Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΓΑΜΟΥ


maria.tst

Recommended Posts

Καλημέρα,

Ηθελα την βοήθεια σας. Εχουμε σκοπό να κάνουμε αμεσα πολιτικό γάμο (για τυπικούς λόγους) και σκεφτόμαστε για χώρο και ημερομηνία.

Ξέρω οτι σε κάποιους δήμους γίνονται και Σαββατα πολιτικοί γάμοι. Γνωρίζετε μήπως σε ποιους δήμους?

Για πείτε εντυπώσεις εσείς που κανατε πολιτικό γάμο.

Ευχαριστώ

Μαρία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς κάναμε πολιτικό γάμο αλλά στον Δήμο μας δεν μπορούσες να διαλέξεις ημερομηνία και ώρα. Μόλις βγήκαν οι άδειες γάμου μας πήρε τηλέφωνο η υπάλληλος και μας είπε πότε να πάμε για τον γάμο. Ο γάμος έγινε Τετάρτη πρωί ( είναι ανάλογα πότε μπορεί ο δήμαρχος από ότι καταλαβάινω). Γενικά ο πολιτικός γάμος είναι μια πολύ απλή διαδικασία, χωρίς φανφάρες και περιττά πράγματα. Πας σε ένα γραφείο και υπογράφεις ένα χαρτί και μετά πας με αυτό το χαρτί στο ληξιαρχείο και παίρνεις την ληξιαρχική πράξη γάμου. Εφόσον δεν σε ενδιαφέρουν τα τελετουργικά και θέλεις να παντρευτείς για πρακτικούς λόγους είναι μια γρήγορη, ανέξοδη και χωρίς ταλαιπωριες διαδικασία.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Δουλεύω πολλές ώρες και στην παρόυσα φάση ουτε εγω αλλά και και ουτε ο αντρας μου μπορούμε να λείψουμε απο την δουλειά ούτε για λίγες ώρες.

Ξέρω γενικά οτι υπάρχουν δήμοι που κάνουν και Σαββατα γάμους, ίσως και Κυριακή (δεν ξέρω) αλλά δεν ξέρω πως να ψάξω. Να τους πάρω όλους σβάρνα??? :)

Σε κανα 2 που ρώτησα κάνουν μονο καθημερινές πρωι.

Ελεγα μήπως μέσα απ' το forum τυχαίνε κάποια να έχει κανει πολιτικό γάμο Σαββατοκύριακο και μου έδινε πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα στο Δήμο Κορυδαλλού, νομίζω ότι κάνουν το Σάββατο γάμους. Εγώ είχα πάει σε γάμο εκεί, πάντως, πριν από 3 χρόνια και ο γάμος είχε γίνει ημέρα Τετάρτη μεν, αλλά απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον πολιτικο μας γαμο τον εκανα στον Δημο Κιφησιας τετάρτη μεν αλλα ειχα την επιλογη να τον κανω Σάββατο αλλα δεν το επιλέξαμε. Ειναι πολυ εξηπηρετικοι παντως εκει και ευκολομίλητοι.... Και δεν σας ειπα ποια μας πάντρεψε....χαχχχα η δημοσιογράφος Νινα (ασπασια) Βλάχου...ω ναι με δαντελενια γαντια φορουσε εκεινη τη μερα χαχαχαχ και εκανε και παρατηρηση στον συζηγο να με προσεχει γιατι ειμαι τσαπερδονα....χαχαχαχα

 

http://www.kifissia.gr/main/content/dimos_kifisias/vlaxou.html;jsessionid=7D27963DE110EC9415909E4F2C11A255

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντρευτηκα στο δημο Πειραια Σαββατο και μαλιστα απογευμα (στις :cool:, ηταν ο μοναδικος γαμος που θα καναμε. Κραταει το πολυ 5 λεπτα, χρειαζεσαι 2 μαρτυρες, ουτε βερες χρειαζεται να βαλετε, αν θες ομως γινεται. Ο χωρος ηταν πολυ ομορφος και γενικα ημουν πολυ ευχαριστημενη.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Ελπιζω να με βοηθήσουν και κάποια αλλά κοριτσια γιατι μαλλον δεν το γλιτώνω το ψάξιμο απο δημαρχείο σε δημαρχείο:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλησπερα! επαναφερω αυτο το τοπικ αν και ο τιτλος δεν μου ταιριαζει απολυτα. ο δικος μου τιτλος ειναι ημερομηνια γαμου σκετο.

κοριτσια μου ομως εχω ενα προβλημα!

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ και εχω φρικαρει! icon_confused.gif

 

παντρευομαστε λιγο βιαστικα, δηλαδη ενω ειχαμε σκεφτει αρχικα για το 2012 με την ανεση μας, τωρα θα το κανουμε 2011 καπου οκτωβρη- νοεμβρη- δεκεμβρη!

ο αντρας μου ειναι μαγειρας και θα κανει την σεζον σε ενα νησι δηκαδη θα λειπει απο τα τελη απριλιου εως μεσα οκτωβριου και βλεπουμε (κλεινουν αναλογα με την κινηση). οποτε οσο πιο αργα την βαλουμε την ημερομηνια τοσο καλυτερα?? αμ δε! η ιδια μας η κουμπαρα μας λεει "χαθηκε να το κανετε μετα τις γιορτες? τον πιο πολυεξοδο μηνα παντρευεστε!"

κ σκεφτομαι πως, επειδη ειμαστε και τα 2 σογια σκορπισμενοι, μηπως τελικα δεν μπει κανενας στον κοπο να ταξιδεψει ωστε να παραβρεθει στο γαμο μας? icon_cry.gif

πιο αργα να το κανουμε (δηλαδη 2012) δεν μπορουμε γιατι θελουμε να φυγουμε απο ελλαδα και να μεινουμε μαζι (ναι ο πατερας μ ειναι ποντιος δεν με δινει χωρις στεφανι! boxing.gificon_wink.gif )

πειτε μου τι πιστευετε?? ποια θα ηαν μια καλη ημερομηνια? εστω, θα πηγαινατε σε εναν γαμο λιγες μερες πριν τις γιορτες δεδομενου οτι θα επρεπε να ξοδεψετε και λεφτα για το ταξιδι??

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι θα έρθουν, κάποιοι όχι. Δεν μπορείς να τους βολέψεις όλους. Εγώ έχω σόι από επαρχία. Επέλεξα λοιπόν ένα τριήμερο για να μπορέσουν να έρθουν. Οι μισοί ήρθαν, οι άλλοι μισοί δεν ήρθαν γιατί είχαν κάνει σχέδια για το τριήμερο. Κανόνισε τους βασικούς και οι άλλοι, αν μπορέσουν, ας έρθουν. Αν πάλι όχι, ας έρθουν σε καμία βάφτιση. Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

εμεις σαββατο ειχαμε κανει στο δημο αχαρνων αλλα εχουν περασει 6-7 χρονια απο τοτε δεν εχω ιδεα τι κανουν αυτη τη στιγμη. τοτε ειχαν καποια κοπελα απο το δημοτολογιο που ερχοταν κ κρατουσε τα πρακτικα η οπως αλλιως τα λενε, η οποια πηγαινε οποτε της ελεγαν κ πληρωνοταν υπερωριες. Δε ξερω αν και σε αλλους δημους ετσι γινεται αλλα τωρα αν εχουν κοψει τις υπερωριες λογω καταστασης, μαλλον θα τους κανουνε καθημερινα ωρες γραφειου!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι θα έρθουν, κάποιοι όχι. Δεν μπορείς να τους βολέψεις όλους. Εγώ έχω σόι από επαρχία. Επέλεξα λοιπόν ένα τριήμερο για να μπορέσουν να έρθουν. Οι μισοί ήρθαν, οι άλλοι μισοί δεν ήρθαν γιατί είχαν κάνει σχέδια για το τριήμερο. Κανόνισε τους βασικούς και οι άλλοι, αν μπορέσουν, ας έρθουν. Αν πάλι όχι, ας έρθουν σε καμία βάφτιση. Με το καλό!

 

ευχαριστω για την απαντηση !:)

οσο περναει ο καιρος τοσο πιο πολυ σκεφτομαι οπως εσυ... ειχα αγχωθει πολυ γιατι ελεγα τοσες προετοιμασιες τοσος κοπος τοση προσμονη και τελικα να μην μας τιμησουν οι καλεσμενοι..κριμα. και να εχω κλεισει μεγαλη αιθουσα και τελικα να μην γεμισει ουτε η μιση...

 

α απροπο... την αιθουσα την κλεινει κανεις αφου εχει παρει απαντηση απο του καλεσμενους αν θα ερθουν η πιο πριν??

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση από τους καλεσμένουν (αν έχεις) θα έχεις τελευταία στιγμή. Εγώ να καταλάβεις, εκείνο το πρωί, άλλαζα τα τραπέζια, γιατί κάποιοι μου είπαν ότι θα έρθουν. Απλά υπολογίζεις περίπου τα άτομα και συμπληρώνεις όσους σου πουν όχι, με άλλους.

Γιατί όμως τέτοιο άγχος? Εσύ θα κλείσεις την αίθουσα εγκαίρως, για να μπορείς να διαλέξεις όποια θέλεις, και ο υπεύθυνος θα την ετοιμάσει για τα άτομα που θα του πεις την τελευταία στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

:oops:

Ενημέρωση από τους καλεσμένουν (αν έχεις) θα έχεις τελευταία στιγμή. Εγώ να καταλάβεις, εκείνο το πρωί, άλλαζα τα τραπέζια, γιατί κάποιοι μου είπαν ότι θα έρθουν. Απλά υπολογίζεις περίπου τα άτομα και συμπληρώνεις όσους σου πουν όχι, με άλλους.

Γιατί όμως τέτοιο άγχος? Εσύ θα κλείσεις την αίθουσα εγκαίρως, για να μπορείς να διαλέξεις όποια θέλεις, και ο υπεύθυνος θα την ετοιμάσει για τα άτομα που θα του πεις την τελευταία στιγμή.

 

 

καταλαβα kyra σ ευχαριστω πολυ!:-D

απλα ειμαι υπερβολικα τελειομανης και αγχωνωμαι πολυ... αμα δεις παλαιοτερα ποστ μου θα το διαπιστωσεις.

απλα χρειαζομαι συμβουλες απο πιο εμπειρα ατομα οπως εσεις για να χαλαρωνω λιγο.

να αυτο δεν το ειχα σκεφτει οτι υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης στη διαρρυθμιση την τελευταια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κοριτσάκια επαναφέρω το θεματάκι ...

 

Λογω κάποιον μικροπροβλημάτων ο γαμος μας δεν έχει δρομολογηθει ακομη, λέμε από αρχές του 2012, ίσως γύρω στο πάσχα.

Οποτε λέω να ξεκινήσω το ψαξίμο σιγά σιγά.

Αν ξέρει κάποια δημαρχείο που να κάνει γάμους Σαββατο, θα με βοηθούσε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα κανει στο δημαρχειο αχαρνων. παρε ομως τηλ. και ρωτα δε ξερω αν κανουν ακομη επειδη η υπαλληλος για να κανει σανββατο γαμους πληρωνοταν υπερωρια και επειδη οι υπερωριες εχουν κοπει γενικα στο δημοσιο....δε ξερω τι κανουν πια!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εμεις παντρετυηκα στο δημαρχειο στο μενιδι πριν 4χρονια αλλα εκνε μονο καθημερινες συγκεκριμενα τεταρτη!!παντως πολυ απλα πραγματα 2μαρτυρες τις ταυτοτητες σας υπογραφη και τελος!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...