Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τελικα με τι ειναι σωστο να ξεκιναμε τις στερεες τροφες;;;


Recommended Posts

Εμείς αλάτι δεν έχουμε βάλει ακόμα αλλά για τη γεύση και να σπάει το άνοστο που λες βάζουμε πάντα λίγο λεμονάκι... έτσι έχουμε και τη βιταμίνη C που βοηθά στην απορρόφηση και τη γεύση :D Αυτό το ανεπεξέργαστο αλάτι που είπαμε ότι το βρίσκουμε;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια,

κι εγω μπηκα σε ψαξιμο πολυ πριν δωσω στερεες στην μικρη μου.Ειχα νευριασει πολυ γιατι εδωσα που εδωσα φορμουλα...εεε,να δωσω και ετοιματζιδικα του εμποριου...δεν το ηθελα με τιποτε!!!!Αφου η γιατρος προτεινε ρυζαλευρο...ρυζαλευρο δινω αλλα με την διαφορα οτι το φτιαχνω εγω μονη μου,οπως ειπε η Ροζι με αγνοτατο λαδακι και περιμενω το αλατι Ιμαλαιων!!!!Σιγα την κουραση!!!

Σχετικα με το αλατι εχω να πω οτι οι παιδιατροι πιο παλια το επετρεπαν με μετρο κι οτι η λογικη μου μου λεει οτι αν δεν μπει λιγο στο φαγητο το παιδι θα δυσκολευτει ακομη πιο πολυ και με το νερο!!!!

οσο για το ελαιολαδο θεωρω οτι θα βοηθησει και στο να ενεργηθουν τα παιδακια πιο ευκολα...

Μονη μου θα φτιαξω και μειγμα απο βρωμη,μονη μου θα δοκιμασω διαφορα οσον αφορα τα δημητριακα...

 

το θεμα ειναι πως μπορουμε να δεσουμε μια φρουτοκρεμα που ισως βγει πολυ νερουλη χωρις να ριξουμε μεσα προψημενο ρυζαλευρο???

Και με τι δενουμε το σπιτικο ρυζαλευρο που μετα απο λιγο μπορει να γινει πιο ρευστο απο οτι πρεπει????

 

Αυτο που δεν ξερω ακομη κι οποιος μπορει ας βοηθησει ειναι πως μπορω να την βοηθησω στο να μην εχει προβλημα με τα κακα.Ας πουμε σημερα που εφαγε και μηλο δυσκολευτηκε καπως,σφιγγοταν....

τι κανουμε εκει?????

 

επισης το baby led weaning ποσο ευκολο ειναι να εφαρμοστει σε ενα μωρο 6 μηνων που τωρα μαθαινει να τρωει?????

γιαουρτι,αυγο,τραχανα...απο ποτε δινουμε???

 

(ακομη περιμενω το παραπανω βιβλιο που αναφερθηκε απο την Ροζι)

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι πως μπορουμε να δεσουμε μια φρουτοκρεμα που ισως βγει πολυ νερουλη χωρις να ριξουμε μεσα προψημενο ρυζαλευρο???

Και με τι δενουμε το σπιτικο ρυζαλευρο που μετα απο λιγο μπορει να γινει πιο ρευστο απο οτι πρεπει????

 

Για τη φρουτόκρεμα λίγη μπανάνα θα έλεγα, στο ρυζάλευρο μπορείς να βάλεις λάδι καρύδας ή γιαούρτι πρόβειο (το παραδοσιακό όμως).

 

Αυτο που δεν ξερω ακομη κι οποιος μπορει ας βοηθησει ειναι πως μπορω να την βοηθησω στο να μην εχει προβλημα με τα κακα.Ας πουμε σημερα που εφαγε και μηλο δυσκολευτηκε καπως,σφιγγοταν....

τι κανουμε εκει?????

 

Το μήλο, το αχλάδι και κάποια άλλα φρούτα περιέχουνε πηκτίνη γι' αυτό αν δυσκολεύουνε το μωρό καλό είναι να τα βράζουμε λίγο σ' ένα μπρικάκι στην αρχή για να διασπαστεί η πηκτίνη τους και να είναι πιο εύπεπτα.

 

επισης το baby led weaning ποσο ευκολο ειναι να εφαρμοστει σε ενα μωρο 6 μηνων που τωρα μαθαινει να τρωει?????

γιαουρτι,αυγο,τραχανα...απο ποτε δινουμε???

 

Γιαούρτι πρόβειο παραδοσιακό μπορείς να δώσεις και από την αρχή, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Εγώ έδωσα στο γιο μου κρόκο αυγού από τους 5,5 μήνες.

Τραχανά άσε τον καλύτερα μετά το χρόνο γιατί έχει γλουτένη.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

το κάστανο φυσικά επιτρέπεται!

 

γενικά μετά το χρόνο, αν δεν υπάρχουν αλλεργίες, επιτρέπονται τα πάντα, εκτός από ξηρούς καρπούς που είναι πολύ επικίνδυνοι για πνιγμό.

 

Ευχαριστώ πολύ.

To εκζεματάκι μας το έχουμε στα μαγουλάκια. Δεν τον ενοχλεί με φαγούρα ή κάτι τέτοιο, αλλά υφίσταται. Μπορεί βέβαια να είναι και από την επαφή με σκόνη το χαλί κ.λ.π., αλλά έχω προβληματιστεί πολύ. Σε βαθμό που σκέφτομαι να αρχίσω πάλι από την αρχή με το φαγητό. Εγώ έχω αρκετές αλλεργίες τροφικές και γενικώς είμαι αρκετά επιφυλακτική....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς αλάτι δεν έχουμε βάλει ακόμα αλλά για τη γεύση και να σπάει το άνοστο που λες βάζουμε πάντα λίγο λεμονάκι... έτσι έχουμε και τη βιταμίνη C που βοηθά στην απορρόφηση και τη γεύση :D Αυτό το ανεπεξέργαστο αλάτι που είπαμε ότι το βρίσκουμε;

 

Στα μαγαζιά με βιολογικά.

Και μια και βλέπω ότι είσαι στην Ηλιούπολη έχει ένα πολύ καλό μαγαζάκι με βιολογικά στην Ανδρέα Παπανδρέου (Αμβροσία λέγεται) και θα βρεις σίγουρα μια μεγάλη ποικιλία από ποιοτικά αλατάκια.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάπου νομίζω είχε ξανετεθεί αυτό με τη σειρά εισαγωγής στερεών τροφών κι είχα ξαναβάλει αυτό το λινκ όπου λέει ότι δεν είναι σημαντική η σειρά εισαγωγής των τροφών όταν ο θηλασμός είναι επαρκής (και άρα το μωρό παίρνει ότι χρειάζεται απ' τη μαμά). Κι ακόμη κρέας προτείνουν κάποιοι για σίδηρο.

http://www.llli.org/llleaderweb/LV/LVDec99Jan00p130.html

 

Εγώ διαβάζω πολύ τις σελίδες του εξωτερικού και νομίζω ότι εδώ στην Ελλάδα υπάρχει μια αναίτια "υστερία" με τις κρέμες και τη σειρά εισαγωγής κλπ (λογικό αφού οι προηγούμενες γενιές, μανάδες κλπ δεν έχουν ιδέα, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση) με αποτέλεσμα να κρεμιόμαστε απ' τα χείλη των "γιατρών" - σε ρόλο σαμάνου της φυλής, και να μην απορούμε γιατί ο ένας προτείνει πρώτα πατάτα κι ο άλλος πρώτα μήλο.......

 

Να πω για εμάς. Αποκλειστικός θηλασμός, ξεκινήσαμε σιγά σιγά, πρώτη τροφή συγκεκριμένα μπανάνα. Στη συνέχεια αχλάδι. Όλα αυτά το πρωί κατά τις 10 και περίπου 1 ώρα μετά από θηλασμό. Δοκίμασα και μήλο αλλά δεν τρελλάθηκε...γιατί να επιμείνω???

Τη μπανάνα τη βαρέθηκε οπότε τρώει τώρα (με τρέλλα, το συστήνω ανεπιφύλακτα) avocado (θεωρείται τέλεια τροφή, με καλά-ωφέλιμα λιπαρά, βιταμίνες, σίδηρο κ.α.). Λιώνει απλά μ΄ένα πιρουνάκι και κάθε μέρα το τρώει με χαρά.

Μεσημέρι τις πρώτες φορές δώσαμε από κρεατοχορτόσουπα λιωμένη πατάτα με καρότο και ζωμό απ' το κρέας για να αραιώσει. Επίσης, ξετρελλάθηκε με ζωμό από τις φακές και την επόμενη φορά της έδωσα λιωμένες φακές στο μπλέντρερ.

Τώρα έφτιαξα κολοκύθα στο φούρνο (βάζουμε το κομμάτι μπρούμυτα στο ταψάκι στο φούρνο με λίγο νεράκι στο ταψί και ψήνουμε για 40 λεπτά - μετά μ' ένα κουτάλι αφαιρούμε την κολοκύθα - βαζάκια και κατάψυξη, εκτός από ένα βαζάκι που κράτησα για 2 μέρες στη συντήρηση). Γλυκύτατο και πλούσιο σε βιταμίνες, της άρεσε πάρα πολύ και θα το δοκιμάσω και σε συνδυασμό με κοτόπουλο ή και άλλα λαχανικά.

Παρομοίως ξετρελλάθηκε με γλυκοπατάτα βρασμένη σε πολύ λίγο νερό ώστε να μην πεταχτεί νερό που έβρασαν αλλά να φτιαχτεί πουρές με το ίδιο το νερό. Την καθαρίζω και κόβω μικρά κομματάκια και βράζουν σε μερικά λεπτά σε μπρίκι στο γκαζάκι.

 

Τα πιο πολλά απ' τα παραπάνω ιδέες από σελίδες ξενόγλωσσες. Μέχρι τώρα όλα της άρεσαν.

 

Για το αλάτι...απ ό,τι διάβασα πάλι δε χρειάζεται υστερία, αν δείτε εδώ λέει ότι φυσικά δεν πρέπει να μπαίνει πρόσθετο αλάτι στο φαγητό του παιδιού, ειδικά με την έννοια που βάζουμε αλάτι στις πατάτες τις τηγανιτές. Αν όμως δώσουμε στο παιδί π.χ. μπρόκολο που έβρασε σε κατσαρόλα που βάλαμε μία κουταλίτσα αλάτι φυσικά δεν είναι πρόβλημα.

 

http://www.wholesomebabyfood.com/saltinbabyfood.htm

http://www.homemade-baby-food-recipes.com/adding-salt-to-baby-food.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μέχρι τώρα θηλάζω την μπεμπούλα μου (4,5 μηνών) αποκλειστικά.

 

Σε 2 εβδομάδες θα ξεκινήσω τη δουλειά και θα συνεχίσω να της δίνω μόνο μητρικό γάλα.

 

'Οταν το μωρό θα είναι 5 μηνών και 20 ημερών η παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσω να του δίνω ρυζάλευρο του εμπορίου, γύρω στις 10:00 με 11:00 και μάλιστα την ρώτησα ποιά μάρκα μου προτείνει και μου είπε ότι όλες είναι ίδιες.

 

Τον 6ο μήνα να της δίνω το πρωί γάλα, 10:00 με 11:00 φρουτόκρεμα, μετά πάλι γάλα, το απόγευμα ρυζόκρεμα και το βράδυ πάλι γάλα.

 

Τον 7ο λαχανικά και κρέας με 1-2 κ.σ. λάδι.

 

Τον 8ο μήνα το απόγευμα Farine Lacte, μπισκοτόκρεμα και ρυζόκρεμα εναλλάξ.

 

Δηλαδή πολύ έτοιμο φαγητό του εμπορίου.

 

Μετά απ'όλα αυτά που διάβασα εδώ, και καθώς είμαι φανατική του μητρικού θηλασμού, δεν θέλω με τίποτα να δώσω στο παιδί μου τροφές σε κονσέρβα.

 

Αυτό που λέτε με το σπιτικό ρυζάλευρο, πως ακριβώς εννοείτε ότι το φτιάχνετε;

 

Αφού το βράσετε μαζί με το λάδι μετά το αλέθετε ή πρώτα το αλέθετε και μετά το βράζετε;

Το ρύζι, τα φρούτα, και τα λαχανικά που χρησιμοποιείτε είναι βιολογικά;

 

Σχετικά με το κρέας έχετε καμιά οδηγία;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα.Απλα γνωμες ζηταω, απο πιο εμπειρες μανουλες απο μενα.

 

Το ξερω οτι το θεμα εχει χιλιοτεθει αλλα δεν προλαβαινω να κοιταξω ολα τα posts.

 

 

Γενικές κατευθύνσεις με συγκεντρωμένα στοιχεία:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39697

και κάποια λινκς (που μπορεί να υπάρχουν κι εδώ).

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ζητώ συγγνώμη θα κάνω μια λίγο άσχετη ερώτηση, αλλά έχω ήδη διαβάσει τα σχετικά ποστ και θα ήθελα κι από τις έμπειρες μανούλες την γνώμη τους: σχετικά με την παρασκευή του φαγητού ποια συσκευή προτείνετε; τι σας έχει βολέψει; έχω διαβάσει για ατμομάγειρες, ατμομάγειρες για παιδιά (π.χ. beaba) μούλτι, μπλέντερ και διάφορα άλλα κι έχω μπερδευτεί λίγο.

Επίσης, έχω σκοπό να δίνω αλεσμένα για πολύ μικρό διάστημα, όσο μικρότερο γίνεται -και ίσως δοκιμάσω και blw.

Θα ήθελα να πάρω όμως μια συσκευή που μαγειρεύει στον ατμό.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ζητώ συγγνώμη θα κάνω μια λίγο άσχετη ερώτηση, αλλά έχω ήδη διαβάσει τα σχετικά ποστ και θα ήθελα κι από τις έμπειρες μανούλες την γνώμη τους: σχετικά με την παρασκευή του φαγητού ποια συσκευή προτείνετε; τι σας έχει βολέψει; έχω διαβάσει για ατμομάγειρες, ατμομάγειρες για παιδιά (π.χ. beaba) μούλτι, μπλέντερ και διάφορα άλλα κι έχω μπερδευτεί λίγο.

Επίσης, έχω σκοπό να δίνω αλεσμένα για πολύ μικρό διάστημα, όσο μικρότερο γίνεται -και ίσως δοκιμάσω και blw.

Θα ήθελα να πάρω όμως μια συσκευή που μαγειρεύει στον ατμό.

 

Γιατί να ξοδεύεις χρήματα για ειδικές συσκευές, ειδικά αν δεν τις χρησιμοποιείς για κάτι άλλο; Μπορείς στην κανονική σου κατσαρόλα να χρησιμοποιήσεις κάτι τέτοιο:

cottura4.jpg

Κατά τα άλλα, αν πάρεις ατμομάγειρα, μην πάρεις από αυτούς με τα εξ ολοκλήρου πλαστικά καλαθάκια, γιατί εκλύονται ουσίες από το πλαστικό, οπότε με μεταλλικές βάσεις περιορίζεις κάπως το κακό (αλλά κι εκεί υπάρχουν αντιρρήσεις, αν θες ψάξε στο φόρουμ παλιότερες συζητήσεις για τις λεπτομέρειες).

Αν δεν δώσεις αλεσμένα, μούλτι και μπλέντερ δεν θα σου χρειαστούν.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, α, ωραία είναι αυτά που μοιάζουν με φόρμες του κέικ :mrgreen: που τα βρίσκω; το άλλο που είχα σκεφτεί είναι μήπως πάρω αντί ατμομάγειρα -που μετά στάνταρ θα τον φάει η αποθήκη- μήπως πάρω αυτά τα καλαθάκια μπαμπού που προσαρμόζονται στις κατσαρόλες

Link to comment
Share on other sites

Φόρμα του κέηκ; Ενδιαφέρουσα άποψη :mrgreen:

Δες και μεγαλύτερη φωτό:

kitchen-craft-23cm-stainless-steel-steamer-basket.jpg

Το βρίσκεις στα σουπερμαρκετ (στα μεγάλα σίγουρα).

Για τα μπαμπού κάτι είχα διαβάσει αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία και δεν τα έχω δει και από κοντά σε κάποιο κατάστημα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Στα μαγαζιά με βιολογικά.

Και μια και βλέπω ότι είσαι στην Ηλιούπολη έχει ένα πολύ καλό μαγαζάκι με βιολογικά στην Ανδρέα Παπανδρέου (Αμβροσία λέγεται) και θα βρεις σίγουρα μια μεγάλη ποικιλία από ποιοτικά αλατάκια.

 

Ευχαριστώ πολύ Rosie :D Θα το επισκεφτώ :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι! και μη χειρότερα!

 

Αγλαΐα μιας και σε πέτυχα τι γάλα να δώσω στη μικρή για να της κόψω την φόρμουλα οεο?

Να ρωτήσω και εγώ κάτι πάνω σε αυτό?:confused:

Μέχρι τώρα της μικρής μου της έδινα κρέμες της holle χωρίς γλουτένη και χωρίς γάλα (εννοείτε) μόνο με νερό... Δεν της έδινα κάθε μέρα.... 2 φορές ίσως μέσα στην εβδομάδα για να αλλάζει λίγο η γεύση της από τα ίδια και τα ίδια (καμιά φορά πρόσθετα και ένα φρούτο)..... Τώρα όμως δείχνει να το βαριέται και αυτό.... Είδα στο μαγαζί με τα βιολογικά γάλα αμυγδάλου σε σκόνη.... Το πήρα και μυρίζει θεσπέσια... Της το έβαλα στην κρέμα (κεχρί είχα αυτή τη φορά) και το κατασπάραξε.... Μία γνωστή μου όμως μου είπε πως δεν κάνει αμύγδαλο από τέτοια ηλικία, ότι είναι αλλεργιογόνο! Ισχύει:confused:

Δεν είχε πάντως καμία ένδειξη ότι την πείραξε και το αμύγδαλο έχει και πολλές βιταμίνες... Θα ήθελα τόσο να συνεχίζω να της το δίνω (τουλάχιστον μέχρι να το βαρεθεί και αυτό:wink:)...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγω του εδωσα απο 7,5 μηνων ηλιοσποροβουτυρο και φυστικοβουτυρο και το δεχτηκε μια χαρα. Αφου κι εσενα δε σου εκανε αλλεργια, τοτε φανταζομαι ειναι οκ να το συνεχισεις. Βεβαια, καλου κακου ελεγξε και τα συστατικα μηπως εχει ζαχαρη γιατι την εχω πατησει καποιες φορες με τα βιολογικα. Να θυμασαι οτι ό,τι τελειωνει σε -όζη ειναι ζαχαρη!;)

Link to comment
Share on other sites

Eγω του εδωσα απο 7,5 μηνων ηλιοσποροβουτυρο και φυστικοβουτυρο και το δεχτηκε μια χαρα. Αφου κι εσενα δε σου εκανε αλλεργια, τοτε φανταζομαι ειναι οκ να το συνεχισεις. Βεβαια, καλου κακου ελεγξε και τα συστατικα μηπως εχει ζαχαρη γιατι την εχω πατησει καποιες φορες με τα βιολογικα. Να θυμασαι οτι ό,τι τελειωνει σε -όζη ειναι ζαχαρη!;)

Όχι δεν έχει... Είναι χωρίς λακτόζη, χωρίς γλουτένη, χωρίς σιτάρι και χωρίς σόγια!!!! Μάλλον θα το συνεχίσω.... και έχει πάρα πολύ ασβέστιο το αμύγδαλο:D

Φυστικοβούτυρο, ε? Δεν το είχα σκεφτεί!!!!Πως το δίνεις? Για δώσε καμιά ιδέα;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει... Είναι χωρίς λακτόζη, χωρίς γλουτένη, χωρίς σιτάρι και χωρίς σόγια!!!! Μάλλον θα το συνεχίσω.... και έχει πάρα πολύ ασβέστιο το αμύγδαλο:D

 

Aυτό της Ecomil εννοείς;

Αν ναι, τότε έχει μαλτοδεξτρίνη καλαμποκιού και μαλτόζη, δηλαδή τίγκα στα χημικά γλυκαντικά!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

 

Είδα στο μαγαζί με τα βιολογικά γάλα αμυγδάλου σε σκόνη.... Το πήρα και μυρίζει θεσπέσια... Της το έβαλα στην κρέμα (κεχρί είχα αυτή τη φορά) και το κατασπάραξε.... Μία γνωστή μου όμως μου είπε πως δεν κάνει αμύγδαλο από τέτοια ηλικία, ότι είναι αλλεργιογόνο! Ισχύει:confused:

Δεν είχε πάντως καμία ένδειξη ότι την πείραξε και το αμύγδαλο έχει και πολλές βιταμίνες... Θα ήθελα τόσο να συνεχίζω να της το δίνω (τουλάχιστον μέχρι να το βαρεθεί και αυτό:wink:)...

 

Το γάλα αμυγδάλου γίνεται από μουσκεμένα αμύγδαλα που πλέον δεν είναι ξηρός καρπός αλλά στο στάδιο πριν τη φύτρωση.

 

Το γάλα αμυγδάλου είναι εξαιρετική τροφή όταν είναι φρέσκο. Στην σκόνη δεν ξέρω τι έχει απομείνει (δεν θα το χρησιμοποιούσα). Είναι πολύ εύκολο να το κάνεις μόνη σου. Αν το κάνεις 2-3 φορές την εβδομάδα θα έχεις κάθε μέρα φρέσκο.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό της Ecomil εννοείς;

Αν ναι, τότε έχει μαλτοδεξτρίνη καλαμποκιού και μαλτόζη, δηλαδή τίγκα στα χημικά γλυκαντικά!

Είχε μία ταινία και για να το ανοίξω σκίστηκε το σημείο που γράφει την μάρκα:oops: Είναι σε ένα κόκκινο κουτί!!! Αύριο θα πάω στο κατάστημα με τα βιολογικά και θα δω! Χημικά στα βιολογικά??? Τι στο καλό βιολογικό είναι αυτό:confused: Αν είναι Ecomil θα το κάψω:!:

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα αμυγδάλου γίνεται από μουσκεμένα αμύγδαλα που πλέον δεν είναι ξηρός καρπός αλλά στο στάδιο πριν τη φύτρωση.

 

Το γάλα αμυγδάλου είναι εξαιρετική τροφή όταν είναι φρέσκο. Στην σκόνη δεν ξέρω τι έχει απομείνει (δεν θα το χρησιμοποιούσα). Είναι πολύ εύκολο να το κάνεις μόνη σου. Αν το κάνεις 2-3 φορές την εβδομάδα θα έχεις κάθε μέρα φρέσκο.

Μάλλον πρέπει να ψάξω για φρέσκο... Θα βρω???

Και πως γίνετε η διαδικασία για να το κάνω μόνη μου? Ακούγετε ενδιαφέρον!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου έκοψε να δω τα συστατικά!!! Γράφει μόνο αμύγδαλα από βιολογική καλλιέργεια....... (παρ'όλα αυτά μου μπήκαν ιδέες και όλα ύποπτα μου φαίνονται)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να ψάξω για φρέσκο... Θα βρω???

Και πως γίνετε η διαδικασία για να το κάνω μόνη μου? Ακούγετε ενδιαφέρον!!!:)

Τελικά βρήκα πως να το κάνω... Είναι πανεύκολο..... Μάλλον θα ξεκινήσω από αύριο

 

Ευχαριστώ:D

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να ψάξω για φρέσκο... Θα βρω???

Και πως γίνετε η διαδικασία για να το κάνω μόνη μου? Ακούγετε ενδιαφέρον!!!:)

 

 

Υπάρχει σχετικό τόπικ!

Δες εδώ: Γάλα αμυγδάλου

 

Προσωπικά όμως δεν θα έδινα γάλα αμυγδάλου σ' ένα τόσο μικρό μωράκι.

Για να νοστιμίζουν οι κρέμες θα έβαζα μπόλικο λάδι καρύδας.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

εμεις ξεκινησαμε πρωτα με το φρουτο και μετα με την κρεμα γνωμη μου ειναι οτι ειναι καλυτερο γιατι η κρεμα ειναι πιο γλυκια και αν συνηθισει στην κρεμα πρωτα, μπορει αργοτερα να μην θελει τα φρουτα που ειναι πιο ξυνουτσικα πρωτα μηλαρακι και καθε δυο μερες και κατι καινουργιο....

ακριβως ετσι! κι εχω και παραδειγματα που ξεκινησαν πρωτα με κρεμες κ τωρα το παιδακι δεν τρωει φρουτα... εμεις 2 βδομαδες μονο ενα γευμα φρουτα φρεσκα αλεσμενα και μετα ξεκινησαμε κρεμα βανιλια (οχι ρυζαλευρο κρεμα γιατι στουμπωνει) και στις 2 κορες μου το ιδιο και η μεγαλη το ετρωγε μεχρι φετος που πηγε σταθμο και "χανει" το γευμα των φρουτων που εκανε σπιτι...η μικρη ακαθεκτη καθε μερα στις 11 μια γαβαθα φρουτα ναααα!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...