Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εχω προβλημα......δεν πινει το γαλα μου απο το μπιμπερο!!Βοηθεια!!


Recommended Posts

Επειδη εχω ξεκινησει να πηγαινω στην δουλεια μου τα απογευματα,μενει η μικρη με τον αντρα μου στο σπιτι.

Ετσι βγαζω γαλα με το θηλαστρο για να την ταιζει!

Στην αρχη ολα καλα.........εδω και μια εβδομαδα,μου λεει ο αντρας μου,γινετε μαχη!!!Το παιδι να κλαιει δειχνοντας οτι πειναει και μολις της βαζει το μπιμπερο στο στομα αρχιζει να κουναει το κεφαλακι της εντονα αριστερα - δεξια ή διωχνει την θηλη με την γλωσσα ή απλα κρατα ανοιχτο το στοματακι της!!Και συγχρονως να σπαραζει στο κλαμα η ψυχη μου!!!

Επειτα απο βολτες μεσα στο σπιτι,αγκαλιες,φιλακια την ηρεμει πινει(με το ζορι σχετικα) λιγο γαλα αποκοιμιεται και μετα απο κανα 10΄λεπτο ξανα τα ιδια!!!!

Εχουμε στεναχωρηθει πολυ και δεν ξερουμε τι να κανουμε!!!!

Καταλαβαινω οτι θελει το στηθος αλλα δυστυχως δεν μπορουμε να κανουμε διαφορετικα...........πρεπει να την καταφερουμε να πινει το γαλα απο το μπιμπερο.

Εν το μεταξυ αυτο γινετε για 3 απογευματα την εβδομαδα!Ολες τις υπολοιπες ωρες και μερες το παιδι θηλαζει!

Τι μπορουμε να κανουμε????????Ανησυχω παρα πολυ και δεν αντεχω αλλο αυτη την κατασταση!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ Κατιουσκα μου....δε ξερω να σε συμβουλεψω απλα διαβασα το θεμα σου και ενιωσα ποσο πολυ στεναχωριεσαι και ηθελα απλα να σου πω οτι σε σκεφτομαι....φιλια και στις δυο σας..

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ Κατιουσκα μου....δε ξερω να σε συμβουλεψω απλα διαβασα το θεμα σου και ενιωσα ποσο πολυ στεναχωριεσαι και ηθελα απλα να σου πω οτι σε σκεφτομαι....φιλια και στις δυο σας..

 

 

Κοριτσακι μου γλυκο σ ευχαριστω παααρα πολυ!!!!!Στην δικη σου περιπτωση και μονο η σκεψη σου μου αρκει!!!!Φιλακια στους κουκλους σου!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω ξεκινησει να πηγαινω στην δουλεια μου τα απογευματα,μενει η μικρη με τον αντρα μου στο σπιτι.

Ετσι βγαζω γαλα με το θηλαστρο για να την ταιζει!

Στην αρχη ολα καλα.........εδω και μια εβδομαδα,μου λεει ο αντρας μου,γινετε μαχη!!!Το παιδι να κλαιει δειχνοντας οτι πειναει και μολις της βαζει το μπιμπερο στο στομα αρχιζει να κουναει το κεφαλακι της εντονα αριστερα - δεξια ή διωχνει την θηλη με την γλωσσα ή απλα κρατα ανοιχτο το στοματακι της!!Και συγχρονως να σπαραζει στο κλαμα η ψυχη μου!!!

Επειτα απο βολτες μεσα στο σπιτι,αγκαλιες,φιλακια την ηρεμει πινει(με το ζορι σχετικα) λιγο γαλα αποκοιμιεται και μετα απο κανα 10΄λεπτο ξανα τα ιδια!!!!

Εχουμε στεναχωρηθει πολυ και δεν ξερουμε τι να κανουμε!!!!

Καταλαβαινω οτι θελει το στηθος αλλα δυστυχως δεν μπορουμε να κανουμε διαφορετικα...........πρεπει να την καταφερουμε να πινει το γαλα απο το μπιμπερο.

Εν το μεταξυ αυτο γινετε για 3 απογευματα την εβδομαδα!Ολες τις υπολοιπες ωρες και μερες το παιδι θηλαζει!

Τι μπορουμε να κανουμε????????Ανησυχω παρα πολυ και δεν αντεχω αλλο αυτη την κατασταση!!!!

 

Ενώ είμαι υπέρ του θηλασμού πολύ πιστεύω ότι αυτό είναι το ένα και μοναδικό αρνητικό του. Και στα δυο μου παιδιά δυσκολεύτηκα πολύ να τους δώσω μπουκάλι όχι μόνο για γάλα αλλά και για νερό. Τους το έβαζα στο στόμα τους και δεν ξέρανε τι να κάνουμε. Δεν ξέρω τι να πω, δεν ξέρανε να πιπιλίσουν τη θηλή για να πιούνε; Πάντως μέχρι και 8 μηνών μετά το φαγητό αντί για νερό που δεν πίνανε λόγω μπουκαλιού τους θήλαζα για να ξεδιψάσουν.

Επίσης θεωρώ ότι τα παιδιά μπερδεύονται στήθος - μπουκάλι.

Λυπάμαι δεν έχω κάποια ιδεα για να σου δώσω αφού εγώ για αυτό τον λόγο διέκοψα και τον θηλασμό. (καλά δεν ήταν μόνο αυτός αλλά και αυτός)

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι πριν 2-3 εβδομαδες την ειχε κρατησει η μητερα μου ολοκληρο απογευμα και βραδυ και δεν ειχε κανενα προβλημα!Το παιδι επινε κανονικα!!!Δεν ξερω....να ξεχασε τοσο γρηγορα την θηλη του μπιμπερο???Και πριν κανα μηνα μου ειχε πει ο παιδιατρος να της δινω για μια εβδομαδα χαμομηλακι για τη κοιλιτσα της που ποναγε και παλι δεν ειχαμε κανενα προβλημα!!!!

Τωρα μου το γυρισε....!!:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δοκιμασαμε κατι αλλο !!!Δεν ξερω εαν ειναι τυχαιο ή επιασε το κολπο!!

Πηρε ο αντρας μου την πιτζαμα μου και την ακουμπησε επανω του απ την μερια που κρατουσε την μπεμπα..........και το παιδι ηπιε το γαλα!!!

Βεβαια ειχε και παλι κλαματα,αλλα τουλαχιστον καταφερε να την ταισει!!!

Τι να πω......ευχομαι να μην ηταν τυχαιο και εστω και με αυτον τον τροπο να τρωει το μωρακι μου!!!!

 

Με την συριγγα θα ειναι πολυ δυσκολο πιστευω!!!Ειναι και λαιμαργουλα η μικρη μου.........θα τσαντιστει περισσοτερο!!!!

Για να δουμε τωρα την επομενη φορα τι θα γινει!!!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς δεινοπαθήσαμε μέχρι να πιει από το μπιμπερό (κι εγώ λείπω κάποια απογεύματα μόνο). Ενώ είχε πιει από μπιμπερό avent, μετά ούτε να το δει, και μετά από πολλές δοκιμές ήπιε από μπιμπερό της chicco, αλλά αυτό που βοήθησε πολύ είναι ότι έβαλα θηλές για νεογέννητο, αν και ήταν 3,5 μηνών. Μπορεί η ροή να είναι μεγάλη και να την εκνευρίζει.

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites

Και γω μπιμπερο της avent εχω και στην αρχη επινε μια χαρα!Οι θηλες ειναι το Νο 1 ,αλλα σημερα μου ειπε ο αντρας μου οτι της εδωσε με θηλη Νο2!!Τωρα που το ειπες το σκεφτηκα...μηπως σε εμας συνεβει το αντιθετο και πιεζοταν με την 1!!!!!!Ξερω κι εγω...... μπερδεματα ρε γμτ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για δοκιμασε τη θηλη Νο2....μπορει η 1 να μη του αρεσει....

 

Και επισης, παρε μια απο σιλικονη και μια απο καουτσουκ!

 

Πιπιλα παιρνει? Τι μαρκα?

 

 

Με την 2 της εδωσε σημερα!Το εχω γραψει πιο πανω.......και ηπιε!!

 

Τωρα οσο για πιπιλα δεν παιρνει ευκολα.Ειχα της avent αλλα δεν την ηθελε με τιποτα!!Πηρε την καουτσουκ της chicco 0.Αλλα την παιρνει μονοοταν εχει φαει και ειναι χαλαρη και αυτο για κανα 5λεπτο και μετα την φτηνει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι.Το μπουκαλι ειναι της avent και εχει θηλη σιλικονης και η πιπιλα οπως ειπα ειναι καουτσουκ της chicco!!Γενικως και με τα δυο δυσκολευεται.......την επομενη πουθα την ταισει θα κανει τα ιδια.....θηλη 2 και πιτζαμουλα μανουλας και βλεπουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...