Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιαιη συμπεριφορα μαμας στο δρομο!


Eirini_Dr

Recommended Posts

Κάθε φορά που ακούω τέτοιες ιστορίες κλαίω. Και κάθε φορά νιώθω ενοχές που δεν έχω κάνει τίποτα για κάποιες ψυχούλες που υποφέρουν. Με την ευκαιρία θα ήθελα τη συμβουλή σας:

Πρόκειται για έναν παιδικό φίλο του άντρα μου. Παντρέυτηκε και μετά από λίγο μετακόμισε μόνος του στο εξωτερικό για οικονομικούς λόγους. Γενικά ήταν ένα ρεμάλι, που είχε φάει όλη την περιουσία της οικογένειάς του και είχε καταχρεώσει και τα αδέλφια του κλπ. Στη χώρα που πήγε, απότι μαθαίναμε γύρναγε με γκόμενες, π..νες κλπ, δεν έστελνε λεφτά στη γυναίκα του ποτέ και τέτοια. Τελικά άφησε έγκυο τη γυναίκα του, σε ένα ταξίδι στην Ελλάδα και αργότερα έκαναν και δεύτερο παιδάκι (αγοράκι και κοριτσάκι), ενώ αργότερα μετακόμισε και η γυναίκα του στο εξωτερικό. Πρόσφατα όμως μάθαμε οτι αυτός ψιλοδουλεύει νύχτα, γυρνάει στα μπάρ και βασικά η μάνα δουλεύει όλη τη μέρα, ενώ όταν εκείνη γυρνάει από τη δουλειά της λέει "βγάλε το βρ.... σου να σε γ...σω" μπορστά στα παιδιά. Ή το βράδυ που πέφτουν στο κρεβάτι όλοι στο ίδιο δωμάτιο τους λέει "γυρίστε από εκεί γιατί τώρα θα σκ.... το μ... της μάνας σας". Στο αγοράκι δείχνει συνέχεια πορνό κλπ. Σας τα γράφω αυτά και κλαίω. Και το ζώον η μάνα δεν παίρνει τα παιδιά να φύγει, μόνο παραπονιέται στους φίλους να του πουν καμιά κουβέντα. Αν δεν είναι αυτό κακοποίηση τότε τί είναι? Πώς θα νιώθουν αυτά τα παιδάκια? Τί άνθρωποι θα γίνουν? Ποιός μου λέει οτι αυτός ο πατέρας αύριο μεθάυριο δεν θα κακοποιήσει το κοριτσάκι? έσπασα το κεφάλι μου τί μπορώ να κάνω, σκέφτηκα να πάω στην αστυνομία στην Ελλάδα ή και στην χώρα που ζουν, αλλά δεν έχω τίποτα στα χέρια μου. Και αν και η μάνα δεν είναι διατεθειμένη να κάνει κάτι, πώς θα αποδείξω οτι αυτός ο άνθρωπος είναι προβληματικός? Νιώθω οτι μην κάνοντας τίποτα είμαι και εγώ συνένοχη. Ποιός θα προστατέψει αυτές τις ψυχούλες? Είπα στον εαυτό μου να το αφήσει πίσω γιατί δεν μπορώ να κάνω τίποτα, αλλά κάθε τόσο το θυμάμαι και τρελαίνομαι. Αν μάθω οτι έπαθαν κάτι αυτά τα παιδιά δεν θα συγχωρήσω τον εαυτό μου νομίζω ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χωρίς αποδείξεις και χωρίς τη συμβολή της κακοποιημένης σε άλλη χώρα δύσκολα τα πράγματα. Μάλλον πρέπει να την πείσεις να πάει εκείνη στην αστυνομία εκεί.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι αφήσατε απ'έξω μια σημαντικότατη διάσταση του όλου θέματος: αν υποθέσουμε ότι αντιδρούμε σε μια σκηνή σαν αυτές που περιγράφηκαν παραπάνω και οι αρμόδιες αρχές επέμβουν, μετά τι γίνεται με αυτά τα παιδιά; που πηγαίνουν; γιατί δυστυχώς ζούμε σε μια χώρα που δεν υπάρχουν υποδομές και δεν είμαι σίγουρη ότι τα υπάρχοντα ιδρύματα μπορούν να υποστηρίξουν παιδιά τέτοιων οικογενειών... δυστυχώς...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

O αρχικός στόχος είναι να συνετιστούν οι γονείς...

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που ακούω τέτοιες ιστορίες κλαίω. Και κάθε φορά νιώθω ενοχές που δεν έχω κάνει τίποτα για κάποιες ψυχούλες που υποφέρουν. Με την ευκαιρία θα ήθελα τη συμβουλή σας:

Πρόκειται για έναν παιδικό φίλο του άντρα μου. Παντρέυτηκε και μετά από λίγο μετακόμισε μόνος του στο εξωτερικό για οικονομικούς λόγους. Γενικά ήταν ένα ρεμάλι, που είχε φάει όλη την περιουσία της οικογένειάς του και είχε καταχρεώσει και τα αδέλφια του κλπ. Στη χώρα που πήγε, απότι μαθαίναμε γύρναγε με γκόμενες, π..νες κλπ, δεν έστελνε λεφτά στη γυναίκα του ποτέ και τέτοια. Τελικά άφησε έγκυο τη γυναίκα του, σε ένα ταξίδι στην Ελλάδα και αργότερα έκαναν και δεύτερο παιδάκι (αγοράκι και κοριτσάκι), ενώ αργότερα μετακόμισε και η γυναίκα του στο εξωτερικό. Πρόσφατα όμως μάθαμε οτι αυτός ψιλοδουλεύει νύχτα, γυρνάει στα μπάρ και βασικά η μάνα δουλεύει όλη τη μέρα, ενώ όταν εκείνη γυρνάει από τη δουλειά της λέει "βγάλε το βρ.... σου να σε γ...σω" μπορστά στα παιδιά. Ή το βράδυ που πέφτουν στο κρεβάτι όλοι στο ίδιο δωμάτιο τους λέει "γυρίστε από εκεί γιατί τώρα θα σκ.... το μ... της μάνας σας". Στο αγοράκι δείχνει συνέχεια πορνό κλπ. Σας τα γράφω αυτά και κλαίω. Και το ζώον η μάνα δεν παίρνει τα παιδιά να φύγει, μόνο παραπονιέται στους φίλους να του πουν καμιά κουβέντα. Αν δεν είναι αυτό κακοποίηση τότε τί είναι? Πώς θα νιώθουν αυτά τα παιδάκια? Τί άνθρωποι θα γίνουν? Ποιός μου λέει οτι αυτός ο πατέρας αύριο μεθάυριο δεν θα κακοποιήσει το κοριτσάκι? έσπασα το κεφάλι μου τί μπορώ να κάνω, σκέφτηκα να πάω στην αστυνομία στην Ελλάδα ή και στην χώρα που ζουν, αλλά δεν έχω τίποτα στα χέρια μου. Και αν και η μάνα δεν είναι διατεθειμένη να κάνει κάτι, πώς θα αποδείξω οτι αυτός ο άνθρωπος είναι προβληματικός? Νιώθω οτι μην κάνοντας τίποτα είμαι και εγώ συνένοχη. Ποιός θα προστατέψει αυτές τις ψυχούλες? Είπα στον εαυτό μου να το αφήσει πίσω γιατί δεν μπορώ να κάνω τίποτα, αλλά κάθε τόσο το θυμάμαι και τρελαίνομαι. Αν μάθω οτι έπαθαν κάτι αυτά τα παιδιά δεν θα συγχωρήσω τον εαυτό μου νομίζω ποτέ.

 

 

Ξερεις κατι η προνοια σε πολλες χωρες του εξωτερικου επεμβαινει και λειτουργει μια χαρα....δεν εχει σχεση με την Ελλαδα...η αστυνομια δεν μπορει να κανει κατι...μια καταγγελια στην αντιστοιχη πρεσβεια νομιζω οτι μπορει να εχει αποτελεσμα...βεβαια εξαρταται και σε ποια χωρα του εξωτερικου βρισκεται...και αν υπαρχει εκθεση ανηλικου σε κινδυνο και κακοποιηση ασχολουνται.....δεν χανεις κατι....εσυ αυτες τις λεπτομερειες που τις ξερεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τις λεπτομέρειες τις ξέρω γιατί τις είπε η μαμά των παιδιών σε συγγενικά πρόσωπα του άντρα της παρακαλώντας να του μιλήσουν. Και εκείνοι το είπαν σε εμένα ρωτώντας με τί να κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...