Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μικρό άσπρο ζουζούνι σαν κάμπια???τι ειναι?ξέρει κανείς?


theo

Recommended Posts

:lol:καλημέρα κορίτσια.θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάτι.βρήκα χθες ενα πολύ μικρό ζουζούνι άσπρο σαν κάμπια επάνω στον πάγκο κ αλλη μία μέρα στο πάτωμα.είναι άσπρο,όπως η κάμπια,πολύ πολυ΄μικρό κ αν φορούσα γυαλιά,δεν θα το έβλεπα χωρίς αυτά.σήμερα προτύ φύγω για δουλειά ψέκασα με baygon άοσμο κ όταν γυρίσω θα έρθει η γυναίκα να καθαρίσουμε,τετάρτη σήμερα,είναι η μέρα της κούρασης.εάν ξέρετε κάτι,βοηθείστε με, please....έχω κ ένα αγοράκι σεδόν τρία ετών, σε περίπτωση που προτείνετε κάτι εχετε το υπόψη σας.Merci beaucoup.χαίρομαι πολύ που είμαι στην παρέα σας.:P
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχεις ξεχάσει κανενα φυστίκη (ξυρό καρπό) πουθενά

?

όταν ήμουν δωδεκα είχαν βγει αυτα απο ενα ντουλάπι ... ξεσήκωσε η μανα μου το σαλόνι ολόκληρο και ήταν κατι φυστίκια που τα χε ξεχασει κανα χρόνο! και έγιναν αυτο το ασπρο σκουλίκι που λες!

:-)

Link to comment
Share on other sites

εχεις ξεχάσει κανενα φυστίκη (ξυρό καρπό) πουθενά

?

όταν ήμουν δωδεκα είχαν βγει αυτα απο ενα ντουλάπι ... ξεσήκωσε η μανα μου το σαλόνι ολόκληρο και ήταν κατι φυστίκια που τα χε ξεχασει κανα χρόνο! και έγιναν αυτο το ασπρο σκουλίκι που λες!

:-)

 

καλημέρα aria.εχω μια τροφοθήκη αλλά όλα τα εχω σε γυάλες μέσα,συνέχεια την καθαρίζω.θα τα βγάλω έξω όλα πάλι σήμερα κ θα τα ξανακαθαρίσω.λέω να βάλω κ λίγο dettol διαλυμένο σε νερό,θα κάνει δουλειά λες?thanks για τη συμβουλή.:P

Link to comment
Share on other sites

οινόπνευμα φιλενας

αυτα τα χημικά δεν τα χρησιμοποιώ καθόλου

μπλε φωτηστικό (που είναι και πιο φτηνό)

σωστά,οινόπνευμα μπλε.μίλαγα με την αδερφή μου κ της έλεγα τι βρήκα κ θυμήθηκα ξαφνικά,είχα ανοίξει μια φαρίνα που δεν είχε λήξει να κάνω κέικ στο καμάρι μου κ είχε μέσα τέτοια άσπρα σκουλήκια.την πέταξα αμέσως αλλά αυτά είχαν βγει μάλλον κ έξω από το σακουλάκι.κοίταξα βέβαια στο ντουλάπι αλλά τότε δεν είχα δει κάτι.ότι έχω σε καθαριστικό θα ρίξω μετά,χαμός έχει να γίνει.ευχαριστώ aria146.:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μήπως έχεις επάνω στον πάγκο κουτάκια με π.χ. αποξηραμένα μυρωδικά ή κάτι αντίστοιχο σε κουτάκι? εγώ έτσι την είχα πατήσει, είχα κρεμασμένα πάνω από τον πάγκο αποξηραμένα μυρωδικά, και ένα κουτάκι με γλυκάνισο είχε λήξει και έπεφταν αυτά ακριβώς που περιγράφεις επάνω στο μάρμαρο του πάγκου. και είχαμε τρελαθεί με τον άντρα μου, ψάχναμε από που μπορεί να είναι και τελικά το ανακαλύψαμε. για κοίταξέ το...

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να σε φρικαρω αλλα αυτο το μικρο σκουληκι που λες πιο πολυ μου κανει για σκορος τροφιμων.ειχα κι εγω κ αυτα τα ονειρικα σκουληκακια, μετατρεπονται στα ασπρα πεταλουδακια που ζουν στις τροφοθηκες κ μολις τα χτυπησεις γινονται σκονη.

παιδευτηκα πολυ γιατι κι εγω σφραγισμενα τα ειχα τα τροφιμα αλλα τελικα απαλάχτηκα.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol:καλημέρα κορίτσια.θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάτι.βρήκα χθες ενα πολύ μικρό ζουζούνι άσπρο σαν κάμπια επάνω στον πάγκο κ αλλη μία μέρα στο πάτωμα.είναι άσπρο,όπως η κάμπια,πολύ πολυ΄μικρό κ αν φορούσα γυαλιά,δεν θα το έβλεπα χωρίς αυτά.σήμερα προτύ φύγω για δουλειά ψέκασα με baygon άοσμο κ όταν γυρίσω θα έρθει η γυναίκα να καθαρίσουμε,τετάρτη σήμερα,είναι η μέρα της κούρασης.εάν ξέρετε κάτι,βοηθείστε με, please....έχω κ ένα αγοράκι σεδόν τρία ετών, σε περίπτωση που προτείνετε κάτι εχετε το υπόψη σας.Merci beaucoup.χαίρομαι πολύ που είμαι στην παρέα σας.:P

Αυτα τα ασπρα σκουληκακια που λες γινονται πεταλουδακια και ειναι ο γνωστος μας σκορος!

Κανουν κουκουλια στα περισσοτερα τροφιμα δεν φταινε ουτε οι ξηροι καρποι ουτε το αλευρι μονο.Εγω βρισκω πιο συχνα στα μακαρονια.

Αν βρεις σε σουπερ μαρκετ υπαρχει ενα προιον που το τοποθετεις στην τροφοθηκη και κολλαει ο σκορος πανω!

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτά τα μικρά έντομα είναι όντως σκόροι τροφίμων υπάρχουν κάποιες ειδικές χάρτινες λωρίδες (πολύ γνωστής φίρμας) τις οποίες βάζεις στο ντουλάπι και τα παιγιδεύεις.

Όμως...

οι λωρίδες αυτές είναι εμποτισμένες με φερόμονες οι οποίες έλκουν το σκόρο και μάλιστα από πολύ μεγάλη απόσταση - οπότε υπάρχει το ενδεχόμενο να μαζέψεις και ακόμη περισσότερους σκόρους.

Η ιδανική λύση είναι να πετάξεις όλα τα τα τρόφιμα τα οποία ενδεχομένως να έχουν μολυνθεί και τα υπόλοιπα να τα σφραγίσεις σε γυάλινα ή πλαστικά βάζα αφού κάνεις ένα σχολαστικό καθάρισμα στα ντουλάπια σου για να απομακρύνεις όλες τις προνύμφες.

*

Link to comment
Share on other sites

επισης θα πρεπει αφου απολυμανθουν τα ντουλαπια καλα καλα να τα αφησεις για μια μερα ανοιχτα κ να τα ξαναπερασεις για να εισαι σιγουρη 100%.ακομα, τσεκαρε αυλακιες που ισως εχουν τα ντουλαπια σου,εμενα μεσα σε τετοια αυλακια ειχαν κανει φωλια και παιδευομαουν για μηνες μεχρι που τα εντοπισα και ξεμπερδεψα.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια καλημέρα.ευχαριστω για τις συμβουλές σας.χθες γύρισα σπίτι έβγαλα όλα τα τρόφιμα έξω,καθάρισα την τροφοθήκη με dettol,άφησα να στεγνώσει,καθάρισα όλες τις συσκευασίες των τροφίμων που είχα μέσα πολύ καλά, πέταξα ότι ήταν ανοιχτό από τις συσκευασίες και μετά βόλεψα σε μπωλ της tupperware ευαίσθητα τρόφιμα όπως μπισκότα.νομίζω ότι έκανα καλή δουλειά.επάνω στο πάγκο έχω μόνο τη καφετιέρα που πήρα προχθές τη dolce gusto,βραστήρα κ φούρνο μικροκυμάτων.τρόφιμα δεν αφήνω ποτέ.θα δείξει τώρα αν έγινε δουλειά.πάντως όταν τα έσπασα δεν έγιναν σκόνη,είχαν μέσα υγρό.σαν μικρή κάμπια,πολύ μικρή όμως κ άσπρη.κ έριξα teza άοσμο σε όλο το σπίτι το πρωί προτού φύγω για δουλειά κ το σφουγγάρισα όταν γύρισα δύο φορές με dettol κ ζεστό νερό.ελπίζω να απαλλάχτηκα.:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! είχα και εγώ τέτοια σκουληκάκια ,άσπρα μικρά που όταν τα έσκαγα έκαναν πλατς και πετάγονταν υγρό!

Είχα φάει το κόσμο να βρω από πού ερχόντουσαν και τελικά το βρήκα [όχι θα μου ξέφευγαν! ]

Είχα ξεχάσει στο ντουλάπι ένα μπαχαρικό ανοιχτό [ γυρισμένο το καπάκι στις τρυπούλες ] και αυτό από την υγρασία + ότι είχε λήξει κιόλας έβγαζε αυτά τα άσπρα σκουληκάκια .

Το πέταξα και ησύχασα !

Και να σας πω κάτι? Μου άρεσε πολύ να τα σπαω:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα.ευχαριστω για τις συμβουλές σας.χθες γύρισα σπίτι έβγαλα όλα τα τρόφιμα έξω,καθάρισα την τροφοθήκη με dettol,άφησα να στεγνώσει,καθάρισα όλες τις συσκευασίες των τροφίμων που είχα μέσα πολύ καλά, πέταξα ότι ήταν ανοιχτό από τις συσκευασίες και μετά βόλεψα σε μπωλ της tupperware ευαίσθητα τρόφιμα όπως μπισκότα.νομίζω ότι έκανα καλή δουλειά.επάνω στο πάγκο έχω μόνο τη καφετιέρα που πήρα προχθές τη dolce gusto,βραστήρα κ φούρνο μικροκυμάτων.τρόφιμα δεν αφήνω ποτέ.θα δείξει τώρα αν έγινε δουλειά.πάντως όταν τα έσπασα δεν έγιναν σκόνη,είχαν μέσα υγρό.σαν μικρή κάμπια,πολύ μικρή όμως κ άσπρη.κ έριξα teza άοσμο σε όλο το σπίτι το πρωί προτού φύγω για δουλειά κ το σφουγγάρισα όταν γύρισα δύο φορές με dettol κ ζεστό νερό.ελπίζω να απαλλάχτηκα.:P

οταν κανουν κουκουλια κ γινουν πεταλουδακια γινονται σκονη.πιο πριν οσο ειναι σκουληκακια ακομα εννοειται κανουν πλατσς κ βγαζουν ζουμι.μπιιιχ!

αντε μακαρι να ξεμπερδεψες!το τεζα νομιζω δεν κανει κατι....εγω ειχα περασει οινοπνευμα κ ντετολ.το βασικο ειναι οτι ολα σου τα τροφιμα ειναι πλεον σε κλειστες συσκευασιες!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

οταν κανουν κουκουλια κ γινουν πεταλουδακια γινονται σκονη.πιο πριν οσο ειναι σκουληκακια ακομα εννοειται κανουν πλατσς κ βγαζουν ζουμι.μπιιιχ!

αντε μακαρι να ξεμπερδεψες!το τεζα νομιζω δεν κανει κατι....εγω ειχα περασει οινοπνευμα κ ντετολ.το βασικο ειναι οτι ολα σου τα τροφιμα ειναι πλεον σε κλειστες συσκευασιες!

ευτυχώς δηλαδή ηταν ακόμη στην αρχή.ελπίζω να μην ξαναδώ κατι.άφθονο ντετόλ κορίτσια,κ τεζα άοσμο στο πάτωμα κ ντετόλ στο πάτωμα.κ μετά είχα 3 ώρες ανοιχτά να ξεμυρίσει μέχρι να έρθει το αστεράκι μου σπίτι.τέτοια τακτοποίηση που έκανα δεν θα το πιστεύετε.σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.:-P

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο σκουληκακι ειχε εμφανιστει σε εμενα απο κατι βελανιδια που ειχε μαζεψει ο γιος μου απο το βουνο.

Α! και σε αντιθεση με τη marag δε μου αρεσε καθολου οχι να τα σπαω, αλλα ουτε να τα ακουμπαω:lol:!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια.έχουν περάσει 9 μέρες από τότε που βρήκα τα άσπρα ζουζούνια κ μετά το καθαρισμό που έκανα δεν εχω ξαναβρει τίποτα.νομίζω ότι απαλλάχτηκα!:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Θέλω περίπου την ίδια βοήθεια βρίσκω κάτι τέτια σκουλίκια στο δωμάτιό μου συνέχεια στο ίδιο μέρος κάτω από το γραφείο-βιβλιοθήκη κάθε βράδι ποτέ την μέρα.Στην αρχή είδα ένα να μπένει σε μια τρύπα στο πάτωμα αλλά την έκλεισα και όμως συνεχίζουν να έρχονται.Τι να κάνω για να τα διώξω και από που να έρχονται?Βοήθεια έχω εντομοφοβεία έχω να κοιμηθώ βδομάδες στο κρεβάτι μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! είχα και εγώ τέτοια σκουληκάκια ,άσπρα μικρά που όταν τα έσκαγα έκαναν πλατς και πετάγονταν υγρό!

Είχα φάει το κόσμο να βρω από πού ερχόντουσαν και τελικά το βρήκα [όχι θα μου ξέφευγαν! ]

Είχα ξεχάσει στο ντουλάπι ένα μπαχαρικό ανοιχτό [ γυρισμένο το καπάκι στις τρυπούλες ] και αυτό από την υγρασία + ότι είχε λήξει κιόλας έβγαζε αυτά τα άσπρα σκουληκάκια .

Το πέταξα και ησύχασα !

Και να σας πω κάτι? Μου άρεσε πολύ να τα σπαω:lol::lol:

 

Ααααααα...δεν πας καλά φιλενάς!!!!!!!!!!!!!

Να σαρεσει να σκάς φουσκίτσες απο αυτο το πλαστικό συσκευασίας να το καταλάβω...αλλά ΣΚΟΥΛΙΚΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...

Τα ειχα και εγω για καιρό παρεα μου στην κουζινα και τα εξολόθρευα.Τελικά ερχοντουσαν απο αλευρι-κορν φλαουερ- που ειχε λήξει...Πολύ λυπηθηκα που τα εχασα απο παρέα...Καθε πρωι να προσπαθω να βρω την φωλιά τους -το κουτι με το κορν φλαουερ ήταν πολύ πίσω και κριμένο- και οταν την βρήκα τους εδωσα και κατάλαβαν...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω βρει τις τελευταιες μερες κατι ασπρα ζωυφια πολυ πολυ μικρα που ερπονται πολυ γρηγορα οταν πανα τα σκοτωσω.τα χω βρει στην κρεβατοκαμαρα και ενα στο μπανιο.τι μπορει να ειναι?

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

Θέλω περίπου την ίδια βοήθεια βρίσκω κάτι τέτια σκουλίκια στο δωμάτιό μου συνέχεια στο ίδιο μέρος κάτω από το γραφείο-βιβλιοθήκη κάθε βράδι ποτέ την μέρα.Στην αρχή είδα ένα να μπένει σε μια τρύπα στο πάτωμα αλλά την έκλεισα και όμως συνεχίζουν να έρχονται.Τι να κάνω για να τα διώξω και από που να έρχονται?Βοήθεια έχω εντομοφοβεία έχω να κοιμηθώ βδομάδες στο κρεβάτι μου!!!

 

Πέταξε ό,τι χαρτούρα έχεις μαζεμένη. Ακόμα και χαρτόκουτα ή κουτιά από παπούτσια.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...