Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τελικα με τι ειναι σωστο να ξεκιναμε τις στερεες τροφες;;;


Recommended Posts

Όπως και να έχει πάντως εμείς έχουμε την ευθύνη για την επιλογή του παιδιάτρου. Ο γιατρός μπορεί να προσπαθεί να αυξήση το εισόδημά του ( sic) με διάφορους τρόπους. Δική μας είναι η ευθύνη άμα διαπιστώσουμε τέτοια συμπεριφορά να τον αλλάξουμε.

 

Αρκεί να είμαστε ενημερωμένοι για τις παγίδες!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγλαϊα μου σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, με είχε μπερδέψει αυτό για το πεπτικό! :)

Όσο για τα υπόλοιπα που συζητάτε, κορίτσια υπάρχει τρελό promotion σε όλες τις ειδικότητες των γιατρών η καθεμία έχει τα αντίστοιχα της. Αυτό που λέει η Palladin για τα συνέδρια ειδικά, εγώ ως ψυχολόγος κάθε φορά τα σκάω (και δεν μιλάμε για λίγα χρήματα) και όλοι οι φίλοι ψυχίατροι πάνε στο τσάμπα από τις φαρμακευτικές. Ε, προφανώς το αντίστοιχο στους παιδιάτρους -δυστυχώς- είναι τα γάλατα και λοιπά.

Link to comment
Share on other sites

και τα εμβόλια και τα αντιπυρετικά και... και... και...

 

εσείς οι ψυχολόγοι δεν μπορείτε να συνταγογραφήσετε οπότε σας έχουν #3$μ3ν0υς (με το συμπάθειο).

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

και τα εμβόλια και τα αντιπυρετικά και... και... και...

 

εσείς οι ψυχολόγοι δεν μπορείτε να συνταγογραφήσετε οπότε σας έχουν #3$μ3ν0υς (με το συμπάθειο).

 

όπως το λες είναι, και αν είναι τελείως ιατρικοποιημένο το πλαίσιο σε κοιτάνε και με μισό μάτι όταν προτείνεις κι εσύ θεραπευτικό πλάνο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Του οργανώνω ένα διήμερο συνέδριο ενημέρωσης σε εξωτικό μέρος και του καλύπτω τα έξοδα διαμονής για να ξεκουραστεί ο άνθρωπος από την αγκύλωση που έπαθε γράφοντας τις συνταγές ΜΟΥ!

Στο διήμερο μπορεί να πάει όλη η οικογένεια!

Επιπλέον, κάνουν διάφορα δωράκια: κλιματιστικά, υπολογιστές, τηλεοράσεις κλπ κλπ που φτάνουν και για το ιατρείο και για το σπίτι, ακόμη και για το εξοχικό.

(μέχρι καφέδες σε κυλικεία πληρώνουν, αυτό στα νοσοκομεία!)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία αν θα δώσουμε πρώτα φρούτα ή λαχανικά ή αυγό ή κρέας κτλ φτάνει αυτό που θα δώσουμε να είναι πραγματική ανεπεξέργαστη τροφή και όχι κατασκεύασμα της σύγχρονης βιομηχανίας τροφίμων.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι οι ζωικές τροφές είναι καλύτερες για πολλούς λόγους αλλά και πάλι αν μια κοπέλα θέλει ν' αρχίσει με φρούτα και λαχανικά είναι ΟΚ. Και το ριζάλευρο μια χαρά είναι αν φτιαχτεί στο σπίτι από τα χεράκια μας με καστανό ριζάκι και μπόλικο λαδάκι (ελαιόλαδο ή λάδι καρύδας). Εγώ θα έβαζα και λίγο ακατέργαστο αλατάκι.

 

Για όσες θέλουνε να διαβάσουνε περισσότερα πάνω στο θέμα προτείνω αυτό το βιβλίο:

1596913940.jpg

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οτι καλό ειναι να αρχίζουμε από μια γευση όπως πχ τα λαχανικα και μετα να βαζουμε τα φρουτακια με την λογικη οτι ειναι πιο γλυκα και αν ξεκινησει από αυτα το μωρο ισως μετα να μην δεχτει ευχαριστα λιγοτερο γλυκές τροφες...Τι λετε?

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο διήμερο μπορεί να πάει όλη η οικογένεια!

Επιπλέον, κάνουν διάφορα δωράκια: κλιματιστικά, υπολογιστές, τηλεοράσεις κλπ κλπ που φτάνουν και για το ιατρείο και για το σπίτι, ακόμη και για το εξοχικό.

(μέχρι καφέδες σε κυλικεία πληρώνουν, αυτό στα νοσοκομεία!)

 

Έτσι! και μη χειρότερα!

 

Αγλαΐα μιας και σε πέτυχα τι γάλα να δώσω στη μικρή για να της κόψω την φόρμουλα οεο?

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβασα οτι καλό ειναι να αρχίζουμε από μια γευση όπως πχ τα λαχανικα και μετα να βαζουμε τα φρουτακια με την λογικη οτι ειναι πιο γλυκα και αν ξεκινησει από αυτα το μωρο ισως μετα να μην δεχτει ευχαριστα λιγοτερο γλυκές τροφες...Τι λετε?

 

Εγω ξεκίνησα με ρυζαλευρο (για λιγο) και μετά φρούτα και μετά λαχανικά και μετά κοτοπουλάκι και σήμερα εδωσα και μοσχαράκι .

Ομως τα λαχανικά τα τρώει , παρολο που τα κάνω νερόβραστα χωρις καν λάδι και λεμόνι . Τα φρούτα όμως της προκαλούν αηδία .

Οποτε μαλλον με οτι και να ξεκινήσεις το ίδιο είναι . Το παιδι θα εχει τις δικές του προτιμήσεις .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μα αλάτι δεν δίνουμε στα μωρα νομίζω .

 

Το αλάτι του εμπορίου είναι γεμάτο επικίνδυνες χημικές ουσίες γι'αυτό και δεν ενδείκνυται για μωρά.

Η Rosie για αυτό έγραψε ακατέργαστο αλάτι πχ αλάτι ιμαλαϊων το οποίο έχει πολύτιμα ιχνοστοιχεία.

 

( Rosie από εσένα αντιγράφω και μεταδίδω τη γνώση!!:D:D )

Link to comment
Share on other sites

Το αλάτι του εμπορίου είναι γεμάτο επικίνδυνες χημικές ουσίες γι'αυτό και δεν ενδείκνυται για μωρά.

Η Rosie για αυτό έγραψε ακατέργαστο αλάτι πχ αλάτι ιμαλαϊων το οποίο έχει πολύτιμα ιχνοστοιχεία.

 

( Rosie από εσένα αντιγράφω και μεταδίδω τη γνώση!!:D:D )

 

Χα χα, μπράβο σου!

 

Ναι, όταν λέω αλάτι αναφέρομαι στο γκρίζο ανεπεξέργαστο αλάτι ή το αλάτι ιμαλαϊων. Και τα δυο θα τα βρείτε σε καταστήματα με βιολογικά προϊόντα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οτι καλό ειναι να αρχίζουμε από μια γευση όπως πχ τα λαχανικα και μετα να βαζουμε τα φρουτακια με την λογικη οτι ειναι πιο γλυκα και αν ξεκινησει από αυτα το μωρο ισως μετα να μην δεχτει ευχαριστα λιγοτερο γλυκές τροφες...Τι λετε?

 

Δεν έχει σημασία.

Έχεις γευτεί ποτέ το μητρικό γάλα; Αυτό και αν είναι γλυκό, σαν ζαχαρούχο!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το αλάτι του εμπορίου είναι γεμάτο επικίνδυνες χημικές ουσίες γι'αυτό και δεν ενδείκνυται για μωρά.

Η Rosie για αυτό έγραψε ακατέργαστο αλάτι πχ αλάτι ιμαλαϊων το οποίο έχει πολύτιμα ιχνοστοιχεία.

 

( Rosie από εσένα αντιγράφω και μεταδίδω τη γνώση!!:D:D )

 

Εγω ξέρω οτι δεν δίνουμε αλάτι οχι γιατί εχει επικίνδυνες ουσίες αλλα γιατί τα νεφρά το μωρών δεν μπορούν να αποβάλλουν την περίσσεια ή καπως έτσι . Επίσης και για το ελαιόλαδο εχω διαβάσει οτι πέφτει βαρύ για τα νεφρά των μωρών αλλα οι παιδίατροι το συστήνουν ενω το αλάτι το απαγορεύουν .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οτι καλό ειναι να αρχίζουμε από μια γευση όπως πχ τα λαχανικα και μετα να βαζουμε τα φρουτακια με την λογικη οτι ειναι πιο γλυκα και αν ξεκινησει από αυτα το μωρο ισως μετα να μην δεχτει ευχαριστα λιγοτερο γλυκές τροφες...Τι λετε?

 

Έχεις δοκιμάσει φρουτόκρεμα; Μέσα στην ξινίλα είναι. Αν μπει και το πορτοκάλι ακόμα χειρότερα. Τι να κάνουν και αυτά τα καϊμένα όμως την τρώνε.

Λοιπόν εμείς ξεκινήσαμε με φρούτα σταδιακά ανα 2 ημέρες και ένα καινούργιο, μετά περάσαμε στις απογευματινές κρέμες (που για κάποιο περίεργο λόγο δεν τις έτρωγαν και μου τις έφτυναν στην κυριολεξία στα μούτρα) για αυτό και πήγαμε κατευθείαν σε γιαούρτι (δοκιμάσαμε ρυζογαλο κρέμα με γάλα φρέσκο και αυτές τις έφτυναν) και μείναμε στο γιαούρτι. Το σκεπτικό του γιατρού ήταν πρώτα φρούτα γιατί είναι πιο ξινά από τις κρέμες και τα γιαούρτια και μετά ίσως να μην τα ήθελαν. Αυτά γύρω στον 5ο μήνα. Στον 6ο ξεκινήσαμε λαχανικά και σιγά σιγά μοσχάρι και κοτόπουλο με την προσθήκη ζυμαρικών, ρεβυθιών, φακών κλπ (αυτά τα τσακίζαμε). Στο χρόνο πάνω ψάρι και αυγο. Μετά το χρόνο ελευθερο για ότι θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξέρω οτι δεν δίνουμε αλάτι οχι γιατί εχει επικίνδυνες ουσίες αλλα γιατί τα νεφρά το μωρών δεν μπορούν να αποβάλλουν την περίσσεια ή καπως έτσι . Επίσης και για το ελαιόλαδο εχω διαβάσει οτι πέφτει βαρύ για τα νεφρά των μωρών αλλα οι παιδίατροι το συστήνουν ενω το αλάτι το απαγορεύουν .

 

 

Πολλά συστείνουν οι παιδίατροι και πολλά απαγορεύουν δεν έχει σημασία.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον άκυρη η ερώτησή μου, αλλά έχετε ιδέα αν δίνουμε κάστανο; Προσπαθώ να καταλάβω τι παίζει με τις αλλεργίες αλλά δε βγάζω άκρη..... Είμαστε σχεδόν δεκατριών μηνών.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

το κάστανο φυσικά επιτρέπεται!

 

γενικά μετά το χρόνο, αν δεν υπάρχουν αλλεργίες, επιτρέπονται τα πάντα, εκτός από ξηρούς καρπούς που είναι πολύ επικίνδυνοι για πνιγμό.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξέρω οτι δεν δίνουμε αλάτι οχι γιατί εχει επικίνδυνες ουσίες αλλα γιατί τα νεφρά το μωρών δεν μπορούν να αποβάλλουν την περίσσεια ή καπως έτσι . Επίσης και για το ελαιόλαδο εχω διαβάσει οτι πέφτει βαρύ για τα νεφρά των μωρών αλλα οι παιδίατροι το συστήνουν ενω το αλάτι το απαγορεύουν .

 

Για το ελαιόλαδο δεν ξέρω, αλλά για το αλάτι είμαι σίγουρη ότι απαγορεύεται στα μωρά γιατί μέχρι τον 1-1,5 χρόνο περίπου τα νεφρά είναι πολύ ανώριμα για να επεξεργαστούν το νάτριο.

Link to comment
Share on other sites

 

Αγλαΐα μιας και σε πέτυχα τι γάλα να δώσω στη μικρή για να της κόψω την φόρμουλα οεο?

Δυστυχώς δε ξέρω, δεν το έχω ψάξει καθόλου γιατί δεν πίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ως τους 18 μηνες δεν εβαζα καθολου αλατι στο φαγητο της,ακομα και τωρα αν της μαγειρευω ξεχωριστα δεν της βαζω.

Χρησιμοποιω το χοντρο αλατι οχι του εμποριου.:roll:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν δεν δίνουμε ποτέ τρόφιμα του εμπορίου στα μωράκια αλλά πραγματικές ανεπεξέργαστες τροφές, οπότε δεν υπάρχει πρόσληψη αλατιού από άλλες πηγές.

Μια πολύ μικρή ποσότητα είναι απαραίτητη και για τα μέταλλα/ιχνοστοιχεία αλλά και για να νοστιμίσει το φαγητό.

Εμείς θα το τρώγαμε το φαγητό μας ανάλατο και νερόβραστο; Γιατί να το περιμένουμε αυτό από τα παιδάκια μας;

Εξάλλου τα μωρά που θηλάζουνε έχουνε ήδη "γευτεί" πολλές και διάφορες πικάντικες γεύσεις από το γάλα της μαμάς τους οπότε λίγο αλάτι και καρυκεύματα θα τους είναι ευχάριστα στο φαγητό και θα το δεκτούνε πιο εύκολα!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...