πλάκα με το θέμα θυμάμαι έλεγα "κάτσε να ξύσω τη μούρη μου!". Για εμένα μη τα παίρνεις πολύ στα σοβαρά, κι εγώ τα μελετούσα για πλάκα! Αν πάλι το πιστεύεις οκ, απλά μη σε αγχώνει κιόλας, απλά να ξύνεσαι σε κρυφά σημεία, ή τελος πάντων κάνε κανένα σχεδιάκι να βγει το μπεμπέ με tatoo! Αυτό που ξέρω είναι όσο μπορείς να ικανοποιείς τη ληγούρα σου γιατί πιο πολύ κακό θα σου κάνει να μείνεις με το απωθημένο!! Αστειεύομαι αλλά πραγματικά αν υπάρχει καμια επιστημονική εξήγηση να μας παραθέσει κάποιος οκ..

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Προς AndieMarquise. το εχω ακουσει κι εγω αλλα αναφερεται σε κλοπη και συμβαινει λεει του Αγιου Συμεων. Αν κλεψεις κατι εκεινη τη μερα οπου ακουμπησεις μετα μενει σημαδι (δεν εχω ακουσει για ελια) Εχει ενασ ξαδερφοσ μου ενα τσαμπι σταφυλιων στο ποδι του και θυμοταν η θεια μου πως το εκλεψε απο ενα αμπελι.Τωρα αν ισχυει δεν ξερω να σου πω δεν τα πολυπιστευω αλλα ετυχε να εχω κοντινη μου περιπτωση γι αυτο το ανεφερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ξέρω ότι δεν κάνει να πιάσεις ψαλίδι και μαχαίρι ανήμερα της γιορτής του Αγίου Συμεών, γαιτί το παιδί θα βγει σημαδεμένο.

Και εγώ έχω στο μπούτι ένα σημάδι στο σχήμα της Κύπρου, τι να υποθέσω τώρα; :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εγω παλι ξερω οτι του Αγιου Συμεων δεν πρεπει να τηγανισεις,να μαγειρεψεις,γενικοτερα να προσεχεις μην καεις γιατι το καψιμο που θα εχεις,θα εχει και το μωρο αλλα μονιμο σημαδι.

Υπαρχουν απο τετοια....."μη φας φραουλες γιατι το παιδι θα βγει με κοκκινιλες", "μην πιασεις φικια,το παιδι θα βγει μαλλιαρο"και δε συμμαζευεται.

NhE9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...