Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΥΞΗΜΕΝΟ CPK


Recommended Posts

κοριτσι μου μην πανικοβαλλεσαι

καταρχην εσυ δεν φταις για τιποτα

τι εννοεις οτι δεν θελουν να πιστεψουν τι εχει?

μηπως απλα θα στειλουν το υλικο για επιβεβαιωση σε πιο εξειδικευμενα κεντρα ? ως θεραπεια τι εχουν προτεινει?

καλησπέρα valeri εννοώ επειδή δεν ξέρουν ακριβώς ποιο είδος διστροφίας έχει ο μικρός γιατί σε τέτοια ηλικία (απο 2μηνών ξεκινησαν όλα κ τώρα 1 χρονου) δεν έχουν δει να παρουσιάζεται. Ναι θέλουν να το στείλουν εξωτερικό για να μαθουν κ την δικιά τους γνωμη. Για θεραπεία δεν προτείνουν τίποτα απλά να συνεχίσουμε τις φυσιοθεραπείες. Η ολοκλήρωση του DNA μας είπε η γενετίστρια μπορεί να πάρει κ 6 μήνες ή και περισσότερο!!!! Μας τα έχουν μπερδεψει πολύ!!!! τι να πώ?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα valeri εννοώ επειδή δεν ξέρουν ακριβώς ποιο είδος διστροφίας έχει ο μικρός γιατί σε τέτοια ηλικία (απο 2μηνών ξεκινησαν όλα κ τώρα 1 χρονου) δεν έχουν δει να παρουσιάζεται. Ναι θέλουν να το στείλουν εξωτερικό για να μαθουν κ την δικιά τους γνωμη. Για θεραπεία δεν προτείνουν τίποτα απλά να συνεχίσουμε τις φυσιοθεραπείες. Η ολοκλήρωση του DNA μας είπε η γενετίστρια μπορεί να πάρει κ 6 μήνες ή και περισσότερο!!!! Μας τα έχουν μπερδεψει πολύ!!!! τι να πώ?????

το οτι απο μονη τους θελουν να στειλουν το δειγμα στο εξωτερικο για εξακριβωση ειναι καλο ,να ξερεις οτι οι αποψεις στην ιατρικη διιστανται απο χωρα σε χωρα μην σου πω απο πολη σε πολη ως αφορα στην διαγνωση ,στην θεραπεια

εσυ ως γονιος μην εφησυχαστεις ,ψαξε και μονη σου οσο μπορεις για γνωμες

τωρα με την προσβαση στο ιντερνετ εχουν αλλαξει τα πραγματα,υπαρχει δυνατοτητα να διορθωνεις και να κατευθυνεις τους γιατρους

 

το μωρο σου τωρα πως ειναι ,πως ειναι η αναπτυξη του?

 

κυριως να μην χανεις το κουραγιο σου και να ξερεις οτι οαλα συνηθιζονται και καποια στιγμη δεν φαινονται καν σαν προβλημα :D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σε όλες, και δεν φτάνουν όλα αυτά ανακάλυψα οτι είμαι και εγκυος ξανά.

τωρα ανησυχώ κ για αυτό το μωρό ακόμά δεν έχω πάει στο γυναικολόγος λόγω διακοπών δεν τον βρίσκω. οταν έχω νέα θα σας πω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έκανα στη μικρή μου που είναι 18 μηνών εξετάσεις αίματος για πρώτη φορά και ενώ όλα είναι καλά βρέθηκε αυξημένη η cpk της στο 219 με ανώτερο όριο το 170. Έχω αγχωθεί γιατί γνωρίζω ότι αυτή η εξέταση έχει να κάνει με τους μυες, και αν υπάρχει πρόβλημα στο μυικό σύστημα η τιμή της αυξάνεται. Σας έχει τύχει ποτέ και αν ναι τι ήταν τελικά. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έκανα στη μικρή μου που είναι 18 μηνών εξετάσεις αίματος για πρώτη φορά και ενώ όλα είναι καλά βρέθηκε αυξημένη η cpk της στο 219 με ανώτερο όριο το 170. Έχω αγχωθεί γιατί γνωρίζω ότι αυτή η εξέταση έχει να κάνει με τους μυες, και αν υπάρχει πρόβλημα στο μυικό σύστημα η τιμή της αυξάνεται. Σας έχει τύχει ποτέ και αν ναι τι ήταν τελικά. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Για ποιο λόγο έκανες αυτή την ανάλυση? αντιμετωπίσατε κανένα πρόβλημα?

την έκανα και εγώ στο γιο μου πριν ενάμιση μήνα ήταν 26 μηνών, γιατί έσερνε το ένα του πόδι (υμενίτιδα ισχίου ήταν τελικά) και έδειξε 170. Το όριο ήταν 200 για την ηλικία του.

την είδε ο γιατρός σας την ανάλυση? σου είπε κάτι?

You can buy your children everything in the world, but nothing will compare to the memories you make with them...

G0Xpp3.pngj0Hcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Την εξέταση την έκανα γιατί όταν ήταν πιο μικρή παρουσίασε μια ήπια υποτονία η οποία αντιμετωπίστηκε χωρίς κανένα πρόβλημα και το παιδί περπάτησε από 11 μηνών. Τότε δεν είχα κάνει καμία εξέταση και τώρα που κάναμε εξετάσεις αίματος είπα να την κάνω και αυτήν μιας και παλαιότερα ο παιδονευρολόγος που την παρακολουθούσε μου την είχε αναφέρει. Έχω αρχίσει και αγχώνομαι μήπως σχετίζεται με την υποτονία και μήπως πρέπει να επισκεφτώ και πάλι τον παιδονευρολόγο. Η παιδίατρος μου χαλαρή όπως πάντα δεν φαίνεται να δίνει καμία σημασία. Τι να πω. Το όριο 170 ήταν για παιδιά από 2 έως 24 μηνών και η εξέταση έγινε στο Παίδων.

Link to comment
Share on other sites

επειδη την εχουμε κανει κι εμεις και ηταν εντος οριου ειχα διαβασει οτι ανεβαινει αν υπαρχει ενδειξη μυοπαθειας ή εντονης κοπωσης. και οταν λεμε ανεβαινει μιλαμε για τρελλα επιπεδα, οχι τοσο λιγο οσο της δικης σου.

 

προσωπικα θα εκανα μια επαναληψη σε ενα ιδιωτικο εμπιστοσυνης (δεν ειναι πολυ ακριβη) και θα ενημερωνα τον παιδονευρολογο. την παιδιατρο ας την... σιγουρεψου εσυ τι γινεται απο καποιον ειδικο. αν και νομιζω οτι δεν συμβαινει τιποτα μια που ειστε πολυ κοντα στο οριο.... και φυσικα το οτι περπατατε ειναι πολυ σημαντικο !

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

H CPK ειναι ενα ενζυμο που οταν ανεβαινει ειναι ενδειξη προβληματος στους μυς, οπως ειπε η φιλη μας, μυοπαθειες κλπ....οχι ομως με τοσο λιγη διαφορα, συνηθως ανεβαινει αρκετες εκατονταδες...

Αν το παιδι σου ειχε κανει προσφατα εμβολιο, επισης η CPK ανεβαινει μετα απο ενδομυικες ενεσεις, κατι που οι περισσοτεροι παιδιατροι ουτε καν γνωριζουν.

Νομιζω οτι δεν ειστε σε ανησυχητικο επιπεδο, παρολα αυτα κανε μια επαναληψη της εξετασης και μιλα με τον παιδονευρολογο σου, οι μυοαπαθειες δεν ειναι στο γνωσιακο πεδιο των παιδιατρων, τυχερη εισαι και που βρηκες παιδιατρο να ξερει τι ειναι η CPK

 

Εμενα μου ειπαν οτι το παιδι μου θα πεθαινε και ειχε κανει απλα εμβολιο και του ανεβηκε η CPK MB και τελικα στην επαναληψη δεν ειχε τιποτα και εκτοτε 4 χρονια ποτε δεν ξανανεβηκε....

 

Εγω που σου μιλαω εχω προβλημα η ιδια, μυοσιτιδα, και μελετω χρονια το θεμα CPK

Αν θελεις ενημερωνε με για το παιδι με πμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Boyboom θα μπορούσες να μου πεις πότε πρέπει να επαναληφθεί ώστε τα αποτελέσματα να είναι αξιόπιστα. Εμβόλιο δεν είχαμε κάνει αλλά 3 μέρες πριν την αιμοληψία που έδειξε αυξημένο cpk είχαμε κάνει και άλλη αιμοληψία για άλλο λόγο. Επίσης τη μέρα της εξέτασης cpk δεν μπορουσαν να της βρουνε φλέβα και την τρύπησαν 3 φορές με αποτέλεσμα το χεράκι της να καταμελανιάσει. Είναι άραγε σχετικό αυτό. Σας ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Boyboom θα μπορούσες να μου πεις πότε πρέπει να επαναληφθεί ώστε τα αποτελέσματα να είναι αξιόπιστα. Εμβόλιο δεν είχαμε κάνει αλλά 3 μέρες πριν την αιμοληψία που έδειξε αυξημένο cpk είχαμε κάνει και άλλη αιμοληψία για άλλο λόγο. Επίσης τη μέρα της εξέτασης cpk δεν μπορουσαν να της βρουνε φλέβα και την τρύπησαν 3 φορές με αποτέλεσμα το χεράκι της να καταμελανιάσει. Είναι άραγε σχετικό αυτό. Σας ευχαριστώ και πάλι.

 

ειναι πολυ σχετικο , ακομα και με ενα τσιμπηματακι ανεβαινει, καλα δεν το ξερουνε που να τους παρει!!!!!!!! αφησε καμια 10αρια μερες μη σου πω και 20 πριν επαναλαβεις, θα σου βαλω λινκ για να ενημερωθεις πιο σωστα, δες..................

 

Μία σταδιακή αύξηση της CPK συνήθως μικρότερη από πενταπλάσια της φυσιολογικής τιμής είναι

συνηθισμένη μετά από μυϊκό τραυματισμό, ενδομυϊκές ενέσεις, ηλεκτρομυογραφία, χειρουργικές διαδικασίες ή άσκηση.

 

μπες στο google πατα CPK για να δεις και μονη σου

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ σχετικο , ακομα και με ενα τσιμπηματακι ανεβαινει, καλα δεν το ξερουνε που να τους παρει!!!!!!!! αφησε καμια 10αρια μερες μη σου πω και 20 πριν επαναλαβεις, θα σου βαλω λινκ για να ενημερωθεις πιο σωστα, δες..................

 

Μία σταδιακή αύξηση της CPK συνήθως μικρότερη από πενταπλάσια της φυσιολογικής τιμής είναι

συνηθισμένη μετά από μυϊκό τραυματισμό, ενδομυϊκές ενέσεις, ηλεκτρομυογραφία, χειρουργικές διαδικασίες ή άσκηση.

 

μπες στο google πατα CPK για να δεις και μονη σου

 

Σ ευχαριστώ πολύ boyboom. Η αλήθεια είναι ότι έχω κατατρομάξει γιατί διάβασα για μυικες δυστροφίες που εξελίσσονται με αργό ρυθμό και δεδομένης της ήπιας υποτονίας που είχε όταν ήταν μικρούλα αγχώνομαι μήπως συμβαίνει κάτι. Θα επαναλάβω την εξέταση το συντομότερο δυνατό. Το κακό είναι ότι στις 3 του μήνα έχω εμβόλιο οπότε θα με καθυστερήσει κι αυτό. Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημέρα κορίτσια, τελικά είμαι εγκυος κ όλοι μου λένε ότι αν είναι κορίτσι δεν θα έχει κάτι το παιδί. ειμαι στην 8η εβδομάδα κ θα κάνω λήψη τροφοβλάστη στην 11η βδομάδα. αν βρεθεί αγόρι δυστηχως θα το ρίξουμε. βλέπετε δεν έχει ολοκληρωθέί ο ελενχος του DNA από το χωρεμειο. Την παρασκευή θα ξέρω για μέχρι το 72 % αν υπάρχει μετάλαξη. ανησυχώ πολύ για το τί θα γίνει.

Δεν είμαι σίγουρη ούτε για το κοριτσι αν είναι αν θα είναι γερό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η CPK ειναι μια εξεταση αιματος που δειχνει αν υπαρχει φλεγμονη στους μυες η καποια παθηση, μυοπαθεια, μυοσιτιδα κτλ

Υπαρχει CPK MB η οποια ειναι για τους μυς της καρδιας, CPK ΒΒ για τον εγκεφαλο αλλα πρεπει μανουλες να προσεξετε πολυ! Αν η CPK ειναι ανεβασμενη και ειναι ανεβασμενη και η τροπονινη, ειναι ακρως ακρως επικινδυνο για την υγεια του παιδιου...

ΑΛΛΑ

ποτε να μην εξεταζετε τη CPK αν το παιδι εχει κανει εμβολιο τις προηγουμενες 20 μερες, γιατι βγαζει λαθος αποτελεσμα, επισης αν εχει γινει οποιαδηποτε ενδομυικη ενεση βγαζει λαθος αποτελεσμα και πρεπει να επαναληφθει μετα απο ενα 20ημερο

Πριν σας πουνε λοιπον οτι το παιδι σας κινδυνευει με ανακοπη οπως ειπαν σε μενα οι κυριοι καθηγητες του Παπαγωργιου, ψαξτε καλα μηπως εχετε κανει καποιο εμβολιο προσφατα...

με ολη μου την αγαπη μανουλες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πριν 5 μέρες όλα τέλειωσαν για αυτό το μωρό. Ηταν αγόρι δυστυχως κ ήταν επιφοβο κατα 10% να έχει κ αυτό πρόβλημα. Εχω ένα κενό μέσα μου γιατί πάντα θα αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να το σώσω. Σας ευχαριστώ που με ακούτε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Την εξέταση την έκανα γιατί όταν ήταν πιο μικρή παρουσίασε μια ήπια υποτονία η οποία αντιμετωπίστηκε χωρίς κανένα πρόβλημα και το παιδί περπάτησε από 11 μηνών. Τότε δεν είχα κάνει καμία εξέταση και τώρα που κάναμε εξετάσεις αίματος είπα να την κάνω και αυτήν μιας και παλαιότερα ο παιδονευρολόγος που την παρακολουθούσε μου την είχε αναφέρει. Έχω αρχίσει και αγχώνομαι μήπως σχετίζεται με την υποτονία και μήπως πρέπει να επισκεφτώ και πάλι τον παιδονευρολόγο. Η παιδίατρος μου χαλαρή όπως πάντα δεν φαίνεται να δίνει καμία σημασία. Τι να πω. Το όριο 170 ήταν για παιδιά από 2 έως 24 μηνών και η εξέταση έγινε στο Παίδων.

 

marilou έχω μπερδευτεί με τα όρια του cpk. εμένα το παιδων μου βρίσκει γυρω στις 4000 κ για αυτό το πήγα κ έξω σε ιδιωτικό κ το έκανα και βρήκαν 1880 ανεβασμένο μου είπαν. Με πήραν από το παίδων για τον έλενχο του θυροειδη κ όταν το ανέφερα μου είπαν ότι το δικό τους όριο είναι μεγαλύτερο από το 170 του ιδιωτικου γι αυτό υπάρχει τέτοια διαφορά. Τελικά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει στο παίδων, μήπως εσύ μπορείς να με διαφωτίσεις? σε ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

marilou έχω μπερδευτεί με τα όρια του cpk. εμένα το παιδων μου βρίσκει γυρω στις 4000 κ για αυτό το πήγα κ έξω σε ιδιωτικό κ το έκανα και βρήκαν 1880 ανεβασμένο μου είπαν. Με πήραν από το παίδων για τον έλενχο του θυροειδη κ όταν το ανέφερα μου είπαν ότι το δικό τους όριο είναι μεγαλύτερο από το 170 του ιδιωτικου γι αυτό υπάρχει τέτοια διαφορά. Τελικά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει στο παίδων, μήπως εσύ μπορείς να με διαφωτίσεις? σε ευχαριστώ!!!!

 

Dafni μου πολύ στεναχωρέθηκα μ αυτά που διάβασα. Υπομονή και κουράγιο. Εύχομαι σύντομα να ξαναπροσπαθήσεις και να αποκτήσεις ένα υγιεστατο κοριτσάκι. Πίστα χρειάζεται και να θυμάσαι πάντα ότι ο Θεός είναι μεγάλος.

Σε ότι αφορά τα όρια της εξέτασης πραγματικά δεν έχω ιδέα. Ξέρω μόνο ότι πρέπει να την επαναλάβω στο ίδιο εργαστήριο δηλαδή στο Παίδων Πεντέλης. Εκεί έκανα και την πρώτη εξέταση. Από ότι γράφεις εάν κατάλαβα καλά, εάν επαναλάβω την εξέταση σε ιδιωτικό εργαστήριο θα βγει χαμηλότερη? Το όριο 170 πάντως ήταν το όριο του Παίδων Πεντέλης όπου έκανα την εξέταση. Μίλησα τηλεφωνικά με τον παιδονευρολόγο και μου είπε ότι το 219 που είχε η κόρη μου δεν τους ανησυχεί ως τιμή. Εγώ όμως είμαι επηρεασμένη και με δεδομένη την ήπια υποτονία που είχε το παιδί όταν γεννήθηκε φοβάμαι για μυικές δυστροφίες. Θα ήθελα να μου πεις εάν επηρεάζονται μόνο τα αγόρια ή αυτού του είδους η ασθένειες πλήττουν και τα κορίτσια. Και να σου πω και το κορυφαίο. Πριν 40 μέρες γέννησα το δεύτερο παιδάκι μου, αγοράκι, και επειδή τον βλέπω υπερβολικά ήσυχο φοβάμαι μήπως υπάρχει παρόμοιο θέμα. Έχω κατααγχωθεί

Link to comment
Share on other sites

τα ορια των εργαστηριακων ειναι διαφορετικα απο εργαστηριο σε εργαστηριο ,δεν θα συγκρινετε την εξεταση του ενοε εργαστηριου με το αλλο ,οποτε λετε στον γιατρο τα αποτελεσματα μιας εξετασης να λετε και τα ορια του συγκεκριμενου εργαστηριου ,παντα ομως

και φυσικα αυτα τα ορια να αφορουν την καθε ηλικιακη ομαδα

 

πολυ συχνα τα εργαστηρια δεν εχουν τιμες για παιδια και ,ανευθυνα ,μπορει να σας που οτι αυτα ειναι τα ορια μας,να τους πιεσετε να βρουν τις τιμες για παιδια η καλυτερα πρωτου τις κανετε τις εξετασεις να ρωτησετε εαν εχουν τα ορια για το δικο σας παιδακι

 

απο αυτο μπορει να κρινεται η υγεια του παιδιου

 

οι γιατροι συχνα δεν γνωριζουν τα φυσιολογικα ορια για παιδια

Link to comment
Share on other sites

καθε εργαστηριο εχει τα δικα του ορια αλλα για τη CPK ανησυχουν οταν ειναι πολλαπλασια της αρχικα χαμηλης, δλδ αν ειναι 170 και εχει το παιδι 230 δεν το θεωρουν τοσο κακο

αλλα αν ξεφυγει 600-700 και τοτε τρεχουν και δε φτανουν

δαφνουλα πολυ λυπαμαι καλη μου περιμενα νεα σου τοσο καιρο

να εχεις πιστη και ολα θα γινουν και παλι

πως ειναι το παιδακι σου τωρα????????

Link to comment
Share on other sites

Dafni μου πολύ στεναχωρέθηκα μ αυτά που διάβασα. Υπομονή και κουράγιο. Εύχομαι σύντομα να ξαναπροσπαθήσεις και να αποκτήσεις ένα υγιεστατο κοριτσάκι. Πίστα χρειάζεται και να θυμάσαι πάντα ότι ο Θεός είναι μεγάλος.

Σε ότι αφορά τα όρια της εξέτασης πραγματικά δεν έχω ιδέα. Ξέρω μόνο ότι πρέπει να την επαναλάβω στο ίδιο εργαστήριο δηλαδή στο Παίδων Πεντέλης. Εκεί έκανα και την πρώτη εξέταση. Από ότι γράφεις εάν κατάλαβα καλά, εάν επαναλάβω την εξέταση σε ιδιωτικό εργαστήριο θα βγει χαμηλότερη? Το όριο 170 πάντως ήταν το όριο του Παίδων Πεντέλης όπου έκανα την εξέταση. Μίλησα τηλεφωνικά με τον παιδονευρολόγο και μου είπε ότι το 219 που είχε η κόρη μου δεν τους ανησυχεί ως τιμή. Εγώ όμως είμαι επηρεασμένη και με δεδομένη την ήπια υποτονία που είχε το παιδί όταν γεννήθηκε φοβάμαι για μυικές δυστροφίες. Θα ήθελα να μου πεις εάν επηρεάζονται μόνο τα αγόρια ή αυτού του είδους η ασθένειες πλήττουν και τα κορίτσια. Και να σου πω και το κορυφαίο. Πριν 40 μέρες γέννησα το δεύτερο παιδάκι μου, αγοράκι, και επειδή τον βλέπω υπερβολικά ήσυχο φοβάμαι μήπως υπάρχει παρόμοιο θέμα. Έχω κατααγχωθεί

marilou μην ανυσυχείς το cpk του πρώτου παιδιού είναι χαμηλό οπότε δεν νομίζω να έχει καποιου είδους μυοπάθεια. Για το δευτερο δεν μπορείς ακομα να ξέρεις σίγουρα αλλά το θεωρώ λίγο δύσκολο. Η μυικη δυστροφία επιτοπλήστον πάει από την μητέρα κ αν είναι αγόρι νοσεί αν είναι κορίτσι στην χειρότερη περίπτωση έίναι φορέας βεβαια υπάρχει κ μια μικρή περιπτωση απλώς να έγινε μετάλαξη σε ένα γονίδιο τυχαία κ να μη φταίει η μητέρα.

Link to comment
Share on other sites

καθε εργαστηριο εχει τα δικα του ορια αλλα για τη CPK ανησυχουν οταν ειναι πολλαπλασια της αρχικα χαμηλης, δλδ αν ειναι 170 και εχει το παιδι 230 δεν το θεωρουν τοσο κακο

αλλα αν ξεφυγει 600-700 και τοτε τρεχουν και δε φτανουν

δαφνουλα πολυ λυπαμαι καλη μου περιμενα νεα σου τοσο καιρο

να εχεις πιστη και ολα θα γινουν και παλι

πως ειναι το παιδακι σου τωρα????????

Το παιδάκι μου για την ώρα είναι καλά, συνεχίζει τις φυσιοθεραπείες του κ εχει καταφέρει να σταθεί αλλά ακόμα να περπατήσει.

είναι 15 μηνων τώρα κ είναι ενα εξυπνο κ γλυκό παιδάκι. Ο παιδονευρολόγος ο κ. Γιουρούκος που τον πήγα είπε ότι μετά τα 10 χρόνια του θα δω προβλήματα. Ελπίζει οτι μέχρι τότε θα έχει βρεθεί φάρμακο για το πρόβλημα. Ας ελπίσουμε πως ο θεος θα μας βοηθήσει!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καθε εργαστηριο εχει τα δικα του ορια αλλα για τη CPK ανησυχουν οταν ειναι πολλαπλασια της αρχικα χαμηλης, δλδ αν ειναι 170 και εχει το παιδι 230 δεν το θεωρουν τοσο κακο

αλλα αν ξεφυγει 600-700 και τοτε τρεχουν και δε φτανουν

δαφνουλα πολυ λυπαμαι καλη μου περιμενα νεα σου τοσο καιρο

να εχεις πιστη και ολα θα γινουν και παλι

πως ειναι το παιδακι σου τωρα????????

boyboom σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου κ για το κουράγιο που μου δίνεις !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...