Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα ήθελα την γνώμη σας(αναβολή γενεθλίων σε περίπτωση πένθους)


Recommended Posts

Έχεις δίκιο culte αλλά θα μπορούσαν ας πούμε να κλείσουν αποκλειστικά έναν παιδότοπο σε Goody's... αν και σε δεύτερο χρόνο εφόσον η νονά προσφέρθηκε για βοήθεια μου φαίνεται καλύτερη ιδέα του σπιτιού της αν και εκείνη δεν έχει πρόβλημα. Εννοείται ότι τις ετοιμασίες θα τις κάνει η μαμά όπως θα τις έκανε και στο σπίτι της.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θεωρώ ότι ακόμα και σε περίοδο λύπης/πένθους τα παιδιά δεν πρέπει να επηρρεάζονται, ειδικά τα γενέθλιά τους. Δεν έχει σημασία αν καταλαβαίνει το παιδί. Μένουν τα αναμνηστικά-φωτογραφίες κτλ. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να κρατήσεις χαμηλό προφίλ, χωρίς τυμπανοκρουσίες και το πάρτυ να απευθύνεται στα παιδία και μόνο. Παιδική μουσική κτλ. Δεν χρειάζεται να γίνει γλέντι των μεγάλων. Και πάλι όλα αυτά εξαρτώνται από την ψυχολογία του συζύγου και όχι από το τι θα πει ο κόσμος.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την ηλικια τα παιδια δεν καταλαβαινουν γενεθλια. Ντορος ειναι για αυτα. Τα γενεθλια τους ειναι για......εμας. Αν ο αντρας σου δεν μπορει κατανοησε τον και ασε τα για του χρονου που θα καταλαβει και περισσοτερα το παιδι......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα τα έκανα χωρίς κανένα ενδοιασμό!

νομίζω οτι ο άντρας σου παρασύρεται από τη μητέρα του και όχι από το ότι στεναχωριέται για το θάνατο της θείας του...

 

και ναι έχω χάσει τη μητέρα μου από καρκίνο, και περιμέναμε πώς και πως να πεθάνει για να ξεκουραστεί..

δεν κάναμε γλέντι την επόμενη μέρα, αλλά τα γενεθλιάκια ενός παιδιού δεν έχουν καμμιά σχέση με αυτο!

 

Για αλλη μια φορα με καλύπτεις 100%!!

Ο Θάνατος μεσα στη ζωη ειναι....ο καθενας πενθει με τον τροπο του

ΑΛΛΑ....τα πρωτα γενέθλια του παιδιου μου ειναι τα σημαντικοτερα στον κοσμο για μενα....αρα

ΝΑΙ θα το εκανα το παρτακι μας!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας.

 

Aeriko στο σπίτι της νονάς δεν ξέρω αν θα αισθανόμαστε άνετα διότι η κοπέλα είναι μια χαρά, απλά εμείς δεν θα έχουμε τις ανέσεις μας..... γιατί όπως και να το κάνουμε ένα κοριτσάκι ενός έτους είναι ακόμα μωρό. Ελπίζω να με καταλαβαίνετε. Ωστόσω θα το λάβω σοβαρά υπόψη.

 

Lucy έτσι και αλλιώς το πάρτυ σε παιδάκια θα απευθύνεται με την ανάλογη παιδική μουσική και ασχολίες και δεν έχω σκοπό να κάνω γλέντι για τους μεγάλους.

 

Dalia δεν θα ήθελα να κάνω τα γενέθλια πριν έρθει η ημερομηνία. Για μετά ναι το συζητάμε αλλά όχι πριν.

 

Kalamaraki συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

 

Τέλος συμφωνώ με τις κοπέλες περί αναμνηστικών - φωτογραφιών από τα γενέθλια. Ακόμα και σήμερα όταν πηγαίνω στο πατρικό μου σπίτι τρελαίνομαι να ανοίγω τα άλμπουμ και να χαζεύω τις φωτογραφίες από τα δικά μας πάρτυ...... :P!!!!!!!!!!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη αλλα νομιζω οτι τελικα αφηνεις στην ακρη τα θελω του αντρα σου

ξερω οτι εμεις οι μαμαδες θεωρουμε οτι εχουμε περισσοτερα δικαιωματα πανω στο παιδι αλλα κι αυτος ειναι πατερας

πως θα νιωσεις αν την μερα του παρτυ εχει τα μουτρα μεχρι το πατωμα? δεν νομιζω να ειναι ωραιο θεαμα στις αναμνηστικες φωτο μια μαμα χαρουμενη κι ενας μπαμπας θλιμμενος.....

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τραβούσα ποτέ τόσο μακριά το σχοινί, δηλαδή να κάνουμε πάρτυ χωρίς να συμφωνεί ο άντρας μου..... πάντα συζητάμε για το οτιδήποτε.

Το πιο λογικό είναι πως αν τελικά έρθει το μοιραίο και δω πώς ο σύζυγός μου δεν αισθάνεται ωραία με την ιδέα του πάρτυ, να μαζευτούμε οι δυο οικογένειες (παππούδες, αδέρφια και νονοί) και να γιορτάσουμε πιο συντηρητικά και χωρίς τυμπανοκρουσίες.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικά είμαι της άποψης ότι όλα μεσα στη ζωή είναι κ οι χαρές κ οι λύπες κ παρόλο που ίσος φύγει μια ψυχή γιατί να μην αλαφρύνει λίγο το πένθος μέσα από μια υπέροχη στιγμή του παιδιού σας??? Πρέπει να δώσεις στον άντρα σου να καταλάβει ότι είναι μια σημαντική στιγμή και αξίζει να γιορταστεί με χαμόγελα όπως ακριβώς κ πριν ένα χρόνο....αυτή η θεία θα θέλει άραγε να χαλάσει τα γενέθλια του παιδιού???Σίγουρα όχι....:)

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικά είμαι της άποψης ότι όλα μεσα στη ζωή είναι κ οι χαρές κ οι λύπες κ παρόλο που ίσος φύγει μια ψυχή γιατί να μην αλαφρύνει λίγο το πένθος μέσα από μια υπέροχη στιγμή του παιδιού σας??? Πρέπει να δώσεις στον άντρα σου να καταλάβει ότι είναι μια σημαντική στιγμή και αξίζει να γιορταστεί με χαμόγελα όπως ακριβώς κ πριν ένα χρόνο....αυτή η θεία θα θέλει άραγε να χαλάσει τα γενέθλια του παιδιού???Σίγουρα όχι....:)

 

Πολύ γλυκειά η άποψή σου :P!!!!!!!!!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

τα 1α γενέθλια του παιδιού σου σίγουρα ειναι ένα πολύ σημαντικό γεγονός, από την άλλη όμως και ένας πρόσφατος θάνατος στην οικογένεια κάποιους τους επηρρεάζει περισσότερο και κάποιους άλλους λιγότερο.

 

Για να αποφύγεις να πέσεις σε άσχημα σχόλια από το περιβάλλον του συζύγου ή να έρθει σε σύγκρουση με τον σύζυγο,που όλα αυτά θα χαλάσουν την όμορφη ημέρα των γενεθλίων θα μπορούσες να μην το χαρακτηρίσεις σε κανέναν ως "παρτυ" απλά να τους πεις ότι όποιος αισθάνεται καλά και θέλει, θα έχεις ετοιμάσει μια τουρτίτσα για να ευχηθουν στο παιδάκι σου και να κεράσεις και ένα καφεδάκι. Ετσι θα δώσεις την δυνατότητα και στην πεθερά σου να έρθει για να δει το εγγονάκι της.

 

Μουσικές, προσκλητήρια, μπαλόνια, ετικετάκια θεωρώ ειναι λίγο προκλητικά λογω της κατάστασης.. θα έχεις πολλά χρονια μπροστά σου να χαρίσεις στο γιόκα σου υπέροχα γενέθλια

Link to comment
Share on other sites

Νατάσα πολύ έχεις αγχωθεί με τα γενέθλια του παιδιού σου,μέχρι εχτές δεν ήξερες πότε να τα κάνεις και πως να τα κάνεις και τώρα που αποφάσισες σου προέκυψε και άλλο θέμα;);).

1. Βρίσκω τον άντρα σου λίγο υπερβολικό,να μην θέλει να κάνει τα γενέθλια του παιδιού του που πέρασε τόσες αγωνίες και τόσες στενοχώριες μέχρι να γεννηθεί ,επειδή θα στενοχωρήσει τη μαμά του και τον κόσμο γύρω του αν πεθάνει η θεια του;;

Συγνώμη αλλά εγώ τους γύρω μου τους έχω γραμμένους είναι τα πρώτα γενέθλια του παιδιού μου και τα περιμένω πως και πως και ας μην καταλάβει και πολλά η μικρή μου θα της μείνουν οι φωτογραφίες.

2. Εγώ προτείνω να τα κάνεις μόνο με τα αδέρφια σας και τους γονείς σας και η νονά της ,15 άτομα είναι μια χαρά.

Η ζωή προχωράει και ο κάθε χρόνος με τα παιδάκια μας είναι διαφορετικός...

XS sister :)

Link to comment
Share on other sites

Για αλλη μια φορα με καλύπτεις 100%!!

Ο Θάνατος μεσα στη ζωη ειναι....ο καθενας πενθει με τον τροπο του

ΑΛΛΑ....τα πρωτα γενέθλια του παιδιου μου ειναι τα σημαντικοτερα στον κοσμο για μενα....αρα

ΝΑΙ θα το εκανα το παρτακι μας!!

συμφωνώ με culte και kalamaraki...

απλά ίσως να μην έκανες όλα αυτά που σκέφτεσαι,μπορείς να τα κάνεις την επόμενη χρονιά...

λίγο πιο απλά,και όποιος θέλει έρχεται...

μίλα ξανά με τον άντρα σου,ίσως το σκεφτεί διαφορετικά!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

εγω μυρίζομαι οτι ο ανθρωπος (α) βαριεται τη μουρμούρα των γεννεθλίων (β) βαριέται τη μουρμούρα της μανα του

και δεν είναι πολύ του να ... θελει γεννεθλιο αν ο μη γεννητο η θεια φυγει !

 

 

(είναι καθαρα οικογενειακή η προσεγγιση .... ξερω σόι που ακύρωσε γαμο ... και ξερω σοι που έκανε γλεντι .....after κηδείας ... )

 

αυτα τα περι ακυρώνω βάφτιση - γεννεθλια-γαμο εκδρομη γιατι ο μπατζανακης του κουνιαδου του ξαδερφου του πατερα της θειας φτερνηστηκε δεν μου ...!

αλλα εγω είμαι και ολίγον περίεργη απο φύση μου :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. Από εδώ και πέρα βλέποντας και κάνοντας......

 

Aria την θεία αυτή την αγαπάει πολύ ο άντρας μου και γι΄αυτό πιστεύω ότι συμπεριφέρεται έτσι. Τα γενέθλια του παιδιού τα προγραμματίσαμε μαζί, διαλέξαμε μαζί το θέμα, τις προσκλήσεις, τα υπόλοιπα αξεσουάρ, γενικότερα παίρνει μέρος σε τέτοιες αποφάσεις σε ότι δηλαδή αφορά το παιδί.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε Νατασούλα απ'ό,τι θυμάμαι ήθελες να αναβάλεις τα γενέθλια της μικρής για πιο μετά λόγω του ότι όλοι νηστεύετε και δεν ήξερες τι να κάνεις με τον μπουφέ.

Η καημένη η θεία δεν αξίζει λίγο παραπάνω από τον μπουφέ?

Στο λέω με την καλή έννοια.

Σίγουρα όπως λένε και τα κορίτσια παραπάνω ο θάνατος είναι μες στη ζωή και πρέπει να προχωράμε παρακάτω κλπ κλπ κλπ,αλλά να βάζουμε και κάποιες προτεραιότητες,δηλαδή είναι οκ να αλλάξουμε τα γενέθλια του παιδιού για να βγαίνει το μενού αλλά όχι επειδή πεθαίνει η θεία του άντρα μας?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει............ Δεν με πειράζει να αλλάξω την ημερομηνία των γενεθλίων ή να την αναβάλλω για πιο μετά για οποιονδήποτε σοβαρό λόγο ή μη, με πειράζει όμως να μην γίνουν καθόλου τα γενέθλια του παιδιού μου!!!!!!!!!!!!!!!!!! Έστω και μετά από μέρες. Έστω και μεταξύ μας. Είναι μοναδικές στιγμές που δεν θέλω να χάνω από το κοριτσάκι μου και νομίζω πώς δεν το θέλει καμία μανούλα :P!!!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νατασσούλα, ακόμα βλέπω σε απασχολεί....

Κοίτα κοπέλα μου το μωράκι σου γερό να είναι θα έχει πολλά γενέθλια ακόμα μπροστά του. Μην τρελαίνεσαι τόσο με τα πρώτα, οκ δεν έγινε και τίποτα αν δεν γιορτάσετε όπως θέλεις. Όσο για τις φωτογραφίες προσωπικά ουδόλως με απασχολούν αν θα έχω ή όχι.

Και εμείς πέρυσι στα πρώτα γενέθλια της κόρης μου θέλαμε να γιορτάσουμε (όχι με πολύ κόσμο αλλά οικογενειακά) και πιάνει μια μέρα πριν τον άντρα μου ένας κολικός και μπαίνουμε στο νοσοκομείο και βγήκαμε την επόμενη των γενεθλίων....ε και?? Φάγαμε την τούρτα που είχαμε παραγγείλει με καθυστέρηση μιας μέρας!! Όσο για τη μικρή μου θα της το λέμε και θα γελάμε με την ατυχία μας μετά από χρόνια. (σαφώς και η δική σας περίπτωση δεν είναι για γέλια μην παρεξηγηθώ) απλά προσπαθώ να σου πω ότι δεν έγινε και τίποτα ακόμα και αν δεν κάνεις και καθόλου γενέθλια.

Εν πάσει περιπτώσει εύχομαι η θεία να είναι καλά και όλα τα άλλα θα γίνουν!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έκανα πάρτυ στα πρώτα γενέθλια του παιδιού μου γιατί είχα χάσει ένα πολύ δικό μου άνθρωπο και δεν είχα διάθεση!

Καταλαβαίνω τον άντρα σου. Όταν χάνεις έναν δικό σου άνθρωπο (όσο μεγάλος και να είναι και όσο και να το ξέρεις ότι όλοι θα πεθάνουμε) είναι άσχημο.

Εγώ στη μικρή μου αγόρασα τούρτα και φώναξα μόνο τη νονά της. Μια χαρά πέρασε το παιδάκι γιατί σε αυτή την ηλικία δεν καταλαβαίνει και πολλά, έπαιξε έφαγε και τούρτα, όλα καλά και φωτογραφίες να σβήνει το κεράκι έχει.

 

Κάνε πάρτυ στη γιορτή του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Τα γενέθλια του παιδιού δεν έχουν καμία σχεση με το θάνατο της θειάς, μη τρελαθούμε, άδικα το συζητάμε!

Να σκεφτείς παράδειγμα: Το ένα Σάββατο πέθανε ο πεθερός μου και το άλλο Σάββατο η κόρη του έκανε τα γενέθλια του γιου της. Χωρίς μουσική βέβαια αλλά, πίστεψέ με, σε όλους έκανε καλό. Άλλαξε ολων η ψυχολογία και σίγουρα αυτό θα ήθελε και ο παππούς που "έφυγε".

Link to comment
Share on other sites

Της ξαδέλφης μου ο άντρας πέθανε ξαφνικά...πριν χρόνια...1 ημερα πριν τα προγραμματισμένα γενέθλια της μοναδικής μέχρι τότε ανηψούλας μου (της αδελφής το παιδι εννοώ). Η ξαδέλφη κ ο σύζυγος της έμεναν Αλεξανδρούπολη, εμείς μένουμε Αθήνα. Σηκωθήκαμε όλοι (εγώ, η αδελφή μου και η μαμά μου) και πήγαμε αεροπορικώς. Δεν μέναμε στην ίδια πόλη...αλλά πολλά χιλιόμετρα μακριά..Πήγαμε όμως γιατί η ξαδέλφη μας (πρωτοξάδελφα είμαστε) μας χρειαζόταν δίπλα της! Η αδελφή μου ακύρωσε τα πρώτα γενέθλια της πρώτης της κορούλας!!! Την ημέρα των πρώτων γενεθλίων της εμείς είμασταν πολλά χλμ μακριά και σε κηδεία! Η ζωή παίζει περίεργα παιχνίδια. Να πω την αλήθεια...Κάθε χρόνο γιορτάζουμε με τρικούβερτο γλέντι τα γενέθλια της ανηψούλας μου αλλά ένα ύστατο χαίρε στον νεκρό ...μια φορά μας δινόταν η ευκαιρία να πούμε. Σίγουρα όλα ειναι μέσα στη ζωή...σίγουρα ή όχι (αυτό δεν το ξέρω) ο νεκρός σαν πεθάνει ..μπορεί να μην βλέπει ή να μην ακούει τίποτα....όμως νομίζω πως οφείλουμε να συμπαρασταθούμε στους στενούς συγγενείς του ανθρώπου που φεύγει. Γενέθλια θα έχεις την ευκαιρία ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ να κάνεις 100 φορές ακόμη στο παιδάκι σου! Δώσε την τιμή που αξίζει (αφού λες πως πρόκειται για καλό άνθρωπο) στη θεία! Με το να μην κάνεις και πολλά πολλά στα γενέθλια..δείχνεις πως σεβεσαι το πένθος της οικογένειας του αντρα σου! Νομίζω πως και ο σύζυγος σου θα το εκτιμήσει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε 1.5 μήνα περίπου το κοριτσάκι μου γίνεται ενός έτους. Όπως καταλαβαίνετε σκεφτόμαστε να κάνουμε πάρτυ με μπόλικα παιδάκια και αρκετούς μεγάλους.

Ποιο είναι το θέμα; Χθές ενώ συζητούσα με τον σύζυγό μου για τα γενέθλια της μικρής κάποιες λεπτομέρειες που με απασχολούν, μου λέει πώς δεν θα ήταν σωστό να κάνουμε πάρτυ σε περίπτωση που πεθάνει μια θεία του.

Σημείωση: Η θεία του συζύγου μου είναι άσχημα στην υγεία της δυστυχώς με καρκίνο και την περιμένουμε να πεθάνει μέσα στον επόμενο μήνα (έτσι τουλάχιστον είπαν οι γιατροί). Είναι πολύ καλή (είναι αδερφή της πεθεράς μου) ωστόσω όμως δεν μένει κοντά μας ούτε καν στην ίδια πόλη.

Του λέω και εγώ πώς καταλαβαίνω την στενοχώρια αλλά τα γενέθλια του παιδιού δεν έχουν καμία σχέση. Είναι παιδικό πάρτυ στο οποίο θα κόψουμε μια τούρτα, θα φτιάξουμε ένα μπουφέ και θα χαρούν λίγο τα παιδάκια. Ούτε γλέντι το θεωρώ που θα χορέψουμε.

Δυστυχώς ο σύζυγός μου στενοχωρήθηκε πολύ......... δεν είπε τίποτα αλλά έπεσε πολύ ψυχολογικά.

Και έρχομαι να ρωτήσω εσάς, τί θα κάνατε στην θέση μου αν προέκυπτε θάνατος συγγενικού προσώπου εκείνη την περίοδο; Είναι τα πρώτα γενέθλια του παιδιού μου και δεν θα ήθελα να τα ακυρώσω αλλά ούτε και να στενοχωρήσω τον σύζυγό μου.

 

Νατασούλα μου δεν διάβασα όλα το ποστ- συγνώμη. Να ρωτήσω, αυτή η θεία τι ήταν για τον σύζυγό σου;;

 

Έτσι και αλλιώς, αν τον βλέπεις και στεναχωριέται τόσο πολύ, γιατί δεν κάνεις το παρτάκι μετά 2 ή 3 μήνες; Τα παιδιά σου δεν θα χάσουν τίποτα, και δεν νομίζω να κάθονται με το ημερολόγιο να τσεκάρουν αν η μανούλα τους τους έκανε πάρτυ στον 1 χρόνο ή στον 1,5 χρόνο....

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Η θεία είναι πολύ κοντά με την οικογένεια του συζύγου μου (αδερφή της πεθεράς μου) και κοντά στον άντρα μου. Δεν είναι και ''κολλητή'' αλλά ούτε και αδιάφορη.

Και επαναλαμβάνω..... δεν έχω πρόβλημα να κάνω τα γενέθλια του παιδιού κάποια άλλη στιγμή έστω και πολύ οικογενειακά, με ενοχλεί όμως να μην τα κάνω καθόλου.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...