Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2η προσπαθεια μετα απο παλινδρομη κυηση


mimitra

Recommended Posts

εμένα ο δικός μου ο γιατρός αγγίζει τα όρια της υπερβολής με τις εξετάσεις που γράφει, αλλά δε μετανιώνω στιγμή που τις έκανα. Ίσως γιατί είμαι κι εγώ ψείρας. Όλες έγιναν είτε πριν τη κύηση ή κατά τη διάρκεια, δεν έκανα καμία εξέταση μετά την παλλίνδρομη παρά μόνο ιστολογική και καρυότυπο εμβρύου. Εδώ θα τις βρεις:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=26293&page=7

Έχει μεγάλη σημασία να εμπιστεύεσαι το γιατρό σου, στην ουσία εμπιστεύεσαι στα χέρια του τη ζωή σου και τη ζωή του μωρού σου!

 

valiaK, επειδη ειδα οτι εισαι απο αθηνα μηπως θα μπορουσες να μου πεις σε ποιο γιατρο πας? ειτε με απαντηση ειτε με προσωπικο μηνυμα, όπως μπορεις.

ο λογος που το λεω ειναι επειδη βλεπω οτι ο δικος μου ειναι λιγο χυμα και με αγχωνει αυτο. εδω του ειπα να κανω εξετασεις μετα απο αυτο που εγινε και μου ειπε ΟΧΙ! να θες δηλαδη και να μην σε αφηνει.

ειμαι και λιγο ψειρας βεβαια....

 

περιμενω απαντηση σου!

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μάλλον στο λέει γιατί δεν υπάρχει λόγος ν αγχωθείς. κι εμενα μου πε μία ίσον καμία. μερικές φορές το άγχος που μας δημιουργείται και η πίεση λειτουργούν πολύ αρνητικά!

την επόμενη φορά θα γίνουν όλα σωστα!

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

valiaK, επειδη ειδα οτι εισαι απο αθηνα μηπως θα μπορουσες να μου πεις σε ποιο γιατρο πας? ειτε με απαντηση ειτε με προσωπικο μηνυμα, όπως μπορεις.

ο λογος που το λεω ειναι επειδη βλεπω οτι ο δικος μου ειναι λιγο χυμα και με αγχωνει αυτο. εδω του ειπα να κανω εξετασεις μετα απο αυτο που εγινε και μου ειπε ΟΧΙ! να θες δηλαδη και να μην σε αφηνει.

ειμαι και λιγο ψειρας βεβαια....

 

περιμενω απαντηση σου!

ευχαριστω

 

Ο γιατρός που με παρακολουθεί είναι ο Κοραντζής. Προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημένη, έχει βοηθήσει πολλές γυναίκες να γίνουν μανούλες - έχω παράδειγμα την κουμπάρα μου που είχε πάρα πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη! Το μειονέκτημά του είναι ο άπειρος κοσμος που παρακολουθεί, μπορεί να έχεις και 3 ώρες αναμονή στο ιατρείο για προκαθορισμένο ραντεβού! Έκτακτα ραντεβού μπορεί να δεχτεί και τις 2 τη νύχτα...! Και εάν χρειαστείς μια μικρή ερώτηση για κάτι, αφήνεις μήνυμα στη γραμματέα (μια από τις πολλές που έχει...) και σε παίρνουν πίσω αργότερα. Μιλάμε για πολύ κόσμο... Αυτό με χαλάει λίγο. Από ιατρικής πλευράς είμαι πολύ ικανοποιημένη.

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός που με παρακολουθεί είναι ο Κοραντζής. Προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημένη, έχει βοηθήσει πολλές γυναίκες να γίνουν μανούλες - έχω παράδειγμα την κουμπάρα μου που είχε πάρα πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη! Το μειονέκτημά του είναι ο άπειρος κοσμος που παρακολουθεί, μπορεί να έχεις και 3 ώρες αναμονή στο ιατρείο για προκαθορισμένο ραντεβού! Έκτακτα ραντεβού μπορεί να δεχτεί και τις 2 τη νύχτα...! Και εάν χρειαστείς μια μικρή ερώτηση για κάτι, αφήνεις μήνυμα στη γραμματέα (μια από τις πολλές που έχει...) και σε παίρνουν πίσω αργότερα. Μιλάμε για πολύ κόσμο... Αυτό με χαλάει λίγο. Από ιατρικής πλευράς είμαι πολύ ικανοποιημένη.

 

ετσι ειναι, οταν ο γιατρος ειναι καλος πρεπει να περιμενεις πολυ. μιας φιλης μου ο γιατρος, της εκλεινε ραντεβου 8 το βραδυ και τελικα αν ηταν τυχερη την εβλεπε γυρω στις 12! ειχε πολυ λαό!

Link to comment
Share on other sites

μάλλον στο λέει γιατί δεν υπάρχει λόγος ν αγχωθείς. κι εμενα μου πε μία ίσον καμία. μερικές φορές το άγχος που μας δημιουργείται και η πίεση λειτουργούν πολύ αρνητικά!

την επόμενη φορά θα γίνουν όλα σωστα!

 

μακαρι να πανε ολα καλα ΑΝΝΑ27. :P

κι εμενα ετσι λεει. μια=καμια. η καρδουλα μου ομως το ξερει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...
  • 7 months later...

kalhspera se olous...

8elw th boh8eia sas.. hmoun egkuos se dudima opou o giatros mou den to eide kai to eidame sthn auxeniki diafaneia alla dustuxws den eidame mono auto.. oi kardies apo tis 4uxoules mou eixan stamathsei.. diplo to sok den mporw na sas perigra4w thn pws eniwsa den mporousa na sunel8w.. thn epomenh phga gia apo3esh... perasan 3 mhnes twra ... kai akoma na to 3eperasw..ekana me to giatro mou kapoies e3etaseis kai mou eipe oti htan ka8ara tuxaio gegonos kai oti den exw kapoio problhma egw omws fovamai na 3anaprospa8hsw giati den 8elw na pa8w pali ta idia.. epishs me apasxolei pou o giatros mou den eide oti htan dudima.. mou eipe omws oti den fainotan sthn arxh giati h diaxwrisi egine argotera kai den megalonan swsta kai giauto egine oti egine (shmeiwsh: htan ston idio sako)... peite mou th gnwnh sas... sas euxaristww

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalhspera se olous...

8elw th boh8eia sas.. hmoun egkuos se dudima opou o giatros mou den to eide kai to eidame sthn auxeniki diafaneia alla dustuxws den eidame mono auto.. oi kardies apo tis 4uxoules mou eixan stamathsei.. diplo to sok den mporw na sas perigra4w thn pws eniwsa den mporousa na sunel8w.. thn epomenh phga gia apo3esh... perasan 3 mhnes twra ... kai akoma na to 3eperasw..ekana me to giatro mou kapoies e3etaseis kai mou eipe oti htan ka8ara tuxaio gegonos kai oti den exw kapoio problhma egw omws fovamai na 3anaprospa8hsw giati den 8elw na pa8w pali ta idia.. epishs me apasxolei pou o giatros mou den eide oti htan dudima.. mou eipe omws oti den fainotan sthn arxh giati h diaxwrisi egine argotera kai den megalonan swsta kai giauto egine oti egine (shmeiwsh: htan ston idio sako)... peite mou th gnwnh sas... sas euxaristww

 

Καλησπέρα Ανδριάνα! Δεν μπορώ να ξέρω τι έφταιξε αλλά σίγουρα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αλλάξεις γιατρό και να απευθυνθείς σε κάποιον πιό έμπειρο μαιευτήρα! Υπό φυσιολογικές συνθήκες μια δίδυμη κυηση φαινεται περίπου στην 6η εβδομαδα. Εγώ συγκεκριμένα επειδή είχα αιμορραγία τη 5η εβδομαδα, πηγα νωρίτερα για υπέρηχο και είδαμε σάκους. Ακόμη και το γεγονός οτι τα έμβρυά σας ηταν στον ίδιο σάκο ωστόσο δεν αιτιολογεί ότι δεν τα είδε ο γιατρός πριν την αυχενικη η οποία γινεται πολύ αργά μεταξύ 12ης-14ης εβδομάδας. Θαρρώ πως έπρεπε να ειχε εντοπίσει και εμβρυικα στοιχεία και δυο καρδιακούς παλμούς. Στην αυχενική πιά εκτιμώνται κάποιοι άλλοι σημαντικοί παράμετροι όπως πχ αν τα εμβρυα εχουν το καθένα δικό του πλακούντα ή μοιράζονται τον ίδιο. Αυτά γνωρίζω από τη μέχρι τωρα εμπειρία μου. Ευχομαι σύντομα να βρεις το κουράγιο να προσπαθήσεις για μία νέα εγκυμοσύνη. Κατανοώ τους φόβους σου αλλά είναι απίθανο να συμβεί κάτι ανάλογο την επόμενη φορά. Πρόσεχε πολύ το θέμα γιστρού και πάρε και μια δεύτερη γνώμη για την περίπτωσή σου!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλες...δνε γνωρίζω αν γράφω στο σωστό τοπικ. Στις 15 Αυγούστου έμαθα πως ειμαι έγκυος αλλά τελικά η χαρα μου κρατησε λίγο καθως στις 18 Σεπτέμβρη έκανα απόξεση μετά αφου παλινδρόμησε. Μετα απο κολπικο υπερηχο ο γιατρος μου δωσε το ΟΚ να προσπαθησω πάλι μετα το τελος της 2ης περιοδου.Τελευταία περίοδος 17 Οκτωβρίου (29 μερες δλδ μετα την απόξεση) και ελευθερες επαφες...σήμερα είμαι στην 7η μερα καθυστερησης και έχω πονακια εδω και μερες σουβλιές δεξια χαμηλα και λίγο αριστερα..το στηθος μου το νιωθω βαρυ αλλά έκανα ένα iq τεστ την 3η μερα καθυστερησης το οποιο βγηκε αρνητικο με απογευματινα ουρα...! Σημερα πρωι ενω δεν μετραω θερμοκρασία ποτε, μετρηθηκα απο το στομα και ειχα 36.8. Εχω απελπιστει με την ρημαδα αν έρθει ή οχι..! Να κάνω αλλό τεστακι η παιζει να ναι και ανωμαλια κυκλου?:?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες...δνε γνωρίζω αν γράφω στο σωστό τοπικ. Στις 15 Αυγούστου έμαθα πως ειμαι έγκυος αλλά τελικά η χαρα μου κρατησε λίγο καθως στις 18 Σεπτέμβρη έκανα απόξεση μετά αφου παλινδρόμησε. Μετα απο κολπικο υπερηχο ο γιατρος μου δωσε το ΟΚ να προσπαθησω πάλι μετα το τελος της 2ης περιοδου.Τελευταία περίοδος 17 Οκτωβρίου (29 μερες δλδ μετα την απόξεση) και ελευθερες επαφες...σήμερα είμαι στην 7η μερα καθυστερησης και έχω πονακια εδω και μερες σουβλιές δεξια χαμηλα και λίγο αριστερα..το στηθος μου το νιωθω βαρυ αλλά έκανα ένα iq τεστ την 3η μερα καθυστερησης το οποιο βγηκε αρνητικο με απογευματινα ουρα...! Σημερα πρωι ενω δεν μετραω θερμοκρασία ποτε, μετρηθηκα απο το στομα και ειχα 36.8. Εχω απελπιστει με την ρημαδα αν έρθει ή οχι..! Να κάνω αλλό τεστακι η παιζει να ναι και ανωμαλια κυκλου?:?

Νικολίτσα τί κάνεις!!!;;; τώρα διάβασα το μηνυμα σου! σε είχαμε χάσει! καταρχας λυπάμαι για την ατυχία σου το καλοκαίρι, όμως μην τα βάζεις κάτω! Μην απογοητεύεσαι, εννοείται ότι πρέπει να ξανακάνεις τεστ! η θερμοκρασία είναι τέλεια! απορώ δηλαδή πώς κρατιέσαι! Μακάρι να είσαι εγκυος, στο εύχομαι ολόψυχα!

Link to comment
Share on other sites

kalhspera se olous...

8elw th boh8eia sas.. hmoun egkuos se dudima opou o giatros mou den to eide kai to eidame sthn auxeniki diafaneia alla dustuxws den eidame mono auto.. oi kardies apo tis 4uxoules mou eixan stamathsei.. diplo to sok den mporw na sas perigra4w thn pws eniwsa den mporousa na sunel8w.. thn epomenh phga gia apo3esh... perasan 3 mhnes twra ... kai akoma na to 3eperasw..ekana me to giatro mou kapoies e3etaseis kai mou eipe oti htan ka8ara tuxaio gegonos kai oti den exw kapoio problhma egw omws fovamai na 3anaprospa8hsw giati den 8elw na pa8w pali ta idia.. epishs me apasxolei pou o giatros mou den eide oti htan dudima.. mou eipe omws oti den fainotan sthn arxh giati h diaxwrisi egine argotera kai den megalonan swsta kai giauto egine oti egine (shmeiwsh: htan ston idio sako)... peite mou th gnwnh sas... sas euxaristww

Αμέσως υποψιάστηκα ότι τα διδυμα ήταν μονοζυγωτικά γι αυτό δεν τα ειδε νωρίς ο γιατρος σου και φανταζομαι δεν θα έκανες κάθε εβδομάδα υπερηχο. ο μικροβιολογος μου που έκανε μονοζυγωτικα διδυμα τα ειδαν από την 8η εβδ. εμενα που είναι διζυγωτικά φάνηκαν από την 5 εβδομ, δηλ φανηκαν δύο μαυρες κουκιδες και την επομενη ακούστηκαν δυο καρδιες. Καταλαβαινω το πένθος σου και την στενοχώρια σου, όμως φαινεται πως ειχε κάποιο πρόβλημα το ζυγωτο και γι αυτο δεν προχώρησε.

Σίγουρα αφου κλονίστηκε η σχέση εμπιστοσύνης που θα πρεπει να δομείται ανάμεσα στον γιατρό και στον ασθενή θα πρεπει να απευθυνθείς σε άλλον. Μην μου στενοχωριέσαι όμως, όλα θα πάνε καλά την επόμενη φορά. Μπορεί να μην είναι διδυμη κύηση αλλά θα έχεις μία μονηρη γερή εγκυμοσύνη. Καλή τύχη και μην φοβάσαι, θα δεις πως όλα θα πάνε καλά. Να έχεις πίστη πανω απ όλα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...