Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μουτζουρώνει τα προσωπα στα βιβλια της...


Recommended Posts

v & a μου, μην ανησυχείς!

Δε το θεωρώ ύποπτο, απλά ίσως τα πρόσωπα να της τραβάνε την προσοχή και να θέλει να ''παίξει'' μαζί τους.

Ακόμη κι εγώ 29χρονών γαϊδάρα, όταν βλέπω σε κανένα περιοδικό κάποιον-α, που δε συμπαθώ, του κάνω μουστάκια, μαύρα δόντια κλπ. και στο τέλος κόβω το περίγραμμα του προσώπου.

Λές να 'μαι phsyco;;;;;

 

χαχαχαχ λες την εκνευριζει η κοκκινοσκουφιτσα ή ο λυκος

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το θεμα ειναι πως δεν ειναι μονο ο λυκος...ειναι ΟΛΑ! τα παπακια, τα γουρουνακια, η χρυσομαλουσα, τα κατσικακια...ΟΛΑ!!!!!:shock::shock::shock::shock::shock: μαλλον κατι της κανει εντυπωση

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι πως δεν ειναι μονο ο λυκος...ειναι ΟΛΑ! τα παπακια, τα γουρουνακια, η χρυσομαλουσα, τα κατσικακια...ΟΛΑ!!!!!:shock::shock::shock::shock::shock: μαλλον κατι της κανει εντυπωση

Ναι, μωρέ...

Δε τρέχει κάτι! Απλά το βρίσκει παιχνίδι....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πριν κάνα 2 μέρες μουτζούρωσε η δικιά μου ένα ιλουστρασιόν τόμο με παραμύθια κατά τον ίδιο τρόπο με τη δικιά σου και θυμήθηκα το τόπικ! Είχε μουτζουρώσει πρόσωπα με διάφορα χρώματα. Την ρώτησα γιατί το έκανε και μου είπε για να γίνουν ωραία! :-) Της είπα ότι τα ζωγράφισε με μαρκαδόρο και ότι δεν μπορούμε να τα σβήσουμε. Απάντησε ότι δεν πειράζει και έληξε εκεί το θέμα.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

το θεμα ξανανοιγει γιατι σημερα παρατηρησα πως και η μικρη στα βηματα αυτα προχωραει!!!!

αλλα δε μουτζουρωνει μονο τα προσωπα!ειναι εξελιγμενη μορφη... μουτζουρωνει ολοκληρα τα ζωακια/ παιδακια! ηταν 4 ζωγραφιες διπλα διπλα με 3-4 ζωακια η καθεμια σε φοντο γρασιδι κ λουλουδια. ολα τα ζωακια ηταν εντελως μουτζουρωμενα και οπου ειχε γρασιδι καθαρο τελειως! και μετα μου φωναζε "δες" να δω τι εκανε. εγω της λεω μπραβο και τετοια γιατι δε νομιζω να καταλαβαινει τι ακριβως κανει και αν ειναι η οχι καλο η κακο, η οτι χαλαει τα βιβλια μιας και τα βλεπει ολα κ τα διαβαζει, σκισμενα μουτζουρωμενα διαλυμενα.....τελικα αβυσσος η ψυχη του 2χρονου! μετα πηρε το μαρκαδορο εβαψε και τα χερια, παλαμες (Body painting) και απο πανω και μετα φωναζε να τη καθαρισω " πω πω πωωωωωω!!!!!!":):) τωρα πρεπει να πιασω το οινοπνευμα γιατι δε βγαινουν αλλιως.

ειναι κληρονομικη η καλλιτεχνία φαινεται!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

είδες δεν ήταν τίποτε! Πω πω ανησυχίες πολλές πολλές πολλές τί εχουμε να τραβήξουμε οι μέλουσες μαμάδες! Να σας ζήσει η ζωγράφος!

Κι γω ζωγράφιζα τα πρόσωπα μικρή και τα ανήψια μου!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

ναι γεμισαμε ζωγραφους στο σπιτι! μια μερα κανανε face painting με ανεξιτηλους. σκηνες απειρου καλλους. η μικρη τον εβαλε μεσα στο αυτι και το εβαψε ολο μπλε. αντε να το καθαρισεις. πολλα παιδακια το κανουν μαλλον. η μεγαλη τωρα εχει παει στο επομενο σταδιο που ζωγραφιζει παιδακια πεταλουδες και γραφει το αρχικο του ονοματος της και της αδερφης της παντου! και αμα βλεπει να μουτζουρωνει η μικρη ερχεται και μου λεει "πωπωωωω κοιτα τι εκανε! τους εβαψε τα μουτρα!" τι να της πεις τωρα?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι ασχετο αλλα προχθες ειδα στο criminal minds μια υποθεση οπου ενα κοριτσακι μουντζουρωσε το προσωπο της κουκλας του και απο εκει οι αναλυτες καταλαβαν οτι ειναι θυμα κακοποιησης λεγοντας οτι η κουκλα ειναι η εικονα που εχει για τον εαυτο του.Δεν ξερω αν ευσταθει αυτη η ερμηνεια , ουτε φυσικα υπονοω κατι για το παιδακι σου.Απλως το παραθετω.

Link to comment
Share on other sites

ναι νομιζω το εχω δει κι εγω σε καποια αλλη σειρα η ταινια αυτο! ..αν παντως εχει να κανει με κουκλες εμενα τις εχουν ολες στην εντελεια ουτε μια μουτζουρια! Αλλα και να τις μουτζουρωνανε μαλλον face painting θα μπορουσα να το θεωρησω και οχι κατι αλλο, οπως μια φορα ειχα πιασει τη μεγαλη να εχει παρει εναν ανεξιτηλο απο το γραφειο του μπαμπα της και εβαψε και αυτη και την αδερφη της οπως μου εξηγησε " ετσι εκανε η κυρια στο παιδοτοπο"!!!!!! στο criminal minds τα χουνε παρει πολυ σοβαρα τα πραγματα μου φαινεται!!!:P:P:P

Eγω στην ηλικια τους τις κουκλες τις ειχα ξεμαλλιασει ολες! βεβαια απο την αλλη μουτζουρωνουνε τα σκαμπο και το ριχταρι του καναπε. καμια φορα και το γιογιο!

Ολες αυτες οι συγκεχυμενες πληροφοριες με μπερδευουν!!!!:):):)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω κι εγώ τη γνώμη μου που είμαι ψυχολόγος - αλλά όχι παιδοψυχολόγος.

 

Σίγουρα το ότι μουτζουρώνει πρόσωπα είναι ανησυχητικό. Αυτό δεν χρειάζεται να σου το πω εγώ, άλλωστε και η ίδια ανησυχείς, γι΄αυτό ξεκίνησες αυτό το θέμα. Το ερώτημα είναι πόσο ανησυχητικό και τι μπορείς να κάνεις.

 

Απάντηση δεν υπάρχει εύκολη - και σίγουρα δεν θα τη βρεις σε αμερικάνικες σειρές που υπεραπλουστεύουν ψυχολογικά θέματα :wink: Το πρώτο που μπορείς να κάνεις είναι να την ρωτήσεις γιατί μουτζουρώνει τα πρόσωπα και να δεις τι θα σου πει. Όμως το παιδί είναι ακόμα μικρό, και δύσκολα σε αυτή την ηλικία θα σου δώσει μια απάντηση που να σε διαφωτίσει.

 

Συνεπώς εγώ θα σου έλεγα να μιλήσεις κατ' αρχήν με τη δασκάλα της στον παιδικό σταθμό. Μπορεί π.χ. να σου πει "μην ανησυχείτε, είναι μια γνωστή φάση που την περνάνε πολλά παιδάκια σε αυτή την ηλικία κ.λπ." οπότε όλα καλά. Ακόμα καλύτερα, προσπάθησε να πάρεις τη γνώμη παιδοψυχολόγου που είναι ο πλέον ειδικός. Πολλοί παιδικοί σταθμοί και νηπιαγωγεία συνεργάζονται με παιδοψυχολόγους, ρώτα τη δασκάλα της να σου πει.

 

Ο παιδοψυχολόγος θα ζητήσει να δει το παιδί και τις μουτζούρες του, και θα μιλήσει μαζί σου, θα πάρει ιστορικό κ.λπ. πριν κάνει διάγνωση. Μην παρασυρθείς από άσχετες γνώμες του στυλ μπορεί να είναι αυτό ή το άλλο, και μην δεχτείς γνώμη "ειδικού" που χωρίς να έχει δει καν το παιδί θα αποφανθεί για το τι φταίει.

 

Δεν θέλω να μειώσω τις απαντήσεις που έχουν δώσει τα κορίτσια πιο πάνω (άλλωστε ούτε κι εγώ ξέρω να σου πω τι συμβαίνει) απλά ήθελα να σου τονίσω ότι αν πραγματικά θες να μάθεις τι συμβαίνει, πρέπει να μιλήσεις σε ειδικό και ούτε να επαναπαυθείς αλλά και ούτε να τρομάξεις με τις απόψεις που ανταλλάσουμε σε ένα φόρουμ, γιατί εμείς δεν ξέρουμε το παιδί σου, δεν έχουμε δει τα σκίτσα του και εν τέλει δεν είμαστε παιδοψυχολόγοι, άρα δεν μπορούμε να κρίνουμε. Απλά κουβέντα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα !

η μεγαλη μου κορη απο τοτε που αρχισε να καταφερνει να ζωγραφιζει καπως καλα για την ηλικια της σταματησε να μουτζουρωνει προσωπα απο μονη της... και γιαυτο ειχα σταματησει χρονολογικα να γραφω καιρο στο θεμα οταν την ειχα ρωτησει μου ειχε πει πριν ενα χρονο που ηταν 3ων δεν ηξερε τι να απαντησει.(παραθετω το γεγονος)

 

λοιπον τη ρωτησα καποια στιγμη στο ασχετο που μου φερε ενα βιβλιο που χε μουτζουρωσει και δε μου απαντησε τιποτα! σαν να μην ακουγε την ερωτηση. η μαλλον σαν να μην ειχε τι να πει. πχ τη ρωταω με πολυ καλο τροπο "γιατι τους εβαψες τα μουτρα?" και μου απανταει "γιατιιιι...." και εκει σταματαει αβυσσος η ψυχη του παιδιου@!

 

Και μετα απο αυτο σταδιακα ξεθωριασε το γεγονος ωσπου δε το ξανακανε.Τωρα προτιμα να βρισκει τα εσωτερικα λευκα φυλλα και να ζωγραφιζει τα δικα της.:-P

 

Η μικρη ειναι πολυ μικρη καλα καλα δε μιλαει ακομα ειναι 2.οτι κ να ρωτησω δε θα παρω απαντηση. το εχει κανει μια φορα και θα το τσεκαρω να δω αν θα το ξανακανει.

Εχουμε μια γνωστη ψυχολογο η οποια τα ξερει και τα παιδια και αμα βρεθουμε θα παρω η γνωμη της. δε το ειχα σκεφτει (γιατι η μεγαλη ειχε σταματησει και η μικρη δεν το χε κανει ακομα οταν βρεθηκαμε)! σε ευχαριστω!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω πως τσάμπά αγχώνεσαι :) Εφόσον το body painting και γενικά το painting είναι κομμάτι της καθημερινότητάς το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό!!! Απλώς φρόντισε τους ανεξίτηλους να τους απομακρύνεις... εγώ έχω πάρει μαρκαδόρους που φεύγουν με νερό και το έλυσα το θέμα... με ζωγραφίζει όλη και βγαίνουν με ένα ντουζάκι! Ευτυχώς τα βιβλία δεν τα έχουμε ζωγραφίσει ακόμα :lol: αλλά εμείς γενικά δεν ζωγραφίζουμε (δεν το πήρε από μένα αυτό συναδέλφισσα) μουτζουρώνουμε όμως με μανία χαχαχαχαχα.... Πάντως αν θυμάμαι καλά από το σεμινάριο στον παιδικό με την παιδοψυχολόγο... οι ζωγραφιές των παιδιών μέχρι τα 4 περίπου δεν σημαίνουν απολύτως τίποτα :P

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...